Het onweer van Donderdag Naar Sint Servatius' graf KNAL Engeland en Verre de crisis in 't Oosten D E oi POLITIEK GEKETTER fjoraliaplanten TALRIJKE PROCESSIES DREIGEND CONFLICT JAPAN-CHINA VRIJDAG 16 JULI 1937 Op tal van plaatsen werden ern stige beschadigingen aan gericht Op het Jamboree-terrein Nog een slachtoffer Wereld-Jamboree Zeevarend Nederland en de Zeeverkenners BOERDERIJEN IN BRAND en vijftigtal kippen omgekomen ^arktdievegge op heeterdaad betrapt Engelsche Post zwijgt over K.L.M. Klachten der Britsche K. v. K. voor Ned.-Oost-Indië Maastricht moet ook na de Heilig domsvaart een bedevaart plaats blijven Van Duitschers en Walen BUITENLANDSCH OVERZICHT Samenwerking met de Vereenigde Staten AGFA-KARAT IS 18 KARAAT iZ H.H. WIJDINGEN Bij de Priesters van het H. Hart van Jezus GEEN AUDIËNTIE GRAND HOTEL DES ARDENNES FRÉDÉRIC CHOPIN Bekend portret naar Parijsche tentoonstelling MAN OVER BOORD NEDERLANDER IN HONGA- RIJE VERDRONKEN Groote brand in Pekalongan Het noodweer, dat Donderdag heeft gewoed, *jeeft weer talrijke gevolgen met zich meege dacht. In IJmuiden knapten enkele boomen d'. °-a. in de Kennemerlaan, terwijl de wind ver op den watertoren werd omgebogen. In Umuiden-Oost was groote wateropstop- voornamelijk onder het viaduct in den stationsweg en in de Briniostraat, waar de ^paeentereSnigingsdienst naderhand veel op enings werk had te verrichten. Van de Nij verheidsschool sloeg een ruit stuk, terwijl voor Zusterschool aan den Zeeweg een zware "Sointak afknapte. Het verkeer onder de tunnels moest wor den omgelegd door „Velserbeek", wijl het wa- &r hier een meter hoog stond. Op den Rijksstraatweg, nabij de buitenplaats "Middenhoek" te Loenen, viel een boom dwars "^er ddn drukken verkeersweg. Het verkeer ondervond hierdoor groot oponthoud. Meer «an honderd auto's uit beide richtingen, Amsterdam en Utrecht, moesten peruimen tijd jachten voor zij hun reis konden vervolgen. Habij de openbare school knapte een boom Middendoor en kwam terecht in den tuin van ^ethouder Van Dijk. Een zware tak viel op ne woning van den koster der R. K. kerk en "^chadigde het dak vrij ernstig. Telefoon- en ^Metrische geleidingen werden op verschillen- plaatsen beschadigd. Uit tal van boomen ^erden de takken meters ver weggeslingerd. °°k in de buurtschappen Oud-Over en Hijnden werden verschillende boomen ont worteld. Te Jutphaas sloeg de bliksem in een hooi- ~®rg van den veehouder Van Dijk aan den IJïelsteinscheweg. Aangezien twee hooibergen JJaast elkander staan vatte ook de tweede hooiberg vlam, zoodat beide bergen geheel Mi-brandden. De brandweer wist de boerderij te behouden. Hieraan werkte ook mede, dat de Wind van de boerderij af was. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Hij het hevige onweer, dat Donderdagavond °°k boven Enschede en omgeving woedde, werd ®en tweetal koeien, toebehoorende aan den land bouwer G. Veger te Dorp Lonneker, door het hemelvuur getroffen en gedood. Het noodweer heeft ook op het Jamboree- 'errein te Vogelenzang eenige schade aange- b'cht. De groote theatertent is n.l. in elkaar geWaai^. De haringen werden uit den grond betrokken en het groote tentzeil kon toen hen druk van den wind niet meer weerstaan. Het zeil is echter vrijwel intact gebleven, zoo- hat de tent spoedig weer kan worden opge bouwd. In het voortrekkerskamp hebben de pad- Hnders eenige angstige oogenblikken doorge haakt, toen de regen in stroomen neerviel en h® bliksem niet van de lucht was. Een der hnten werd door den stormwind losgeslagen. De bliksem is ingeslagen in de electrische leiding van de kapperszaak op het markt terrein. Er ontstond evenwel geen brand. Nie- hand werd getroffen. Donderdagavond is de 18-jarilge J. van der Velde te Haulerwijk (Fr.) door den bliksem getroffen en gedood. Behalve het aanbieden eener folkloris tische demonstratie zal het Comité van Gastvrijheid o.m. ook door finantieelen steun het Waterkamp te Bennebroek en den Semeenschappelijken zeeverkennersdag op de Haag mogelijk maken. Helpt den naam van ons land hoog te houden door de uitvoering van deze en ver dere plannen te bevorderen door uwe bij dra- ëen. op postrekening no. 8250 of op rekening van het Comité bij de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloemendaal. ^ö°or tot nu toe onopgehelderde oorzaak is an<j uitgebroken in de boerderij van den Ibouwer H. v. d. Berg, te Uden. Het vuur ty6eP zoo snel om zich heen, dat de hoeve sjeidra in lichter laaie stond. De vlammen ■JMgen over naar een nabijgelegen schuur, ]p 'ke met de hofstedte in de asch werd ge- j-pd. De geheele inboedel en de hooivoorraad verloren gegaan, terwijl een vijftigtal kip- in de vlammen is omgekomen. Verzeke rd dekt de schade. Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is l^hd ontstaan in de boerderij van den land- 5jdWer M. Arts te Mill. De hofstede is geheel d®brand, terwijl ook de landbouwinventaris ip. de hooivoorraad door het vuur werden ver- rd. Verzekering dekt de schade. (jj^hgevolge van hooibroei is Donderdagavond boerderij van den heer Akkerman te Horn- gp/Mvaag bij Heerenveen tot den grond toe af- rand. Er kon niets behouden worden. De ade wordt door verzekering gedekt. fladdert tal van weken werden op de Donder- bau he markt te Gouda diefstallen gepleegd ten *W6ele van marktbezoeksters, die bij de kra- tas waar zjj haar inkoopen deden even haar dr. h neerlegden. Gewoonlijk werd het geld uit wasch Behaald, waarna deze op straat werd ^'ach W°rpen' Naar aanleiding van de herhaalde ten heeft de politie een extra surveillance ^abd hetgeen tengevolge had, dat zij de Vt°Uw k°n leggen °P een 48-jarige gehuwde die op heeterdaad van diefstal van een Öe v w®rd betrapt. Bij haar verhoor bekende boven°Uw °ok de daderes te zijn van de hfer- gehoemde Zij is in bewaring WS&ÊmÈÈmii De Britsche Kamer van Koophandel voor Ne- derlandsch-Oost-Indië heeft te Londen haar jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer L. H. Crips. Sprekende over de luchtverbinding van En geland met het Oosten, zeide hij: De prachtige nieuwe vliegbooten van de Im perial Airways zijn thans in bedrijf op de rou te EngelandEgypte, waarmede een dag is ge wonnen en wij zien uit naar de komst van snel lere machines op de rest van de route naar Sin gapore. De K. L. M.-machines blijven met hun gewone efficiency werken, zoodat er thans vier machi nes per week in beide richtingen vliegen. Wij hebben echter een wezenlijke klacht en wel deze: Eenigen tijd geleden kwamen de Britsche postautoriteiten overeen de mail voor Singapore aan te nemen voor vervoer door de K. L. M naast de Imperial Airways, op voorwaarde, dat de post voorzien is van het opschrift „via Hol land" en een extra postrecht wordt betaald, zoodat, wanneer de eene mail is gemist, de brie ven met het eerst vertrekkende vliegtuig kunnen worden verzonden. De waarde van deze regeling voor de Brit sche belangen wordt grooteljjks aangetast, wijl zij niet is vermeld in de Post Office Guide en wanneer ge per telefoon infor meert, wordt alle verwijzing naar den K. L.- M.-dienst zorgvuldig vermeden. Ik heb onlangs gelezen, dat brieven ook door de K. L. M. naar Indië kunnen wor den verzonden, maar ook hier wordt het feit niet bekend gemaakt. Wat hier geheel en al over het hoofd schijnt te worden gezien is het feit, dat, ondanks dat alle beschikbare faciliteiten zoo ruim mogelijk zijn bekend gemaakt, de Britsche belangen in een na- deelige positie staan tegenover hun mede dingers op het vasteland. Wü vernemen met genoegen, dat de zuster maatschappij van de K. L. M., de K. N. I. L. M., tot overeenstemming is gekomen met de Austra lische regeering, waarbij haar wordt toege staan een dienst te onderhouden tusschen Ne- derlandsch-Oost-Indië en Australië. Dit is een stap in de goede richting, naar een nauwe sa menwerking tusschen twee landen, wier econo mische en andere belangen van elkaar afhangen. (Van onzen specialen verslaggever) MAASTRICHT, 15 Juli Een gefortuneerde dame heeft aan het Heiligdomsvaart-comité een aanzienlijke som gelds toegezegd, wanneer dit erin zou slagen twee we ken lang iederen dag een processie naar Maastricht te trekken. Het Co mité heeft het geld verdiend. Dag in, dag uit arriveeren in den vroegen morgen vóórdat de dagelijksche pontificale Hoogmis begint honder den, somtijds duizenden pelgrims, biddende en met Kruis en priesters voorop uit een of ander deel van Limburg, uit een der Belgische deke naten van even over de grens of uit de gewesten van boven den Moer dijk. Wij hebben eens met den heer R. Schoon- brood gepraat, den secretaris van het Comité, een man, die in den voorbereidingstijd pak ken brieven zonder eenige hulp van typisten of stenographen alle even consciëntieus be antwoordde, een der meest verdienstelijke stil le werkers achter de schermen. Op den eersten Zondag, vertelde hij. had den wij, ongerekend de drieduizend Derde- Orde-menschen, vijftien processies hier. Daar waren er ze,s bij uit Brabant en een stuk of vier uit de Noordelijke gewesten één o.a uit Amsterdam. Maandag was Gulpen hier met. én de omliggende plaatsen. In totaal 1200 man. Dinsdag kwamen Helmond en Tongeren. De laat ste had ook ver over de duizend deelnemers. Woensdag kwamen er uit Mechelen en Maas- eyek ook een duizendtal, bovendien uit Noord- Limburg nog een paar kleine processies. Van daag, nu Zijne Hoogwaardige 'Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht de Pontificale Hoog mis heeft gelezen, was de Bisschop van Roer mond hier met al zijn seminaristen. Boven dien bedevaarten uit Horst en Lutterade. En zoo gaat het maar dóór. Wij hadden tiendui zend pelgrimsboekjes laten drukken met zoo'n boekje kunnen zij overal zonder kosten binnenkomen, bij de relieken en bij het Graf van Sint Servaas maar die zijn schoon op. Wij moeten er zeker vijf duizend laten bij drukken. Komen er nog veel menschen buiten de> officieele bedevaarten om, mijnheer Schoon- brood? Héél veel zelfs. Het feit, dat er uit Ton geren „maar" iets meer dan duizend pelgrims met de eigenlijke processie meekomen en niet, SMAAKT ALS CHAM PY zooals vroeger wel eens en zooals aanvankelijk gedacht, een drieduizend, ligt hoofdzakelijk hieraan, dat enkele duizenden Tongerenaars Zondag op eigen gelegenheid naar de proces sie zijn komen kijken. Pelgrims waren er Zon dag een achtduizend ongeveer, doch vreemde lingen wel een vijftig zestig duizend. Komen er ook processies uit Duitschland. uit Aken? Tot nu toe heb ik geen aanvragen ont vangen. Wij hebben er wel propaganda ge maakt. En de kerkelijke autoriteiten hebben onze propaganda naar best vermogen onder steund. Wij hebben hun onze folders toegezon den er waren er ook in het Duitsch gedrukt en zij hebben die verspreid in alle parochies. Zoo hebben wij ook met hun propaganda-ma- teriaal gedaan. U zult weten, dat Aken en Maastricht gelijktijdig hun Heiligdomsvaart vieren. Zij hebben daar ook prachtige relieken. Groo- tere dan wij, doch niet zoo véél. Daar wordt bijvoorbeeld de heele lendendoek van Onzen Lieven Heer bewaard. Men toont daar ook de relieken heel anders. Niet in, doch bui ten de Kerk. Zij worden daar uitsluitend door Bisschoppen en Abten gedra gen en getoond op de omgangen van den toren. Maar, zooals ik U zeg, ik heb geen aanvrage voor processies van over de Oostgrens. Er ko men natuurlijk wel Duitschers, maar ik betwij fel of het er veel zullen zijn. Van hieruit gaan trouwens ook geen processies naar Aken. Het is opvallend zoo huiverig als men zich daar voor met name in de grensdorpen toont. Er hoeft maar één man eens ooit eenige onaan genaamheid met de Duitsche autoriteiten te hebben gehad en de schrik zit in het heele dorp. Het is wel jammer, want nog eens: de Heiligdomsvaart van Aken is ook heel mooi. Nu wij het tóch over Duitschland hebben, merkt U er ietsJvan, dat de menschen de tra ditie van het bedevaren naar Kevelaer zou den prijsgeven ten voordeele van Maastricht? Iets wel. Wij leggen het er natuurlijk niet op aan de menschen van Kevelaer af te trek ken. Dat moeten ze zelf weten. Waar we echter doelbewust naar streven en dat heeft nóch met de politiek, nóch met het vreemdelin genverkeer ook maar iets uitstaande is het eerherstel van Maastricht als bedevaartplaats ook na de Hei ligdomsvaart. Daar heeft de stad met haar Sterre der Zee, haar H. Kruis van Wjjk, met het Graf en de Bron van St. Servaas, den eersten Bisschop van Nederland, stellig recht op. In vroe ger eeuwen kwamen hier koningen en keizers. Karei de Groote had zijn eigen zaal boven in de Servaas-kerk een schitterende zaal met een van de weinige koepels, die in de Mid deleeuwen zijn gebouwd, U kunt hem nóg in voortreffelijken staat zien Lodewijk XI heeft schenkingen aan het Graf van den Heilige gedaan. Karei V kwam hier ter beevaart. En ieder jaar volgden tienduizenden het voorbeeld dezer grooten. Die traditie moet in eere worden her steld. En dat lukt ons. Gedeeltelijk ook doordat e betrekkingen tusschen Japan en Groot- Brittannië zijn in den laatsten tijd veel hartelijker geworden. Tokio is opnieuw waarde gaan hechten aan vriendschap met zijn ouden Europeeschen bondgenoot, en de Japan- sche ambassadeur te Londen had de eerste stappen gedaan tot het voeren van onderhan delingen, welker afloop men met vertrouwen te gemoet zag, en welke beoogen de Anglo-Japan- sche betrekkingen opnieuw" te regelen. De re geering te Tokio beschouwt of beschouwde tot voor zeer kort zulk een regeling als een der voornaamste punten van Japans buiten- landsche politiek, en gaf zich er ten volle re kenschap van dat een politiek van vrede en welwillendheid ten opzichte van China een conditio sine qua non was voor een werkelijk vriendschappelijke verstandhouding tot Groot- Brittannië. De Britsche regeering, zoo schrijft onze cor respondent te Londen, volgde de ontwikkeling van Japans buiten] andsche politiek in de laat ste maanden met groote belangstelling en groo te sympathie, en de nieuwe Eerste Minister, Mr. Chamberlain, gold als een diergenen die aan krachtige samenwerking met Japan, ook voor 't behoud van den vrede in het Verre Oos ten, de grootste beteekenis hechtten. Toch gaf men zich ook te Londen rekenschap ervan dat zoolang Japan onder militaire dictatuur staat, onaangename verrassingen zich ieder oogenblik kunnen voordoen. Men vraagt zich af of het op zichzelf onbenullige Liukouchiao-incident evenals in 1931 het in ieder geval makkelijker uit te spreken Moekden-incident opzettelijk uitgelokt is door Japansche militairen, die een voorwendsel wilden zoeken ter verontschuldi ging van een nieuwen aanval op China. Men vraagt zich ook ai en dit is van .yeei me$r belang of de Japansche regeering al dan niet iets uit te staan heeft met het optreden der militairen. Zoo ja, dan zijn alle aan Enge land gedane betuigingen betreffende den wensch van Japan in vrede met China te leven en tot de welvaart van dit land bij te dragen, ook niets anders dan holle woorden geweest, en hiermede zouden de grondslagen van een nieuwte regeling met Engeland, waarvoor de Japansche pers zoo geestdriftig geweest is, ook ondermijnd zijn. ngelsche bladen drukken zeer uitvoerige telegrammen uit Tokio af, maar de mees te onthouden zich nog van commentaar. Een der weinige uitzonderingen is het Labour- orgaan, de „Daily Herald", dat zeker niet ten onrechte opmerkt: „Ook hier hebben wij weer te doen met een uitvloeisel van de tragische zwakheid waarvan Genève vijf jaren geleden blijk gaf. Niet alleen voor China, niet alleen voor Japan, maar ook voor Engeland en voor de wereld in het algemeen zou een nieuwe oor log in het Verre Oosten een groot onheil zijn. Maar de wereld heeft het werktuig gebroken waarmee het zulke situaties behandelen kon. Het zou bitter sarcasme zijn in 1937 te zeggen dat de Volkenbond de zaak ter hand moet ne men. Er zijn twee landen die, door samen op te treden, met succes zouden kunnen bemidde len, en die, indien zij een krachtige houding aannemen, in staat zullen zijn Japan af te hou den van een gevaarlijk avontuur waarvan on geduldige soldaten den uitslag niet voorzien kunnen. Snel, gemeenschappelijk handelen van het Britsche Rijk en de Vereenigde Staten schijnt de beste kans te bieden op behoud van den vrede." Dat in dit geval de meening van het Labour - blaö principieel dezelfde is als die der regeering, is duidelijk. Mr. Eden heeft reeds in het Lager huis in antwoord op een vraag verklaard dat samenwerking met de Vereenigde Staten over wogen Wordt. Hij heeft niet alleen tegenover de Japansche en Chineesche ambassadeurs de be zorgdheid der Britsche Regeering over de ge vechten in China te kennen gegeven, maar hü heeft den toestand ook besproken met den Franschen ambassadeur en den Amerikaan- schen zaakgelastigde. Men hoopt op een gemeenschappelijk optre den van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Frankrijks invloed is vooral in China groot; bovendien kan de medewerking van Parijs de grootste waarde hebben met het oog op de eventueel door Rusland aan te nemen houding, maar men helt toch algemeen over tot het inzicht dat door onwrikbare Britsch- Amerikaansche samenwerking de vrede in het Verre Oosten bewaard kan blijven. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat in den loop der laat ste maanden Groot-Brittannië herhaaldelijk op omzichtigheid aangedrongen heeft, opdat een toestand gelijk thans ontstaan is, vermeden zou worden. Men voorzag dat, indien zich op nieuw wrijving voordeed, de vooruitzichten van plannen tot vreedzame regeling der zaken in het Verre Oosten en tot herstel van den handel, Wellicht vernietigd zouden worden. Deze waar schuwingen schijnen in den wind geslagen te zijn, een feit (zegt de „Daily Telegraph") dat zeer betreurd wordt te Londen, waar men ge hoopt had dat het weldra mogelijk zou zijn op dezen grondslag onderhandelingen met den Ja- panschen ambassadeur aan te knoopen. p het oogenblik verkeert men in Londen nog in onzekerheid ten aanzien van de houding welke Washington zal aannemen. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de Vereenigde Staten hun eigen weg zullen gaan, doch met Engeland overleg zullen plegen in die vele gevallen, waarin gemeenschappelijke belangen bij de crisis in het Verre Oosten be trokken zijn. Dit is veel minder dan men van Britsche zijde verlangt. Het is zeker geen „krachtige samenwerking" tusschen Londen en Washington, en aangezien alleen zulk een sa menwerking oorlog in Oost Azië thans of in een niet-verwijderde toekomst zal kunnen voor komen, hoopt men dat Amerika verder zal gaan dan men uit zekere persberichten uit dat land zou mogen afleiden. De medewerking van de Vereenigde Staten is des te noodzakelijker, omdat Engeland, wanneer het alleen zou optreden, de kans zou loopen in botsing te komen met Amerikaansche inzichten of belangen. Opgemerkt wordt dat de Veree nigde Staten thans in de gelegenheid zijn te bewijzen, dat al wat den laatsten tijd gezegd is omtrent Engelsch-Amerikaansche samenwer king in het belang van den vrede, werkelijk iets beteekent. In het bijzonder de rede, onlangs door ambassadeur Bingham te Londen gehouden, ligt nog versch in het geheugen. De veronderstelling dat Japan gebruik wil maken van de moeilijkheden welke de Spaansche crisis aan Europa bereidt, ligt voor de hand. En dit vervult de regeering te Londen met .groote ongerustheid. De moderne kleinbeeld- Comera voor iedere beurs. Eleganl, licht, gemakkelijk. men in sommige plaatsen Kevelaer wil mij den en een andere geschikte bedevaartplaats zoekt. Zoo zijn wij bijvoorbeeld met Schiedam in correspondentie. Doch deze processies ko men niet nu, tijdens de Heiligdomsvaart, doch later, in Augustus of September. Komen er ook menschen uit Luik en het Walenland? Ongetwijfeld. De Bisschop van Luik, de rechte opvolger van Sint Servaas, zal hier in den loop van de volgende week pontificeeren en stellig brengt hij menschen uit zijn Bisdom mee. Die Walen zijn echter een eigenaardig volk. Gisteren vertelde mij nog een oude Maastrich tenaar, dat hij bij een vorige Heiligdomsvaart eens 's morgens om half negen al met een Waal in een café had gezeten op den dag, dat de groote processie zou uittrekken. De Waa! bestelde zich een Schiedammer en toen hij dezen vóór zich had staan hief hij wijs zijn vin ger op en zei tot het onschuldige glaasje: „Mon ami, cherche-toi une bonne place, car il aura foule ce soir" „Vriend, zoek een goed plaatsje op, want vanavond zal het druk worden". Zóó zijn de Walen. Ze komen de processie zien. En héél devoot. Maar ze vergeten den ple- zierigen kant van het uitstapje toch óók niet. Ik geloof wel, dat er heel wat zullen komen naar Maastricht. Vooral Zondag 25 Juli, als de groote processie met alle relieken van de stad voor de tweede maal uittrekt. Het gerucht daarvan gaat nu al door alle plaatsen van den omtrek. Dan verwacht ik meer dan 60.000 menschen. Hopen wü het met den -heer Schoonbrood, Grootsche kinderhulde Na de massale demonstratie met toewijding aan Maria op Zondag j.l., was Donderdagmid dag de beurt aan de kinderen der Maria-stad Maastricht, om zich onder Haar schutse te stellen en eer te bewijzen aan hun aller Moe der en den brenger des Geloofs in deze stre ken St. Servatius. Tegen drie uur trokken de R. K. .Scholen in schoolverband vanaf de derde klasse naar het Vrijthof. De kinderen waren op zijn best uit gedost met vlaggetjes in hun handen; de jon gens droegen de kleuren geel-wit, de meisjes blauw-wit. In een minimum van tijd was het groote plein tot in de uiterste hoeken met vroolijke kindergezichten gevuld. Inmiddels hadden Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, vergezeld van Mgr. Wouters, Deken van Maastricht, en den Hoogeerw. heer Schoen makers, Deken van Wijk, benevens talrijke andere geestelijken en den wethouder van on derwijs, de heer J. Schaepkens van Riempst hun plaatsen op de verhooging voor het altaar ingenomen. De Kon. Harmonie zette een marsch in en de duizenden kinderen begonnen hun défilé voor o. L. Vrouw, St. Servatius en Vader Bis schap, waarbij een groote M. werd beschreven terwijl bloemen en bloemkorven voor het al taar werden afgegeven. Ongeveer in het midden van het Vrijthof werden colonnes gevormd voor het tweede ge deelte van de kinderhulde. De kinderen zongen vervolgens het lied „Sterre der Zee" en „Wij groeten U, o Koningin". Nauwelijks was dit lied ten einde of Vader- Bisschop sprak op de hem zoo geëigende ma nier de kinderen toe, spoorde hen aan Maria- kinderen te blijven en hun toevlucht te nemen tot die goede Moeder, vooral in deze zware tijden. Het enthousiasme brak bij de kinderen los en spontaan werd Vader-Bisschop bejubeld. Dan klonk nog het St. Servaas-lied, waarna de afmarsch der 5000 kinderen begon. Een stoet vol symbolische kleur trok aan het oog voorbij en vormde een aardig slot van deze grootsche en treffende kinderhulde. Donderdagavond is in den schouwburg een galaconcert gegeven, waarop „Die Schöpfung" van Jos. Haydn werd uitgevoerd door het Ste delijk Orkest en de Maastr. Oratoriumvereeni- ging, onder leiding van Henri Hermans. Solis ten waren Ancke van WickevoortCromme- lin, sopraan, Louis van Tulder, tenor en Lucas Louman, bariton. Mgr. Lemmens en talrijke andere autoritei ten woonden deze hoogstaande uitvoering bij. Op Zondag 18 Juli as. zal Z. H. Ex. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, in de kapel van het Groot-Seminarie te Liesbosch-Prin- cenhage de Tonsuur toedienen aan de fraters J. B. Ie Large, W. D. van der Vorst, L. O. van Zijl, P. j. Wubbels, M. M. Wignja-Soehardja, W. G. Schoonebeek, A. P. Bellemakers, J. F. Vlaar, J. C. de Visser, W. L. Jacobs,' J. L. Knirim, P. L. Schouten, N. H. de Goede, A. Welling', A. P. Husson en L. J. Lockefeer. Denzelfden dag zal Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx S.C.J, in de kapel van het Studiehuis St. Jozef te Hees-Nijmegen de volgende H.II. Wijdingen toedienen: de Tonsuur aan frater D. J. Geraerts; de H. Priesterwijding aan de fraters J. Ph. Stierum, O. V. Oomes, J. L. Naber, J. F. Hooft van Huijsduinen, P. P. Rijs, G. J. Vergouwen, C. M. Dankers, J. A. Welage, A. T. van Buu- nen, J. P. Roovers, H. G. Geraerts, B. J. Brü- gemann, Th. F. Rietveld, Chr. A. van Uden, E. J. van der Velden, j. a. Smeets, F. G. Bor- renbergs en W. Ph. van de Vleuten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal <de volgende week geen audiëntie yerleenen. ooals men zich zal herinneren, heeft de bisschop van Berlijn, graaf von Preysing, onlangs op on dubbelzinnige wijze uiting gegeven aan zijn medelevende sympathie voor de confessioneele Christenen, die evenals de katholieken vervolging lijden omwille van de gerechtigheid, en zelfs gebeden uitgeschreven voor de dertig predikanten der Belijdeniskerk, die op het oogenblik in Duitschland gevangen zitten. Het or gaan van den Rijksminister voor Pers en Propaganda dr. Jozef Göbbels „Der An- griff" is over deze echt-christelijke hou ding van den bisschop natuurlijk niet te spreken en verklaart in een scherp arti kel, dat Mgr. von Preysing in werkelijk heid geen belang kan stellen in het lot van deze „Ketters" en dat de Roomsch- Katholieke leer geen woord bevat over een vereenigd front met het protestan tisme. De bisschoppen, aldus beweert Göbbels' blad schijnen te vreezen, dat de katholieken zich geïsoleerd zullen kunnen gaan gevoelen in hun strijd tegen het nationaal-socialisme en trach ten nu bondgenooten te vinden voor geval van nood. „Der Angriff" beschouwt dit gebaar van Mgr. von Preysing dan ook uitsluitend als niets anders dan een politieke manoeuvre. Door deze visie bewijst het orgaan van Dr. Göbbels alleen iets, dat al meer dan voldoende bewezen is, n.l. dat het zelf zoo volkomen verpolitiekt is, dat het niets anders meer dan politiek ziet en kan veronderstellen en dat het zoover afgeraakt is van de zuiver Christelijke mentaliteit, waarin Dr. Jozef Göbbels in dertijd werd opgevoed, als voor een zgn. „positieven Christen" nauwelijks mogelijk moest worden geacht. De Katholieke leer leert, dat men niet alleen zijn mede- Christenen, maar al zijn evennaasten moet liefhebben gelijk zich zeiven. Dus ook de evennaasten van ander ras of geloof of politieke overtuiging, ja zelfs zijn vijanden. Indien iemand niet het recht heeft den term „ketter" te bezigen, wanneer hij over de verhouding van Katholieken en geloovige protestanten spreekt, dan is het toch wel Dr. Göbbels, die eens katholiek was, maar thans als nationaal-socialist iedereen verkettert, die niet op alles wat het nationaal-socia lisme leert en doet van ganscher harte „amen" zegt. De protestantsche, maar geloovige „Ketters" staan dichter bij de katholieken, dan de zgn. positieve Chris tenen, die aan het nieuwe heidendom de vrije hand geven en de Kerk van Chris tus on ver draaglijken dwang willen aan doen. De katholieke bisschoppen in Duitschland zitten niet verlegen om bondgenooten en hebben geen behoefte aan een eenheidsfront met de protestan ten, omdat zij weten, dat alle katholie ken van de wereld met den H. Vader aan het hoofd achter hen staan en dat zij werkelijk niet de eenigen zijn, die door de nationaal-socialisten politiek en maatschappelijk „verketterd" worden. Het gebaar van Mgr. von Preysing heeft niets met politiek te maken, maar is een spontane uiting van een Christelijk medevoelen, van een practische lotsver bondenheid met de geloovige protestan ten, die evenals zij Christus meer ge hoorzamen dan welken mensch ook en van een verdraagzaamheid, waartoe het nationaal-socialisme zich blijkbaar voors hands niet vermag op te werken. Als de „Angriff' politieke manoeuvres wil signaleeren, kan zij die in de wijze, waarop de deviezen- en zedenprocessen in het Derde Rijk worden gevoerd, meer dan genoeg vinden. Dat is politiek en wel van onchristelijk allooi. LA ROCHE EN ARDENNE (BELGIË) Zijne nieuwe kamers met privé bad, W.C„ enz. Naar de directeur van Dordrechts Museum ons mededeelt, is het bekende portret van Frédéric Chopin, dat deel uitmaakt van de Scheffer- verzameling, ter beschikking gesteld voor de tentoonstelling, gewijd aan „Frédéric Chopin, George Sand en hunne vrienden." Deze expo sitie wordt van 15 Juli tot midden October ge houden in de zalen van de Poolsche bibliotheek, 6 Quai d'Orleans te Parijs. Donderdagavond omstreeks half tien hoorde de bemanning van het Duitsche ss. „Oak land" welk schip op dat oogenblik even bui ten de pieren van Hoek van Holland op zee voer, een plons. Het bleek, dat een passagier, een 24-jarige jongeman van Duitsche natio naliteit, over boord was gevallen. De Oakland stopte onmiddellijk. Door de loodsboot, de reddingboot en eenige motorbootjes is met behulp van zoeklichten de zee afgezocht, even wel zander resultaat. Het ss. Oakland heeft na eenigen tüd de reis naar Hamburg voortgezet. De 25-jarige Nederlander Jan Hammer is bij het baden in de Theisz bü Tiszaszalka ver dronken. Zijn ljjk is nog niet opgehaald. CHERIBON, 16 Juli (Aneta) Op 15 Juli zijn tweehonderd huizen afgebrand van de kampong Pekalongan. De dakloozen zijn onder gebracht op het erf van den regent en in de Pendoppa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9