Principieele overeenstemming te Londen bereikt StadtSchanke Japan blijft den toestand ernstig achten I Britsch ontwerp aanvaard Het nieuws van heden ft GIBRALTAR OMRINGD °00R ZWAAR GESCHUT? LINKSCHEN VORDEREN LANGZAAM DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers De regeering te Praag treedt af Opmerkelijke verklaring van militaire zijde ÏUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 ZATERDAG 17 JULI 1937 E OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20667 Als grondslag voor verdere bestu deering in de sub-commissie der non-interventie Onderhandeling volgt Dinsdag a.s. Verklaring van Von Ribbentrop De Fransche meening Besluit tot ontslagneming in korten ministerraad genomen °ftificaties zouden gebouwd zijn op gebied der Spaansche nationalisten Het verdeelingsplan voor Palestina Demonstratie van Arabieren te Bagdad ^og zoekt men naar Amelia Earhart Stakende schippers in Frankrijk Afzetting van de waterwegen als protest Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aan het front bij Madrid dringen zij de nationalisten steeds verder terug Bekeering van een ter dood veroordeelde De staking van het hotelpersoneel te Parijs veranderde in één slag de meest comfortabele gelegenheden in „snelbuffetten" met het devies „Helpt b zelf ONZE 3 DINER 90 ct. MENU'S VAN A.S. DINER 1.15 ZONDAG DINER 1.40 Een zuiveringsveldtocht van Japan zou één, hoogstens twee maanden duren W olga-Mosk wakanaal Schermutselingen te Anping Feodale oorlog" „Voorbereidingen" Pessimisme te Sjanghai Voorbeeld Weer een verdwijning in Danzig Oppositie-afgevaar digde is onvindbaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; ïdem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 16 Juli. (Havas). Te 17 uw werden de hervatte bespre kingen der commissie voor de niet- inmenging gesloten. Alle gedelegeerden hebben het Britsche ontwerp aanvaard als basis van bespreking. De bestudeering van bet plan zal Dinsdag a.s. worden Voortgezet in de ondercommissie. De Fransche gedelegeerde, Corbin, had te loren verklaard, dat de plaatsing van waarne mers in de Spaansche havens en het terug- 'tekken der vrijwilligers duidelijk geregeld *°uden moeten worden, vóór men overgaat tot bespreking van de voorwaarden der toeken- ^'hg van belligerentenrechten. Corbin zal te gelegener tijd opmerkingen be seffende deze aangelegenheid maken. Londen, 16 Juli, (D. N. B.) In de verga dering van hedenmorgen had Von Ribbentrop ?e Britsche regeering zijn waardeering voor **aar snelle werk doen hooren, en den Neder- r^ndschen gezant dank gezegd voor het de laatste zitting genomen initiatief. Voorts rr'de hij: Uit naam van mijn regeering ver baar ik, dat het Britsche plan als uitgangs punt voor de besprekingen kan worden be bouwd. Het ligt voor de hand, dat de bijzonder heden van het nieuwe plan en in het bij zonder de manier van tijdsvolgorde der uit voering uitvoerig besproken en definitief vastgesteld moeten worden. In het verloop der gedachtenwisselingen zal ik het co mité de opvattingen mijner regeering be treffende deze punten doen weten, en amendementen voor zekere onderdeelen van het plan voorstellen. Ook de Italiaansche gedelegeerde, Grandi, verklaarde het Britsche ontwerp te aanvaar den als grondslag voor de besprekingen. Hij verklaarde zich bereid het ontwerp te bestudeeren in een geest van verzoening en sa menwerking, en stelde evenals Von Ribben trop voor de studie aan de ondercommissie op te dragen. Namens de Poolsche regeering verklaarde Raczinski zich voorstander van eenzelfde pro cedure, waarbij hij zich het recht voorbehield later zekere opmerkingen te maken ten aan zien van het terugtrekken der vrijwilligers. Achtereenvolgens sloten de andere vertegen woordigers zich aan bij het voorstel tot het in studie nemen van het Britsche ontwerp. In de tweede vergadering der commissie voor de niet-inmenging kreeg de Fransche verte genwoordiger, Corbin, het woord. Hij bracht de Britsche regeering dan voor haar streven en den door haar deskundigen verrichten arbeid. Hij herinnerde eraan, dat de voorzitter de voorstellen had ingediend als één geheel, waar in het eene doel voorwaarde voor het an dere is. Inderdaad aldus Corbin treedt in het ontwerp het meest op den voorgrond, dat het verband legt tusschen de toeken ning der belligerentenrechten, die zelf weer aan voorbehouden gebonden is, en het van tevoren vervullen van zekere voorwaarden. De voornaamste punten, waarop die voor waarden betrekking hebben, zijn de plaatsing van waarnemers in de Spaansche havens, en het terugtrekken der vrijwilligers. De Fran sche regeering acht het noodzakelijk, dat de plaatsing der waarnemers en het terugtrekken der vrijwilligers duidelijk belicht zijn alvorens de toekenning van de rechten van oorlogvoe renden zal worden behandeld. Zij zal gelegenheid hebben uiting te geven aan haar meening ten aanzien van verschil lende onderdeelen, vooral het brengen van een logisch verband tusschen het toezicht te land en dat ter zee. George Lansbury, de gewezen leider der ^ngelsche Labourpartij, bracht deze een bezoek aan Mussolini. De politicus voor zijn hotel PRAAG, 16 Juli. (Havas) De regeering- jriooza neelt m een korten ministerraad besloten aan President Benesj haar ontslag aan te bieden. Benesj verblijft op het oogen- blik niet in dt hoofdstad. Londen, 16 Juli. De correspondent van de jjj a% Herald" in Gibraltar meldt aan zijn Gibraltar thans bijna geheel omringd "foor zwaar geschut en fortificaties, die op tö sPaansch gebied gebouwd zijn onder rtoezicht van Duitsche deskundigen. versterkingen liggen volgens den corres- <*nt langs de 15 mijl kuststrook van Alge- We Tarifa, terwijl ook te San Roque, op keiee achter Gibraltar, vestingwerken aan- zijn. De werken zouden worden uitge- fcer,j "foor politieke gevangenen uit de gevan- hit 1 Van Algeciras. De meeste kanonnen zijn jf^iutschland gekomen. Lr Dritsche militaire autoriteiten te Gibral- z'ih zich volkomen bewust van hetgeen W0* Gibraltar gebeurt, maar achten deze W)t,Naties geen blijvende bedreiging voor he belangen. BAGDAD, 16 Juli. (D. N. B.). Meer dan 50.000 Arabieren hebben vandaag te Bagdad gede monstreerd tegen de voorgestelde nieuwe in- deeling van Palestina. In den optocht werden spandoeken meegedragen met anti-joodsche opschriften en teksten, waarin de Engelsche politiek wordt veroordeeld. De ongeveer 60.000 te Bagdad wonende Jo den hebben hun zaken den geheelen dag ge sloten gehouden. Om ernstige incidenten te vermijden had de regeering een demonstratieven optocht door de Joodsche wijken verboden. De minister-president van Irak heeft er op aangedrongen de discipline te handhaven. De commissaris van politie te Bagdad heeft het dragen van wapenen verboden, ook voor de genen die daar anders toe gerechtigd zijn. FRANCISCO, 16 Juli. (Havas). Gisteren T42 vliegtuigen van het vliegtuigmoeder- Da" ifXington" tevergeefs gezocht naar Ame- '%><rart- Men vreest- dat de „Lexington" k® te Zaaljt zal zijn de nasporingen Zaterdag ^h"AstofVen' wegens sehrek aan voldoende REIMS, 16 Juli. (Havas). Stakende schip pers hebben met hun vaartuigen een dam op geworpen in de sluis van Couvrot. Het sta kingsparool wordt in Reims en omgeving ge deeltelijk gevolgd. De andere binnenschippers, die hun weg niet konden vervolgen, uitten hevige protesten. Ook elders in Frankrijk zijn weer moeilijk heden in de binnenscheepvaart gerezen. Zoo hebben vanmorgen bij Saint Mammes, en op verschillende andere punten van de Oise en de Seine, de schippers de scheepvaart met hun vaartuigen gestremd, als protest tegen de wet inzake de veertigurige werkweek. Negenhonderd mijnwerkers van schacht 8 van Vendin-le-Vieil te Lens zijn in staking ge gaan, omdat zij van meening zijn, dat men de methodes van tijdopnemen, welke kortgele den afgeschaft waren, weer heeft ingevoerd. De vakvereeniging heeft den arbeiders verzocht het werk te hervatten en de verplichte arbitrage procedure te aanvaarden. Verwachting: Matige westelijke tot |l Zuid-Westelijken wind, tijdelijk opkla- H rend, weinig of geen regen, overdag iets warmer. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Stormwaarschuwingsdienst Geseind Vrijdag te 20.55 uur aan alle posten: Attentiesein neer. ïljlllilllllillllllllüllllllllllllllillllllllllllllllllllfillllflllllllllllllillllllli MADRID, 16 Juli. (Havas)De regeerings- troepen verbeteren hun stellingen aan de fronten bij Madrid langzaam maar zeker. Bij Carabanchel, TJsera en den weg naar Estramadura dwingen zij de nationalisten dagelijks terrein prijs te geven, terwijl zij in den sector Las Rozas druk in de richting van Majadahonda uitoefenen. Te Villafranca del Castillo hebben de recht- schen versterkingen uit Fresnedillas en Navala- gamella ontvangen. De strijd in dit gebied is buitengewoon heftig. In den namiddag begon nen de strijdwagens der regeeringstroepen een bres in het vijandelijke front te maken. Bij Val- lanueva del Fardillo oefenen de rechtschen nog druk uit, hoewel minder dan tevoren. De ver sterkingen, waarop zij rekenen, kunnen hen niet bereiken door de waakzaamheid van de lucht macht der regeering. In den sector Casena heb ben de regeeringstroepen belangrijke stellingen genomen, de nationalisten beginnen hier te wij ken. Reuter's speciale correspondent bij de troepen van generaal Franco meldt, dat het rechtsche hoofdkwartier voor de eerste maal in den burgerkrijg tot in bijzonderheden de richtlijnen heeft vastgesteld, welke de bur gerbevolking moet volgen in geval van een aanval met gas. „Ofschoon het op het oogenblik onwaarschijn lijk is, aldus de betreffende mededeeling, dat gasaanvallen op de burgerbevolking zullen wor den gericht, is het van essentieel belang, dat alle burgers volledig op de hoogte zijn hoe zij aan de gevaren van zulk een eventueelen aan val kunnen ontkomen." Er wordt verder op gewezen, dat dergelijke aanvallen weinig schade doen, indien de bur gerbevolking weet hoe hiertegen op te treden. De paniek, welke gasaanvallen kunnen teweeg brengen onder de burgerbevolking beteekent een veel grooter gevaar dan de werkelijke schade welke zij veroorzaken. De mededeeling bevat verder nauwkeurige aanwijzingen hoe schuilplaatsen moeten worden ingericht en afgesloten. De chef eener brigade, Garcia Atadeil, lie door het gerechtshof te Sevilla veroordeeld was om „met het ijzer geworgd te worden," omdat hij last gegeven heeft tot ruim 700 moorden in Madrid en wiens veroordeeling door de hoogste autoriteiten bevestigd was, is gistermorgen te Sevilla terechtgesteld. Voor zijn dood heeft Garcia Atadeil in het openbaar zijn misdaden bekend en heeft hij een brief geschreven aan Ignacio Prieto, om hem mededeeling te doen van zijn be keering tot het Katholieke Geloof. Bij de botsing tusschen een trein en een mi litairen vrachtauto, die zich gisteren Bij Cieza in de provincie Murcia heeft voorgedaan, zijn 20 menschen om het leven gekomen. 90 personen werden gewond: 10 hunner verkeeren in ern- stigen toestand. 800 Italiaansche vrijwilligers, die aan het Noordelijk front in Spanje gewond zijn of ziek zijn geworden, zijn vandaag in Italië terugge keerd, waar hun een zeer hartelijke ontvangst werd bereid. NERGENS BETER, NERGENS GOEBKOOPER Huzarensla Bouillonsoep Ossetong, Madeirasaus. doperwten, versche aardapp. Pudding Ook op Weekdagen steeds 3 verschillende combinaties Huzarensla - Portugeesche soep Gekookte Tong, Wijnsaus, versche aardappelen, Kalfssclinitzel - Snijboonen, geb. aardappelen - Pudding LEIDSCHEPLEIN 5—9 TEL. 33072 - A'DAM Hors d'Oeuvre varié Portug. soep - Gekookte Tong, Wijnsaus, versche aardappelen. Kalfsschnitzel - Snijboonen, geb. aardappelen - Pudding De non-interventiecommissie heeft het Brit sche compromis-voorstel aanvaard als basis van verdere onderhandeling in de sub-commissie, die Dinsdag a s. zal aanvangen. Het Nederlandseh is verplicht leervak geworden op de Belgische militaire academie. Stakende Fransche schippers zetten uit protest de waterwegen af. 50.000 Arabieren demonstreerden te Bagdad te gen een verdeeling van Palestina. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft beslo ten haar ontslag in te dienen. Blijkens de officieele cijfers der Iersche volks stemming was de meerderheid voor de nieuwe grondwet. De toestand in Noord-China wordt nog even ernstig geacht. De rechtschen worden bij Madrid langzaam maar zeker teruggedrongen. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de sanee- ringsmaatregelen in het bloembollenbedrijf zonder meer opgeheven zullen worden. Vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp, o.m. over den vleeschinvoer uit Denemarken. Een viertal initiatiefvoorstellen van Tweede Kamerleden ingetrokken. De opbrengst der Rijksmiddelen was over het eerste halfjaar 1937 ruim 22 millioen hooger dan de raming. De Kaagweek begonnen, New Yorksche Beurs: Opening beter, slot on regelmatig. MOSKOU, 16 Juli. (Tass). Gisteren is een plechtige zitting gehouden van den Sovjet van Moskou, ter gelegenheid van de officieele open stelling van het kanaal tusschen de Moskwa en de Wolga. Het groote hippische festijn in Berlijn brengt weer tal van prominente figuren uit de ruiterwereld naar voren. Hier boven de Deensche ritmeester Jensen met zijn volbloed-hengst Nevil TOKIO, 16 Juli (D. N. B.). Op het Japansche departement van Buitenland- sche Zaken, blijft men den toestand in Noord-China ernstig achten, ofschoon ter plaatse de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van het Japansche garnizoen in Noord-China en die van den raad van Ho.pci en Tsjahar voortgezet wor den. De woordvoerder van het Japansche minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de kansen op een vreedzame regeling van de incidenten sedert eergisteren niet aan zienlijk verminderd zijn. Hikada, raadsheer van de Japansche ambassade, onderhandelt met Nanking, ten einde een uitbreiding der anti- Japansche propaganda te voorkomen Het feit, dat die agitatie in Zuid- en midden-China niet belangrijk is toegenomen, schijnt aan te toonen, dat Nanking geen verergering van den toestand wenscht Tegenover deze gematigde verklaringen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, staan de berichten van het minis terie van Oorlog, die voortdurend blijven wijzen op den ernst van den toestand, voortkomende uit belangrijke troepencon centraties der Chineezen. Een woordvoerder van het Japansche leger heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard er van overtuigd te zijn, dat het Ja pansche leger een uitbreiding van het conflict tot geheel China zal kunnen verhinderen. „Wij zijn vastbesloten" aldus zeide hij „een zekere grens niet te overschrijden, wan neer wij Noord-China gezuiverd hebben, Wij zullen niet vallen in den strik van Nanking, dat zal trachten ons in conflict met Moskou te brengen." De woordvoerder zeide verder, dat de duur van dff expeditie zal afhangen van den datum, waarop men begint, dat wil zeggen van den tijd, dien men China zal laten om troepen samen te trekken en versterkingen aan te leggen. De veldtocht zal een maand duren, als de omstan digheden gunstig zijn, en twee maanden indien de Chineezen weerstand bieden. De operaties tegen de Chineezen zijn niet slechts van mili tairen, maar ook van politieken en diploma- tieken aard Japan wil geen werkelijken oorlog voeren, doch een „feodalen oorlog" van zeer bij zonder karakter. In een dergelijken oorlog streven de tegenstanders er naar zoo weinig mogelijk te vechten en hun doel te bereiken door middel van onderhandelingen, die zelfs gedurende de gevechten voortduren en niet slechts de bespreking van vredesvoorwaar den ten doel hebben, maar ook de beper king der krijgsverrichtingen en der troepen concentraties. Het officieuze Japansche agentschap „Domei" meldt, dat de Japansche legerleiding „duide lijke bewijzen heeft voor oorlogsvoorbereidingen van de Nanking-regeering." Het agentschap meldt verder, dat de Japansche bewoners van Kalgana en Taijoenfoe wegens anti-Japansche handelingen van Chineesche zijde gezamenlijk beginnen het gebied te verlaten. De dagbladen eischen eensgezind prin cipieele en definitieve oplossing van het Noord-Chineesche probleem, waarbij zij dus verder gaan dan tot dusverre, toen zij bijlegging van alle afzonderlijke conflicten eischten. De bepalingen van den staat van beleg te Feiping zijn verzacht, op grond van door de Japanners ondernomen stappen. De stadspoor ten waren Vrijdag meestentijds weer open. De bewaking op straat wordt niet meer uitge oefend door manschappen van de 37stedivisie, doch door de gendarmerie. Ook zijn de wacht posten niet meer uitgerust met machine-gewe ren. Men verwacht, dat het spoorwegverkeer naar Hankau spoedig zal worden hervat. Uit Tientsin wordt aan de bladen gemeld, dat Chineesche troepen te Anping (op 30 K.M. ten Z. O. van Toengsjau) vanochtend te omstreeks acht uur geschoten hebber, op een Japansch detachement. Tijdens de hier na volgende schermutseling werden meer dan 100 Chineesche militairen door de Ja panners ontwapend. Uit Nanking wordt aan de Chineesche bladen gemeld, dat negentien Japansche vliegtuigen zijn aangekomen in Sjangtoe, in het Noorden van de provincie Tsjahar. Hoewel uit Tientsin gemeld wordt, dat een regeling mogelijk is, blijven Chineesche kringen te Sjanghai pessimistisch gestemd. Men verklaart opnieuw, dat China niet den minsten aanslag op zijn souvereiniteit zal dulden Uit Nanking wordt gemeld, dat een woord voerder der Chineesche regeering de persbe richten heeft tegengesproken, volgens welke de uitvoerende Joean den politieken raad van Ho- pei en Tsjahar zou hebben gegispt wegens het aannemen van een onvaderlandslievende hou ding ten aanzien van het conflict met Japan. Verder wordt gemeld, dat China heeft ge weigerd deel te nemen aan het opvoedkundig congres te Tokio. Onder voorzitterschap van Tsjang Kai Sjek is te Nanking een conferentie geo pend, waar verscheidene leidende figuren van het Chineesche leven, politici, finan ciers, personen uit de cultureele wereld etc. aanwezig waren. In plaats van acht, zooals verwacht werd, zullen vier vergaderingen gehouden worden. Domei meldt, dat de vroegere commandant van het Japansche garnizoen in Noord-China, generaal Tasjiro, die aan een ernstige hart kwaal leed, vanmorgen is overleden. Op den elfden Juli was generaal Kijosji Katsoeki reeds in zijn plaats benoemd. Uit Nanking wordt gemeld aan het agent schap Domei, dat de Engelsche ambassadeur in China, Hugessen, een conferentie gehad heeft met den Japanschen zaakgelastigde, Hidaka, waarbij hij den persoonlijken wensch tot een regeling van het conflict tot uiting bracht. Bij zijn bezoek aan het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Tan, raads heer der Chineesche ambassade, in opdracht van de regeering te Nanking, een nota betref fende den toestand in Noord-China overhan digd. Men onderstelt, dat de inhoud gelijk is aan dien van de verklaringen, welke de ambas sadeur eenige dagen geleden tegenover Von Neurath heeft afgelegd. Men meent te weten, dat de ambassadeur daarbij heeft uiteengezet, dat China den vrede wenscht, doch alle verant woordelijkheid voor de incidenten afwijst en besloten is weerstand te bieden. Van den beroemden schaakmeester Steinitz, die een kwart eeuw lang we reldkampioen was, wordt verteld, dat hij, óók in den strijd met. een veel minder sterken speler, zich ten volle gaf. Hij had te veel eerbied voor het koninklijke spel, en ook voor den te genstander, om slordig en nonchalant ie spelen. Het was een voorbeeld, dat hij daarmee gaf, een voorbeeld niet alleen in het schaken. Hebben wij niet te dikwijls een te hoogen dunk van ons weten en kun nen, en een te lagen dunk van an deren? En laten wij dit dien anderen dan niet voelen door een min of meer hautain, of quasi-onverschillig op treden, en een onverzorgde manier van doen? Steinitz zou, naar alle waarschijn lijkheid, met minder inspanning de zwakkere tegenpartij hebben kunnen overwinnen. Dat hij desniettemin alle zeilen bij zette en zich toonde in zijn volle kracht, was een hulde aan die tegen partij en verdreef elke gedachte, dat het eigenlijk niet de moeite waard was zich niet met hem, of haar, bezig te houden. Op alle terrein van het menschelijk leven en het maatschappelijke ver keer kan dit welbegrepen en fijn ge voelde voorgaan tot navolging wor den gesteld. WARSCHAU, 16 Juli. (Havas). Het Pool sche socialistische dagblad „Robotnik" meldt, dat de afgevaardigde der oppositie in den land dag van Danzig, Plenikowski, verdwenen is. Volgens de nat. socialistische autoriteiten heeft hij zich naar Kopenhagen begeven, om een vergadering van de communistische partij bij te wonen; maar het blad meldt, dat de vrouw van Plenikowski ervan overtuigd is, dat haar man hetzelfde lot heeft ondergaan als de so cialistische afgevaardigde Wiechmann, van wien men, na z«n arrestatie op 25 Mei, niets meer vernomen heeft. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 760 Vorige stand: 755.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1