De Japanners stellen een ultimatum Gevecht van 160 vliegtuigen bij Madrid Bureaux voor redactie en administratie: Mislukte aanslag op kolonel Koe WË WANDGEDIERTE Het nieuws van heden Plaatselijke autoriteiten zouden het aanvaarden Azana over den burgeroorlog Rechtsche aanval zou zijn afgeslagen Bezuinigingsplan van Bonnet De hotelstaking in Frankrijk DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 19 JULI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20670 Tsjang Kai Sjek wenscht geen oorlog, doch zal dezen, indien noodig, ondergaan Nationaal besef van China groeit Japansch verzoek aan Nanking V oorbereidingen Nieuwe gevechten Japan is nog niet voldaan Bom ontplofte, voordat de dader zijn plan kon volvoeren, zoo dat hij zelf gedood werd Het Weer Felle critiek op de non-interventie- pommissie Nationalistische generaals kondi gen een nieuw groot offensief bij de hoofdstad aan Geheimzinnige ziekte in België Van dertien jeugdige slachtoffers reeds vijf overleden Een Engelsch schip opgebracht Fusie van socialisten en communisten Miaja van zijn functie ontheven Een jaar burgeroorlog Ontwerpen worden Dinsdag aan den ministerraad voorgelegd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN -f 3 Chautemps bedreigt onrustzaaiers met strenge maatregelen Tweede Oceaanvlucht volbracht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PEIPING, 19 Juli. (Reuter). De Japansche commandanten in Noord- China hebben aan de Chineesche autoriteiten een ultimatum gesteld, welks termijn hedenavond half twaalf (pl. tijd) zal afloopen. Het ultimatum is Zondagmiddag om een uur door den voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, generaal Soeng Tse Yoean, onvoorwaardelijk aangenomen, vol gens Chineesche berichten echter slechts mondeling. Welke houding Nanking zal aan nemen, is echter niet bekend. Het ultimatum der Japanners zou de vol gende eischen inhouden: 1 Aftocht van de 37ste divisie van generaal Peng Tsjoe Han, den gouverneur der provincie Hopei. 2 Bestraffing der schuldigen, in het bijzon- deer van den bevelhebber der 110de brigade, generaal Ho Tsji Feng, wiens troepen bij het Uitbreken van het conflict de Marco Polobrug en de plaats Wan Ping Sien bezet hielden. 3 Persoonlijke verontschuldiging van gene raal Feng Tsjoe Han bij den Japanschen opper bevelhebber. 4 Volledige vergoeding van de door de Ja panners geleden schade. 5 Maatregelen tot onderdrukking van de anti- Japansche en communistische activiteit. 6 Waarborgen, dat de incidenten zich niet Sullen herhalen. Zaterdagavond heeft de raadsheer van de Japansche ambassade te Nanking, Sjinrokoero Hidaka, een onderhoud gehad met den Chi- Ueeschen minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Tsjoeng Hoei. Hij verzocht dezen, dat de Chineesche regeering geen maatregelen zou nemen, welke de uitvoering van de plaatselijke overeenkomst in Noord-China van 11 Juli zouden hinderen, en ook verzocht hij de Chineesche regeering zich te onthouden van iedere anti-Japansche uitdaging, zooals het zenden van troepen naar het Noorden. Minister Wang zal vermoedelijk heden het antwoord van de Chineesche regeering ge- Ven. Hidaka heeft geen tijdlimiet gesteld, en het Verzoek was geen ultimatum. Het was in vrien delijke, maar toch krachtige bewoordingen ge steld. He eerste reeks besprekingen te Koeling, waar 'UI van vooraanstaande Chineezen onder voor- Sitterschap van Tsjang Kai Sjek zijn bijeen Bekomen, is geëindigd. Volgens welingelichte kringen hebben de beraadslagingen, welke geheel beheerscht Werden door de gebeurtenissen in Noord- China, geleid tot een toeneming van het nationale besef. Er is gebleken, dat geheel China de houding der centrale regeering goedkeurt. He buitenlandsche crisis heeft de oplossing Vaa binnenlandsche vraagstukken in de hand Bewerkt. Bij de besprekingen heeft Tsjang Kai Sjek verklaard, dat hij „geen oorlog wil, doch dat hij, indien noodig, dezen zal on dergaan." t. Qe Japansche kabinetsraad heeft besloten ,leu millioen yen van de begrooting 1937 ter 7®schikking te stellen voor het zenden van een JdUitaire expeditie naar Noord-China. Aanvul- Ude credieten zullen worden gevraagd in de Uitenggwone zitting van het parlement, dat JUli a.s. bijeen zal komen, Het Japansche ministerie „van Oorlog deelt 11 de hand van officieele rapporten mede, dat ^.Chineesche regeering doorgaat in Noord- dina troepen te concentreeren. Drie divisies U het centrale leger zouden reeds in Hopei binnengedrongen. Japan zelf heeft intusschen een aanzienlijke 'taire macht verzameld in de nabijheid van torlci- on Midden China. Vierhonderd drie-mo- j^ge Japansche bommenwerpers zijn op For- V0]?a.. aangekomen, vanwaar gemakkelijk de *nike Jangtse-vallei kan worden gebombar- Ham'erw^ 00lt Zuidkust van China en «ton gemakkelijk te bereiken zijn. Chineesche garnizoen van Wang Ping 2ondagmiddag het vuur geopend op de uSChe troePen> welke ten Zuiden der stad 8evC liggen. Nadat het geweervuur on- eer een uur had geduurd, werd ten slotte na onderhandelingen een plaatselijke wapen stilstand gesloten. Uit goede bron wordt vernomen, dat Ja pansche vliegtuigen troepen der Chineesche regeering zouden hebben gebombardeerd bij Anyano (provincie Honan) Ook hebben Japansche vliegers met machine geweren een trein op den spoorweg Pekin Hankau beschoten, waarbij dertig Chineezen werden gedood of gewond. De Chineesche mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft bij de Japansche ambassade hiertegen geprotesteerd en zich het recht voorbehouden schadevergoe ding te eischen. Het door de Chineezen gegeven antwoord op de Japansche eischen zou, naar men meent te weten, aandringen op de eerbie diging van de Chineesche souvereine en ter ritoriale rechten, en voorts zekere tegen voorstellen inhouden, die evenwel nog niet nader zijn bekend geworden. Domei meldt uit Tokio, dat de veront schuldigingen voor het incident van Loe- koeitsjiau, die zijn aangeboden door gene raal Soeng Tsje Joean en door Tsjang Tsoe Tsjoeng, aan luitenant-generaal Ka- zoeki, den bevelhebber van het Japansche garnizoen in Noord-China, Japansche of ficieele kringen niet voldoet. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft ver klaard, dat zich geen verandering heeft voor gedaan in de Japansche politiek ten aanzien van het incident van Loekoetsjiau in locaal opzicht, maar dat Japan 'n andere houding zal aannemen, wanneer de Nanking-regeering blijft volharden in het tusschebeide komen in de lo cale onderhandelingen tusschen Peiping en Tientsin, of voortgaat troepen der centrale regeering naar Noord-China te zenden. WARSCHAU, 19 Juli. (P.A.T.) Zondag avond om kwart over tien is een aanslag gepleegd op het leven van kolonel Adam Koe, den leider van de Poolsche nationale unie, die zich in zijn villa bij Warschau be vond. Bij de deur van de villa is de bom, welke van groote ontplofbare kracht was, eerder tot ontploffing gekomen dan de dader had bedoeld, met het gevolg, dat deze ter plaatse werd gedood. Zijn lichaam werd door de ontzettende kracht van de bom eenïge meters weggeslingerd en geheel verminkt. Kolonel Koe bleef ongedeerd. De gerechtelijke autoriteiten en de politie hebben direct een onderzo;' ingesteld. Ook de ender-minister van binnenlandsche Zaken, Paciorkowski, heeft zich naar de villa van ko lonel Koe begeven. Hoogste barometerstand: 770.6 te Ingoe. Laagste barometerstand: 750.3 te Seydisfjord. VERWACHTING: Meest zwakke Noor- delijke tot Oostelijken wind, licht bewolkt, droog, warm weer. Zon op. 3.59 Maan op. 17.13 Zon ond. 20.12 Maan ond. 0.19 Licht op 20.45 VALENCIA, 19 Juli (Havas) De presi dent der Spaansche republiek, Azana, heeft ter gelegenheid van de viering van den ver jaardag van den burgeroorlog een groote redevoering uitgesproken, die in overleg met de republikeinsche regeering was opgesteld. „De militaire beweging," aldus zeide Azana o.m., zou verpletterd zijn geworden, indien de nationalisten niet direct door vreemde mo gendheden zouden zijn geholpen. De opstand werd veranderd in een buitenlandsche invasie. Spanje is door drie landen overweldigd: Portu gal, Duitschland en Italië. De Duitschers en de Italianen komen niet bij ons om de republiek te vernietigen, zij komen om ons onze mijnen en onze vloot- bases af te nemen. Om tegen ons te strijden? Neen! Om de andere mogendheden, zoo als Engeland en Frankrijk, in bedwang te krijgen. Wü zijn naar Genève gegaan en zullen er terugkeeren, omdat wij nog steeds gelooven, dat naar kleine staten kan worden geluisterd. Maar waartoe dient de commissie van Lon den? Deze commissie is gefundeerd op een onjuist denkbeeld en werkt in een dwaling. Zij kan den Volkenbond niet vervangen, doch zij heft hem op. Men neemt een controlestelsel aan en men verdaagt er de toepassing van tot het oogen- blik, dat de nationalisten voldoende wapenen hebben ontvangen om in een toestand te ko men om den oorlog te winnen. Men bemerkt dan, dat het door de nationalisten ontvangen materiaal niet aanzienlijk genoeg is. Men lokt dan incidenten uit, om een einde te maken aan de controle. Transacties tusschen aanval ler en slachtoffer zijn niet mogelijk. Maar er is geen schaamteloozer inmen ging geweest dan de mogelijke toekenning van het recht van oorlogvoerende aan de nationalisten. De commissie deed wel, toen zij eischte, dat de vreemdelingen Spaansch grondgebied zou den verlaten en wanneer zij de komst van Ita lianen, Duitschers en Portugeezen wil voor komen. Voor ons zijn vreemdelingen al degenen, die geen Spaansche staatsburgers zijn. Sprekende over de vreemdelingen, die aan de zijde der receding strijden, verklaarde de Pre sident, dat dit werkelijk vrijwilligers zijn, daai niemand hen geroepen heeft en niemand hen heeft verplicht te komen. Wij hebben, aldus Azana, het verstand en het recht aan onze zijde! Wij hebben evenwel een betere kracht: dat is het leger der Republiek Ik weet dat er een half millioen Spaansche ba jonetten zijn, die zich niet willen laten over winnen." Een langdurige ovatie volgde op deze toe spraak. De artist Karei van Driessche legt de laatste hand aan een beeltenis van de diep-betreurde Belgische Koningin Astrid op haar doodsbed, die hij in zand modelleerde. Het kunstwerk zal te Brussel worden ten toongesteld ten bate van het Braille-verbond en het Belgische Blin- den-instituut BRUSSEL, 19 Juli (Belga) Het blad „Soir" bericht, dat dertien kinderen van twéé en drie jaar, die eenigen tijd hebben doorgebracht in een sanatorium te Mechelen, ziek zijn gewor den. Den aard van de ziekte heeft men nog niet vast kunnen stellen. Vijf kinderen zijn reeds overleden. De geneeskundige autoriteiten stellen een onderzoek in; de bevolking is zeer verontrust. Aan de Duitsche Noordzeekust werd een lengte. De haai, die tandloos is reuzenhaai gevangen van acht meter voedde zich slechts diet visch MADRID, 19 Juli. (Havas). Zondagmid dag 1 ven de troepen der nationalisten in de' sector van Brunete 'n hevigen aanval g' .'U in met tanks en gevechtswagens, doch zij werden door de regeeringstroepen terug geslagen. Later sloegen deze een aanval van de rechtsche luchtmacht af. Er waren 160 toestellen in gevecht gewikkeld, waar van zestig aan regeeringszijde. Ais resultaat van dit enorme gevecht werden 26 toe stellen der rechtsche troepen neergescho ten en vier der regeeringstroepen. Naar ver zekerd wordt, zijn Zondag bij de rechtschen ongeveer duizend dooden en gewonden ge vallen. Volgens een bericht van rechtsche zijde heb ben bij dit luchtgevecht zes rechtsche escadril les, bestaande uit groote driemotorige toestel len, tonnen bommen laten vallen op de stel lingen der regeeringstroepen van Brunete en Villa Nueva del Pardillo. Na dit bombardement vielen de rechtsche troepen aan en slaagden er in de beoogde doelen te bereiken en hun stellingen te verbeteren. Een correspondent van Havas heeft een interview gehad met de nationalistische generaals Yague en Varela, die mededeel den, dat zij binnenkort een nieuw groot offensief tegen Madrid zullen openen. Achter de fronten is het een onafgebroken va-et-vient van soldaten en oorlogsmateriaal. Talrijke vliegtuigen cirkelen onophoudelijk door het luchtruim. „De slag bij Madrid", aldus generaal Yague, „zal binnenkort in de derde en wel licht de laatste fase treden." „Wij staan aan den vooravond," aldus generaal Va rela, „van belangrijke operaties, waarover wij, zooals gij zult begrijpen, de grootste discretie bewaren. Zeer binnenkort zult gij het zelf wel zien." Aan het front in Aragon hebben regeerings troepen opnieuw de stellingen der rechtschen ten Oosten van Huesca aangevallen. Het ge vecht duurde van 9 tot 13 uur. Radio Barcelona heeft medegedeeld, dat de luchtmacht der regeering het vliegveld der rechtschen bij Segovia heeft gebombardeerd. Ook het spoorwegstation van Segovia werd be stookt en ernstig beschadigd. Jeromino Bujede, lid van het uitvoerend co mité der socialistische partü heeft op de Zon dag te Madrid gehouden gemeenschappelijke bijeenkomst der socialistische en communisti sche partijen het woord gevoerd, waarin hij o.a. zeide: De socialistische en de communistische partij hebben een op elkander gelijkende leer, en niets verzet zich tegen een samen smelting in één groote partü. Morgen zui len de afgevaardigden van beid? partijen büeenkomen, teneinde het voorstel tot sa mensmelting te bestudeeren. Deze eenheid zal de overwinning brengen. Volgens een te Parijs uit Madrid ontvan gen bericht zou de chef der regeerings- strijdkrachten en civiel gouverneur van Madrid, generaal Miaja, door de regeering van Valencia van zijn functie ontheven zün. Antonio Trigo Mairai zou tot zün opvol ger zijn benoemd. ABONNé'S, DIE ONS BLAD TIJDENS HUN VACANTIE AAN EEN ANDER ADRES WENSCHEN TE ONTVANGEN, GELIEVEN HUN ADRESVERANDERING TIJDIG, HET LIEFST UITERLIJK EEN DAG TEVOREN AAN ONZE ADMINI STRATIE OP TE GEVEN. Wij garandeeren U afdoende verdelging van onder geheimhouding en schriftel. garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 De Japanners hebben ten aanzien van het con flict in Noord-China een ultimatum gesteld, dat de plaatselijke autoriteiten zouden hebben aanvaard. De houding der Nanking-regeering is echter nog niet bekend. Aan het Madrileensche front werd een enorm luchtgevecht geleverd. Nationalistisch Spanje vierde den verjaardag van het pronunciamento. Azana hield een redevoering, die felle critiek inhield op de non-interventiecommissie. Op den leider van de Poolsche nationale unie, kolonel Koe, is een bomaanslag gepleegd die mislukte. De dader zelf werd gedood. Prof. Piccard deed een proefvlucht met nieuw materiaal, doch zijn uitrusting werd geheel door brand vernield. De stratosfeer-onderzoeker zelf bleef ongedeerd. Minister Bonnet gen invoeren. wil in Frankrijk bezuinigin- In België is een geheimzinnige ziekte uitge broken onder een aantal kinderen, van wie er reeds vijf overleden zijp. De redenen voor dit aftreden en de naam van den opvolger van Gutierrez worden niet genoemd. De Britsche admiraliteit is er officieel van in kennis gesteld, dat het Britsche stoom schip „Candleston Castle" in de Spaansche territoriale wateren door een oorlogsbodem der- nationalisten is aangehouden. De aan houding geschiedde gisteren om zeven uur. Men meent te weten, dat het schip onder escorte van rechtsche oorlogsschepen op weg is naar EI Ferrol. De nationale bond van Italiaansche oorlogs verminkten heeft besloten de Italiaansche vrij willigers, die in Spanje gewond zijn, tot den bond toe te laten. De herdenking van den eersten verjaar dag van den Spaanschen burgeroorlog is Zondagochtend te Burgos begonnen met een plechtige H. Mis, welke alle burgerlijke en militaire autoriteiten hebben bijgewoond. Vervolgens hebben afdeelingen militie door de stad gedefileerd. Zij werden door de bevol king toegejuicht. Alle huizen waren versierd en ook de bal kons waren met de vlaggen van het rechtsche Spanje en zijn bondgenooten opgesmukt. Des avonds heeft generaal Franco te Sala manca een rede gehouden ter herdenking van den verjaardag van de nationalistische bewe ging. Hij bracht daarbij in herinnering den toe stand, waarin Spanje vóór Juli 1936 zich be vond, en de omstandigheden, waaronder de na tionalistische beweging ontstond. Verder ging hü in enkele woorden de groote offensieven na van de rechtsche legers en het succes, waardoor een groot deel van Spanje van de linkschen bevrijd werd. Ten slotte deed hü een beroep op allen vertrouwen in de overwin ning te hebben. Te Sevilla hield generaal Queipo de Llano een herdenkingsrede, welke herhaaldelijk door toejuichingen werd onderbroken. Hü preesverder Sovjet-Rusland, „een der zeldzame landen, dat anders dan door woor den zijn solidariteit met het Spaansche volk wist te bewijzen." Ook „La Pasionaria", de communistische pro pagandiste, voerde het woord en wees op de noodzakelijkheid van eenheid tusschen de so cialistische en de communistische partij. De „Gaceta" publiceert een decreet van den minister van Binnenlandsche Zaken van Va lencia, waarin deze het ontslag aanvaardt van luitenant-kolonel Ortega Gutierrez als direc teur-generaal van de veiligheidspolitie, PARIJS, 18 Juli (Havas). De Fransche minis ter van Financiën, Bonnet heeft Zondag een groot deel van den dag doorgebracht in confe rentie met zijn voornaamste medewerkers. Daarbij heeft hij een aantal nieuwe fi- nancieele plannen opgesteld welke Dinsdag a.s. ter goedkeuring aan den ministerraad zullen worden voorgelegd. „Na mijn aankomst te Parijs", aldus verklaar de de minister, „heb ik de eerste maatregelen moeten nemen om het gewone budget in even wicht te brengen. Er bestaat echter ook nog het buitengewone budget, dat zwaar op onze fi nanciën drukt. Na de nieuwe fiscale maatregelen is het niet mogelijk van den belastingbetaler nog gröoter offers te vragen. Wij zien ons dus genoopt uitgavenverminderingen en bezuini gingen door te voeren. Onze arbeid is er op gericht het gewone bud get in evenwicht te brengen en de uitgaven ten laste van de buitengewone begrooting te redu- ceeren tot een strikt minimum, uitsluitend be stemd voor de nationale verdediging. Van den minister-president en van alle le den der regeering ondervind ik, aldus minister Bonnet, bij de opstelling en uitwerking van mijn plannen den grootst mogelijken steun." Verschillende verdronken. personen tijdens het week-end „Voor-God-Actie"-bijeenkomst te Maastricht. De Fransche minister-president kondigde stren ge maatregelen aan tegen onrustzaaiers in de hotelstaking. Jaarvergadering van de Vereeniging ter Be vordering van de belangen des Boekhandels Collectieve Nederlandsche inzendingen op Najaarsbeurs 1937 en Voorjaarbeurs 1938 van de Leipzigcr Mese. PARIJS, 19 Juli. (Havas). Een vertegenwoor diger van Havas heeft den Franschen minis ter-president Chautemps vragen gesteld over de staking in het hotelbedrijf. De minister-presi dent verklaarde, dat de regeering steeds heeft getracht bemiddelend op te treden, doch zij is er niet in geslaagd een einde te maken aan de staking hoewel zij wist te voorkomen, dat de hotels en restaurants zouden sluiten. De minister-president deed opnieuw een be roep op alle betrokkenen, om hen te wijzen op de onmetelijke schade, welke zij aan het land berokkenen. Tijdens de wereldtentoonstelling ,e Parijs en tegenover de vele internationale moei lijkheden moet Frankrijk zich meer dan ooit eensgezind en sterk toonen. Iedere wanorde lijkheid en iedere vruchtelooze agitatie ver zwakt het vaderland op ernstige wijze. De mi nister-president zal derhalve voortgaan met kracht te arbeiden aan het beëindigen van het conflict. De wanordelijkheden, welke zich op enkele plaatsen in de stad hebben voorge daan, zijn absoluut ontoelaatbaar. Reeds is d« politie met de noodige kracht opgetreden en zjjn enkele onrustzaaiers veroordeeld. De regeering is vast besloten aan der gelijke schaamtelooze praktijken een einde te maken; ieder die zich hieraan schuldig maakt zal onmiddellijk worden gearresteerd en streng worden gestraft. NEW YORK, 19 Juli (Havas). De „Pan-Ame rican Clipper" is Zondagmiddag 4 uur 52 Greenwichtijd in de haven van Washington ge daald en heeft aldus een dubbelen tocht over den Atlantischen Oceaan volbracht. lr-5 i i, v'AMvuMUiiiiimij));,';,';;,».» Stand op Maandag 12 uur n.m.: Vorige stand: 764.5. 765.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1