Bij den dood van dr. W. Simons H We luisteren naar FINANCIEN oé HET WEER OP ZONDAG Hij diende het keizerrijk en de republiek I H.M.V.l. De weerstoestand Dagfilm Sé VRIJDAG 16 JULI 1937 Hij adviseerde in November 1918 den laatsten keizerlijken kan- selier, Prins Max van Ba den, den Keizer af te zetten I Bekwaam staatsman en politicus Nerveuze Angstaanjagingen Mijnhardt's Zenuwtabletten PADVINDERS LEGGEN EEN KRANS Op het graf van Willem van Oranje DE LIPPISCHE KEI Overgedragen aan Amersfoortsche commissie WERKLOOZE ONDERWIJZERS Ook in gemeentelijke betrek kingen Aan zonnesteek overleden Fabricage van gasmaskers Inschrijvingen voor vischleveranties Waar schuwing en advies aan belanghebbenden NA IEDEREN MAALTIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN Voelt zich thans weer flink en levenslustig Ronselaar in Utrecht Politie-onderzoek leverde succes MEJ. J. e. JAS OVERLEDEN Muziekconservatorium der R. K. Leergangen Twee Indische bladen geschorst BEZOEKT VOORAL Holland'» mooiste natuurpark Onwehnml s Dierenpark De Java naar het dok te Rotterdam Mede wordt een nieuwe pantser toren aangebracht De nieuwe schouwburg te Arnhem Aanbesteding van den boven bouw WEER EEN RAMPOKPARTIJ Een zwaar- en een lichtgewonde Rampokker neergelegd Examens M.T.S. bouwkunde Henk Noort zingt te Salzburg Zaterdag 17 Juli '■M Waarschijnlijk zal het eenige dagen koel blijven Een vacantie op de fiets? Prijsbescherming van merkartikelen Nieuwe vereeniging opgericht RECHTER HAMMARSKJOLD Het stoffelijk overschot naar Zweden VERWISSELING SPOORWEG WAARDEN CRICKET IN ENGELAND MOTORSP INT. motor-zesdaagscHï- Dick Eysink uitgevallen; Fij**1®' 15 straf punten WIELREN Richard wil enkele wereldrec°f verbeteren et is een merkwaardige loopbaan, die Dr. Simons, thans overleden, heeft af gelegd. Hij stamde uit Elberfeld. Zijn vader was in dustrieel. De jonge Simons koos het recht als studie en studeerde in Straatsburg Duitsch en Fransch recht. Hij werd referendaris, assessor en rechter. Twintig jaren lang was hij „Amts- nchter en Landrichter". Dan werd hij hoofd ambtenaar in het Rijksministerie van Justitie. Hij werkte mede aan de hervorming van het Burgerlijk Wetboek, maar zijn hoofdverdienste was de voorbereiding der wetgeving voor de nieuwe verkeersmiddelen, auto en vliegmachi ne, In de Automobielwet zorgde hij er voor, dat dit nieuwe verkeersmiddel niet onder het spoor - wegrecht kwam, maar zijn eigen recht verkreeg. Voorts was hij specialiteit in het internationale privaatrecht. In 1910 ging hij over naar het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken. Als lid der Duitsche delegatie bij de vredesonder handelingen met de Russen te BrestLitowsk had hij grooten invloed. De laatste keizerlijke kanselier Prins Max van Baden stelde hem aan als juridisch chef der kanselarij. In deze hoedanigheid adviseerde hij Prins Max in November 1918 om, toen de Kei zer aarzelde af te treden, toen dit aftreden ab soluut noodzakelijk was geworden, dezen een voudig af te zetten door zijn abdicatie door het Wolff-bureau te laten afkondigen. Simons re digeerde het bericht, waarin medegedeeld werd, dat de Keizer en de Kroonprins afstand hadden gedaan. De revolutionnaire Raad van Volkscommissa rissen, die na de revolutie werd gevormd, ver zocht hem de leiding der Rijkskanselarij voort te zetten. Toen Ebert president der Duitsche republiek was geworden en het Kabinet-Schei- demann was gevormd, werd hij Ministeriai- direktor. In deze functie werkte hij samen met den minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Brockdorlf-Rantzau. In Versailles maakte hij het zware leed der Duitsche delegatie mede. Toen de Rijksdag te Weimar tenslotte het vre- desdictaat aannam, trad hij met Brockdorff Rantzau uit de regeering en werd president van het Reichsverband der Deutscnen Industrie. Na den Kapp-putsch probeerde de nieuwe kanselier Bauer hem te overreden het ministerie van Buitenlandsche Zaken op zich te nemen. Simons Weigerde. Toen het IZablnet-Fehrenbach, dat steunde op de burgerlijke partijen, optrad, nam hij, hoewel tegenstrevend, zijn benoeming tot minister van Buitenlandsche Zaken aan. Op de conferentie te Spa, de eerste waar de Duitschers weer per soonlijk mochten verschijnen, kruiste hij den degen met Lloyd George en Millerand. Op de conferentie van Londen liet hij het eerste Duit sche „neen" hooren, toen de overwinnaars van Duitschland ongetelde milliarden goudmarken eischten. Dit maakte hem in heel Duitschland populair. Hij viel tegelijk met het Kabinet- Fehrenbach. Aan de vervullingspolitiek van Wirth en Stresemann werkte hij niet mede. Hij trok zich uit het politieke leven terug. In Juli 1922 verkreeg hij de hoogste rechter lijke functie in de Duitsche republiek: hij werd president van het rijksgerechtshof te Leipzig en in deze functie was het, dat hij van Maart tot Mei 1925 de functie van rijkspresident waarnam, alvorens von Hindenburg als zooda nig werd geïnstalleerd. Een scherp conflict met de rijksregeering ieidde in April 1929 tot zijn heengaan. Baden maakte aanspraak op een "rijgekomen zetel in de hoofddirectie der rijksspoorwegen. De zaak was bij het rijksgerechtshof aanhangig ge maakt, doch vlak voordat het hof arrest zou wijzen, beschikte het rijk eigenmachtig over den zetel. Dr. Simons beschou.vde dit als een beleediging van het hof en van zijn persoon. Hij diende zijn ontslag in en hoewel president von Hindenburg hem trachtte te bewegen zijn ontslagaanvrage in te trekken, bleef Simons op zijn stuk staan. Sindsdien leefde Dr. Simons geheel terugge trokken. Over zijn houding tegenover het Derde Rijk is niets bekend geworden. Hij bereikte den leeftijd van 75 jaar. Met hem is een bekwaam man heengegaan. verdwijnen snel en worden voorkomen door Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Donderdagmiddag heeft het Nederlandsch- Indische padvinderscontingent, dat een bezoek aan de Jamboree zal brengen, Delft bezocht. Omstreeks drie uur arriveerde het gezelschaap in autobussen uit Rotterdam. In de Nieuwe Kerk verzamelden de padvin ders zich rondom het praalgraf van Prins Willem van Oranje. Nadat prof. ir. P. Muysken, voorzitter van de afdeeling Delft van de N.P.V., een korte rede had gehouden, werd een krans van lau rierbladen en gladiolen gelegd door een Ja- vaanschen en een Indischen padvinder. De or ganist speelde daarbij het Wilhelmus. Na de kranslegging ging de leider van het Indische contingent, de heer Ranneft, voor in gebed. Donderdagavond had op den Hof te Amers foort de officieele overdracht plaats van de aan het Prinselijk Paar aan te bieden kei uit Lippe. De commissie, aan wie de kei werd over gedragen, bestond uit de heeren dr. K. E. v. d. Mandele, T. W. L. Heemstra en mr. W. J. W. Versfeld, terwijl tevens de heeren H. J. en G. van Doorn, de expediteurs, die den kei uit Lippe gehaald hebben, aanwezig waren. De kei was op een groote, open truck geladen en in het midden van den Hof opgesteld. Met een kort toespraakje nam mr. W. J. W. Versfeld den kei in ontvangst, waarbij 'n woord van waardeering uitsprekend voor het werk van de heeren Van Doom, die door deze daad zoo veel hebben bijgedragen tot het welslagen van het plan. Vervolgens werd de kei, voorafgegaan door eenlge politie-agenten, naar het terrein van de Openbare Werken aan het Achter Davidshof gebracht. In verband met het voornemen der regeering om bezitters van het onderwijzers-diploma te plaatsen in voor hen geschikte rijksbetrekkin gen, heeft de minister van Binnenlandsche Za ken een schrijven gericht aan de gemeentebe sturen, waarin hij dezen verzoekt eenzelfde hou ding aan te nemen en in soortgelijke betrekkin gen eveneens werklooze onderwijzers te plaat sen. Donderdagmiddag is de bij het werk van de Amsterdamsche Ballast-Maatschappij onder de gemeente Waddinxveen werkzame 40-jarige werkman W. G., door een zonnesteek getroffen. Hij is aan de gevolgen overleden. Naar wij uit Den Bosch uit goede bron ver nemen, zal zeer binnenkort een industrieel te 's-Hertogenbosch het vervaardigen van gasmas kers e.d. gaan ondernemen. Reeds meermalen is, zoowel door direct be langhebbenden als van andere zijde, de aan dacht gevestigd op het bestaan van misstanden bij de inschrüvingen voor de levering van visch, gebakken of versch. Inschrijvingen voor de leverantie van groote partijen visch worden o.m. gehouden door garnizoenen, ziekenhuizen en andere openbare instellingen, voor welke inschrijvingen zich, vooral omdat de laatste jaren de afzet naar het buitenland zijn betee- kenis van weleer volkomen verloren heeft, tal van gegadigden aanmelden, met als gevolg een onderlinge concurrentiestryd, waaraan alle ge zonde normen ontbreken, zoodat tenslotte de inschrijver de dupe wordt, doordat hij of een slechte party' visch of in het geheel niet gele verd krijgt, een en ander zeer ten nadeele van bona fide firma's, die door den achteruitgang van hun debiet ervaren dat de goeden onder de kwaden moeten lijden. Het behoeft zeker wel geen nadere ver klaring, dat een dergelijke gang van zaken aan het visscherijbedrijf, dat toch reeds on der groote moeiiykheden gebukt gaat, groote schade toebrengt en het mag derhalve ook uit een oogpunt van algemeen belang een gelukkig feit genoemd worden, dat er te IJmuiden een instantie is, welker werkzaamheid er op is gericht om aan de hier in het kort geschetste misstanden paal en perk te stellen. Deze instantie, welke den naam draagt van „Commissie tot bevor dering van het vlschgebruik in Nederland" en waarvan het secretariaat gevestigd is aan de Middenhavenstraat 42-44 (tel. 5101), mag beschouwd worden als een semi-offi- cieele instelling, waardoor zoowel haar neu traliteit als deskundigheid gewaarborgd is. In een onderhoud, dat wij met den secretaris dezer commissie hadden, deed, wat het voor komen van misstanden betreft, de zegsman uit komen, dat een deel van de schuld, zij het on bedoeld, ligt bij de bestellers, die geen behoor lijke en/of verstandige leveringsvoorwaarden stipuleeren en vaak maar gunnen aan den laag- sten inschrijver, al deugt deze voor de levering ih het geheel niet. Een deel der schuld ligt ech ter ook bij de leveranciers, die te laag inschrij ven en dan maar zooals gezegd slecht of in het geheel niet leveren. Onze commissie heeft indertijd, aldus de zegsman, aan alle garnizoenen een circulaire verzonden, waarin gewezen wordt op de nood- zakelykheid van goede inschrijvingsvoorwaarden en waarbij adviezen ter zake zijn gegeven. Bo vendien hebben wy ons bereid verklaard, van advies te dienen in die gevallen, waarin men meende, dat slecht of ten onrechte in het ge heel niet geleverd werd. Sommige garnizoenen maken daarvan ook geregeld gebruik en zen den ons monsters van de ontvangen visch, met verzoek om bericht of wel de bestelde soort visch geleverd is, of verschheid en behandeling nan te stellen etschen voldoen, terwyi ook an- derzyds inlichtingen worden gevraagd, welke alle verstrekt worden. Er zijn echter ook garnizoenen, die zonder voorafgaand deskundig onderzoek hun orders plaatsen, er zijn ook nog vele andere instellin gen, die laten inschryven en die ons niet be kend zijn. In dit verband zal het zeer zeker zijn nut hebben, eventueele gegadigden voor partijen visch opmerkzaam te maken op de mogelijkheid van ernstige teleurstelling bij in schrijvingen en tevens op de mogelijkheid deze te voorkomen of tot de geringste proporties te rug te brengen door gebruik te maken van de voorlichting onzer neutrale en deskundige com missie, zoowel ten aanzien van de samenstel ling der inschrijvingsvoorwaarden, als ten aan zien van de vraag of inderdaad de bestelde soort wordt geleverd, of het geleverde van goede kwaliteit en goed behandeld is en of niet op on- juiste wijze leveranciers zich aan levering ont trekken. Ingezonden Mededeellng „Zoodra ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelykschs dosis Kruschen houdt myn geheele organisme op peil." J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functionneeren, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw orga nisme verontreinigen en waaruit allerlei klach ten kunnen ontstaan. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen, lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschen Salts Is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakkins, de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Het visscherybedrijf, aldus besloot de se cretaris, zoowel handel als reedery, wordt hierdoor een groote dienst bewezen, terwijl de binnenlandsche afzet, welke door al die verkeerde practyken achteruit gaat, onge- twyfeld zal worden bevorderd, een en ander mede ten gerieve van het vischetend publiek. Donderdag heeft de politie te Utrecht op het Centraal station aldaar een tweetal jonge werk- loozen aangehouden, dat gereed stond, naar Spanje te vertrekken, om dienst te nemen bij de regeeringstroepen. Er bestond reeds eenigen tijd bij de politie het vermoeden, dat er in Utrecht geronseld werd en in verband daarmede had de recher che het oog gehouden op een perceel, waar men meende, dat de menschen werden aangeworven. Iedereen, die dit perceel binnenging, werd na zijn vertrek nauwkeurig gevolgd, met het resul taat, dat Donderdag de beide hierboven genoem de mannen op het Centraal Station werden aangetroffen. De man, die zijn bemiddeling had verleend, is gearresteerd en aan ,'n verhoor onderworpen. Nadat tegen hem proces-verbaal was opge maakt, is hij heengezonden. Donderdag, zes maanden na den dood van haar tweelingzuster, is de 92-jarige mejuffrouw J. C. Jas te Nijmegen overleden. De gezusters waren het oudste tweelingpaar in ons land. By de op 14 Juli 1937 gehouden examens slaagde voor het diploma koordirecteur de heer J. B. F. M. Appels te Baarle Nassau, en voor het diploma orgel A de heer J. Schneiders te 's-Hertogenbosch. Tevens werd aan beide ge slaagden het diploma der Gregoriusvereeniging in het Bisdom 's-Hertogenbosch uitgereikt. BUITENZORG, 16 Juli. (Aneta). Bij gouver nementsbesluit is de verschijning van het in Medan verschijnende Chineesche blad New Chi na voor een dag verboden, en het te Soerabaja verschijnend Maleisch-Chineesche blad Tay Kong Siang Po voor acht dagen. ook hal m aquarium la B h 6 n o n, op l«i Grebbeborg Hr. Ms. Java, die reeds geruimen tijd in de haven Nieuwediep heeft gelegen, is nu naar Rotterdam vertrokken om te dokken; mede zal er een nieuwe pant-sertoren aangebracht wor den, die reeds op de werf van de Rotterdam- sche Droogdok Mij. is gereed gemaakt. In plaats van Jantjes in 't wit en met braniekraag is een groot aantal werklieden aan boord geweest met zwarte werkpakken aan en gewapend met acetyleenbranders om het mooi ste gedeelte van het schip, de monumentale brug, te sloopen. Duizenden meters kabel zijn intusschen reeds verwerkt. Het schip Is van een electrische vuurleiding voorzien. In Rotterdam zal het schip dokken. Het kan niet in het dok van de werf te Nieuwediep. De gevechtswaarde van de „Java" zal, als de nieuwe brug, die mede een pantsertoren is, gereed is zoodanig toenemen, dat het schip weer op de eerste plaats kan worden geplaatst. De werkzaamheden ln Rotterdam zullen on geveer drie weken duren. Hierna gaat het schip weer naar Nieuwediep, waar de laatste hand er aan gelegd zal worden voor het ver teek naar Indlë Het zal, als het proefgevaren heeft, hoogst waarschijnlijk spoedig weer naar de Oost ver trekken, om de Sumatra af te lossen, die ook dringend een groote beurt behoeft. Tep gemeentehuize te Arnhem werd heden morgen aanbesteed het maken van den boven bouw voor den nieuwen Stadsschouwburg volgens bestek no. 2. Ingekomen waren 48 inschrijvingsbiljetten. Hoogste insehrijfster was de fa. Doedens en Schilder te Alkmaar voor f 388.900. Laagste gebr. Trebbe te Enschede voor f 317.400. De gunning is aangehouden. BUITENZORG, 16 Juli. (Aneta). Heden nacht werd gerampokt by den Europeaan Min derop, in een dessa in het Buitenzorgsche. De heer Minderop werd zwaar gewond door golok- houwen, een inlandsche huisgenoot werd lichter gewond. De buit, dien de roovers behaal den, had een waarde van vierhonderd gulden. BATAVIA, 16 Juli. (Aneta). De marechaus see heeft ln een kampong bezuiden Tjililitan na een kort vuurgevecht den beruchten rampok ker Allp neergelegd, die rèeds drie jaar lang door de politie werd gezocht. Alip. bleek behalve een revolver met vyf en twintig patronen nog verschillende slag- en steekwapenen in zijn bezit te hebben. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren G. J. J. Arpea, Schoorl, W. Bading, Amersfoort, II. Bak ker, G. M. Berger, P. Bozua, J. B. Byl, allen te Amsterdam, A. Dorgelo, Naarden, J. A. van Gessel, J. G. Hesseling, W. Hordijk, allen te Am sterdam, P, Husslage te Zaandyk, D. van der Keilen, L. J. van der Kooi, A. van Kranendonk, J. W. M. Lebesque, W. J. Maandag, A. A. Mooi, F. J. Noz met lof, allen te Amsterdam, J. M. Post, Abcoude, H. ter Riet, Amsterdam, L. Terp stra, Zaandam, B. van Tilburg, H. B. A. Traut- wein, J. L. Veldman, W. Verstrate, A. Visser, W. M. C. Visser, H. S. de Vries, H. F. ter Wee, S. Westra, G. Wichers en W. F. Wiedijk, allen te Amsterdam. Afgewezen: 8 candidaten. De Nederlandsche tenor Henk Noort, die af wisselend aan de opera's te Düsseldorf, Berlyn en Weenen met groot succes is opgetreden, is door de directie van de Salzburger Festspiele uitgenoodigd, de volgende maand te Salzburg in alle voorstellingen van die Meistersinger von Neurenberg op onderscheidenlyk 5, 12 en 20 Augustus, onder leiding van Arturo Toscanini de rol van Walther von Stolzing op zich te nemen. HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-llitzen- (ling. 10.00—10.20 v.m. cn 7.30—«.00 VPRO) 800 Gramofoonmuzlek. 12.00 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Gramo- foonplaten. 2.45 Filmpraatje. 3.00 „Fan tasia". 4.00 „De Flierefluiters" en solist. 6-00 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.0o Orgel en zang. 6.30 Ram blers. 7.00 „Filmland". 8.05 Herhaling SOS-berlchten. 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Zang. 8.25 Gramofoon muzlek. 9.00 VARA-Orkest en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Radiotooneol. 10.20 VARA-Theaterorkest en solisten. 11.15 Berichten. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.3512.00 „Fantasia". HILVERSUM II, SOI M. (KRO-ultzending) 8 009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-Orkest on gramofoonmu zlek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Grdmofoonplaten. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 „De woudkoningin", kinderoperette. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Orkest. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Sport en overheid", causerie. 7.35 Actuecle aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 De KRO-Melodisten en solist. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 Declamatie. 10.10 De KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.65 De KRO- Boys en solist. 11.30—12.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC- Northern-orkest. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.20 Commodore Grand Orkest. 2.20 Gra mofoonmuziek. 2.50 Ch. Ernesco's kwin tet. 3.35 Sportreportages. 5.35 Ambrose's Band. 6.20 Berichten. 6.50 Welsch inter mezzo. 7.05 BBC-Northern-orkest. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Radlotooneel mot muziek. 10.20 BBC-Thcater-orkest en so liste. 11.20 Henry Hall's Hour. 11.50 Be richten. 12.0012.20 Vervolg Henry Hall's Hour. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuzlek. 12.20 Pascal- orkest en zang. 3.20 Zang. 3.35 Gramo foonmuziek. 5.20 Concert. 7.30 Gramo foonmuzlek. 7.35 Duetten. 7.50 Plano voordracht. 8.05 Zang. 8.50 Symphonte- concert. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 1.2o J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Hanns Kallies' or kest. 8.50 Landes-symphonle-orkest Saar- palts. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Noordsilezisch Grenzlandorkest. 2.35 Gramofoonmuzlek. 4.20 Fabrieksorkest- concert, 6.25 Omroepkwintet. 8.30 West- Duitsch Kamerorkest. 11.20 Melodie-Se- renader. 12.00—1.20 Hans Bund's dans orkest en Waldemar Hass' dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 332 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omi'oeporkest. I.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 A. Folleman's orkest. 3.20 Accordeon- muzlek. 3.35 Vervolg van 2.20. 4.2o Ka mermuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaret. 9.20 Kleinorkest. 10.30 Gramofoonmuziek. II.3512.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Om- roeporkest en E. Roosz' orkest. 10.20 Be richten. 10.50 Pianoduetten. 11.05 Weer bericht. U.20—1.15 Hans Bund en wal demar Hasz met hun orkest. W eerste hotel met eer eigen jwemlnrïefitHg, gratis toegankelijk voer <üe gasten. Leidschefaoschje, Amsterdam. •ilitiiMiiiiiimiimiitMti.iiitiiiiimiiiHiiiiiimiiiiiiiimiiiiiitiimiiitiiiiii Omstreeks het midden der week kwam er in de luchtdrukverdeeling een belangryke veran dering, die tengevolge heeft gehad, dat het weer veel warmer werd. De wind draaide terug naar het Zuidoosten. De beteekenis hiervan was, dat de lucht, die na deze verandering in de wind richting werd aangevoerd, niet meer van Noor delijken oorsprong was en dus niet meer zoo koel. De Zuidoosten-wind bracht warme lucht aan. Over het algemeen was de weerstoestand in het grootste gedeelte van Europa echter nog niet veel warmer geworden. Het doorwerken van de verandering zal nog eenigen tijd noodig hebben. Intusschen heeft de standvastigheid van het weer onder de verandering in de luchtdrukver deeling geleden. Wel had zich over Centraal- Europa een gebied van hoogen druk ontwikkeld, dat beter weer bracht, maar ln het midden der week vormde zich over het Zuidelijk gedeelte der Britsche Eilanden en over het Engelsche Kanaal een kleine depressie, die onweersstoringen te weeg bracht, het eerst over Engeland en Frank- ryk, later ook over ons land. De gevolgen hiervan zijn altijd onberekenbaar. Het ontstaan van groote temperatuurtegenstel- lingen in een betrekkelijk klein gebied is de eer ste oorzaak van evenwichtsverstoringen, die aanleiding geven tot regenvorming op groote schaal en hierdoor worden sterke luchtbewegin gen ingeleid, die weldra tot een geheele omwen teling in de luchtdrukbewegingen leiden. Koele luchtmassa's verdringen de warme lucht, aik- wijls ontwikkelt zich een zeer werkzame depres sie, die aanleiding geeft tot het instroomen van een koude luchtmassa uit Noordelijker streken en dus tot koel weer, dat verscheidenen dagen kan aanhouden. Het is zeer moeilijk na te gaan wat het week-einde voor een weerstoestand zal bren gen. Er bestaat alle kans op een flinke af koeling, die eenige dagen koel weer na zich zal sleepen. De algemeene weerstoestand geeft echter nog geen aanleiding te ver wachten, dat het weer daarna lang koel en onstandvastig zal blyven. Wij moeten dus voor het week-eind reke ning houden met koel, winderig weer met regenbuien. (Nadruk verboden). Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. Eenige initiatiefnemers hebben de vereeni ging tot behartiging der belangen van den han del ln verbruiksartikelen Vebeha opgericht, die zich ten doel stelt een goed geregelde prijsbe scherming van merkartikelen en bestrijding van het euvel der prysknoeierij. Als neutrale voorzitter dezer vereeniging zal een vooraan staande en gezaghebbende figuur uit het maat- schappelyk leven optreden. Als vice-voorzitter is gekozen de heer J. Leyds, fabrikant te Am sterdam, terwijl als bestuursleden verder op treden de andere initiatiefnemers: J. G. H. Cornelissen, winkelier te Amsterdam, C. Deu- tekom, grossier te Amsterdam, C. A. V. Don selaar, grossier te Utrecht, F. M. P. Gouverne, fabrikant te Tiel, C. W. Hoffmann, fabrikant te Amsterdam, M. Kropveld, onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage, E. Osterrr ann, fabrikant te Amsterdam en W. Schuil, winkelier te 's-Gra venhage, economist en specialist op het gebied van de distributie. De nieuwe vereeniging stelt zich ten doel alle wegen te onderzoeken, die kunnen leiden tot bereiking van het doel: een goed geregelde prysbéscherming van merk-artikelen in de le vensmiddelenbranche en daarmee samenhan gende branches. Zij stelt zich o.m. voor een actie te ontw'ikkelen ten einde by den wetgever aan te dringen op regeling van dit probleem zonder nochtans andere middelen, welke tot het gestelde doel kunnen leiden, te willen ver onachtzamen. Naar wy vernemen wordt het stoffelijk overschot van den heer Hammarskjold, in leven rechter van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, morgenmiddag van Den Haag overgebracht naar Rotterdam, vanwaar het aan boord van het Zweedsche schip „Gu- dur" naar Malmö zal worden vervoerd. De ter aardebestelling zal plaats vinden te Upsala. De Regeeringspersdienst bericht; Naar wij van bevoegde zyde vernemen, heb ben de houders van spoorwegwaarden vrijwel algemeen van de gelegenheid tot verwisseling gebruik gemaakt: ruim 98 procent der spoor wegschuld is in Staatsobligaties omgezet. Ook na 30 Juni 1.1. zijn bij de heeren Hope en Co. verzoeken tot omwisseling ontvangen van houders, die niet in de gelegenheid waren voor de sluiting van den termyn der verwisseling hun stukken aan te melden. Voor zoover om standigheden, onafhankelyk van den wil van den eigenaar daarvan de oorzaak waren, zijn die verzoeken ingewilligd. Verzoeken van dien aard zullen echter na 23 Juli a.s. niet meer in overweging worden genomen. Volgens het jaarverslag van de Hollani Sumatra Tabak zijn de vooruitzichten voo den laatsten tabaksoogst bevredigend. W dezen oogst zullen de gronden door de Rub ber Cultuur Mij. Amsterdam worden ovef' genomen. Bij de inschrijving op f 4.950.000 314 Pc>i' obligatiën tot den koers van 100 pet., laste der gemeente Nijmegenwerd van voorkeursrecht een ruim gebruik gemaak] Het overblijvende bedrag werd door de vrij1 inschrijvingen volteekend. De Londensche beurs maakt zich steeds bezorgd over de ontwikkeling vOf* den internationalen toestand. De goudprijs te Londen steeg met Vi 140/lVj. 168.000 werd aan goud omgezet. Men meldt uit Parijs, dat de afloop het Socialistisch congres te Marseille e~" gevoel van malaise op de beurs heeft 9e.' viekt. Het blijkt, dat een zeer sterke fracW van Blum ernstige bezwaren koestert gen de door Chautemps gewenschte consO' lideering ervan. De Japansche kunstzijde-productie, u't gezonderd stapelvezel, bedroeg in Mei 27."' mill. lb-, tegen 26.9 mill, in April. Hiermwc werd een nieuw record bereikt. De exp°r\ steeg ten opzichte van April ongeveer UW 2 mill. lb. tot 6 mill. lb. De eport btte' nochtans bij verleden jaar achter. De Western TJnion boekte in Mei aSH netto-inkomsten 121.000, tegen 571.0 het vorig jaar. De bedrijfsontvangsten van 93 Amefj' kaansche spoorwegen Klasse I bedroegen] Mei 280.28 mill, tegen 268.43 mill, in J» 1936. De rubbervoorraden in Amerika zijn Juni verder gedaald n-l. van 172.976 ton t°\ 168.646 ton. In het eerste half jaar is M verbruik met ruim 20.000 ton toegenomen De American Tel and Tel boekte in tweede kwartaal (de winst der dochtermi-K uitgesloten) een netto-winst van 43 mill, of 2.34 per aandeel tegen 37.08 m of 1.99 per aandeel in het tweede kiC^U taal 1936. In het kwartaal per 31 Mei W', droeg de geconsolideerde netto-winst 50"'. mill, of 2.72 per aandeel tegen 45-3* mill, of 2.42 p. a. in dezelfde periode na het vorig jaar. Elf Amerikaansche industriëele maaK schappijen, die het eerst haar resultai over het tweede kwartaal bekend maaktal boekten een gezamenlijke winst van 13 J. mill., hetgeen 19.8 pet. meer is dan in overeenkomstige periode van 1936. De Illinois Central Rrd leed in Mei ee\ netto-Verlies van 605.000 tegen 487.000 Mei 1936. Het Pond Sterling bewoog zich hedenocK tend te Amsterdam op 9.01—9.01% (v. sW, 9.01%), de Dollar op 1.81%l-g{( (1.819/16), de Frank op 7.01-7-0f; (7.04K), de Belga op 30.54—30.58 (30.57K en de Zwitsersche Frank op 41.6041 (41.63). Anton Jurgens Vereen. Fabrieken heef' een onveranderd interim-dividend uit v] 3 pet. voor het boekjaar 1937, op alle pie' rente aandeelen. De Nivas verkocht 8000 ton bruine s,iL ker met bestemming voor Nederland. Vo°r 414 ton superieur voor consumptie. De Nederl. Indische Gas Mij. behaalde ill hcuc/l jl iiwtovrcc k/rus utsnuuw 1936 een winst van f 1.342.295 te9',, f 1.160.294 het vorig jaar en keert een d'% dend uit. van 9 pet. (v. j. 8 pet.). De gas' stroomleveringen zijn gestegen. Zaterdag 24 Juni begint te Manchester d® testmatch Engeland—Nieuw Zeeland. De commissie heeft het volgende team sarn^ ir' rey), Ames (Kent), James Parks (Suss1'^ steld: R. W. V. Robins, captain, J. Smith (i.tt iesex), Wellard (Somerset), Hammond, Barij- en Goddard (Gloucester), F. R. Brown Hutton (Yorkshire), Hardstaff (Notts) Paynter (Lancs). De fastbowlers Gover en Voce zijn door lard en Smith vervangen. Ook Verity, die vaste plaats innam, is door Goddard veri^ gen. fie' Donderdag is de vierde étappe van de gentiende internationale motorzesdaagsche reden. Het traject was moeilijker dan op gaande dagen, zoodat er meer slachtoffers <j« len. Een van de slachtoffers was onze genoot Dlck Eysink, die een frame-breuk ,e' zijn machine kreeg, waardoor hij moest °J%f ven. Verder was de mist des morgens ooU' dat de rijders zich nogal eens in de juist® gen vergisten. Zoo reed onze landgenoot ei> dertig K.M. lang op totaal verkeerde weg® gf(r toen hii an zyn mede-slachtoffers dit bei®^ ten, was het te laat om nog op tijd de cor> e,i te bereiken. Onze landgenoot kwam 15 n»'of£li' te laat aan en kreeg voor elke minuut eed 6 punt. Het Nederlandsche a-team heeft kranig rijden nog geen strafpunten °Vntfe' pen. De Tsjechen hebben het wel zeer elï lukkig getroffen. Hun rijder Vltvar sloeg eens een verkeerden weg in en toen bi) snel terug te keeren trachtte den verlore11^ yj] in te halen, maakte hy een val, waardo® moest opgeven. Hierdoor is Tsjecho-Slo" zoowel voor de internationale trophy a iLict de Internationale zilveren vaas uitgescha» tef' Indien de weersomstandigheden het to® of zal de Franschman Richard op 28 Aug' de wielerbaan te Milaan die als ze® yü1 bekend staat trachten de wereldrecord 60 tot 100 Kilometer op zyn naam te b'i Dienzelfden dag zal op dezelfde wielerb' Franschman Pecqeux probeeren de yt' records over 500 meter en 1 Kilometer beteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6