Sl i Pastoor van Ars m r V. J HET TRANSPORT VAN DE DOEJOENG Terug naar de tijden der eerste Christenen? ZONDAG 18 JULI 1937 VAN WEEK TOT WEEK Economische Zaken in Indië Nieuwe directeur van het Departement benoemd KATHOLIEKE ACTIE VOOR GOD Tot nu toe buitengewone resultaten bereikt Congres van Landbouw industrieën Volgende bijeenkomst wordt te Boedapest gehouden Onderscheidingen Mgr Franceschi. Generaal-majoor A. Butner overleden De deelnemers aan de Jamboree Aankomst van buitenlandsche padvinders Jamboree en Pers PRIJSVRAGEN VAN DE VRIJE BLADEN Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen, om dezen tinbagger molen veilig te doen overkomen Zender voor 415 M.-golf te Lopikerkapel Metingen met zenders met geringe energie hebben gunstig resultaat gegeven TEGEN UITWASSEN VAN COÖPERATIES Commissie uit de Middenstands bonden Ka tijden, waarin de gewone kanalen der genade op gewelddadige wijze worden verstopt, ziet men dit klare water over oevers stroomen met bewonderenswaardige Uitbundigheid en juist in zulke tijden van be proeving heeft de Katholieke Kerk altijd heili gen voortgebracht. Zoo schrijft pater Sertillan- Bes o.P. in zijn bekenden „Catechismus der Migeloovigen", ons bemoedigend, nu wij weder- 0th een dier tijdperken van de kerkgeschiedenis beleven, waarin het christendom „een crisis" Mhijnt door te maken, zooals wij dat verschijn- 6el heden noemen een „beproeving" schijnt te ondergaan, zooals het vroeger genoemd werd. Ge beteekenis der beide woorden is dezelfde, al trordt er niet dezelfde gevoelswaarde aan ge hecht. Wat hiervan weze: de uitspraak van pater Sertillanges wordt treffend bevestigd door het *eit, dat Sint Jean Marie Baptiste Vianney, Mgemeen bekend als de pastoor van Ars, ge boren en opgevoed werd onder omstandigheden, *elke voor de Katholieke Kerk in Frankrijk Noodlottig schenen. Zijn jongste levensbeschrij- Ver, de fijne prozakunstenaar Emile Erens, Verhaalt in het buitengewoon mooie boek „De Pastoor van Ars", dat het licht zag bij de ^•V. Paul Brand's Uitgeversbedrijf te Hilver sum: ..Inmiddels Was te Parijs de revolutie uitge broken en had zich als een stormvlaag verspreid °ver het land. Toen Jean Marie zeven jaar was beerschte de terreur in al haar felheid: even- ker als tegen den adel, vlamde óp het diabo lisch vuur van haat tegen priesters en kloos terlingen. Op het land vermomden zich de Beestelijken als arbeiders of boeren en enkel s nachts oefenden zij hun ambt uit, mislezend, boopend en huwelijken inzegenend in afgelegen stallen er» schurenwant alle kerken waren ge sloten of tot puinhoopen verbrand." Wie denkt bij dit beeld niet onmiddellijk aan °hzen eigen tijd, nu in verscheidene landen de Shristenheid opnieuw verdrukt en achtervolgd ^ordt? Zoo putte men troost uit de geschiede- Nis, die leert, dat juist in deze uren van diep- Baande beproeving God het meest nabij is aan zijn Kerk. Want het kind, dat te Dardiily geboren was Nis vierde uit het huwelijk van Matthieu Vian ney en Marie Beluse, zou de wereld van de ne gentiende eeuw, die wereld van rationalisten en Positivisten, zoo vol vertrouwen op de men- Sohelijke wetenschap en het menschelijke recht, beginsel toonen, waarvan alle wetenschap eh recht slechts de afstraling is: het beginsel van het goddelijke, dat ook in dit aardsche 'even een mensch verheffen kan tot den hoog- sten adelstand der ziel, zonder dat hem de na tuurlijke gaven eigen zijn, waarop „de Wereld" Mch zoo vaak en zoo ijdel verheft. Laat ons het precies zeggen, zooals het was: J®an Marie Baptiste Vianney was dom. Hij Schitterde niet door intelligentie. Hij zou schit teren door de wijsheid, welke geopenbaard ^'ordt aan ae kleinen, terwijl zij aan de groo- tcn verborgen blijft. ..Onder de gecanoniseerde heiligen der laat ste tijden is er wel geen zoo zegt Emile Erens 'h zijn voorwoord die in de westersche lan den zoo zeer de gemoederen bewogen heeft als bij. En er is wellicht geen andere, die zoozeer boet denken aan heiligen uit vroeger tijden of Middeleeuwen door zijn karakter en wonder lijk leven te midden van de menigte. Deze een- v°Udige en bijna ongeleerde man van het land btyam als een boetgezant voor den modernen bJü en duizenden ontvingen van hem een nieuw Beloof en een nieuw geluk gedurende veertig tafen lang. Over heel zijn leven ligt het waas van een poëtische zuiverheid, van een nooit Vertroebeid innerlijk, hoe zwaar de bittere wer kelijkheid soms drukte. Zijn liefde tot de men- Schen en tot heel de schepping Gods roept de berinnering op van den heilige van Assisi, en M dichtte hij geen Zonnelied, in zijn ziel klonk de zuivere en volle toon van sterke bewogenheid eh liefde, vernomen in de eenzaamheid onder ^°ds blauwen hemel, toen hij het vee hoedde eh den wijnakker spitte in het boerenbedrijf van Z'Jn vader. Medelijden met alle lijden was de b°ofdtrek van zijn karakter en groeide in hem Saiïlen met de liefde tot God. Die naastenliefde, Meer dan de buitengewone dingen, die hij in Sijh leven kon bewerken, was de mysterieuze Macht, onweerstaanbaar de menschen aan- trekkend, geloovigen en niet-geloovigen. „Ik 2°U vele zielen willen bekeeren," zeide hij al, |°eh hij nog arbeider was bij zijn vader. Die Mde verwierf hem op ongelooflijke Wijze de ®ehade der bekeering van de zondaars en om he goeden met zacht geweld op te voeren naar nog volmaakter leven." Volgt men dit wonderbare leven in de klare fijngevoelige beschrijving, welke Emile Erens van geeft, dan verbaast men zich bladzijde jMh bladzijde over de mogelijkheden, die schui- N in het hart van een gewoon mensch en men ®chaamt zich, dat men zich zoo weinig levendig ^Ust is van de aanwezigheid dezer mogelijk- ehcn der genade. 2Un heele leven lang heeft de pastoor van bovenmenschelijke weerstanden te overwin- Nep van allerhanden aard. Hij worstelt om zoo 2eggen „lijf aan lijf" met den duivel, tel- r*s loopt alles hem tegen, overal is reden tot i-ihoediging en bijna tot wanhoop, maar dit es overwint hij met een kinderlijke kracht, ,,f hij de sterkte van den tegenstand niet ®eö; bv0l s bemerkte en zich zonder omzien in het htuur stortte. be Git is wel de voornaamste indruk, welken Vn 'ezing van dit boek achterlaat: een mensch, Mch uit liefde geheel overgeeft, zonder te ^aSen en zonder voorbehoud te maken, is door y bracht dier liefde volstrekt onoverwinnelijk, het oog der wereld blijft de pastoor van s °cn hoogst eigenaardige man. e''^heele dagen sloot hij zich op in de sa st^'6 om zijn preeken te bestudeeren en te iJV 1JVen. Zeven uren lang schreef hij soms, tie r'S als in haast, zijn korte volzinnen dikwijls half voltooiend, met een fijn handschrift BebJrid tien bladzijden groot formaat. En zoo y. Urde het meer dan één avond in de week. Z^n preeken duurden in den eersten tijd V°1 uur, tenminste als zijn geheugen hem niet in den steek liet en hij plotseling den preekstoel moest verlaten." Is het niet, of hij opzettelijk van natuurlijke begaafdheden verstoken bleef, om in den tijd, waarin hij leefde, en die de natuurlijke begaafd heden van den mensch zoo hoog overschatte, de simpele, maar onweerstaanbare kracht des geloofs te toonen? De kracht des geloofs is de liefde. Toch stelle men zich niet voor, dat de hooge graad van liefde deze uitverkoren ziel en dit zuivere gemoed waarborgde tegen alle smart. Hevige kwellingen overvielen hem. Niet alleen plaagde Satan hem des nachts op de meest afschuwelijke wijzen, maar ook zijn rein ge moed werd vertroebeld door heftige angsten. „Acht jaar duurde dit geheimzinnige lijden van den heilige, tot ongeveer een jaar vóór zijn dood," zoo besluit Emile Erens het verhaal van de innerlijke verlatenheid, waardoor de pastoor van Ars zich overvallen en beheerscht gevoel de. Uit deze pijnlijke beproevingen putte hij echter een diepe kennis van den mensch en zijn nooden, waardoor hij in de gelegenheid was, zijn brandende naastenliefde nog te ver- hoogen. Dit immers is het groote wonder en de groote vertroosting van het geloof in onzen Zaligma ker Jezus Christus, dat het lijden niet meer Wordt gedragen als een roem en als een nood lot, maar dat het de ziel adelt tot gelijkvormig heid aan haren Bruidegom. De pastoor van Ars heeft dit geheim van het lijden doorgrond. Er is wel eens gezegd, dat alle heiligen in zeker opzicht lijken op den Verlosser, maar dat de gelijkenis bij alle heiligen een andere is. Wil men deze opvatting aanvaarden, dan zou men den pastoor van Ars het best kunnen ver gelijken bij Jezus, zooals Hij bekoord werd in de woestijn. Hier is immers dezelfde eenzaamheid van binnen, dezelfde verlatenheid rondom, de zelfde dorheid van het gebied, dezelfde hon ger en dezelfde armoede, dezelfde macht van den Booze, die echter door de eenvoudige ma jesteit van het onaantastbaar-heilige wordt af gewezen en overwonnen. De verheerlijking op den Thabor heeft de pastoor van Ars niet gekend, hoewel zijn ziel vaak vervuld moet geweest zijn van de hoog ste heerlijkheden der aarde en van de zaligende muziek des hemels. Doch na zijn dood, in zoo roerend-eenvoudige bladzijden weergegeven door zijn Nederlandschen levensbeschrijver, wordt deze eenvoudige plattelandspastoor, dit arme en ongeleerde kind van een crisistijd der Kerk, het stralende voorbeeld voor een katho lieke herleving van den geest en van de liefde. Welk een troost en welk een aansporing gaat er uit van een boek als dit! Het is door een groot kunstenaar geschreven en het is verstaan baar voor den eenvoudigsten lezer. Het melo dieuze proza, waarvan de oningewijde lezer nauwelijks de verfijnde kunstigheid zal opmer ken, stemt onmiddellijk tot aandacht en tot ware devotie; de boeiende verhaaltrant, schijn baar vrij van alle artificieele bewogenheid en volstrekt vrij van alle romantische zucht naar effect, houdt de belangstelling gedurig gespan nen. Niemand zal zich bij dit mooie boek ver velen. Zoo vaak zijn heiligenlevens, hoe goed en vroom ook bedoeld, toch boeken, waarvan men zich de lectuur oplegt als een penitentie. Dit is er een, waarnaar zoowel de ongeloovige als de geloovige spontaan zal grijpen en waar van zoowel de theoloog als de eenvoudigste lezer warm genieten en heel veel leeren kan. Bestaat er een betere vorm van geloofsverdediging dan op deze wijze den vollen rijkdom van het ge loofsleven te toonen? A. v. D. BATAVIA, 17 Juli (Aneta) De heer H. J. van Mook, hoofdambtenaar voor Eco nomische Zaken aan het departement van Economische Zaken, is met ingang van 31 Augustus a.s. benoemd tot directeur van ge noemd departement. Het Comité der. Katholieke Actie „Voor God" dat vorig jaar met goedvinden van het Nederlandsch Episcopaat in het leven werd geroepen, heeft tot nog toe buiten gewone resultaten weten te bereiken. In de afgeloopen maanden werden in totaal 1.200.000 vlugschriften kosteloos verspreid, waarin getracht wordt om de Godsge dachte wederom de centrale plaats in den ken en leven te verzekeren. Verder wer den verschillende apologetische brochures en anti-godlooze geschriften uitgegeven. Op het Oentraal-Bureau te Heemstede is men bezig een uitgebreid archief aan te leg gen waarin al het materiaal dat door de god- loozen wordt verspreid verzameld wordt. Aan de hand van deze gegevens worden de me thoden ter bestrijding der godloosheid bestu deerd en uitgewerkt. Gods naam moet niet teruggedrongen worden noar de kerken en christelijke huisgezinnen, maar moet ook weer de straten en pleinen der moderne groote steden gaan beheerschen. Op 400 der voor naamste spoorwegstations zijn thans geduren de vier weken artistieke aanplakbiljetten aan gebracht, die in groote letters tot opschrift dragen „Terug' naar God.'' In een afzonderlijke brochure worden de katholieken krachtig aangespoord om de „Voor God"-actie zoo krachtdadig mogelijk te onder steunen en deze moderne affiches in etalages, wachtkamers, winkels, fabrieken en werk plaatsen aan te brengen. Zelfs vanaf de da ken en gevels der moderne g'roote steden wordt Gods naam in de avonduren in vlam mende letters aan den hemel geschreven. Op het Koningsplein te Amsterdam licht iederen avond de vermaning ten hemel „Denkt aan God'' en „Vertrouwt op God"! Ook in andere steden zal dit voorbeeld weldra gevolgd wor den. Op de Sint Nicolaaskerk die zich recht tegenover het Centraal Station te Amsterdam bevindt, schittert des avonds een hel verlicht kruis dat tot in den verren omtrek zichtbaar is en de menschen aan de weldaad der Ver lossing herinnert. m z>, Zaterdagochtend te half elf is in het Pa lace hotel te Scheveningen de slotzitting gehouden van het vijfde Internationale Congres van Landbouwindustrieën. De congres-voorzitter, dr. A. A. L. Rut gers, sprak een kort inleidend woord en gaf vervolgens het woord aan den rappor teur-generaal, prof. dr. ir. G. van Iter- son Jzn., voorzitter van de wetenschappe lijke commissie van het congres, voor het uitbrengen van het eindrapport. De voorzitter deed vervolgens voorlezing van een brief van de Hongaarsche regeering om het zesde internationale congres van landbouw industrieën in 1939 in Boedapest te houden. Deze uitnoodiging werd mondeling toege licht en onderstreept door den Hongaarschen gedelegeerde, den heer E. Szonntag en onder applaus en dankzegging van den voorzitter voor de vriendelijke uitnoodiging werd besloten, her volgend congres in 1939 in Boedapest te hou den. In zijn slotwoord constateerde dr. Rutgers nogmaals, dat het congres belangrijke weten schappelijke resultaten had bereikt. Dit was echter in de eerste plaats te danken aan de medewerking van alle deelnemers, vooral van hen, die door hun rapporten zooveel tot het slagen bijgedragen hadden. Hij dankte de voorzitters en de leden van de bureaux der sec ties. In het bijzonder dankte spr. prof. Iter- son, die door zijn medewerking het congres een zoo belangrijk wetenschappelijk cachet had gegeven. Maar vooral bracht spr. hulde aan de orga nisatoren van het congres, het uitvoerend co mité, zijn voorzitter den heer Wagenaar Hum- melinck, zijn secretaris-generaal Dudok van Heel en diens medewerker Elion, alsmede aan de overige heeren van het uitvoerend comité. Spr. dankt voorts ook de internationale com missie voor landbouw-industrieën en in het bijzonder de Fransche leden daarvan, die voor de voortzetting van de reeks internationale congressen na den oorlog hebben zorg gedra gen. Ten slotte dankt spr. H. M. de Koningin, die de hooge bescherming over dit congres heeft willen aanvaarden en de Nederlandsche regee ring, die het congres op zoo hartelijke wijze heeft ontvangen. Met de beste wenschen voor het slagen van het volgende congres te Boedapest sluit de voor zitter het congres. De deelnemers aan het congres maakten in den namiddag in groepen nog verschillende excursies en zullen de volgende week nog eenl- ge groote excursies naar verschillende deelen van ons land maken. Des avonds vereenigden zij zich aan een slui tingsbanket in het Kurhaus te Scheveningen. Bij K. B. wordt medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau prof. P. J. Gérard te Parijs, rapporteur-general van de Commission Internationale des In dustries Agricoles, en tot officier in de orde van Oranje Nassau de heeren F. J. E. H. Dupont te Parijs, secretaris-generaal en ir. A. Marien te Moerbeke-Waes in België, lid van de Com mission Internationale des Industries Agrico les. In een der zalen van het Palace hotel te Scheveningen heeft het lid van den Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers namens de Neder- Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Er is maar één weg om uit het godsdienstig verval verlost te ge raken we moeten weer beginnen als in de tijden der eerste chris tenen. We moeten weer onbe vreesd, zonder angst voor bespot ting en dood, het Christendom prediken. Noch Petrus, noch zijn apostelen zijn begonnen te „rekenen". Daarom moeten ook wij niet re kenen; want slechts dit ééne is zekerzooals het Christendom van gisteren slechts kon bloeien op den bloeddoordrenkten bodem van de martelaren, zoo zal ook het Christendom van morgen zich vestigen op het martelaarschap.... op het óffer.... of er zal geen Christendom meer zijn landsche regeering den drie heeren de bij de enderscheidingen behoorende eereteekenen over handigd. De Fransche gezant te Den Haag, baron De Vitrolles, en mevrouw De Vitrolles, hebben te hunnen huize een aantal genoodigden een lunch aangeboden, waarbij o.a. aanzaten dr. A. A. L Rutgers, lid van den Raad van State en voor zitter van het internationaal congres van land bouwindustrieën, de heer M. G. Wagenaar Hum- melinck, voorzitter en dr. ir. J. P. Dudok van Heel, secretaris van het uitvoerend comité van dit congres, alsmede de voornaamste leden van de Fransche afvaardiging naar dit congres on der voorzitterschap van prof. J. Pérard uit Parijs. Aan het einde van den maaltijd deed baron De Vitrolles mededeeling van het besluit der Fransche regeering, den heer Dudok van Heel en dr. ir. C. W. Schonebaum, penningmeester van het uitvoerend comité, te benoemen tot commandeur van de Mérite Agricole en de heeren dr. ir. E. Elion, adjunct-secretaris en ir. J. E. Waterman, lid van het uitvoerend co mité, tot officier van de Mérite Agricole. De bij deze onderscheidingen behoorende eeretee kenen werden door den Franschen gezant overhandigd. In 80-jarigen ouderdom is te Breda overle den de gep. generaal-majoor van den genees kundigen dienst A. Butner. Als dirigeerend officier van gezondheid le klasse was de heer Butner chef van het militair hospitaal te Den Haag. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en begiftigd met de me daille van het Roode Kruis met gesp Balkan 1912/1913. Thans zijn eenige nadere gegevens bekend geworden omtrent de aankomst van verschil lende contingenten buitenlandsche padvinders. Zoo zullen op Woensdag 28 Juli om 9.37 uur de Australische padvinders, ten getale van 92, ons land bij Roosendaal binnenkomen, in welke plaats den volgenden dag des middags om 14.42 uur eveneens 60 Armeniërs op hun tocht naar Vogelenzang zullen arriveeren. Ook op Vrijdag 30 Juli zal het op de perrons te Roosendaal een groote drukte zijn van aan komende Jamboree-deelnemers. Om 10.10 uur zal een extra-trein binnenloopen met 800 Bel gen, om 12.01 uur een extra-trein met 370 jon gens uit Luxemburg; tusschen half twee en half drie arriveeren drie extra-treinen met 2400 Fransche padvinders en om 14.42 uur zal een extra-trein 200 Zweedsche deelnemers aanvoe ren, terwijl Zaterdag 31 Juli, des morgens tus schen 6 en 8 uur in drie extra-treinen 2400 En- gelsche scouts bij Roosendaal de Nederlandsche grens zullen passeeren. In Oldenzaal zullen Vrijdag 30 Juli resp. om 3.26 uur, 5.10 en 6.48 uur aankomen 350 Noren, 800 Denen en 70 Finnen, terwijl in den loop van dien dag in Venlo zullen arriveeren het Hon gaarsche contingent, 500 Zwitsers, 700 Polen, 200 Roemenen en 300 Tsjechische verkenners. Verder zullen des Vrijdags in Hoek van Hol land zes booten binnenloopen met in totaal 5189 scouts aan boord, die vandaar per trein hun reis naar de Jamboree zullen voortzetten. De commissie voor perszaken, welke reeds was gevormd door de organisatoren van de Wereld- Jamboree, zal de belangen van de pers verzor gen in samenwerking met een commissie, waar in verschillende Haagsche journalisten zitting hebben genomen. De Haagsche Journalistenvereeniging is daar in vertegenwoordigd door mej. E. J. Belinfante en de heeren H. Hotke en C. Wildenberg, de R.K. Journalistenvereeniging door de heeren G. P. Bon en C. A. Leyen en de buitenlandsche persvereeniging door de heeren Paul Derjeu en S. Sroczynski. De heeren Hotke, Leyen en Sroczynski zijn meer in het bijzonder aangewezen ter uitvoering van het overleg tusschen beide colleges. De uitgeefster van De Vrije Bladen, H. P. Leopold's Uitg. Mij. N. V., Den Haag, heeft drie prijsvragen uitgeschreven, waarvan de in zendingen vóór 1 November 1937 in haar bezit moeten zijn. De jury bestaat uit de redactie der Vrije Bladen: de heeren B. Stroman, Vic tor E. van Vriesland, Constant van Wessem en Johan van der Woude. Voor de eerste prijsvraag wordt verlangd een episch gedicht van ten minste 800 en ten hoogste 1200 regels; voor de tweede een historische novelle van ten minste 8000 en ten hoogste 12000 woorden en voor de derde een essay over de hedendaagsche jeugd van dezelfde lengte. Voor de drie prijsvragen worden drie prijzen elk van 50.beschikbaar gesteld en de drie bekroonde inzendingen zul len als nummer der Vrije Bladen worden ge publiceerd. Nadere inlichtingen en inschrijvings formulieren verstrekt H. P. Leopold's Uitg. Mij. N.V., Noordeinde 23, Den Haag. Zooals gameid zal Donderdag 22 Juli, bij gunstige weersgesteldheid, 's-werelds groot ste tinbaggermolen, de Doejoeng, zijn reis naar Nederlandsch-Indië aanvaarden, waarbij het vaartuig, dat gebouwd is voor rekening van de Gemeenschappelijke Mijnbouwmaat- schappij Billiton en bestemd voor het bedrijf dier maatschappij op Billiton, zal worden ge sleept door de sleepboot Humber van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst. De omstandigheden, waaronder de Doejoeng de reis zal aanvaarden, zijn veel gunstiger dan die, welke bestonden, toen de Kantoeng, welke, naar men weet, verloren is gegaan, versleept zou worden. Het jaargetijde is thans veel beter, terwijl bovendien ten aanzien van de Doejoeng de Scheepvaart-inspectie en het Bureau Veritas niet alleen toezicht hebben gehouden op den bouw, doch ook waardevolle adviezen hebben verstrekt voor de sleepreis. Dank zij de aan wijzingen van de Scheepvaart-inspectie, van het Bureau Veritas, van vertegenwoordigers van de werf, van de Billiton Maatschappij zelve en ten slotte van L.'Smit en Co.'s Sleepdienst, is een serie maatregelen ontwor pen, die de grootst mogelijke veiligheid waar borgen. Niets is aan het toeval overgelaten; oa. heelt men een alarmsysteem ontworpen, dat in werking treedt, wanneer er water in een van de tanks van den baggermolen zou komen. In zulk een geval kunnen onmiddellijk de pompen worden aangezet. De pompen zijn overigens zoodanig opge steld, dat zij onder alle weersomstandig heden kunnen worden bediend. Verder zullen twee technische ambtenaren van de Billiton Maatschappij de reis aan boord van den baggermolen medemaken. Deze technici zijn uiteraard met de in richting van het vaartuig volkomen ver trouwd. Het totaal op dezen tinbaggermolen gedekts bedrag bedraagt f 1.854.000.—. De assurantie firma Blom en Van der Aa had de verzeke ring van dit vaartuig' reeds in Amsterdam en Londen ondergebracht voordat het ongeval met de Kantoeng geschiedde. Na vele onderzoekingen heeft de Nozema besloten, den zender voor de 415-meter golf, waarop zooals men weet sinds een week ongeveer van Kootwijk uit de programma's van Hilversum I (1875 M.) 's avonds na 8 uur mede worden uitgezonden, te bouwen tusschen Lopikerkapel en Vianen. In de Radio-Bode deelt de heer Vogt hier over het volgende mede: Wij hebben de 415 M. golf geannexeerd, om dat zij door Kiew (Rusland) niet zóó intensief gebruikt wordt, dat dupliceering door Nederland niet mogelijk zou zijn. De bedoeling is, om aan de luisteraars, die straks door Bod gehinderd worden, het lange-golfprogramma op de 415 M.- golf als alternatief aan te bieden. Ook in hét belang van de Nederlanders in het buitenland is deze maatregel genomen. Over eenige maan den zal deze 415 M.-golfzender van Kootwijk verdwijnen en hij zal dan vervangen zijn door een anderen zender, werkende op dezelfde golf, die opgericht zal worden in de omstreken van Vianen; niet al te ver van de nieuwe brug over de Lek. Deze nieuwe zender, die ook een vermogen van 20 kw. zal hebben, zal echter, als gevolg van den veel gunstiger bodem waarop hij wordt opgericht, een veel grooter veldsterkte leveren en dus overal belangrijk luider worden gehoord. Deze voorloopige zender, die in constructie ge nomen is, zal door de N.O.Z.E.M.A. worden ge bruikt voor het verzamelen van gegevens ten behoeve van de oprichting van het definitieve zender-complex. Zouden de omstreken van Lopikerkapel inderdaad zoo gunstig blijken te zijn voor den bouw van den definitieven zender, als de uitkomsten van metingen met zendertjes met zeer geringe energie hebben te verstaan gegeven, dan zal de proefneming met het 415 M. provisorium, die nu van October af zal plaatsvinden, de bevestiging kunnen brengen. Natuurlijk zal Nederland zijn rechten of aan spraken op de 1875 M.-golf onverzwakt blijven verdedigen. Maar zoolang de 1875 M.-golf niet storingvrij kan worden genoten, blijven wij ook op de 415 M. Onlangs is het Comité van Actie tegen Coöpe ratie-uitwassen, gevormd uit de drie Neder landsche middenstandsbonden, geïnstalleerd, waarna genoemd comité zijn werkzaamheden heeft aangevangen. Als voorzitter en tweede voorzitter fungee- ren mr. F. J. H. Bach (directeur van het Bu reau van den Ned. R.K. Midenstandsbond, Mauritskade 23, 's-Gravenhage) en H. van Galen Last (te Amersfoort). Als secretaris is toegevoegd de heer mr. H. J, Walkate (ambtenaar bij den Voorlichtings dienst van het Bureau van den Kon. Ned. Mid denstandsbond, Mauritskade 33b, 's-Graven hage; telefoon 111803). Het Comité stelt zich ten doel: De bestrijding van de uitwassen, waartoe de coöperatieve beweging aanleiding geeft; dus niet bestrijding van de coöperatieve beweging zelve. Een werkplan is in wording en zal t.z.t. wor den gepubliceerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5