Britsche voorstellen inzake het herstel der controle m Toestand bij Peiping thans minder gespannen Waarnemers in de Spaansche havens zouden het toezicht ter zee moeten vervangen De land-controle worde hersteld A.N.T. 25 bereikte zijn doel DE FRANSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN Het nieuws van heden DE BAROMETER De Japansche troepen trekken terug VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 15 JULI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *oor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20663 Toekenning van de rechten van oorlogvoerende ook aan Franco Mits de vrijwilligers Vorden teruggetrokken Beperkingen Petroleumbronnen bij Florence Geologen zouden een belangrijke ontdekking gedaan hebben Het vlootvraagstuk Eden acht het mogelijk Maandag een verklaring af te leggen Het Weer minimi Russische Poolvliegers zijn in Californië geland Ambassadeur Poncet spreekt zijn vertrouwen uit, ondanks de houding der pers KROONPRINS GEDOOPT Chineesche onderhandelaars zou den bereid zijn aan Japansche eischen tegemoet te komen Diplomaten in Tokio hopen op bemiddeling Hoopvolle berichten De houding van Engeland Het verdeelingsplan van Palestina Gevechten in Britsch- Indië Wederom verscheidene slacht offers gevallen Kardinaal Pacelli te Rome terug Senator Robinson overleden Irak zou er zich te Genève tegen verzetten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 14 Juli. (Reuter). De nieuwe Britsche voorstellen tot herstel van het toe zicht op de niet-inmenging, die heden aan Zes en twintig leden der commissie overhan digd zijn, bevatten de volgende bepalingen: 1. Het stelsel van waarnemers aan boord van de schepen, die naar Spanje varen, wordt gehandhaafd. Het stelsel van vlootcontróle (pa- trouilledienst) wordt echter afge schaft. Ter vervanging daarvan zou den waarnemers in de Spaansche ha vens geplaatst worden, die tot taak zouden hebben, verslag uit te bren gen over de "in Spanje aankomende ladingen. 2. Het toezicht aan de grenzen wordt her steld. 3. Beiden partijen in Spanje wor den, met zekere beperkingen, de «■echten van oorlogvoerenden toege kend, maar slechts, nadat de com missie voor de niet-inmenging een stemmig zal hebben toegestemd in bet terugtrekken der vrijwilligers, zooals omschreven is in het verslag der technische commissie, en nadat «nen het er over eens zal zijn, dat het Vertrek der vrijwilligers op bevredi gende wijze voortgang vindt. De rechten van oorlogvoerenden zouden wor- "eh toegestaan onder voorbehoud van de vol- ®ehde beperkingen: 1. De lyst van smokkelwaren zou moeten Samenvallen met die van de goederen, welker yhroer verboden is krachtens de overeenkomst Vah niet-inmenging. 2. De schepen, die de contrólevlag voeren en waarnemer aan boord hebben, zouden niet ®dder de uitoefening der rechten van oorlog- arenden vallen, evenmin als de schepen, die de Spaansche kust varen, doch geen faansche havens aandoen. 3. Daarentegen zou elk schip, dat, al of liet de contrólevlag voerend, een niet-neu- trale taak verricht, zooals het vervoer van 'roepen of het overbrengen van seinen van militaire waarde, onder de uitoefening de- aer rechten vallen. Dit zou ook van toe passing zijn op vaartuigen, die een genoti ficeerde en effectieve blokkade trachten te breken. 6en Met betrekking tot bovengenoemde bepalin- doet men opmerken, dat de waarnemer echts het recht heeft aangifte te doen van ^bendingen van de niet-inmengingsovereen- j^hst, en dat het niet billijk zou zijn, wan eer jjgjj oori0gvoerenden zou verhinderen g bepen te praaien, die de overeenkomst schen- jjm. zelfs al zou er een waarnemer aan boord j^et voorstel is geopperd den landen, die niet j be commissie vertegenwoordigd zijn, te ver- ®ken den partijen de rechten van oorlog enenden toe te staan, en de bepaling te ma- tj b- dat de schepen van deze landen gemach- zijn in de contrölehavens waarnemers aan rd te nemen, indien zij dat wenschen. ■Men hoopt bovendien, dat de commissie besluiten beide partijen in Spanje te bolsen over een plan, volgens hetwelk op 06 Spaansche vliegvelden waarnemers ge kaatst zouden worden, om de landing van bb het buitenland komende militaire vlieg- mgen te verhinderen. lootte wenscht men, dat schepen uit de 'bfti die niet bij de overeenkomst van niet- R0((pnging zijn aangesloten, geen verboden 0n uifc welke haven ook vervoeren. De is, dat eenige landen wetten hebben af- t^b'idigd, waarbfj de uitvoer van wapenen b)<ii b°°rd van hun schepen verboden wordt. Vvt,etl deze vaartuigen uit de nationale havens havrelcben, doch niet, indien zij uit vreemde Vbj er>s uitvaren. Men hoopt, dat deze wetge- b op den grondslag van het Britsche plan, zullen worden uitgebreid tot schepen, die uit buitenlandsche havens vertrekken. De Britsche voorstellen maken het noodig, dat de Britsche regeering onderhandelingen voert over verschillende aangelegenheden. In de eerste plaats moet van beide partijen in Spanje toestemming worden verkregen tot het plaatsen van waarnemers in de Spaansche ha vens; in de tweede plaats moet haar toestem ming voor het terugtrekken der vrijwilligers worden verworven, en in de derde plaats moet overeenstemming bereikt worden over de voor waarden, waarop de rechten van oorlogvoe renden kunnen worden toegekend. Men is te Londen van meening, dat deze voorstellen een redelijke poging beteekenen te voldoen aan de Fransche verlangens eenerzijds, en de Duitsche en Italiaansche wenschen anderzijds. Martin Johnson, de vrouw van den be kenden onderzoeker, is met een grooten staf medewerkers in Afrika bezig een film te maken over de ontdekking van Midden-Afrika door Livingstone BERLIJN, 14 Juli. De „B. Z. am Mittag" brengt, volgens de „Tel.", een bericht uit Rome. volgens hetwelk geologen in de omgeving van Florence op 300 meter diepte groote petroleum- voorraden hebben ontdekt. Men gelooft, dat de hoeveelheid petroleum zoo groot is, dat zij Italië in belangrijke mate van buitenlandschen invoer onafhankelijk kan maken. LONDEN, 14 Juli. (D.N.B.) De Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij waar schijnlijk as. Maandag in de gelegenheid zal zijn een verklaring af te leggen over de En- gelsch-Duitsche en Engelsch-Sovjet-Russische vlootonderhandelingen Verwachting: Zwakke zuidoostelijke tot H westelijken wind, aanvankelijk licht, Ia- ter toenemend bewolkt, droog weer be- 3 houdens kans op onweer, vooral in het 3 j§ zuiden, aanvankelijk warm. Verdere vooruitzichten: Toenemende 3 kans op onweer en koeler. SAN FRANCISCO, 14 Juli (Reuter) De Russische Poolvliegers zijn te 15 uur Greenwichtijd op een veld drie mijl ten Westen van San Jacinto in Californië, tachtig mijl ten Oosten van Los Angelos, geland. Zij hebben het wereldrecord voor den lang- sten afstand in rechte lijn verbeterd; een af stand van 6750 mijl hebben zij afgelegd in 62 uur en 20 minuten. Een der benzinetanks scheen te lekken. De vliegers zijn gezond en wel. Kort tevoren had men de radio-verbinding met de vliegers verloren en vreesde men een ongeluk. De vliegers zullen trachten de militaire lucht basis van Marchfield (Riverside, Californië) te bereiken. Tot een afstand van 25 K.M. van dit vliegveld waren militairen hun tegemoet ge vlogen. BERLIJN, 14 Juli. (Havas). Ter gelegenheid van den Franschen nationalen feestdag heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, tot de leden van de Fransche kolonie een toespraak gehouden, waarin hij de diepe en oprechte verknochtheid van alle Franschen aan de democratische denkbeelden en den so cialen vooruitgang naar voren bracht, en voorts aandacht wijdde aan de buitenlandsche politiek. Frankrijk heeft vele bewijzen gegeven van goeden wil jegens Dnitschland en wenschte den ideologischen strijd niet. Van Duitschen kant ontmoet Frankrijk zekér gevoelens, die aan de Fransche beantwoorden en de Fransche po gingen tot toenadering worden warm en op recht ontvangen. Waarom dan bij het geringste incident zoo'n scherpe toon in de perspolemieken, die op ge schutvuur van zwaar kaliber gelijken? Op de zelfde pagina van een blad heeft men in de eerste kolom dankbetuigingen en lofspraken jegens Frankrijk kunnen lezen naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch-Fran- sche handelsverdrag, terwijl de vierde kolom vol stond met de scherpste verwijten en waar in Frankrijk werd beschuldigd, op grond van een onjuist communiqué, van chantage, woord breuk, sabotage van den vrede, met vuur spe len, en vernieling van de niet-inmenging door het openstellen van de grenzen naar Spanje. Daar komt bij, dat in de democratische landen de pers niet gehoorzaamt aan be velen der regeering, terwijl in autoritair geregeerde landen altijd geacht kan worden, dat de dagbladen de gedachten der regee ring uitspreken. Zoo gaat in een oogenblik het met moeite gewonnen terrein verlo ren. Wij zouden er ontmoedigd door kunnen wor den, wanneer wij niet vastbesloten waren vol te houden, overtuigd, dat onze volken het diepe verlangen hebben in vrede en goed begrip naast elkander te leven, en dat de slinger in een evenwicht van gematigdheid en wijsheid zal blijven staan na van het eene uiterste naar het andere te zijn gegaan. Een goed geweten geeft een goed vertrouwen. Maandag is de Bulgaarsche kroonprins Si meon in tegenwoordigheid van de voltallige „Heilige synode" in de hofkapel te Sofia ge doopt. Dezer dagen heeft President Lebrun een nieuwen weg geopend, die over den Iseranberg leidt. De weg is 28 K.M. lang en bereikt een hoogte van 2769 M., waar door hij als de hoogste bergpas van Europa geldtDe weg is van groote strate gische beteekenis, daar hij in de onmiddellijke nabijheid van de Italiaansche grens ligt Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Na een stakingsterreur, welke zes weken aanhield, konden de arbeiders van de staalfabrieken te Cleveland in Amerika hun arbeid hervatten. Een uitgebreide bescherming van militairen was evenwel noodig, om verdere onregelmatigheden te voorkomen PEIPING, 14 Juli. (Reuter.) De plaatse lijke spanning is verlicht door het terug trekken van het meerendeel der Japansche troepen uit de streek van Wangping naar Fengtai, waardoor de mogelijkheid van ver dere botsingen minder is geworden. Vandaag was men te Peiping van mee ning, dat geen verdere gevechten op groote schaal in het gebied van Peiping—Tientsin te verwachten zijn. Het spoorwegverkeer met Tientsin is volkomen hervat. Kawagoe, de Japansche ambassadeur in Chi na, is te Tientsin aangekomen uit Tsingtau. In de laatste tien dagen zijn zes divisies der centrale Chineesche regeering aan de grenzen van de provincie Hopei aangekomen. Ook te Nanking worden militaire voorbereidingen waar genomen. De geheime raad van Japan heeft in zijn van middag te Tokio gehouden zitting de politiek der regeering in Noord-China goedgekeurd. Het verluidt, dat Soegiyama in den geheimen raad heeft medegedeeld, dat de Japansche mi litaire autoriteiten in Noord-China een waak zame houding in acht nemen en toezien, dat alle voorwaarden van de voorloopige overeen komst tot bijlegging van het incident van Loe- kausjiau door de Chineesche troepen worden in acht genomen. Prins Kanin, de chef van den generalen staf van het leger, en de minister van Oorlog, Soe giyama, zijn door den Keizer ontvangen, wien zij rapport hebben uitgebracht over den toe stand in Noord-China. Uit Peiping en Tientsin ontvangen be richten luiden tamelijk hoopvol. De1, Chineesche onderhandelaars te Pet- ping betoonen geleidelijk meer hun bereid heid maatregelen te nemen tot verbetering van den toestand. Deze maatregelen betreffen o.m.: OpheHmg van den staat van beleg in het district Peiping; herstel van de verkeersfaciliteiten en de hand having van vrede en rust; vrijwillig onder zoek van de gevallen, dat Japansche onderda nen zijn gemolesteerd. Voorts wordt uit Peiping gemeld, dat twee Japansche gendarmen en zes Koreanen, die op 8 Juli door Chineesche troepen zijn aangehou den, gisteravond weer werden losgelaten. Het verluidt, dat de Japansche autoriteiten niet eischen, dat alle voorwaarden van de op 11 Juli gesloten overeenkomst tegelijkertijd wor den ingewilligd, doch daarentegen wenschen, dat de Chineesche autoriteiten zullen bc-ginnen met voorwaarden, welke gemakkelijk zullen kunnen worden nagekomen, zooals die van de aanbieding van verontschuldiging over het in cident. Zekere kringen vreezen evenwel, dat de re geering van Nanking bezwaar zou maken, zelfs ingeval de plaatselijke Chineesche autoriteiten te Peiping bereid zouden zijn de voorwaarden der overeenkomst na te leven. De zegsman van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het volgende verklaard „Wij stellen geen prijs op interventie der buitenlandsche mogendheden Inzake het inci dent in Noord-China. Ik kan niet zeggen, of wy een bemiddeling gunstig zullen aanvaarden. Eerst moeten wij daarvan den vorm en den grondslag kennen. Tot dusver heeft geen enkele buitenlandsche regeering ons hierover gepolst." Naar uit welingelichte bron vernomen wordt, wenschen de japansche diplomatieke kringen evenwel vurig een compromis me* - Nanking, en zou bemiddeling hun welkom zyn. De zegsman van het ministerie beves tigde, dat met de regeering van Nanking besprekingen gaande zijn. Naar aanleiding van een vraag in het Brit sche Lagerhuis over den toestand in Noord- China heeft Eden verklaard, dat hij zich voor stelt het overleg met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten over den toestand in het algemeen voort te zetten. Volgens de laatste berichten is de situatie wat kalmer geworden, hoewel er een zekere ongerustheid blijft bestaan. Eden zeide in con tact te staan met de Chineesche en Japansche regeeringen, wien hij duideiyk had gemaakt, dat de Britsche regeering ongerustheid gevoelt in verband met den toestand. „Ik heb ook aldus Eden uiting gegeven aan de vrees, dat een der partijen een initiatief zou kunnen nemen, dat tot een conflict zou kunnen leiden, hetgeen vermeden moet kunnen worden, in dien beide partijen gezond verstand toonen. De Britsche regeering zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om mede te werken aan een vreedzame oplossing der moeilijkheden." Uit Nanking wordt gemeld, dat de Britsche ambassadeur in China aan boord van een oor logsschip van Peitaiho naar Nanking is ver trokken, waar hy waarschijnlijk Donderdag avond zal aankomen. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de stoombootvaart op den Donau heeft men in Oostenrijk speciale postzegels uitgegeven Het Britsche bemiddelingsvoorstel inzake de niet-inmenging is gepubliceerd. De controle ter zee zon moeten vervangen worden door waar nemers in de Spaansche havens; Franco zou als oorlogvoerende worden erkend, mits de vrij willigers worden teruggetrokken. De Russische Poolvliegers hebben hun doel, Californië, bereikt. Irak zou zich te Genève verzetten tegen een verdeeling van Palestina. Geologen zouden in de omgeving van Florence belangrijke petroleumvoorraden in den grond ontdekt hebben. Eden zou Maandag a.s. verklaringen kunnen afleggen over de vlootonderhandelingen tus- schen Engeland, Duitschland en Sovjet-Rus land. Ambassadeur Poncet sprak zijn vertrouwen uit over verbetering in de Fransch-Duitsche be trekkingen, ondanks de houding van de pers. De toestand in Noord-China is minder gespan nen, daar de Japansche troepen zich terug trekken. De Raad voor de Scheepvaart heeft voortgezet het onderzoek naar de oorzaak van den brand op de Marnix in Februari 1.1. Handige oplichtster te Rotterdam gearresteerd. Aan minister Van Boeijen is eervol ontslag ver leend als voorzitter van den Radioraad en van de Radio-Omroep-Contröle-commissie. Onderhoud met den kapitein van de Andra. New-Yorksche Beurs. Opening vast, slot on regelmatig. Klaplooper U hebt misschien zoo'n type wel eens ontmoet. En dan heeft hij ook in hooge mate uw wrevel opgewekt. Eigenlijk is hij een hondsvot, of iets wat daarop lijkt. Een man zonder hart, en zonder fatsoen, die er enkel en alleen op uit is van u te profiteeren, al doet hij zich nog zoo aardig voor. En die in staat is u achter uw rug uit te lachen, om hetgeen hij van u genoten heeft. Al zijn voorkomendheid is ge veinsd, al zijn vriendelijkheid kome die. Hij pleegt een permanenten aan slag op de gastvrijheid en de gulhar tigheid, die hij zelf nooit zou betrach ten, ook al was hij ertoe in staat. Zijn vriendschap vermindert, naar mate uw inkomsten verminderen. En het ergst van alles zijn soort is veel talrijker, dan gij mis schien denkt. SIMLA, 14 Juli. (Reuter). Zes Goerka's zyn gedood en tien gewond, terwyi ook een Britsch soldaat gewond werd in Waziristan, toen een wachtpost in den loop van den nacht met ge weerschoten en bommen werd overvallen. De fakir van Ipi bevindt zich nog steeds in bet bergachtige, ontoegankelijke gebied naby de grens van Masoedbittan. ROME, 14 Juli. (D. N. B.) De Kardinaal- Staatssecretaris, Pacelli, is om 5 uur 10 van middag uit Parys te Rome teruggekeerd. JERUZALEM, 14 Juli (Reuter) Men ge looft, dat de regeering van Irak voornemens is zelfstandig haar invloed te Genève aan te wen den, ter bestrijding van het plan tot verdee ling van Palestina, en ten gunste van de vol ledige eischen der Arabieren. De minister-pre sident van Irak zou hebben laten doorscheme ren, dat elke Arabier, die de functie van leider van een volgens het Britsche plan geschapen Arabischen staat zou aanvaarden, zich de woede van de Mohammedaansche wereld op den hals zou halen. Abdoel Hadi, een vooraanstaand lid van het hooge Arabische comité, is vandaag per vlieg tuig naar Bagdad vertrokken, om een onder houd met Irakeesche ministers te hebben. Vandaar zal hy zich naar Genève begeven, waar de Groot-Moefti van Jeruzalem zich bü hem zal voegen, WASHINGTON, 14 Juli (Reuter) Senator Joseph Robinson, leider der democratische meerderheid in den Amerikaanschen Senaat, is vanmorgen dood gevonden. Men gelooft, dat hy aan een hartaandoening bezweken is. iNo I c t uuumiTiimiiiiii/;n/n 4/yy Stand op Donderdag 1 uur van.: 760.9 Vorige stand: 761.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1