Wa^itdle mie\tfffl ztffi <W trnét Oldsnioliile HAARLEM ALS ZEEHAVEN 0LDSM0BILE UIT DEN OMTREK DANK ZIJ ZIJN STIJL EN TOONAANGEVENDE TECHNIEK 1 IN VROEGER EEUWEN DINSDAG 20 JULI 1937 Automobielbedrijf Gebrs. H. F. KIMMAN N.V. Zelfs zeekapiteinsgilde DE WAGEN DER KENNERS ünwhiruhdeOehkwfi, 4ede>ït~ 1933,LteJuL N. V. Gebr. H. &F. Kimman Student en vereeniging 6-CYL. 8-CYL. HAARLEM GENERAL MOTORS PRODUCTEN. SCHRIJF ONS EENS VOOR MEER UITVOERIGE INLICHTINGEN: 192-198, ALBERTDOK, ANTWERPEN. Haarlem was vroeger de vijfde koopstad van ons land Zeekapiteinsgilde Spaarndamsche sluizen DE RUIT MOEST HET ONTGELDEN Als de wijn is in dien man 5215 WERKLOOZEN Maar het zijn niet allen gesteunden De schuldeischer Goedkoope trein TOONAANGEVEND IN STIJL. EN TECHNIEK Wagenweg 8rl0 Plein 23-25 Te lef 13850 Telef. 11578 BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OPERA-CONCERT R.K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" Eerste optreden van het H.O.V.-Koor SPAARNDAM VELSEN ZANDVOORT 6- of 8-cylinder motor, in staat tot on- geloofelijke prestaties. Rijstabilisator voor en achter, waardoor grootere zijwaartsche stabiliteit en bocht- vastheid. Onafhankelijk geveerde voorwielen. Cen trale stmiraandrijving, soepel en zuiver. Volledig geruischlooze Syncro-Mesh gangwissel. Hydraulische remmen, krachtig, veilig. Geheel stalen carrosserie met kap uit één stuk. Fisher tochtvrije ventilatie. Officieele Vertegenwoordigers t Tel. 13850 Showroom, kantoor en werkplaats Wagenweg, 8-10 Haarlem zal thans weer zeehaven worden, hebben wij reeds gemeld. Daarmede wordt een traditie van eeuwen her weer voortgezet. Want Haarlem was vroeger een drukke zeehaven. De diaven" Haarlem lag echter aan het Spaarne tusschen Melkbrug en Gravesteenen- brug. Daar is ze al eeuwen enzal er misschien eeuwig blijven. Het Spaarne is immers de oor sprong der stad. De geschiedenis van Haarlem hangt ten nauwste samen met het Spaarne en de belemmeringen daarin gebracht door sluizen en tollen. „Deze rivier", schrijft van der Aa, ruim 90 jaar geleden, „geeft aan'Haarlem geene mindere levendigheid door de onophoudelijk heen en weer varende groote schepen, aangezien dit de eenige plaats is langs welke de zee schepen uit Zeeland en Zuid-Holland naar Amsterdam of verder over de Zuiderzee naar Friesland en Groningerland gaan en weder terug moeten." In de Frankische tijden zijn 't de groote stroo men, waarlangs de groothandel zich beweegt. Ze zijn staatsdomein. Ieder kan ze vrij gebrui ken, mits hij tol betaalt. Haarlem is ook zee haven geweest. Ook op Engeland bestond reeds handel. Onlusten over tollen, vooral die te Dordrecht, waren aan de orde van den dag. Haarlem was eenmaal de vijfde koopstad van Nederland. Dordrecht, Haarlem en Amster dam onderteekenden in 1418 te Lubeck het ver bond der Hanzesteden. De z.g. Oosterlingen, waarmede men de bewoners der Oostzeekusten bedoelde, pleegden vijandelijkheden. Aan de toerusting van schepen tot wraakneming op die Oosterlingen nam Haarlem levendig deel. Stellig was Haarlems Oostzeehandel van groot belang. Toen Fommeren en Holstein in oorlog kwamen, trokken Holland en Zeeland daaruit voordeel. De handel op Pruisen werd grooter. Hollands, ook Haarlems handel nam toe met de vorderingen der zeevaartkunst; vooral ook toen 't gebruik van 't kompas meerdere zekerheid gaf. Eindelijk was Holland geheel meester van den Oostzeehandel. Menig graanschip is dan ook te Haarlem binnengevallen. Veel graan was noo- dig voor de bierbrouwerijen en veel wol voor de weverijen. In de 16e eeuw kwam er geknoei ipet de Schotsche wol, wat in 1548 tot een verdrag leidde tusschen Haarlem en Leiden ten voordeele der lakenbereiding. In 1549 togen afgevaardigden van Haarlem en Leiden naar Engeland om met den oppersten stapel te Calis te raadplegen over den wolhandel. Ook kwam er handel op Frankrijk. De Noor- sche handel was ook groot. Toen die begon te verloopen wezen de Staten van Holland Karei V op de talrijke belemmeringen. Of 't hielp? Het was het zoogenaamde congégeld, dat de goederen van de Oostzee nu naar Spanje, Por tugal en Italië deed gaan. Ons stadsarchief be vat over dezen zeehandel aardige gegevens, b.v. een verklaring van Heeren Burgemeesteren dezer stad, d.d. 14 Juni 1593, dat Buysen Hans, voe rende het karveelschip Sint Pieter, een geboren Haarlemmer is. Dan is er een bodemerijbrief van 20 Februari 1675 op een Haarlemsche haringbuis en een schuldbekentenis van 26 Juli 1650, groot f 400, voortspruitende uit het koopen van een z.g. damlooper. De stukken van Haarlems handel op Denemar ken en Londen loopen nog tot 1698, die van 't veer op Hamburg en Altona tot 1746. Ook zien we onder deze „consideratiën van Jones Jansen, welke hij meende, dat behooren plaats te heb ben omme de beurt van Haarlem op Hamburg en Altona door gehuurde schepen ofte door schippers, welke hier zouden mogen komen la den, nog eenigszins in staat te houden en mo gelijk in 't vervolg meerder te doen floreeren." Haarlem bezat ook een Grootschippersgilde, dat in 1795 met alle andere gilden werd opge heven. De grootschippers waren de zeekapiteins. Een laatste aanschrijving van Wethouders van Haarlem aan heeren Commissarissen van dit ontbonden gilde loopt over rapporteeren van kapitalen en lasten en ,,'t employ dat daarvan is gemaakt." Een eigenaardig exemplaar uit de archivalia van 't Grootschippersgilde, nu be waard in 't stadsarchief, heeft twee houten beukenbladen. Aan het Grootschippersgilde herinneren ook de scheepjes, de z.g. Damiaatjes, in de oude Sint Bavokerk alhier. Houten zeeschepen met zeilen zijn dus voor Haarlem al heel oud, maar voor de eerste zeestoomboot moet er een diepere geul en aanlegplaats gemaakt worden om in de stad te komen. Nauw met Haarlem-zeehaven hangt samen de geschiedenis der sluizen van Spaarndam. Haar lem had zelf een sluis, de z.g. Kleine Haarlem mersluis, voor de afwatering, die evenwel tien tallen jaren geleden is gedicht. Die Haarlem sche sluis beviel indertijd zóó goed, dat de Haar lemsche regeering besloot Rijnland te bewegen, in plaats van de uitwateringsluis, die gedurende het vertimmeren der Kolksluis (15411542) ge bruikt was, een groote sluis te bouwen naar het model der kleine, zoowel geschikt tot uitwate ring als tot doorvaart. Natuurlijk werd die kwestie te Leiden ernstig besproken. Wij zullen het verloop niet schetsen, maar de Groote Sluis kwam er en 9 Juli 1569 was ze voltooid. Maar reeds op 16 April was de eerste boeier met staanden mast door de sluis geschut en kwam zonder lading te Haarlem binnen. Hierop volgde den 8sten Mei een boeier uit Noorwegen, waar van de lading te Rotterdam thuis hoorde. Ein delijk kwam dan 25 Augustus een boeier binnen Haarlem, die voor rekening van Haarlemsche kooplieden met rogge was beladen. Anepzing vertelt in zijn beschrijving van Haarlem, blz. 505506, dat deze schipper met een rozenhoed begiftigd en hem van stadswege de eerewijn werd aangeboden. Het wil nog niet erg met de daling der werk loosheid in onze stad. Nadat de week van 310 Juli een stijging bracht van 5159 tot 5191, heeft de week van 1017 Juli dit cijfer weer verhoogd tot 5215. Vergeleken met het vorig jaar is het gunstig verschil echter nog 976 (dus vlak bij de duizend) en met 1935 totaal 75. Ieder jaar doet zich dus dit schommelende verschijnsel voor. Men moet daarbij niet vergeten, dat vele jon gens die van de school zijn gekomen zich hebben laten inschrijven bij de gemeentelijke arbeids beurs. Het is een gelukkig verschijnsel, dat zoo veel jongeren daartoe besluiten. De stijging van het aantal werkzoekenden houdt dus niet in een stijging van het aantal ge- steunden. De vorige week kan zelfs voor de fi nanciën gunstig geweest zijn. ..Met dezen man gaat het mis", merkte de officier van justitie op. en hiermede werd een jonge Haarlemmer bedoeld, die de rechtszaal al door en door kent, want hij is reeds meer malen veroordeeld. 'Een half jaar geleden had de rechter nog eens over zijn hart gestreken en hem een maand gevangenisstraf voorwaar delijk opgelegd. Hij behoefde dus toen de cel niet weer in, maar dan moest hij ook twee jaar goed oppassen. De jongeman kwam echter niet verder dan een half jaar van beter leven en weer zat hij in het verdachtenbankje, dat hem al meer gastvrij heeft geherbergd. Een mooien Mei-avond had hij misbruikt om meer te drin ken dan goed voor hem was en in het café aan het Spaarne te Haarlem kreeg hij ruzie en werd op straat gezet. Het geestrijk vocht had hem weinig geest gelaten, want in zijn woede en zijn ergernis over het onvrijwillige vertrek uit het café trapte hij de ruit van een winkel stuk. Een ruit, die honderd gulden kostte I Niemand had er plezier van behalve dan de leverancier van glasruiten! de dader zelf het allerminst. Hij beweerde ter zitting zich van het geval niet veel meer te kunnen herinneren, al wist hij nog wel precies wat er in het café was gebeurd. Zijn voorliefde voor het bier en het intrappen van ruiten weet hij aan huiselijke moeilijkheden, maar de rechter zeide, dat als iedereen zijn huiselijke moeilijkheden ging op lossen door ruiten in te trappen, dan bleef er in korten tijd in Haarlem geen ruit meer heel. Behalve de honderd gulden kost het ruitje den dader nog een maand gevangenisstraf, be halve dan de straf die hij wellicht nog wel zal moeten uitzitten omdat hij geen twee jaar zich behoorlijk heeft gedragen. Wie zal het heldendicht componeeren van den schuldeischer, die langen tijd op betaling van een bedragje van ruim 2 wacht en in- )laats daarvan 3 boete krijgt? De plaats en lid van het drama kunnen willekeurig geko zen worden, men vindt ze immers overal en ten allen tijde. In Aerdenhout op een Mei- Zondag had men hem kunnen aantreffen, zijn schuldenaar ontmoetend. „Ken je me niet meer", was zijn vriendelijk welkom, evenredig aan zijn geduld, waarop hij reeds lang op de afbetaling van zegge 2.70 zat te wachten. De aangesprokene toonde maar al te duidelijk dat hij hem kende en het werd een woorden wisseling, de hoeveelste tusschen de mannen gewisseld? Ze konden beter het verschuldigde geld tusschen hen wisselen, maar daar had de schuldenaar, die volgens de politie een slechte betaler is, geen ooren naar. Het gebruikelijke „Ik kom je nog wel eens betalen" moest den schuldeischer tevreden stellen, doch die nam met deze schamele toezegging geen genoegen en liet zich het woord „flesschentrekker" te gen den schuldenaar ontvallen. Dat was een beleediging en de schuldenaar wist wel waar hij het verhaal hiervoor kon vinden. De officier zond een dagvaarding in zee en de schuld, eischer werd verdachte oftewel „beklaagde" De man was inderdaad te beklagen. De officier vond dat fatsoenlijke menschen op tijd hun schuld betalen. Dan behoeven schuldeischers niet vertoornd te zijn. Maar hier werd niet op tijd betaald en de verdachte had zich wat te veel laten gaan. Maar spr. nam alles in aanmerking, het jobsgeduld, de onaangename bejegening en wat dies meer zij en vroeg daarom een geringe geldboete van 5, welke de rechter in zijn vonnis nog weer verminderde tot 3. Het is toch geen pretje schuldeischer )te zijn! vierden jaarlijkschen autotocht gehouden. Er was buitengewoon veel belangstelling, geen won der, want het ging dezen keer naar het mooie land van den „Dré" beneden den Moerdijk. Begunstigd door een prachtig zomerzonnetje begonnen niet minder dan zeven touringcars, vroolijk met kleurige vlaggen versierd, hun langen tocht, naar Princenhage, alwaar een prettige wandeling gemaakt werd door het Liesbosch. De Brabantsche koffietafel welke in Breda geserveerd was viel ook buitengewoon in den smaak. In Den Bosch werd o.a. de prachtige St. Jans-kathedraal bezichtigd, waar het Heilig Sacrament ter aanbidding was uitgesteld en velen even een kort gebed stortten. In den Raadskelder te Utrecht werden de hongerigen gespijzigd en in opgewekte stemming ging het naar huis toe. Circa half twaalf kwam men in besten Wel stand in Haarlem aan. Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N,-Bus- sum en Hilversum zal een goedkoope trein rij den naar Arnhem en Nijmegen op de Dinsda gen tot en met 31 Augustus. Burgerlijke Stand Geboren: d. van N. J. BodeSmaalen; d. v. W. G. BoumanKemker. Ondertrouwd: C. Persoon en H. Tonijs; O. G. Eskens en E. E. S. Essenbach. Getrouwd: P. A. van den Raadt en M. P. S. Rings. Personalia De agent van politie H. Eg- gens, die voor de zomermaanden in tijdelijken dienst 'was, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot agent van politie te Apeldoorn. Een concert voor de blinden Morgen (Woensdag) zullen de blinden, werkzaam aan de inrichting aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam weer een uitstapje maken naar ons Groenendaal. Bij die gelegenheid zal het fanfarecorps „Ex celsior" directeur de heer R. van 't Hoff, des avonds van 7 tot 8.30 een concert geven in de muziektent voor het Ververschingshuis in Groenendaal. Na afloop daarvan zal het corps de blinden begeleiden naar de trams aan den Glipperweg, waarmede zij de reis naar Amsterdam weder om aanvangen. Viering Koninginnedag. Afgaande op de spontane medewerking v. d. feestelijkheden bij gelegenheid van het huwelijk van het Prinselijk Paar, heeft de commissie tot viering van den Koninginnedag ook thans weer het plan opgevat den verjaardag van onze Koningin meer luisterrijk te vieren. Hoewel de plannen uiteraard nog niet scherp omlijnd zijn, staat toch weer als vanouds op het programma het Kinderfeest in Groenen daal met den optocht van alle scholieren naar het speelterrein. Ook zal de commissie over wegen een vuurwerk te ontsteken. Verder heeft de commissie overwogen de mogelijkheid van muziek- en zanguitvoeringen, een lichtstoet, wedstrijden, volksspelen, een wa terfeest en een kermis. v Veel zal natuurlijk afhangen van de finan- cieele medewerking der ingezetenen, of deze plannen verwezenlijkt zullen worden. Daartoe zal de commissie een beroep doen, door het aanbieden van een circulaire met in- teekenbiljet, terwijl ook giften kunnen afgedra gen worden aan door de commissie aangestel de personen, tegen ontvangst van een bon of bonnen ter grootte van het geschonken bedrag. De commissie verwacht, ook al met het oog op den iets minder somberen toestand, een ver hoogde opbrengst, opdat zij in de gelegenheid is een mooi bezetten feestdag voor te berei den. Examens. Van de Bronsteeschool slaagden voor het toelatingsexamen tot de H.B.S. B.: J. Bakker, R. Kransberg, E. Dopheide, N. Gaston, M. Han, Th. Klay, H. Koster, J. Kraft, H. Vee- nenbos, E. Sickler, T. Abbink Spaink. H.B.S. A.: L. Winkel. Gymnasium: A. Gorter, F. Kermer, R. Freu- denborg, J. Schelling, L. Betman, W. Moser, F. van Tijn. Christelijk Lyceum: J. Brand, E. Reijnders, H. Schoenmaker, H. Winter. Kennemer Lyceum: J. Brand, E. Reijnders, D. van der Peijl, K. v. Hoey Schilthouwer, Pom- pe. Middelbare School voor Meisjes R. Freuden- borg, R. van de Stad, R. Werker, T. Bloem, I. Zwiers, B. Görausson. Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje": G. van Beusekom en Auke Fabius. Van de Bronsteeschool voor U.L.O. slaagden alle tot dusver geëxamineerde candidaten, en wel voor het einddiploma Mulo B: H. v. d. Men schrijft ons: Het was Zondagmorgen een drukte van be lang op de Groote Markt. Thalia heeft haar Met het Opera-Zomer-concert viel te samen het eerste optreden van het onlangs opgerichte, nieuwe koor (in Haarlem blijkt het aantal koren nog niet voldoende), dat uitsluitend dienst zal doen op H.O.V.-concerten, waardoor het reper toire voortaan grooter en meer gevarieerd zal zijn. Het koor telt een ongeveer 150-tal leden, waarvan ruim een derde 'heeren met goed stemmateriaal. Een degelijk fond dus voor de bovenstemmen, die over het algemeen zeer fraai zijn. Dit mag althans zeer zeker van de sopranen worden gezegd. De alten zijn qua klankvolume iets te zwak tegenover de andere partijen en hun timbre zou men iets donkerder en fluweeliger wenschen. De taak van dit nieuwe ensemble was dit maal wel niet bepaald een onbeduidende, maar toch een ietwat zonderlinge: het vertolken van cperafragmenten uit Carmen en Lohengrin. Het meest voldeed ons het Bruidskoor. Dat klonk fraai, fijn dynamisch, gevoel- en stijlvol. Weelderig klonk zelfs het klein-damesltoor. De Carmen-koren vielen wat tegen qua uitdrukking. Het koor der sigarettenmaaksters deed gracieus aan, een beetje te charmant voor fabrieksmeis jes. Maar direct toegegeven: het is moeilijk zonder Spaansch bloed echt Spaansch te zingen. De koorzanbij de Habanera sloot zich streng metrisch en pittig bij de solo aan, die uit de derde acte (bij het afzonderlijk optreden der heeren viel ook hun mooi stemmateriaal op) werd ten slotte wel fel geagiteerd, doch sterk dramatisch was het nog niet. Doeih hier toogegevenhoe kunnen leden van een zangkoor op een concertpodium correct operamuziek vertolken. Het blijft vanzelfspre kend slechts een benaderen van de sfeer. We zullen in het komende seizoen fiog wel eens iets meer concert-achtigs te hooren krijgen en hopen vooral op Fransche orkestwerken met koor. Werkelijk dramatisch waren alleen de Ha banera en het duet uit de derde acte, dit laat ste in hoofdzaak wat de Carmenrol aangaat. Mevrouw Ans Stroink is een geboren opera zangeres. Alhoewel we haar als oratorium- en liederenzangeres immer konden prijzen, is zij toch bovenal een dramatische kracht. Dit genre is haar force. Tegenover haar viel de uitbeeldingskracht van den tenor Gobets niet mee. Hij droeg hier beter voor dan in het duet met Mi rcaëla, een aangrijpende dramatische vertooning werd het echter niet. Het bleef nog te veel bij concert zingen. In het Micaëla-duet kwamen zijn lyrische stemkwaliteiten goed tot hun recht. Hij hoedde zich er echter voor die partij overdreven lyrisch te maken. Hij blijft een José en moet niet b.v. op een Parelvisscher gaan lijken. Het Graal verhaal zong hü later iets te strak metrisch. De beroemde hooge slotnoten „waren er" ge lukkig. Mevrouw Hélène Ludolph's stem lijkt ons beter geschikt voor Micaëla dan voor Elsa. Voor de „droom" is haar stem te doordringend. Bas Otto Couperus zong het lied van den Toreador, dat hem niet bijster gunstig ligt (te hoog en te markant) en het Lied van de Avond ster met lichte neiging tot detonatie; wellicht vanwege vermoeidheid en bijna ondraaglijke zaal-hitte. Het orkest glorieerde in het voorspel tot Wagner's „Melstersinger" en was meermalen minder gelukkig met de begeleiding der soli. Onevenwichtig spel, minder genuanceerde klank, kleine oneffenheden bij tempowisseling vielen nogal eens op te merken. Kleinigheden dikwerf, maar die toch het geheel schaden. Te weinig tijd van voorbereiding? Meer aandacht gewijd aan de begeleiding van het debuteerende koor? Veel applaus, bloemen voor de solisten, een krans voor dirigent Schuurman. Zaal vol, hitte kookpunt. Vanzelfsprekend geen tooneeldecor, -costuums enz. enz. Niet vanzelfsprekend was het gemis aan tekst in het programma. O. K. Worp, F. van Erpers Roijaards, A. H. van Kampen, P. C. Roos, G. Schraa. Einddiploma Mulo A: L. G. C. Kok, J. L. van Leeuwen, J. J. Dieckman, Julie Beek en F. W. Kost. Het examen wordt met andere candidaten voortgezet. Concert Op Woensdag 21 Juli zal het Spaarndamsch fanfarecorps „Crescendo" een zomeravond-concert geven op de Kolk in deze plaats. Een welverzorgd programma geeft ons de hoop op een werkelijk mooien muziekavond, daar er o.m. zal worden uitgevoerd: 1. The Liberty Bell, een marsch van Sousa. 2. Trois scènes de Carnaval, v. Sam Vlessing. 3. Les patineurs, v. Frans v. Waldteufel. arr. Wittman. 4. Adagio de la Sonate, v. Beethoven arr. Andrieu. 5 Officier of the Day, R. B. Hall. 6. Les Saltimbannues, Louis Ganne. arr. Strauwer. 7. Air From „Rinaldo", v. Handel. 8. Voorwaarts-Marsch, potpourri, v. Willem Ciere, arr. A. Dreissen. Ongeval aan de Hoogovens. Zaterdagmor gen heeft de arbeider H. wonende te Beverwijk, op het terrein van de hoogovens, door ont snappende gassen, brandwonden bekomen aan hoofd en handen. Dr. Bulier van Beverwijk verleende heelkun dige hulp, terwijl later de patiënt is overge bracht naar het Roode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk. Begin van brand. Zondagavond ontstond een begin van brand achter de bakkerij van den B. aan den Zeeweg te IJmuiden Oost. De brand werd door de omwonenden gebluscht, zoodat de brandweer niet behoefde op te tre den, - Door een dissel gewond. Op den logger K.W. Ï53, liggende in de Visschershaven is een opvarende bij hét laden van tonnen door een dissel aan het hoofd verwond. De patiënt is eerst vervoerd naar de woning van Dr. De Jong en later op diens advies over gebracht naar het St. Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden Oost. I Aanrijding. In de Stephensonstraat te IJmuiden is een bejaarde man van IJmuiden door een wielrijder aangereden, waardoor hij een hoofdwonde bekwam. Na verbonden te zijn door Dr. Bekker kon hij naar zijn woning gaan.' De wielrijder is doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. Aanhouding. J. D. inwoner dezer gemeen te, die voortvluchtig was en wiens opsporing en aanhouding door den Commissaris van Po litie was verzocht terzake oplichting, is voor soortgelijk feit te Rotterdam aangehouden. Koopt nu loten Zooals wij reeds eerder berichtten, bestaat het plan om op het voet balterrein van IEV op Roo.swyk zoo spoedig mogelijk een, passend kleedlokaal te bouwen. Thans heeft zich voor dit doel een commis sie gevormd, om de benoodigde gelden bij el kaar te krijgen. Mede om dit te bereiken is een loterij georganiseerd, waarvoor B. en W. reeds toestemming verleenden. De geringe prijs van het lot kan voor nie mand een beletsel zijn, aan dit mooie doel mede te werken. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat, Wijkerstraatweg 132 Velsen N. Uitbreidingsplan Van welingelichte zijde werd ons medegedeeld, dat thans zeer binnen kort het uitbreidingsplan voor deze gemeente gereed zal zijn en eind Augustus vermoedelijk zal dit plan den raad worden aangeboden. De raad, die het niet onder stoelen of banken stak, dat het uitbreidingsplan nog maar steeds niet, verscheen, zal nu verschillende voorstellen, die telkens werden aangehouden in verband met niet gereed zijn van het uitbreidingsplan, kun nen behandelen. Het loopt goed Het gaat goed met de fancy-fair in het patronaatsgebouw en den tweeden avond was er weer een druk bezoek vol gezelligheid en jolijt. Zij, die tot op heden verzuimden, kunnen hedenavond hun schade nog inhalen. De voorraad is nog lang niet op en verschillende prachtige prijzen wachten nog op inbezitneming door de bezoekers. Heden avond is de fancy-fair geopend van 8 tot 12 uur, evenals Woensdagavond. Daarna hopen de organisatoren weer te moeten inslaan voor Zaterdag- en Zondagavond a.s. Op laatst genoemden dag is onherroepelijk de sluiting. Werkloosheid Waarschijnlijk tengevolge van de seizoendrukte is het aantal werkloo- zen in de afgeloopen week met niet minder dan 30 verminderd, zoodat thans het totaal aantal nog slechts 320 bedraagt. De verwach ting is, dat het dieptepunt nog niet is bereikt, daar deze week o. a. het Casino zal worden geopend, waardoor weer eenige krachten, zij het voor eenige maanden, aan het werk kunnen. Veel zal afhangen van het weer in de komende weken. Ex-keizer op bezoek Maandagmiddag te ongeveer één uur ariveerde de ex-keizer van Duitschland met zijn echtgenoote en klein ge volg in de badplaats Zandvoort, waar hij een bezoek bracht ten huize van baron E. von der Heijdt. De lunch werd gebruikt in huize Lichttoren. Des middags onderhield de hooge gast zich op gemoedelijke wijze en geruimen tijd met eenige visschers aan den Strandweg. Te ruim vijf uur verliet hij de badplaats en ver trok wederom naar Doorn. Behalve de niéuwste verkeert- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen i Onze katholieke studentengemeenschap heeft steeds met twee vooroordeelen te kampen. Eenerzijds van hen, die meer.en dat voor hun vorming de studie voldoende is- anderzijds van hen, die slechts in het neutrale corps een gepast studentenmilieu zien. Door deze beide vooroordeelen een voor een te ontzenuwen, wordt vanzelf de beteekenis der Katholieke Studentenvereeniging voor iede re n student duidelijk. In katholieke niet-academische kringen heerscht vrijwel algemeen de meening, dat de student zich voor zijn toekomstige positie moet bekwamen door de studie en dat al het andere, het z.g. „studentenleven" overbodig en zelfs schadelijk is. Deze meening is een groote mis vatting. De student wordt niet alleen gevormd door de studie, maar ook door een algemeene belangstelling en den omgang met zijn mede studenten. Deze beide laatste factoren zijn niet minder voornaam dan de eerste. Waarin dient die algemeene belangstelling te bestaan? Vooreerst behoort hij zijn godsdienstig leven !te verdiepen. Hiertoe hebben de vereenigingen de algemeene H. Mis der leden, de Maria-con- gregatie en den theologischen cursus. Vervol gens moet hij zijn vakstudie zien belicht doof algemeene wijsgeerige beginselen en zijn geloof- Hiertoe dienen de vakdisputen, die binnen elke vereeniging bestaan. Tenslotte dient hij zich een breeden kijk te verwerven op het leven en de cultuur. Vandaar biedt de vereeniging hem Se' legenheid tot wijsgeerige scholing, cultureeie ontwikkeling en socialen arbeid. Laten de aanstaande studenten en hun ouders niet denken, dat dit alles ook wel buiten de vereenigingen om te vinden is. De pr^kjtijk WÜst: anders uit. Zij mogen er zich bovendien van idoordringen, dat een arts, advocaat of leeraah jdie gedurendezjjn studiejaren slechts de boe'V ken van zijn eigen kleine vakje gezien heeft, groote kans loopt in zijn functie te mislukken en zeker nooit tot een hoogere positie op zal kunnen klimmen, daar hij anderen niet kan geven, wat hij zelf niet verworven heeft. De derde factor in de vorming van den stu dent, is de omgang met zijn medestudenten- Het is een van ouds bekende waarheid, dat d® mensch een sociaal wezen is. Dit wil zeggen, dat hij noch naar het lichaam, noch naar den geest zich zonder de hulp van anderen kan on- plooien. Daarom wordt de student, die niet ver der komt dan den huiselijken kring en de uni versiteit, zeer ontoereikend gevormd. De student heeft voor zijn ontplooiing ztfn collega's noodig, niet slechts zwaar boomend over het vak, maar ongedwongen sprekend ovef alles en nog wat. Hiertoe moeten de studenten der verschillende faculteiten elkaar vinden. &e aangewezen plaats hiervoor is de sociëteit der Studentenvereeniging. In het sociëteitsleven ontvangt de student een belangrijk deel van zijn vorming. Zijn karakter krijgt door den omgang met anderen lijn en vastheid, zijn geest scherpte en ruimheid. Ahe? wat in vakdisputen, wijsgeerige, theologische en sociale studieclubs aan kennis is opgedaan, k°T in de ongedwongen gedachtenwisseling van 116 sociëteitsleven tot bezinking. Velen verkeeren in de meening, dat het socië teitsleven van een studentenvereeniging e(:tl aaneenschakeling van ruwe tafereelen is. Voora» van den kennismakingstij d wordt dit gedacht Men vergist zich hierin zeer. De kennismaking^ tijd dient om van de candidaten bruikbare vsr- eenigingsleden te maken. De candidaat m°® slechts, als iedere Hollandsche jongen, een beet) plagerij verstaan. Anderen voeren tegen het sociëteitsleven aan* dat het te duur is. Hierop kan men antwoor den, dat het net zoo duur is als men zelf Niemand wordt gedwongen geld uit te gever1* Zelfs van de vereenigingscontributie kan ®e via den Moderator vrijstelling bekomen. Geheel anders zijn de bezwaren van hen, di« alleen in de neutrale Corpora echte studenteP' vereenigingen zien. Uit het bovenstaande blijK__ echter reeds duidelijk, dat de katholieke stn' dentenvereenigingen tegenwoordig geheel Pe studentenleven omvatten. Naast godsdienst^ en cultureeie organisatie is zij ook gezelligheid^ vereeniging. Moge dit laatste element in de neu trale Corpora misschien nog meer gelegenh®1 tot ontplooiing bezitten, het eerste kan niemaP daar vinden. En daar geen aankomend studen volledig gevormd is, dient hij zich in ons mm® verder te ontwikkelen. Voor die vorming Z!-L enkele theologische lessen niet voldoende: student wordt gevormd door den omgang 10 zijn katholieke medestudenten. Om deze redenen zullen wij ons er steeds te gen blijven verzetten, dat katholieke eersteja8r studenten lid van de neutrale Corpora Wor"e De gevalen zijn voor hen te groot en aan katholieke studentenvereenigingen ontg8" krachten, die anders misschien zeer goed aa gewend hadden kunnen worden. Geen bezwaar hebben de meesten van ons tegen, wanneer een student na eenige Jsl olc naast het lidmaatschap onzer vereeniging, °.s{ het Corpslidmaatschap op zich neemt. door de vorming bij ons opgedaan, zal hij een goeden invloed op zijn neutrale omgeV1 kunnen hebben. u Men moet niet meenen, dat wij ons in,,e„. onvruchtbaar isolement wenschen op te shin j De katholieke studenten onderhouden op ,,0 van wijzen het contact met hun protestant.^'j6 collega's en de leden der neutrale Corpora- contact is nuttig en noodig. Noodig, omdat den offensieven geest wakker houdt, die Katholicisme noodzakelijk moet kenmerken- Ik hoop dat deze enkele regelen iets nlVï0- bijdragen om de vooroordeelen tegen de kat lieke studentenvereenigingen weg te nemen- Voor verdere inlichtingen omtrent het l£a"},et liek studentenleven wende men zich tot Bureau der Unie van R.K. StudentenvereeWe' gen in Nederland, Rapenburg 24, Leiden. B. DELFGAAHt^'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2