Emigratie naar Zuid-Amerïka een belangrijke rede ËEN JAAR 'N HET WOUD Sport en spel DOE DIT nOOfTj VRIJDAG 16 JULI 1937 b' H. G. A. Leignes Bakhoven heeft verschillende mogelijk heden onder 't oog gezien tachtiger optreden der regeering noodig D Gedachtenwisseling NACHTARBEID VAN VROUWEN Verdrag van Washington opgezegd Nationale St. Bonifatius-Bedevaart naar Dokkum Economische zaken Het nieuwe departement OPLEIDING BIJ DE LUCHT- VAART-AFDEELING Aanmelden voor 1 September LEGITIMATIEBEWIJZEN VOOR FRANKRIJK UIT DEN VOLKSRAAD Buitenlandsche onderscheiding Aanbesteding Landbouwhoogeschool Apothekersassistent DOOR PAUL KELLER Twaalf jarige jongen om het leven gekomen Bij het uitwijken door een auto aangereden Militair uit den trein gevallen Met hersenschudding naar Am sterdam overgebracht De Torenvalk heeft motorstoring De Valk heeft een nieuwen motor naar Athene gebracht STOKER EEN JAAR ACHTER SLOT Wegens poging tot doodslag Oplichter veroordeeld Notarieel examen Stuurlieden-examen >^t iM OLYMPISCHE SPELEN Japan bereidt zich voor Aanleg van een roeibaan en een ruitersportstadion PAARDENSPORT Verdienstelijk Fransch ruiter onderscheiden Majoor Trambly de Laissardière officier in de Oranje Nassau-orde CRICKET Free Foresters in ons land op bezoek Een drietal tweedaagsche wed strijden CRICKET IN ENGELAND Hammond wederom fraai op dreef WIELRENNEN Ronde van Den Haag op Koninginnedag LAWNTENNIS Wimbledon had een goed jaar Tournooi bracht ruim 900.000 gulden op UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Onderscheidingen Justitie de te Den Haag voortgezette vergadering 'üicj. de R. K. Emigratie-vereeniging heeft het van de Nederlandsche handelsmissie naar 0 ^-Amerika, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven ier de emigratiemogelijkheden naar de door de ^delsmissie bezochte landen gesproken. Tot de aanwezigen behoorden ir. A. Roe- °ek, directeur-generaal van den landbouw, als ^tegenwoordiger van den minister van Econo- >«che Zaken, mr. H. J. Morren, waarnemend .^ecteur van den Rijksdienst der Werkloos- eidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, prof. Cleophas, de heeren H. Verheggen, lid van .et*. staten van Limburg, Boersma, voorzitter 8,1 den R.K, Bond van Handels-, Kantoor- Winkelbedienden, Van den Akker, voorzit- g van den R.K. Volksbond in het bisdom 8arlem, Hoeben van de R.K. Werkgeversver eniging en rector Beune van de K. J. M. V. vele Kamerleden deden van hun belang- ,eUlng blijken. Wij merkten op dr. Korten- 0rst, generaal Bajetto en de heeren Kuyper, •n der Weijden, Loerakker en De Bruin. Het Chileensche gezantschap had een ver- Senwoordiger gezonden. .voorts waren er vertegenwoordigers van de 'ichting Landverhuizing Nederland en van j^scheidene zustervereenigingen op het gebied emigratie, alsook van de Nederlandsche 'Oosterorden en Congregaties, werkzaam in '''d-Amerika, j aar men weet sprak ir. Leignes Bakhoven in J Plaats van den heer Ch. Welter, die van Jn toezegging om in deze vergadering het .°°rd te voeren was teruggekomen in verband zijn benoeming tot minister van Kolo- t groote belangstelling, aldus spreker, van de „beringen der bezochte Zuid-Amerikaansche aten voor de emigratie is volkomen verklaar- jj8ar. In het algemeen gezegd liggen in de A. Ij' C.-staten en Uruguay nog vele productie- opnen onaangeboord of geschiedt de exploita- 3 hog extensief. Een en ander is het gevolg 'd gebrek aan goede arbeidskrachten en ook •a" kapitaal. Zulks geldt zoowel voor de in- •strie als voor den landbouw. Wat den landbouw betreft, zien wij dat groo- s hppervlakten die voor bodemcultuur ge nikt zijn, nog op ontginning wachten. Behoudens de belangrijke voortbrenging en Port van tropische of sub-tropische landbouw- °ducten, in het bijzonder in Brazilië, zijn de i,.0rhaamste landbouwvoortbrengselen: graan, *aad en vleesch, terwijl de productie van (Wit (en wijn) in enkele landsdeelen van be- ^kenis is. De lage productiekosten, die een gevog t'jn van bodem en klimaat en het feit, dat •ieze producten vrijwel te allen tijde tegen Wereldmarktprijs kunnen worden afgezet, Wrwijl in vele andere landen, die met hun Woductie ook in de wereld-behoefte moeten v°orzien, de productiekosten aanmerkelijk kooger zijn, geven een grooten waarborg, kat voor den landbouwer in deze landen een Wclelijke winstmarge mogelijk is. t^et doel van de regeeringen der diverse sta- (k' aldus spr., is niet alleen meer grond incul- te doen brengen, maar ook een meer in- l'sieve cultuur te bevorderen en een grooter i„ Ptal personen aan het land te binden. Dit "Ut Ni Zich door een reeks van wettelijke bepalin- en instellingen, die de kolonisatie hebben bevorderen. Jjïet heeft sprekers aandacht getrokken, dat i 8h bij ons nog al eens de verkeerde opvatting M eegedaan als zou deze kolonisatie bepaald ge- tj/ht zijn op het aantrekken van buitenlan- tEts. Dit is echter geenszins het geval. Al deze ble"hgen zijn in de eerste plaats gericht op hïdering van den overgang naar het klei en bedrijf en op het scheppen van de moge- U^Wid eigen landgenooten tot grondbezitters •haken. Vervolgens stelde spr. de vraag: Is er ahs op slagen voor Individueele landbouw- '•h'gratie? Voor Zuid-Chili, Uruguay, een ^edeeite van Argentinië en Zuid-Chili meent •1 deze vraag bevestigend te mogen beant woorden. Men trekke daaruit geenszins de c°hclusie, dat ieder, die eenig kapitaal heeft ttl het vak kent, het er nu maar op wagen Woot en dat hij daar met open armen en eh noodigen steun van overheidswege ont- ahgen zal worden. Niets is minder waar. Vakk ^Pirant-emigrant zal zeer zeker over ketl hnis en eenig kapitaal moeten beschik te' hiaar hij zal zich ook eerst met de wijze b[Q Werken in het vreemde land op de hoogte h(.[ eh stellen en dus geld moeten hebben om 2'ch6en •'aar of langer uit te zingen. Hij zal Hij de Spaansche taal eigen moeten maken. ba$8' moeten beschikken over een groot aan- 1*1 'nBsvermogen en zich het comfort, dat hij ederland gewend is, moeten kunnen ont zeggen, zich in den beginne met een zeer een voudige woning tevreden moeten stellen en niet tot aankoop over moeten gaan, alvorens hij er zeker van is, dat de bodem geschikt is, dat de afzet van zijn producten verzekerd is, dat de klimatologische verhoudingen het risico niet te groot maken. Het beste zou het zijn, wanneer hij zich in verbinding kon stellen met ter plaat se bekende, met den landbouw daar volkomen vertrouwde landgenooten, die hem kunnen ad- viseeren en in de eerste exploitatie-jaren nog met raad en daad kunnen bijstaan. Nog lastiger is het probleem der groepsemi- gratie, het vormen van kolonies van Nederlan ders, De Nederlandsche kolonie in Tres Arollos in Argentinië toont aan, dat deze vorm van emi gratie niet tot het onmogelijke behoort. Zal hij 'slagen, dan moet er echter tusschen de leden van de groep een sterk bindend element zijn, een element van ideologischen aard, er zal een leider moeten zijn en de samenwerking op coö peratieven grondslag zal verzekerd moeten zijn. Ook zal er voldoend kapitaal beschikbaar moeten zijn. Ieder lid van de kolonie zal de eigenschappen moeten bezitten van den indivi du eelen emigrant. Indien de Nederlandsche regeering van meening is, dat bevordering van de emigra tie een landsbelang is, zal zij krachtiger dan tot nu toe dit belang moeten behartigen. Zij zal met de bestaande instanties, die zich met de emigratie bezighouden in overleg moe ten treden en dezen instanties meer armslag moet geven, door haar middelen te versterk- ken. Zij zal er niet voor moeten terugschrik ken een nauwgezet onderzoek ter plaatse te doen instellen, en in de betreffende landen betrouwbare en bekwame personen te belas ten met de voorlichting van hen. die emi- greeren. Ten slotte wees spr. erop, dat tot nu toe de emigratie naar Zuid-Amerika veel mislukkin gen heeft geboekt, zoodat hy de uiterste voor zichtigheid aanried, niet, omdat men in de be treffende landen geen vertrouwen zou kunnen stellen, niet omdat er geen bestaansmogelijk heid te vinden is, maar wel omdat er van den emigrant veel gevergd wordt- Na de rede van ir. Leignes Bakhoven werd eenigen tyd van gedachten gewisseld. De heer Sonneveld, secretaris van de Chr. Emigratie- vereeniging voor Zuid-Amerika, constateerde, dat men voor dit jaar reeds te laat was met rijn actie. In October hadden gegadigden al b.v. in Argentinië moeten zijn. Gedurende veer tien maanden zal er nu met spoed gewerkt moe ten worden. De heer De Kok achtte het nogal bezwaariyk dat emigranten over een kapitaaltje van 4 a 5 duizend gulden zouden moeten beschikken en vroeg, of ginds ook tuinbouw mogelijk was, waarop de inleider antwoordde, dat in de buurt van de groote steden tuinbouw misschien een bestaan zou kunnen opleveren. Op een vraag uit de vergadering hoe het in de Zuid-Amerikaansche staten met de gees telijke verzorging gesteld is, antwoordde de voorzitter, dat een algemeene gedragsiyn hier voor zeer moeilijk aan te geven is. Het bestuur interesseert zich voor ieder geval afzonderlijk. In dit verband noemde de voorzitter persoon lijke emigratie minder gewenscht. Hij zag lie ver groepskolonisatie, waarbü wellicht de in- heemsche geestelijkheid of de aldaar werkzame Europeesche ordesgeestelijkheid de godsdiensti ge verzorging der kolonie op zich zou kunnen nemen. Ten vervolge op een desbetreffend bericht in de Nederlandsche Staatscourant van 4 Juni 1937, maakt het ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend, datt Nederland krachtens de wet van 8 April 1937 heeft opgezegt het ver drag van Washington betreffende den arbeid van vrouwen gedurende den nacht, aangeno men door de Eerste Internationale Arbeids- conferentie van 1919. Deze opzegging is ge schied in verband met de bekrachtiging door Nederland van het verdrag betreflende ge deeltelijke herziening van het verdrag van Washington in zake den arbeid van vrouwen gedurende den nacht, aangenomen door de Achttiende Internationale Arbeidsconferentie van 1935. Deze opzegging is op het secretariaat van den Volkenbond ingeschreven op 12 Juni 1937. De twaalfde Nationale Bedevaart ter eere van de H.H. Bonifacius en Gezellen, ver trekt onder de geestelijke leiding van Z. Exc. den Bisschop van Roermond, Mgr. Dr. G. Lemmens, op Zondag en Maandag 18 en 19 Juli naar Dokkum. In de St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden wordt Zondagavond om half 8 een plechtig Lof gehouden, waaronder de weleerw. heer Henri de Greeve de predikatie zal houden. Maandags wordt in de Bedevaartskapel te Dokkum om half 11 een Pontificale H. Mis gecelebreerd door Z. Exc. den Bisschop van Roermond, waaronder de weleerw. pater Fr. Winkel uit het Dominicaner klooster te Zwol le zal spreken. Om 2 uur 's middags wordt een openlucht spel (De Kerk op weg) opgevoerd door een 100-tal meespelenden, waarin het doordringen van het Christendom in de Romeinsche we reld wordt belicht. Om 3 uur 's middags wordt op het St. Bo- nifatiuspark een Pontificaal Lof gecelebreerd, waaronder Mgr. Dr. Lemmens 'n toespraak tot de pelgrims zal houden en waarna de H. Sa cramentsprocessie uittrekt. Er bestaat voor deze Bedevaart, die naar de martelplaats van den H.H. Bonifacius en Gezellen uittrekt on der de algemeene intentie: het behoud des geloofs in ons vaderland en Duitechland, groote belangstelling. Aan het thans verschenen Staatsblad tot in stelling van een departement van Economische Zaken wordt het volgende ontleend: Met ingang van 15 Juli 1937 is opgeheven het ministerie van Landbouw en Visscherij. Met dien datum wordt de zorg voor de zaken, waarmede dit departement was belast, met uit zondering van die betreffende de rentambten, opgedragen aan het departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart. De zorg voor de zaken betreffende de rent ambten wordt opgedragen aan het departement van Financiën. Voorts wordt de Volkshuisvesting overgebracht van het departement van Sociale Zaken naar het departement van Binnenlandsche zaken, terwyi van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart de zaken betreffende de binnenscheepvaart overgaan naar het departe ment van Waterstaat. Ten slotte wordt de naam van het departe ment van Handel, Nyverheid en Scheepvaart gewijzigd in dien van ministerie van Econo mische Zaken. Evenals vorige jaren, zullen in 1937 weder om 18 plaatsen worden opengesteld voor jongelieden, die in het bezit zyn van een eind diploma H.BB. met 5 j.c. of daannede gelijk- staand diploma, om te worden opgeleid tot reserve-oificier-waamemer bij de Luchtvaart- afdeeling te Soesterberg. De aanmelding moet geschieden voor 1 Sep tember a,s. Voor het bekomen van inlichtingen kunnen belanghebbenden zich schriftelijk wenden tot den commandant van de Luchtvaartafdeehng te Soesterberg. In tegenstelling met het bericht van de Fran- sche legatie te Den Haag, inhoudende dat voor reizen naar Frankrijk geen legitimatiebewys noodig is, wordt ons door verschillende reis- bureaux medegedeeld, dat deze bewijzen wel noodzakeiyk zijn, althans dat men door de Fransche douanebeambten onaangenaam be jegend wordt, als men niet in het bezit is van een legitimatie-bewijs. BATAVIA, 15 Juli. (Aneta). De Volksraad heeft de ordonnantie inzake groepsgemeen- Schappen in de buitengewesten en het regle ment voor buitenlandseh verlof aangenomen. Het Institut Technique Superieur te Fribourg (Zw.) heeft in de sectie der kunstindustrieën benoemd tot professor honoris causa den heer C. J. A. Begeer, directeur-generaal der Konink lijke Nederlandsche Edelmetaalbedrijven te Voorschoten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb- van een zusterhuis met bijkomende werken, op ben aanbesteed het eerste gedeelte van den bouw het terrein van het Provinciaal' Ziekenhuis na- by Santpoort. Laagste inschrijver P. Scheepbouwer te Castricum voor f 134.600. WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde, ir. G. Hellinga, op proefschrift met stellingen getiteld: „Heteroauxin und Po- laritaet, morphologische und electrische, bel Coleus-stecklingen". AMSTERDAM. Geslaagd de dames M. C. Koiter, Amsterdam; A. van Banderaat, Hil versum en de heer F. G. de Wilde, Alkmaar. *aa'hh amer(tienaar Timm is my in myn een- t> gevolgd. Hy is nog tameiyk jong en '1 y «uwe ziel; hy heeft het alleen wat hoog NeliiE01- Ik nam hem indertyd over van een lieirt en vriend, die „over den kop" ging, geen At,i Cnaar meer gebruiken kon, maar ginds t>it 6rllCa kelJner werd. ^br01®rafelijk noodlot heeft Timm's hart bijna Niet, dat hy met zoo n groote liefde n vroegeren meester gehecht was die p^tigl,e. e hem dikwyis beroerd maar dat eltbanld tot zoon verval kon komen, dat een 6 'ets 1 een kehnersjasje kon aantrekken, dat ^eze ontaarde wereld zelfs maar mo- zw as' ^at vervult ook nu nog Timm's hart 0ok aarmoedige gevoelens. beschouwt Timm als iemand, die na- v'1'! er'oren is. Toen hy mijn buitenhuis, dat 61 rU,,„ nci architect werkelijk keurig en ook >rile •voor my gebouwd heeft, betreden had, 8 de ve zwÜsend de acht kamers, bezichtig- hVqq rahda, de bijgebouwen en zei toen: een tydeiyk verbiyf buiten heeft myn heer hier waariyk 'n keurige woning gevonden." Ik antwoordde hem: „Timm, je vergist je! Ik zal hier niet tydelyk, maar biyvend wonen. We zullen in meerdere zaken verandering brengen. Om te beginnen by- voorbeeld: jy zult me voortaan niet meer „myn heer", maar „mijnheer Hubertus" noemen, en ik zal niet meer „je" tegen je zeggen, maar „u". wy gaan aan democratie doen. Begrypt u, beste Timm?" Hy sprak geen woord, hy maakte slechts een van zijn onberispeiyke buigingen; maar ik zag, dat zijn giad-geschoren gezicht plotseling zorg- ïyke groeven vertoonde. Nog denzelfden avond kwam Timm bij me. „Münheer moet mij verontschuldigen," zei hy, „maar als ik tegen mijnheer niet mijnheer mag zeggen, dan moet ik mynheer verzoeken mij te ontslaan; het gaat my werkelijk niet anders af. Het aanspreken met „u" zal ik evenwel ac cepteeren." Ik liet hem een minuut lang staan, toen zei ik: „Timm je bent een merkwaardige kwiebes. Maar als jy mynheer tegen mij blyft zeggen, dan blijf ik jou ook tutoyeeren. Dat is duidelyk." Dit was klaarblijkelyk maar half naar zyn zin; maar hy schikte zich en repte over geen ontslag meer. Timm heeft me al drie keer de geschiedenis verteld van een ouden, hoog-adellijken heer, die door een of ander noodlot met slechts weinig personeel op een verlaten slot belandde. De oude heer, die dagelijks moederziel-alleen moest eten, maakte desondanks voor iederen maaltyd zorg vuldig toilet en zou geen hap naar binnen heb ben kunnen krygen, als hy niet in rok en met een smettelooze das aan het „diner" verschenen was en als de knecht hem niet in een even smettelooze livrei geserveerd had. „Hy wilde niet „verpauperen," voegde Timm eraan toe; „hy had zyn zelfrespect niet verlo ren, dat zat hem zoo in het bloed." Men ziet: Timm is een psycholoog, die met alle respect heimelyk de hoop koestert, my nog het een en ander te kunnen bybrengen. En hy heeft niet eens zoo erg ongelyk. Gisterenavond had ik opnieuw een onderhoud met Timm. Ik liet hem by me komen en zei: „Timm, we zijn te eenzaam. We moeten ons om te beginnen eenige dieren aanschaffen." „Ah!" zei Timm, en zyn oogen begonnen te schitteren. „Paarden! Een rypaard, en een stel koetspaarden!" „Neen, Timm! Wat moet ik hier met een wagen beginnen. De boschwegen deugen er niet voor en eeuwig den straatweg naar de stad af te rijden, daar heb ik geen zin in. 'n Rypaard schaf ik me misschien nog wel aan. Maar op het oogenblik gaat het om andere dieren, om twee honden en ongeveer tien kippen." „Honden? Kippen?" Het was de eerste keer, dat de welbespraakte Timm stotterde. Maar hy beheerschte zich snel. ,,'n Hazewind? 'n Barzoi? Of tenminste 'n Deensche dog? Ja, mijnheer! maar k....kippen? Wie moet die plukken?" „Geen mensch. De honden plukken jou mis- Op den ryksstraatweg naby Voorthuizen is 'n automobilist, bestuurder van een twee persoons wagen, in aanryding gekomen met den twaalf-jarigen De V., uit Zuilen, die geheel alleen per fiets op een vacantie- tocht naar Zutphen was. De jongen is by deze aanrijding zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat hy in levensgevaarlijken toe stand naar het St. Elisabeths-ziekenhuis te Amersfoort moest worden vervoerd, waar onmiddellyk operatief is ingegrepen door dr. Insinger. Niettegenstaande de operatie is de jongen eenige uren later aan de be komen verwondingen overleden. Het slachtoffer bereed den ryweg, hoewel achter de boomen een goed rijwielpad ligt. Te gen den bestuurder van den auto, die ver klaarde, dat de jongen plotseling naar links uitweek, is proces-verbaal opgemaakt en zijn wagen is in beslag genomen. De identiteit van den jongen kon worden vastgesteld, doordat op zijn rajwielbelasting- merk naam en adres waren aangebracht. Donderdagmiddag is een militair van het eerste regiment Veldartillerie, tweede bat tery, N. T., uit Amstelveen, ter hoogte van blok 1 onder Duivendrecht uit den trein gevallen. Nadat dokter J. H. van Gortel uit Abcoude de eerste geneeskundige hulp had verleend, is het slachtoffer, dat een hersen schudding had opgeloopen, naar Amster dam vervoerd. Het Indiëtoestel Torenvalk van de K.L.M., dat Donderdag op Schiphol moest binnenko men, is wegens motorstoring te Athene geble ven. Donderdagmiddag is de Valk, de machine, die Zaterdag naar Indië gaat, onder comman do van Geyssendorffer, met 'n nieuwen motor aan boord, riaar Athene vertrokken en om streeks negen uur aldaar aangekomen. Hedenmiddag vier uur wordt de Valk met passagiers en post van het gestrande vliegtuig op Schiphol terugverwacht. Met de reparatie van de Torenvalk zullen vermoedelijk eenige dagen zyn gemoeid. De Vacantiekamer der Rotterdamsche rechtb. heeft den 43-jarigen stoker J. H„ woonachtig en gedetineerd te Rotterdam, wegens poging tot doodslag op den secretaris van de National of Seamen te Rotterdam, veroordeeld tot een ge- vangenistraf van een jaar met aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tyd. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 53- jarigen koopman C. M. S„ gedetineerd en woon achtig te Hillegersberg, wegens oplichting hy had n.l. de familie V. te Rotterdam door mooie praates ruim f 11.000 afhandig weten te maken veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, door te brengen in een bijzondere strafge vangenis. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1: P. Klein Starink, Eibergen en P. R. Westhoeve, Amersfoort. Voor deel 2: Ph. B. Flikkers, Oudenrijn (Utr.). 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor stluurman kleine stoomvaart: A. Borg. 's Naar uit Tokio wordt gemeld, is thans defi nitief bepaald, waar bij de Olympische Spelen in 1940 de roei- en zeilwedstrijden, alsmede de ruiterwedstryden zullen worden gehouden. De roeibaan wordt te Toda aangelegd. In Juni is men met den bouw van den roeibaan be gonnen en in den zomer van 1939 zal de baan klaar zijn. In 1939 zullen de Japansche kam pioenschappen op de nieuwe baan worden ge houden en dan zal moeten blyken of zy aan de hoogste eischen voldoet. De kosten, welke alleen al aan de roeibaan ten grondslag liggen, worden geraamd op ongeveer twee millioen yen. De zeilwedstrijden zullen op de reede van Yokohama plaats vinden. Alle accommodatie voor de zeilwedstryden noodig, zal door de stad Yokohama ter beschikking worden gesteld. De kosten werden geraamd op zevenhonderd duizend yen. De wedstryden zullen schitterend te volgen zyn op de klippen, welke rondom Yokohama gelegen zyn. Het ruiterstadion zal by Setagaya in de na bijheid van Tokio worden gebouwd. Het orga nisatiecomité heeft een bedrag van honderd vijftigduizend yen voor dit onderdeel ter be schikking gesteld. De Fransche majoor H. A. Trambly de Lais sardière, oud-instructeur aan de „Ecole militaire et d'application de la cavalerie et du train",'te Saumur, die by het van 24 tot 27 Juni j.l. te Amsterdam gehouden internationaal concours hippique de leider was van de groep Fransche officieren, is bij Kon. Besluit van 3 Juli j.l. be noemd tot Officier in de orde van Oranje Nas sau met de zwaarden. Majoor Trambly de Laissardière, de nestor der internationale ruiters, is in hippische kringen een zeer bekende figuur, die reeds voor den oorlog bekendheid als ruiter had en verleden jaar nog met succes deelnam aan internationale concoursen, o.a. te Londen. In zyn langdurige ruiter-carrière heeft hy tal van leerlingen ge vormd, die vol bewondering zyn voor de groote kennis en ondervinding van hun instructeur. In ruiterkringen verheugt men zich zeer over de onderscheiding, welke aan dezen verdienste lijken hoofdofficier, die eenige maanden geleden den militairen dienst verlaten heeft, is toe gekend. Voor de zeventiende achtereenvolgende maal zullen de Free Foresters ons land be zoeken. Het programma bestaat uit een drie tal tweedaagsche wedstrijden te weten op Maandag 2 en Dinsdag 3 Augustus tegen een N.C.B.-elftal in Den Haag (H.C.C.-terrein)op Woensdag 4 en Donderdag 5 Augustus tegen de Flamingo's te Laren en Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus te Amsterdam. (V.R.A.- terrein) Capt. K. B. Stanley is thans verhinderd de ploeg als aanvoerder te vergezellen. In zijn plaats zal de wicketkeeper R. A. Boddington het elftal aanvoeren. De andere deelnemers zijn: Lt. col. L. Green en P. T. Eckersley, beiden oud-aanvoerders van Lancashire en zeer goede batsman, It. col. E. I. B. Williams, een der openingsbats van het Army-elftal (bezocht ons land met de Free Foresters in 1923), J. Short en Dr. S. Gilmer, beide be kend van den toer 1936, It. C. N. Tuff (Free Foresters 1932), P. Lawrence (Essex), een goed batsman, E. BromleyDavenport, een goede bowler, D. Brims (Northumberland) en R. D. Lemon. De derde testmatch Engeland—Australië (dames) eindigde in een draw. Van de drie gespeelde testmatches wonnen beide landen er één. Australië scoorde 2079 (gesloten), P. Holmes 70, Miss Davis 5—31 en 224 (H. Prit- chard 66, K. Smith 45, P. Antonio 37) tegen Engeland 308—9 (gesloten) en 93. Miss B. Showball ging op 99 run out, M. Maclagan 54, M. Hide 64, M. Greanwood 23, B. Archdale 29. Het op den Oval vertoonde dames-cricket wordt in Engeland algemeen geroemd en niemand heeft °°it kunnen vermoeden dat deze meisjes zoo goed en gracieus cricket konden spelen. Woensdag begon op Lord's onder groote be langstelling de wedstrijd Gentlemen—Players. De Gentlemen scoorden slechts 165, waarvan R. C. M. Kingston 69 en D. R. Maxwell 35. De laatste 3 mickets vielen voor 5 runs. De Players deden op het levendige wicket niet veel beter en kwamen op den eersten dag tot 1887. Hammond scoorde een fraaie 68 en is de eerste batsman die in dit seizoen 2000 runs scoorde, waaronder niet minder dan 9 centuries. Zijn ge middelde bedraagt 70. Hutton, Parkes (J) en Paynter hebben reeds meer dan 1800 runs ach ter hun naam. Behoudens de nadere goedkeuring door de betrokken autoriteiten organiseert de Haag- sche rennersclub Hollandia in samenwerking met het Haagsch Comité voor Volks feesten, op Dinsdag 31 Augustus a.s. des mid- Idags om twee uur, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, een weg wedstrijd op een afgesloten circuit voor ama. teurs en onafhankelyken over een afstand van 75 K.M. Op de laatste vergadering van de „All Eng land Clubs" werd medegedeeld, dat het eenige weken geleden geëindigde Wimbledon-tournooi een van de succesvolste is geweest van de tot nu toe reeds gehouden officieuze wereldkampioen schappen tennis. De totale recette bedraagt on geveer 912.500 gulden, waarvan ruim 365.000 gulden als netto winst kan worden beschouwd. Men was het er algemeen over eens, dat, in dien er een schoonheidsprys zou hebben be staan voor het tennis, tydens het laatste tour nooi vertoond, deze zeker had moeten worden uitgereikt aan Von Cramm en Austin voor hun party in een der halve eindstrijden. Verder werd het van den Amerikaanschen Wimble- donwinnaar Donald Budge bekend, dat hij van Iersche afkomst, is. Zijn vader heeft nog in Schotland gewoond, waar hij ook als sportsman, n.l. als voetbalspeler in de Glasgow Rangers, een club uit de Schotsche league, bekend stond. Met 1 Augustus 1937 is benoemd tot burge meester der gemeente Boxmeer mr. A. J. J. M. van Hellenberg Hubar. Mr. Van Hellenberg Hubar werd 12 Februari 1906 in Tilburg geboren en is dus 31 jaar. Hij woont thans in Rijswyk, waar hy volon tair ter gemeente-secretarie is. De nieuwe burgemeester van Boxmeer is de jongste broer van den burgemeester van Rijs wijk, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. In de orde van Oranje-Nassau is benoemd tot ridder, de luitenant ter zee der 2e klasse R. Stuffken, het versiersel te dragen met de zwaar den; verleend de eeremedaille in zilver: aan den bootsman J. Boorland, het versiersel uit te reiken met de zwaarden, in brons: aan den matroos der le klasse, J. Adriaansen, het ver siersel uit te reiken met de zwaarden. Aan den kapitein J. N. Breunese, adjudant van den commandant der le divisie, is vergun ning verleend tot het aannemen en tot het dragen op de uniform van de ordeteekenen van ridder in de orde van het Legioen van Eer, hem verleend door den president der Fransche re publiek. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. Abbing, directeur van de N. V. Ka toen- en Linnenweverij voorheen A. J. ten Hoo- pen en Zoon, te Neede. Bij het departement van Justitie zijn be noemd: tot raad-adviseur bij de eerste afdeeling mevrouw mr. L. C. Schönfeld, geboren Polano, thans referendaris, tot raad-adviseur bij de tweede afdeeling, mr. J. P. Hooykaas, thans re ferendaris; tot commies mr. M. W. Scheltema, thans adjunct-commies. schien. Maar dan krijgen ze ervan langs. En wat de honden zelf betreft, ik zal me er twee stuks aanschaffen: een taks en een poedel." Hij stond zóó beteuterd vóór mij, dat ik mede lijden met hem kreeg en hem meteen gerust stelde „Natuurlijk vergt geen mensch van jou of van de huishoudster, dat jullie je met de zorg voor die dieren belasten; daarvoor zal ik een aparte hulp aanstellen, die meteen ook al het grovere werk in de huishouding, dat nu maar door een noodhulp wordt gedaan, voor goed overneemt. Wij komen hier, mijn beste Timm, met enkel verfijnde krachten niet toe; wy moeten er iemand bij hebben, die wat robuster is." Opgewonden plukte hy met zijn vingers aan de naden van zijn broek. „Robuster!" herhaalde hy eindelijk; „ja, we leven hier op het land." De honden zyn aangekomen. Den taks heb ik van den houtvester betrokken, den poedel heb ik uit een kennel in de stad laten komen. Voorloopig hebben de dieren niet veel plei- zier. Als ze elkaar zien, bijten ze elkaar; als ze alleen zijn, krabben ze zich, en de huisgenooten blaffen ze aan. Maar dikwyis slapen ze ook, en dan is de zaak in orde. De duvelstoejager is eveneens aangekomen. Het is een weduwe, die dertien kinderen het leven schonk. Tien zijn er jong gestorven, de drie overgebleven jongens zijn in de leer. Met 't gevolg, dat de vrouw alleen is en blij was, toen ze bij my onderdak vond. Ze heet Sturz. Ze werd me aanbevolen door rentmeester Balthassar. Bij wijze van aanbeveling verklaarde hij, dat ze eer lijk en zindelijk was. Eerlijkheid en zindelijk heid zijn verdienstelijke eigenschappen, doch ik betwijfel of ze voldoende zijn om van iemand een aangenaam huisgenoot te maken. Juffrouw Sturz maakt een heidensch kabaal bij haar werk. Drie kwart van den dag jakkert ze rond met haar bezem of boenlap, dan hier en dan daar. In het voorhuis is het één gerinkel van emmers. Waarvoor dat noodig is, is me een raadsel. De houtschuur en het kolenhok «raakt vrouw Sturz, te oordeelen naar het lawaai dat vandaar weerklinkt, tweemaal per dag van onder tot boven schoon. Die vrouw is te ijverig, ge loof ik. Met de huishoudster kan ze het wel vinden. Trouwens, er is geen mensch op de heele wereld, die het met mijn goede Mathilde niet zou kun nen vinden. Zij is het eenige levende erfstuk, dat mijn ouders me hebben nagelaten. Timm ziet met een grenzenlooze minachting op vrouw Sturz neer. Ik ben er van overtuigd, dat die vrouw hem inwendig geweldig tegen staat en dat hy onder haar aanwezigheid lijdt. Maar hij zegt geen woord. Hij wacht slechts zwijgend tot ik dit onaesthetisch mormel ontsla. 'k Moet toegeven: de kleine, gedrongen vrouw is niet bepaald een sieraad voor mijn huis. Ze sjort haar rok, die zonder dat al kort is, met een leeren riem altijd zoo hoog op, dat haar dikke kuiten, die in grove wollen kousen steken, heele- maal te zien zijn. Ze doet alsof ze voortdurend door de dikste modder moet baggeren. Haar ge zicht gloeit doorloopend als koper en haar haren zitten boven op haar kruin bij elkaar gedraaid in een belachelijk knotje, dat zoo groot is als een hazelnoot. Dat Timm by het zien van een dergelijke verschijning koude rillingen krijgt, is verklaar baar. Hij zou zeker liever veel van haar werk overnemen dan haar tegenwoordigheid verdra gen. Maar de kippen dan! In 't smerige stroo naar de eieren zoeken, of, erger! het kippenhok schoonhouden, dat is iets, dat Timm nooit over zich zou kunnen verkrijgen. Ik heb bij aankoop vergeten naar de namen der honden te informeeren, en me de eerste da gen ook weinig om het gespuis bekommerd. Timm natuurlijk nog veel minder. Met het ge volg, dat vrouw Sturz de beide honden heeft ge doopt, den poedel met den naam „Fips" en den taks met den naam „Box". Toen ik haar zei, dat die namen heelemaal niet bij het soort hon den hoorden, verklaarde ze, dat alle honden in het dorp ofwel Fips ofwel Box heetten. Ik ver ordineerde, dat de taks „Bims," de poedel „Bams" zou heeten. Daarop schudden alle huisgenooten het hoofd, en Timm, die in zijn jeugd een middelbare school tot de vierde klas heeft doorgeloopen, „Mijnheer, de honden zullen deze gelijk luidende namen, die slechts een klein klin ker-verschil hebben, niet altijd uit elkaar kun nen houden als ze geroepen worden." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3