R.K. Landdag te Haarlemmermeer MASSALE BIJEENKOMST n Nieuw bord. MAANDAG 19 JULI 1937 CRICKET V.O.C.—ROOD EN WIT Een fraaie century van A. v. Baasbank HAARLEM—H.C.C. I A.C.C. III—C.V.H. II KRACHTSPORT Nederlaag van de Groote Haagsche H.K.S.V. „HAARLEM' A, G. Schef fer benoemd- als lid van verdienste DAMMEN Tournooi om het dames kampioenschap QUICK (N.)C.V.H. C.V.H. wint met 41 runs op de eerste innings WATERPOLO Waterpolo te Heemstede ZWEMMEN Volkszwemfeest WIELRENNEN H.R.C. Excelsior Pater Henricus en Paul de Waart hebben het enthousiasme der vele deelnemers weten los te slaan Richtlijnen Een legioen voor God" HONKBAL E.D.O. wint van H.H.C. V.V.G.A.Haarlem S.H.E.L.L.—E.D.O. II Haarlem IIZeeburgia H.H.C. II—A.F.C. Pater Henricus spreekt UIT DEN OMTREK DRIEHUIS VELSEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN "!en met vijf invallers uitkomend Rood en heeft te Rotterdam tegen V. O. C. een uit- s'ekende prestatie geleverd door slechts 39 Jtns onder het goede totaal van V. O. C. (238 te blijven. De Rotterdammers batten eerst openden met Terwiel en Van Herwaarden. 'eer en meer ontpopt Terwiel zich als een pri- 1111 batsman, want hij stond onmiddellijk weer ?eer goed te spelen op v. d. Togt en Van Baas- nk in tegenstelling met Van Herwaarden, die tf gelukkig plaatste. Terwiel benutte elke Sc°ringskans. Ook Kapteyn den Bouwmeester Ligtenstein weten voorloopig geen scheiding 4 bewerken. Eerst op 71 wordt Van Herwaar- ^'0 voor 32 zeer fraai door Ligtenstein op Van ®aasbank's bowlen gevangen. Met Gibb samen ?0lht de 100 op het bord, doch wanneer v. d. °St Gibb voor 14 bowlt en 20 runs later Nieu- Jteburg 1. b. w. b. v. Baasbank (9) gaat, neemt !!e aanval de overhand en Luttik door Van Pasbank op v. d. Togt voor 0 wordt ^vangen. Dubru (9) wordt v. d. Togt's slachtoffer en dan is het Kettlitz (49), die uitstekende innings speelt. Terwiel na- ?4rt inmiddels na een moeilijken vang achter wicket gegeven te hebben, de drie cijfers, °ch met de score op 185 wordt Terwiel voor 5etl fraaie 86 door Gobets op v. d. Togt ge- 'biftipt. Beyers maakt slechts 4 runs, doch dan het v. d. Eb (b. Ligtenstein 11) en v. Eek 'bot out 22), die de 200 opbrengen. Wanneer totaal 238 voor 9 bedraagt, sluit Gibb de things. V. d. Togt bowlde zeer goed en nam 1,1 21 overs 5 v. 77. A. v. Baasbank 22—2—78—2. M. Kapt. den ®°Uwmeester 024. P. Ligtenstein 143 en mr. A. Davidson 114. Het fielden van Rood en was, behoudens het laatste kwartier, zeer 8oed geweest. Hood en Wit met 3 uur speeltijd voor den °°eg ziet W. van Rossem en P. v. Fremi reeds °°r 5 runs door Terwiel gebowld. V. d. Togt ?&at spoedig daarna op een langen bal van jbttik voor 5 runs en het ziet er derhalve niet 'taai Uit voor Rood en Wit. Menalda van Schouwenburg en André van Baasbank houden stand. Vooral laatstgenoemde speelt voor gelijk cricket en alleen Terwiel wordt met ^hig ontzag behandeld. Beyers, Dubru, v. Eek, kettlitz, v. d. Eb en Van Herwaarden worden ?°htereenvolgens aangezet. Van Schouwen- krg verdedigt uitstekend en laat het scoren iah Van Baasbank over. Op 91 wordt Menalda Schouwenburg door Luttik op Kettlitz voor hoogst waardevolle 26 gevangen. Ligten- ^tin verleent Van Baasbank opnieuw steun. 100 zijn inmiddels gepasseerd. Ligtenstein k°rdt voor 17 door Van Herwaarden gebowld. ®°Uricius wordt voor 2 door Kramer achter aet wicket op Terwiel gevangen. Captain Da mson scoort 11 goede runs alvorens ook Ter cel zjjn palen velt. Met Gobets samen scoort Vau Baasbank zijn eerste century van het sei- .ten en zoolang hij nog aan is, blijft er voor ijtod en Wit de kans om het totaal van V. O. te halen. Gobets wordt voor 12 door Nieu- '^'ctiburg op Terwiel gevangen. Een formidabele van Van Baasbank brengt zijn score op 113, 0ch dan, wanneer het totaal 199 bedraagt, ^ordt Van Baasbank voor een brillante 113 (2 ^aal 6 en 14 maal 4) door Van Herwaarden SjCbowld. Terwiel maakt dan met nog een ^artier speeltijd de overwinning voor V. O. C. een feit door Kapt. den Bouwmeester te °°Wlen. Totaal 199. V. O. C. wint met 39 rur.s. Terwiel 21 5/65566, Luttik 136, Kett- 'te 119, v. Herwaarden 216. goed changebowler, want spoedig wordt Seveke na een keurige kanslooze innings op square-leg gevangen. Jacobs speelt onverstoorbaar voort en loopt met v. Saase zulke scherpe runs, dat de fielders er heelemaal het hoofd bij verliezen. Toch gelooven wij, dat de CVH batsmen de zaak te licht hebben ingezien, want 50 minuten na de lunch valt het laatste wicket op een totaal van 122. J. Jacobs bleef met een onbetaalbare 23 not out. Verder scoorden O. Keyser 10, A. Roodt 30, F. Seveke 35. De Quick-bowlers kregen door het overhaaste batten van de laatste 5 CVH-ers gelegenheid om hun cijfers een beetje op te halen, waardoor H. Burki en C. Fiege nog met resp. 435 en 547 uit den strijd kwamen. Verder W. Klarenbeek 124 en J. de Kat Angelino 011. In tegenstelling met de tegenpartij, laat C. V. H. hierna een keurig sluitend veldwerk zien. Bjj de Nijmegenaren waren eigenlijk maar 2 menschen, die gevaarlijk dreigden te worden, t. w. H. Burki die het slachtoffer werd van een fraaie een-handsch vang in de slips van Roodt en M. den Hartog, die nog door ben ware cap- tainsinnings trachtte de kansen voor zijn side ten goede te doen keeren. Nadat deze echter voor een solide en snelle 33, schitterend door E. Kievit op le slips was uitgevangen, was het een komen en gaan en op 81 sloot de innings. Voor CVH bowlde G. Zeeuwe met 2—36, veel beter dan zijn cijfers doen uitkomen. A. Roodt was goed op dreef en wist 7 wickets te doen tuimelen voor 35 runs. Juist voor de thee was de zaak afgeloopen en wilde de Nijmeegsche aanvoerder nog een kans wagen. CVH ging dus weer batten en wel met F. Gustenhoven en F. Vogelsang op het bowlen van Burki en C. Fiege, terwijl later M. den Hartog met zijn slows ook nog probeerde de batsmen tot onvoorzichtigheden te verlei den. Na echter zich kalm te hebben ingespeeld, werd er door beiden zoo ongenadig het hout opgelegd, dat de Nijmegenaren bij 46—0 aan deze keurige batting-demonstratie een einde maakten. Gustenhoven bleef met 24, Vogelsang met 22 not out. H. Burki 021, C. Fiege 010, M. den Har tog 015. A.C.C. gaat na het winnen van den toss eerst batten. De wickets vielen regelmatig en de score steeg langzaam. Het waren alleen J. Immig (28) en L. v. Kranendonk (39 not out), die r-og runs wisten te maken. Als het tonaal 90 is, heb ben allen een beurt gehad en heeft C. Feitz het meeste succes gehad en de verdiende cijfers van 4—21, J. de Wit 3—25, D. de Vos 1—13 en A. Eelman 122. Het begin is niet erg bevredigend voor C.V.H., daar er op 3 reeds 2 wickets down zijn, maar H. v. Zeethem en J. v. Orden weten dan stana te houden en runs te maken. Op 52 valt het wicket van J. v. Orden door den bal in zijn eigen wicket te spelen. D. de Vos hierna inko mend, gaat spoedig geheel onnoodig run out. P. Hoekstra scoort vlug 15 runs en met een harde 4de winning hit 591. Er wordt nog even door gespeeld, maar als het totaal 129 voor 7' is wordt er gestopt, H. v. Zuthem met een goede 45 not out latend en C. Feits 11, verder haalden nog de dubbele cijfers: J. v. Orden 31, P. Hoekstra 15 (3 X 4). Voor A.C.C. hanteerden 5 bowlers den bal met het volgende resultaat: G. Senechal 457, J. Immig 227, J. Meijer 023, H. Bosch 012 en P. Worm 0—1. C.V.H. II wtora verdiend dezen wedstrijd met 39 runs en nog drie wickets in handen. Voor het eerst sedert 1924 is het Haarlem j^er eens mogen gelukken van de Groote 7aagsche te winnen, wat te meer een groote J°trassing was, daar de Haarlemmers tot nu niet veel gepresteerd hebben. Deze over filling, die alleszins verdiend was, kwam ^rst in' de laatste minuten, toen de Haarlem fcketkeeper j. Voogd, die dezen wedstrijd bitterde (hij deed 4 catches en stumpte er u J. Koelman achter het wicket ving. Haarlem begon te batten met Voogd en De ")gt, waarvan eerstgenoemde reeds spoedig ï°0r 3 verdwenen is. Haarlem doet het dan eter, waardoor eerst op 33 het 2de wicket m als De Lugt (13) door Niks gebowld wordt. ?°k H. de la Mar speelt goed, doch er wordt ji^hts langzaam gescoord. Eerst op 60 moet j ealey verdwijnen voor een solide 28. Na de tjAch vallen op 70 snel 3 wickets, n.l. die van la Mar (13), J. Allard (8) en J. de la (1), waardoor de stand voor 70 is ge- '-'°t<3en. De staart roert zich dan echter. Voor- E*. de Ruig speelt een harde, goede innings, gesteund door Rypman (11) en B. Kleel- l ra- Als eerst op 112 Rypma verdwijnen moet Jehgen De Ruig en Kleefstra het tot 172, op Selk totaal aan de uitstekende innings van De (60) een einde komt. Door goed batten Kleefstra wordt het totaal ten slotte 197. 'tefstra bleef met 41 not out. Voor HCC bowlden: C. W. V. Bakker, 243, v. Koeleman 3—40, G. ten Bosch 2—64 en G. 3-38. Hoor 4 goede catches zijn de eerste 4 bats- v eh van HCC reeds op 10 verdwenen, W. Prins ,°°r 1, m. v. Chen voor 2, P. Bromberg voor - eh g. ten Bosch voor 4. C. Schill en J. v. Bosch weten dan echter door uiterst stug ®rdedigen stand te houden. Alhoewel Schiet q Aige kansen gaf, kwam er echter geduren- v6 een uur geen scheiding. Op 52 wordt J. q' d. Bosch voor 12 gevangen. Ook Bakker 2udt hierna stand en de tijd verstrijkt zoo lde al aardig. Als Schill (43) echter ver- enen is, vallen Snel de wickets van Niks en ^e.Vn voor 1 en 0. Met Koeleman op de mat het eveneens niet snel. Als echter op 124 Vni er voor 6611 Shede 44 gevangen wordt, H 3 minuten voor tijd het laatste wicket, I'"'/Vdoor Haarlem z'n 3de overwinning heeft Ijkaaid. Koeleman scoorde uit een totaal van 13 runs. p °°r Haarlem bowlden: P. de Ruig 347, tq' de la Mar 322, J. Allart 323 en K. Ryp- De Haarlemsche Krachtsportvereeniging „Haarlem" hield in haar clubgebouw Olympia een algemeene ledenvergadering, Na de opening besprak de voorzitter H. M. de Wolf den algemeenen toestand der vereeni- ging, welke niet ongunstig is, en de wedstrijd plannen voor het komende seizien, waarom hij de leden aanspoort tot een serieuze training. In October en November zullen 1ste en 2de afdeeling nationale wedstrijden worden georga niseerd in worstelen en gewichtheffen, om het kampioenschap van Haarlem, dit ter eere van het 1214-jarig bestaan van de H.K.S.V. „Haar lem". Reeds werd door den heer M. Uittenbo- gaard, Schoterweg te Haarlem, een prachtige vereenigingsbeker geschonken voor dezen wed strijd, terwijl de vereeniging als persoonlijke prijzen ook bekers zal schenken, zoowel voor de 2de als 1ste afdeeling. Hierna werden de plannen besproken van de propagandacommissie van Gewest Noord-Neder land van den N.K.S. Bond, waarin H.M. de Wolf voor Haarlem zitting heeft genomen. Medewerking werd aan de commissie toegezegd door de vergadering. Voorgesteld werd den heer A. G. Scheffer te benoemen als. lid van verdienste, wat met alge meene stemmen werd aangenomen. Hierbij werd even in herinnering gebracht de groote sportprestaties van Scheffer op gebied van gewichtheffen, waarmede hij voor de veree niging een goed propagandist was en mede zijn sportiviteit heeft hij aan den groei van de vereeniging veel bijgedragen. Na nog eenige vragen behandeld te hebben, werd de vergadering gesloten. Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be- teekent, dat men een voop- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. Maandagavond 9 Aug. a.s. zal het ter gele genheid van het dertigjarig bestaan der Haar lemsche Damclub georganiseerde tournooi om het dameskampioenschap 1937 der Haarlem sche Damclub een aanvang nemen. Aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen alle te Haarlem en omstreken woonachtige dames, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Voor dit tournooi zijn vele prijzen beschik baar gesteld, terwijl aan de kampioene een zilveren bekertje of fraai kunstvoorwerp (naar keuze) zal worden uitgereikt. Deze wedstrijden zullen worden gehouden in „Het Hof van Holland", Groote Markt 29 te Haarlem en wel eiken Maandagavond. Gespeeld zullen worden twee partijen per avond, terwijl bij groote deelname eerst in groepen van hoog stens 8 deelneemsters zal worden gespeeld, waarvan dan de Nos. 1 in de finale om den titel zullen spelen. De termijn van inschrijving sluit op Maan dagavond 2 Augustus as. Inschrijvingen wor den gaarne ingewacht door den Isten secre taris der Haarlemsche Damclub, den heer P. H. Meure, Overtonweg 20 te Haarlem-N. "hei Öiv, 2-11. jwa het verliezen van den toss wordt CVH de mat gestuurd. Gustenhoven en Zeeuwe q^hen. De eerste begint met een mooie vier, 0 ar wordt direct hierop gebowld door Fiege. ter ^eeuwe maakt het niet lang en als Key- 2; die een paar mooie slagen liet zien uit is, tr:fl het er niet fraai uit. Roodt en Seveke we- v0q dan echter de kans te doen keeren en door h0o^2ichtig spel de score aanmerkelijk te ver- ®en- De aanval van de Nijmegenaren werkt <jQ. goed, maar wordt absoluut niet gesteund de fielders. Langzaam maar zeker wordt bietl lei'y overmeesterd en gaan beide bats- tq j harder slaan. Als Roodt keurig door Bur- S. 8eva-ngen, zet Seveke met J. Jacobs de zaak V,0 denzelfden voet voort en als voor de lunch van gestopt zijn er 107 runs voor het verlies 4 wickets. Be lunch blijkt voor de zooveelste maal een Woensdagavond heeft in den Zwemvijver aan den Glipperweg te Heemstede de zeer belang rijke wedstrijd HPCAZ en P.C. plaats Daar AZ en PC landskampioen van het vo rige jaar, nu reeds kampioen harer afdeeling is, maar het voor H.P.C. van zeer groot be lang is een of twee puntjes te veroveren voor het bezetten der tweede plaats, en H.P.C. al vanouds het best is tegen de sterkste tegen standers, belooft deze wedstrijd wel een bij zonder aantrekkelijke te worden. Om 8 uur gaat vooraf de ontmoeting H.P.C, III—Neptunus II. Zondag 25 Juli a.s. houdt de commissie „Volks zwemfeest" haar vijfde groote volkszwemfeest in de Gem. Zweminrichting aan de Houtvaart. De inschrijvingen hiervoor zijn reeds weer aan den gang en zullen plaats hebben tot uiterlijk Donderdag a.s. in genoemde Zweminr. Zooals bekend kan een ieder, die geen lid is van een zwemvereeniging aangesloten bij den KNZB aan deze wedstrijden deelnemen. Tevens zal door de zwemvereenigingen aan gesloten bij den Kring Haarlem van den K.N. Z.B. weer gestreden worden in de drie maal 50 M. wisselslagestafette om den grooten wissel beker welke hiervoor door de commissie be schikbaar is gesteld. HVGB, de winnaar van het vorige jaar, zal wel alle krachten moeten inspannen om ook weer dit jaar den beker in bezit te krijgen. Dit nummer zal wel de noodige spanning opleve ren. Voor het nummer schoonspringen zijn alle bekende Amsterdamsche en Haarlemsche spe cialisten op dit gebied uitgenoodigd. Dank zij de medewerking van de Cronjéstr.- vereeniging zal de inrichting weer geheel ver sierd worden met de wimpelversiering. Bovengenoemde vereeniging hield onder zeer groote belangstelling haar 4en competitiewed strijd. Er werd geweldig hard gereden. Jammer was het echter dat er vele renners uitvielen cioch pech. Allereerst verschenen er 24 A en B- kiassers aan den start voor een wedstrijd over 120 K.M. Vele uitlooppogingen werden onder nomen. De uitslag werd na feilen strijd: A klasse: 1. J. Jas 6 pnt. 2. Handgraaf 5 pnt. 3. H. Kleef 4 pnt. 4. J. Lasschuit 3 pnt. 5. Ta verne 2 pnt. 6. W. Koekenbier 1 pnt. Uitslag B-klasse: 1. J. Banken 6 pnt. 2. J. van Dokkum 5 pnt. 3. J. Walgien 4 pnt. 4. H. v. Dijk 3 pnt. 5. C. de Gier 2 pnt., overigens al len 1 pnt. De C-klassers reden 60 K.M. Na vele uitlooppogingen werd de uitslag als volgt: 1. F. Jansen 6 pnt. 2. de Klerk 5 pnt. 3. B. de Jong 4 pnt. 4. W. Kleef 3 pnt., pech. 5. Henskens 2 pnt. 6. Sweers 1 pnt. De junioren reden 25 K.M. handicap. De uitslag luidt: 1. Kleinhout 6 pnt. 2 H. v. Sinderen 5 pnt. 3. v. Tongeren 4 pnt. 4. Jas 3 pnt. 5. G. v. Dijk 2 pnt. 6. Walgien 1 pnt. De veteranen eveneens 25 K.M. handicap: 1. G. Jonker 6 pnt. 2. Jas Sr. 3. v. Tol. 4. Phillippo. De eerste Katholieke Landdag in de Haar lemmermeer, die gisteren te Hoofddorp werd gehouden, is volkomen geslaagd. Vele honder den woonden de plechtige H.H. Missen in de verschillende dorpen, zooals Hoofddorp, Lijn den, Halfweg, enz., bij, terwijl een groot deel der aanwezigen de H. Communie ontving. Be gunstigd door schitterend zomerweer, woon den tweeduizend achthonderd menschen den landdag bij. Verschillende malen werden de sprekers op dezen dag met een enthousiast applaus onderbroken. Om half drie werd de stoet, die naar het Concoursterrein zou vertrekken, op het plein van de R.K. Kerk te Hoofddorp, opgesteld. Voorop liep de R.K. Harmonie Crescendo uit Hillegom. Daar achter volgden de verschillende vak- en standsorganisaties, alle met vaandel, groepen van Jeugdvereenigingen, de deelne mende mannen en vrouwen, zoowel arbeiders als middenstanders, terwijl de stoet gesloten werd door een vlaggengroep van „Actie voor God" en eenige plaatselijke afdeelingen van de R.K. Staatspartij. Op de eeretribune hadden plaats genomen de Zeereerwaarde heeren pastoors van de deel nemende parochies, de heer L. H. Simons, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude, P. Heilker ,lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland, H. Koning, wethouder van Haarlemmermeer en Hoofddorp, G. Stok man, wethouder van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, jhr. T. van Grotenhuis van Oristein, notaris te Haarlemmermeer, P. W. Blom, hoofdingeland van den Haarlemmer meerpolder, de leden van het inter-parochiaal comité en de leden van het sub-comité Hoofd dorp. Ook de burgemeester van Hoofd dorp, de heer mr. A. Slob, vereerde den Land dag met zijn bezoek. De heer J. v. d. Helder, uit Hoofddorp, heette allen van harte welkom. Wij zijn niet hier gekomen, aldus spreker, voor de behartiging van sociale belangen, maar om de godsdienstig sociale ideeën in echt katholieken zin te ver levendigen, zoodat de weer den moed zullen hebben om deze naar buiten uit te dragen, op dat, indien een aanslag op de kerkvrijheid of op de vrijheid van het vaderland mocht wor den gedaan, wij schouder aan schouder zul len staan tot behoud van ons hoogste goed. Millioenen hebben de Kerk van Christus verlaten mede door een gemis aan socialen rechtvaardigheidszin en christelijke naasten liefde. Door naleving van de beide groote encyclieken, Rerum Novarum van Paus Leo XIII en Quadragesimo Anno van Paus Pius XI, moeten wij aan dat geloofsafval een halt toe roepen. Het gaat er nu om wie den eindstrijd wint. Dit is een strijd vóór of tegen Christus. En deze strijd zal niet worden uitgevochten door de geleerden, maar door het volk. Laten wij gestadig blijven werken aan de opheffing van de misstanden, tot meerdere eer en glorie voor God. Na een muzikaal intermezzo was het woord aan den heer Paul de Waart, die een rede hield met als titel Hij deed een beroep op de aanwezigen om zich aan te sluiten als practische legionnairs van Christus. "Wij leven in moeilijke en gevaarlijke en toch hoopvolle tijden. Ernstig en moeilijk wegens stoffelijken nood, onvrede, en een voortdu- renden oorlogsroes, maar vooral door een gees telijken nood. Rusland heeft in 1917, aan het einde van den wereldoorlog, God afgezworen, en de daardoor ontstane leegte trachten aan te vul len door staatsalmacht. Dat kon, door de ont zaglijke armoede onder de bevolking, en door de sociale onrechtvaardigheid, gebeuren. En toch is het in Rusland niet gelukt de Godsgedachte geheel weg te vagen. Het geloof aan God is den mensch ingeboren. Er heerscht een oorlog tegen God. De laatste encycliek laat duidelijk uitkomen, dat er de laatste veertig jaar onvol doende rechtvaardigheid .bestond. Als reactie daarop kwamen nieuwe ideeën over de wereld, en doordat de katholieken in politiek opzicht niets beteekenden, kon het gebeuren, dat in enkele landen een regiem kwam, dat slechts den staat dient en niet God. Ook in Spanje hebben de menschen ver zuimd werkdadig katholiek te zijn. Terwijl Trotzky had gezegd, dat Spanje rUp was om het tweede Communistische land te worden, bleven de katholieke stemmers, wegens regen achtig weer, op den stemdag thuis. Wat had den de katholieken in dat land kunnen berei ken als ze schouder aan schouder hadden ge- N.MJW Rijden op een voor rangsweg beteekent.dat u bij kruisingen ook voorrang hebt boven van rechts naderend verkeer. HET BETEEKENT NIET. dat u zich nu als een wegdictator moogt misdragen en niet meer zoudt behoeven uit te k ij kent Er valt van deze plaatselijke ontmoeting slechts weinig goeds te vertellen. Het werpen was bij H.H.C. al bijzonder zwak. Op het laatst van de tweede beurt werd Moll als werper ver vangen door Heuvel Rijnders. Op het laatst van de tweede beurt ging het net zoo. In de derde beurt was Heuvel Rijnders er echter weer uit en werd vervangen door Pijnakker. Die kon ook maar op zeer gering succes bogen, waarom Heuvel Rijnders maar weer op de plaat ver scheen. Behalve van vele keeren vier wijd ge noten de E.D.O.-ers ook van verscheidene fou ten in het veldwerk. De Weers, op het derde honk, had vrijwel nooit een geworpen bal met een vast. De uitslag in innings is: H.H.C.: 2—1—1—0-0—0—2—1 7. E.D.O.2—2—5—2—6—1—2—* 20. Het zag er in het begin niet naar uit dat Haarlem dezen wedstrijd nog winnen zou. I» de eerste vier innings was door de zwarten nog geen punt behaald. Het werpen van Meenhorst was hun te machtig en deze werd bovendien gesteund door goed veldwerk. Dijkhuizen en Peenhof genoten elk een vrijen loop door vier wijd, maar hadden geen voldoenden tijd om ook nog thuis te komen. Kloos kwam door een fout op het eerste honk, maar ging uit op de thuisplaat. Overigens kwam niemand op de hon ken. De uitslag in innings is: Haarlem: 00003 1 5 -1 1 11« De uitslag in innings is: S.h.e.1.1. 0—0—0—0—2—4— E.D.O. II 8—5 -0—1 9 5—1—* 20. i Haarlem II leed in dit seizoen de eerste ne derlaag. Dit was niet het gevolg van het betere spel van Zeeburgia, maar van het niet verschij nen van De Hon, Max en A. Hinze. Nu stond eerst G. Hinze drie beurten op de werpplaat en daarna Corsten. Begrijpelijkerwijze was het succes van deze werpens niet groot. Vele keeren vier wijd en vele honkslagen waren het gevolg. Erger was dat Haarlem met zes man speelde en daardoor drie automatische nullen had. Twee maal kreeg alleen Hunik een slagbeurt en na zijn nul kwamen twee automatische nullen. Een maal kwam zelfs niemand aan slag en speelde Zeeburgia meteen een volgende beurt. Tijdens de negende beurt van Zeeburgia was de tijd verstreken en gaf Haarlem den hope- loozen strijd maar op. De uitslag in innings is: Zeeburgia: 432121452 24. Haarlem II: 1—0—2—0—2—0—1—1—* 7. Ook de H.H.C.-reserves voerden een hopeloo- zen strijd. In de twee eerste beurten wisten zij nog zoowat gelijk te blijven. De uitslag in innings is: A.F.C.: 2—2—14—0—2—4—4—3 31. H.H.C. II: 2—1—2—0—0 - 0—0—* 5. staan, als ze buiten het gebed ook „gewerkt" hadden! In Mexico is het vrijwel zoo gegaan, evenals in Frankrijk, de oudste dochter van de Ka tholieke Kerk. In Duitschland hebben de katholieken zich te goeder trouw onder het nieuwe regiem ge steld maar de gedane beloften weiden verbroken, het concordaat werd geschonden, men heeft de jeugd de Kerk ontroofd, de pers is niet vrij in haar voorlichting. Hier in Nederland is vrijheid van vereeni ging, van pers, van radio. Wij hebben zooveel. Maar wat doen we ermee? Het liberalisme wenscht geen godsdienst in het openbare leven, het socialisme beschouwt godsdienst als een privézaak, het commu nisme als opium en het nationaal-socialisme wenscht ook geen godsdienst in het openbare leven. De laatste twee zeggen eerlijk een le vens- en wereldbeschouwing te hebben, die voor ons niet is te aanvaarden. Het hoopvolle in onze tijden is, dat de libe ralen nü zeggen, dat hun systeem op christe- lijken grondslag berust, dat ze ongelijk erken nen. Dat Koos Vorrink, voorzitter van de S.D.A.P.. bij een planrede te Amsterdam heeft gezegd: Wij zien in, dat de katholieke en protes- tantsche arbeiders hun beginsels niet in massa zouden kunnen organieersen in de S.D.A.P. Wij zijn bereid dat voor het oogenblik en onder de huidige omstandigheden te aanvaarden. Wij bezinnen ons op het wezen der Europeesche be schaving en zien scherper en zuiverder, dat zij haar wortel heeft in de groote idee van het christendom. In haar leeft de eisch naar de vrij heid van geweten, van de verantwoordelijkheid van den mensch, van de erkenning van de majesteit van den geest boven de stof. Het hoopvolle in onzen tijd is ook de steeds toenemende godshonger. Degenen, die overgingen naar een der vele, is men, deden dit niet uit materieel oogpunt alleen, zij deden het ook om naar iets beters te zoeken. Als wij ons katholicisme allen probeerden te beleven in details, dan was er al veel gewonnen. We moeten niet alleen rechtvaardigheid en liefde eischen, we moeten ze ook brengen. Met volle handen moeten we onzen katholieken rijkdom verspreiden, dat is de actie voor God. Het is niet goed, dat er in iedere parochie een handjevol belangstellenden is, laten we in de voor-God-actie goed begrijpen, dat we ons zelf allen hebben te geven. Bestudeert de katholieke leer en propagandeert haar. Steunt de katholieke pers, de radio, de filmactie, niet alleen door abonné of betalend lid te zijn, maar vooral door uw kennis er mee te verrijken. Bidt en werkt. Gaat na wat gij doen kunt, en laat er geen dag overheen gaan, begint morgen aan den dag. Na een enthousiast applaus werd door allen „Roomsche Blijdschap" gezongen, waarna een pauze volgde. Eenige muziek- en gymnastiekverenigingen uit de verschillende parochies gaven demonstra ties of speelden enkele nummers, terwijl een zangkoor, samengesteld uit de zangkoren der diverse parochies, eenige liederen ten beste gaf. zoodat in deze pauze niemand zich behoefde te vervelen. Na de pauze sprak de heer v. d. Helden een hartelijk woord van welkom tot den inmiddels aangekomen hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, die als lid van het eere comité den landdag bijwoonde. De zeereerw. pater Henricus uit Helmond hield daarna een rede over het onderwerp: „Richtlijnen in het nu". Hij vroeg: Wat is onze bedoeling? Welke middelen zijn er om dat doel te be reiken? Hoe moet onze mentaliteit zijn? Het doel is op de eerste plaats een werkelijk bewoonbare maatschapapij en ten tweede óp voor onze hoogste goederen! Het mammonisme moet naar het schavot en de handelsgeest naar het doopvont. Quadragesnmo Anno moet een duizendjarig rijk inluiden Actie voor God is prachtig, maar als een land geen aardsche boterham zou kunnen bieden, zou een pauperisme ontstaan, dat ook het hemelsche voedsel niet meer zou lusten. Wordt er strijd gestreden om den voederbak, nog vinniger wordt er strijd geleverd op gods dienstig terrein. Het ziet er slecht uit voor het christendom. Spr. haalde verschillende voorbeel den aan, uit landen als Mexico, Spanje, Rusland en Duitschland. Wij wenschen geen linksche of rechtsche dictatuur, geen socialisme of liberalisme. Ons volk is minstens normaal ontwikkeld, waarom dan Nederland geperst in het nauwe dictatuurscorset? Ook wij, Roomsch Katholieken, snakken naar autoriteit. Wjj willen bevelen en niet bedelen uit den Haag. Wij laten ons niet in een hoek drukken als het gaat om oranje of om onzen godsdienst. Wü willen geen verheerlijking van het ras. Algemeen belang dienen is ook ons parool, maar ieder mensch heeft rechten, waar niemand aan mag komen. Het socialisme beteekent: klassen-toespit sing, wrakke opvatting van eigendom en min of meer anti-godsdienstig is socialisme altijd, hoewel hier in ons land een gisting ten goede begint te komen, die wü zooveel mogelük moe ten doen grooter worden. Liberalisme is zoo mogeiyk nog erger dan rood. Wy willen, dat de privé-eigendommen biy- ven, maar dat ook nooit vergeten mag worden de sociale kant van het eigendom. De sleu tel voor de maatschappeiyke welvaart is de Christeiyk doordrongen sociale rechtvaardig heid en liefde. Het ergste in onze dagen is niet de zeden verwildering of het mammonisme maar de haat van volk tot volk en van ras tot ras. wy moeten in Nederland een nieuwe struc tuur vestigen volgens Quadragesimo Anno, met nieuwe menschen. De menschen moeten niet naar hun bezit worden gegroepeerd. En wat de mentaliteit betreft: Wij hebben geen fatten of dandy's noodig. Het is niet het geld dat het hem doet, we moeten niet klein burgerlijk zyn, we moeten één zijn, solidair, en niet als los zand naast elkaar leven. Volle kerken in een ontwrichte maatschappij, in een heidensch milieu, wyst op een christen dom, dat kreupel gaat. Onze maatschappy heeft niet alleen een so ciaal-economisch bocheltje, 't is een gedrocht. Ons parool moet zyn: minder gepraat, meer daad. Biddend moeten wy werken. Helpt ons den hemel smeeken om geleerde priesters, om hei lige, sociale priesters, om priesters, die geen blad voor den mond nemen, om priesters, die begrypen, dat het beter is armen te kleeden en te voeden, dan een schitterend gouden mon strans aan God te geven. wy moeten onze verantwoordeiykheid voe len. Van ons hangt het af. Italië droomt van een hernieuwing van het oude Romeinsche rük, in Duitschland heerscht het bloed en ras. Wü moeten strüden voor Christus Koning in een rük van recht en liefde. (Applaus) Wü kunnen van de toekomst maken wat we willen. We zyn geen pessimisten, maar als we zien naar Duitschland, Spanje, Frankryk en Italië, wie kan dan zeggen dat er niets zal ge- 1 beuren I Wij moeten den helm van ons Geloof laten zien, zoodat wij in ieder geval zullen kunnen zeggen: „Onze schüld was het niet," wat er ook gebeurt. Na een daverend applaus, sprak de heer v. d. Helder een woord van dank, waarna een défilé van alle deelnemende vereenigingen langs de eere-tribune plaats vond. Met een plechtig sluitingslof in de R. K. Kerk te Hoofddorp werd deze alleszins schitterend geslaagde eerste landdag in Haarlemmermeer besloten. Buurtvereeniging Driehuis. Bovengenoemde vereeniging hield onder leiding van den heer W. F. H. Bruggeman in „Het Huis te Velsen" opnieuw een ledenvergadering, waarvoor de be langstelling niet groot was. Bij het punt bestuursverkiezing werden de periodiek aftredenden mevr. v. RooyenRomijn en de heeren Burggeman en Schoenmaker her kozen. In een bestaande vacature werd niet voorzien, zoodat het bestuur uit zes leden bestaat. Voor de propaganda-commissie hadden zich de heeren Meslier en Hülsman beschikbaar gesteld. Het bestuur had gaarne gezien, dat deze commissie nog versterkt werd, doch meer gegadigden bleken er onder de aanwezige leden niet te zijn. Besloten werd voorts de contributie niet te verlagen. Medegedeeld werd, dat voor den tocht met de „Christlaan Huygens" van Amsterdam naar IJmuiden de belangstelling onvoldoende was, zoodat de tocht dus niet zal doorgaan. Tenslotte werd nog gesproken over het orga- niseeren van kinderfeestjes en de oprichting van een gymnastiek-vereeniging. Over dit laat ste punt zullen de leden per circulaire nader worden ingelicht. De Ziekenfondspremieregeling Met ingang van 21 Juli a.s. zal de nieuwe regeling voor de geneeskundige verzorging in werking treden. De regeling is van toepassing voor de personen die: 1. in de door het Rük gesubsidieerde steunre geling zyn opgenomen; 2. in de werkverschaffing zyn geplaatst; 3. een uitkeering uit een werkloozenkas ont vangen, met uitzondering van hen wier gezins inkomsten van dien aard zyn, dat zü, zonder die uitkeering, niet voor steun volgens de steun regeling in aanmerking zouden kunnen komen; 4. worden ondersteund door een der burgeriyke instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon en naar het oordeel van Burgemeester en Wethou ders geiyk te stellen zijn met hen, die in de steunregeling zyn opgenomen en dus niet als armlastig, in den gewonen zin van het woord zü'n te beschouwen. Voor de gesteunden, die bij de ziekenfondsen als lid zijn aangesloten, gelden dezelfde bepalin gen als voor de overige leden dier fondsen. De gesteunden zyn verplicht zich bij een der tot deze regeling toegelaten fondsen aan te slui ten en aangesloten te biyven. Zij, die weigeren zich aan te sluiten, worden op verzoek van Burgemeester en Wethouders bij een door dit college aan te wijzen ziekenfonds ingeschreven en genieten dezelfde rechten als de leden. Op het loon van den tewerkgestelde of op de uitkeering van den gesteunde wordt de door hem verschuldigde contributie ingehouden, wanneer hy zelf niet voor de betaling zorg draagt. Op het loon van, of de steunuitkeering aan hen, die reeds eerder gesteund zün geworden en nadien in het vrye bedrijf hebben gewerkt an tydens die werkzaamheden hebben nagelaten de volle contributie aan het ziekenfonds te be talen, wordt, indien zü wederom bij de werk verschaffing worden tewerkgesteld of worden gesteund, de achterstallige contributie ingehou den. De practische uitvoering Bü de betaling van het werkverschaffingsloon of de uitkeering van den steun worden, al naar gelang van de samenstelling van het gezin, de benoodigde bons verstrekt, welke aan den bode van het fonds moeten worden ter hand gesteld, in mindering van de te betalen contributie. De waarde der bons staat op de bons vermeld. zy, die geen bons bezitten, hebben geen recht op reductie en moeten de volle premie betalen. Een bon is slechts geldig in de week volgen de op die der afgifte, tot den datum op de achterzüde vermeld. De witte bons zün geldig voor personen bo ven 16 jaar, terwyi de gele bons geldig zqn voor personen beneden 16 jaar. Het groote roode cyfer geeft aan voor hoe veel gezinsleden de bons geldig zijn. Eerste uitgifte van bons Voor de eerste maal zullen de bons uitgereikt worden op Woensdag 21 Juli a.s. Deze bons mogen door de fondsboden ingenomen worden van Maandag 26 tot Zaterdag 31 Juli d.a.v. Rijks H. B. S. Geslaagd voor het eind examen, afdeeling B: J. Bakker, M. J. Knipper, W. J. Ribbius en mej. A. H. Veening te Bever wijk; A. Bangma, mej. A. H. A. M. Bolsius, mej. 3 C. Roos en S. R. Verbeek te Santpoort; mej. M. Bossen, W. J. Dambrink. mej. A. D. M. En- zering, J. M. v. Hout, J. Hoeve en mej. G. Schaap te Velsen; D. N. Alleün, W. H. Blaauboer, G. Bos, D. H. Eü'nthoven, J. Falk, A. Fournier, P. Franken, mej. G. M. Granenkamp, A. H. Hom burg, B. 'schouten, W. A. Smit en H. A. Verbeek te IJmuiden. IJMUIDEN, 19 Juli. Rjjksvischafslag. Tarbot 5072 cent per kg. Griet 12.0036 per 50 kg. Tong 1.03—1.40 per kg. Zetschol 11.5020, klems Schol 2.2014.50, Schar 3.405.70, Tongschar 23.00—31, per 50 kg. Vleet 2.00 per stuk. Pieter man en Poon 1.10—2.50. groote Schelvisch 14.00— 18, middel Schelvisch 10.50—16, kl. midd. Schel visch 6.0012, kleine Schelvisch 1.706.30. Ka beljauw 13.5034 per 125 kg. Gullen 1.707 per 50 kg Leng 4585 cent per stuk. Heilbot 0.72— 1.20 per kg. wyting 1.20—2.80 per 50 kg. Kool- visch 1644 cent per stuk. Makreel 6.85—13 per 50 kg. Versche Haring 5.706.70 per kist. Pieter mannen 16.00. van de Maandag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Schoorl 750 manden 6480.Llmburgia 450 manden 1430.—, De Hoop 420 manden 2010;—, Geziena Catharina 100 manden 1170.Libra oOü manden 1840.—, Oentoeng 105 manden Jl20-— Johanna 90 manden 910R. O. 53 Dirkje 645 manden 3200.Norma Maria 750 manden 2360.Hercules 590 manden 1950.Gloria 640 manden 2440.Mary IJm. 189 530 manden 1970Martha 85 manden 1030.Maria van Hattem 64 manden 2870.—, Bruinvlsch 80 man den 1000. KOTTERS E 404 80O.E 55 610. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Dinsdag 2o Juli. Vloed: 0.56 v.m. en -1.20 n.m. m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11