UIT DEN OMTREK MUZIEK I <Kctv&i&aal van den dM De avonturen van Stan en Pol W. ALPHENAAR OPRUIMING muzTek VRIJDAG 23 JULI 1937 De aardbeiencampagne geëindigd KRUISWEG 49 m n Omzet gestegen NIEUWE SLEEPBOOT VOOR IJMUIDEN idodern toegerust vaartuig, waar groote behoefte aan was BLOEMENDAAL BEVERWIJK HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT SPAARNDAM VELSEN Vanaf Zaterdag 24 Juli Buitengewone sorteering Uiterste prijzen voor alle instrumenten 10 korting op alle Blokfluiten, Strijk- en Tokkelinstrumenten ZAANDAM ZANDVOORT kÏÏenms maar demonstratie ik LAWNTENNIS Tournament Jatilo HONKBAk Het programma ALBERT DE KLERK Hij zal orgelconcerten geven in hc' Ned. Paviljoen te Parijs RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN J Gisteren zijn te Beverwijk de laatste speciale eard beien veilingen gehouden. Nu het resultaat van de campagne bekend is, blijkt, dat de totaal- eanvoer ten opzichte van het vorige jaar met ongeveer 12000 K.G. is gestegen, terwijl ook de gemiddelde prijs iets hooger ligt dan in 1936 het geval was. In totaal is aangevoerd 2.792.030 K.G. tegen 2.780.083 Kg. in 1936. De totaal-omzet bedroeg 423.241 tegen 384.122 in het vorige jaar. Een stijging dus met ongeveer 39.000 gulden. Bij de Vereenigde Veilingen bedroeg de aan voer 1.769.199 K.G. met een opbrengst van ƒ264.001 tegen 1.807.902 K.G. en ƒ261.129 in 1936. De doorsnee-prijs was 14.91 tegen 14.45 in het vorige jaar. Aan de B.E.T.-veiling werd 1.022.831 K.G. aan gevoerd met een opbrengst van 159.238, tegen 572.181 K.G. en 127.993 in het vorige jaar. De aoorsnce-prijs bedroeg hier 15.56. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in 1935 de gemiddelde prijs nog 19!» ct. per K.G. was en dat de omzet alleen reeds bij de Ver eenigde Veilingen in dat jaar bijna een halve ton hooger was, ofschoon 200.000 K.G. minder werd aangevoerd dan nu, dan blijkt daaruit vol doende, dat het resultaat van de aardbeiencam pagne ook dit jaar weer een teleurstelling was. Zoo als onlangs reeds gemeld werd, is aan de scheepswerf der Fa. Jan Smit Ezn., te Al- biasserdam, opdracht gegeven voor den bouw van een groote krachtige zeesleepboot voor het Bureau Wijsmuller te IJmuidtn. Deze week is op de werf de kiel voor de nieuwe sleepboot gelegd. De afmetingen zullen zijn: lengte 45 M., breedte 8.35 M. en holte 5 M. De boot zal worden voortbewogen door een machine van 1400 I. P. K. De twee ketels zullen met olie worden gestookt. Het schip wordt van de meest moderne in stallaties voorzien, zooals een volledige telegra fie- en telefonie-zend- en ontvanginrichting, radio-richtingzoeker, zoeklicht, brandblusch- pomp en electrische bergingspomp. De bemanning, die uit 13 koppen zal be staan, heeft in het voorschip haar verblijven. Vandaar uit zijn de brug, zoowel als de ma chinekamer binnendoor te bereiken, hetgeen bij slecht weer een groot voordeel is. De tanks zullen een voorraad olie van 320 ten kunnen bevatten. De nieuwe sleepboot beteekent voor de haven van IJmuiden een aanwinst van zeer groote beteekenis. Vooral by hevige stormen werd het gemis van een groote sleepboot sterk gevoeld. Weliswaar beschikt het Bureau Weismuller te IJmuiden over drie sleepbooten, (de beken de Nestor, Hector en Stentor) doch de capa citeit van deze schepen is niet groot genoeg, om, wanneer het b.v. een verren afstand betreft, snel en afdoende hulp te verleenen. De nieuwe sleepboot, waarvan goede ver wachtingen worden gekoesterd, zal 16 Meter langer zijn dan de bovengenoemd schepen. De bouw van de nieuwe sleepboot is dan ook te IJmuiden met vreugde begroet, terwyi het ook voor het Bureau Wijsmuller een groote voldoening is, dat het straks in IJmuiden over een snel en modern uitgerust bergingsvaartuig zal kunnen beschikken. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen aan het bureau van politie te Overveen: een schooltasch met boeken; een handschoen; een ceintuur; een hoedje, een jumper, een dames- taschje met inhoud; een rozenkrans; een gym nastiekschoen; een sleutel; nog een sleutel. Aan het politiebureau aan den Schulpweg te Atrdenhout: 4 sleuteltjes. Aan den politiepost aan het einde van den Zeeweg: een sleutel; een belastingmerk; een zakmes; een vulpotlood; een badpak; een doek; een ring met sleutels; een pet; sleutels aan een touwtje; een ring met sleutels; tenttouwen. Terug te bekorhen bij: M. Jager, Zocherstraat 71 Haarlem, een gebit; Broers, Jac. v. Lennep- straat 286 I Amsterdam: een bril; Th. Clay, vyfhuizerweg 781 vyfhuizen: een huissleutel en ten ring; Carels, Kinderhuisvest 39 Haarlem: een jongensjasje; Aartsen, Bosch en Duinlaan 30 Bloemendaal: een autocrick; W. Zorger, Rus- tenburgerweg 18 Bloemendaal: zakmes; L. Boersma Zandvoorterweg 29 Aerdenhout: hon- cenriem; Vermeer, Veldlaan 7 Aerdenhout: ectentasch met jas; M. Goéyer, van der Duin straat 29 Haarlem: een speld; Van Kleef, Zomer- zorgerlaan 44 Bloemendaal: een portemonnaie met inhoud; Nieuwenhuis, Brouwerstraat 76 Haarlem: portemonnaie met inhoud. Verkeersongevallen Toen een 60-jarige juffrouw by het oversteken van den Alkmaar- scheweg een oogenblik weifelde en even terug wilde keeren, werd haar dit noodlottig. Zij werd aangereden door een auto, waarvan de bestuur der uit den aard der zaak niet berekend kon zyn op de aarzeling van de juffrouw, zy kreeg een beenbreuk, benevens eenige ontvellingen, terwyi een der armen uit de kom was gescho ten. Nadat een geneesheer eerste hulp had ver leend, is de juffrouw naar haar woning over gebracht. Gisteravond werd op den Velserweg een juffrouw, die op de duo van een motorrijwiel gezeten was, op straat geslingerd, doordat haar mantel door den motorketting gegrepen werd. Zij kreeg een hoofdwonde en een hersen schudding en moest naar het Roode Kruiszie- kenhuis worden overgebracht. Polo-wedstrijd Zand voortKennemer Zwem- club 41 In het Noorderbad te Zandvoort had de wedstrijd plaats, die besliste' over al of niet kampioen zijn van De Kennemer Zwem- club. Na eenigen tijd gewacht te hebben op den scheidsrechter, werd kort voor half negen een begin gemaakt met den wedstrijd. Van bei de zijden zagen we eenige vlugge aanvallen, bekroond met een mooi schot. Na twee minuten nam K2. de leiding door toedoen van A. Cop- pens, maar eenige vinnige Zandvoorters brach ten den stand in evenwicht. Geen minuut la ter lag de bal achter Pielage door onvoldoend dekken van Bruin. Een Zandvoort-speler ver schalkte even later Halenbeek en zorgde ervoor dat de ruststand met 31 inging. Nauwelijks had de Zandvoort-keeper een handigen bal gestopt of Pielage moest hande lend optreden bij een ver ingezonden schot. Even later weer een prachtscot, dat via de lat achter raakt. Zandvoort bleef sterker en wist dit wederom in een doelpunt uit te druk ken. De achterstand werd nu te groot om in te halen en nu zag K. Z. pas in, dat zij beter kon doen dan alles op den aanval te zetten. Een Zandvoort-speler Ward het water uitgezonden, waardoor K.Z. nog meer in den aanval kwam. Als Halenbeek, alleen voor den keeper komend, zal schieten, floot de scheidsrechter einde. Crediet voor school bouw. B. en W. stellen den Raad voor een crediet te verleenen van 49.013.38 voor den bouw van een nieuwe o. 1. school aan den Grooten Houtweg. Voor de meubileering van het gebouw wordt een bedrag gevraagd van 4943.67. Vergadering tuinlieden. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aer denhout en Omstreken" een vergadering. De Lathyrus-keuring ging niet door wegens den regen. Er worden dan ook plannen beraamd om voor de Lathyrus een andere prijsvraag te or- ganiseeren, ni. den huisbroei van hyacinten, tulpen en narcissen, waartoe in beginsel is besloten, Maar er waren toch 'wel andere bloemen, nL eenjarige zaadbloemen, waarover de heer K. Goudzwaard een inleiding hield, terwijl de heer Boting een causerie hield over vasteplantenbloemen, meer speciaal voor plan ten borders en rotstunien en waarbij inleider zyn inleiding demonstreerde met een groot aantal bloemen van vaste planten. Besloten werd, dat de prüsvraag van Cam panula's zal plaats vinden op de Augustusver- gadering, en dat de Zinnia-tentoonstelling ge lijk zal zijn met de Dahliatentoonstelling in September, op een nader te bepalen datum. Examens. Van de O. L. Dreefschool, Julianaplein 1, slaagden dit jaar alle 24 leer lingen voor de volgende scholen: voor het R.K. Lyceum: Hansje Schwartz; voor het Christeiyk Lyceum: Loekie de la Hayze, Annie Schippers, Eddy Thieme; voor het Kennemer Lyceum: Inge Beekman, Mineke Vergeer. Ineke de Winter; voor de Middelbare Meisjesschool: Loesje Brühl, Greetje Hartman, Mia Putz, Dien de Voogt; voor het Gymnasium: Elly van der Kaay; voor H.B.S. A: Han Arnold; voor H.B.S. B: Marian Graaff, Ria Kikkert, Antje Steenhuis. Wanda de Visser, Wytze Het- tema, Roel Koiter, Jan Mulder, Rob Smit, Miel Prager, Frits Wafelbakker en Johnny Wijkhui zen. De Amsterdamsche blinden in Groenendaal. Woensdag hebben de blinden, die werkzaam zyn in de Werkinrichting voor blinden aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam weer een.s een dagje in ons mooie Groenendaal mogen ver toeven. Reeds om half 10 des morgens arri veerden de pl.m. 120 blinden met hun geleide per tram, waarna zij eerst in het Ververschings- huis de koffie gebruikten. Daarna was het een dwalen door de bosschen, waar zij zoo heerlijk konden genieten van den geur van het bosch en het lied der vogels. Ook de buitenplaats Meer-Berg was te hunner beschikking gesteld. Des middags werd in 'het Ververschingshuis de lunch gebruikt, en tegen den avond ontvin gen zij ook nog een eenvoudig diner, waarna nog eenigen tijd vertoefd werd op het terras van het Ververschingshuis, en waarbij het fan farecorps „Excelsior" een uurtje van goede mu ziek gaf. Al te spoedig was het half 9, tijd om naar de tram te gaan, hetgeen met muziek van „Excel sior" geschiedde. Dankbaar waren zij ook ten opzichte van den Gérant van Groenendaal, die hen weer zoo uit stekend verzorgd had, en het „tot weerziens" daverde dan ook door de avondlucht. De Beurs De Hillegomsche Beurs werd Donderdag door 80 personen bezocht; de han del was gering. De kweekers zullen verstandig doen met hun verkoopiysten ter Beurs te ko men. Door de fa. A. H. Staats waren ingezon den Glad. Sonnenschein (rose)Morgenrot (donkerrood)Dictator (zalmkleurig)Frilled Champion (donkerrood) en Krijtberg (wit). Dictator en Krijtberg vooral muntten uit door perfectie en trokken zeer de aandacht. Door de fa. Maas en Van Steyn waren ingezonden: Acclepia Tuberosa, Gypsophila Paniculata Bristol Fairy en Chrysanthemum Maximum, Esther Read. Getuigschriften Aan de fa. A. H. Staats Werden voor de volgende variëteiten van Gla diolen Getuigschriften van den Proeftuin uit gereikt: Glad. Morgenrot; Glad. Sonnenschein; Glad. Flandria; Glad. Hendrik Ibsen; Glad. White Star; Glad. Sunny Side en Glad. Carl ton. Een belastingkwestie In de raadsvergadering van 6 Juli J.l. hadden B. en W. toegezegd .de leden in de gelegenheid te zullen stellen een bespreking te houden over de vraag of van de toegangsgelden voor het Tinholthuis te Sant poort al dan niet belasting dient te worden be taald. Het college deelt hieromtrent den raad thans het volgende mede: Het Tinholthuis is te beschouwen als een ten toonstelling. Van de toegangsgelden is 20 pet. aan belasting verschuldigd ingevolge de veror dening op de vermakeiykheidsbelasting. Volgens art. 2 dier verordening is geen belas ting verschuldigd voor een tentoonstelling, welke belangeloos wordt gehouden, terwijl art. 5 B. en W. de bevoegdheid geeft in bijzondere gevallen op gronaen van billijkheid of gemeentebelang vermindering of kwijtschelding van de belasting te verleenen. De exploitant van het Tinholthuis verzoekt het gemeentebestuur op 6 Juli j.l. om vrystelling van belasting te verleenen. B. en W. hebben daarop afwyzend beschikt, omdat zy op het standpunt staan, dat het hier een particuliere exploitatie betreft, waarbij de resultaten ook voor rekening van een particulier komen. 60 jaar getrouwd 7 Augustus hoopt het echtpaar C. Zwanenburgvan Doesburg den dag te herdenken, dat het voor 60 jaar in den echt werd verbonden. Beiden zyn 84 jaar oud ea verschillen maar één week in leeftijd. Het echtpaar heeft 12 kinderen gehad, waar van er nu nog 10 in leven zijn, 80 kleinkinderen en nog 11 achterkleinkinderen. Onder haar kleinkinderen telt zij twee religieuzen. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid, zelfs de bruidegom Werkt nog mee op de boerderij. Na hun 82e jaar zijn zij vanuit den Velserpol- der naar den Houtrakpolder verhuisd, waar zij nu bij hun zoon, J. Zwanenburg een welver diende rust genieten. Wij hopen, nog vele jaren. Jubileum 25 Juli zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer N. Out het winkeltje in krui deniers- en grutterswaren oprichtte. Overname van grond F. J. Kockx te Be verwijk en W. F. J. Meyer c.s., te Velsen, heb ben zich bereid verklaard, aan de gemeente over te dragen de Velseroordstraat en gedeelten van de Heidestraat en de Ratelstraat te IJmuiden, alsmede langs de beide eerstgenoemde straten ligenden, voor verbreeding daarvan en voor bouwterrein bestemden grond, een en ander ter oppervlakte van 3136 M2. De bovenbedoelde straat en straatgedeelten en de voor verbreeding daarvan bestemde grond, ter grootte van 1585 M2., worden om niet overgedragen, terwyi voor den voor bouw terrein bestemden grond f 4.per M2. gevraagd wordt. Het bezit van de perceelen achten B. en W. voor de gemeente van belang, terwyi zij den voor het bouwterrein bedongen koopprijs rede- ïyk achten. zy stellen den raad dan ook voor het aan bod te aanvaarden. Geen extra vergoeding meer voor ambtena ren De verordening tot regeling van de be zoldiging van ambtenaren bevat o. m. de be paling, dat ambtenaren, die, hetzij als secre taris van commissiën, hetzij belast zijn met het opmaken der notulen van den gemeenteraad, daarvoor, in verhouding tot het werk, een jaar- lyksche vergoeding ontvangen, te bepalen door B. en W. Door de Regeering is reeds herhaalde" malen op schrapping dezer bepaling aangedrongen, omdat naar hare meening de bezoldiging der ambtenaren wel zoodanig is, dat het bedoelde werk zonder betaling gevorderd kan worden. B. en W. hebben hunne bezwaren hiertegen telkens uiteengezet, doch eenig resultaat werd daarmede niet bereikt. Zij stellen den raad thans voor de genoem de bepaling te schrappen. De rioleeringswerken Tot de riolerings werken, welke met steun van het Werkfonds 1934 werden uitgevoerd, behoort o.a. de bouw van een pompstation nabü den Bloemendaal- schen straatweg te Santpoort. Ten behoeve van dezen bouw is het noodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over een gedeelte, ter groot te van ongeveer 171 M2„ van het perceel, toe- behoorende aan J. B. Kauwers, aldaar. B. en W. stellen den raad voor dezen grond aan te koopen tegen den prijs van f 4.per vierk. Meter. De schoolgeldverordening Overeenkomstig den wensch van den Minister van Binnenland- sche Zaken, die het gewenscht acht, dat het maximum schoolgeldbedrag geleideiyk wordt bereikt, stellen B. en W. den raad voor, het ta rief van de schoolgeldheffing zoodanig te wij zigen, dat het schoolgeld wordt vermeerderd met f 2.voor het lager- en f 3.voor het uitgebreid lager onderwijs, voor elk zestal gul dens, waarmede de gemengde hoofdsom f 66. te boven gaat. Belooning van overuren De Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst heeft den raad verzocht om wijziging van art. 34 van het amb tenarenreglement, regelende de belooning van overuren. Het reglement is op 4 Febr. 1936 door den raad vastgesteld. Volgens B. en W. heeft er zich sindsdien geen enkele omstandigheid voor gedaan, welke zou wettigen, op het toen ge nomen besluit terug te komen. zy stellen den raad dan ook voor hen te machtigen adressant dienovereenkomstig in te lichten. Mooie prestatie Onder de 220 deelnemers aan de zesdaagsche motorwedstryden in Enge land in de vorige week gehouden, bevond zich ook de agent van politie le klas C. N. v. d. Voort, van de motorbrigade alhier. Hij slaagde er in zonder eenig strafpunt den wedstrijd te be ëindigen en verwierf de gouden medaille. Arrestatie Woensdagavond zijn een drietal Zweden, afkomstig van een alhier liggende Zweedsche houtboot, door de politie in arrest ge steld, omdat zy zich zwaar beschonken by de Visschershaven ophielden. Begin van brand Woensdagmiddag is een begin van brand ontstaan in de schilderswerk plaats van B. aan den Engelmundusweg te IJmui- den-Oost. De brand die vermoedelijk ontstaan is door het wegwerpen van een brandende luci fer, is door de politie met behulp van een brand- bluschapparaat gebluscht. Ernstige aanrijding Woensdagavond heeft op den Rijksweg te Santpoort, nabü „Rozen- steün", een ernstige aanrüding plaats gehad tusschen een 4-wieligen vrachtauto komende uit Katwyk en een tractor met oplegger uit Pur- merend. De oorzaak van de aanrüding is vermoedelijk gelegen in het slippen van den tractor en het breken van de koppeling van den oplegger. Beide motorrytuigen werden ernstig bescha digd en kwamen dwars op den rijweg te staan. De bestuurders bekwamen lichte verwondin gen, terwyi van een der inzittenden een pols slagader is doorgesneden. Na door Dr. De Groot van Santpoort verbonden te zyn is hy naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost over gebracht. Burgerl. stand Van 13 tot en met 19 Juli 1937 Geboren: Johannes Rudolfus, zoon van J. J. Smit en G. A. Sinkeldam. Michiel, z. van P. Hofman en G. Kool. Jan, z. van R. J. de Gooyer en T. de Vries. Arie, z. van P. Kossen en T. Bakker. Rudolfine Reni, d. van R. R. van Oosten en J. M. van der Torre. Dirk, z. v.an H. IJskes en W. de Jong. Cornells, z. van C. Ten- tij en van A. van Ham. Klaas, z. van C. Ra maker en E. Tanger. Klaas, z. van K. Pos en T. de Vries. Simon Dirk, z. van S. de Vries en L. van der Knoop. Egbert, z. van A. S. van der Meer en A. C. de Wit. Dirk, z. van D. Schaap en M. A. H. Bakker. Klaas, z. van K. Geugjes en G. Ladenius. Frederika Johanna, d. van J. F. de Bruijn en A. Duijvis. Ondertrouwd: G. Kelderman en J. Wals. J. L. W.' G. Fortuin en A. M. Koeman. M Hemo en E. I. A. Bolhoeve. J. Kuijzer en G. Diederiks. K. Keijzer en L. H. de Boer. B. Pas en C. Beets. B. J. Vissers en H. C. Koster. S. Bleeker en H. C. Mandjes. M. Lopes Cardozo en C. G. van Ee. A. H. Th. Bussink en H. W. Snip. P. Valk en C. Waries. S. Valk en A. Beets. T. Tolenaars en A. J. den Dunnen. Getrouwd: H. Hesseling met J. Brouwer. P. J. Pening met W. C. H. van der Lee. P. Breeu- wer met E. H. Verhoef. W. F. Plu met K. J. Hesse. Overleden: Cornells Broerse, oud 36 jaar, geh. met R. J. Siersema. Jan ZTwart, oud 59 jaar, geh. met C. Zwart. Jacoba Rooze, oud 75 jaar. Gerit Grandiek, oud 79 jaar, wed.naar van M. Bruschke. Een levenloos aangegeven kind van M. Stor en E. van Ederen. Regina Bruinsma, oud 66 jaar. Zandvoorts nieuwste attractie Onder hen die een badplaats bezoeken, zün er velen, die behalve de zee en het strand ook gaarne wat ontspanning en amusement willen beleven ty- dens hun verblijf aan de kust en dit verlangen komt in nog sterkere mate tot uiting, wanneer de avonden, zooals we er gisterenavond ook een beleefden, koud en guur zyn en de zee en het strand niet dat bieden, wat men er zocht. Dan wordt de badgast genoodzaakt vertier binnens huis te zoeken, maar het door de natuur ge dwongen thuis zitten animeert niet voldoende, vooral niet des avonds als men zich voorstelt eens heerlijk langs het strand te kunnen wande len of rustig op een terras te genieten van de buitenlucht. Momenteel is het hier wat de na tuur betreft herfst en het leek wel of deze avond was uitgekozen door het bestuur van de sociëteit „Zandvoort" om een begin te maken met de ingebruikneming van het Casino als ont spanningsgelegenheid. Reeds jaren is er de klacht, dat het op Zandvoort 'een dooie boel is en dit heeft eenige leden van genoemde socië teit, die reeds vanaf 1921 bestaat, aangespoord om het bestuur voor te stellen, toestemming te verleenen om middelen te beramen in deze leemte te voorzien, teneinde eveneens het doel der sociëteit te bereiken: bevordering van de belangen der badplaats Zandvoort door het trekken van vreemdelingen. Aldus, zoo vertelde ons de- secretaris, de heer F. G. Geerling, is het ontstaan van deze amusementsgelegenheid. Tot op heden was men gehuisvest in gebouw Monopole, doch dit gebouw is te klein om nieuwe leden te trekken. In het casino mogen de leden onder goedkeuring van het bestuur allerlei spelen organiseeren, o.a. het nieuwe Fortunette, het geen een soort loterijtje is. Daarom blyft de besloten vorm in vollen omvang gehandhaafd en is een strenge selectie by toetreding als lid ge biedend. Zelfs Zandvoorters kunnen geen lid worden, ten minste in den regel niet. Niet dat zij niet zouden kunnen voldoen aan de voor naamste voorwaarde, welke luidt, dat op het toe te treden lid niets aan te merken mag zijn, maar het is de bedoeling, vreemdelingen te trekken. Het introduceeren van nieuwe leden is dan ook niet in een handomdraaien gedaan en het deel nemen aan de nieuwe attractie Fortunette is dan ook een groot voorrecht. Gisterenavond werd dit amusement voor het eerst in practijk gebracht en zagen we de groote aantrekkelijk heid, die er aan verbonden was. By het begin der eerste loterij hield de heer Hooreman een korte rede, waarin hij de leden aanspoorde hier vaak hun verloren tijd te komen doorbrengen. Gisteren schreven we reeds over de andere at tracties zooals een bridge-room e.d. Omtrent de inrichting van het gebouw zelve kunnen we Wat was dat? Het was juist, of er een kogel rakelings langs zyn hoofd suisde. Hij kende het geluid goed en bespeurde zelfs den luchtstroom. John Smith voelde met zyn rechterhand naar zijn browning. Hij bleef staan en luisterde. Al weer! Drie pas van hem af vloog de kogel in het zand. Smith wierp zich op den grond. On getwijfeld, er was op hem geschoten! Wonder lijk, na het schot hoorde hij geen knal. Het was zeker, dat die schoten hem golden. Het was een onaangename situatie, tegenover een of meer vijanden te staan, zonder te weten, wie het wa ren en zelfs waar zij verborgen zaten, en die daarbij nog met munitie zonder knal werkten. John Smith was niet laf, maar om zich zoo maar tot mikpunt te laten dienen was onzin. Hij bleef een tyd onbeweeglü'k in het gras lig gen. In ieder geval moest hij zich gereed hou den en trachten, den vyand met een of andere list uit zyn hol te lokken. Weer stond hy op en keek om zich heen. Tweehonderd meter van hem vandaan begon het woud met het struik gewas; daarna kwam het dal en weer daarach ter lag een heuvel. Daar floot weer een kogel vlak langs zijn oor. Met een luiden kreet liet hij zich opnieuw in het hooge gras vallen. John Smith berekende: Zou de dader of een van zijn helpers komen onderzoeken, of hy doodelijk ge troffen was of niet? Zeer waarschynlijk was het niet. maar hij kon het probeeren. Hij lag nu op zyn zijde, het oor op den grond, om iedere naderende schrede te kunnen hooren. Zijn pistool lag klaar. Het kon wel gevaarlyk worden by een gevecht van man tegen man, maar hy riskeerde het. Er was nu een kwartier voorbij. Wat zou hij doen? Nog langer blijven liggen of verder gaan? Het eene zoowel als het andere was gevaarlijk en hij besloot, nog even te wachten. Eindelijk vernam hij schreden, die langzaam naderden. Smith spande zijn ooren in; hij moést zich beheerschen; zijn zenuwen waren over prikkeld: het volgende oogenblik immers zou beslissend zijn! Wie weet, misschien werd het een strijd op leven en dood. Zijn slapen hamer den. Hij was nieuwsgierig, wie er zou komen. Aan de schaduw zag hy reeds, dat het een kleine gestalte was. Met een pantersprong kwam John te voorschijn en hield met ijzeren greep een dunne pols vast. Ah, een jongen van 15 of 16 jaar? Neen, het was een meisje in jongenskleeren. Smith sprak streng: „Vertel op, wie je bent. Waarom heb je die kleeren aan? En wat be- teekenen die schoten op my? Wien golden de schoten eigenlijk? „Voor u natuurlijk, maar het was slechts een demonstratie!" hakkelde het meisje. „Ik bedank voor zulke demonstraties." „Het was een demonstratie van den besten kunstschutter uit Amerika, den Canadees Ches ter Brook, die vroeger beroemd was als va riété-ster. U zult wel eens van hem gehoord hebben. Hy is myn vader en heeft enkele jaren geleden op het tooneel een ongeluk gehad, dat hem in zijn beroep hinderde. Hij nam dus af scheid van het variété. Voorloopig had hü ge* noeg spaarduitjes, om met zyn vrouw en drie kinderen, waarvan ik de jongste dochter ben, tamelyk zorgeloos de toekomst tegemoet te gaan. Hy had zich echter niet alleen met kunstschie- ten bezig gehouden. Hy toonde veel belangstel ling voor het geweer zelf en zoo heeft hy ver schillende kleine uitvindingen gedaan. Een hier van heeft u zoo juist gezien: het pistool, dat niet knalt. Nu zult u misschien vragen, wat dat allemaal te beteekenen heeft. Welnu, mijn vader heeft veel geld verloren met zyn proeven. Er waren geen verdiensten en het kapita»1 vloog weg. Nu be- gon pas de lij- j densweg. Mijn j vader wilde zyn men liet hem i eenvoudig niet tot tot de toonaangevende persoonlijkheden, die een goed woordje voor hem konden doen. Eindelijk besloot hij, naar Europa te gaan, om hier te trachten, zyn uitvinding te gelde te maken. Maar ook hier waren de uitzichten niet veel beter. En nu enkele weken geleden knoopte mijn vader onderhandelingen aan met de wa penfirma van de gebroeders Smith te Man chester. Doch ook hier kreeg hy den directeur niet te spreken, om hem zijn uitvinding te toonen. Toen myn vader hoorde, dat de oudste fir mant, John Smith, hier in het Schotsche Hoog land een boerderij had, waar hij steeds het weekend doorbracht, besloot hij, hier den heer Smith persoonlijk voor zijn zaak te interes seeren. Ik heb het plan bedacht, om u de uit vinding te demonstreeren, want als u het ge volg van de zwygende schoten niet hoorde, z°a u niet goed van het nut overtuigd zijn gewor den. Twee weken geleden heeft myn vader hier een boerenhuisje gehuurd en wy hebben op de loer gelegen, om den heer Smith het onom- stootelijke bewijs van de waarde te leveren- Ziezoo, nu weet u alles en kunt u de rest met mijn vader bespreken." John Smith was sprakeloos van verbazing- Eindelyk zei hy: „Je bent een duivelskind,maar werkelijk moedig. Een goede zakenvrouw, vol ideeën, en daarom wil ik je alles vergeven." Chester Brook kon zyn uitvinding aan de fir ma Smith verkoopen en Eveline Brook werd na een jaar de vrouw van John Smith, eigenaar van de wapenfabrieken. (Nadruk verboden) melden, dat hier kwistig is aangebracht een kerncollectie van Perzische tapijten op den par ketvloer, terwijl ook de wanden met deze kost bare kleeden zijn gedrapeerd. Over het geheel krijgt men een indruk van een zeer smaakvolle versiering. Dezer dagen komt ook de buitenver lichting gereed, waarna ook het terras, hoewel geheel gescheiden van het ontspanningslokaal, kan worden geëxploiteerd. De verwachtingen omtrent een vermeerdering van bezoek aan Zandvoort zijn door de heropening van het ca sino hoog gespannen. Expositie J. G. Kuyten De Haarlemsche kunstschilder J. G. Kuyten heeft gedurende 't seizoen een expositie van zyn werken ingericht in den Uitzichttoren, alhier. De heer Kuyten, die zijn opleiding genoot in Duitschland en België, getuigt in zyn werken, dat hij het ware kunstenaarsbloed bezit. Van hem zijn o.a. aanwezig een fraaie pastel „Bosch beek", een aantal geslaagde zeeschilderstukken en duinlandschappen. Deze werken zijn van een vrije vormgeving en waardevol, omdat ze ge schilderd zijn op een wijze, die den schilder zelf voldoening geeft, los van eenige verkoopgedach te. Men aanschouwe het geslaagde doek „Ma rokko" en de keurige pastel „Verkeersagent", waarvan de impressies hoofdzaak zijn gebleven. Het geheel vormt een waardevolle verzameling. Raadsvergadering De raad dezer gemeente is ter openbare vergadering byeengeroepen te gen Maandag 26 Juli ten raadhuize des avonds te half acht. Acquisitie voor het gasbedrijf Naar aanlei ding van een door den directeur der bedrijven uitgebracht rapport heeft de commissie voor de bedrijven een nieuwe provisieregeling ont worpen, waarby voor de goedkobpe gastoestel- ien een hoogere provisie wordt toegekend dan voor de duurdere toestellen, daar de acquisitie voor het gasbedrijf werd ingesteld om het gas verbruik te stimuleeren door het plaatsen van gastoestellen en de duurdere toestellen niet al tijd een hooger gasverbruik veroorzaken dan de goedkoopere. Verder verschilt de ontworpen re geling nog met de bestaande hierin, doordat de acquisiteur in het vervolg geen provisie zal ont vangen wegen verkoopen tot stand gekomen door tusschenkomst van gasfitters, aannemers, lood gieters en makelaars. B. en W. kunnen zich met de ontworpen regeling vereenigen en stellen den raad voor deze met ingang van 1 Juli 1937 in te voeren. Tevens bieden B. en W. ter vaststel ling aan een instructie voor den acquisitie-amb tenaar, daar voor hem nog geen instructie was vastgesteld. Verwarming school C Wegens siytage van den ketel der centrale-verwaringsinstallatie xn school C stellen B. en W. voor een nieuwen ketel te plaatsen waarvoor zij aan den raad een crediet vragen van ƒ2000, zynde de aanschaf- fingskosten van een nieuwen ketel met bijko mende kosten voor hak- en breekwerk en aan sluiting. Algemeene begraafplaats Gedeputeerde Staten hebben bezwaar gemaakt tegen de be- Het poesje was wel betrekkelyk veilig in den boom, maar eens moest ze er toch uit komen. Ze was erg bang en durfde niet goed en toen is ze er uitgevallen en heeft haar pootje gebroken. Zie jullie .uu eens of je dat zaakje in orde kimt maken. Weldra stonden de kleine vriendjes in een nauw straatje, waar het arme poesje klaaglijk miauwde. Pol kreeg er zoowaar een paar kleine kaboutertraantjes van in zyn oogen. Stil maar poesje, zei hy tegen het diertje. We zullen je wel helpen, hoor. Stan scheurde gedienstig zyn zakdoekje aan reepen en Po! zocht naar een glad en plat stukje hout, dat ais spalkje dienst kon doen. Daarop legden de kabouters een keurig verband en het poesje keek vol dankbaarheid naar die kleine kereltjes, die haar zoo heerlyk hielpen. paling in de verordening op de heffing van be grafenisrechten, krachtens welke bepaling aa» de begrafenisondernemers bij telaat komen op de algemeene begraafplaats met de onder hun leiding staande begrafenis, een boete kan wor den opgelegd. B. en W. stellen voor het betrok ken raadsbesluit in te trekken. Teneinde aan het euvel van telaat komen toch paal en perK te stellen en een ordelyken gang van zaken te verzekeren, hebben B. en W. ontworpen een ver ordening op de algemeene begraafplaats der ge meente Zandvoort en stellen den raad voor deze vast te stellen. Ondanks de regenbuien konden Donderdag avond nog verschillende paxtyen verwerkt wor den. De uitslagen luiden: Heeren-Enkelspel B: H. Borgerding slaat c' Borgerding 63 61. Heeren-Dubbelspel B. 2e ronde: J. ten Have on Diekmann slaan Wijt en André de la Forte 63 6—2; J. v. d. Stadt en Povel slaan de Rui ter en Melse 2—6 10—8 6—4; Vos en v. Huis steden slaan J. Plak en v. Houtum 10—8 6—3' Dames-Dubbelspel B: Mevr. v. d. Klashorst slaat mej. Mos 6—2 6—1; mevr. Saaxberg slaat mevr* Kramer 63 64. Dames-Dubbelspel B: Demi-finale; Mevr. Niei sen en mej. T. Leeuwenberg slaan mevr. Kr»* mer en mej. Mos 57 64 75. De belangrijkste wedstrijd van het program* ma dezer week is natuurlyk de ontmoeting BelgiëNederland, Zondag as. in het Beer* schot Stadion te Antwerpen. Het niet mee spelen van Lemmers en Baas beteekent voo onze ploeg een geduchte verzwakking, te mee waar de Belgen verleden jaar kans gezien heb ben beide wedstrijden te winnen. Behalve dezen wedstrijd vermeldt het pr°" gramma o.a. nog de volgende ontmoetingen; Zaterdag: Eerste klasse; AjaxHaarlem, BI. WitHH0» VVGA—EDO. Tweede klasse; EDO 2—Zeeburgia. ZRCHaarlem 2. Juniores: Schoten bKinheim, Schoten a— EDO a, EDO b—Swastika. Zondag; Tweede klasse: EDO 2—Zeeburgia. Derde klasse: HHC 3—EDO 4, Haarlem 3--* RCH 3, Schoten 1THB 1, SwastikaEDO De jonge Haarlemsche organist Albert Klerk, zoon van den bekenden musicus Jos. Klerk, is uitgenoodigd, gedurende de ma® r» Augustus het orgeltje te bespelen in het Ned landsche paviljoen op de Parijsche wereldte toonstelling. De heer De Klerk heeft de xiitnoodiging vaard en zei Maandag 2 Augustus het eeI's concert geven. 80 IJMUIDEN, 23 Juli. Rijksvlschafslag. Tarbot 96 cent per kg. Griet 1623.50 per 50 kg. 1 ,C1 1.17—1.55 per kg. Groote Schol 18.00. min. Schol 18 00. Zetschol 17.50—23.50. kleine 6.00—18, Bot 4.00—8, Wijting 1.60—1.80 per 5U van de Vrijdag aan den Riiksvischafslag aan?e komen STOOMTRAWLERS Sperwer 60 manden 1290.Voorwaarts manden 970. K.W. 43 met pekelharing 680. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 24 Juli. Vloed: 3.34 en 3.51 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2