Japan wil snelle afdoening van het conflict Bureaux voor redactie en administratie: 2.H. de Paus prijst Kard. Mundelein Hevige gevechten bij Madrid Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke PERS Een schrijven van den H. Vader Het Concordaat tnet Joego-Slavië Scherpere houding van Tokio verwacht HET SPOORWEGONGELUK BIJ PATNA DE VLOOTVERDRAGEN VAN LONDEN DE BAROMETER ZONDAG 18 JULI 1937 - OCHTENDBLAD NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20669 Om zijn moed bij de verdediging van de rechten var\ God en van de Kerk Bevreemdend D.N.B.- commentaar Over het Verbond van katholieke jonge werklieden in Frankrijk Ratificatie wordt binnen zeer korten tijd verwacht De geweldige 'bewapening in Engeland eischt heel wat ijzer en staal. De regeering heeft daarom een oproep tot de bevolking gericht om zooveel mogelijk oud-ijzer te verzamelen. Dat aan het verzoek door de bevolking gehoor tvordt gegeven blijkt wel uit bovenstaande foto en „Nationale Kerk" in Duitschland? Binnenrukken van Chineesche troepen in Hopei zal niet worden geduld Ernstige waarschuwing van Cordell Huil De Chineesche meening Of het tusschen China en Japan wer- lijk tot een oorlog zal komen, hangt voor een groot deel af van de houding, welke maarschalk Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhebber van het geheele Chi neesche leger, zal aannemen. Hierboven de maarschalk, in burger, gezeten in een draagstoel Het Weer De verliezen der nationalisten worden op vele duizenden geschat Linkschen verdedigen zich hardnekkig Moor sche hulp bij Granada Arrestaties te Bilbao Tachtig personen gedood en vijf en zestig gewond Spoorwegongeluk in Roemenië Bijzondere bepalingen voor Sovjet- Rusland in het Verre Oosten Het verdrag met Rusland De Fransche franc daalde Oud conflict tusschen Ecuador en Peru Waarschijnlijk zal het Permanente Hof van Intern. Justitie uit spraak moeten doen De kabinetscrisis in T s jecho-SIo waki je Hodza met vorming eener nieuwe regeering belast DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De betoogingen in Bagdad Telegram aan den Volkenbond om Palestina voor de Ara bieren te behouden „Welgekozen woorden" „In welgekozen woorden" Het is met deze gemeenplaats, dat tallooze malen eèn toespraak, of een bedankje wordt vermeld. De „welgekozen woorden" heeten dan regelrecht uit het hart te zijn gekomen. Maar er is reden daarom trent ernstigen twijfel te koesteren. Wie zijn woorden „kiest", of moet „kiezen", werkt met het hoofd, en niet met het hart. En dan nog Iemand, die werkelijk spreken kan, behoeft zijn woorden niet te kiezen, alsof hij een keuze moest maken uit een spijslijst. Ze komen hem vanzelf in den mond. En wie aan 't sorteeren moet gaan, doet maar beter het spreken na te laten. „La vraie eloquence se moque de I'eloquence"zeggen de Franschen. Vrij vertaald: een eenvoudig har telijk woord is duizendmaal meer waard, en zegt ook duizendmaal meer, dan tal van „welgekozen" woorden in een deftige redevoering. Het lot van Amelia Earhart Het zoeken naar de verongelukte aviatrice is gestaakt rxv^vrrrtmTnTTiTiTnr77777777err7-*^? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. CASTEL GANDOLFO, 17 Juli. (Reuter). Z. H. de Paus heeft een aantal pelgrims Uit Chicago ontvangen en in een tot hen gerichte toespraak openlijk den Kardinaal- Aartsbisschap van Chicago, Mundelein wiens verklaringen over Hitier zooveel stof hebben doen opwaaien geprezen. De H. Vader zeide: „Gij moet trotsch zijn op de grootheid van uw stad en ook, waarom het hiet te zeggen, op de grootheid van uw Prachtigen Aartsbisschop, die zoo moedig is bij de verdediging van de rechten van God en de Kerk en het heil der zielen." Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een- telfde bericht uit Rome, doch laat dit als volgt beginnen „Pius XI heeft Zaterdagmorgen een Ameri kaansche pelgrimsgroep uit Chicago ontvangen, Vaarbij hij openlijk te kennen gaf, dat hij op het in acht nemen van de internationale ge bruiken in de betrekkingen van het Vaticaan fcofc Duitschland geen prijs meer stelt." (Hoe nauw dit „gelijkgeschakelde" nieuwsbu- *eau het neemt met de objectieve berichtgeving Is reeds herhaalde malen gebleken, Wij herin heren bijv. aan de recente protesten van den ■^anschen Gezant te Berlijn over verkorting van het bericht over de schorsching der con trole aan de Pyreneeën, waardoor dit een ge- vaarlijk tendentieus karakter kreeg. Uit het D.N.B.-commentaar komt duidelijk de tendenz naar voren, die reeds vroeger gebleken is in de betrekkingen tusschen het Vaticaan en herlijn: Duitschland wil den H. Stoel verant woordelijk stellen voor de eventueele opheffing van het in het Derde Rijk reeds zoo geschonden Concordaat. Red.). Onze Romeinsche correspondent seint ons ö-d. 18 Juli: Heden zal een schrijven gepubliceerd Worden van Z. H. den Paus aan den Kar dinaal-Aartsbisschop van Parijs, Kard. Ver- dier, ter gelegenheid van het Congres der Jeunesse Ouvrière Chrétienne (het Ver bond van Katholieke Jonge Werklieden). In dezen brief onderschrijft de H. Vader de woorden, die Kardinaal Pacelli bij zün bezoek aan Frankrijk heeft gesproken over de Kerkelijke politiek van het Vaticaan ten opzichte van de „Oudste Dochter der Kerk", Frankrijk. 2. h. de Paus wijst met voldoening op den Sestadigen groei van de organisatie der Ka- holieke arbeidersjeugd in Frankrijk, en uit hartelijke gelukwenschen bij gelegenheid atl het tienjarig bestaan. I)eze organisatie richt zich geheel naar het ^ciale program, neergelegd in de encycliek '■Quadragesimo Anno". >,De organisatie der Jeunesse Ouvrière Chré- fchnne aldus de H- Vader is een heilige falanx, die in dezen tijd een Apostolische Ending heeft te vervullen en die navolging ^rdient. Belgrado, 17 juü (Avaia) in ge- ^Shebbende kringen te Belgrado wordt ver klaard, dat de ratificatie van het Concor daat tusschen Joego-Slavië en het Vaticaan binnen zeer korten tijd geschieden zal. een amendement op het desbetreffende le& erp worden dezelfde rechten en privi- q5®s als aan de Katholieke ook aan de Ortho- *tr l Servische kerk toegestaan, zoodat vol- gelijkheid van beide kerken verkregen van Men verwacht thans, dat de oppositie (v? de Orthodoxe Servische kerk tegen het hcordaat verdwijnen zal. g6v. etl wÜst er overigens op, dat de betrekkin gen tusschen de regeering en de Orthodoxe stj,!sché kerk normaal zijn en dat er geen Wp bestaat tusschen de regeering en ver- hwoordigers van deze kerk. !7 Juli De „Daily Express" be lie,. Uit Berlijn, dat de Duitsche Rijkskanse- v Hitier, voornemens is een „Nationale re doen stichten, die alle godsdienstige lUi °°tscbaPpen zal omvatten, de Joodsche na- 1|k uitgezonderd. Op den a.s. Partijdag te ^rg, zou hij dit plan aankondigen. TOKIO, 17 Juli (D.N.B.) De eerste secretaris van het Japansche kabinet, Ka- zami, heeft medegedeeld, dat de heden ge houden conferentie der vüf ministers een stemmig heeft vastgesteld, dat een verdere vertraging der onderhandelingen tusschen de militaire autoriteiten van het Japansche garnizoen in Noord-China en de plaatse lijke autoriteiten van Hopei en Tsjahar voor Japan onduldbaar is. De regeering heeft derhalve tot maatregelen besloten om het resultaat der onderhandelingen te bespoe digen In politieke kringen hecht men groote be- teekenis aan de mededeeling van Kazami. Men gelooft een scherpere houding der Japansche regeering ten opzichte van de Noord-Chinee- sche kwestie te kunnen verwachten. Bijzonder' heden over de maatregelen waartoe besloten is zijn echter nog niet bekend. Inzake de bespreking der vijf ministers merkt Domei op, dat de hoop om tot een regeling der incidenten van Loekautsjau te geraken, de laat ste dagen aanzienlijk is verminderd. In deze bijeenkomst zou zijn vastgesteld, dat: 1. men te lang met de onderhandelingen in Tientsin heeft gedraald; 2. de Chineesche troepen zich te vaak heb ben schuldig gemaakt aan provocaties ten op zichte van Japansche burgers en soldaten; 3. en dat een sterke troepenmacht der cen trale regeering naar het Noorden blijft trekken. De Japansche minister van Oorlog, Soegija- ma, heeft de pers na afloop van de bespreking medegedeeld, dat de Japansche militaire 'auto riteiten in Noord-China streven naar een snelle oplossing door plaatselijke onderhandelingen zonder den toestand te verergeren. Japan is waakzaam en moet alle voorbereidingen treffen voor de bescherming van de 75.000 Japannee- zen in China en ae verdediging van het natio nale aanzien. Een lid van de Japansche ambassade heeft vandaag een bezoek gebracht aan het Chinee sche departement van Oorlog, waarin hij er den nadruk op legde, dat Japan niet zal dulden, dat troepen der centrale Chineesche regeering Hopei binnenrukken, aangezien dat een schen ding zou beteekenen van de overeenkomst van Hoemetsoe van 1935. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat sedert 7 Juli in Noord-China vijf Japansche onderofficieren en twaalf manschappen zijn ge sneuveld en zeven officieren, vijf onderofficie ren en achtentwintig manschappen gewond. Volgens Japansche berichten uit Nanking en Sjanghai worden de militaire voorberei dingen daar in koortsachtig tempo voort gezet. Generaal Tsjarig Kai Sjek 'heeft be sloten het opperbevel over de strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht op zich te hemen. Chineesche politieke kringen te Peipfng zijn van meening, dat het den Japanschen staats lieden niet mogelijk zal blijken te zijn te ver hinderen, dat het Japansche Kwantoengleger volhardt in het stellen van onverdraaglijke eischen tegenover de Chineezen. In dezelfde kringen bestaat tevens de indruk, dat de manschappen van het 29e Chineesche legercorps er toe zullen overgaan hun leiders af te zetten, indien zij een vernederende regeling aanvaarden. In kringen der regeering van Nanking wijst men er voorts op, dat China nog geen beroep heeft gedaan op het verdrag van Washington. De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Cordell Huil, heeft Japan China in een in diplomatie»? bewoordingen gestelden politieke verklaring een waarschu wing laten hooren, dat zij niet tot oorlog in het Verre Oosten kunnen overgaan, zon der de belangen van Amerika en van an dere landen te schaden. In deze verklaring, welke een krachtige her haling beteekende van de beginselen waardoor de buitenlandsche politiek der Vereenigde Sta ten geleid wordt, noemde de minister geen na men. Hij zeide, dat de waarschuwing universeel diende te worden toegepast en dat zij niet tegen een land in het bijzonder gericht was. De verklaring werd echter gedaan na een dag welke bijna zonder ophouden gevuld was geweest met conferenties tusschen Huil en zijn adviseurs over den toestand in het Verre Oosten, zoodat er niet aan viel te twijfelen, dat zij in hoofdzaak voor Japansch en Chineesch gebruik was bestemd. Verwachting: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Oostelyken of Zuid-Oos- t('lijken wind, licht tot half bewolkt, droog 5 weer, warmer. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk Ëj nog droog en warm. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MADRID, 17 Juli. (Havas). In den afge- loopen nacht hebben de nationalisten een heftigen aanval op Villanueva del Pardillo gedaan, die afstuitte op den hardnekkigen tegenstand der regeeringstroepende recht- schen leden daarbij zware verliezen. De laatste dagen hebben zij verscheidene dui zenden manschappen verloren. De regeeringstroepen hebben een aanval op Baodilla del Monte ingezet. Zij blijven druk Hi toef enen op de stellingen bij Usera en Cara- banchel. In den sector-Ciempozuelos, ten zui den van Madrid, hebben de nationalisten door ten aanval der regeeringstroepen zware verlie zen geleden Bij het aanbreken van den dag trachtten de rechtschen de regeeringstroepen uit hun stel lingen rondom Villafranca te verdrijven; de re geeringstroepen wisten zich echter te hand haven. In den namiddag beproefde de lucht macht van Franco boven het centrum van Ma- orid te komen, doch zij werd door het afweer geschut tot wijken gedwongen. Onophoudelijk komen te Algeciras Moorsche troepen aan uit Ceuta, Tetoean en Melilla. Van Algeciras worden zij naar Ronda gezonden met bestemming voor het front van Granada, waar het offensief der regeeringstroepen op krachtige wijze wordt voortgezet, en waar den rechtschen zware verliezen worden toegebracht. De zie kenhuizen te Ronda zijn overvol gewonden, en de dooden worden in massagraven ter aarde be steld in de omgeving van Ronda en Cordoba. De stierengevechten, die ter gelegenheid van het feit, dat de burgeroorlog een jaar geleden :s uitgebroken, morgen door de rechtschen in Algeciras en La Linea zouden worden gehou den, zijn afgezegd om niet bekend gemaakte redenen. Men gelooft echter, dat de oorzaak gezocht moet worden in de recente zware ver liezen aan manschappen. Sinds een week is geen enkei Duitsch of Ita- liaansch oorlogsschip in de omgeving van Gi braltar gezien Gisteren hebben de regeeringstroepen in alle sectoren van het Aragoneesche front een groote activiteit ontplooid. Zij richtten aanvallen op de rechtsche stellingen bij Huesca, zonder dat wijziging in de stellingen der strijdenden in- tiad. Volgens berichten uit het door de nationa listen beheerschte gebied zijn de directeur-ge neraal van de bank van Biscaje, Venancio Eche- varria Coma, de adjunct-directeur Guillermo Ibanez, en het lid van den raad van beheer Foiicarpo Ibanez in de gevangenis te San Se bastian opgesloten Zij worden ervan beschut digd voor den val van Bilbao betrekkingen met de regeering van het Baskenland te hebben on- cerhouden en deze geldelijken steun en andere hulp verleend te hebben. Zij zullen voor den krijgsraad terecht staan. In Hampshire worden op het oogenblik groote manoeuvres gehouden. Zoowel het leger als de marine en de lucht macht nemen deel aan deze oefeningen, die vooral de verdediging van de Engel- sche Zuidkust en het Kanaal ten doel hebben PATNA, 17 Juli. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal personen, dat bü het spoorwegongeluk bij Patna om het leven is gekomen, tachtig bedraagt, terwijl vijf en zestig personen gewond zijn. Alle Europeesche reizigers zijn ongedeerd ge bleven. Onder de slachtoffers heeft men reeds de lijken gevonden van zes vrouwen en een kind. BOEKAREST, 17 Juli. (Stefani). Op het sta tion Tekirghiol in Roemenië zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Acht reizigers zijn gewond; vijf van hen bekwamen ernstige verwondingen. LONDEN, 17 Juli. (D.N.B.). Het hedenmorgen door den Duitschen gezant te Londen, Von Rib- bentrop, voor Duitschland onderteekende vloot- verdrag met Engeland, bestaat uit drie deelen: een afspraak inzake de grootte en de bewape ning der oorlogsschepen en een afspraak om berichten over toekomstigen vlootbouw uit te ivisselen; een aanvullende overeenkomst op het. Engelsch-Duitsche vlootaccoord van 1935, reke ning houdende met de speciale positie van Duitschland na dit accoord; en een uitwisse ling van nota's inzake de stillegging van den aanbouw van groote kruisers. De heden geteekende overeenkomst treedt in werking na de ratificatie, gelijktijdig met het Londensche vlootverdrag van 1936 en met het heden eveneens onderteekende verdrag tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. Met het heden onderteekende verdrag zijn alle tusschen Engeland en Duitschland bestaande vlootkwesties geregeld. Het vlootverdrag tusschen Engeland en de Sovjet-Unie berust op de bepalingen van het Londensche vlootverdrag van 1936. Het behelst voor Sovjet-Rusland dezelfde voorwaarden in zake de grootte en het kaliber der schepen als voor de overige mogendheden. Bijzondere bepalingen zijn echter opge nomen betreffende het Verre Oosten. Met betrekking tot den vlootbouw in het Verre Oosten is Sovjet-Rusland zoo lang van de verplichting bevrijd om Engeland hierover vooraf op de hoogte te stellen, als de sovjets de bepalingen naleven van het verdrag van 1936 inzake den scheepsbouw en de scheeps- bewapening. Hiervan kan slechts worden afgeweken, indien de Engelsche regeering verwittigd wordt. Te Londen hoopt men, dat het Britsclie Par lement spoedig goedkeuring zal hechten aan de vlootverdragen van Londen, zoodat Groot-Brit- tannië ze eind Juli reeds zal kunnen ratificee- ren. Frankrijk en de Ver. Staten zijn op de hoogte gehouden van beide verdragen, cn heb ben geen bezwaar gemaakt tegen de bepalingen daarvan. PARIJS, 17 Juli In tegenstelling met het gebruik was de wisselmarkt te Parijs heden geopend Er was terstond een sterke vraag naar buitenlandsche deviezen, waardoor een scherpe daling van den franc optrad. De inzet was 6.92 a 6.95, doch de daling bleef aanhouden en kwam zelfs op 6.83 a 6.85;/,. Tegen het slot trad een herstel in tot 6.85 a 6.87, WASHINGTON, 17 Juli (Reuter) Het Permanente Hof van Internationale Jus titie te Den Haag zal wellicht uitspraak moeten doen over een twistpunt inzake het bezit van twee grensprovincies, waarover reeds meer dan honderd jaar verschil van meening bestaat tusschen de staten Ecua dor en Peru. Het z;jn de provincies Jaen en Maynas Eenerzijds meent Ecuador hierop recht te heb ben, terwijl anderzijds Peru beweert hierop sou- vereiniteitsrechten te hebben verkregen toen het land 116 jaar geleden van Spanje on afhankelijk werd. Peru heeft thans voorgesteld het geschil voor te leggen aan het Hof in Den Haag, teneinde over het doode punt, waarop de onderhande lingen zijn geraakt, heen te komen. Men wacht thans af, of Ecuador dit voorstel zal aanvaarden. Op uitnoodiging van de regeering der Ver eenigde Staten vergaderen de delegaties der beide landen in Washington. PRAAG, 17 Juli. (D.N.B.) President Be- nesj heeft dr. Hodza, den afgetreden minis ter-president van Tsjecho-Slowakye, met de vorming eener nieuwe regeering belast. De acht partijen, die tot dusverre tezamen de regeeringsmeerderheid vormden, streven er, on danks hun onderlinge verschillen, naar een basis te vinden voor een nieuwe coalitieregeering. In politieke kringen verwacht men, dat Maandag het nieuwe kabinet gereed zal zün.- Z. H. de Paus richt een schrijven tot Kard. Verdier over het Fransche Verbond van Katho lieke jonge werklieden. De ratificatie van het Concordaat tusschen het Vaticaan en Joego-Slavië wordt binnenkort verwacht. De Tsjecho-SIowaaksche President, Benesj, heeft dr. Hodza met de formatie ran een nieuw kabinet belast. Het spoorwegongeluk by Patna kostte aan 80 personen het leven, terwül er 65 gewond werden. De Londensche vlootverdragen bevatten bijzon dere bepalingen voor Sovjet-Rusland in het Verre Oosten. Japan wenscht een snelle afdoening van het conflict en neemt daarom een scherpere hou ding aan. Cordell Huil liet een ernstige waar schuwing hooren. Een vergeefscche aanval der rechtschen bij Madrid deed hun duizenden soldaten verliezen. Bijzonderheden over het transport van den tin- baggermolen Doejoeng. Tot directeur van het departement van Econo mische Zaken in Ned.-Indië is benoemd de heer H. J. van Mook. Overleden is de Zeereerw. Heer J. K. G. Wou ters O. E. S. A„ pastoor te Amsterdam-Noord (voormalig Nieuwendam). Onderscheidingen bij de sluiting van het Inter nationale Congres van Landbouwindustrieën. De nieuwe tijdelijke zender voor den omroep op de 415 M.-golf zal te Lopikerkapel nabij Vianen gebouwd worden. Voor God-Actie ter Heiligdomsvaart te Maas tricht. New Yorksche beurs: Stemming prijshoudend. C BAGDAD, 17 Juli. (Havas). De betoogingen tegen het plan tot verdeeling van Palestina zün zonder incidenten verloopen. Het „comité tot verdediging van Palestina" heeft een telegram aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gericht, waarin den leden van den Volkenbond verzocht wordt uit naam van de rechtvaardigheid en de geschiedenis der menschheid het ontwerp af te keuren en Pa lestina als Arabisch en onafhankelijk te be schouwen. De tekst van het telegram is ook ter kennis gebracht van de diplomatieke vertegen woordigers van Bagdad. WASHINGTON, 17 Juli. De nasporingen naar Amelia Earhart en Fred Noonan zijn, naar United Press aan haar bladen seint, gestaakt. Ruim 14 dagen geleden zijn de beide lucht reizigers thans verdwenen, sinds zü van Lea op Nieuw-Guinea naar het eiland Howland startten. Een gebied van 300.000 vierkante kilo meter is tevergeefs afgezocht. Het slagschip „Colorado", het vliegtuig moederschip „Lexington" met zijn ruim 60 toestellen en de Amerikaansche kustwacht- kotter „Itascca" hebben den steven gewend en zetten koers naar Honoloeloe. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 768,5 Vorige stand: 767,2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1