LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen j Middelbare T echn. School Japan verwerpt China's antwoord MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM DINSDAG 20 JULI 1937 S V De eerste afgeleverde vliegtuig- bouwkundigen Uitreiking diploma's Rede Dr. de Gelder De restauratie van de Vleeschhal Een voorbarig bericht omtrent subsidieering Gevonden dieren en voorwerpen HILLEGOM VOORHOUT HEEMSTEDE UIT DE HOOFDSTAD Politie-agent aan gevallen Een dronkemansrel in de Kinkerbuurt Het Chineesche memorandum niet als een antwoord op de Japan- sche eischen beschouwd Op zachten veengrond bij Waal haven terecht gekomen, waar door de schok gebroken werd De beide inzittenden licht gewond Tot behoud van het katholiek geloof in ons vaderland en Duitschland De kerkvervolging in Duitschland Een boodschap van de wereld conferentie der kerken aan de Duitsch-Evangelische kerk Examen Hoofdacte De ronde van Frankrijk Sylveer Maes houdt de gele trv se°- LAWNTl Om den Davisbeke? Amerika leidt in de interzot^' finale Mr. M. P. L. STEENBERGHE Tot minister van Economische Zaken benoemd WiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 5 ^ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiS STAD Van de 140 candidaten voor het eindexa men der M.T.S. zijn 121 geslaagd. Hiervan zijn 17 geslaagden van de afd. Vliegtuig- bouwkunde, waarvan het diploma dit jaar voor het eerst is uitgereikt en het eerste wettelijke diploma voorstelt. Begrijpelijk is, dat de uitreiking nog eenigs- zins piecnuger en feestelijker geschiedde aan andere jaren. Bijzonder aoor de aanwezigheid van den directeur van den Luchtvaartdienst, den heer H. Ch. E. van Ede van de Pais, ter wijl als Gecommitteerden van den Minister van Onderwijs, voor de aid. Vliegtuigbouwkunde fungeerden, de heer J. van der Heyaen, inspec teur van de Luchtvaart, en Ir. P. A. Holleman, Ingenieur van de Fokkerfabrieken. I)e voorzitter van de Vereenigmg voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem, Ir. A. G. de Ko- ningh, Chef van de Centrale Werkplaats der Neaeriandsche Spoorwegen, te Haarlem, opende de bijeenkomst en begroette speciaal de ge noemde personen. Spr. wenschte allen hartelijk geluk met het behaalde diploma. Spr. deed dit wel met eemgszins andere gevoelens dan vorige jaren. Wanneer spr. dan tegenover zich zag het groot aantal jongelui, dat weer een plaats in het bedrijfsleven kwam vragen en dacht aan het gtringe aantal plaatsen, dat voor hen be schikbaar was, en dus voelde dat velen teleur stellingen wachtten, dan wierp dit een for- sche schaduw op den overigens zoo blijden dag. Gelukkig is in dit opzicht de toestand veel gunstiger geworden en mag verwacht worden, dat allen wel een werkkring zullen kunnen vin den. Hoezeer de toestand verbeterd is, blijkt wel duidelijk uit de volgende cijfers, aan de jaarverslagen van de M.T.S. ontleend. Einde 1934 bedroeg het aantal werkzoekenden 129 of 15,8 pet. van het totaal aantal toen aan deze M.TS. gediplomeerden. Einde 1935 waren deze cijfers 107 of IVA pet., einde 1936 56 of 5,45 pet., terwijl op het oogenblik de toestand zoo is, dat eigenlijk van werkloosheid niet meer gesproken kan worden. Een uitzondering moet gemaakt worden voor de Bouwkundigen en de Weg- en Waterbouwkundigen, al valt niet te ontkennen, dat ook in deze vakken een ver betering is te constateeren. In hoever de opleving in de industrie, die we» voor een groot deel gevolg is van de aanmaak van oorlogsmateriaal, zien zal doorzetten, ook op andere gebieden, laat zich niet voorspellen en zal moeten worden afgewacht. Een andere heuglijke bijzonderheid is het feit, dat de M.T.S. ditmaal voor het eerst Vlieg tuigbouwkundigen aflevert. Van harte hoopte spr., dat de gediplomeerden zich ook in dit vak een goeden naam zullen weten te verwerven, en dat het zal blijken dat zij in een gevoelde be hoefte voorzien. Spr. huldigde den directeur Dr. G. de Gelder voor het initiatief, dat hij in dezen genomen heeft en de groote voortvarendheid, waarmede hij de uitbreiding van het leerplan met een afdeeling voor Vliegtuigbouwkunde heeft weten tot stand te brengen. In September 1936 reeds kon de nieuwe af deeling met 20 leerlingen aangevangen worden. Alle belanghebbenden zullen Dr. de Gelder zeker dankbaar zijn voor hetgeen hij voor de opleiding van technici voor het Luchtvaartbe drijf heeft gedaan. Tenslotte jongelui, aldus spr., gij gaat heden de M.T.S. verlaten en voor de meesten uwer beteekent dit het einde van uw opleiding en uw intrede in de maatschappij. De kennis, die gij verzameld hebt, moet ruimschoots voldoende zijn voor het werk, dat u voorloopig te wachten staat. Dit resultaat is te danken aan de wijze, waarop de leeraren hun taak hebben verricht en gij zult zeker met mij instemmen, wanneer ik hun hiervoor namens ons bestuur hartelijk dank zeg. Uw al of niet slagen in de maat schappij is niet alleen afhankelijk van de ken nis, die gij hier hebt opgedaan, maar ook o.a. in hoeverre gij uw eigen persoonlijkheid bij uw werk op den voorgrond stelt. In hoeverre dus uw direct persoonlijk belang, uw eerzucht en uw eigenliefde drijfveeren van uw handelingen zijn. Wanneer deze drijfveeren sterk spreken, dan is dit in vele gevallen een belemmering voor het slagen in de maatschappij. Een eerste vereischte is, dat men begint het eigenbelang uit te schakelen en slechts voor oogen houdt het belang van dengene, in wiens dienst men is getreden en dat men alle werk, dat men te verrichten krijgt, tracht uit te voeren, met den zelfden ijver en dezelfde toewijding, of dat werk u direct aangenaam is of niet. Spr. wenschte allen een tijd van aangename ontspanning toe, om daarna met volle kracht en met succes, den strijd om het bestaan te kunnen beginnen. Daarna nam de directeur Dr. G. de Gelder het woord en reikte na eenige practische raad gevingen de diploma's en cijferlijsten uit, met een persoonlijk woord tot de geslaagden. Toen de directeur gekomen was tot de afd. Vliegtuigbouwkunde, deelde hij mede, dat hij wegens de bijzondere gelegenheid van de uit reiking der eerste diploma's van de afd. Vlieg tuigbouwkunde, deze niet zelf wilde uitreiken. De oprichting van de afd. Vliegtuigbouwkunde is niet alleen geschied om de M.T.S. te Haarlem gelijken tred te doen houden met den voortgang der techniek; ook niet om een aantal jongelui met een nieuw vak de kans te geven later hun brood te verdienen, maar ook om een lands belang te dienen, aldus spr. Zoowel de Vlieg- industrie als het Vliegwezen staan in ons land nog in de kinderschoenen, ondanks dat wij kunnen wijzen op mannen als Fokker, Kool hoven en ondanks den naam, dien de K.L.M. heeft verworven. Op dit hooger plan. staande, nl. dat de afgestudeerden van de afd. Vlieg tuigbouwkunde in de eerste plaats zullen trach ten dit groote landsbelang te helpen bevorde ren, hebben wij gemeend de eerste diploma's te latea uitreiken door den hoogsten yertggen- «uoraiger van het Vliegwezen in ons land, door aen anecteur van den Luchtvaartdienst, aen neer H. Ch. E. van Ede van de Pais. Be heer Van Ede van de Pais hield een korte rede en overhandigde den geslaagaen van ae afd. VliegtuigbouwKunde hun diploma's. De vliegtuigbouwkunde is nog zeer jong, aldus spr. In een tijdsbestek van nog geen halve eeuw hebben wij de ontwikkeling gezien van het vliegtuig van de Gebr. Wright, een pnmitiei samenstel van latwerk en doek, dat nog slechts beloften inhield, tot het moderne verkeersvlieg tuig met motoren van omstreeks 1000 F.K., voorzien van de meest ingenieuze instrumenten en inrichtingen, dat thans bezig is de wereld te veroveren. Nog nimmer is in de geschiedenis der mensch- heid de ontwikkelingsgang van een door mecha nische hulpmiddelen voortbewogen vervoer middel zoo snel geweest. Was in den aanvang dezer ontwikkeling, degene, die wilde vliegen, meestal zijn eigen constructeur en was het con- strueeren van een vliegtuig meer knutselwerk, langzamerhand ontstonden de vliegtuigen op wetenschappelijke grondslagen en werden zij ontwikkeld door constructeurs, die zich speciaal op dezen tak der techniek hadden toegelegd. Wij, Nederlanders, kunnen er ons met recht op beroemen, dat wij in Fokker en Koolhoven twee landgenooten bezitten, die in een tijd, dat nog onvoldoende gegevens omtrent aërodyna mica, stabiliteit en constructie beschikbaar wa ren, met een fijne intuïtie vliegtuigen con strueerden, die een internationale reputatie ge noten en daarmede Nederland als vliegtuig- bouwende natie op een belangrijke plaats heb ben gebracht. Ook voor het in het bedrijf houden van het moderne vliegtuigmaterieel is een steeds meer gespecialiseerd personeel met een grondige op leiding vereischt. Spr. herinnerde dan aan de oprichting van den dagcursus in de vliegtuigbouwkunde als nieuwe afdeeling der M.T.S. Reeds bestond een door particulier initiatief ingestelde avondcur sus, welke zich spoedig in een groote belang stelling mocht verheugen. De kroon op dit werk werd gezet toen bij Ko ninklijk Besluit van 11 Februari 1936 de instel ling van een afd. vliegtuigbouwkunde werd goedgekeurd en dank zij den mannen, die te juis ter tijd 't belang van dezen nieuwen tak van nijverheidsonderwijs hebben ingezien, is het thans mogelijk aan de geslaagden van het eer ste afgenomen examen, het diploma uit te rei- Ken. Spr. getuigde van de medewerking, onder vonden van de K.L.M., welke maatschappij en kele van haar vooraanstaande technische krachten voor het onderwijs aan deze school ter beschikking heeft gesteld. Cok de adhaesiebetuigingen van de Neder- landsche Vliegtuigindustrie, die, getuige de aan wezigheid van een harer ingenieurs als gecom mitteerde bij de eindexamens, met groote be langstelling de vorming van vliegtuigtechnici aan deze school gadeslaat, is een moreele steun voor de totstandkoming en ontwikkeling van dezen cursus geweest, terwijl, indien de teeke nen niet bedriegen, een nauwe samenwerking tusschen school en vliegtuigindustrie de prac tische vorming van de leerlingen als schakel in de theoretische opleiding, ten goede zal komen. Ir. Ph. M. Bosscher, directeur van de Alk- maarsche IJzer- en Metaalgieterij, sprak daar na als voorzitter van de Gecommitteerden, de geslaagden toe. Ir. H. J. Struyk, leeraar aan de M.T.S., sprak nog enkele woorden tot de geslaagde vrouwe lijke leerling mej. G. Plooyer, als eerste vrou welijk gediplomeerde in de afd. Weg- en Water bouwkunde. Daarna dankte de heer Reynvaan namens de geslaagden het bestuur, en in 't bijzonder direc teur en leeraren voor de goede zorgen gedurende hun studietijd. Tenslotte werden ververschingen rondge diend en bleven de aanwezigen nog geruimen tijd gezellig bijeen. Naar „Het Volk" verneemt, zou er tusschen het Werkfonds, het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de provincie N- Holland en de gemeente Haarlem overeenstem ming zijn bereikt inzake de restauratie der Vleeschhal te Haarlem; de gemeente zou het werk doen verrichten, hetwelk 70.000 kosten zou, waarvan het departement de helft zou be talen, de provincie vijftien procent en de ge meente Haarlem het restant, dat door het Werk fonds zou worden verleend. Intusschen vernemen wij hieromtrent uit Den Haag, dat dit bericht in dezen vorm in ieder geval voorbarig is te noemen. Zeer zeker is en wordt er in dezen geest overleg gepleegd, maar de aangelegenheid ver keert nog niet in de hier geschilderde phase De mededeeling is vooral voorbarig ten aanzien van de rijksbijdrage, daar de subsidies nog bij rijksbegrooting 1938 aan de orde moeten worden gesteld en het nog geruimen tijd zal duren, vooraleer deze vastgesteld zal zijn. Ook de bijdrage der provincie staat, naar men ons mededeelde, nog niet vast. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebur., Smedestr., brilgamitfiur; Moerkerk, Periseusst. 35, bad pak en handdoek; P. v. d. Staa.s, Lijsterstr., 60, id.; Politiebur., Smedestr., badjas en beu gel voor rijwielslot; A. Westerman, Dijkstr. 13, blouse; V. Bruggen, Edison,str. 32, bril in étui; Maier, Zuidpolderstr. 74, medaille in étui; Plooyer, Lorenzkade 148, armbandhor loge; Kennel Haerlem, Am&terdamschevaart 320, hond; Bertholee, Lange Heerenstr. 11, id.; Horrung, Heussenstr. 84. id.; Wit, Lange Heerenstr. 9, id.; Wille, Kleverparkweg 193, jas; Koers, Spaame 80, id.; A. Barends, v. Keulenstr. 33, kinderlaars; Molenaar, Emosstr. 21, vischnet; Politiebur., Smedestr., oorbel; v. Beem, Rijksstraatweg 52, portemónnaie m. inh.; v. Giessen, A. L. Dyserinckstr 90, id.; Hok. Graaf Willemstr. 40, id; Hoenderdos, Eisscjipp Ottostr. 23. rozenkrans; Schippers, Haitsina Mullierstr. 66, rijwielplaatje; Meyer, Teding v. Berkhoutstr. 114 rd., riem; Politie bur., Smedestr., rijwielplaatje; Ulles, Wester gracht 49 rd., kinderschoentje; Koning, Esch- doornstr. 10, kindertaschje; Kalf, Pijlslaan 17, tasch met inh.; Keesom, Zomervaart 20 a, vulpen; Hooglugt, Diepenbrockstr. 105, zaag; v. Kooten, Hofstr. 20 (Hillegom), bankbiljet. Burgerlijke Stand Geboren: z. van M. de VriesHeuvel; d. van H. H. Jongejanden Dop per; d. van G. de HeerLangerak; d. van J. P. Buckensvan der Linden; z. van S. van der HulstRuigrok; d. van J. van de BeidVer heul; z. van K. F. JonkersFassnacht; d. van C. M. HermansNulkes. Ondertrouwd: R. C. H. J. van Duin en M. C. A. Vlotman; A. Peters en M. W. Lieverse; E. van de Beid en M. J. Weijnen; A. Slagboom en W. H van den Bosch; Th. van der Jagt en W. Daudeij; N. Degenaars en P. N. van Luik. Getrouwd: W. Th. de Wit en J. M. J. Roe ien. Overleden: J. van Wetering, m., 3 mnd. Scherpschutters Het brevet van scherp schutter bij den B.V.L. werd behaald door de heeren C. Juffermans en P. Turkenburg. Polo-wedstrijden In de gemeentelijke zweminrichting werden drie polo-wedstrijden gespeeld, die alle in het nadeel van H.Z.V. al hier uitvielen. De H.Z.V.-adspiranten streden tegen die van V.Z.V. uit Velsen. De H.Z.V.-kee- per was zeer goed en heeft door goed verdedi gen gezorgd, dat de nederlaag niet grooter is geworden dan 31. H.Z.V. II speelde tegen V.Z.V. III en verloor met 60. H.Z.V. I tegen K.Z. I (Beverwijk) eindigde met 02. De Hillegommers gaven goed partij, maar hun schoten gingen over of tegen de pa len. Na de rust liet de voorhoede de Beverwij- kers te veel vrij, waardoor beide doelpunten ont stonden. Bloempjesdag De Bloempjesdag ten bate van de Kleuterschool „Wilhelmina" alhier bracht f 45.11 op. Bouwen Aan het aannemersbedrijf A. J. Seijsener alhier werd opgedragen: het bouwen van een woonhuis aan de le Poellaan te Lisse voor rekening van den heer J. van Stijn, aldaar, alsmede van een woon-winkelhuis annex bakke rij en bovenwoning aan den Binnenweg te Heemstede voor rekening van den heer K. J. Dijkstra te Haarlem. Ernstige aanrijding Op den gevaarlijken driesprong Teylingerlaan-Loosterweg-Jacoba van Beierenweg, is Zaterdagavond weer een ernstige aanrijding gebeurd. Te omstreeks kwart over zeven kwam uit de richting Voorhout een luxe auto G 12413, afkomstig uit Haarlemmer meer en bestuurd door D. V. aldaar, rijdende in de richting Lisse. Ter plaatse van den drie sprong gekomen, kwam het tienjarige doch tertje van den heer De B. alhier, per rijwiel uit de richting Sassenheim gereden. Zij is, ter wijl zij de bocht nam, tegen den auto gebotst. Haar rijwiel werd in elkaar gereden, terwijl zij zelf tegen het wegdek werd gesmakt. Op advies van den heer yf. D. Th. v. W., die direct na het ongeval aanwezig was, liet men het kind stil op den weg liggen, terwijl gelijkertijd per telefoon medische hulp werd ingeroepen. Toe valligerwijze reed Dr. Legrant van Sassenheim voorbij, Deze stelde een eerste onderzoek in, waarna op diens advies, daar hij niets ernstigs kon constateeren, het meisje in de woning van voornoemden v. W. werd binnengebracht. Het ongeval liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, maar eenmaal binnengebracht zijnde begon het meisje allerlei wartaal te spreken. Inmiddels waren haar ouders van het ongeval in kennis gesteld, waarna het kind door haar moeder werd afgehaald en per auto van den heer Heemskerk huiswaarts vervoerd. Later op den avond bleek de toestand van dien aard, dat Dr. Domisse van Sassenheim werd ontboden, die een ernstige hersenschudding constateerde. Toch werd de toestand niet levensgevaarlijk geacht. De gemeente-politie onderzoekt de schuld vraag. Maandagavond om tien uur werd brand ge meld in de in aanbouw zijnde brandstoffen- opslagplaats van de fa. Teeuwen aan de Haven. Het bleek, dat in de smederij van de fa. Groot Koffens naast de bergplaats een kachelpijp met een steekvlam werd gerepareerd. Het roet in de pijp raakte in brand en de vlammen deden het ergste vreezen. Omwonenden, brand ver moedend, waarschuwden de brandweer. Perso neel was 'spoedig aanwezig, doch behoefde geen dienst meer te doen, daar het vuur al gebluscht was. Dezer dagen werd te Berlijn een inter nationaal rij- en springconcours ge houden. Men ziet hier den Rijkssport leider von Tschammer in gesprek met de bekende rijdster Mevr. Franke op Gisela von Laaswig Maandagavond is een politie-agent, die in de Kinkerstraat surveilleerde, door 'n twee tal mannen, die onder invloed van sterken drank verkeerden, ernstig mishandeld. Nadat de mannen later met assistentie van meer agenten onder hevig verzet in de Bilderdijkstraat zijn gearresteerd en naar het bureau Raampoort zijn overgebracht, voelde de agent zich onwel worden en heeft zich met ziekenverlof naar huis moeten be geven. Omstreeks half acht zag de agent, die uit de Ten Katestraat komende de Kinkerstraat in liep even voor de Bilderdijkstraat een groote volksverzameling. Hij constateerde, dat hiervan de oorzaak was een tweetal mannen, die onder den invloed van drank verkeerden en den boel op stelten trachtten te zetten. De politieman gelastte het publiek uiteen te gaan, waaraan men slechts schoorvoetend voldeed. Hierop wendde hij zich tot de twee mannen, wien hij opdracht gaf zich te verwijderen. Zij wilden hieraan niet voldoen. Plotseling kwam een der mannen in gebogen houding op den agent af. Deze begreep hier maar al te goed de bedoeling van, trok zijn gummistok en trachtte zich den aanvaller van het lijf te houden. De man kwam op hem toe en gaf den agent vijf kopstooten. De agent wankelde en viel op den grond,waarop de woesteling den politieman nog verscheidene trappen toebracht. Onder hevige pijnen sprong de agent op en greep opnieuw zijn belager vast. Toen werd hij door den kameraad van den be- schonkene in den rug aangevallen en kreeg verscheidene vuistslagen in den nek. Een deel van het publiek probeerde intusschen den ar restant te ontzetten, hetgeen gelukte. Omwo nenden hadden echter de politie van het bu reau Raampoort telefonisch van een en ander in kennis gesteld, waarop eenige manschappen ter assistentie werden uitgezonden. In de Bil derdijkstraat bij het Kwakersplein gelukte het den agenten, den man die den agent het eerst had mishandeld te grijpen en te arresteeren. De andere man werd op het kruispunt Bilderdijk straat De Clercqstraat achterhaald en eveneens gegrepen. Onder hevig verzet werden beiden naar het bureau Raampoort overgebracht. Te gen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens zware mishandeling. Een der mannen is een steuntrekker en woont op den Postjesweg, ter wijl de andere in de Ortheliusstraat thuis hoort. De agent voelde zich, na aan het bureau te zijn gekomen, onwel worden en heeft zich naar huis moeten begeven. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) TOKIO, 19 Juli (Havas). Het Ja pansche ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft besloten het Chi neesche memorandum, dat heden aan den Japanschen ambassadeur in China, Hidaka, is overhandigd, te verwerpen. Het kan niet als een ant woord worden beschouwd op de Japansche eischen, welke Zaterdag j.l. werden gesteld. De Japansche regeering werpt de geheele verantwoordelijkheid op de regeermg van China. De verdere ontwikkeling zou aan iedere con trole kunnen ontsnappen, wanneer China zijn houding niet wijzigt. De Sovjet-Russische ambassadeur in China, Bogomolof is van Sjanghai naar Nanking ver trokken. Uit Nanking verneemt men, dat vijf cavalerie-brigades van ongeregelde Mon- goolsche troepen, gesteund door driehonderd vliegtuigen, zich ten Noorden van Tsjahar zouden verzamelen met de bedoeling, on rust te verwekken in Sjensi en Soeijoean. Maandag omstreeks kwart voor twaalf is een militair vliegtuig van het type S-8, dat van het vliegkamp De Kooy onderweg was naar Rotterdam, aan de zuidzijde van het vliegveld Waalhaven verongelukt. Het toestel is totaal vernield en het mag een wonder heeten, dat de beide personen, die in het toestel zaten, het veege lijf nog heb ben kunnen redden. Zij zijn met niet-em- stige verwondingen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Het toestel moet als verloren worden beschouwd. De machine, een oude S-8 tweedekker, was vanmorgen van het vliegveld De Kooy vertrok ken met den 27-jarigen luitenant ter zee twee de klasse, W. J. Reinierse, wonend op het be treffende vliegkamp, als bestuurder, en met den 26-jarigen korporaal vliegtuighersteller O. Saay. als mecano. Men was eerst naar Ypenburg gevlogen en daarna, volgens de opdracht, die de vliegers in verband met een oefening hadden gekregen r.aar Waalhaven vertrokken. Het toestel cirkelde eerst eenmaal boven Waal- haven rond, om daarna aanstalten te gaan ma zen tot landen. Op ongeveer 60 a 70 meter hoogte js de machine in de bocht afgegleden en neergestort. Het onderzoek is momenteel nog gaande, zoodat men ons nog geen definitieve be vestiging van dit afglijden kon geven, omdat ei nog een andere lezing is, dat het toestel in een vrille zou zijn geraakt. In ieder geval dook het toestel ineens met den kop naar beneden. Dit geschiedde even buiten de zuidgrens van het vliegveld en dit is het geluk bij dit ongeluk geweest, want nu kwam de machine wel met een geduchten klap op aen grond neer, maar in plaats van op de ver harde grasvlakte van het vliegveld te storten, raakte het toestel in den zachten veengrond van een der grienden in de buurt van het wa tertje De Koedood. Aangezien de bodem daar zeer elastisch is, is de schok niet onbelangrijk gebroken. Het toestel is bovendien ook niet ongun stig terecht gekomen: het voorste deel boor de in den grond, waarna de beide vleugels door de zwaartekracht doorsloegen en ver nield werden, maar de romp boog alleen naar de rechterzijde een eind om en bleef verder intact. De mecano kon op eigen kracht uit het toe stel klimmen. Hjj had een hoofdwond opge- loopen en verder een wond in de lies en eenige schaafwonden aan den linkerarm gekregen. Hij was evenwel weer snel ter been en het eerste wat hjj de toegeschoten hulp vroeg, was een cigaret. De bestuurder scheen er aanvankelijk erger aan toe. Hjj zat bekneld in den stuurstoel en moest eerst daaruit bevrijd worden. Dr. Fontein, uit Rhoon, was spoedig na het ongeluk ter plaatse aanwezig om de eerste hulp te verlee- nen. Na onderzoek bleek, dat ook de bestuur der er met een gekneusde rib was afgekomen. Voor alle zekerheid heeft men de beide ge wonden per particulieren ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij verder zouden worden behandeld. Van het toestel is alleen het achterste ge deelte van den romp intact gebleven. Op den vooravond van de, onder leiding van Z H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, in het bijzonder tot intentie van het behoud van het Katholiek Geloof in ons vaderland en Duitschland, naar de roem rijke martelplaats van de H. H. Bonifacius en Gezellen te Dokkum gehouden twaalfde Natio nale Bedevaart, werd in de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden een solemneel Lof gecelebreerd. De weleerw. heer Henri de Greeve hield een predikatie, waarin de aanwezigen werden aan gespoord vooral ten behoeve der bedoelde in tentie aan de Nat. Bedevaart deel te nemen. Nadat zij Maandagmorgen per extra-treinen uit Leeuwarden, alsmede per autobus van el ders, om ongeveer kwart vóór tien te Dokkum waren aangekomen, trokken de gezamenlijke pelgrimsten getale van drie duizend naar de in een schoon processiepark herschapen Martelplaats en de daar aanwezige kapel van de H,H. Bonifatius en Gezellen. Tijdens dien pelgrimstocht werden de Rozen krans, de St. Bonifacius- en andere Litanie gebeden en hymnes ter eere van Frieslands en Duitschlands Apostel, van de Allerheiligste Moe dermaagd en den H. Jozef gezongen. Om half elf droeg 2. H. Exc. Mgr. Lemmens de Pontificale H. Mis op, met assistentie var» Deken J. H. Vaas, van Leeuwarden, als pres- byter-assistens; de zeereerw. heeren Van Gal- kom en L. Buve, pastoors-dekens, resp. te Sneek en Groningen, als diaconi ad Missam; prof. Titus Brandsma O. Carm. en den zeereerw. heer Frank, Deken-Pastoor te Hilversum, als troon- diaken en Pater Seroe O.E.S.A. te Witmarsum als ceremoniarius. Na het Evangelie hield Pater A. Winkel O.P.. lector te Zwolle, de predikatie. Hoewel ten koste van zijn bloed is de door den H. Bonifacius in deze gewesten en in Dutschland ver richte arbeid met schitterend succes bekroond Zijn glorierijke marteldood strekt tot 'oewjjs, dat het bloed der martelaren het zaad der christe nen is. De regeering van een naburig land spant thans alle krachten in om de heidensche le vensbeschouwing de suprematie te verschaffen en de door den H. Bonifacius gepredikte geloofs- en zedeleerwaarheden uit staat, maatschappij en huisgezin, maar vooral uit de hoofden en harten der jeugd te verbannen. Aan het slot van zijn predikatie wekte spr. zijn gehoor op vurig tot God te bidden voor het geloofsbehoud van de in dat rijk vervolgde chris tenen, maar ook voor eigen geloofsvolharding door woord en daad tot het einde des levens. Het Woord des Heeren blijft in eeuwigheid en de poorten der hel zullen de Kerk nooit over weldigen. 's Middags om twee uur werd in de St. Bo- nifaciuskapel het leekenspel „De Kerk op Weg" (Vestaalsche Maagden), vervaardigd door mej. Bary te Leeuwarden, door leden der Leeuwarder vrouwelijke jeugdvereenigingen op verdienstelijke wijze opgevoerd. Daarna werd om drie uur door Mgr. dr. Lom mens een pontificaal Lof gecelebreerd met assi stentie van de pastoor-dekens Th. Holtmann (Leeuwarden) en L. Buve (Groningen).' Vader-Bisschop richtte een kort, krachtig en bezielend woord tot de aanwezigen, waarin hij de groeten en gelukwenschen overbracht van de kinderen van den H. Servatius aan die van St. Bonifacius. Voorts spoorde Mgr. hen krach tig aan overeenkomstig het voorbeeld van die Heilige Bisschoppen een deugdzaam leven te leiden en door de voorspraak van de Allerhei ligste Moedermaagd, de Sterre der Zee, de ge nade van vurige Kath. Geloofsliefde deelachtig te worden. Na het Magnificat werd de processie met het Allerheiligste gehouden en ten slotte Te Deum en Tantum Ergo gezongen. ontheffing verleend van het beheer ad in terim van het Departement van Landbouw en Visscherij met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen dien sten en is mr. M. P. L. Steenberghe voor noemd tot Minister van Economische Zaken benoemd. OXFORD, 19 Juli. (Reuter) De wereldconfe* rentie der kerken, waar de kerken van 45 la0' den zijn vertegenwoordigd, heeft eenstemmig besloten een boodschap te zenden aan cie Duitsch-Evangelische kerk. De vertegenwoordigers van deze kerk mochten de conferentie niet bijwonen van de Duitsche regeering; hun passen werden ingetrokken. Verder werd besloten een delegatie te zende" om deze boodschap te overhandigen. De bood schap luidt als volgt: „Wij zien den ernst van den strijd, waarin niet alleen uw kerk, doch ook de Roomsch-KatW' lieke Kerk is gewikkeld tegen de verstrooiing e" het onderdrukken van het christelijk getuigen'5. Wij, uw broeders in de andere kerken, zijn met u, lijdende broeders van de Duitsche Eve»' gelische kerk in liefde en gebed." HAARLEM. Geëxamineerd 8 cand. Geslaaë- mej. A. A. Wester, Bergen N.H. en de heel L. w. J. Berns, Haarlem. De Pyreneeën zijn achter den rug en n°' altijd heeft Sylveer Maes, de winnaar van b"1 vorige jaar, de gele trui om zijn body. Wel 8 bet zijn ernstigsten concurrent, den Franse*1 man Lapebie, gelukt den achterstand 101 slechts anderhalve minuut te verkleinen, mak' na den rustdag van Dinsdag komen er ëee° cols meer en Lapebie zal wel buitehgew'O0 moeten rijden om een tweede zege van de" Belgischen favoriet te niet te doen. Dat de vijftiende etappe, die over de vier ruchtste cols .leidt en in staat is het gebee klassement door elkaar te gooien, zulks beeft bewerkstelligd is te danken aan het eveb, eens sublieme rijden van Sylveer Maes. db voortdurend bij Berrendero in de buurt evenals zijn landgenooten Felicien Vervae0" en de individueel Vissers. Maar ook Lapel", oie aanvankelijk niet kon meekomen, herstel0' zich later schitterend en wist zich zelfs in tie' hoofdpeleton te werken, waar hij. achtei rendero, als tweede aankwam door in den spr' van een zestal renners te winnen. Anton van Schendel reed uitstekend, ""y. taaie vasthoudendheid trapte hij zich berg0, bergaf, steeds een groep achtervolgers aan"0 rend. Als zeventiende kwam hij met negen minu' lC achterstand op Berrendero aan, een f""® prestatie in dezen moordenden rit. Berrendero had zich bij de afdaling van col d'Aubisque meer laten vallen dan rü in enorme vaart ging hij naar beneden, mand kon hem bijhouden. Met 49 secoh' de" de"' pie- de" voorsprong kwam hij als eerste over de e' Ijpd- streep. Een groep van zes renners kwam volgens binnen. Lapebie won in den sprint werd tweede, Sylver Maes zevende met °6 zelfden tijd als Lapebie. De uitslag luidde: yj, 1. Berrendero (Spanje), tijd 7 uur 1 01 1 sec. 2. Lapebie (Frankrijk) 7 uur 1 min. 5° 4. 3. Frechaut (Fransche onafhankelijke)» y Vicini (Italiaansche onafhankelijke), 5. C05, (Fransche onafhankelijke), 6. Canardo je), 7. Sylveer Maes (België), 8. Camusso (1 lië), allen in denzelfden tijd. ec. 17. Anton van Schendel, 7 uur 10 min. ^0 In het algemeen klassement wist door bonificaties nog 45 seconden van zijn terstand af te halen, waardoor Sylveer zt. wel is waar zijn gele trui nog behoudt, 01 g, met slechts anderhalve minuut voorsPr° y Vicini blijft derde, Vissers heeft met Diss" jS van plaats verwisseld. Anton van Schend"1 y, van de 46ste plaats naar de 42ste opgescb" g In het landenklassement leidt Belgi® 0p steeds, gevolgd door Frankrijk, Italië sta5-Uit- de derde, Duitschland op de vierde en seriand op de vijfde plaats. In een strijd, welke bijna twee uur d< Bij K. B. is, te rekenen vanaf den datum van inwerkingtreding van het K. B. van 9 Juli 1937, mr. M. P. L. Steenberghe eervol VjVj** UtiJJU, YYWXkG IJ II CU UWCC UU1 heeft het Amerikaansche dubbel Budge en met 46, 75, 86, 64 gewonnen p' Duitsche paar von Cramm en Henkei, door de stand in den Davis-bekerwedstrijd yd schen de Vereenigde Staten en Duitse*1 voor de interzone-finale, na den tweede'1 fi- 21 is geworden, ten gunste van de kanen. yjjs' Men mag wel aannemen, dat met de sing van het dubbelspel ook de beslissin» de match is gevallen, want het valt nJftye'de te nemen, dat heden de Amerikanen d® laatste enkelspelen zullen verliezen. ye" De beslissing viel eerst in de vierde Duitschland leidde met 41, doch daar11® ?jj" loor eerst Henkei en daarna von Cramm^K0 service. Vijf games wonnen Budge en „yd" achter elkaar, zoodat in vier sets deze r was beëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4