We luisteren naar financien De weerstoestand Kerkelijk leven Dagfilm Sport en spel WOENSDAG 21 JULI 1937 Honderdjarige te Zaandam Onder veel belangstelling is de verjaardag gevierd ROZENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP Hedenmiddag officieel geopend AARDAPPELZIEKTE Het tegengaan in de knollen SwcÊötfi CHEQUES LISSONE LINDEMAN S De Oude jaarsverrassing Uniformen speelden hun rol GESCHENK VAN PRINSELIJK PAAR Aan den Sultan van Djocja aangeboden GEVAAR VAN DEN TJERlMAl VERGROOT BANK VOOR NEDERL. GEMEENTEN GEEN COLORADOKEVERS TE EPE VOORBEREIDINGEN VAN DE JAMBOREE Ontevredenheid over de inkwartiering De inkwartiering DAME AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND Zij weifelde bij het oversteken van den weg TE VEEL AAN BACCHUS GEOFFERD Ernstige verkeersongelukken het gevolg R.K. SCHOENMAKERS BIJEEN Algemeene vergadering te Maas tricht voortgezet MEISJES-STUDENTEN INTERACADEMIALE Geslaagde zomerdagen te U gehelen GRAND HOTEL DES ARDENNES Donderdag 22 Juli Regen en afkoeling dreigen opnieuw De vooruitzichten voor het weer zijn niet erg gunstig H.H. WIJDINGEN DE NIEUWE VOETBRUG BIJ WEESP Scherpe bocht uit spoorlijn ter plaatse verdwijnt CONTINGENTEERINGEN Benzol, chilisalpeter en schroefbouten een de s^' SCHER Italië wint floretkampioeO- schap heeren WIELREN Hollandsche renners te Antwerp - SV Te Zaandam heeft heden de wed. Van Zaane onder vele blijken van belangstelling haar hon derdsten verjaardag gevierd. Te harer eere had den de bewoners van de Prinsenstraat de vlag uitgestoken, terwijl men voor haar woning een eerepoort had opgericht. Het gemeentebestuur had haar een groote taart gezonden met het wapen van Zaandam, terwijl de burgemeester persoonlijk van zijn belangstelling blijk heeft gegeven. De honderd-jarige geniet nog een goe de gezondheid en nam dankbaar de vele ge- hikwenschen in ontvangst. Twee muziekcorpsen hebben haar in den loop van den dag een serenade gebracht. Hedenmiddag heeft de directeur-generaal van den Landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, namens den minister van Economische Za ken, de vijfdaagsche rozententoonstelling, welke tot en met Zondag 25 Juli a.s. door de Vereeniging tot Bevordering der Ro zenteelt „Nos Jungunt Rosae" te Boskoop wordt gehouden, officieel geopend. De tentoonstelling wordt gehouden in het z.g. overgangsgebouw en in een gedeelte van de groote permanente tentoonstellingshal. Het aantal inzendingen, dat uit het geheele land afkomstig is en ongeveer vijftig bedraagt, is zeer bevredigend, temeer daar zich onder deze inzendingen veel nieuwigheden bevinden. Alle belangrijke variëteiten van rozen zijn aanwe zig. De architect van de tentoonstelling is de heer F. J. Abbing, tuinarchitect te Driebergen, die gedurende den laatsten nacht onvermoeid heeft doorgewerkt om te zorgen, dat alles op tijd gereed zou zijn. In het overgangsgebouw is een rozentuin te zien, waar als enkele der nieuwste bijzonder heden dienen te worden vermeld de roos Prins Bernhard en de kleinste roosjes ter wereld irosa laurentia peon). Hier staan rozen in manden, bakken, siervazen en drijfschalen en vormen met het groen van het gladde gras gazon, de palmen, planten en de coniferen langs de zijwanden zoo'n kleuurijk geheel, dat het een lust voor de oogen is dit alles te aanschou wen. In hoofdzaak zijn geëxposeerd afgesne den rozen, doch potrozen ontbreken er niet. In het groote gebouw, dat gedeeltelijk in ge bruik is genomen, is door een rij van hooge sparren een achterwand geschapen, welke met rozen en enkele planten een schitterende af scheiding vormt van het overige gedeelte van dit gebouw. In deze ruimte zijn, behalve langs de wanden, waar rozen staan, tropische en sub tropische planten te bewonderen, in natuurlij ken aanlegstijl, waarbij het frissche gras een effectvolle omlijsting van het tentoongestelde vormt. De breede paden en de banken, welke de bezoekers een oogenblik rust kunnen verschaf fen, zullen een bezoek aan deze tentoonstelling veraangenamen. Ongetwijfeld zal de tentoonstelling veel be zoekers tot zich trekken. Zij is geopend van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Zondag 25 Juli wordt zij des middags te 12 uur opengesteld. De officieele opening geschiedde in de zaal van het aangrenzende gebouw Flora, waar vele autoriteiten en genoodigden aanwezig waren. Als eerste spreker voerde het woord de voor zitter van Nos Jungunt Rosae, jhr. P P. de Beaufort, burgemeester van Driebergen-Rijsen- burg, die den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hierna nam de burgemeester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk, het woord, die de vereeni ging Nos Jungunt Rosae mede namens het cen trum Boskoop zijn dank bracht, dat zij te Bos koop haar tentoonstelling heeft willen houden. Spr. betuigde zijn groote erkentelijkheid jegens de vereeniging, omdat zij een schakel vormt in de propaganda voor de roos en omdat zij met haar krachten den mooizamen strijd om t be staan van vele kweekers in Boskoop en om geving steunt. Ten slotte sprak de directeur-generaal van den landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, die daarna de tentoonstelling voor geopend verklaarde. In zijn rede heeft de heer Roebroek er o.m. op gewezen, dat het aantal rozenvariëteiten. dat in 1800 ongeveer honderd bedroeg, thans 17000 bedraagt. Met het winnen van nieuwig heden dient te worden voortgegaan, ten einde het bestaande te verbeteren en variatie te bie den. Voorts wees spr. er nog op, dat niet minder dan 21 'A pet. van de voor boomteelt benutte oppervlakte in gebruik is voor rozenteelt, het geen in 1936 neerkomt op 359 hectaren, terwijl nog een oppervlakte van 109 hectaren in gebruik is voor de aankweek van rozenonderstammen. Wat aan rozenstruiken worden geëxporteerd en wat in het binnenland wordt uitgezet, is niet precies bekend, maar zeker mag worden aan genomen, dat het enkele millioenen stuks be treft. De economische beteekenis is eveneens groot, omdat het een arbeidsintensief bedrijf is, dat geen uitgave naar het buitenland met zich brengt. Daar de weersomstandigheden in den laatsten tijd meermalen gunstig zijn geweest voor het optreden van de aardappelziekten, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst op het volgen de de aandacht: Voor het bereiken van goede resultaten met de bespuiting met Bordeauxsche of Bourgondi sche pap is het niet alleen noodzakelijk, dat deze op de juiste wijze geschiedt, maar ook re gelmatig en vooral, dat ze tot op het laatst van het groeiseizoen wordt voortgezet. Meermalen toch treedt juist in de laatste groeiperiode de ziekte nog op. Verder moet het rooien bij nat weer ontraden worden en zeker, wanneer de ziekte in het loof aanwezig is of in een periode, dat zij steeds op treedt. Vooraf afmaaien en verwijderen van het loof of doodspuiten er van, terwijl dan niet gerooid wordt, vóórdat de grond voldoende is opgedroogd, geeft veel minder kans op optreden van de ziekte in de knollen. Het doodsproeien van de aardappelen kan ge schieden met b.v. een oplossing van koper vitriool ter sterkte van 5 pCt. Niet alle bladeren en zeker niet alle stengels worden daarmede gedood, maar een groot gedeelte van het gewas sterft af en dit wordt daardoor opener. Het loof kan men ook doen afsterven door het te be strooien met 200400 K.G. kalkstikstof per hectare. Deze meststof stuift erg, zoodat men maatregelen moet nemen, om te voorkomen, dat zij op andere gewassen in de nabijheid terecht komt. Sterk af te raden is het bedekken, ook al Is dit slechts tijdelijk, van de aardappelhoopen met loof en vooral, wanneer dit loof door de ziekte is aangetast. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, bij de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, alsmede bij de Rijksland- en Tuinbouwconsu- lenten. Duitsche,Tsjechische, 0os- tenrijksche, Italiaansche, ll^fcONE Hongaarsche, Zwitsereche tegen den officieelen bankkoers. REISBUREAUX Kantoren: Directie, Groenmarkt 22, Den Haag Amsterdam - Arnhem - Eindhoven Groningen - Haarlem - Leeuwarden Leiden - Rotterdam - Utrecht - Zeist Johannesburg - Parijs - New ïork Leden der Nederl. Vereeniging .an Reisbureaux mr Een merkwaardige oplichtingszaak is Dins dag uiteengerafeld voor de vacantiekamer van de Amsterdamsche Rechtbank. De daarbij be trokkenen waren een echtpaar uit de Volkerak- straat, als slachtoffers, en als daders een 63- jarige brandstoffenhandelaar uit Antwerpen en twee Amsterdamsche kooplieden. Op Oudejaarsavond van het vorig jaar had de brandstoffenhandelaar zich aan de woning in de Volkerakstraat vervoegd. De heer des huizes die opendeed herkende, na een kort gesprek, in den bezoeker een ouden kennis van vroeger jaren, dien hij zoo'n beetje uit het oog verloren had, mede, omdat de Antwerpenaar geruimen tijd in Canada had vertoefd. De ontvangst was er des te hartelijker om; de bezoeker bleek een gezellig causeur te zijn, die het een en ander vertelde over zijn Cana- deesche ervaringen. En passant deelde hij mede, dat hij voor zaken in Amsterdam was en een partij bont in IJmuiden in ontvangst moest nemen. Inmiddels was ook mevrouw thuisge komen en zoo luidde het echtpaar onder een glaasje met den bezoeker het Nieuwe jaar in. Een paar dagen later keerde de man uit Ant werpen terug, ditmaal in gezelschap van twee heeren. Beide vreemdelingen droegen de uni form van koopvaardij-officieren. De brandstof fenhandelaar stelde hen resp, voor als „marco nist de Graaf" en „tweede stuurman Hamson" van het schip, dat de partij bont aan boord had. Het goed, dat, veilig en motvrij in een der luimen opgeborgen, al een paar reizen heen en weer had gemaakt, kon de Antwerpenaar niet van den kapitein los krijgen zonder dezen een bedrag van 450 te hebben betaald. Helaas beschikte hij niet over dat geld en nu was zijn vraag: zou zijn oude vriend hem dat bedrag niet willen leenen? De heer des huizes bleek niet ongenegen, zijn geldelijke hulp te verleenen, maar hij zou toch gaarne een en ander door den kapitein zelf bevestigd willen zien. Tegen dit billijk verlan gen bestond van de zijde der bezoekers geen bezwaar en terwijl de Antwerpenaar het echt paar gezelschap bleef houden, vertrokken „mar conist" en „stuurman" om den „kapitein" op te halen. De „kapitein" bevestigde het verhaal van den brandstoffenhandelaar, met het gevolg, dat de heer des huizes vier bankjes van hon derd en twee van vijf en twintig te voorschijn haalde, die hij den vermeenden gezagvoerder ter hand stelde. De vier bezoekers verdwenen, verdeelden buiten gekomen het geld in vier ge lijke porties en daarmede zou voor hen de zaak afgedaan zijn geweest, als niet de „leenheer" d:e van eenigerlei terugbetaling niets meer hoorde, eindelijk argwaan gekregen en de politie gewaarschuwd had. Er volgde een uit gebreid onderzoek, dat na geruimen tijd het resultaat opleverde, dat de daders van deze geraffineerde oplichting gearresteerd werden. Bij het verhoor van den bedrogen bewoner der Volkerakstraat, vroeg de president, Mr. de Gaay Fortman: „Maar hoe kwam u er eigen lijk toe om iemand, dien u in geen zestien jaar gezien had, zoo maar 450 te leenen?"' „Ja, edelachtbare, zijn vrouw en de mijne wa ren vroeger schoolvriendinnen en bovendien had ik gehoord dat hij kerkmeester was en ook zoo iets als lid van den gemeenteraad, dus de elite „Ja, als je die ook niet meer kunt vertrou wen, wat blijft er dan over" (hilariteit). De brandstoffenhandelaar verklaarde, dat hij aanvankelijk volkomen te goeder trouw was ge weest omdat hij wist, dat de oudste koopman, dien hij al jaren kende en die hem „onkel" noemde, in bont handelde, zoodat hij een zaakje hoopte te kunnen beginnen. Over de enscenee- ring, welke gediend had om het geld los te krijgen, had hij nu veel spijt De Officier, Mr. van Dulleman, was van mee ning dat het drietal dezelfde straf toekwam. V/el steekt het blanco strafblad van den brand stoffenhandelaar gunstig af bij dat van zijn mede-verdachten, maar de Officier rekende hem zwaar aan, dat hij op ergerlijke wijze mis bruik heeft gemaakt van het vertrouwen van oude bekenden. Eisch tegen elk der verdachten een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 26 Juli. SEMARANG, 21 Juli. (Aneta). De oud-Com missaris der Koningin de heer H. s'Jacob bood den sultan van Djocja een bronzen bas-relief van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ten geschenke aan. De plaquette, welke vervat is in een fraaie kist, is ontworpen door de kunstenares mevr. Beek—Calcar. BANDOENG, 21 Juli. (Aneta). Hedenochtend werd geconstateerd dat de werking van den Tje- rimai is verergerd. Er wordt een onderzoek in gesteld. Het gevaar is grooter geworden. Reeds werd hét bestuur gewaarschuwd. Bij de gehouden inschrijving op de tweede conversieleening 1937, groot 16.750.000.heb ben houders der geconverteerde 4 procent obli- gatiën zoodanig van hun recht van voorkeur gebruikt gemaakt, dat op de vrije inschrijvin gen eenige reductie zal moeten worden toege past. De plantenziektenkundige dienst te Wagenin gen heeft keverpoppen, welke in een aardappel veld te Epe werden gevonden, onderzocht en geconstateerd, dat het geen poppen van colo radokevers zijn. Het betreft hier poppen van O L. Heersbeestjes, zooals deze thans veelvuldig op aardappelvelden voorkomen. Zooals reeds in een gedeelte van onze vorige editie is gemeld, zal in de R.K. school te Vogelenzang in verband met de Jamboree een 130-tal rijksveldwachters worden inge kwartierd. De handhaving van de orde en de regeling van het verkeer op de Jamboree is n.l. opge dragen aan de rijksveldwacht in samenwerking natuurlijk met de politioneele diensten van de gemeente Bloemendaal en de omliggende ge meenten. De R.K. school is (belangeloos, al leen wordt vergoeding voor eventueele schade gegeven) in bruikleen afgestaan van de vol gende week Dinsdagavond tot na de Jamboree. Donderdag 29 Juli komt het eigenlijke contin gent. Eenige schoollokalen worden tot slaapzalen en andere tot eetzalen door de militaire dien sten ingericht. Een militaire keuken zal voor de voedselvoorziening zorgen. Waarschijnlijk zal de openbare school te Vogelenzang tot tij delijk politie-bureau worden ingericht. Wjj vernamen nog, dat particulieren, fir ma's e.d. ook de beschikking over de katho lieke school hadden willen hebben voor het houden van reclametentoonstellingen enz. Deze verzoeken zijn echter afgewezen. Een andere kwestie is de inkwartiering van de hospitaalsoldaten. In verband met den opbouw van het hospitaal der Jamboree, (een negental tenten) worden soldaten voor eenige dagen ingekwartierd bij de inwoners van Vogelenzang. Wij vernamen, dat dit nogal eenige ontstemming heelt gewekt, omdat men meende, dat deze inkwartiering met het be lang van het leger zelf niets te maken heeft, doch uitsluitend in het particuliere belang van de Jamboree geschiedt. Eenig overleg met de betrokken inwoners is er niet geweest. Ter gemeente-secretarie van Bloemendaal deelde men ons mee, dat de inkwartierings- wet in het geheel niet eischt, dat inkwartie ring uitsluitend in het belang van het leger gebeurt. De legerleiding kan inkwartiering van de burgers eischen om welke reden dan ook. Ieder jaar wordt een lijst opgemaakt van de genen. die inkwartiering aan soldaten kunnen verschaffen. Deze lijst ligt ter inzage op de gemeente-secretarie en men kan hiertegen be zwaren inbrengen. Doet men dat niet dan wordt dus aangenomen, dat men geen be zwaar tegen inkwartiering van soldaten in zijn woning heeft. Ook dit jaar is de lijst opge maakt en de soldaten worden thans ingekwar tierd bij hen, die op de lijst voorkomen. Als de betrokken burgers thans daartegen be zwaar hebben, dan hadden ze dat moetien melden, toen de lijs* ter inzage lag. Nu is het te laat. Overleg met de betrokken burgers was dan ook niet noodig. Dinsdagavond omstreeks half negen waren de gezusters G., wonende te Amsterdam, die tijde lijk bij haar broer te Eindhoven verblijven, een eindje gaan fietsen. Toen zij, uit een landweg komende, den Aalsterweg wilden oversteken, na derde uit de richting Valkenswaard een perso nenauto. De 32-jarige mejuffrouw A. G. weifelde een oogenblik, waardoor een aanrijding onver mijdelijk werd. De bestuurder van den personen auto, Jhr. ir. J. C. M. trachtte door krachtig remmen zulks nog te voorkomen, doch tever geefs. Mej. G. werd gegrepen en over den weg geslingerd, waarbij zij een schedelfractuur op liep. In ernstigen toestand is zij naar het St. Josephziekenhuis vervoerd. Haar toestand was vanmorgen niet meer levensgevaarlijk, doch nog zeer ernstig. De politie heeft vastgesteld, dat de remmen van den auto in orde waren. Dinsdagavond omstreeks zes uur is op den weg van Schijndel naar St. Michielsgestel een vrachtauto uit Tilburg in volle vaart tegen een boom gebotst. De vrachtwagen kwam vervol gens tegen een telefoonpaal terecht, die af knapte, en belandde ten slotte over een sloot ir een weiland. Het vehikel werd totaal vernield, terwijl de bestuurder P. v. O. ernstig aan het hoofd werd verwond. Toen de Kon. Marechaussee ter plaatse een onderzoek wilde instellen, was zoowel de be stuurder als zijn medepassagier verdwenen. Op den weg naar den Dungen trof de marechaus see beiden langs den weg aan. Zij bleken in sterk beschonken toestand te verkeeren. Bei den werden gearresteerd en in het arrestanten lokaal te Schijndel ingesloten. Dinsdagavond is in de gevaarlijke bocht na bij de Heeswijksche brug een tweede ernstig verkeersongeluk geschied. Twee inwoners van Boxtel, H. en v. d. P., kwamen van Schijndel en hadden, zooals later gebleken is, op de ker mis aldaar aan Bacchus geofferd. Toen de chauffeur de Heeswijksche brug was gepasseerd en de bocht wilde nemen, viel plotseling zijn metgezel op hem, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en in volle vaart tegen een boom botste. De auto werd totaal vernield. De beide inzittenden werden zwaar gewond opge nomen en, nadat geneeskundige hulp was ver leend, per auto naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. De politie heeft proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Dinsdagmorgen werd het congres van den R.K. Bond van Schoenmakers en -winkeliers te Maastricht voortgezet. De voorstellen der verschillende afdeelingen kwamen aan de orde, waarbij de afd. Venlo ver zocht. bij de desbetreffende instanties stappen te doen, teneinde aan het z.g. „hauseeren" of huis aan huis opvragen van reparatiewerk paal en perk te stellen, hetgeen door het Hoofdbe stuur beloofd werd. Nadat Amsterdam was aangewezen als vol gende congresplaats, werd de kascommissie be noemd en werden eenige huishoudelijke^ agenda punten behandeld. De heer Hoek, rijksleeraar te Waalwijk, hield vervolgens een inleiding over het vraagstuk van het Vakonderwijs. Spreker gaf verschillende wenken op dit gebied en spoorde de ouderen aan, toch te zorgen, het vakdiploma A. te be halen teneinde niet op den achtergrond ge drongen te worden door de jongeren, die dit vakdiploma bezitten. Een punt van bespreking maakten de eischen der Vestigingswet uit. De heer Faay uit Amsterdam hield een kernachtige rede over „Daden van katholieke Actie", waarvoor de bondsvoorzitter, de heer Linnwever, hem namens de vergadering dank bracht. De heer Linckens dankte vervolgens het Hoofdbestuur voor zijn keurige leiding in het afgeloopen jaar en bood namens de afd. Maas tricht een fraai gepolichromeerd beeld der Sterre der Zee aan. Voor dit mooie afscheids cadeau dankte de bondsvoorzitter. Het zal steeds een herinnering blijven aan het verblijf te Maastricht. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Berger, Eiling en De Jong herkozen. De Zomerdagen der Meisjes Studenten Interacademiale, die van 1520 Juli in Huize Caesarea te Ugchelen op de Veluwe gehouden zijn, zijn thans weer gesloten. Het aantal deelneemsters, zoowel meisjesstu denten als abituriënten, was groot. Om dezen laatsten een idee te geven van het studentenle ven, hebben meisjesstudenten-deelneemsters in leidingen gehouden: mej. A. Athmer uit Utrecht sprak over „Student zijn en zorgeloosheid", mej. D. Weebers uit Nijmegen over „Vereeniging"; mej. A. Haan uit Utrecht behandelde „Kamer leven en Spoorstudente"; mej. G. Huybers uit Amsterdam sprak over „De verhouding tot niet- katholieke medestudenten". De M.S.I.-praeses mej. W. Kerssemakers bracht den inleidsters dank. Des morgens weVd de gedialogeerde H. Mis op gedragen door pater dr. van Gestel S.J., die als plaatsvervanger van den moderator van de Unie van R.K. Studentenverenigingen, pater dr. J. van Heugten S.J., de bijeenkomst bij woonde. De deelneemsters hebben fiets- en wandel tochten ondernomen naar het Uddelermeer, Kootwijk, het landgoed „De Hooge Veluwe" en Loenen. De sluitingsavond werd gevierd in Hotel Zilven. LA ROCHE EN ARDENNE (BELGIË) Zijne nieuwe kamers met privé bad, W.C., enz. HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-iiitzeii- dine) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek en declamatie 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Kovacs La- Jos' orkest. 2.00 Declamatie. 2.30 De Oc- tophonikers, orgelspel en gramofoonmu ziek. 4 00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.3o Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgelconcert en zang. 7.45 Voor rijwieltoeristen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8J.0 Omroeporkest en solisten. 9.30 Carillonconcert. 10.00 Het Omroeporkest, operakoor en soliste. 11.00 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II, 301 M. (8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV) 8.009.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRC-or- kest. (Om 1.00 Gramofoonmuziek en postduivennieuws). 2.00 Handwerkcur- sus. 3.00 Orgelconcert. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 Zang en piano. 6.0o Gramofoonmuziek 6.45 CNV-kwar- tiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaart causerie. 7.35 Causerie over voetreizen. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. S OS-berichten. 8.15 Christ. Mandoline- Gezelschap „Excelsior". 9 00 Bijbelsche causerie. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.55 Be richten ANP. 10.00 Kamerorkest „Ars nova et Antiqua". 11.30—12.00 Gramo foonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.35 Gramofoon muziek. 12.05 BBC-Welsh-orkest en so liste. 1.05 BBC-Zangers. 1.35 Gramofoon muziek. 2.05 Het Elman-Sextet. 2.35 De clamatie. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth. 5.05 Gra mofoonmuziek. 5.20 Oscar Rabin en zijn band. 6.20 Berichten. 6.40 Boekbespre king. 7.00 Lou Preager en zijn Band. 7.35 Het Menges-strijkkwartet. 8.20 Geva rieerd Drogramma. 9 20 Berichten. 9.40 BBC-orkest. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Or- chestre Raymonde en soliste. 11.35 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.10 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkest concert. (I. d. pauze: Zang). 2.20 Gramo foonmuziek. 4.05 Zang. 7.23 Vioolvoor dracht. 7.50 Pianovoordracht. 8.05 Zang. 8.50 Concert m. m. v. solisten, Raugel- koor en het Nationale orkest. 10.50 Gra mofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 H. Putsche's ork. 7.30 Orkest van het Lipplsche Landes- tbeater. 8.50 E. Börschel's orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Volksliederen. 12.20 Kurhessisch Landes-orkest. 2.35 Omroepkwintet en solisten. 4.20 Stedelijk orkest Gelsenkirchen. 6.20 Gouw-orkest. 7.20 Omroeporkest. 9.30 Dansmuziek (gr.pl.). 10.50 Literair-muzikaal pro gramma. 11.2512.20 Landesorkest Gouw Baden en dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuz. 12.50 J. Schnyders' or kest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Salonorkest en gramo foonmuziek. 6.50 en 7.23 Gramofoonmu ziek. 8.20 Omroeporkest. 10.301120 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 J. Schnyders' orkest. I.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 en 7.35 dito. 8.20 Omroepsymphonie- orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Radiotooneel. 8.50 Het Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.50 Cello en piano. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmu ziek (gr.pl.). iiiiiiniiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiitiiimiiimiimmiifiiiiiiimiu De hooge drukking heeft zich niet naar ons land verplaatst, maar trok in Zuidwestelijke richting terug. De depressie wordt snel dieper en schijnt thans meer Noordwaarts te trekken een secundaire nadert ons land. Ierland had reeds zwaren regen en krijgt thans afkoeling in Groot-Brittannië dringt de regen naar het Oosten door. Scandinavië heeft half tot zwaar bewolkte lucht met nog weinig regen en hooge temperatuur in Zweden en Lapland. Over Duitschland ligt een zwakke depressie, die on weersstoringen kan veroorzaken. München had reeds 19 m.m. regen. Frankrijk meldt bijna overal windstilte en fraai weer, behoudens och tendnevel en hooge temperaturen in het Zui den. Ook in Zwitserland viel eenige regen, maar blijft het weer in hoofdzaak goed. De hoogste Alpentoppen hebben helder weer, bij de lagere komt mist voor. De naderende secundaire zal hier te lande regen en afkoeling brengen, terwijl «w, uit- looper van de ondiepe depressie in Duitsch land heden weer onweer zou kunnen bren gen. In de kapel van de Paters der H.H. Harten te Valkenburg zal Zondag 25 Juli Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens de volgende wijdin gen toedienen: De kruinschering aan de eerw. fraters Weren fried Beekman, Athanasius Hendriks, Polycar- pus Kleverkamp, Gilbert-us Duyx, Andreas Scheyen, Marcellus Brink, Wenceslaus Rutten, Thaddeus v. d. Linden, Daniël Poels en Julius de Visser. Het subdiaconaat aan de eerw. fraters Pam- philus van den Broek, Hubertus Lahaye, Heri- bertus Coppens, Fredericus de Leeuw, Pruden- tius Lindeman, Bonaventura Jorna, Carolus van Niel. Emmanuel Werts, Justinus Corst- jens, Gabriel v. d. Westen, Euthymeus van Rooy, Ildefonsus Verryt, Hermenegildus Ver hoeven, Christiaan Peek, Albertus Arts, Flo- rentius de Bok. Zondag 1 Augustus zal Z. H. Exc. Mgr. J. H. Buckx in de kapel van de Paters der H.H. Har ten te Simpelveld aan al de bovengenoemde fraters respectievelijk de 4 mindere Ordem en de Diakenwijding toedienen. Op Zondag 25 Juli zal Mgr. Lemmens de Priesterwijding toedienen aan de eerw. fraters Jesualdus Dudink, Bartholomeus Fruner, Mi chael Switzar, Paschalis v. d. Knaap, Ludovicus Zuydwijk, Stephanus Koopmans, Laurentius Barendse, Emericus Cools, Raymundus Arts, Herman Joseph Peters, Theodorus Knoops, Eduardus Jordi en Plechelmus Nieuwe-Weme. Naar wjj vernemen zal eerstdaags begon nen worden met de vernieuwing van de spoorbrug over de Vecht bij Weesp. De oude brug, die dateert van omstreeks 1880, is nagenoeg versleten, terwijl de nieuwe zoo gelegd zal worden, dat de scherpe bocht in de lijn, noodzakelijk door de bestaande brug, zoodanig zal worden verbeterd, dat met aan merkelijk grooter snelheid zal kunnen wor den gereden. De nieuwe brug komt ongeveer 20 Meter Noordelijk van de oude te liggen. Zij zal rusten op vijf pijlers en geheel electrisch gelast wor den. De doorvaartwijdte en hoogte worden iets grooter, de eerste zal twee maal 9 M., de laat ste 1.20 M. Pijlers en landhoofden zullen van gewapend beton worden vervaardigd. 10 Augustus a.s. zullen de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht den onderbouw aanbeste den, waarvan de kosten worden geraamd op f 158.000. Het werk (de onderbouw) moet onge veer over een jaar gereed zijn. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het Kon. Besluit van 26 Juni 1937. waarbij de beperking van den invoer van ben zol met ingang van 1 Juli 1937 voor het tijdvak van drie maanden is verlengd. Aangezien de maatregelen, welke beoogen de derving van het benzinerecht door invoer var. benzol te voorkomen, nog niet geheel tot stand zijn gekomen, acht de minister voortzetting van deze oontingenteering voorshands nood zakelijk. Ingediend is ook een ontwerp houdende wet. telijke regeling van het Kon. Besluit van 26 Juni 1937, waarbij de beperking van den invoer van chilisalpeter en natronsalpeter, stikstof- houdende kunstmeststoffen, kalkstikstof en ammoniakwater met ingang van 1 Juli 1937 voor het tijdvak van twaalf maanden is ver lengd. Aangezien de omstandigheden, welke het in dertijd noodzakelijk maakten over te gaan tot het treffen der invoer beperkende maatregelen, ook thans nog van kracht kunnen worden ge acht, is c^e minister van meening, dat de maat regelen voorshands ongewijzigd moeten worden verlengd. Voorts is ingediend een wetsontwerp tot be krachtiging van het Kon. Besluit van 23 Juni 1937, waarbij de beperking van den invoer van schroefbouten, schroeven, moeren en steun- materiaal voor vrijleidingen met ingang van 1 Juli 1937 voor het tijdvak van een jaar werd verlengd. In het afgeloopen contingenteeringstijdvak hebben de betrokken fabrikanten besloten de bestaande samenwerking voor den duur van zes jaar te verlengen, waardoor de rationalisatie in de schroefboutenindustrie verderen voort gang heeft kunnen maken. Deze industrie heeft zoodoende haar positie innerlijk weten te ver sterken, waartegenover echter staat, dat de buitenlandsche concurrentie voor haar nog steeds een niet te onderschatte;» bedreiging be- teekent. De minister heeft daarom gemeend de verlenging van deze invoerbeperking voor den duur van een jaar te moeten bevorderen. Op de vergadering van het international^ rubbercomité te Londen werden alleen sprekingen gevoerd van algemeenen aar Het quotum, dat op 90 pCt. voor het eejl kwartaal was vastgesteld ondergaat de"' halve geen wijziging voor het hoeede bf» jaar, tenzij op de eerstvolgende vergaderïM van 28 September anders ivordt besloten Volgens opgave van het Haagsche bure$ van de International Tin Research and Je' velopment Council bedroeg de wereld-W productie in de eerste vijf maanden ton, waarvan 65.591 ton werd geproduceri door de bij de internationale tin-overeh komst aangesloten landen. De wereldpr ductie in het jaar per 31 Mei j.l. bedroe. 184.818 ton tegen 160.337 ton het vorig L' Het wereld-tinverbruik bedroeg in des(HJa perioden respect. 175.627 ton en 156.329 to De invoer van Java en Madoera bedrog in Juni f 31.100.000; in het eerste half f 147.600.000. De invoer in Juni 1936 bej f'14.000.000 en in het eerste half jaar f 82.400.000. Bij de uitgifte van f 5.198.000 tot koers van 100 pCt. ten laste der gemeen ,f Dordrecht, werd door de houders van de converteeren obligatiën voor ruim f 6 nj. ingeschreven. Aan de vrije inschrijvers K" dus niets worden toegewezen. De Fransche regeering bestudeert V^!1 ven, tot steun aan de markt van Staal/ leeningen, waarbij het voorbeeld van Beri zou worden gevolgd. Er zou een fonds V>° den gevormd door herwaardeering van gedeelte van den goudvoorraad van Fransche Bank. Het zou kunnen zijn. a"'f - w' deze herwaar deering zich alleen uitstrek over een bedrag van fr. 10 milliard d» goud. dat opnieuw ter beschikking is geste van het valuta-egalisatiefonds. De Fransche ministerraad moet het onj slag van den heer Labeyrie als gouvefn van de Bank van Frankrijk aanvaard bef ben. De onder-gouverneur Pierre FourM zou ziin functie vervangen. Labeyrie een gewetensvolaanhanger van Blum e de benoeming van Fournier wijst er op, de regeering-Chautemps ook op dit Pu een andere politiek wil volgen, dan de v° rige regeering. Fournier zal evenals de voo laatste gouverneur Tannery benoemd U>o" den tot honor air-gouverneur. Hij heeft Londen de reputatie van een verstand^? orthodoxen bankier, die vrij is van politm vooroordeelen. De beurs te Parijs apprecieert het feit, de regeering-Chautemps sterk, voorneme is, orde op haar zaken te stellen. Toch gen internationale waarden als Koninklijk Olie. Amsterdam Rubber, Handelsv. Au. sterdam en Philipslampen vast in de mari De Japansche regeering heeft beslotejj ten einde mogelijke schommelingen in de Yen uit te sluiten, den goudvoorraad de Bank van Japan te herwaardeer^ waardoor een goudwinst zal worden Ve kregen van ongeveer 800 millioen Yen. Een aantal openbare nutsbedrijven in Vereen. Staten, die meer dan 60 pCt. VP de electriciteitsindustrie beheeren, heeft het boekjaar per 30 Juni j.l. een 6 pCt. h0 gere winst behaald dan het vorig jaar. De Kansas City Southern behaalde Juni een netto-winst van 1.41 milH° tegen 1.47 millioen in Juni 1936. De Texas and Pacific Rrd. behaalde i1i Juni een netto-winst van 552.000 teSel1 358.000 in Juni 1936. De Kennecott Copper keert een onvers'fl derd extra-dividend uit van 0.25 plus e onveranderd gewoon dividend van per aandeel. De Amerikaansche minister van Finf11 ciën Morgenthau zal Maandag a.s. het nie ice financierings-programma bekend ken. Het gaai om een bedrag van P millioen. Verwacht wordt, dat eenig me kgpitaal zal worden opgenomen. De staalschrootprijs te Pittsburgh is nieuw met 0.25 tot 20 per ton verhoOJ De schaarschte aan staalschroot houdt V1 Gisteren werd te New York een beurste verkocht voor 93.000, of 3000 meer bij de vorige transactie. De gemiddelde dageliiksche petroleV^ productie in de Vereen. Staten bedroeg - de afgeloopen week 3.558.000 vaten tey 2.521.000 vaten in de voorafgaande week- Het Pond Sterling bewoog zich •fSX ochtend te Amsterdam op 9.01^—^^/1 (vorig slot 1.8VA); de Frank op 6.82]P vorig slot 9.02VS); de Dollar op 1.81- 6.871/2 (vorig slot 6.80); de Belga op 30A_1te s0.52Vz (vorig slot 30.52/2en de Zwitseri' Frank op 4i.52/241.57'A (v. sl. 41.56) De Nivas verkocht 607 ton superieure ker voor consumptie. De uitslagen der te Parijs voortgezette jpe strijden in de finalepoule voor floret heeren waren: OostenrijkDuitschland 95. p 6° Italië—Frankrijk 8—8 met 62 gegeven ontvangen treffers. géO' De einduitslag was: 1 Italië. wereldkaniF 2 Frankrijk; 3 Oostenrijk; 4 Duitschland. Woensdag 21 Juli a.s. zullen op de ter ^1* ren Wielerbaan te Antwerpen enkele Hou hun kansen moeten verdedigen tegen buitenlanders. Zoo ontmoet Jan Pijnenb'1 eev Belg Kaers in een omnium, bestaande e> sprint, 500 meter tijdrace, 1 K.M. tijdiy»1' een achtervolging over max. 5 K.M. A' peP Vliet zal in den sprint uitkomen tegen de scher Merkens en den Belg Cools.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6