HENSEN Sü*- JAMB0REE VACANTIE?! Geen overvloed, maar zelfs gebrek SEIZOEN- OPRUIMING 10 KORTING ZOM E «GENOEGENS Jac. v. d. Noord GAAT U MET RAADPLEEG 1 DAN DEZE I RUBRIEK! I j Weekprogramma Bootdienst Haarlem, 21 Juli AAN GOEDE VAKLIEDEN Kort en volledig Spaarne 60 Naar Marken, Kagermeer en Schiphol WOENSDAG 21 JULI 1937 STADSNIEUWS Geen een afgestudeerde van de Ambachtsschool te Haarlem is werkloos Verloren idealen Volwassen werkloozen genoeg! 1»! HERWONNEN LEVENS KRACHT De rijwielplaatjes STAALDRAAD KNAPTE AF v n! De loonen! Jongeman van 4 meter hoogte gevallen Stoffen-Colberts Zomer-Panta lons Plus-Fours Polo-Shirts PAARL AARSTE EoTtd!2842-HMMM DE KLEVERLAAN Alles komt spoediger dan verwacht in orde HAARLEMSCHE ORKESTVER. Interessant vierde zomerconcert Arbeid Adelt U.A. Orgelbespeling DE LEIDSCHEVAART EN DE TRAM En gesloten-verklaring van wegen RETRAITETIJD Goedkoope trein Wijsheden uit het scheersalon Daar waar de komkommer ontsproot hit; MEDEDEELING Kampeer-koopjes SPECIAALZAAK Naar SCHIPHOL: 4 Volle dagen naar liet mooie llelgenland GEMEENTEZAKEN Balansen De Bavinckschool Taxi's, touringcars, enz. AGENDA Bioscopen 22 Juli Bioscopen Gevonden voorwerpen en dieren Bij de uitreiking van de diploma's aan de afgestudeerden van de M. T. S. kon worden Medegedeeld dat onder de afgestudeerden haast geen werkloosheid meer bestaat. De heer Hengeveld, directeur van de Ambachts school, kon ons een nog veel meer verheu gende mededeeling doen. Niet alleen dat Seen enkele afgestudeerde van de Haarlem- sche Ambachtsschool werkloos is maar er is.. Selfs gebrek aan! De directeur vertelde »ns krasse staaltjes van de wijze, waarop he Scheepvaartmijen om de leerlingen van hen cursus voor Scheepsmachinisten zitten te „springen", zooals de geijkte term daar voor luidt. Er is een groot gebrek aan goede vaklieden 5(1 daarom betreurde de heer Hengeveld het ®ah ook zeer, dat eenigen tijd geleden zoo maar gilder meer, vanwege de moeilijke tijdsomstan digheden, (de gebruikelijke dooddoener!) de r'ejarige cursus van de Ambachtsscholen in tweejarigen werd omgezet. Wat vroeger in r'e jaar tijds geleerd werd, moet thans in twee iaar den leerlingen bijgebracht worden. Het v.erPlan verminderen gaat niet of zeer moei- ,®t. Niet alleen zou dit de vakkennis in gevaar j^hnen brengen en juist aan goede vak- ^hen bestaat immers zoo'n groote behoefte! ttiaar ook de aansluiting tusschen Ambachts chool en M. T. S. laat het niet toe. teder jaar gaan verschillende afgestudeerden Yti de Ambachsschool hun studie voortzetten iaö de M. T. S. en de verkorting van den cur- Jhduur maakt dat moeilijker. Men denke niet, at een leertijd van 2 jaar voldoende is om !eh ambacht te leeren. Dat kost wel 8 tot 10 har! Sij den cursus voor Scheepsmachinisten heeft hen nog eigenaardiger bepalingen gemaakt. We hetnoreerden hierboven reeds dat de Scheep- aartmij.-en de afgestudeerden van dezen cur- ,as best kunnen gebruiken en inplaats nu het ,eha!en van het diploma eenigszins gemakke- '&er te maken, zooals wel meer gebeurt als f gebrek aan iets bestaat, heeft men de eischen erzwaard en den cursusduur verkort! In Zuid-Afrika prefereert men Nederlandsche taklieden boven Engelsche, omdat de eerste be- "C dan de laatste zijn. Ook hieruit blijkt hoe °?rzichtig men moet zijn met het vakonder- 'is jn gevaar te brengen zooals nu door de ^korting van den cursusduur is gebeurd. *- Hoe komt het dat onder de volwassen werk ten dan blijkbaar zoo weinig vaklieden zijn? i Ongeveer 20 jaar geleden, zoo vertelde de Hengeveld, moesten de jongemannen on- j r de wapenen komen door den wereldoorlog ,r' daarna ontstond er een tijd van hoogdruk de industrie en kon iedereen een baantje hijgen. Daardoor echter had men geen tijd om vak behoorlijk op een ambachtsschool b.v. j leeren. Het was aanpakken en het vak leer- ,e ttien in de practijk wel. De huidige langduri- Werkloosheid in sommige vakken heeft thans ,cYter die vakkennis-door-ervaring doen verlo nk gaan en zoo zijn er nu wel veel werkloozen aar weinig werklooze goede vaklieden. Zou daar geen mouw aan te passen zijn? is natuurlijk verheugend dat de jongelui JJ11 den slag komen maar de Staat heeft er veel aan, dat de volwassen werkloozen, die gezin moeten onderhouden, weer in het toductieproces kunnen worden opgenomen. Het is onmogelijk om iemand in korten tot een goed vakman op te leiden. Daarvoor burners 8 tot 10 jaar noodig. heer Hengeveld opperde het denkbeeld om s s Proef b.v. een dertigtal werkloozen een cur- ijh Van de Ambachtsschool te laten doorloopen behoud van hun werkloozensteun (ze moe- i*1 tijdens hun studie natuurlijk in hun onder- 'Ollrt„r.;™-. en dat van hun gezin kunnen voorzien), afloop van den cursus zouden ze dan als klingen" in de fabriek of werkplaats komen V: 11 krijgen tot het totaal voldoende is om t Van staatwege een toeslag op hun leerlingen- er l voor zichzelf en hun gezin van te kunnen k aP. Op die wijze zou wel een aantal goede g bieden uit de volwassen werkloozen verkre- •h1 kunnen worden, al kost het natuurlijk tijd. ns als werklooze niet-vaklieden zijn ze van voordeel voor zichzelf, den Staat en de Jkeenschap en wie weet voor hoelang dat nog uhrt tjY" Waarom is er eigenlijk zoo'n groote vraag ar vaklieden? Heeft de machine het handwerk Vervangen? Of nu Jan of Piet aan de ma- Dat is zeer verschillend naar gelang fa briek en patroon, maar doorgaans zijn ze zeer behoorlijk. Is de keuze van het beroep der leerlingen in den loop der jaren nog veel veranderd? De smeden van vroeger komen niet veel meer voor. Daarentegen hebben ook de hoogere sferen voor de leerlingen aantrekkingskracht gekregen, precies als bij de H. B. S.-ers. Tien tallen leerlingen melden zich ieder jaar voor de vliegtuigentechniek aan, maar als er één afge studeerde van de Haarlemsche Ambachtsschool per jaar bij de vliegtuigtechniek geplaatst wordt, dan is dat een buitenkansje! Voor vele leerlingen beteekent het dus een verloren ideaal Maar veel hindert het niet, want de jongens worden niet speciaal op b.v. de vliegtuigtechniek afgericht. Ze krijgen een algemeene opleiding in hun vak, die hun geschikt maakt voor ale be drijven, die tot hun vak behooren. Kan de electricien, die zich speciaal wilde voorbereiden op een functie bij de electrische tractie der Ned. Spoorwegen (hetgeen thans ook zoo goed als uitgesloten is) die functie niet krij gen, dan is zijn opleiding zóó, dat hij evengoed bij de P. T. T. in dienst kan komen of bij Pigee. Electrotechniek en autotechniek zijn de vak ken, die ook veel vat op de jongens hebben. Maar niet ieder, die zich daarvoor aanbiedt, wordt aangenomen, ook al zijn zijn capaciteiten voldoende. De heer Hengeveld regelt het aantal leerlin gen voor iedere afdeeling naar het aantal wer kenden dat in de practijk in het betreffend vak werkzaam is, zoodat er op de Ambachtsschool dus geen „overproductie" van b.v. electriciens kan ontstaan. Door deze regeling van het aantal leerlingen naar de behoefte in de practijk kan ook werkloosheid der afgestudeerden voorkomen worden. Was zoo'n zelfde regeling maar ook in te voeren bij de studie voor vele intellectu- eele beroepen! Niet vele hoogere en lagere scho len immers zullen het den heer Hengeveld kun nen nazeggen: geen een afgestudeerde van mijn school is werkloos, men heeft er zelfs behoefte aan! Nog enkele dagen en het oude rijwielplaatje moet worden vervangen door een nieuw. Dit oude plaatje heeft voor u geen doel en doet geen dienst meer, maar het heeft toch nog waarde en wel in het belang der tuberculosebe strijding. Het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht heeft al eenige jaren een inzame ling gehouden van oude rijwielplaatjes, oud loper en andere voorwerpen, waaraan de be zitters geen waarde hechten en welke bij mas sa-inlevering toch nog iets opbrengen. In het gebouw St. Bavo zal voor dit doel weer een groote bus geplaatst worden, waar men het kan deponeeren. Ook de heer Stevens, concierge van 't gebouw, is bereid het in ont vangst te nemen. Mocht de hoeveelheid te zwaar zijn om het te bezorgen, een kort briefje aan het secretari aat Zomervaart 134 en het wordt afgehaald. Zoo siet men dat men met onnuttige voor werpen, welke voor u geen waarde hebben, toch nog een goed werk kan doen in het belang der lijdende menschheid. Al is het nog zoo gering, alles wordt dankbaar aanvaard. staat, als hij de machine maar weet te VQ ncn, dan loopt de zaak gesmeerd. Is daar- °r zooveel vakkennis noodig? Inderdaad, die is zeer zeker noodig, ant- °rdde de heer Hengeveld. Niet ieder, die een chine weet te bedienen, is daarom een vak- ly b. Dat kan men aan duizend en een klei- t^pcden aan het werkstuk merken. De ma- q,.,ae mag dan den handwerksman wel ver- tk ^Sen hebben, ze heeft een nieuwen kunste- als het ware te voorschijn geroepen: de bhian, die zijn machine zóó weet te bedie- V0 dat een volmaakt werkstuk afgeleverd j^t. Dat is inderdaad een groote kunst! aarom duurt de opleiding ook zoo lang, even- als voor sommige intellectueele beroepen kantoorbediende of onderwijzer, waarvan ^elen werkloos zijn. tv 2yn er nog wel eigenlijke handwerkslieden "dig? He mechaniseering is. in elk ambacht ge- «6^ zelfs in dat van b.v. schilder, die toch handwerksman bij uitstek is. Daarom heeft tOf^'digc directeur van de Ambachtsschool ge- Yjq dat zijn onderwijsinrichting met haar ^^mg en de honderden leerlingen krijgen Ijk ,0°k hun vak op school te leeren, zooals de Sche hat vraagt. Daaraan heeft de Haarlem- Ambachtsschool haar goeden naam te Ju heer Hengeveld geloofde, dat, als de econo- iahd °mstandigheden beter worden, ook het ^erk weer veel meer gevraagd zal worden. lehereen is tevreden met de goedkoopere j fm'clmodellen aan den loopenden band in aVh eken vervaarhigd. Maar de crisis in de bedrijven en de meubelmakerij begon later W 'd andere vakken, ze zal daar dan ook la- Yif 'r'digen. Dan kunnen weer handwerksarti- gemaakt worden want dan is er weer een Krachtig publiek voor. he loonen die de afgestudeerden van bachtsschool thans verdienen, goed? Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur was de 20- jarige arbeider R. bezig een. kist op te takelen naar de eerste verdieping van de verffabriek in de Transvaalstraat, door middel van een hand lier. In de vensterbank van de eerste verdieping stond de 22-jarige L. om de kist naar binnen te geleiden en daarbij den staaldraad afhield van den muur ten einde te voorkomen dat de kist tegen den muur kwam. Plotseling knapte de staaldraad af, waardoor L. zijn evenwicht verloor en van 4 Meter hoogte viel. Daardoor brak hij zijn rechterpols. Na door een lid van den Ongevallendienst voorloopig verbonden te zijn, is hij per auto naar het Diaconessenhuis overgebracht voor verdere behandeling. R„ die bij de handlier stond, bleef ongedeerd. De staaldraad is door de politie in beslag ge nomen. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. In aansluiting op de berichten over de ver betering van de Kleverlaan, weet „Het Volk" te melden, dat reeds in de vergadering van den Gemeenteraad op 28 Juli een voorstel behan deld zal worden, om over te gaan tot het ma ken van twee rijwegen ieder van zeven meter, met één-richtingsverkeer. De spoorwegovergang wordt naar het Zuiden verbreed. Met het gemeentebestuur van Bloe- mendaal is overeenstemming voor deze weg- verbetering verkregen. Donderdag zal het vierde Zomer-concert door de H. O. V. gegeven worden. Voor dit concert staan twee bijzondere werken op het program ma. Ten eerste het concert voor 2 klavieren in Es gr. terts van Mozart, dat gespeeld zal worden door de Haarlemsche pianisten Bets Neder- koorn en Jac. Zwaan, ongetwijfeld voor vele concertbezoekers geen. onbekende. Bets Nederkoorn heeft zich in Haarlem reeds een goeden naam als pianiste verworven en Jac. Zwaan heeft verleden jaar in de Koorfantasie van Beethoven aangetoond over zeer goede pia nistische eigenschappen te beschikken. Als twee de bijzonderheid van 't programma kunnen wij wel noemen „Le carnaval des Animaux" (carna val der dieren) van Saënt-Saens. Dit geestige stuk is eenige jaren geleden door de H. O. V. gespeeld en nadien niet meer. De manier waarop de componist de 14 muzi kale beelden van verschillende dieren heeft ge schilderd, dwingt ons groote bewondering af. Het socialistische bestaat uit twee piano's, twee violen, alt, cello-contrabas, fluiten, clarinet, xylo- phoon en harmonica, die verschillende muzikale beelden geven van dieren zooals de leeuw, kip pen en hanen, schildpad, olifant, kangoroes, vis- schen, ezels, koekoek, vogels, pianisten die door Saënt-Saens in dit verband ook onder de dier soorten worden gerekend, fossielen, de zwaan, enz. De solisten die deze beelden muzikaal zullen weergeven zijn: Bets NederkoornJac. Zwaan piano, Hans Bijvanck en G. Mulder, viool; Louis van Maanen, cello; D. Schild, contrabas; Joh. Spies, fluit;; A. Strikkers, clarinet; Brandon Bravo, Xylophoon; Joh. Rosekrans, harmonica. Het orkest onder leiding van Marinus Adam zal het concert openen met Eine kleine Nacht- musik van W. A. Mozart en eindigen met Ou verture „Carnaval Romain" van Hector Berlioz. Ook uit dit programma blijkt weer dat bestuur, dirigenten en orkestleden alles in 't werk stellen om het muziekminnend publiek van Haarlem en omstreken het beste te geven, wat te geven is, hopende daarmee te bereiken dat een ieder zich geroepen voelt lid te worden van de H. O. V. en in breeden kring daarvoor pro paganda te maken; tevens aan te toonen dat het orkest voor Haarlem onmisbaar is. De R. K. Coöperatieve Bakkerij en Verbruiks- vereeniging „Arbeid Adelt" U.A., houdt Dinsdag 27 Juli. des avonds te aqht uur in het gebouw St. Bavo een algemeene ledenvergadering. Programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donder dag 22 Juli 1937, des namiddags van 3—4 uur, door den heer Egbert Vos te Heemstede. Werken van Joh. Seb. Bach 16851750. 1 Praeludium und Fuga e kl. t.; 2 Suite Pas torale: a. Pastorale; b. Allemante; c. Air; d. Giqus; 3 Passacaglia und Fuga c. kl. t.; 4 Vier Choralvorspielea. Nun komm' der Heiden Hei land; b. Wachet auf, ruft uns die Stimme; c. Wir glauben all' an einen Gott; 5 Praeludium und Fuga a. kl. t. B. en W. van Haarlem hebben overwogen dat in verband met de reorganisatie van de Leid. schevaart de tram van de lijn ZandvoortAm sterdam, gedurende ongeveer 1 maand, komende van de richting Zandvoort, op die vaart op het linker spoor zal rijden. Als gevolg hiervan komt de tram, komende van de Emmabrug en gaande naar de le Emma- straat, in de bocht aan de linkerzijde van den weg, waardoor een hoogst gevaarlijke toestand ontstaat. Het is daarom in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk de le Emmastraat, in de richting van den Ko ninginneweg naar de Emmabrug, zoolang die toestand duurt, gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen, rijwielen en alle rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. De eerste retraite van de commissie voor geestelijke belangen is reeds gehouden en is bijzonder goed geslaagd. De retraitanten waren vol lof en verrukking over die vier geestelijke dagen. Nog een retraite staat op het program van de commissie voor de geestelijke belangen van de leden van den R. K. Volksbond en wel van 28 tot "en met 31 Augustus. Wie nog vacantie heeft, of zich vrij kan ma ken voor deze dagen, aarzele niet er aan deel te nemen. Laat men deze gelegenheid niet voorbijgaan en de dagen van 28 tot en met 31 Augustus be nutten als heerlijke vacantiedagen voor onze ziel. De kosten bedragen voor de leden van den R. K. Volksbond f 4.voor werklooze leden is een regeling getroffen. Mocht de retraite eventueel nog niet vol zijn en een niet-lid zou toch gaarne mee willen, dan bedragen de kos ten f 6.50. Voor opgave vervoege men zich zoo spoedig mogelijk bij een der onderstaande heeren: B. Reijnders, Zomervaart 134; P. A. Puts, Rijks straatweg 473; Th. Uitendijk, Rollandstraat 37; J. A. Gortzak, Bantamstraat 54; M. Doek, Voorduinstraat 40; G. Scholte, Gebouw St. Bavo. Het levensmiddelenhuis Harry van Beek, Kle verparkweg 11 en Wagenweg 122 heeft de aar dige gedachte gehad op 3 en 4 Augustus een excursie te organiseeren naar den Bijenstand „Mellona" te Santpoort. De bezoekers zullen door den directeur worden rondgeleid. De tocht gaat pei autobus, men kan honing proeven en een afternoon-thee zal gepresenteerd worden. Men informeere maar eens naar de eenvoudige condities om mede te gaan. De Haarlemsche Jeugd Luchtvaart Club or ganiseert 1 en 2 Augustus een excursie naar Soesterdal (luchtvaart-tentoonstelling) en Kootwijk (radiozenders). De tocht wordt per fiets gemaakt. Introductie: Koninginneweg 85, Haarlem vóór 23 Juli. De Kroon heeft vernietigd het besluit van den raad der gemeente Zandvoort van 19 April 1937, strekkende tot beschikbaarstelling van een lokaal van het gemeentelijk vereenigingsgebouw (voormalig gebouw der bewaarschool) voor het houden van vergaderingen van de Communis tische partij, afdeeling Zandvoort. De eerstaanwezend-ingenieur der genie te Haarlem heeft aanbesteed: het bouwen van een garage en het tot garages inrichten van voor malige stalgebouwen op het terrein van de Ripperda-kazerne te Haarlem. Ingekomen wa ren 29 biljetten. Laagste inschrijver N. Ver meulen te Haarlem voor 27.547. Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bus- sum en Hilversum zal een goedkoope trein rij den naar Arnhem en Nijmegen op de Woens dagen tot en met 11 Augustus. Het is beslist niet waar, dat de kappersorga nisaties besloten zouden hebben, in hun zaken bordjes neer te hangen „Niet spreken met den barbier". Het is ook fantasie, wanneer men vertelt, dat de baardschrapers geen kran ten meer lezen uit vrees politieke debatten te ontketenen. Gelukkig maar, want anders ging de schaars overgebleven fantasie van het kapsalon heele- maal verloren. En daarom zou er alleen in het salon pour dames gekeuveld mogen worden? Moeten de mannen niet het voorbeeld geven door degelijken praat te verkondigen tegenover het vrouwelijk gebazel over ondulation a, la Meunière, Franschen slag en parfum a la Mas sage? Dus mannen, ten strijde! We zaten met z'n vieren bij een coiffeur, een klant werd ingezeept, een werd gemillimeterd met een electrisch apparaat, een winkelier in koud bier zat uit te puffen en ik trachtte me te verdiepen in de „London Opinion" van 1934. „Nog lang niet in orde met die verkeerslich ten op de Groote Markt" bromde de knipklant „de verkeersautoriteiten brengen er dagen door om te onderzoeken, hoe het 't beste gaat." „Heb je dat jonkie van het verkeerslicht in de Zijlstraat gezien?" vroeg de ingezeepte met een zagend geluid ,,'t is me wat moois, ik ben tachtig en nou mag ik niet eens meer over steken, wanneer ik dat wil. Als 'n kleine jon gen moet ik nou op de stoep staan wachten, tot het groene lichtje aan gaat. Eerst werd ik door een agent tegen gehouden en later wilde ie me dwingen om over te steken. Ik zeg tegen 'm: „nou blijf ik staan tot die dingen stuk zijnzijn ze bedo „Jij wordt zeker liever overreden" viel de biermagnaat in „man, je moet blij zijn, dat er hier zoo goed voor den voetganger gezorgd wordt." „Heeft u dat al gehoord" merkte de barbier op, toen er precies 1 minuut gezwegen was „twee inwoners van Haarlemmermeer zijn van plan met een varken van 1400 pond de wereld door te trekken. We gaan zeker weer terug naar den tijd van Barnum en Baily." „Is dat dat zware beest uit de Zilk?" vroeg de gemilimeterde. De man van tachtig knikte en vertelde hoe hij het wonderzwijn verleden jaar gezien had. Bij die gelegenheid had hij reeds voorgesteld het dier te slachten en het overvloedige vleesch onder de armen te verdeelen. „Zoo, zoo," accompagneerde de winkelier in geestrijk vocht „handige lui, die twee Haarlem- mermeerders. Iedereen wil dat natuurwonder natuurlijk zien en de dubbeltjes vloeien binnen." „Over natuurwonderen gesproken" hijgde de oude heer „heb je gelezen van dien vuurbal, die verleden week boven Overveen gezien is. Jé zal zoo'n ding maar in je huis krijgen. Kan je meteen de verzekeringsuitkeering gaan ha len." „Och man," protesteerde de gemillimeterde, terwijl hij pijnlijk met z'n kaken trok, omdat het electrisch apparaat te doortastend werd „komkommeronzin. Ik weet veel te goed, hoe het bij kranten in den zomer gaat. De lezer slikt alles wel...." „Maar is dat dan niet z'n eigen schuld?" merkte de bierheer op, „als jij vanavond een krant thuis krijgt zonder stadsnieuws ben je niet tevreden. In den zomer is er zoo goed als geen nieuws en dus ben je schuldig aan komkommerverhalen „Mensch, mensch," pufte de tachtiger, ,,'t lijkt wel of je zelf een krantenman bent. Maar ik zeg je toch, dat ik in midzomer geen een be richt vertrouw. Gisteren schreven ze dat Mar coni dood is, maar dat neem ik niet aan voor ik 't zelf gezien heb. Verder las ik, dat Frans Hals geen bezwaar heeft gemaakt tegen het ma ken van copieën naar ware grootte van zijn meesterwerken. Een van de twee is nu maar mogelijk: of ze liegen, dat ie in de Groote Kerk begraven ligt, óf...." De hilariteit om het verhaal van het oude heertje was groot. Het salon was propvol van vroolijkheid. „Shamponeeren, meneer?" vroeg de slimme kapper, die het psychologische vreugdemoment wist uit te buiten, aan den gemillimeterde. „Als meneer niet te lang moet wachten" luid de het antwoord. Meneer was ik en ik had geen bezwaar te gen wachten, nu er zooveel copie in den door het gezelschap zoo versmaden komkommertijd te oogsten was. De gezeepte was intusschen de geschorene ge worden en de winkelier in bier mocht op de omgedraaide zitting van den scheerstoel plaats nemen. „Wat een vreemdelingen in de stad" begon ie, toen de eerste kwak zeep op z'n linkerwang klodderde „je ziet auto's uit alle mogelijke lan den. Gisteren zag ik er een uit Turkije met een serie Israëlietische teekens op het nummerbord. Ik zeg tegen een agent „hoe red je dat nou, als je zoo'n man bekeuren moet. Ga die liyro- glyphen nou maar eens opschrijven, kost je een dag." De agent wist er ook niet goed raad mee. Fransch, Duitsch en Engelsch in cijfers is nog e doen, maar Turkschhij zou d'r in ieder ge val eens met den commissaris over spreken." „Moet je die Haarlemsche politie-heeren talen hooren smoezen" riep de coiffeur enthousiast uit „en de taxi-chauffeurs! Van de week moest er een Franschman naar het „Outplèn" en hij werd er in recordtijd gebracht...." „En ik hoorde een Engelschman den weg vragen naar de Elspotterleen en nadat het ge zelschap helpenden tot ongeveer twintig was aangegroeid, kwam men er achter, dat hij naar de Hazepaterslaan wilde. Nou, toen we dat wis ten, was ie er nog vóór zonsondergang." De geshamponeerde had ontzettend plezier in het geval, waardoor de kapper, zooals gezegd slim, ook nog een odeurtje op het gemillime terde en gewasschen hoofd sleet. De winkelier in koud bier was nóg eerder klaar en ik mocht plaats nemen op de zitting van het oude heertje, die intusschen afgekoeld was. „Knippen, meneer?" Ik knikte, de coiffeur manoeuvreerde met schaar en kam. Hij zag de Nieuwe Haarlemmer uit mijn buitenzak steken en vond daarin een knooppunt voor een gesprek. „Zeker ook allemaal komkommerfantasie," grinnikte ie. „Moet je morgenavond maar eens lezen," ant woordde ik, juist op het moment, dat mijn hoofd in het witte laken geduwd werd. Wat ik miszegd heb weet ik niet, maar na dien bleef het ijselijk stil in het eerst zoo ge zellig scheersalon v. W. GRONDZEIL v.a. 1.50 PLUNJEZAK v.a1-50 ZIJTASCH v.a0.95 BAGAGETASCH v.a2.65 SLAAPZAK v.a1.70 SHELTER TENT 5.00 VELDFLESCH v.a0.95 RUGZAK v.a. 055 VORK, LEPEL, MES v.a. 0.20 (3 huizen vanaf Korte Veerstr.) Zeilmakerij 1 Naar MARKEN: Dinsdag en Donderdag. Vertrek 8.30 uur vanaf Koudenhorn. Prijs le klas 2.-. Touristenkl. 1.25. I Naar KAGERMEER: Zondag, Maandag, Woensdag en Vrijdag. Vertrek Zondag 1.50 (tien voor twee) vanaf Z.B. Spaarne. Weekdagen 1.30 uur vanaf Koudenhorn. Prijs le klas 1.25, touristenklas 0.80. V r ij d a g. Vertrek 10 uur vanaf Koudenhorn. Prijs: 1ste klas 0.90 - Touristenklas 0.65. Op verzoek legt de boot aan 't Z. B. Spaarne aan. E Kinderen beneden 10 jaar half geld. Bij deze prijzen is inbegrepen het afhalen per auto vanaf Uw woning -naar de boot (behalve Zondags). H. J. FEYE, Directeur. Kantoor: RAVELINGSTEEG 13 Telefoon 11292 Antwerpen, Mechelen, Brussel, Brugge, Ostende, Namen, Binant, Han, Spa, Luik, enz., enz. Zondag 1, Maan dag 2, Dinsdag 3 en Woensdag 4 Augustus a.s. Bij een bestaand gezellig reisclubje nog enkele plaatsen beschikbaar. Keisbeschrijving, alsmede alle gewenscht.e Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanmelden bü G. Scholte in „ST. BAVO", Smedestraat, oi Middenweg 18, Haarlem-Noord. B. en W. stellen den Raad voor de balansen per 31 December 1935 en de verlies- en winst rekeningen over 1935, betreffende de 77 arbei derswoningen en het kantoor en de 170 arbei derswoningen voor den bouw waarvan aan de alhier gevestigde Bouwvereeniging „Onze Wo ning" financieele steun werd verleend en de balans per 31 December 1936 en de verlies- en winstrekening' over 1936, betreffende de 65 mid denstandswoningen, voor den bouw waarvan aan de alhier gevestigde Woningbouwvereeniging „Tuinwijk-Noord" financieele steun werd ver leend, goed te keuren. Het bestuur der Vereeniging „Groen van Prinsterer" voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag te Haar lem verzoekt om medewerking, overeenkomstig de Lager-onderwijswet 1920 voor de verbouwing van zijn schoolgebouw Ambachtstraat 1, alhier (Dr. H. Bavinckschool). De bedoeling is op den zolder van dit pand drie leslokalen te bouwen, die noodig zijn in verband met het groot aantal leerlingen bij den aanvang van den cursus 1937-1938. Volgens de raming van het schoolbestuur zul len de kosten bedragen pl.m. 4.823, waarbij nog een bedrag van pl.ip. 600 komt voor uit den voorraad der gemeente over te nemen ban ken, borden, enz. en voor aanschaffing van eenige nieuwe leermiddelen. B. en W. stellen den Raad voor de gevraagde medewerking te verleenen. B. en W. schrijven aan den Raad: Ingevolge het „Reglement autovervoer personen", zooals dit Reglement is gewijzigd bij Koninklijk besluit van 23 Juni 1937, is vergunning noodig van B. en W. voor: a. de uitoefening van een auto- de uitvoering van toerwagenritten uitsluitend busdienst uitsluitend binnen de gemeente; b. binnen de gemeente; c. de exploitatie van taxi's; en d. de exploitatie van huur-auto's. Voor taxi's en huurauto's wordt de regeling eerst op 1 September a.s. van kracht. Tegen de beschikkingen van B. en W. staat beroep op den Gemeenteraad open volgens door den Raad te stellen regelen. B. en W. bieden den Raad een ontwerp-be- sluit aan waarin die regelen zijn opgenomen. Daarbij is een termijn van twee maanden ge steld voor de door den Raad in beroep te nemen beslissingen, omdat bij het inkomen van een verzoek kort vóór een raadsvergadering in som mige gevallen niet b.v. binnen een maand zou kunnen worden beslist. Bij het stellen van den termijn op twee maanden achten B. en W. het niet noodig, de mogelijkheid tot verdaging der beslissing te openen. B. en W. stellen voor het derde gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten 1937 vast te stellen op 151.282.28. Ten einde verbetering te krijgen in de ver binding Romolenstraat met Zomerkade stellen B. en W. voor een perceel van 70 c.A. te koopen tegen een bedrag van 320. Daar geen bezwaarschriften zijn ingekomen stellen B. en W. thans voor een onteigenings procedure aan te gaan, teneinde grond met op stallen, gelegen aan de Oostzijde van den Rijks straatweg en ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart definitief in bezit te krijgen. Dit is noodig om het uitbreidingsplan goed te kunnen uitvoeren. Gebouw St. Bavo. Woningbouwvereeniging St. Bavo, 8 uur; Proza, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; Het Raskonijn, 8 uur; Best. Melk handel St. Joseph, 8 uur. Frans Halsmuseum. Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier. Klein Heiligland 66. Expositie, 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68. Expositie H. Kruyder, 95 uur. Bloemendaalsche Bosch. H.O.V.-concert, 8 uur. Rembrandt-theater. Het dagboek van Maria Bashkirtseff, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. - Palace Filmac, 115 uur; „Als mannen begeeren", 7 en 9.15 uur. Luxortheater. „Obsessie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater. „Hallo hier Amerika", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Federatie groenten- en fruithandelaren 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Best. Spoorwegpersoneel 8 uur; Post- personeel 8 uur; Bestuur Bouwvakbond 8 uur; Dames vacantie-leidsters Gr. Gez. half 9; me taalbewerkers 7 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier Klein Heiligland 66. Expositie 10—6 uur Kunsthandel J. H. de Bois Kruisweg 68. Expositie H. Kruyder, 95 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 3 4 uur. Gem. Concertzaal Volksconcert H.O.V.. kwart over 8 uur. Rembrandttheater Het dagboek van Maria Bashkirtseff, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur Als mannen begeeren, 7 en 9.15 uur. Luxortheater Obsessie, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Hallo hier Amerika, 2.30, 7 en 9.15 uur. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: collier, Politiebureau, SmedestraaH; dop ran radiateur, id.; foto's, v. d. Weijden, Jordensstraat 69; hond, Hooge- werf, Ruijsdaellaan 6 (Heemstede)id., Kroo- nenburg, Groote Houtstraat 9D.; handschoen, v. d. Putten, Lange Raamstraat 24; horloge, De Graaf, Ged. Oude Gracht 122; hamer, Dek ker, Leidschevaart 496; horloge, Th. G. Leu ven, Junoplantsoen 8; jas en regenpijpen, Po litiebureau, Smedestraat; jas, Polderman, Ver gierde weg 205; japon, v. d. Voet, Oranjeboom straat 97; 5 katten. Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 24; mantel, De Gier, Park straat 17; oorbel, Jacobs, Pepijnstraat 26; overall, Adams, Bloemertstraat 6; portemon- naie, Hartendorf, Kloppersingel 175; pop, v.d. Weide, Bakenessergracht 65; postduif, Gies- bergen, Rijksstraatweg 441; rijwielplaatje, Hak- voort, J. v. Walrestraat 6; rijwiel. Kamp, Sla gerspoort 1; rijwielplaatje, Smit, Graaf v. Wiedstraat 19; rijwiel, Schoorl, Saenredamstr. 36; stalenboek, Flippie, Boogstraat 6; taschm. inhoud, Politie (Hillegom)id., De Ligt, Lot- terstraat 36; verrekijker, Koele, Korte Laken straat 17.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5