Noodweer bracht verkoeling na benauwd-heeten dag China acht het gevaar nog niet uit den weg geruimd I Bureaux voor redactie en administratie: Helaas echter eischte het hemelvuur enkele slachtoffers en werd op vele plaatsen vrij ernstige schade aangericht Koopt de Zomer- postzegels" Kard. Pacelli bij den H. Vader Het nieuws van heden Vereenigde katholieke pers DE STORM HAD SOMS ORKAANKRACHT Beide partijen zijn op alles voorbereid Het Britsche Rijk en Italië Opvolger van De Laveleye DE BAROMETER NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *oor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 16 JULI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20665 Het feestterrein van „Oud-Does burg" werd nagenoeg geheel verwoest Moeilijke uren voor kanovaarders Twee dooden Boven de hoofdstad Telefoonnet gestoord Boven Vlissingen Kanovaarders gered Laan boomen geveld Modern uitgeruste Japansche troepen rukken op in de omgeving van China's oude keizerstad Peiping Japan hoopt, dat Nanking de plaatselijke overeenkomst zal goedkeuren Troepenverplaatsingen aan beide zijden 99 Prof. mr. C. P. M. Romme voor het eerst als minister voor de microfoon Z. Exc. Prof. Mr. C. P. M. Romme „Geen reden tot weigering" Japansch soldaat gedood Z. H. voldaan over de ontvangst van Zijn Legaat in Frankrijk Het verdeelingsplan voor Palestina De tegenstand in Irak neemt voortdurend toe De vlucht van prins Cantacuzene De Kardinaal over den menschelijken persoon Mussolini gelooft niet aan een gewapend conflict Maistriau aanvaardt de porte feuille van Justitie De capitulaties in Marokko Onderhandelingen tot afschaffing Leeken-apostolaat Phenen Het Weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In den laten middag en in den Vroegen avond van Donderdag heeft Loven een groot deel van ons land noodweer gewoed, dat op vele plaatsen schade en ongemak ver oorzaakte Het onweer kwam uit het Zuid- Westen opzetten en trok in twee buien langs de kust en via de IJsel- streek omhoog, om via de Wadden eilanden ons land te verlaten. Door de sterke daling der tempe ratuur (ongeveer 10 graden Celsius) >s de kans op nieuwe onweders thans sterk afgenomen. Tijdens het buitengewoon hevige onweer, dat zich Donderdagavond zeven uur boven A a 11 e n ontlastte en dat met geweldige stortregens gepaard ging, werd het dertien jarige dochtertje van den landbouwer Bul- sink op de Haart vlak bij de ouderlijke wo- hing door den bliksem getroffen en gedood. Set meisje was het eenige kind van het ge- Ook een knecht werd door den bliksem ^raakt. Hij viel bewusteloos neer, doch kwam fioedig weer bij kennis, zonder eenig letsel te 'ebben cpgeloopen. „.•Bij den landbouwer Heezen op de hofstede j^ein-Sonderen sloeg de bliksem in de woning ook een andere woning aan de Haartsche- r^aat werd door het hemelvuur getroffen. In „ide gevallen werd geen verder onheil ver haakt. Te Leiden, waar het onweer omstreeks uur voorbijtrok, is de 35-jarige tuinder •L van der M. door den bliksem getroffen eh gedood. j *hj schuilde met drie andere landarbeiders j? een schuurtje achter de Rijn- en Schiekade. h 70-jarige man, die naast hem stond, werd ,atl den schouder getroffen en moest naar het endemisch Ziekenhuis worden overgebracht. Het hevige onweer, gepaard met hoos- verschijnselen en slagregens, ontlastte 'ich Donderdagavond te ongeveer zes uur koven Amsterdam. Naar het Meteoro logisch Instituut ons mededeelde, liep de Windsnelheid over 5 minuten op tot 13.3 iheter per seconde. he hevige windvlagen verminderden echter tot matigen wind. winddrukstoot bedroeg 32 k.g. per vier- k ^ten meter, de wind liep van Zuid-Oost naar Q^^Westen. De regenval bedroeg in dit korte inblik (de geheele bui duurde niet langer w een kwartier) 7 millimeter. De temperatuur h na de bui, die in het Zuid-Zuid-Westen en over de stad naar het Noord-Noord- 2^esten trok, 7 graden gedaald. Ongelukken J?. niet gebeurd. De wervelwind trok op ver- diende plaatsen aan den rand van Amster- het zand naar boven, ontwortelde eenige tip,hen en ook verschillende markiezen had- j? het zwaar te verantwoorden. tp e brandweer behoefde nergens assistentie Verleenen vh Hoesburg is door den hevigen regen- t>0 een groot gedeelte van het feestterrein Oud- hsburg, dat daar wordt opgebouwd in ver- Üet met het zeshonderd-jarig bestaan van (j6 ^adje, verwoest. De meeste straten ston- b00 blank en kelders liepen onder. Een aantal n werd vernield, doordat de takken af- Pten of de kruinen wegwaaiden. IJselstein ontlastte zich te onge- er kwart voor zes een zwaar onweer, ge- 6j arh gaande met een windhoos en hevige 8regens De bovengrondsche telefoonlei- Seh langs den Utrechtschen weg in deze jj eehte zijn ernstig beschadigd, zoodat Selstein des avonds niet telefonisch te teiken was. 1^°omen zijn ontworteld. Op de histori- hofstede Rijpickerwaard ontstond, hooiJ^helijk door blikseminslag, brand in twee ^'een. zweminrichting te Vreeswijk wer- hleedhokjes weggeslagen. v5Ug~alf ZGVen bereikte het noodweer Wou- Va' IIet hemelvuur sloeg in een hooi- n den landbouwer B. A. Heenk, welke op slechts één meter afstand van de kapitale boerderij is gelegen. De brandweer was binnen tien minuten ter plaatse en wist het hoogop- laaiende vuur tot den hooiberg te beperken. De burgemeester had de leiding van het blus- schingswerk. Tijdens het zware onweer, dat omstreeks half zeven boven Zevenhoven (Zuid-Holland) losbarstte, sloeg de bliksem in den hooiberg van den heer M. P. van der Weyden, lid van de Tweede Kamer. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer kon de brand tot den hooiberg beperkt blijven. Des middags vier uur heeft er boven Vlis singen een hevig onweer gewoed, dat ge paard ging met een storm, die soms een or kaankracht bereikte. Daardoor is zeer veel schade aangericht. Daar men juist de kermis aan het opslaan was, zijn verscheidene tenten vernield. Verder zijn talrijke hoornen ontwor teld en schoorsteenen omgewaaid. Op eenige hotel- en caféterrassen werd groo- te vernieling aangericht, terwijl eenige groote spiegelruiten van winkels werden ingedrukt. Tijdens dit noodweer bevonden zich twee on geveer achttien-jarige jongens uit Middelburg in een kano op de Schelde. Zij zouden zeker verdronken zijn, toen juist op het laatste mo ment het Groningsche motorzeilschip Lutger- öina kwam aanvaren en de kapitein, de heer R. Landstra, hen opmerkte. Onmiddellijk ver minderde hij vaart en draaide hij bij, waarop beide jongens met touwen aan boord konden worden getrokken. Zij waren geheel van streek, maar dank zij de goede verzorging, waren zij spoedig weer op hun gemak gesteld. De kapitein verklaarde gedurende zijn zeemansloopbaan van 35 jaar nog nimmer zulk een noodweer te hebben meegemaakt. Het schip, dat 'zonder lading op weg was van Londen naar Brussel, had gelukkig bijtijds de zeilen ingehaald, anders had men het er zeker niet zoo goed afgebracht, daar het vaartuig af en toe geheel op zij kwam te liggen. Te Gorssel is Donderdagavond tijdens een onweer, dat drie kwartier aanhield, omstreeks acht uur de bliksem geslagen in de kapitale boerderij, toebehoorende aan den heer J. H. Nieuwenhuis. Weldra stond de heele hoeve, een der grootste van Gorssel, in lichter laaie. De geheele landbouwinventaris verbrandde en ook het huisraad werd door de vlammen ver teerd. De brandweer van Zutphen stond die van Gorssel in het blusschingswerk bij. Het vee bevond zich in de weide. Verzekering dekt de schade. Voorttrekkend langs den IJsel heeft het noodweer ook te Vaassen geducht huis ge houden. Om half acht kwam de bui opzetten met een hevige windhoos gepaard gaande. Tallooze boomen werden ontworteld. Bij het kasteel Cannenburg werd een laan prachtig geboomte door de woedende elementen geheel geveld. Op den Pastoorsweg bezweek een gevel en van een huis aan den Kerkweg vernielde de bliksem den voorgevel. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. (Zie ook pag. 2) SJANGHAI, 15 Juli. (Havas.)— Hoewel de laatste uren geen ernstige gevechten in Ncord-China gevoerd zijn, is men er in Chineesche kringen van overtuigd, dat het gevaar voor ernstige gebeurtenissen geenszins uit den weg geruimd is. Velen gelooven, dat de Japansche militairen tijd willen winnen tot versterkingen zullen zijn aangekomen, in afwachting van de resultaten der onderhandelingen, die te Tientsin gevoerd worden tusschen generaal Soeng Tsje Joean en de Japansche militairen. Het is echter de vraag, of de regeering te Nanking een eventueele overeenkomst zou goedkeuren. Het goed-ingelichte blad „Ta Koeng Pao" verzekert, dat de Chi neesche regeering de houding van den po- litieken raad van Hopei en Tsjahar afkeurt. De Chineesche pers oefent critiek op Soeng Tsje Joean, en verscheidene bladen zijn van meening, dat hij zich aan verraad jegens zijn land schuldig zou maken, als hij voor de Jap. eischen zou wijken. Andere zeggen, dat Soeng uit Tientsin behoorde te vertrekken, om den tegenstand te organiseeren. De studenten te Nanking hebben een petitie geteekend, waarin op tegenstand wordt aangedrongen. Domei verneemt uit Kanton, dat de gene raais Li Tsoeng Jen en Fei Tsjoeng Hsi uit Kwangsi den minister van Oorlog hebben voor gesteld, drie divisies naar het Noorden te zen den. Naar uit Tokio officieel wordt medege deeld, is Japan thans volledig voorbereid Prof. mr. C. P. M. Romme, minister van Sociale Zaken, heeft Donderdagavond voor de Radio een opwekkend woord gesproken, om Zomerpostzegels te koopen. De minister begon zijn korte toespraak met op te merken, dat hij thans voor de eerste maal als zoodanig voor het forum der"* openbaarheid trad. Hij noemde het een voorrecht zijn landgenooten te mogen op wekken tot een goede daad. Er is veel leed en wij moeten er op inge steld zijn, leed te voorkomen en te lenigen. Vervolgens gaf de minister aan, waartoe de opbrengst der Zomerzegels, die thans voor de derde maal worden uitgegeven, zal dienen. Hij bepaalde zich er toe het sociaal belang er van in het licht te stellen. Vijftig procent is voor de t. b. c.-bestrijding, dertig procent voor de kankerbestrijding, twintig procent voor het Blinden Geleide-hondenfonds. Wat de t. b. c.-bestrijding betreft, wees Z. Exc. er op, dat ons land aan de spits staat. Statistisch zij er wel achteruitgang geconsta teerd, doch stilstand mag er niet zijn. We moe ten waakzaam en werkzaam zijn. De regeering oordeelt hier zelfs zonder tegenspraak te duch ten, dat eigenlijk op dit gebied niet genoeg kan worden gedaan. Vervolgens wees minister Romme op den arbeid van de vereeniging „Het Nederlandsch Kankerinstituut", dat reeds meer dan 25 jaar nuttig werk doet, om kanker te voorkomen en te bestrijden en om onderzoekingen mogelijk te maken voor enkele patiënten in het Anthonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Wat het Blinden-Geleide-hondenfonds be treft, hier kan men spreken van een eenvoudige daad van naastenliefde tegenover dit instituut, dat nog van jongen datum is. Den blinde komt men, door het koopen van Zomerzegels, te ge- moet in zijn druk. Slechts weinige blinden toch kunnen zich de uitgave van dit primaire levensbelang getroosten. Deze arbeid van een voudige menschelijkheid kan vooral in het be ginstadium uw steun niet ontberen, aldus de minister. Minister Romme besloot zijn toespraak met den wensch, dat men zijn steun zou geven aan deze sociaal zoo belangrijke voorzieningen: de t. b. c.- en de kanker bestrijding, maar ook aan het Blinden Geleide-hondenfonds. „Ik wensch u toe luisteraars," aldus ein digde de minister, „veel goede daden te verrichten. Koopt nu Zomerpostzegelsl." op alle gebeurlijkheden met betrekking tot den toestand in Noord-China. De hoop op een vriendschappelijke regeling schijnt toe genomen, nu de Chineesche en Japansche onderhandelaren te Peiping en Tientsin zoo actief zijn. De Japansche regeering heeft de Chineesche regeering reeds gewaarschuwd voor de maat regelen, welke er op berekend zijn de plaatselijke overeenkomst, welke bereikt is of bereikt zal kunnen worden tot bijlegging van het incident van Loekausjiau, niet te schaden. Er wordt uiteengezet, dat er geen reden is voor de Chineesche regeering een plaatselijke regeling van de hand te wijzen, in het bijzonder met het oog op het feit, dat reeds verscheiden plaatselijke overeenkomsten ten aanzien van Noord-China van kracht zijn. Men heeft de oprechte hoop, dat de regee ring van Nanking ook de tusschen de Chinee sche en Japansche militaire vertegenwoordigers reeds op 11 Juli gesloten plaatselijke overeen komst tot bijlegging van het incident van Loe kausjiau zal erkennen, daar men anders vreest, dat de situatie verergerd wordt. Zekere kringen zijn er evenwel bezorgd over, of de reeds getroffen overeenkomst door de Chineesche troepen in Noord-China volkomen zal worden in acht genomen, en dan nog te vens door de regeering van Nanking. Volg ensDomei wordt uit Nanking en Sjang hai nog voortdurend aan de bladen bericht over groote Chineesche troepenbewegingen naar het Noorden, zoomede over concentratie van militaire vliegtuigen te Sjeng Tsjau, Hsoe Tsjau en Loyang, terwijl Chineesche communistische troepen er in geslaagd moeten zijn een nauwe samenwerking tot stand te brengen met de re geering te Nanking, onder de gemeenschappe lijke leuze: „Anti-Japansche oppositie". Een communiqué van het Japansche mi nisterie van Oorlog meldt intusschen, dat in verband met den ernst van den toestand in Noord-China besloten is Japansche troe pen naar dit gebied te zenden. Uit Peking wordt gemeld, dat een Japansch soldaat gesneuveld en een tweede gewond is, tijdens de laatste botsing met Chineesche troe pen, die zich gisteren heeft voorgedaan bij Pengtai, omstreeks vier uur des middags. De Japansche autoriteiten beweren, dat de Chi- neezen zonder reden een Japansche afdeeling hebben aangevallen. Het aantal dooden en ge wonden der Chineezen is niet bekend gemaakt. Het Chineesche dagblad „Takoengpau" somt in een artikel een aantal eischen op, waarbij het blad, naar men vermoedt, van hoogerhand geïnspireerd is. Deze eischen luiden 1. herstel van den toestand van vóór 8 Juli; 2. terugtrekken van de Japansche verster kingen; 3. schadevergoeding voor de Chineesche kooplieden en burgers; 4. onvoorwaardelijk herstel ran den vredes toestand. Het blad vervolgt na het opsommen van deze eischen: een duurzame rust is slechts mogelijk, wanneer de Japansche garnizoenen van Noord-China aanzienlijk worden vermin derd. BAGDAD, 15 Juli. (Havas) De vijandelijke ge zindheid jegens het ontwerp tot verdeeling van Palestina wordt in Irak met den dag sterker. De eerste minister heeft in de plaatselijke pers opnieuw een scherpe verklaring dienaangaande afgelegd. De bladen melden, dat Vrijdag een bijeenkomst gehouden wordt in de Moskee, om te protesteeren tegen de afscheiding van een deel van Palestina. LE BOURGET, 15 Juli. (Havas). Prins Can tacuzene, die het wereldsnelheidsrecord over 5000 kilometer op zijn naam wil brengen, vloog vanmorgen te 8.17 uur Greenwichtijd boven Tunis, en te 13.18 boven Le Bourget. Hij was toen weer op weg naar Boekarest, VATICAANSTAD, 15 Juli. (Havas.) Z. H. de Paus heeft Kardinaal Pacelli, bene- vens Mgr. Tardinï, den plaatsvervangenden staatssecretaris, ontvangen. Zij brachten Z. H. rapport uit over de hun in Frankrijk bereide ontvangst. De H. Vader toonde zich zeer voldaan over het succes, dat de zen ding van den Kardinaal bekroond heeft. De voorzitter van het algemeen comité voor sociale weken in Frankrijk, Eugène Duthoit, heeft van Kardinaal Pacelli een schrijven ont vangen, waarin Z. Em. naar aanleiding van den binnenkort te houden sociale week in Clermont-Ferrand o. m. schrijft: „Met het oog op de betreurenswaardige ver warring van ideeën en systemen, waarin een der hoofdoorzaken is gelegen van de kwalen van onzen tijd, kan het hart van den H. Vader slechts grooten troost en hoop putten uit het beschouwen van het wetenschappelijk werk, waaraan de sociale week te Clermont-Ferrand zich gaat wijden door een diepgaand onderzoek van de gevaren, welke van alle zijden den men schelijken persoon bedreigen en van de genees middelen, welke in staat zijn hem te redden." In zijn schrjjven wijst de Kardinaal ver volgens op de aanslagen, welke worden ge pleegd op de onschendbaarheid van den menschelijken persoon, aanslagen, welke noodzakelijkerwijze een onevenwichtigheid moeten voortbrengen, waarvan individuen en maatschappij terstond het slachtoffer zouden worden. „Sedert het oude heidendom, aldus vervolgt de Kardinaal in zijn schrijven, is er wellicht nimmer zulk een geweldige en zulk een ge vaarlijke samenzwering van anti-godsdienstige krachten geweest. Eenerzijds is er het commu nisme, waarvan in de Pauselijke Encycliek „Di- vini Redemptoris" is gezegd, dat het den mensch berooft van zijn vrijheid, den geeste lijken grondslag van zijn redelijk gedrag en den menschelijken persoon iedere waardigheid ontneemt; anderzijds ontkent men, in naam van een ware misvorming van de staatsidee dit zijn de woorden van de Encycliek „Mit brennender Sorge" dat de mensch als per soon rechten bezit, welke hij van God heeft en welke ook ten opzichte van de gemeenschap buiten iederen aanslag moeten blijven, welke ten doel heeft, ze te ontkennen, op te heffen of zelfs maar te verwaarloozen." Tenslotte wijst kardinaal Pacelli er in zijn schrijven nog op, dat de Kerk steeds de per soonlijke vrijheid en waardigheid heeft be schermd en spreekt hij de verwachting uit, dat, in het licht van deze principes en met de bestudeering van deze kwestie, de aan staande sociale week van Frankrijk niet zal nalaten de meest troostrijke vruchten af te werpen. Aan het slot van zijn schrijven, deelt de pau selijke staatssecretaris mede, dat de H. Va der vol vreugde Zijn apostolischen zegen schenkt aan alle deelnemers van de sociale week. NOODWEER BOVEN ONS LAND RICHTTE VRIJ ERNSTIGE SCHADE AAN EN EISCHTE SLACHTOFFERS. Z. H. de Paus heeft Zijn voldoening uitgespro ken over de ontvangst van den Kardinaal- Legaat Pacelli in Frankrijk. Beide partijen in het Noord-Chineesche conflict houden zich op alles voorbereid. De Belgische burgemeester van Bergen, Mals- triau, heeft de portefeuille van Justitie aan vaard. Mussolini verklaarde aan Lansbury, dat hij niet gelooft aan een oorlog tusschen Engeland en Italië. Frankrijk onderhandelt met Londen en Washington over afschaffing van capitulaties in Marokko. In de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Joego-Slavië is de eerste verbetering waar te nemen sedert de sancties. De tegenstand in Irak tegen een mogelijke verdceling van Palestina neemt steeds toe. Een oud-medestrijder van kolonel De Ia Rocque heeft ernstige beschuldigingen tegen dezen ingebracht. De nationalistische aanval bij Madrid zou zijn afgeslagen Handelsbesprekingen tusschen Franco en Duitschland leverden bevredigende resultaten op. Prof. mr. C. P. M. Romme heeft voor het eerst als minister voor de microfoon gesproken en wel ter aanbeveling van den aankoop van Zomerpostzegels. De instelling van een departement van Econo mische Zaken thans in het Staatsblad ver schenen. Onder Duivendrecht is een militair uit den trein gevallen; het slachtoffer liep een hersen schudding op. Het K. L. M.-vliegtuig Torenvalk is wegens motorstoring te Athene moeten blijven. De Valk haalt passagiers en post. Voortgezette vergadering der R.K. Emigratie- vereeniging. New Yorksche Beurs: Opening gedrukt, slot onregelmatig. LONDEN, 15 Juli. (Havas). George Lans bury heeft bij zijn aankomst te Folkestone tegenover een vertegenwoordiger van Press Association verklaard, dat Mussolini niet aan de mogelijkheid van een Engelsch-Ita- liaanschen oorlog gelooft. Welke ook de verschillen van meening tus schen beide regeeringen mogen zijn, aldus heeft Mussolini gezegd, het zal altijd mogelijk zijn een gewapend conflict te vermijden. Een nieuwe Europeesche oorlog zou de vernietiging der be schaving beteekenen. BRUSSEL, 15 Juli. (Belga.) Maistriau, de Belgische liberale afgevaardigde en burge meester van Bergen, heeft de portefeuille van Justitie aanvaard als opvolger van De Laveleye. LONDEN, 15 Juli (Havas). Er worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd tusschen de Fransche en Britsche regeering, be treffende afschaffing van de privilegies van in Marokko verblijf houdende Britsche onderdanen, volgens het capitulatieregiem. Soortgelijke on derhandelingen zijn ook geopend tusschen Pa rijs en Washington. Is het eigenlijk niet zóó, dat wij de katholieke leer slechts hébhen te doen kennen, om apologetisch werk te verrichten? Hoe bitter weinig weten andersden kenden er doorgaans van! Zij oordeelen erover als een blinde over de kleuren, en nagenoeg al hun vergissingen en vooroordeélen zijn tot die onkunde terug te brengen. Onze geloof sverdediging behoeft niets anders, dan het kennen en doen kennen der leer, welke de éénig ware is. Die kennis te verbreiden behoort ook tot de taak der leeken. Een taak, die in allen eenvoud en zonder rhetoriek, of heftigheid, kan worden vervuld. Maar op twéé voorwaarden: Eerstens, dat bij ons zelf de kennis paraat en gedegen zij, zoodat wij ze ook kunnen mededeelen aan anderen. En vervolgens, dat onze kennis der waarheid haar bevestiging vinde in onze daden, en daarmee een har monisch geheel vorme. Zijn wij er eerlijk van overtuigd aan die beide voorwaarden te vol doen op den Grebbe berg 1 VERWACHTING: Meest matige Zuidwes" telijke tot Westelijken wind, zwaar be- Ij wolkt met tijdelijke opklaring, aanvanke- lijk nog kans op regen of onweer, veel koeler. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Vrij koel met minder kans op regen. illlllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll!lllllllllllll Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 753 Vorige stand: 755.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1