De ontruiming van Peiping en Wangping opgehouden De rechtsche aanvallen op het Brunete-front hernieuwd Bh Vooras brak door midden Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Üe Chineesche troepen weigeren terug te trekken De toestand opnieuw meer gespannen Vliegtuig valt op een groep soldaten Het non-interventie- probleem Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiii Ernstig auto-ongeluk bij Scherpenzeel Successen van Franco langs de Guadarama De linksche generaal Aranz gesneuveld De onafhankelijkheid der Philippijnen Nieuw kabinet in Ts j echo-Slo waki j e Na het overlijden van Marconi Nieuwsgierigheid van vrouwen BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 22 JULI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20675 De 37ste divisie van het 29ste leger rukt Peiping weer binnen Inzameling voor Japansche soldaten en vliegtuigen Manoeuvres te Sjanghai afgelast Vragen in het Lagerhuis M Me Drie dooden, veertien zwaar en negen licht gewonden Het Britsche kabinet beraadslaagt Van de inzittenden van een huur auto werd een heer gedood en liepen twee dames ernstige verwondingen op Een belangrijk onderhoud tusschen generaal Franco en Gil Robles Terechtstellingen te Algeciras Spreekwoord Een verklaring van Quezon In Berlijn is het jacht van stapel geloopen, dat bestemd is voor den Turkschen president Kemal Ataturk Geen nieuwe personen zijn er echter in opgenomen EEN OUDE GOUDSCHAT ONTDEKT Het stoffelijk overschot naar de kerk van de H. Maria der Engelen overgebracht Twee Amerikaansche dames door Japansche soldaten geslagen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingei. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 21 Juli (Domei) Volgens de laatste mededeelingen uit Peiping zijn de berichten over het terugtrek ken van de Chineesche troepen uit Loekwotsjau voortijdig. Wel is de 37e divisie uit Jamen Koe terugge- °kken, deze plaats was vanmiddag omstreeks uur ontruimd, doch de Chineesche troepen ptt den linkeroever van de Joeng Ting-rivier, Pa Pau Sjan en Loekwotsjau aan den rech- JEroever van de Joeng Ting weigeren terug te gekken. Zij verklaren geen opdracht hiertoe te ttebben ontvangen. Men vreest, dat deze nieuwe overtreding Van de overeenkomst, den toestand nog meer gespannen zal maken. pe commandant van de Japansche militaire Jj'ssie, kolonel Matsoei, heeft krachtig by Soeng Se Joean geprotesteerd. De commandant van het Japansche garnizoen Fengtai, generaal majoor Kawabe, had reeds erder verklaard, dat hij vreesde, dat het naleven de plaatselijke overeenkomst zou worden 'cmoeilijkt door de regeering van Nanking, die tap aandrong, dat de overeenkomst naar ter jkedkeuring zou worden voorgelegd. Verder wees gU erop, dat de toestand meer gespannen wordt °0r het zenden van troepen der Chineesche "tatrale regeering naar Hopei, niettegenstaande j,6 waarschuwingen van* Japan. Door de starre Lading van de Nanking-regeering komt de Gestie in een geheel nieuw licht te staan. Volgens de berichten uit Peiping trekken de troepen van het 29ste Chineesche leger Peiping weer binnen. De burgerbevolking wordt hierdoor Zeer verontrust. De berichten uit Chineesche bron doen ver- bderstellen, dat generaal Soeng Tsjeh Joean «eneigd zou zijn in principe de op 11 Juli ge annuleerde Japansche eisehen te aanvaarden. e ten uitvoerlegging dezer eisehen zou even- el zeer groote moeilijkheden medebrengen. De 37ste divisie van het 29ste leger wei- Bert nog steeds de streek van Peiping en Wangping te ontruimen. De Japansche druk komt voortdurend duide- taer tot uitdrukking. Het ultimatum, dat te middernacht zal Verstrijken, zou de uiterste grens beteeke- ben van het geduld der Japanneezen. Het Bevaar voor verwikkelingen tusschen Ja- Ransche en Chineesche troepen bij Peiping Wordt duidelijker. t.De Chineezen hebben versperringen opge- cht en op verscheiden punten in de binnen- ^d van Peiping zandzakken bijeengebracht. Nader wordt uit Sjanghai gemeld, dat er ®en itieuwe wijziging in den toestand is Betreden> doordat de commandant der Chi neesche troepen te Wangping besloten heeft, ^«ze plaats, die als heilige grond wordt beschouwd, niet te ontruimen. ^.Deze commandant en de troepen van de 37e jj Visie, die te Loekwotsjau liggen, blijven op post, een deel van dezelfde divisie zou uit 'Ping en de omgeving wegtrekken. >j,Dlt betrouwbare bron wordt gemeld, dat jj tang Kai Sjek zes van zijn divisies naar °Pei heeft gezonden. De voortdurende Japansche troepenzendingen Mandsjoekwo en het optrekken der Chinee- troepen naar Hopei toonen aan, dat het taiflict nog lang niet is opgelost. •peuter meldt nader, dat de troepen van de ke divisie vanmiddag inderhaast naar hun stel- 6f|Sen teruggekeerd zijn en begonnen met het Y Heggen van nieuwe loopgraven. In den avond J^den zij versterkt door de aankomst van naar ^batting 5000 man. Zij hebben stellingen ge- v °kken over een front van 15 kilometer, waar in 11 Papausjan het middelpunt vormt. De poor- van Peiping worden nog steeds bewaakt v afdeelingen van de 37e divisie. wor- ver- Dertig schepen met japansche troepen v.,n te Takoe, de haven van Tientsin, *cht. Zuid-Hopei komen voortdurend verster ken uit Nanking aan. j>De centrale raad van de Kwomintang is te gkkirig voor de gebruikelijke wekelijksche ver kering bijeengekomen. Maarschalk Tsjang Sjek heeft aan de besprekingen deel ge- t; '^en. De ministers van Buitenlandsche Zaken van Oorlog hebben rapport uitgebracht over I toestand. Deze rapporten worden echter kim gehouden. tJk Japansche pers heeft een campagne op j.'v gezet om inzamelingen te houden voor de jjknsche soldaten in Noord-China. Reeds is J>°0 yen bijeengebracht. VqT® Asahi-pers heeft inteekenlijsten geopend r den bouw van nieuwe militaire vliegtui- Waarop op den eersten dag meer dan een Yj,art rnillioen yen werd ingeschreven. De beide eers Masaki inuma en Kenji Tsoekagosji, die met hun vliegtuig „Verheven Wind" van Tokio naar Londen en terug zijn gevlogen, heb ben alle giften in geld, welke zij van bewon deraars hebben ontvangen, voor dit doel afge staan. De padvinders-organisaties hebben bijeen komsten belegd, tijdens welke gelden zijn in gezameld. Verscheidene nationale vereenigingen hebben overdreven strijdlustige betoogingen gehouden, welke de autoriteiten genoopt hebben in te grijpen. De afgevaardigde prof. Reikitsji Kita en Fu- mio Iwata zijn gearresteerd wegens ongepaste propaganda in het leger. Uit betrouwbare bron verneemt men, dat het Japansche garnizoen te Sjanghai heeft afge zien van het houden van manoeuvres in den racht van 22 op 23 Juli. Naar verluidt heeft de Japansche ambassade een bericht uit Tokio, volgens hetwelk de ge zinnen der Japansche diplomatieke vertegen woordigers en consuls in China op 23 Juli naar Japan zouden vertrekken, tegengesproken. Naar aanleiding van een vraag van den ar beidersafgevaardigde Henderson, heeft de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken Cran- borne. verklaard, dat volgens de inlichtingen, waarover de Britsche regeering beschikt, de Japanneezen gisteren Wangping hebben ge bombardeerd bij wijze van represaillemaatregel. Toen Henderson vroeg of de regeering voor nemens was de aangelegenheid bij den Volken bond aanhangig te maken, antwoordde Cran- borne: ,De regeering blijft in voortdurend contact met de belanghebbende mogendheden, ongeacht of zij lid van den bond zijn of niet. In de be staande omstandigheden is dit de nuttigste methode bij het streven naar een oplossing van het vraagstuk." Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het, zoolang de bestaande toestand in Noord- China zou voortduren, niet wenschelijk zou zijn met de Japansche regeering besprekingen aan te knoopen, die de Britsche regeering gaarne had willen houden. Eden zeide, dat hij het Japansche kabinet tot zijn leedwezen moet meedeelen, dat dit het standpunt der Britsche regeering is. De Duitsche ambassadeur en de zaakgelastig den van Rusland en Engeland hebben bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio inlichtingen ingewonnen omtrent den toestand in Noord-China na de represaille-maatregelen van Japansche zijde. V "y De opening van den nieuwen hoofdverkeersweg over den Semmering hij Weenen ging met groote feestelijkheden gepaard BERLIJN, 21 Juli. Volgens mededeelin gen van het D.N.B. en Havas is bij ma noeuvres nabij Schliswig een militair vliegtuig omlaag gestort en in brand ge vlogen. Het toestel kwam neer op een straatweg temidden van een groep sol daten. De gevolgen van dit ongeluk waren ont stellend. Een leerling van de schooi van offi cieren van gezondheid kwam om het leven, de piloot werd ernstig gekwetst, terwijl nog 13 soldaten eveneens zwaar werden gewond en 9 soldaten lichtere verwondingen opliepen. Een Deensch echtpaar, dat juist op een mo torfiets passeerde, kreeg de brandende benzine uit het vliegtuig over hun lichamen en is aan de bekomen verwondingen overleden. LONDEN, 21 Juli (Havas) Het kabinet heeft vandaag zijn wekelijksche bijeenkomst gehouden. Men meent te weten, dat het probleem der niet-inmenging punt van bespreking is ge weest en dat Eden zyn collega's op de hoogte heeft gesteld van den toestand na de giste ren gehouden zitting van de sub-commissie. Lord Plymouth, de voorzitter der commissie, heeft gisteren verklaard, dat hy de proce dure der werkzaamheden van de onder- commissie niet kon wijzigen zonder rugge spraak te plegen met zijn regeering. Havas veronderstelt dan ook, dat de Brit sche ministers zich over deze aangelegenheid hebben onderhouden. Verwachting: Matige Zuidwestelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met ty- delijke opklaringen, waarschijnlijk nog regenbuien, koeler. Êj Verdere vooruitzichten: Tijdelijk op- klarend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiniiiiiiiii Woensdagavond omstreeks negen uur is op den rijksstraatweg tusschen Scherpen zeel en Renswoude een auto-ongeluk ge beurd, waarby een doode te betreuren is en twee personen ernstig zyn gewond. Het betreft hier een huurauto, waarmede een wilde dienst tusschen Amsterdam en Arnhem wordt onderhouden. Op een gege ven moment is de vooras van den wagen door midden gebroken met het gevolg, dat de twee voorwielen losraakten en het voer tuig* tegen een boom vloog. Van de inzittenden werd de 55-jarige heer K. Bezemer, wonende in de Derde Ooster parkstraat te Amsterdam, vrijwel op slag gedood. Zyn echtgenoote werd zeer ernstig gewond, evenals de derde passagiere, mej. E. Smit, die ook uit Amsterdam afkomstig is. De beide dames zijn met een ziekenauto uit Veenendaal naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De chauffeur van den auto kwam er zonder letsel af. (Zie verder Laatste Nieuws) De president der Oglethor- pe-universiteit in de Ver- eenigde Staten laat een crypte houwen, die 'n ver zameling hedendaagsche heschavings-producten van kranten, filmappara ten en gramofoons tot kauwgummi! tot het jaar 8113 brand- en schokvrij moet bewaren. Dan kunnen de historici van de 82e eeuw de crypte openen en zich over ons verhazen. MADRID, 21 Juli (Havas). In den na middag zyn de rechtschen weer tot krach tige aanvallen by Brunete, Quijoma, Villa- nueva del Pardillo en Villafranca del Cas tillo overgegaan. Veel tanks en strijdwagens gingen den troepen vooraf, terwijl de lucht macht de aanvallen steunde. De regeerings- troepen bieden hardnekkig tegenstand. Uit Naval Camero bericht Havas: De recht schen oefenden Maandag hun druk in hoofd zaak uit op den linkervleugel, d.w.z. in de richting van Val de Morillo. Vandaag zijn zij opgerukt langs den rech tervleugel langs de Guadarama bij Villa franca del Castillo. Op deze wijze voltooiden zy een omtrekkende beweging. Zij slaagden er in tegen negen uur de stellingen van de tegenstanders op de beide oevers van de Guadarama te bezetten. Om dertien uur hebben de regeeringstroepen, die probeerden de manoeuvre te ontgaan, een hevigen aanval op den rechteroever ontketend in de richting van Las Rozas, een knooppunt van de wegeh naar Corunha en Escoriaal. Zij werden daarbij gesteund door vijf bataljons en twintig strijdwagens. Met verlies van 300 man en vier strijdwagens moesten zij zich evenwel terugtrekken. Hedenmorgen om acht uur hebben vijftien rechtsche vliegtuigen Mataro gebombardeerd, waar zij slechts materieele schade aanrichtten. Van Mataro begaven zy zich naar het dorp Llavaneres, waar zy op het station een trein met mitrailleurvuur bestookten. Hier werden drie mannen gedood. De rechtschen zouden te Albarracin munitie opslagplaatsen gevonden hebben, welke meer dan 200.000 patronen en een aanzienlijke hoe veelheid materiaal bevatten. De regeeringstroepen hebben drie uur lang Oviedo gebombardeerd. Twee granaten kwamen op een inrichting terecht, waar ouderlooze kin deren onderdak zyn gebracht. Men verneemt, dat generaal Franco te Salamanca een onderhoud heeft gehad met den leider der „Action Popular", Gil Robles, waaraan veel beteekenis wordt toegekend. Gil Robles kwam uit Lissabon, waar hij sedert het begin van den burgeroorlog vertoef de. De politieke vrienden van Robles verzeke ren, dat het onderhoud een nieuwe étappe in de politiek van het rechtsche Spanje in luidt en dat Robles is uitgenoodigd tot het verrichten van een belangrijke taak in de organisatie van den nieuwen staat. Men voegt hieraan toe, dat Franco Robles heeft belast met een geheime zending by de re geering te Londen door bemiddeling van Olie- viera Salazar. Robles is weer naar Lissabon vertrokken. Volgens verklaringen van krijgsgevange nen zou de bevelhebber der regeerings-ar- tillerie, generaal Aranz, op 1 Juli aan het front bij Madrid gedood zijn. Door de rechtschen afgevuurde granaten zou den terecht zijn gekomen op den commandants- post, dien de generaal voor zich had laten in richten op een heuvel, welke Val de Morillo be- heerscht. Vijf of zes officieren zouden door de zelfde granaat zijn gedood. GIBRALTAR, 21 Juli. (Havas)Te Algeciras zyn gisteravond 35 personen, die er van ver dacht werden met de regeering te Valencia te sympathiseeren, terechtgesteld. Te La Linea bij de grens van Gibraltar, zyn zes menschen die volgens de beschuldiging rechtsche vlaggen hadden verscheurd ter dood gebracht. Engelschen, die te Easternbeach wandelden moesten vluchten voor de geweerkogels en in de neutrale zone kon men de kreten der slacht offers hooren. Nog steeds komen te Gibraltar deserteurs uit het leger van Franco aan: de meesten komen zwemmende van Algeciras en andere kustplaatsen. Het Engelsche hospitaalschip „Maine", ko mende uit Spaansche regeeringshavens, is met 345 uitgewekenen te Marseille aangekomen. On der hen bevinden zich zeven vliegers. Vijf Ita liaansche en twee Duitsche die door de regee ringstroepen gevangen genomen waren en die uitgewisseld zijn tegen gevangenen, die in han den van de rechtschen waren gevallen. Minister Eden heeft heden den Franschen ambassadeur, Corbin, en den Italiaanschen am bassadeur, Grandi ontvangen. De 37ste divisie van het 29ste Chineesche leger weigert terug te trekken; Peiping opnieuw bezet; de toestand opnieuw meer gespannen. De rechtsche aanvallen voor Madrid hernieuwd; successen van Franco op de oevers der Guada rama; Gil Robles heeft een belangrijk onder houd met Franco gehad; de linksche generaal Aranz gesneuveld. Wederom wordt een groot aantal terechtstellin gen in Sovjet-Rusland gemeld. De Tsjecho-Slowaaksche regeeringscrisis door Hodza opgelost. Bondsvergadering van de R.K. bakkerspatroons te Arnhem. Auto tegen een boom tusschen Scherpenzeel en Renswoude; een doode, twee gewonden. Ernstig auto-ongeluk onder Harmeien; twee ernstig gewonden. New Yorksche Beurs: Opening en slot onregel matig. O „Qui se fait brebis le loup le mange", zegt de Franschman. „Al te goed is buurmans gek" zegt de Hollander. Het Nederlandsche spreekwoord geeft misschien nog het best de be doeling weer. Maar wat hiervan zij, in beide zegs wijzen ligt de waarschuwing opgeslo ten ook in het altruïsme maat te hou- ,ien, niet al te groot van vertrouwen te zijn. en voor zijn goed recht en eer lijk belang de noodige waakzaamheid te betrachten. Wie dit niet doet loopt permanent de kans aan 't kortste eind te trekken, zonder dat hij er zelfs maar een be dankje voor krijgt. En toch is het altijd nog beter niet voordeeligermaar beter in dergelijke gevallen de lijdende, dan de bedrijvende partij te zijn. Men blijft dan ten minste een fat soenlijk man, en kan enkel het ver wijt beloopen al te naïef te zijn ge weest. Terwijl de ander CHICAGO, 21 Juli. (D.N.B.) De president der Philippijnen, Juezon, heeft tegenover een ver tegenwoordiger van de pers verklaard, dat de voornaamste reden voor zyn eisehen betreffende het invoeren van de volledige onafhankelijkheid der Philippijnen tegen einde 1938 of begin 1939 in plaats van in 1946 de omstandigheid is, dat het parlement der Vereenigde Staten te allen tyde de economische verhouding tusschen de Philippijnen en de Vereenigde Staten kan wijzi gen. Het is voor beide landen 'goed, wanneer de volstrekte onafhankelijkheid der Philippijnen zoo spoedig mogelijk tot stand komt. PRAAG, 21 Juli (Havas) Eedenmor gen heeft Benesj Hodiza ontvangen, die hem verslag uitbracht over zijn bespre kingen met het oog op de vorming van een nieuw kabinet. Na dit onderhoud stel de Hodza de leden der nieuwe regeering aan president Benesj voor, aan wien zij den eed op de grondwet aflegden. In de nieuwe regeering hebben geen nieuwe figuren hun intrede gedaan. Franke belast zich ad interim met het ministerie van finan ciën. Na de audiëtie begaven de ministers zich in raadszitting. Volgens berichten in de bladen hebben de ministers en gevolmachtigden dei coalitie partijen zich jegens elkander op eerewoord verplicht omtrent het compromis tot oplossing van de regeeringscrisis zoo lang het stilzwij gen te bewaren, tot de omstreden kwesties zullen zijn vastgelegd in besluiten van den nieuwen ministerraad. Enkele bladen meenen echter, dat het com promis betrekking heeft op het graanpro- bleem, de ^gemeenteraadsverkiezingen, de staatsbegrooting- en de financiering der bewa pening. Ondanks den tegenstand van linksch zou niet onbelangrijk tegemoet zijn gekomen aan de wenschen van de Agrariërs. De ge meenteraadsverkiezingen zouden in verschei dene etappes worden uitgevoerd en de finan ciering der bewapening zou door binnen- landsche leeningen gedekt worden. De regec- ringsverklaring zou worden voorgelezen in de herfstzitting van het parlement. PANAMA, 21 Juli (D.N.B.). Van officieele zijde worden de geruchten over het vinden van een ouden goudschat in de provincie Chi- riqui bevestigd. Drie grondspeculanten hebben bij het afpalen van nieuwe aankoopen twee on- dergrondsche kanalen ontdekt, waarin 120 ba ren goud werden gevonden met een totaal ge wicht van ongeveer 3000 Kilogram. Al deze baren dragen als stempel de oude Spaansche koningskroon. Men vermoedt, dat deze goud schat nog dateert uit de tijden van de verove ring van Amerika. ROME, 21 Juli (D.N.B.). Het stoffelijk over schot van markies Marconi is vanavond van paleis Farnesina overgebracht naar de kerk van de H. Maria der Engelen, waar het tot Donderdagavond opgebaard zal blijven. De zegening werd verricht in tegenwoordig heid van den duce, het corps diplomatique en vele genoodigden. Ter herdenking van markies Marconi werden alle Britsche draadlooze uitzendingen geduren Ce twee minuten onderbroken. WASHINGTON, 21 Juli De Amerikaan sche ambassadeur in China, Nelson Johnson, heeft het staatsdepartement er van in kennis gesteld, dat Dinsdag twee Amerikaansche vrouwen, mevr. Helen R. Jones uit Detroit en mej. Carol Lathrop uit Washington, door Ja pansche soldaten voor de Japansche ambas sade in Peiping zijn geslagen. Ten aanzien van deze berichten wordt uit Tokio door Domei gemeld, dat beide vrouwen te nieuwsgierig zijn geweest. Zij keken over de barricade van zandzakken voor de Japan sche kazerne te Peiping, niettegenstaande de an-*—huwing van de Japanners door te loo- pen. Het gevolg hiervan was, dat beide dames door soldaten werden weggeduwd. De Japan sche militaire autoriteiten hebben in verband hiermede den wensch te kennen gegeven, dat buitenlanders de taak van de soldaten niet moeilijker zullen maken door hun zorgeloos heid of nieuwsgierigheid. iNo i i u u uumiiimjii ij j; Stand op Donderdag 1 uur v.m. 758.4 Vorige stand 759.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1