Autorijden verhoogt Uw vacantiegenoegen 0LDSM0BILE GARAGE RABO Welke beroepen kiezen onze meisjes AKKERTJES dek JceHhekL De Saneering Haarlem, 16 Juli BLONDONA- BRUNETTA Nancy Steele wordt vermist! thans een vraag Nerveuze slapeloosheid Nieuwe schoonheid'.. VRIJDAG 16 JULI 1937 ^Betrouwbare auto's voor zelfrïjders (zonder Ichauffeur) per dag, week, maand en langer INIEUWE OPEN ÉN GESLOTEN OPELS GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TELEF. 17266 Onze wagens kunnen desgewenscht All Risk verzekerd worden STADSNIEUWS VAN GEWICHT Gekozen idealen, die niet verwe zenlijkt en idealen, die wel verwezenlijkt, doch niet gekozen worden Het R.K. Meisje sly ceumn Verschil Middelbare Meisjesschool JAMBOREEPOSTKANTOOR TRAMCONDUCTRICES Geen uitbreiding van het aantal TWEEDE HAARLEMSCHE SPORTDAG Programma voor a.s. Zondag ongewijzigd DE WAGEN, WAARVAN DE VERKOOP, SEDERT 1933, WERD VERVIJFVOUDIGD N. V. Gebr. H. F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef 13850 Telef. 11578 DERDE ZOMERCONCERT Solist: Herman Krebbers (viool) Duizenden arbeiders in het bloem bollenbedrijf vragen den mi nister handhaving Wijziging in surplus- fonds AGENDA 17 Juli Bioscopen RIJKSVISCHAFSLAG FRANS HALS-TENTOON STELLING Sterk stijgende belangstelling Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 17 Juli BURGERLIJKE STAND I llfi DOOR LUC WILLINK Als men een halve eeuw geleden de vraag ,6sPrak: „Welke beroepen kiezen onze meis- fs?", dan was men gauw uitgepraat. Want veel Ï5«s hadden de meisjes toen niet. Haar voor- aa®ste keus bestond in het kiezen van een jhtgenoot, hetgeen nu niet bepaald een „be- °eP" genoemd kan worden od wil men het ^ronder toch rangschikken, dan kozen ze het inroep" van huisvrouw. En die niet trouwden een „aanverwant" vak: verpleegster, kin- eriuffrouw, huishoudster en derg. De eman- 'Patie van de vrouw in de beroepskeuze hield ^'ilken tred met haar drang naar meer rech- en naarmate de man meer toestond aan j Politieke en economische expansie van de *akkere wederhelft van het menschdom, gin- ook de poorten van de hoogescholen en ."flere colleges, tot nu toe het heiligdom van man, meer en meer openstaan voor haar, 'e er genoeg van had blauwe kousen te breien 'huis op een man te wachten of via fancy- a'rs aan sociale liefdadigheid te doen, hoe nut- en voortreffelijk dit op zichzelf ook is. De ®°°rten hebben echter voor haar altijd open Waan, zij het dan op een kier. Reeds in do Wdeleeuwen had men in Rome vrouwelijke flr°fessoren aan de Universiteit en ook in Ne tland kende men in de 16e en 17e 'kW „geleerde vrouwen" (Molière). Afaar dat waren toch witte raven als wij minste die gestandaardiseerde, doch niet zeer ^ffelijke uitdrukking mogen gebruiken. Eerst oorlogstijd, waarin de vrouw zich wel nood- 'Wongen met van alles en nog wat moest 2ighouden, zou 't vrouwenprobleem scheppen. fie vrouw had vrijheid leeren kennen en wilde behouden. Daarmee kregen de ouders ech- .r Piet 'n nieuw vraagstuk te doen. Niet alleen 'lesten ze nu nagaan wat hun zoons wilden 'Wen, maar ook de beroepskeuze der meisjes JÏG een brandende kwestie. Endus is thans ^eszins de vraag gewettigd: welke beroepen Wen de meisjes thans? welke vraag we voor den aan de eerw. Zuster dr. Christiana, de jkbrectrice van het R. K. Lyceum voor meisjes de Dreef. het Allereerst is een onderscheid noodig. Want samenstelling van het Lyceum wijkt af van gebruikelijke model, dat een onderbouw wil bben en daarboven een bovenbouw van H.B.S. (v Gymnasium. Het Lyceum heeft echter een ijbihasium en een Middelbare Meisjesschool d, bovenbouw. Zr. Christiana vertelde ons, dat (jj °Uders met deze samenstelling tevreden zijn u ke somde ons een serie plaatsen op, waar het 'sjeslyceum juist zoo ingericht is. Eovendien het gymnasium (de kleinste en nieuwste ij Reling) geen afdeeling B (de wis- en natuur- kdige)welke op geen gymnasium voor jon- zal ontbreken. Cjykt deze afdeeling op het R. K. Meisjesly- tj k"1 ontbreekt, is enkel een gevolg van het feit, de school tot heden geen subsidie geniet. °°'n afdeeling vergt groote kosten door iw Noodzakelijke inrichting van laboratoria en tjj 's begrijpelijk, dat de Zusters zonder subsi- kaartoe niet kunnen overgaan. En bovendien >dt tt„ - zoo'n afdeeling meestal slechts door en- stj e leerlingen gevolgd, omdat meisjes in het Seiïieen geen „wiskundeknobbel" hebben. We ljj?gen nadrukkelijk: „in 't algemeen", want er 6vinderdaad meisjes, die wis- en natuurkunde gemakkelijk, misschien nog wel gemakke- er> kunnen studeeren dan jongens en de wis- tgj, natuurkundige faculteiten onzer Universi- W en de Technische Hoogeschool behoeven U dan ook geenszins zonder meisjesstuden- j. stellen'. keh°cla ZU. die voor ingenieur studeeren, zoe- Öan toch meestal weer wat meer de vrouw Zooals binnenhuis- en meubelarchitecte. VCl er> vrouwelijke dierenarts zal zich op de W2°rging van huisdieren toeleggen, en zij, die tpjC'aam is in den land- en tuinbouw, wordt W, ,r°hitecte. Dit is wel een bewijs, dat men ber degelijk van „mannelijke" en „vrouwelijke' tg ®ePen mag spreken, zonder daarbij speciaal Ijg.''hoeven denken aan mijnwerkers, sleepboot- vtoi machinisten, enz. De doodenkele bWelijke ingenieur, die wê bij een Provin cialen Waterstaat kennen, kan nu juist niet een bewijs voor het tegendeel heeten, zooals mis schien felle feministen die vindt men ook bij mannen van zekere politieke overtuiging! zullen aanvoeren. Ook als dokteres wordt weer het vrouwelijke van dit beroep (bv. kinderarts) gezocht. Merk waardig is wel, dat vele meisjes op het gym nasium komen met als_ levensideaal: dokteres te worden en dat toch weinigen na het door- loopen van de school dit beroep inderdaad kie zen. Daartegenover staat, dat de meeste meisjes op school een hartgrondigen hekel hebben aan het vak van leerares en ten slotte toch velen na hun studie aan de Universiteit bij het on derwijs komen, doordat haar studie (vooral talen!) daartoe leidt. Daarmede hebben we tegelijkertijd verklapt, welke beroepen de vrouwelijke gymnasiasten kiezen. Ook advocate worden heeft haar aan trekkingskracht nog niet verloren, maar ook hier geldt, evenals voor leerares, dat overvloed van afgestudeerden groote werkloosheid onder haar heeft geschapen (een bekend spreekwoord zegt het wat kernachtiger, maar zeer onhoffe lijk, onze taal is niet bepaald galant!). De Middelbare Meisjesschool is de antipode van het gymnasium. Ze geeft alleen maar een breed algemeene, meer speciaal vrouwelijke ontwikkeling en is nooit bedoeld als voorberei dend hooger onderwijs. Dat wil geenszins zeg gen, dat de school geen geschikte voorbereiding geeft voor ander onderwijs, al is dit dan niet universitair. Het diploma geeft immers toegang tot de School voor Maatschappelijk Werk en menig afgestudeerde is zich daar in het een of ander vak gaan bekwamen. Vele andere afge studeerden bezoeken de Huishoudschool en mochten ze dan trouwen, dan kan haar echt genoot er op rekenen een alzijdige en voor haar taak berekende vrouw te bezitten! Ook de Huishoudschool leidt weer op voor ver schikt. de beroepen. Dan zijn er die verpleeg ster worden of, na de school doorloopen te hebben binnen korten Ti;d het nocdiga voor kantoorbediende leeren als de noodzakelijkheid bestaat om geheel of gedeeltelijk in zijn onder houd te moeten voorzien. Dit laatste vak mag wel overbezet aan meis jes genoemd worden en daar vooral en op het gebied van het onderwijs doen man en vrouw elkaar een scherpe concurrentie aan. Toch worden nog heel wat afgestudeerden van de Middelbare Meisjesschool elk jaar kantoor bediende. En ten slotte het bijzondere onderwerp, waar op onze lezeressen natuurlijk hebben gewacht: Amor. Maakt Amor veel slachtoffers onder de studeerende meisjes? Onder de Lyceïsten niet en ook de afgestudeerden bleken haar studie soms wel te kunnen voltooien! De directeur van het Post- en Telegraafkan toor Haarlem maakt bekend, dat ingaande 19 Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Oumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent. Juli a.s. op het Jamboree-terrein te Vogelen zang een tijdelijk bij-post-, telegraaf- en tele foonkantoor zal worden geopend. De openstellingsuren zijn: op werkdagen van 820 uur (voor postwissels, 'deque- en girodienst 8.3015); op Zondagen van 8—9 uur. In Mei, de nieuwe lente van dit jaar, werd er een nieuw geluid op de zoo prozaische trams der Noord. Zuid-Holl. Trammij. gehoord. En wel een meisjesstem waaromheen het keurige uni form van conductrice zat. Dat nieuwe geluid echter ondervond niet algemeene waardeering, hoe vreemd dit ook moge klinken. De invoering van conductrice was dan ook een noodsprong van de directie, die met steeds verminderende ontvangsten en andere onhebbelijkheden te kampen had en heeft en probeerde te redden voor de toekomst wat te redden viel. Nieuw was 't denkbeeld niet. Voor hen, die dit jaar 'n uit stapje maken naar Arnhem en den Gelderschen Achterhoek, zullen ervaren dat daar reeds jaren lang de kaartjes op de bussen door een vrou wenhand worden uitgedeeld. Maar de Haarlem mers moesten aan het nieuwe gezicht en het nieuwe geluid nog wennen en sommigen staken hun afkeer voor de invoering der conductrices niet onder de stoelen of banken van de tram. Het is immers een tijdperk van groote zorgen voor velen. Werkloozen zijn er nog meer dan ge noeg en „de vrouw terug naar het huisgezin" is terecht een steeds meer verbreid ideaal. Dat werd aan de conductrices dan ook dikwijls dui delijk gezegd, zij het niet altijd in zeer hoffelijke termen. Zelfs heeft deswege een der conductrices om die reden ontslag genomen. Uitdrukkingen als „Zus, ga liever thuis kousen stoppen" of „Kun je al koken" werden den meisjes niet ge spaard. En erger! We vernemen thans dat het leed nu wel gele den is. Onhebbelijkheden komen niet meer voor. De invoering was een keuze van de minste dei- twee kwade (ontslag aan personeel tengevolge der verminderde ontvangsten of invoering van goedkoop personeel) en in dien zin mag men zeggen dat de meisjes voldoen. Doch dat wil niet zeggen dat men het aantal (20) nu gaat uitbreiden. De directie had destijds op een persconferentie medegedeeld, dat de meisjes, als het goed ging. ook als conductrice op de bussen (die tot heden alleen maar een bestuurder hebben) zullen komen. Doch men denkt daaraan voorloopig niet, terwijl evenmin hét aantal conductrices op de tram vergroot zal worden. Misschien een bericht, dat bij sommigen met genoegen ontvangen zal worden! De hoeveelheid regen van den afgeloopen Zondag is juist voldoende gebleken om den Tweeden Haarlemschen Sportdag op eervolle wijze te doen sneuvelen. Na de vele vergeef- sche moeite is het voortvarende comité onder leiding van den heer Hooij echter niet bij de pakken neer blijven zitten en heeft het alles in het werk gesteld, om het geheele program ma ongewijzigd a.s. Zondag af te kunnen wer ken. Mede door het feit, dat de wielerbaan op 18 Juli nog beschikbaar was, is deze opzet Volledig geslaagd, de turnsters en turners hebben spon taan hun medewerking opnieuw toegezegd en ook de renners van „Amsterdam" hebben zich vrij weten te maken om „Achilles" het „Gou den Wiel" te betwisten, zoodat het wachten al leen nog is op droog weer en eenige duizenden belangstellenden. Van het eerste valt slechts het beste te hopen, het tweede mag met eenig recht verwacht worden, want hetgeen geboden wordt, is waarlijk niet weinig. Vooral van wielersportliefhebbers wordt op een druk bezoek gerekend, want de belangstel ling, die reeds vorige week in deze kringen voor de ontmoeting AchillesAmsterdam bestond, is zoo mogelijk nog grooter geworden, waaraan het feit, dat beide clubs elkaar j.l. Dinsdag reeds officieus hebben bèkampt, wel niet vreemd zal zijn. Intusschen-moet het voor de Amsterdam mers een goede gelegenheid zijn geweest om meer met de Heemsteedsche baan vertrouwd te raken, hetgeen de spanning natuurlijk a.s. Zon dag ten goede komt. Dat Achilles onbetwist houder van het „Gouden Wiel" zal blijven, valt nog lang nite te zeggen. Dit kostbare kleinood wordt verreden in een sprint, een Olympische ploegachtervolging en een 25-rondenklassement, terwijl de middag verder wordt aangevuld met een persoonlijke achtervolging en een klasse mentswedstrijd over 200 ronden. Wat de gymnastiek-demonstraties betreft, al wat in het rayon HaarlemBeverwijk van de R. K. Sportcentrale aan deze sport doet, ver leent medewerking: Winfried, Hercules, Blauw wit, Leonidas, Sparta, S.S.S. enz. Het program ma is ongewijzigd gebleven en brengt vrije oefe ningen, brug- en toestelturnen, stok- en knots oefeningen in de verschillende categorieën, da mes, heeren, meisjes, jongens tot kleuteroefe ningen toe. Het is niet alleen te hopen, dat het weer de zen sportdag wat meer ter wille zal zijn, maar tevens, dat de deelnemers, vooral de gymnasten, voor hun vergeefsche kosten en moeite van den vorigen Zondag in een massale belangstelling de belooning zullen vinden, die hun ongetwij feld toekomt. De wedstrijden beginnen om 2 uur. Dit was de avond van den jeugdigen violist Herman Krebbers, den 14-jarigen Hollandschen jongen, wien het vioolspelen blijkbaar in het bloed zit, al behoeft men hem daarom nog geen vioolwonder te noemen Of een wonderkind, zoo als men vooral in het buitenland maar al te gemakkelijk doet. Met, vooral voor later, al de gevolgen van dien. De lezers konden dezer dagen reeds kennis ne men van het feit dat deze jeugdige violist een der leerlingen is van den bekenden Amsterdam- schen musicus Oscar Back, die reeds aan zoo veel andere jeugdige talenten zijn waardevolle leiding gaf. Ook met deze jeugdige kracht legt hij eer in. Want wat deze frissche knaap die in Amsterdam studeert, maar wiens ouders naar we vernamen in Ede wonen in het voor viool zoo dankbaar geschreven werk van Henri Wie- niawski heeft gepresteerd mag, zeker voor een debuut, opmerkelijk en bewonderenswaardig heeten. Zijn spel getuigde van een gezonde, aan geboren muzikaliteit, zijn techniek van een fer me ontwikkeling en groote violistische gave. De spelopvatting was gezond en reeds kon men hier en daar van verdieping spreken, al kan een en ander natuurlijk nog vervolmaakt worden, en al moet alles nog steviger en zelfbewuster worden. Dat de bovengenoemde kwaliteiten echter reeds in groote mate aanwezig zijn toonde wel het fraai gespeelde middendeel, met de zangerige romance, en het slotdeel, de finale a la Zingara, welke met veel bravour werd voorgedragen. Zoo snel zelfs, dat Marinus Adam en het orkest stevig op hun tellen moesten letten, om gelijk te blijven en uit te komen. Wat trouwens, op en kele momenten na, uitstekend gelukte. We ont veinzen ons niet, dat het ook voor een gerouti neerd orkest een moeilijke opgave is, om een jeugdigen debutant als dezen violist, te begelei den. Men komt onvermijdelijk voor verrassingen te staan. Maar het getuigt voor de capaciteiten van den leider en zijn musici, dat deze verras singen zoo uitstekend werden opgevangen. Nogmaals dus: het was een kranige prestatie, waarmee we Herman Krebbers en zijn leermees ter geluk kunnen wenschen. De zwoele tempe ratuur werkte overigens al heel weinig mee, en maakte het den jeugdigen violist, wat de stem ming zijner viool betreft, niet gemakkelijk. Maar 't spel leed er desondanks heel weinig onder en Concertmeester Byvanck was daarenboven een bereidvaardige hulp in den nood. We behoeven wel niet te zeggen dat het succes van den jongen kunstenaar enorm was. De uit stekend bezette zaal huldigde Herman Krebbers met langdurig en enthousiast applaus, waarvoor hij opgetogen en zeker een weinig verbaasd over zooveel geestdrift, met echt jongensachtig ge baar dankte. Hij kreeg bloemen, zelfs een bloem stuk in den vorm van 'n hoefijzer, of moest het 'n lier voorstellen'— en nog een geschenk en was blijkbaar zeer gelukkig, dat hij het er zoo goed had afgebracht. Het orkest, dat blijkbaar ook wel eenigszins van de temperatuur te lijden had, leidde het concert in met de Cappricisso Italien, van P. Tschaikowsky, en bracht in de tweede helft de Symphonie in Bes gr. t. van Rob. Schumann. Beide werken vielen blijkbaar zeer in den smaak der talrijke aanwezigen, die Marinus Adam en de zijnen met hartelijk applaus dankten. J. S. De besturen van de R. K., Christelijke en Nederlandsche Landarbeidersbonden hebben aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin zij verzoeken niet tot opheffing van de Saneeringsmaatregelen voor het Bloembollenbedrijf over te gaan. In het adres wordt aangevoerd: „Zonder twijfel is de thans geldende regeling op verschijlende onderdeelen voor verbetering vatbaar, maar opheffing van de Saneeringsmaatregelen als zoodanig, waartoe ook de prijsbepaling in het binnenland behoort, kan niet zonder enorme schade voor het bedrijf en de daartoe behoo- rende arbeiders geschieden. Het besluit van de algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur om te komen tot op heffing van de bedrijfsmaatregelen kan niet beschouwd worden als een uiting van de meer derheid in het „vak", waartoe volgens adres santen toch ook de arbeiders behooren. Zeker in het onderhavige geval is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat daarbij wel degelijk de belangen van duizenden arbeiders betrokken zijn. De bovengenoemde besturen hebben daarom dan ook en ieder voor zich alle tot hun organisatie behoorende besturen in de bloem bollenstreek opgeroepen, teneinde deze ook voor hen zoo belangrijke aangelegenheid te bespre ken. Uit die bespreking is duidelijk gebleken, dat opheffing van de saneeringsmaatregelen, alge meen als een ramp voor het bedrijf en dus ook voor de arbeiders werd beschouwd. Hetgeen voor de hand ligt, wanneer men in aanmerking neemt: 1 Dat de productie in het bloembollenbedrijf in betrekkelijk korten tijd bijna onbeperkt kan worden opgevoerd; 2 dat het afzetgebied zeer beperkt is, zoodat reeds spoedig een groote overproductie zal plaatsvinden; 3 dat de nog steeds niet afnemende pro- tectionnistische en autarkische gezindheid in ver schillende landen die tot het afzetgebied be hooren nieuw voedsel zal ontvangen, wanneer bij overproductie weer evenals in 1931 en 1932 de markten aldaar overvoerd worden met onze producten. Uit bovenstaande, h.i. onweerlegbare feiten, vloei logisch voort, dat er in het bloembollen bedrijf regelingen met bindende kracht moeten zijn, wil men het bedrijf voor zelfvernietiging behoeden. Kon in vroegere tijden nog eenigszins gerekend worden, dat de „wal het schip wel zou keeren", zij het dan niet zonder groote schade, de huidige economische toestand in het binnen land en de overheersclrende opvattingen in het buitenland maken ook dat zelfs tot een illusie. Wanneer nu het bedrijf reeds in staat was om zelf de noodige regelingen te treffen, wanneer het met de noodige bevoegdheden was toegerust, dan ware daaraan uiteraard verre de voorkeur te geven. Het besluit van bedoelde vereeniging voor bloembollencultuur, dat zóó kennelijk in gaat tegen het algemeene bedrijfsbelang, doet hun huiveren reeds thans op iets dergelijks bij Uwe Excellentie aan te dringen. Wel meenen zij Uwe Excellentie beleefd in overweging te mogen geven in het bestaande surplusfonds zoodanige wijziging te brengen, dat de uitkeering voor minderwaardige variëteiten veei geringer wordt, dan de uitkeering voor normale handelssoorten teneinde te voorkomen, dat de teelt van minderwaardige variëteiten zich hand haaft en zelfs wordt uitgebreid. Mocht de door onze besturen in overweging gegeven wijziging niet door Uwe Excellentie aan vaard kunnen worden, dan verandert dat niets aan hun vaste overtriuging, dat het bedrijf dringende voorschriften omtrent teelt en bin- nenlandsche minimumprijzen niet kan missen. Mocht Uwe Excellentie zulks noodig oordeelen, dan zijn bovengenoemde besturen gaarne bereid een en ander nader mondeling toe te lichten. Gebouw „St. Bavo": Bestuur Trampersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bestuur Postpersoneel; Bestuur Vischcollege „De Forel", 8 uur. Speeltuin Haarlem-Noord: Fancy-Fair Haart. R. K. Ver. van Groote Gezinnen, kwart over 8. Gebouw St. Bavo Kinderfeest Bouwvak- bond, 3 uur Geel-Wit, 6 uur Gewone zit tingen, 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoonstel ling,105 uur. Teijler's Museum. Tentoonstelling, 114 u. ling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland 66 Expositie, 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68 Expositie H. Kruyder, 95 uur. Speeltuin Rijksstraatweg Fancy-fair Speeltuin „Ons Genoegen", 311 uur. Rembrandt-theater: Het dagboek van Maria Bashkirtseff, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmac, 115 uur. „Als mannen begeeren", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Obsessie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Hallo hier Amerika", 2130, 7 en 9.15 uur. IJMUIDEN, 16 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 8498 cent per kg. Griet 15.0027 per 50 kg. Tong 1.051.80 per kg. Middel Schol 21.00, Zet- schol 17.00, kleine Schol 4.90—15, Bot 7.0016, Schar 3.207.50, Pieterman en Poon 4.70 per 50 kg. Kabeljauw 25.00 per 125 kg. Wijting 2.70 per 50 kg. Koolvisch 3045 cent per stuk. Makreel 12.00 per 50 kg. Versche Haring 5.757 per kist. Werd gedurende de eerste week de Frans Hals-tentoonstelling door een 3000-tal personen bezocht, in de tweede tentoonstellingsweek steeg dit aantal tot 4500. Het is alsof Haarlem dezen zomer het Mecca der kunstkenners en liefhebbers zal zijn. Niet alleen uit eigen land en uit de nabuur landen komt men de Frans Hals-tentoonstelling bezoeken, doch ook uit afgelegen landen. Ook andere werelddeelen waren deze week door be zoekers uit de Vereenigde Staten en uit Japan vertegenwoordigd. Onder de bezoekers van deze week dienen de volgende bekende persoonlijkheden genoemd: Dr. Fritz Muthmann, directeur van het Kai ser Wilhelm Museum te Krefeld; Dr. Karl Mlienfeld te New York; Dr. Hans Peters, direc teur van het Leopold Hoesch Museum der Stad Düren; Dr. Heinrich Lempertz met leden van „Der Kunstfreund" uit Keulen; Prof. dr. Schmidt, met leerlingen der Kunstacademie uit Diisseldorf; Z. Exc. Baron Arnault- de Vitrolles, buitengewoon gezant en gevolm. minister van Frankrijk; Graf. Julius Zech von Burkersroda, Luitengew. en gevolm. minister van Duitschland; Dr. W. R. Valentiner, directeur Institute of Arts te Détroit; Prof. Dr. O. F. Förster, directeur tan het Wallraff Richartz Museum te Keulen: Dr. E. Heldring, voorzitter Vereeniging „Rem brandt" en de heer Henschel, directeur van Knoedler en Co. Inc. New York. Het is een verheugend teeken, dat na de groote belangstelling, welke de Rembrandt- tentoonstelling trok, nu een anfler onzer groote kunstenaars uit Hollands Tijd, Frans Hals, zoo ondubbelzinnig als een van 's werelds grootste schilders uit alle tijden wordt geëerd en bewonderd. Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3; 8.00 Keulen, 10.35 Parijs R., 11.05 iondon Reg„ 1.05 Brussel Ned.. 2.20 Keu len, *5 Brussel' Fr.„ 4.20 Keulen, 7.20 Brussel Ned., 7.50 Londen Reg., 10.20 Brussel Fr., 10.50 Berlijn. Programma 4: 8.00 Brussel Ned.., 9.20 Diver sen, 10.35 Droitwich, 6.50 Brussel Fr., 7.05 tot 11.50 Droitwich. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert (verzoekpro gramma), 8.00—12.00 Diversen. Geboren: d. van I. FrankenSalomon: z. van Teeuwenv. Westerhoven; z. van M. de Boer -Vogt; z. van J. A. de Wit—v. Eek. Overleden: I. Smit, 75 j., de Witstraat; F. J. j., d. van H. Voorhof, Pres. Steijnstraat. Hel haar van menige vrouw ziel er do? en glansloos uil én misschien weet zij nog niet eens, hoe dat haar gehele uiter lijk bederlt. Daarom mogen Blondona en Brunetta werkelijk buitengewoon goedkope schoonheidsmiddelen genoemd wor den, want Blondona en Brunetta geven U (raai glanzend haar, prachtig van tint, tegen zeér.matige prijs. Deze haarwasmidde len zijn geheel alkalivrij, wat de gevreesde witte neerslag op het haar voorkomt. Hierdoor wordt elke nabehandeling overbodig en droogt het haar verrassend snel. Alleen Blondona bevat Kamilloflor, het beroemde middel voor het wassen van blond haar, terwijl alleen Brunetta het zuiver plantaardig preparaat Hequil bevat, dat donker haar een prachtige, diepe glans geelt. WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORGING VH 63 -0101 ft Naar de gelijknamige Fox-film Hat alles was machtig interessant, bepaaldelijk ,°0r een wraakgierig gemoed, nóg bepaaldelij- voor een man, die zöö nauw betrokken was 1J deze dingen. Danny sleepte dus heel wat aPier naar zijn eenzame kamer, waar hij ge- o«d was te wrokken en te wroeten, al de leege huttelooze uren, dat hij vrij van dienst was. trok een vuil overhemd aan en lei zijn ®enen over tafel. Hij was tevreden en voldaan, jU was weer in evenwicht. Hij las bladzij na adzÜ, honderdmaal dezelfde feiten, nimmer Ve °°genblik iets beseffend van het eindeloos ze?firiet' dat hÜ veroorzaakt had, voortdurend 'genoegzaam, dat Michael Steele nu „óók iets had." dr Was de wonderlijkste pacifist, die zich laat hij verafschuwde den oorlog, omdat hij bu?°onlÜk zich lang geleden had laten ver- bi iren door tromgeroffel, zangkoren, roode tJheks en witte bandelieren en door vrouwen tjj g®w°rpen bloemen. Omdat hij persoonlijk had eten ervaren, dat oorlog nog een anderen kant had, dan deze feestelijkheid bij het ver trek, omdat hij dysentherie had gehad en een aan flarden gereten borst; omdat hij ge krenkt en beleedigd was door menschen en din gen, feiten en omstandigheden, was hij vredes apostel geworden, op zijn eigen, onnavolgbare wijze en bestrafte hij de menschheid naar het hém goeddacht. Nü echter had hij zijn plicht weer eens ge daan en kon hij op zijn lauweren rusten, als een sober man, hard werkend, niets van het leven eischend, tevreden, als hij in zijn vrijen tijd het schoone linnengoed, dat bij zijn livrei be hoorde, kon verwisselen voor de vuile hemden van zichzelf.... In dit welbehagen nu, werd hij gestoord. Zijn hospita klopte bij hem aan en hij schrikte onmatig. Ontelbare malen reeds had deze slonzige oude vrouw bij hem aangeklopt, zonder dat hij daar ooit over had nagedacht; nü echter bonsde zijn hart en hij wist zelf niet, dat dit kwam, doordat hij een zeer ernstige misdaad had begaan en ontdekking vreezen moest. Daarvoor was hij veel te tevreden over al de maatregelen, die hij had getroffen, om het kind, dat hij geroofd had, onvindbaar te maken. Maar er was een instinct, dat hem waarschuwde, dat hem poogde te ver tellen, hoe achter de gesloten deur het onheil loerde. En daar was dan ook reden toe. Twee detec tives, Westenhove en Hikes, stonden daar en zeiden tot de hospita, dat zij nogmaals kloppen moest, wat zij als een toonbeeld van machfte- looze verslagenheid gehoorzaam deed. Wie is daar? klonk de verwrongen Stem van Danny, die onmiddellijk besefte, dat hij té weelderig omringd was door kranten en die snel dit opvallende feit wou gaan verdoezelen. De oude vrouw wierp een veelbeteekenenden blik op de detectives om hun te vragen, wat zij antwoorden moest. Zij fluisterden haar toe, dat zij natuurlijk zeggen moest, wie zij was. En ze dééd het, wederom met het air van een verloren ziel, van wie téveel verlangd wordt. Wat möèt je dan? klonk de stem van O'Neill. Zijn hart bonsde al erger en erger, hij was feitelijk in doodsnood. Westenhove souffleerde; Een brief voor u. Een brief voor uherhaalde de oude vrouw, die het grootste avontuur uit heel haar waardelooze leven ervoer. De deur werd geopend, Westenhove en Hikes sprongen naar binnen op de behendige wijze, die lange politiedienst hun had geleerd. De oude vrouw begon te gillen. Zij voelde zich hoofdper soon in dit drama, dat haar niets aanging. En uit het duister van het trapportaal maakte zich nóg een personage los, die zich voorloopig aller- bescheidenst gedroeg: een man, genaamd: Giuseppe Spano, een tandeloos iemand. Danny werd besprongen. Ze kwamen hem te na, dus verweerde hij zich als een beest. De detec tives riedden hem oogenblikkelijk aan, rustig mee te gaan en geen geweld te plegen, maar zij kenden Danny niet. Die schreeuwde als een dolleman, dat hij onschuldig was en dat ze van zijn lijf moesten blijven en hij sloeg en trapte met een razernij, die heusch niet alle dagen voorkomt. De detectives waren behendig. Maar Danny was dol van drift. En ter opluistering stond de oude hospita te gillen, dat het een aard had. In O'Neill groeide middelerwijl een krankzin nige verbazing, dat ze hem hadden uitgevonden. Hoe was het ter wereld mogelijk, dat hij, die zijn spoor zóó secuur verborgen had, zóó vlug was gesnapt? Hij begreep, dat hij nu buitenge woon ernstig zou worden gestraft en hij was van plan, voor zijn vrijheid te vechten. Dus pakte hij een flesch van de tafel en sloeg die stuk tegen het voorhoofd van detective-sergeant Westenhove. Die viel als een blok op den grond. Maar Hikes had inmiddels begrepen, hoe hij dezen woesteling onschadelijk zou kunnen maken en hij schepte Danny en kreeg hem klein, terwijl Westenhove moeizaam weer opstond en poogde, het bloed uit zijn oogen te wrijven, dat daar voortdurend weer in terugvloeide. De hospita balkte onverminderd voort.... De boeien klikten en Hikes zat bovenop Danny's elleboog, met den duim op zijn strot. Ga nü maar rustig mee! hijgde hij. Je krijgt immers vierdubbel, als je je nü nog ver zet. Ik ben onschuldig! bracht Danny O'Neill uit. Het werd stil. Hikes liet zijn arrestant een beetje afkoelen. De man zonder tanden waagde een schuwen blik in de kamer. Daarna begon hij op zijn beurt te krijschen, het was, als trad er een nieuwe solist op. Dat is hem! Dat is hem! Dit was zijn voornaamste tekst, dien hij af en toe varieerde met de mededeeling, dat Danny hem de tanden uit den mond geslagen had. 1 O, is het daarvoor? vroeg Danny. Hij vond het belachelijk, dat er zoo'n drukte gemaakt werd om die kleinigheid: een meeningsverschil- letje, meer nietHij was het alweer vergeten, dat was geweest van vóór het Groote Avontuur. Prompt vroeg dus Hikes: Waar dacht jij dan dat het voor was? Maar dat wou Danny niet zeggen. Hij was ge rustgesteld en ging gewillig mee. Elke rechter zou billijken, dat hij een man de tanden uit den mond sloeg, wanneer die het gewaagd had, op te merken, dat Amerika zou moeten méédoen aan den wereldoorlog. Hij was weer tevredener dan ooit. Neen, het was niet uitgelekt, wie Nancy Steele gestolen had en dit kleine incident had dus waarlijk niets te beteekenen! De man zonder tanden waagde zich de kamer binnen. Dan begon hij weer te schreeuwen: Het is hem! Het is hem! alsof hij daar tevoren nog over in twijfel was geweest. Hij wasemde verwijt uit en verbeeldde zich, dat hij alreeds voor den rechter stond en zijn beklag mocht doen. De detectives letten niet op hem. Danny was eigenlijk alweer hoog en breed vergeten geweest, dat hij dien Italiaan zijn bekomst gegeven had. Nü deed hij norsch een stap in zijn richting en Signor Spano sprong schielijk de deur weer uit. Zoo'n woesteling dat was ontzettend! Nu, Danny voelde zich in zijn recht. Ze hadden hem gesard en dus moesten ze de gevolgen dan maar dragen.... Enfin, hij kwam nu voor den rechter, maar die lüisterde natuurlijk eerst naar dien Spano, die zijn tandeloozen mond liet zien; het was een feit, Danny had ze er secuur uitge- J slagen. Nu hij er aan terugdacht, voelde hij zijn knokkels weer.... Die Italiaan had dan beweerd, dat Amerika mee ten strijde moest trekken, wat op zichzelf al genoeg was, om O'Neill razend te maken. En toen hij den ander dan ook behoorlijk had aan- gebast, had deze nog den treurigen moed gehad, hem „pro-Duitsch" te schelden.... Verdiende zoo'n ellendeling dan tanden in zijn mond? Heusch, Danny zou geen vlieg kwaad doen, maar het leek wel, of de heele menschheid samenspande, om hem uit zijn humeur te halen! Eiken dag hoorde je méér over dien miseftibelen oorlog, dien ze inmiddels liefst maar „wereld oorlog" "waren gaan noemen. Eiken dag kwamen er méér, die beweerden, dat Amerika zich in den strijd moest storten.... Danny moest dan be- toogen, zijn ervaringen vertellen, zijn mishan delde borst laten ziennu, ze hadden het hart niet, dat ze hem uitlachten, maar die Italiaan die misselijke kerel, die noemde hem pro-DuitschDe rechter zou Danny stellig wel een pluimpje geven Dus stond hij voor den Edelachtbare, zoo rechtvaardig en stoer als de Engel Gabriël, wachtend, tot het woord aan hém zou komen, om met 'n simpele handbeweging, of een korte snijdende opmerking te triomfeeren. Misschien ook kreeg hij vijf dollar boete. Wou hij némen! Kon hij hébben! Mr. Spano immers zou zijn verdere levensdagen met tandeloozen mond moeten mummelen, of een kunstgebit moeten gebruiken en die dingen sprongen vanzelf je mond uit, als je niet oplette. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5