Frans Hals als Haarlemmer Rook TRIUMPH STEGEMAN'S BLONDONA - BRUNETTA AKKERTJES K de 1 cent sigaret die blijft triomfeeren Haarlem, 23 Juli wordt vermist Kort en volledig NANCY STEELE c/%i/€^CLSlec VRIJDAG 23 JULI 1937 STADSNIEUWS DOOR J. M. STERCK—PROOT Het karakter der vrouwen •Trw AKKER.CACHETS Toen Hals zestig was In hetzelfde huis INBREKERS BEKENNEN Pleegden vele diefstallen in stad en omtrek VERKEER GROOTE MARKT Uit Barteljorisstraat niet meer naar Zijlstraat TENTOONSTELLING PADVINDERIJ Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 24 Juli V erkoopingen In de raadzaal aan het Prinsenhof Die boterham wordt een traclatie Er is niets op het brood te bedenken dat beter smaakt dan deze bijzondere delica tesse: STEGEMAN's LEVERPASTEI Ze wordt alleen geëvenaard door Stegeman's leverkaas en leverworst. VIERDE ZOMERCONCERT H.O.V. Solisten: Bets Nederkoorn en Jac. Zwaan (piano) HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP Talrijke attracties, flinke deelneming AGENDA Bioscopen VOOR DE STILLE ARMEN BESTAAT ER NOG EEN TELE- PHOON-GEHEIM? 24 Juli Bioscopen BURGERLIJKE STAND Niet langer een geheim meer! DOOR LUC WILLINK Öoe juist treft Hals zijn sujetten in 't meest ferakteristieke van hun wezen, ook al zal het Jïe van den jolig zich gevenden musicus Da- "lel van Aken (no.35) hem heel wat nader ge- ,aan hebben dan de zelfbewuste wantrouwen- :e heer van no. 37, maar beide portretten wor- ®eh meesterstukken. .Zie den scherp verstandigen Schrevelius (no. den humanistischen rector van de Latijn se school en historieschrijver van Haarlem, ®en imposanten welvarenden Willem v. Heyt- 'Uysen, den stichter van 't hofje in de Hilde- ®randslaan naar hem genoemd. Den zelfvoldanen fouwer Claes Duysen van Voorhout. Zijn pré santen vertoonen elk zeer sterk eigen aard. Us- Swalmius moet als gemoedelijk man en jjeestig redenaar volle kerken getrokken heb- ®eh, terwijl we uit het portret van Ds. Sibelius ^grijpen hoe consciëntieus hij optrad als lid an de commissie voor de Statenvertaling van ®en Bijbel. Bij de portretten ook van thans onbekenden I?"* één tijd vindt men typeerende karaktertrek- *eh, zijn de zwaarmoedige heer van no. 101 en 'e schrandere van no. 100, hoe wist Hals ze ^'en dadelijk te treffen en hoeveel devotie preekt zoo ook uit den zachten blik van den J°or Hals weer bijzonder fijn geschilderden Jkerslootschen pastoor Stenius uit het Bis- ïchoppelijk Museum hierheen gekomen. Vele jongemannen stelden blijkbaar prijs op portret van dezen schilder en niet de minst Melen kwamen voor zijn schilders ezel te staan. Overlegd trotsch is houding en blik van den Pwechtschen Jasper Schade van Westrum (no. y stellig een der voornaamste dandies van tijd. Frans Hals geeft hem 't volle pond, j^Vredigt in hem eigen liefde voor 't zwierige. S» jonger pendant (no. 94) gaat het onge dwongen sierlijke veel minder goed af. ®ij oud en jong is de laatdunkendheid, waar mee de rijke heeren op den armen schilder JWerzien tevens vereeuwigd. In hun beste klee dt), hun schoonst geplooide of omkante kra- j|eb en vooral liefst met den hoed op het hoofd *Qfnen ze voor hem te zitten; want de breed- Grande of bij de ouderwetschen hoogbollige °fid was toen een standsvoorrecht. Met de helvaart groeit ook hun deftig zich voelen en Geserveerd optreden. Om die patriciërs en rijk Gorden nijveren wat los te doen poseeren, zet (fels als later onze photografen doen, vele mo llen liefst schrijlings op een stoel, de rechter band over de leuning, in de linker een ander Gtigsheidsattribuut, de kaphandschoenen. En (fels maakt van die combinatie van leven en ;°ode conventie een karakteriseerend harmo nisch geheel, waaruit elks levenshouding zelfs is te lezen. Ondanks hun gereserveerdheid Gjpt zijn penseel ze allen bij de kern. Een enkele slechts heeft echte grandezze, Gen zit de nieuwe deftigheid nog wat dwars. Reinigen durven nog echt burgerlijke rond heid te toonen, zooals de ruige vechtlustige Ver- j J*°hck. Enkele voorname Joden spreken in Hals' Grk van de invasie van rijke Portugeezen. Hij Geldt ze af met den onmiskenbaren melancho- 'eken trek want no. 39 lijkt mij van hun ras J" en met de typische houding der handen bij Gac Abrahamsz Massa no. 25 en 52. Juist in 6 17e eeuw begonnen Joden voor zich in Bloe- Gndaal zomerverblijven aan te koopen. Eoe goed heeft Hals ook het karakter 'der bouwen gepeild. Het preutsche dametje van J°. 27 krijgt alle versierselen van haar toilet Grig uitgestippeld. In de burgemeestersche °rnelia oftewel Kea van der Meer is de be lustheid geweest van zooveel 17de eeuwsche Visvrouwen; maar in wildoorzetting was de feme van no. 73 haar stellig verre de baas. Guwens burgemeester van der Meer liet ze- G ook thuis niet met zich spotten. In de be- érde dame van no. 78 zit de rust van de bonswijze vrouw, vrij wat gemakkelijker van Gd dan vrouw Bodolphe (no. 86), die zeker Gr stug uitzienden man niet gauw kamp gaf. degelijke bedachtzame burgervrouw is ver eeuwigd in no. 88, waarbij 87 in durf haar ("eerdere is. Typisch is ook uitgedrukt hoe en- Gén de nieuwe weelde nog slecht dragen o.a. fe het krampachtig vasthouden der handschoe nen en de weinig aristocratische handen. Een Ggst merkwaardig nog niet. lang geleden te ruggevonden vrouwenportret is no. 103. Het Nt totaal uit den toon bij al zijn bestelde af meldingen van vrouwen, die zich op haar stijf- G best voordoen. Hier een nonchalante hou- Gg, de linkerhand als afwachtend onder de Zoo'n ellendig zeurende pijn en af en loe van die verraderlijke scheuten. Ge kunt Uw aandacht haast niet bij Uw werk hou den, dat toch af moet. Neem 'n "AKKERTJE". Ze helpen di- Hedëri'andsch rect-In gemakkelijk in te nemen Product vorm, zonder eenige ne venwer- king verdrijven ze Uw pijnen en kalmeeren Uw zenuwen. Per 12 stuks slechts 52 cent. )f Volgens recept van Apotheker Dumont kin, het door geen mutsje bedekte hoofd met de wijd uitstaande haren en toch uitdagende uitdrukking der oogen onder het weelderige geel groene zijden kleed zoo prachtig uitkomend te gen het paars van het geplooide gordijn van den achtergrond. Het portret lijkt genomen uit een van de vroolijke gezelschappen van zijn zoons, maar dan weergegeven met Frans Hals' eigen superieure penseel-streken, die het mo dern maken in de schildersperioden van ver schillende tijden. Een dergelijke Hals maakt het begrijpelijk, hoe het onze impressionisten onder de schilders waren, die de schoonheid van Frans Hals voor ons weer hebben ontdekt. Als Hals de zestiger jaren nadert schijnen de jolige typen anders zijn penseel niet meer in werking te brengen. Duidelijk een atelier-voor' stelling van 1645, de jonge man met de veder' muts en het doodshoofd. Het wordt als het schrijnende afscheid van de jolige jeugd op zijn doeken. Trouwens Hals heeft dan echte zorgen. Geldzorgen had hij zelfs in zijn beste jaren, maar die lieten hem waarschijnlijk, ook door hun constantie, ongebroken. Er liggen op de tentoonstelling uit 't Haarlemsche archief eenige officieele bewijzen van; maar dat ar chief is daarover nog lang niet uitgeput; In 1631 wordt hij aangesproken voor een niet be taalden os, in 1636 blijft zijn collega Simon de Bray borg voor f 80.achterstallige huur, dreigde hem dus uitzetting uit zijn woning. Van 1654, als het met Hals in dit opzicht steeds erger wordt, heeft hij een schuld van f 200 aan zijn bakker te voldoen. Maar Hals kent veel neerdrukkender leed. In 1637 moet hij voor zijn „innocenten" lees zwakzinnigen zoon Pieter Franssen Hals toelage vragen en wordt hem daarvoor geld gegeven zoowel van het St. Eli- sabethsgasthuis als van het Leprozenhuis en „de schael", d.i. de collecten voor de armen. In 1642 vraagt en verkrijgt hij voor zijn oud ste dochter „in verseeckeringe int werckhuys te logeeren ter verbeternisse", het werk later tuchthuis in de Tuchthuisstraat waar dronk aards en lastige lediggangers aan het werk wer den gezet. We kunnen ons levendig voorstellen welke huiselijke zorgen aan deze beide offici eele posten zullen zijn voorafgegaan en hoe Hals meer dan ooit in de herberg zijn troost zal hebben gezocht. Eigenaardig is dat in die latere jaren van li chamelijk achteruit gaan ook zijn gezicht zou hebben geleden en zijn hand onvast zou zijn geworden zijn toets verandert en de bree- de penseelstreken gaan overheerschen, als het ware zijn verachting teekenend voor al het kleine en conventioneele. Ware meesterstukken danken we aan deze laatste jaren van den schilder, die tot over de tachtig nog in zijn werk kon opgaan. De beroemde man met den slappen hoed (no. 113) geeft 'n laatste spoor van den Hals, die eens het lachen zoo harte lijk genoot. Zoo komen we te staan voor zijn laatste stuk ken, de meesterlijke regenten en regentessen van het Armenhuis, hetzelfde huis, waar nu zijn eeretentoonstelling is ingericht. Mogelijk was het slechts medelijden, die de dames en heeren bewoog aan een hunner be deelden werk te geven. De legende verhaalt, dat de opdrachtgevenden met de weergave van hun persoon weinig tevreden waren, wat des te be grijpelijker is, als we weten, dat Hals' breede schilderwijze totaal achterhaald was door de veel fijner schilders der mode van die tijden; maar behalve dat, is juist in deze psychologisch zoo raak weergegeven figuren weinig nobels te vinden. Die regenten spreken van veel on gevoeligheid met het lot der armen, vooral als eigen schuld oorzaak was, die regentessen zijn stellig harde vasthoudsters geweest aan de huiswetten. En in deze magistrale stukken wreekte Hals zoo stellig onbewust al wat ar men en weezen in die tijden door regenten hardheid hebben moeten verduren. Is de goedhartige „vader" op den achtergrond van de heeren regenten bescheiden blootshoofds staande wel eens Hals' troostende aanspraak geweest en spreekt de hartelijke blik van de „moeder" bij de regentessen mogelijk van een Hals' toegestopt maal verorberd, dan gezeten op dezelfde mooie steentjes, die nog den vloer van de eetzaal vormen? Zoo ja, dan hebben deze eenvoudigen, de weinigen der eerzame een voudige Haarlemmers, die in Hals' oeuvre voor komen, in deze stukken hun welverdiende on vergankelijke belooning daarvoor gekregen. Een huis en erf, Klein Heiligland 90, voor to taal f 1850 aan B. P. Ouderkerk. Een huis, erf en grond, Koninginneweg 8, voor totaal f 4500 aan J. C. Stuart qq. Een woonhuis met erf, Morinnesteeg 1 en een woonhuis met afz. bovenwoning en erf, Ceciliasteeg 4 zw. en rd., voor totaal f 1600 aan C. J. J. Jacques qq. In den loop van het vorige najaar en in het begin van dit jaar hebben in Haarlem en Heemstede en Bloemendaal verschillende op merkelijke diefstallen plaats gehad. Aan het werk der inbrekers was wel te zien dat men hier met beroepsmenschen te doen had, waardoor het geen gemakkelijke taak was voor de politie de daders op het spoor te komen. En al is zij voor wat betreft de Heemsteed- sche inbraken nog niet volkomen geslaagd, eenig licht is er toch wel gekomen. Zoo hebben de thans als verdacht van ver schillende diefstallen te Haarlem en omstreken gedetineerde G. van Z. en C. R., beiden haar lemmers, na herhaald verhoor o.m. bekend een drietal inbraken in Heemstede gepleegd te hebben, o.a. in November 1936 in een perceel aan den B-lcekersvaartweg, bewoond door B. G„ waarbij ongeveer 40,en gouden voorwerpen werden buit gemaakt. Vervolgens hebben zij een bezoek gebracht aan een perceel in de Dr. Cuyperlaan in Februari van dit jaar. Niets werd daar ontvreemd. De inbrekers hebben bekend in April inge broken te hebben in een kantoortje aan den Bleekersvaartweg, waar een geldkistje met slechts een klein bedrag werd buit gemaakt. De gouden voorwerpen zijn te Amsterdam door tusschenkomst van zekeren B. een Am sterdammer, verkocht. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt ter zake van heling. Verschillende verdachten, waaronder vermoe delijk ook die der overige diefstallen, in Heem stede gepleegd, zijn thans in het Huis van Be waring opgesloten. B. en W. van Haarlem hebben overwogen dat het rechtsafgaand verkeer inzonderheid auto's van de Barteljorisstraat naar de Zijl straat, bij het nemen van den scherpen hoek, in de Zijlstraat links van den weg komt, waardoor gevaar ontstaat voor het bij de stop- streep in de Zijlstraat opgesteld verkeer. Het is daarom in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer gewenscht de Zijlstraat, voor zoover betreft het gedeelte gren zende aan de Barteljorisstraat en de Groote Markt, gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, rij- en trekdieren en vee, welke komen uit de Barteljorisstraat en gaan in de richting van de Zijlstraat. atholieken. God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.50 Parijs R.; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 3.35 Brussel Fr.; 4.20 Parijs R.; 11.05 Berlijn. Progr. 4: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich; 6.50 Brussel Ned.; 7.0511.50 Droit- wich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert; 8.0012.00 Diversen. Uitslag van de verkoopingen in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 22 Juli: Het café met woonhuis „De Telescoop" te Spaarndam aan den IJdijk, voor totaal f 5800 aan B. P. Sleeper qq. Een huis en erf, Jansstraat 42, voor totaal f 1620 aan J. G, Boeree. Door de directie van de Stads-Bibliotheek en Leeszaal te Haarlem zal zoo mogelijk, in samen werking met de N. P. V., een tentoonstelling gehouden worden van alles, wat op de Pad vinderij betrekking heeft. Deze tentoonstelling zal gehouden worden van 29 Juli tot vermoede lijk 15 Augustus. De organisators zijn hierbij geheel onafhan kelijk van hetgeen de verschillende groepen voor dit doel in bruikleen willen en kunnen af staan. Van eenige individueele leiders en van de zijde van den boekhandel zijn echter al toe zeggingen gedaan. 't Beschikbaar stellen door de groepen van vlaggen, totems, kampeer- en oefenmateriaal, gebruiksvoorwerpen van welpen, verkenners, voortrekkers en zee-verkenners, pionierswerk stukken, (model-bruggen, houtsnijwerk enz.) foto's, albums, logboeken, boekwerken enz. zal door de organisators op hoogen prijs worden gesteld. De bedoeling is, deze tentoonstelling te hou den in de Raadzaal op 't Prinsenhof en deze gratis toegankelijk te stellen des namiddags van 2—5 uur. Er is een commissie benoemd welke op zich heeft genomen de inzendingen te arrangeeren. Deze commissie bestaat uit 2 employé's van de Bibliotheek, 2 welpenleidsters van de Kath. Ver kenners en 2 groepsleiders van de N. P. V. In winkels met ons raambiljet De Gemeentelijke Concertzaal was gisteren avond zoo goed als geheel bezet met belangstel lenden, een verheugend feit, waartoe ongetwij. feld het optreden van een tweetal bekende stad- genooten als solisten niet weinig zal hebben bij gedragen. De eerste programma-helft was gewijd aan den Weenschen meester Wolfgang Amadeus Mo zart, wiens onvolprezen Kleine Nachtmusik weer eens tot klinken werd gebracht, benevens het concert voor twee klavieren in Es gr. t. met Bets Nederkoorn en Jac. Zwaan als solisten aan den vleugel. Na een verzorgde weergave van het eerstge noemde werk door het strijkers-ensemble, een enkele overgang leek ons wat bruusk en niet voldoende voorbereid, en we noteerden enkele rhythmische oneffenheden, kregen we een blijkbaar goed voorbereide interpretatie van het zeer poëtische werk voor twee klavieren. Al klopte op enkele plaatsen het samenspel met het orkest nog niet altijd feilloos, toch hebben we over hét algemeen genoten van het uit stekend afgewogen samenspel der beide solisten. De schakeering was vol verfijning, en het spel van vraag en antwoord muzikaal zeer even wichtig en sluitend. Het meest genoten we van het teere Andante, dat soepel en dichterlijk werd voorgedragen. In de snellere passages en figu raties hadden we gaarne wat meer distinct spel gehoord, want nu ging er nogal eens iets teloor van het ragfijne noten-weefsel en misten we het parelachtige effect, dat Mozart zoo goed verdraagt, omdat zijn muziek zoo klaar is en kristalhelder. Zooals gezegd evenwel vulden beide solisten elkander uitstekendaan, 'en hebben we met zeer veel genoegen vooral naar het langzame middendeel geluisterd. Het publiek was zeer enthousiast en Bets Nederkoorn en haar muzikale partner Jac. Zwaan werden langdurig gehuldigd met applaus en bloemen, terwijl zij terecht Marinus Adam en de zijnen in de hulde betrokken. Na de pauze werd het een beestenboel.... Begrijpt u me goed: een muzikale, want we kregen een zeldzame reprise van het toch wel geestig Fransche werkje van Saint-Saëns: Le Carnaval des animaux, met de reeds in ons blad van Dinsdagavond aangekondigde solisten als vertolkers der verschillende dierengeluiden. Pianistisch leeuwengebrul van Jac. Zwaan, kip. pengekakel en hanengekraai van de strijkers, snelloopende dieren door Bets Nederkoorn en Jac. Zwaan, met als tegenstelling den langzamen schildpaddengang door dezelfden plus in beide gevallen het strijdorkestje. De loggen gang van de olifanten, het springen der kangoeroes, het zilveren blikkeren de visschen in het aquarium, het ezelgebalk, de koekoeksroep, het gekwetter der heele volière, de loopoefeningen der pianis ten, die door Saint-Saëns smalend onder de dieren zijn thuisgebracht, de fossielen met hun skelettengerammel, en ten slotte de beroemde zwaan, ze kregen alle een keurige interpretatie, welke natuurlijk een evenredig groot succes deelachtig werd. Berlioz 'ouverture „Le Carnaval Romain" was de geestdriftig gespeelde afsluiting voor dezen goed geslaagden avond, waarbij vooral het fraai gespeelde hobo-thema bijzonder opviel. J. S Het jaarlijksche concours-hippique is in den loop der jaren geworden het groote familiefeest van de Haarlemmermeer en omgeving. Op bijna elke boerderij werd voor dien dag de arbeid stopgezet, althans sterk beperkt en ingekrompen; want de boer en zijn vrouw en zijn volwassen zoons en dochters gingen naar Hoofddorp om het paardensportfeest bij te wo nen; ook aan de vaste arbeiders werd meestal vrij gegeven om dit feest te kunnen meemaken. De scholen kregen vrijaf en 's avonds was het in het dorp een gezellige drukte. Alle teekenen wijzen er op, dat het nu in de volgende week op Dinsdag 27 Juli ook weer zoo'n mooie algemeene feestdag wezen zal; er zal voor de paardenliefhebbers volop te ge nieten zijn en de jongelui zullen zich 's avonds kostelijk weten te vermaken. Het marktplein .zal als vanouds het centrum zijn van vroolijkheid en pleizier; er zullen kraampjes en tentjes staan en in afwijking van de traditie van vele vroegere jaren zal er ook voor kinderen gelegenheid zijn om zich op gepaste en goedkoope wijze te vermaken. Wat in geen vijf en twintig jaren is gebeurd, zal nu gebeuren: op het marktplein zullen twee echt oud-Hollandsche kinderdraaimolens wor den opgesteld, waarin kinderen zich altijd weer goed weten te amuseeren. Daardoor zal de concoursdag ditmaal een algemeene feestdag zijn niet enkel voor de groO' teren, de volwassen burgerij, maar ook voor de kinderen van Hoofddorp, alzoo voor groot en klein, voor iedereen. Overigens zijn de inschrijvingen voor het concours zeer behoorlijk; het aantal deelne mers is ruim voldoende om een mooi concours te mogen voorspellen; ook H. M. de Koningin heeft weer een groote zilveren medaille be schikbaar gesteld en verder ontbreken de oude bekende gevers en geefsters niet op de lijst van medewerkers. Er is dus alle reden om te verwachten dat het Hoofddorpsche concours zijn oude reputatie zal kunnen handhaven. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Ingekomen N. N. t.e. H. Antonius 2. De Commissie van de Stille Armen schrijft: Helaas vloeien ook thans weer evenals iede- ren zomer, de bijdragen heel matig. Toch zijn er ook bij milde zon en zoele zomerwarmte nog maar al te veel, die niet over voldoende in komsten beschikken om het veege leven in stand te houden; zij leven in nood, zij lijden gebrek. Wij roepen uwe medewerking in, hopende dat tijdens de zomergenoegens onze Stille Armen niet worden vergeten. Bijdragen worden gaarne in ontvangst ge nomen aan het bureau onzer Courant en bij onze Commisjsieleden. Penningmeester: P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro no. 13543. De Haarlemsche Handelsvereeniging schrijft ons: Het komt den laatsten tijd geregeld voor dat een telefoongesprek wordt gestoord, doordat een derde daartusschen kan komen, waardoor het gesprek niet meer geheim kan worden genoemd. Nog dezer dagen ondervond het bureau van de Haarlemsche Handelsvereeniging wederom een dergelijk geval. Toen het bureau den secretaris opbelde kwam de verbinding met hem tot stand, hoewel deze reeds in een telefonisch gesprek met een ander was. Ook het omgekeerde is reeds een paar maal voorgevallen. Terwijl het bureau dus in gesprek was, bleek het mogelijk te zijn dat een derde eveneens verbinding kreeg. Geconstateerd moet dus worden, dat een tele foongesprek niet meer geheim kan worden ge noemd. De technische dienst van het telefoondistrict onderzoekt naar wij vernemen deze kwestie. Er kunnen talrijke oorzaken zijn, waarover wellicht t.z.t. iets is mede te deelen. Rembrandttheater Jenny, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur Sing baby, sing! 7 en 9.15 uur. Luxortheater Charlie Chan in het Circus, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Het groene licht, 2.30, 7 en 9-15 uur. Gebouw St. Bavo. Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur. Frans Halsmuseum. Frans Halstentoonstelling 10—5 uur. Teylers' Museum. Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier. Klein Heiligland, Tentoonstelling 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68. Ten toonstelling, 95 uur. R. K. Speeltuin „Ons Genoegen". Rijksstraat weg, Haarlem-Noord, Fancy-Fair 311 uur. Clubhuis „St. Baaf", Westergracht. Oranje- fancy-fair 1937, 3—6 en 811 uur. Frans Halstheater: „Het groene licht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater. Charlie Chan in het circus, en „De dolle erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. - Palace Filmac, 11—5 uur; „Sing, baby, sing", 7 en 9.15 uur. Rembrandtheater. „Jenny", 2.30, 7 en 9.15 uur. Geboren 20 Juli C. Langeveld—Pieters, z. 21 Juli Z. Rietman—Koning, z. M. M. Schotte Schotte, z. M. A. KantMoezelaar, d. 22 Juli E. J. Luttik—Hofer, d. A. C. Schuijt—Kortekaas, z. A. Pieters—Droog, d. C. Spoorvan den Oever, z. 23 Juli. G. TensenThomas, z. J. C. van der VeldtNooij, z. Overleden 21 Juli A. A. van der Wal—Loge man, 71 jaar, Hazepaterslaan. B. H. J., 8 mnd. z. van H. S. A. Bakker, Kamperlaan. 22 Juli F. Tj. van CalcarWesterdijk 89 jaar, Eerste Emmastraat. M. M. Smitsde Ruijter, 27 jaar, Kamperlaan. In de week van 11 tot en met 17 Juli zijn te Haarlem 2 gevallen van roodvonk, te Heemstede 1 en te Velsen 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtherie geconstateerd. De heeren I. C. Havenaar en H. v. d. Holt zijn geslaagd voor het examen in de Engelsche handelscorrespondentie van de Ver. voor Leer aren in de Handelswetenschappen. In de kunstzaal Reeker wordt van 15 Juli tot 1 September een zomertentoonstelling gehouden, die gratis toegankelijk is van 10 tot 7 uur. In de parterre-zaal zijn teekeningen van Jo Spier geëxposeerd, in de bovenzaal schilderijen en isographieën naar teekeningen van Albert Dü- rer, Rembrandt, van Gogh e. a. Gisteren hebben 40o kinderen van de hoogste klassen der Openbare Lagere scholen het z.g. Gerdessenfeest" gevierd. Een boottocht werd gemaakt naar de Kagerplassen. Dit feest is mogelijk door een erflating van de Schuurman Schimmel van Outeren Stichting. De algemeene vergadering der R. K. Lees zaal en Bibliotheek wordt gehouden Vrijdag 30 Juli, des avonds om half 9 in het gebouw aan de Nieuwe Gracht. Vrije toegang voor alle leden. Gisteren meldden wij, dat een 33-jarige wiel- rïjdster, die een kindje achterop had, des nachts om half 1 in de Korte Veerstraat zou zijn aan gereden. Velen vroegen zich inderdaad af, hoe men het in z'n hoofd haalde om in het nach telijk uur met een kindje achterop de fiets door de stad te rijden. De verontwaardiging zal geluwd zijn door de mededeeling, dat het in den middag om half 1 bedoeld was. Duizenden vrouwen hebben sinds lange lijd mooi glanzènd( haar. Dat komt, omdat zij de ouderwetse haarwasmethoden hebben afgezworen en nu uitsluitend Blondona of Brunetta gebruiken. Ook U moet eens een proef nemen met deze uitstekende, alkalivrije haarwasmiddelen. Het zal Uw uiter lijk ten goede komen. Blondona is het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, waardoor het blonde haar zo prach tig van tint blijft en Brunetta is het doeltreffende middel voor donker haar, dat het speciale preparaat Hequil bevat. Tevens is Uw haar na het wassen met Blondona^ of Brunetta verrassend snel droog, vooral wanneer U hierbij gebruik maakt van een verwarmde badhanddoek. WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORGING .VH.Sk-0181 B Naar de gelijknamige Fox-film II IX EEN TREIN VLIEGT UIT DE RAILS! Eiken dag vertrekken treinen, nauwkeurig op het uur, dat het spoorboekje aangeeft. Zij rijden snel zij kunnen en komen op hun bestem- thing aan, eveneens precies op het tijdstip, dat bat daarvoor bepaald is. De machinisten bestu- feh deze treinen, de stokers stoken, de conduc teurs knippen de kaartjes en de passagiers zitten hetjes in de drie klassen, in rookcoupés of niet- *°okcoupés, allemaal onberispelijk en regelmatig. ®feen dag en elk uur vertrekken die treinen, hasseeren elkander, snellen van hier naar daar ph van daar naar elders. Voorbeeldige orde heerscht op 't gansche spoorwegnet! De wissel- pachters zijn op post, de spoorboomen worden Udig gesloten, de seinpalen melden, dat de baan (pflig is en de postbeambten stempelen de lieven af. Aan de stations loopen jongens met bffie en broodjes, met kranten en tydschrif- rphHet is een lust voor de oogen en een geldige voldoening voor meneer den Directeur- "hberaal der Spoorwegen, k «laar op een kwaden dag hapert er een kleine kleinigheid. Misschien is het een klein defect, een slijtage, een constructiefout. Misschien ook krijgt iemand een boosaardigen inval en sticht een op het oog onbeduidende wanorde. En dan vliegen twee sneltreinen met donderend geweld tegen elkander op, honderden dooden en ge wonden vallen uit de treinen, een ontzaglijke vernieling ontstaat en er is leed en ongeluk en schade, inplaats van orde en regelmaat. Zoo is het ook met een gevangenis. Men ver zamelt honderden boosdoeners en zet ze in kamertjes, waaruit ze niet ontsnappen kunnen. Men stelt cipiers aan, om hen te bewaken. Men voedt hen op tijd, lucht hen tweemaal daags en zij verzorgen een bloeiende uitgeverij zoowel als de rozen in den tuin rondom het doodenhuis. Maar op eenmaal gaat er iets mis en er is leed en ongeluk en schade, inplaats van orde en regelmaat Bezien van technisch standpunt, is de groote moeite van een gevangenisopstand gelegen in het oogenblik van aanvang. Alles kan men prepareeren. Gevangenen, die toch zoo hulpeloos zijn, wien men ieder wapen en elk werktuig ontneemt, kunnen niettemin een organisatie op bouwen, waarin elk zijn taak heeft en waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten. Maar om die organisatie in beweging te zetten, daar komt wat voor kijken! Het is niet genoeg, op het juiste oogenblik tot den juisten man te zeg gen: Begin! Immers: de kans is negen tegen één, dat de moed hem in de schoenen zinkt en dat hij de groote kans laat voorbijgaan. Want op het opgffiMk. dat ffloet aanvangen» blikken orde- en tucht, strengheid en discipline hem van alle zijden tegen. Hij heeft al eenige jaren zich aan dat régime moeten onderwerpen en is er aan gewend geraakt. Nü moet hij en hij alléén in verzet komen. Ja zeker, zijn kameraden zul len hem straks bijstaan.... Dat is waar. Maar dat neemt niet weg, dat de eerste daad van hém moet uitgaan en dat dit het uiterste van zijn krachten vergt. „Professor" Sturm wist dit alles. En ook: dat die éérste als raddraaier wordt beschouwd. Wie de kat de bel aanbindt, heeft het in ieder opzicht 't zwaarst. En na rijpe overwegingen (die eindigden met het bezoek aan den oogspecia list) had hij Danny waardig gekeurd voor de eervolle taak van gangmaker. De dag brak dus aan, dat Sturm tot Mr. Sprigg zei: Vanmid dag! en dat parool ging van cel tot cel en van afdeeling tot afdeeling. Alles was klaar en lan ger dralen had geen zin. Ook Wilkins was een heel bijzonder werktuig in dit geheel. Hem was de eervolle taak opge dragen, zijn brood in zijn soep te doopen en het vervolgens Danny in het gezicht te gooien. Dit zou wel genoeg zijn, om den moegetergden Ier tot het uiterste te brengen. Fluitsignalen klonken. De cellen werden ont grendeld en afdeeling E marcheerde naar de eetzaal. De gedetineerden stelden zich op vóór de banken. Nóg een fluitsignaal en ze mochten plaatsnemen. Dit was allemaal prachtig gere geld en ook ditmaal klopte het weer als een bus. De eetzaal was enorm groot en geheel ge vuld met gevangenen bet grijsbruin en cipiers in bet blauw; Werkelijk, men zou wel over ongewoon veel moed moeten beschikken, om zulk een voor beeldige orde plotseling te gaan verstoren! Al waren er dan ook twintigmaal méér gevan genen dan bewakers, de minderheid had de meerderheid toch maar schitterend in bedwang, Maar het was op een der soepdagen en elk der kooivogels vond een kom soep en een broodje vóór zich; ook Wilkins, die zijn instructies had en het brood in zijn soep weekte. Het was niet zulk een verbijsterde heldendaad, den „Mof iets in zijn gezicht te gooien! Niemand zou ooit kunnen getuigen, dat dit een signaal tot opstand zou zijn. Ergo kreeg Danny brood met soep in zijn gezicht. Dat was niet prettig en het grijn zende gezicht van Wilkins verried duidelijk, wie de dader was. Dus werd Danny woedend. De maat was vol. Het moest nü maar eens uit zijn! Men kon niet voortgaan, zich uit te putten in lankmoedigheidDus De conclusie ontbrak. Danny beraamde wraak plannen, maar deed niets. Kink in den kabel! Onverwachte afwijking in de berekeningen van „professor" Sturm! Maar Wilkins nam het heel lakoniek op, hij doopte nogmaals een stuk brood in zijn soep en wierp het wederom Danny naar het hoofd. En daarmee stak hij nu inderdaad de lont in het kruit! Danny was opgevlogen, had zijn ijzeren klau wen al om den hals van zijn aartsvijand ge klemd en samen tuimelden ze van de bank. Een cipier schoot toe. Maar het signaal was hiermee gegeven, het ongehoorde feit van een vechtpartij in de eetzaal (wat uiteraard yé.éL strenger bestraft wordt, dan de grootste rebel lie in de cel!), had plaats gevonden en nu was het voor al de anderen, die in het complot waren (en dat waren alle gedetineerden, uit gezonderd de afd. A, die men niet had kunnen bereiken), veel gemakkelijker om na te volgen dan het is, om initiatief te nemen. Wilkins mocht er natuurlijk niet invliegen! Dus vonden de toesnellende cipiers vrijwel alle gevangenen tegenover zich en wel in een vorm van organi satie. Men kon duidelijk bespeuren, dat alles vooraf was voorbereid; tegenover elk der bewa kers stond een groep gevangenen, die hem te lijf gingen, er waren onderaanvoerders, die met luide en vrij kalme stem hun instructies gaven en de cipiers aarzelden dan ook niet, om hun vuurwapenenen te gebruiken. Maar op die vuur wapenen was het blijkbaar bij uitstek gemunt! Die werden hun uit de handen geslagen en tegen henzelf gebruikt en middelwijl gingen enorme alarmbellen, loeiden sirenes, vielen ijzeren hek ken naar beneden en de mannen van de over val-patrouille gespten haastig hun koppels om, maar werden al dadelijk buiten de deur van hun wachtlokaal neergeslagen door een daartoe op zettelijk opgestelde groep. De directeur kwam ademloos toesnellen, ge volgd door twee administrateurs, die over vol doende persoonlijken moed beschikten, om den strijd aan te binden tegen een groep mannen, die brandden van begeerte, om hun vrijheid te heroveren. De directeur had toen nog illusies, dat hij de opstandelingen zou kunnen toespre ken en overreden, kalm naar hun cellen terug te gaan. Maar de eetzaal was een Inferno se? iderd. worden, een razernij, waarin elkeen met ver twijfeling vocht, uitgezonderd dan altijd de ge leerde Auctor Intellectualis, „professor" Sturm, die betrekkelijk comfortabel onder een eettafel was gekropen en wachtte, tot de gevangenen het pleit definitief zouden hebben gewonnen. Weliswaar moest hij iets langer wachten, dan hij had besomd, maar het oogenblik brak toch aan, waarop de victorie in de eetzaal onvoor waardelijk ten deel viel aan de muiters, met hun breed genummerde en geletterde bruin-grijze boezeroenen, terwijl de zoo keurig donkerblauw geüniformeerde bewakers deels bulten gevecht waren gesteld en deels gevlucht. Echter; ook de bekwame schaakspeler maakt fouten! Hij had afdeeling A niet kunnen bereiken, het was te moeilijk geweest, deze tamelijk geïsoleerd zit tende afdeeling behoorlijk op de hoogte.te stel len van de oproerplannen en toen had Sturm maar gemakshalve aangenomen, dat ook deze lotgenooten wel gaarne en ijverig méé van de partij zouden willen zijn. En dat ging zich nu wreken! Want al was het volkomen waar, dat de afdeeling A met ambitie meedeed en zelfs een muuranker aan een touw wist te construeeren, met behulp waarvan zij hoopte, over den hoogen gevangenismuur te ontsnappen, zij stuurde niettemin den boel in het honderd. Want zü had niets vernomen van de strenge en welberekende instructies, die de .professor" aan alle anderen had doen toe komen, zij vocht in het wilde weg en zonder leiding en wat het ergste van alles was! juist dit muuranker stuurde alles in het hon- i(Wordt .vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5