Een tweede bombardement van Wang Ping door Japanners m l Het non-interventie- systeem Noodweer boven Borculo „PROTECTOR" I Het offensief bij Madrid Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers üe „strafexpeditie" tegen het 29e leger ingezet I INBRAAK-VERZEKERING Het overlijden van Marconi De incidenten te Belgrado DE BAROMETER ttJREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: "oor Haarlem en Agentschappen per V'eek 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 21 JULI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20673 Hoewel op verscheidene plaatsen gevochten wordt, schijnt toch nog geen oorlog te wor den verwacht Notawisseling scherp doch niet uitdagend Hidaka heeft een onderhoud met Wang Tsjoeng Hoei «Ut Het Japansche antwoord op de Chineesche nota Tsjang Soe Liang wil iets goedmaken Geen Britsche bemiddeling Een Japansch communiqué Boerderijbrand door bliksem inslag Landbouwer door het hemelvuur gedood Looierij afgebrand Het Weer Het verdeelingsplan van Palestina De rooden melden, dat de rechtsche druk schijnt te verzwakken GROOTE TABAKSFABRIEK DOOR BRAND VERNIELD De begrafenis zal te Bologna plaats hebben De onderhandelingen zouden weer op het doode punt ge komen zijn Italië wil wijziging in het Britsche voorstel Bij de jongste Engelsche manoeuvres werden uniformen gebruikt tegen gas aanvallen. Bij het schoonmaken van het vlieatuia Geringe meerderheid in de Kamer voor het Concordaat verwacht Begrafenis Verdere nasporingen naar Amelia Earhart? Havenarbeiders staken te Darwin DE CONVENTIE VAN MON- TREUX GOEDGEKEURD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PEIPING, 20 Juli (Reuter) De Japanners begonnen te 19.45 uur Wangping opnieuw en hevig te bom bardeeren. Nadat de eerste beschie ting van den middag vruchteloos was gebleven, hadden zij zwaarder ge schut uit Fengtai laten komen. Ook op andere punten bij Peiping is het tot "otsingen gekomen. De strijd dreigt algemeen Worden. Het tweede bombardement van Wangping Is na een uur gestaakt. De Japanneezen hebben gebruik gemaakt van brandbommen. Te Peiping verklaart men, volgens een te- ®gram uit die stad, in verband met de nieuwe ^vechten, dat de Japansche artillerie van de °bder generaal-majoor Kawabe staande bri jjade de beschieting van Wangping hedenmid- ?ag om drie uur (Chineeschen tijd) geopend Aeeft. Binnen anderhalf uur waren verscheidene banaten afgevuurd. Uit Tokio wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen bij Wangping onmiddel lijk na den aanvang van den strijd, ook tegen de omliggende stellingen van het negen en twintigste leger gesloten de „strafexpe ditie" hebben ingezet. öomei ziet in dezen Japanschen maatregel ""et begin van ernstige ondernemingen". Het Japansche leger, aldus dit Japansche gegraaf.agentschap, heeft alle hoop opgege- dat nog een vreedzame bijlegging van het ^cident bereikt kan worden. In militaire kringen in Tokio hoopt men r^hter nog op een beperking van de gevechten het district Wangping. In politieke kringen meent men in de houding ati de Nanking-regeering het gevaar voor een 'tbreiding van de oneenigheden te zien. Op eenige mijlen ten Westen van Peiping Is heden geschutvuur gewisseld, hetgeen volgens hier heerschende opvatting nog niet Automatisch den aanvang van den oorlog •het Japan met zich meebrengt. .Het ministerie van Oorlog te Tokio deelt ?ede, dat heden van af het aanbreken van den Ag, de Chineesche troepen in de nabijheid van rivier Joeng Ting Ho gevuurd hebben op Apansche troepen. Even over twee uur des •'ddags begonnen de Chineesche troepen op te fikken uit Papausjan en uit Loekwotsjau. De Rechten worden voortgezet. Tot dusverre is .6tl Japansch soldaat gedood, en een ander «Wond. Naar het agentschap Domei meldt, heeft 4e raadsheer van de Japansche ambassade, Hidaka, hedenmorgen een onderhoud ge had met den Chineeschen minister van Huitenlandsche Zaken. Hij eischte een duidelijk en ondubbelzinnig Atwoord op de kwestie van de plaatselijke jj ereenkomsten in Noord-China en op de gestie van het stop zetten van alle jegens jApan vijandelijke handelingen, aangezien de v Dansche regeering de gisteren overhandigde jjj A van de Nankingregeering beschouwt als in overeenstemming met den toestand en jvredigend. •j,minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Joeng Hoei, antwoordde, dat China zich niet lJ?.et tegen plaatselijke overeenkomsten. De vbister handhaafde echter het standpunt van (joking, volgens hetwelk deze overeenkomsten (ij toestemming van de Nankingregeering noo- «ebben. Voorts verklaarde Wang, dat China ,jh vrede wil en hoopt, dat het conflict gelo geerd zal kunnen worden. He gisteren door Nanking overhandigde Antwoordnota wijst den weg naar de oplos sin. be. g van het conflict. De daarin vastgelegde Smselen, aldus Wang, geven de uiterste c°hcessies, waartoe China tegenover Japan 111 staat is. Tolitieke kringen te Tokio hechten zeer ^foote beteekenis aan dit onderhoud. een zitting van den kabinetsraad, die bet n bijeen was gekomen, was verklaard, dat ba kabinet zijn aanstaande besluiten in ver- 4 met het Noord-Chineesche conflict van Obderhoud afhankelijk zou stellen. J» Japansche ministerie van buitenlandsche bij,611 heeft heden aan de regeering van Nan- OjJj haar antwoord doen overhandigen op de j5>eesche nota van gisteren. btriaar het agentschap Domei meldt, roept Ja- hit antwoord, zooals reeds gemeld, de Plj/f'hgregeering op de uitvoering van de ir, b^'-ijk tot stand gekomen overeenkomsten bjlj °°rd-China niet te storen en alle vijande- Sr Piaatregelen tegen Japan te staken. Het kejj Hanking geëischte gelijktijdige terugtrek- ^°rdtan de Japansche en Chineesche troepen fcefa. Van de hand gewezen en opnieuw wordt cht, dat de naar Noord-China gedirigeerde 1 troepen der centrale regeering onmiddellijk teruggetrokken worden. De Japansche nota verklaart verder, dat de oplossing van het conflict langs diplo- matieken weg door China zelf verhinderd wordt. De naar het aantal buitengewone su perioriteit van de Chineesche troepen in Noord-China bedreigt het leven van de Ja pansche kolonie en van het Japansche gar nizoen en weerlegt terzelfdertijd de door Nanking naar voren gebrachte bewering, dat het dirigeeren van troepen naar Noord- China uitsluitend geschied is binnen het ka der van maatregelen tot zelfverdediging. De Chineesche eisch, dat alle plaatselijk tot stand gekomen overeenkomsten door de Nankingregeering moeten worden goedgekeurde is in tegenspraak met den organisatorischen aard van den politieken raad van Hopei en Tsjahar. Tenslotte verklaart Japan, dat de Chi neesche houding het gevaar met zich mede brengt, dat de toestand „buiten controle" geraakt. De Nanking-regeering wordt opge roepen den toestand opnieuw te bestu- deeren. Terwijl de onderhandelingen te Tientsin wor den voortgezet, is het in de laatste 24 uur in de streek van Loekwotsjau en Fengtai hier en daar tot schermutselingen gekomen, waarbij aan bei de zijden verliezen zijn geleden. De verklarin gen van Tsjang Kai Sjek hebben in Chineesche kringen te Peiping nieuwe ongerustheid veroor zaakt, doch generaal Soeng-Tsje-Joean, die de Chineesche pers heeft ontvangen, gaf hoop op een spoedige en vreedzame regeling van de in cidenten bij Loekwotsjau. Volgens mededeelingen uit Chineesche bron zou Soeng de leiders van het 29ste leger, die van anti-Japansche gezindheid zijn, er toe wil len brengen zekere eischen van Japan in te wil ligen. Niettemin schijnt het, dat een terugtrek ken van het 29ste leger ernstige moeilijkheden zou doen rijzen. Uit buitenlandsche bron ver neemt men, dat vier of vijf divisies van de troe pen van Nanking bij Paoting en Sjisjiasjoeang zijn aangekomen. Men verneemt, dat generaal Feng Joe Sjang, de „christengeneraal", tot opperbevelhebber der Chineesche strijdkrachten in Noord-China is benoemd. Maarschalk Tsjang Soe Liang heeft Tsjang Kai Sjek onlangs gevraagd in den oorlog te mogen trekken, om zijn optreden van ver leden jaar, toen hij Tsjang Kai Sjek gevan gen nam, goed te maken. Men zegt, dat hij te Fengpoe in het Noor den van Anliwei is aangekomen om het bevel over een deel van zijn vrogere troepen weer op zich te nemen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is uit Koeling te Nanking aangekomen. Na zijn aankomst is Tsjang Kai Sjek in con ferentie gegaan met den minister van oorlog en andere leden der regeering. De Chineesche ambassade heeft officieel te gengesproken, dat de ambassadeur Tai-Tsji Brit sche tusschenkomst in het conflict met Japan zou hebben gevraagd. Wel worden aldus de ambassade de Britsche en Amerikaansche regeeringen sedert het begin van het conflict voortdurend van den stand van zaken op de hoogte gehouden. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft te 16.50 uur een communiqué gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat de Chineesche troepen sedert hedenochtend de Japansche troepen hevig hebben gebombardeerd en daarna omstreeks twee uur in den middag zijn over gegaan tot een offensief tegen de Japansche troepen, met als uitgangspunt Pa Pau Sjan, Loe kwotsjau en Wangping Sien. De Japansche troepen gingen hierna tot een tegenaanval over. Uit Fengtai wordt gemeld, dat de Chinee, sche troepen weigerden Wangping Sien te verlaten, overeenkomstig het verdrag van 11 Juli. Zij openden het vuur op het Japan sche hoofdkwartier te Fengtai met loop graafmortieren. De Japansche artillerie be antwoordde dit vuur en bracht het in een half uur tot zwijgen. De Chineesche troepen op den rechteroever van de Joeng Tingrivier begonnen omstreeks vier uur in den middag weer te schieten, doch ook hier werd het vuur spoedig door de Japan sche artillerie tot zwijgen gebracht. De Japan sche infanterie is nog niet in actie gekomen. Niettegenstaande het schieten worden de on derhandelingen tusschen de Chineesche en Ja pansche autoriteiten te Tientsin en Peiping voortgezet om te pogen een vriendschappelijke regeling tot stand te brengen. Nader werd medegedeeld, dat de besprekingen om te komen tot een vriendschappelijke rege ling, goeden voortgang hadden. Uit Fengtai wordt vernomen, dat de Chi neesche kazernes te Loekwotsjau en het wapenmagazijn te Wangping Sien in brand zijn geschoten. Dinsdagmiddag tegen zes uur ontlastte zich boven het stadje Borculo een hevig on weer, dat gepaard ging met hevige regen buien en eenigen hagel. Tijdens dit nood weer sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer J. T. Geerlings, gelegen in den z.g. Dijkhoek. Het pand is geheel uit gebrand. Het grootste gedeelte van den inventaris en den hooioogst ging verloren. Een bijgebouw kon echter behouden blijven. Eenige kippen werden door het hemelvuur doodgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Toen men eenmaal eenige beekjes in de buurt had gevonden, bleek de brandslang te kort te zijn. zoodat van blussching in het geheel niets ko men kon. Dinsdagavond om zeven uur is te Ruurlo tijdens onweer de vijftigjarige landbouwer Te Veldhuis, die in de keuken van zijn boer derij zat, door den bliksem getroffen en gedood. Er ontstond geen brand. Alleen het gedeelte van een muur, waarlangs de lichtleiding loopt, is licht beschadigd. De bliksem sloeg eveneens in een tegenover de boerderij gelegen huis, waar een groot gat in den binnenmuur geslagen werd, doch verder ontstonden er geen ongelukken. Te Dongen is tijdens een kort maar hevig onweer de bliksem geslagen in de vier ver diepingen hooge looierij van de erven Van Loon. Het gebouw, dat uit hout is opgetrokken en midden in het dorp staat, stond in een oog wenk in volle vlam. Slechts een personenauto kon men redden. Het gebouw met inventaris brandde geheel uit. De brandweer stond voor een hopelooze taak en moest zich beperken tot het nathouden van de aangrenzende gebouwen. De Arabische troonopvolger Prins Soead en de Erfprins van den Sultan van Marokko Prins Hassan tijdens een bezoek te Parijs Ten bate van het Belgische Roode Kruis is in de „Hall du Centenaire" te Brussel een militair concert gegeven, waaraan de muziekkorpsen van alle regimenten deel namen. Majoor Prévot dirigeerde deze enorme kapel, waarvoor hij, zooals de in zet toont, bloemen ontving van de jongste kapelmeesters Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, later toenemend uit Zuidelijke richtingen; toenemende bewolking. Later H kans op regen of onweer, koeler. Verdere vooruitzichten: Toenemende wind met veel kans op regen en koeler. =E IIIIIUIIIIIIIIIIIIMIU 1IIII lllll IIHII1IM1III1IIIIMI lllll IIMIMIilllllllMllllllllllllllllMIIIIMIIIlllllIM I ONDEBL VERZEKERING MIJ i DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. I i Tel. 45014 en 45016 i Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen miMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuiiimiiiiiiiMiiiiiimiMMiiiiiiMiiiiiiT GENèVE, 20 Juli. (Havas). Daar alle antwoor den, met betrekking tot de kwestie van de ver deeling van Palestina van de leden van den Volkenbond binnen gekomen bevestigend luiden, heeft de voorzitter van den Volkenbondsraad geconstateerd, dat er aanleiding bestaat de per manente mandatencommissie uit te noodigen, in haar buitengewone zitting van 30 Juli de aan bevelingen van de Britsche koninklijke commissie van onderzoek naar den toestand in Palestina en de desbetreffende verklaring van de Engel- sche regeering te bespreken, en voorloopig advies uit te brengen vóór de bijeenkomst yan den Volkenbondsraad in September a.s, MADRID, 20 Juli (Havas). De druk, dien de rechtschen gedurende twee dagen aan het front van Brunete, Quijorna en Villa- nueva del Pardillo uitoefenden, schijnt te verzwakken. Vandaag werd slechts geweer- en machine geweervuur gewisseld. De rechtschen hebben een aanval tegen Villafranca del Castillo ingezet, doch met minder kracht, zoodat de regeerings- troepen zich gemakkelijk konden handhaven. Een aanval op Usera is afgeslagen. In Guadalajara, ten Westen van den weg naar Aragon, oefenen de regeeringstroepen een krachtigen druk uit op de stellingen van den vijand, die eenige loopgraafliniën moest prijsgeven. KOPENHAGEN, 20 Juli (D.N.B.). In een groote tabaksfabriek in Horsens (Jutland) waarvan de oudste gebouwen uit 1774 dateeren. is een brand uitgebroken, waardoor de geheele fabriek, met alle opslagplaatsen, totaal ver nield werd. De schade wordt geraamd op om streeks vijf millioen kronen, ROME, 20 Juli (Stefani). Het stoffelijk overschot van Marconi zal te Bologna be graven worden. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Diep getroffen door den dood van Mar coni, heeft Z.H. de Paus aan de weduwe en de familie van den uitvinder zijn har telijke deelneming laten betuigen met het verlies van den grooten geleerde, met wien Hem een bijzondere waardeering en vriend schap verbonden heeft. Omtrent het'afsterven van Marconi meldt de Osservatore Romano, dat de pastoor van de Romeinsche parochie, waarin de zieke woonde, tegen middernacht aan het ziekbed geroepen werd. Toen scheen de toestand echter niet ver ontrustend, zoodat de pastoor den zieke weer verliet. Kort daarna volgde een instorting en de zuster, die den zieke verpleegde, vroeg hem toen, of hij de laatste H. H. Sacramenten wilde ontvangen. Toen Marconi bevestigend antwoordde, werd de pastoor opnieuw geroepen en diende den stervende de H. Teerspijze toe. Daarna namen de krachten van den zieke snel af en om drie uur 4 stierf de groote uit vinder, terwijl hij te zamen met den priester het Onze Vader bad. Ten teeken van rouw over Marconi zal mor gen op alle openbare gebouwen in Rome de vlag halfstok worden geheschen. Heden hebben talloozen een kort bezoek gebracht aan de rouwkamer waar het stof felijk overschot van den grooten uitvinder is neergelegd. Rond de baar zijn zeer vele bloemstukken en kransen neergelegd en dit aantal groeide steeds aan. Ook de schoolkinderen, begeleid door hun onderwijzers en onderwijzeressen kwamen een laatsten groet brengen aan graaf Marconi. LONDEN, 20 Juli. (Reuter) Het sub-comité voor de niet-inmenging heeft hedenmiddag om 13 uur 05 zijn beraadslagingen verdaagd tot 16 uur, na gedurende twee uur en een kwartier bijeen te zijn geweest. Men meent te weten, dat principieele over eenstemming is bereikt over de plaatsing van internationale waarnemers in de Spaansche havens. De vertegenwoordigers kwamen over een zekere technische aspecten van dit pro bleem in het technische comité vast te stellen. De middagvergadering der ondercommissie voor de niet-inmenging is te 18.45 uur ver daagd. Reuter meent te weten, dat de Brit sche regeering nog niet is gemachtigd tot het aanknoopen van onderhandelingen met de partijen in Spanje. In de middagbijeenkomst is het vraagstuk van de vorming van een commissie voor de regeling van het terugtrekken der vrijwilligers besproken. Men gelooft, dat de Italiaansche ver tegenwoordiger heeft gevraagd, de door Enge land voorgestelde procedure te wijzigen en het terugtrekken der vrijwilligers niet te bespreken, alvorens de rechten van oorlogvoerenden zijn toegekend. Daar men niet tot overeenstemming kon komen over de procedure, werd de bijeen komst verdaagd, zonder dat een datum voor een nieuwe vergadering is vastgesteld. Lord Plymouth zal, naar men verklaart, de hoofdcommissie een uiteenzetting van den toe stand geven, doch het schijnt op het oogenblik, dat de meeningsverschillen over de procedure als resultaat hebben, dat de besprekingen op nieuw op het doode punt gekomen zijn. Wangping voor de tweede maal door de Ja panners gebombardeerd; de „strafexpeditie" tegen het 29e Chineesche leger ingezet; oorlogs gevaar schijnt niettegenstaande de gevechten niet onmiddellijk aanwezig te zijn; de Chineesch- Japansche notawisseling is scherp, doch niet uitdagend. De besprekingen in de non-interventie-commis sie opnieuw op het doode punt; Italië wenscht eerst erkenning van oorlogvoerenden en daarna bespreking over het terugtrekken van vrijwilli gers. Madrid meldt, dat de rechtsche druk bij Brunete schijnt te verzwakken. Marconi zal te Bologna worden begraven. Overzicht van de bedrijfsresultaten der K.L.M. in West-Indië. Landbouwer te Ruurlo door het hemelvuur ge troffen en gedood. Looierij te Dongen door den bliksem getroffen en afgebrand. Ernstig auto-ongeluk onder Voorthuizen; vier personen ernstig gewond. Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons vergadert te Arnhem. New Yorksche beurs: Opening vast, later eenige reactie; handel ruim. BELGRADO, 20 Juli (Havas). De veront waardiging, gewekt door de bloedige in cidenten tijdens de processie der Grieksch- Katholieken, is nog gegroeid, nadat bekend werd, dat Simeon, Bisschop van Chabatz, tengevolge van de hem toegediende slagen met een gummistok, een schedelbreuk heeft bekomen en dat Jantitsji, voorzitter der Kamercommissie en oud-minister van Eere- dienst, in een ernstigen toestand verkeert. In de Kamerbijeenkomst van vanmorgen heb ben verscheidene afgevaardigden de incidenten besproken en critiek geoefend op de politie van Belgrado, omdat die officieel heeft medege deeld, dat er gister geen wanordelijkheden zijn voorgekomen en dat er geen gewonden waren. De voorzitter maande de leden aan zich niet „door de straat" te laten beïnvloeden. Men verwacht, dat de Kamer het Con cordaat met den Heiligen Stoel met een geringe meerderheid zal goedkeuren, doch eenige leden van den Senaat, die tot de meerderheid behooren, hebben verklaard tegen te zullen stemmen. Over het lot van het Concordaat zal dus in den Senaat, waar de oppositie sterker is, beslist worden. Er wordt een oude kennis van u begraven. Gij zijt op het kerkhof; neen, op de begraafplaats, want sinds lang behoorde hij niet meer tot de kerk. was hij vervreemd van het geloof, waarin hij was geboren en opgevoed. Nu staat, gij bij het geopende graf, waarin langzaam het stoffelijk over schot wordt neergelaten. Geen priester en geen kruis. „Een mooie kist", mompelt iemand in uw nabijheid. Inderdaad, het ding is mooi/ in zijn soort: kostbaar hout, fraai beslag. Over enkele dagen slechts zal het niet meer zijn, om aan te zien. En er komt een schrijnend gevoel van deernis in u op, een gevoel van wrevel ook. van opstandigheid bijna. Uw gedachten ziin vol van den ontslapene. Hoe is het mogelijk, hoe is het mo gelijk! Zóóveel verblinding, geduren de zóóvele jaren, tegenover het licht der eeuwige Waarheid, stralend reeds voor alle menschen in dit aardsche leven! Er komen u woorden op de lippen; maar gij spreekt ze niet uit. Gij zijt sprakeloos bij het nog slechts even geopende graf. Gij weet, dat er een eindelooze barmhartigheid is. Gij weet óók, dat gij niet oordeelen kunt, niet oordeelen moogt. En terwijl gij heengaat, rijst plotse ling een woord van Victor Hugo in uw gedachten: „Dieu l'a jugé. Silence!" „God heeft hem geoordeeld. Laat ons zwijgen!" En bidden.... HONOLOELOE, 20 Juli. Naar verluidt, hebben namens den echtgenoot van Amelia Earhart, George Putnam, optredende agenten getracht een overeenkomst aan te gaan met kapitein Bill Anderson, die groote ervaring heeft in het bevaren van het midden van den Stillen Oceaan. Zij trachten hem over tt halen zich te belasten met het verdere opsporen van de aviatrice, die thans reeds sedert 2 Juli j.L vermist wordt en die officieel reeds is opge geven. De Egyptische Kamer heeft met vrijwel al- gemeene stemmen de Conventie van Montreux goedgekeurd. DARWIN, 20 Juli (Reuter). Tengevolge van een staking onder de havenarbeiders alhier begint een ernstig voedseltekort te ontstaan. De stad heeft geen voorraden meer en de levensmiddelenverzendingen, dit de voedselvoor ziening voor de volgende maand moeten ver zorgen, bevinden zich aan boord van een stoom schip. Waarschijnlijk zal het garnizoen opge roepen worden om het schip te lossen. I i i inuunniiiiiiiiiii/imj i Stand op Woensdag 1 uur v.m. 762.1 yorige stand 763.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1