We luisteren naar financien De weerstoestand Sport en spel Dagfilm VRIJDAG 23 JULI 1937 Vermoeidheid en auto ongelukken Bespreking op het Intern. Medisch- automobilistisch congres DE LIBERALEN NA DE VERKIEZINGEN Comité gevormd voor behoud en versterking eener democratische liberale politiek VIER JAAR VOOR DOODSLAG Cassatieberoep van veroordeelde verworpen LEENING AMSTERDAM BOERDERIJ MET HEEREN HUIS AFGEBRAND Brandweer gehandicapt door gebrek aan bluschwater DE GESLEEPTE HOUTBOOT Hedenavond te IJmuiden verwacht Kon haar been nauwelijks gebruiken door rheumatische pijn in de knie DOOD DOOR SCHULD Amsterdamsche commissionnair in effecten gevonnist Examens Huishoudschool Mulo-examens Nederland vertegenwoordigd op de Jaarbeurs te Bari Het weer op Zondag Voorloopig slechts langzame ver betering en koel weer ATHLETIEK Propaganda beoefening meerkampen OUD EN JONG H olland's mooiste natuurpark Ouwehand's Dierenpark Wisselprijs van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers voor de D.H.A.K.- athleten TOUR DE FRANCE ACHTTIENDE ÉTAPPE IN TWEE GEDEELTEN Fransche ploeg wint den rit tegen het horloge Zaterdag 24 Juli MI/; STILTE CRICKET BEKEND AUSTRALISCH SPELER OMGEKOMEN E. A. Mc. Donald bij een auto ongeluk gedood Bruin en niet verbrand. FLAMINGO'S IN ENGELAND Draw tegen Harrow Wanderers VOETBAL 12.000 POND VOOR EEN BINNENSPELER Arsenal op zoek naar een plaats vervanger voor James SCHERMEN WERELDKAMPIOENSCHAP PEN TE PARIJS Mej. v. d. Klauw bij het personeel- floretschermen uitgeschakeld WINTERSPC DE F. I. S. EN 1940 Hoe staat het met de 01ympi®c' winterspelen? me' Van 1921 Juli kwam te Parijs bijeen de Union des Automobileclubs Mediaux, onder patronage van den minister van buitenland- sche zaken en openbare gezondheid. Op dit congres werd o.m. een voordracht ge houden door onzen landgenoot dr. G. A. Prins, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Artsen-automobilisten te Utrecht. Zooals deze ook reeds op het Internationale Veilig- heidscongres, dat in April in Amsterdam is ge houden, had gedaan, belichtte deze medicus het vermoeidheidsverschijnsel als oorzaak van automobielcngelukken, speciaal van medische zijde. Spr. wees er op, dat vermoeidheid een veel minder belangrijke rol speelt dan b.v. alcohol gebruik en dat hier zooveel subjectieve ver schijnselen een rol spelen, dat een algemeene regel niet te rigoureus mag worden getrokken. Rij-ervaring, leeftijd, algemeene gezondheids toestand, een voorafgaand tekort aan slaap of rust, het uur van den maaltijd', de aard van het voertuig, weersomstandigheden, de toestand van den weg, zijn alle factoren, waardoor in het eene geval vermoeidheidsverschijnsel veel eerder optreedt dan in het andere. Volgens spreker is in het algemeen een me disch en klinisch onderzoek, noch een psycho technisch cnd/eruoek in staat, de vermoeid- heidsdiagnosé te stellen. Zijn conclusie was. dat na een strikt onafgebroken rit van 4 tot 5 uur een rusttijd van een half uur in het algemeen gewenscht is. De onlangs tot stand gekomen, maar nog niet in werking getreden Rijtijdenwet in Ne derland heeft spr. aan ernstige critiek onder worpen. Het is bekend, dat noch over dit wets ontwerp, noch over het thans in den maak zijnde Rijtijdenbesluit in het bijzonder de Ne derlandsche medische wereld is geraadpleegd. Het congres kwam tot de conclusie, dat voor den particulieren automobilist wettelijke ^voor schriften ongewenscht moeten worden geacht. De betrefiende, met algemeene stemmen aan genomen resolutie, stemde voor de dringende noodzakelijkheid, den maximalen arbeidsduur van beroepschauffeurs wettelijk te regelen en den automobilisten in het algemeen de nood zakelijkheid bij te brengen, zulks door syste matische voorlichting van het rijdend publiek, zich een rustpauze te gunnen, wanneer men vier tot vijf uren onafgebroken heeft gereden. In verband met het échec dei- liberalen bij de Tweede Kamerverkiezingen, is in liberale kringen reeds onder het oog gezien, welke mid delen ter verbetering aangewend zouden kun nen worden. De Middelburgsche Crt. deelt in verband hiermee mede, dat een manifest is ontworpen, hetwelk de Nederlandsche liberalen die om het liberalisme beducht waren, tot een bijeenkomst zou oproepen, teneinde gezamenlijk en niet ge hinderd door de aanwezigheid van een in hoog heid zetelend partijbestuur, met zijn claque, onder de oogen te zien, wat er gedaan kon wor den. Daarna is echter, op voorstel van den heer D. Hans, besloten dezen oproep niet per mani fest te doen geschieden, aangezien door den inhoud van zoodanig geschrift reeds tevoren een program min of meer bepaald zou zijn. Daarop is tusschen alle oorspronkelijke aange zochte comité-leden volkomen overeenstem ming bereikt over den inhoud van een aan de Nederlandsche pers te verstrekken bericht, be helzendedat zich een Comité van Li beralen heeft gevormd, dat binnenkort te sGravenhage een conferentie zal beleggen, waar de vraag ter sprake zal komen wat in oe gegeven omstandigheden in ons land, tot behoud en ter versterking van een democra tische, liberale politiek valt te doen. Van dit comité had de heer D. Hans, hoofdredacteur van De Avondpost, het voorloopig voorzitter schap aanvaard. Het voorloopig secretariaat van deze actie groep was door den directeur-hoofdredacteur van de Middelburgsche Crt. op zich genomen. Enkele uren voor het afgesproken tijdstip, waarop dit bericht aan het A. N. P. zou zijn verstrekt, trok de heer D. Hans zich, telegra fisch terug uit het Comité. Naar hij thans in De Avondpost verklaart wijl hij „bij nader inzien er van is teruggeko men, omdat hij het beter achtte zich tot zijn journalistieken arbeid in den bedoelden geest te bepalen". Hoewel dit besluit natuurlijk een groote teleurstelling was, moest het comité het eerbiedigen. Daar het comité hierdoor echter voorzitterloos was geworden, bovendien de va- canties zijn aangevangen, scheen eenig nader beraad nu wel geboden. Het contact tusschen de leden van het voorloopig comité blijft echter gehandhaafd en het secretariaat staat met nog meer personen te dezer zake in correspondentie, aldus de Middelburgsche Crt. Aan J. G. M., wonende te Nieuwdorp, was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 13 op 14 December 1936 te Goes, in het café De Gekroonde Valk opzettelijk Nicolaas Mieras van bet leven heeft beroofd, door hem met een dolkmes in den buik te steken. Met vernietiging van het in deze zaak door de rechtbank te Middelburg gewezen vonnis heeft het Haagsche Gerechtshof M. veroor deeld tot vier jaren gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenis. De veroordeelde kwam van dit arrest in cas satie. De Hooge Raad heeft heden dit beroep verworpen. De inschrijving op 21.912.000.— nominaal Obligatiën der 3<A pet. Vijfde Leening 1937 der Gemeente Amsterdam, voorzien van half jaarlijksche coupons per 1 Maart en 1 Sep tember, zal zijn opengesteld op Vrijdag 30 Juli, tot den koers van 9914 pet. Houders van de nog uu-i#aande niet uitgelote ebligatiën der per 1 September 1937 aflosbaar gestelde 4 pet. leening Amsterdam 1931 V, per resto groot 9.564.000.—, 4 pet. leening Am sterdam 1935 n, per resto groot 15.750.000.—, 4 pet. leening Amsterdam 1904, per resto groot 7.585.000en 5 pet. leening Amsterdam 1932 I, per resto groot f 4.375.000— hebben voor iedere obligatie van f 1000— of f 500.— (of 5 obligatiën van 100,—recht op toewij zing van een zooveel mogelijk gelijk nominaal bedrag aan 3% pet. obligatiën, onder voorbe houd echter, dat een systematische reductie zal plaatsvinden, indien ^an het voorkeursrecht wordt gebruik gemaakt tot een hooger bedrag dan het beschikbare aantal 3 y2 pet. obligatiën. Zij, die van dit recht van voorkeur gebruik maken, verplichten zich, na aanmelding hun ner obligatiën, deze, voorzien van den talon en alle nog niet verschenen coupons, op Woens dag 1 September in te leveren ten kantore van inschrijving. Het recht van voorkeur vervalt op Vrijdag 30 Juli, des namiddags te 4 uur. Op het, na uitoefening van bedoeld voor keursrecht, overblijvende gedeelte der leening wordt een vrije inschrijving opengesteld. De betaling der toegewezen obligatiën moet, tegen in ontvangstneming der definitieve stuk ken, geschieden ten kantore van inschrijving op Woensdag 1 September a.s. Op denzelfden datum moeten de ter conver sie aangenomen 4 pet. resp. 5 pet. obligatiën Amsterdam ten kantore van inschrijving wor den ingeleverd ter verkrijging van de toegewe zen 31/, pet. obligatiën. De cöuponbelasting wordt op de obligatiehou ders verhaald. De aflossing zal telken jare a pari geschie den op 1 September, aanvangende 1938. In den afgeloopen nacht is de kapitale boer derij met heerenhuis bewoond door de families Smelt en Wissink aan den Knalhuttenweg te Enschede totaal afgebrand. De bewoners hadden zich reeds ter ruste be geven, alleen mevr. Smelt was nog beneden, Toen zij de deux van de badkamer opende, sloegen haar de vlammen tegemoet. 2Tij maakte direct alarm en alle bewoners konden zich, zij het slechts met het allernoodzakelijkste bekleed, in veiligheid stellen. De heer Smelt heeft met zeer groote moeite zijn schoonmoeder, mevr. Wissink, die slecht ter been is, uit het bran dende huls kunnen dragen. De geheele behui zing ging in vlammen op en een jachthond kwam om het leven. Ook een auto werd door het vuur vernield. De brandweer was door ge brek aan water zeer gehandicapt. Het verbrande was laag verzekerd. De trawler Catharina Duyvis IJm. 60, die Woensdagavond een kleine houtboot heeft opge pikt, bevond zich vanmorgen acht uur ongeveer dertig mijl noord van IJmuiden, zoodat de sleep tegen den avond voor de haven verwacht kan worden. Het schip, dat 300 ton groot is, heeft een gebroken as en is bestemd voor Gent. De naam en de nationaliteit van het vaartuig zijn nog niet bekend. (Ingezonden Mededeeling) „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheu matische pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks gebruiken kon. Op aanraden van een vriendin probeerde ik de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn gehad." Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal veroor zaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urinezuur, alsmede alle andere schadelijke afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en volkomen wor den verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pij nen wordt weggenomen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten a ƒ0.40, 0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. Het hof te Arnhem heeft den Amsterdam- schen commissionnair in effecten M. G., we gens het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenis van een maand, benevens 100 boete en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De rechtbank te Zutphen had hem tot een maand hechtenis veroordeeld. Verdedi ger was mr. L. J. Frankenhuis, te Amsterdam. De commissionnair had verleden jaar in de nabijheid van Deventer met zijn auto een meisje aangereden, dat korten tijd later, ten gevolge van deze aanrijding, overleed. UTRECHT. (R. K. Industrie- en Huishoud school). Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door: Martha v. d. Berg, Truus Gerritsen, Cisca Nieuwendijk, Nolly Nuwen- huis, Ciel Smulders, Addy Sprangers, Fried Ves- seur. Het diploma „Hulp-in-de-Huishouding" werd behaald door: Corry Bak, Rie Benschop, Riek Borst, Riek v. d. Brink, Nel Geitenbeek, Ma- rietje Klemann, Marietje Koenen, Truus van Kraay, Marietje van Maurik, Anny Otten, Fried van Thoor, Tiny Verschuur, Fien Uyte- waal. Het diploma „Huisnaaister" werd behaald door: Truus Appelman, Lia Balvert, Rinske Hoekstra, Corry van der Lienden, Marietje Oudshoorn. Het diploma „Costuumnaaister" werd behaald door: Bep Ebskamp, Anny v. d. Hout, Anny Mensch, Anny Versteeg. Het diploma „Kinderverzorging" werd be haald door: Riet Bergers, Willy van Gendt, Toos van Groningen, Miep de Jong, Truus Kragten, Jo Lenssen, Mies van Putten, Bep van Stralen, Mientje Terlingen, Jo Valk, Jo Wouters, Henny Zwarts. Het getuigschrift „Linnennaaien" van den Middagcursus werd behaald door: Anny Boon, Marietje Gambon, Marietje de Groot, Neetje Hardy, Wilhelmien v. d. Hoeven, Corry van Lint, Anny Lyffyt. Het getuigschrift „Costuumnaaien" van den Middagcursus werd behaald door: jo Com bee. STEENWIJKERWOLD. (Pensionaat „De Voorzienigheid") Geslaagd: J. Meijer, van Raalte; A. Pegge, Tubbergen; B. de Vries, Sneek; L. van Rhijn, Amsterdam; D. Hartman, Langeveen; Tr. de Vent, Blesdijke; Euph. de Vries, Steggerda; A. Schwarte, Raalte; J. Ha- ringsma, Flansum; C. de Vries, Steggerda; J. de Jonge, Leeuwarden; s. Kroon, Steenwijk. Alle candidaten zijn geslaagd. Naar wij vernemen, zal de Economische Voor lichtingsdienst niet alleen een uitzending Ter- zorgen op de najaars- en voorjaarsbeurs te Leipzig, maar tevens uitkomen op de jaarbeurs te Bari in Italië, welke van 4—11 September gehouden zal worden. De Economische Voorlichtingsdienst zal gaar ne samenwerken met particuliere lichamen uit het Nederlandsche bedrijfsleven, welke eveneens op deze tentoonstelling wenschen uit te komen. Op deze wijze kan eventueel een collectieve stand worden georganiseerd. dliiimiimiiiiini immuun iiiuuiimitiimiiifi mm imiiiiiiiiiuiiiiiiiii) De jongste veranderingen in den algemeenen weerstoestand, die beslissend zijn voor de plaat selijke weersgesteldheid, zijn niet gunstig. De laatste dagen is het namelijk in den dampkring over het Noordwestelijk gedeelte van Europa zeer onrustig geworden. Tevoren lag een sterk gebied van hoogen luchtdruk over N.-O.-Euro- pa en een ander over de Golf van Biskaye. Beide gebieden werden met elkaar verbonden door een zóne van hoogen luchtdruk en mooi, rustig v/eer, waarin ons land lag. Wij hebben daardoor eenige mooie dagen gehad. Maar te gen Woensdag kwam een storingsgebied uit het Noordwesten op en dit heeft het genoem de mooiweer-gebied opgelost. Een sterke Wes tenwind kwam door en bracht ons eerst wat regen en daarna zware bewolking, tegelijk een niet onbelangrijke afkoeling. Vanaf Donderdag hebben wij zoogenaamd Westenwindweer ge had. Nu is dit Westenwindweer in den zomer een weersoort, die dikwijls niet gauw van wijken v/eet. Onder normale omstandigheden ligt des zomers over Zuid-Europa een gebied van hoo gen druk en trekken depressies over de Noor delijke helft van ons werelddeel. Het karakter van de weersgesteldheid' hangt dan grooten- deels ervan af hoever die depressies van ons afblijven. Hoe dichter bij, hoe slechter weer. Sterke Westenwind, zware bewolking, dreigen met regen, dikwijls werkelijk regen en zelfs on weer zijn de hoofdkenmerken van het weer. De laatste dagen trekt de depressie vrij dicht langs ons heen. Daardoor heeft het weer met regen gedreigd ep. was het koel en zwaar be wolkt. Waarschijnlijk was deze depressie de laatste van een reeks, die pas na een paar da gen door de eerste van een nieuwe reeks kan worden gevolgd. Wij kunnen dus eerst een weifelende en slechts langzame opklaring van het weer verwachten, zoodat het tegen het einde der week wat beter zal zijn dan het Donderdag was. Het zal in elk geval voorloopig koei blijven. Regen zal op zijn ongunstigst in enkele buien vallen, maar zeer waarschijn lijk de eerste dagen niet. De wind zal Wes telijk blijven en op zijn vroegst Zondag naar Z.W. of Z. terugdraaien, waarbij het dan warmer zal worden. De vooruitzichten voor Zondag zijn dus niet ongunstig maar men verwachte geen zeer warm weer. (Nadruk verboden). geniet om 't hardst in te Rhenen op den Grebbeberg Wie eenigszins met de geschiedenis der ath- letiek bekend is, weet, dat de idee der meer kampen reeds heel oud is. De hoofdschotel der klassieke Grieksche Spelen bestond zelfs uit een meerkamp, n.l. het klassieke pentathlon. Dit omvatte: speer- en discuswerpen, hard- loopen, vèrspringen en worstelen. Verschillende winnaars van deze Grieksche meerkampen, die met een lauwerkrans gehuldigd werden, zijn met name bekend, terwijl de meesterlijke beeld houwers uit die dagen ons pracht-figuren der klassieke athletiek hebben nagelaten. In het verval-tijdperk der Grieksche cultuur werden de meerkampen verdrongen door één nummer-specialisten. Deze bezorgden ten slotte de geheele athletiek een minder goeden naam. In dien tijd was „athleet" zelfs een scheldnaam geworden Niemand zal in ernst een volledige vergelij king tusschen het verworden klassieke voor beeld en onzen tijd willen maken, maar toch schuilen ernstige gevaren in de consequent doorgevoerde specialisatie en de éénzijdige be oefening van de athletiek. De steeds benadruk te ontwikkeling van bepaalde spiergroepen bij voorbeeld, met verwaarloozing min of meer van de andere, schaadt de harmonische vorming van alle organische krachten, waarin toch het ideaal gelegen is. Eveneens af te keuren is de eenzijdige belangstelling, die het specialiseeren kweekt: aan één bepaald onderdeel wordt alle aandacht besteed, daarop concentreert men zijn geheele energie, want daarin heeft men kans uit te blinken. Dat aldus een foutieve psychische instelling wordt gekweekt, behoeft geen betoog. Verder houdt ook het sportsterren- en sport- helden-gedaas nauw verband met het leveren van topprestaties op een enkel nummer. Ten slotte komt het ook vaker voor, dat de met el kaar wedijverende athleten tot minder spor tieve daden gebracht worden door het jagen naar steeds beter, steeds verder, hooger of sneller. Zeker, ook de tegenwoordige athletiek-be- oefening kent de meerkamp-idee, o.a. in den Olympischen vijf- en tienkamp. Behalve de niet op den voorgrond tredende plaats, welke deze innemen, zijn de zware eischen, die ze stellen, oorzaak, dat slechts weinig athleten in deze richting hun oefeningen houden. Er gaan in den laatsten tijd stemmen op en inzichten breken zich baan om in de princi- pieele organisatie van de sport ook te komen tot een principieele beoefening, tot een eigen richting in de sportpraktijk van katholieken en een ieder zal aanstonds erkennen, dat de meer zijdige vorming, waartoe i.e. de athletiek, mits meerzijdig beoefend, kan leiden, te verkiezen is boven de strict doorgevoerde specialisatie. De D.H.A.K., de leidinggevende organisatie op het gebied van athletiek in het Diocees Haarlem, heeft dit punt energiek aangepakt. Bijzondere bepalingen zijn ontworpen om haar streven in de sportpraktijk toe te passen, ter wijl het Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers behaagd heeft een wisselprijs voor de meerkampen be schikbaar te stellen. Deze prijs heeft niet al leen bijzondere waarde door den persoon van den" schenker en'zijn autoriteit, maar ook door de origineele en zeer kunstzinnige uitvoering, van den wisselprijs zelf, welke geheel afwijkend is van hetgeen op dit gebied gewoonte was ge worden. Allerlei factoren dragen er aldus toe bij om dezen Bisschopsprijs een begeerenswaardige trophee te doen zijn. De achttiende étappe van de Ronde van Frankrijk werd vandaag in twee gedeelten ver reden n.l. .van La Rochelle naar La Roche sur Ton tegen het horloge per ploeg over een af stand van 81 K.M. en een tweede' halve étappe '<an La Roche sur Yon naar Rennes met massa start over 172 K.M. De Fransche ploeg werd in den tijdrit eerste met een tijd van 1 uur 59 min. 10 sec. en de Italiaansche ploeg werd tweede geklasseerd met een tijd van 1 uur 59 mn. 21 sec. In deze ploeg was ook Anton van Schendel ondergebracht, zoodat voor hem dezelfde tijd werd genoteerd. HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-uitzen- tling) 8.0010.00 Gramofoonmuziek. 10.20 „Fantasia", orgel, voordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmu ziek. 1.001.45 „De Flierefluiters" en so list. 2.00 „Melody Circle". 2.45 Gramo foonmuziek. 3.00 Ren Kopartzky en zijn Musette-orkest. 3.45 Causerie over het oude rijwielplaatje. 4.0o Vervolg concert. 4.20 Reportage. 4.40 Esperanto-uitzen- ding. 5.40 Literaire causerie. 6 00 Gra mofoonmuziek. 6.30 „Ramblers". 7.00 7.30 „Filmland". 8.05 Herhaling SOS-be- rlchten. 8.07 Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Kilima Hawaiians. 9.15 VARA-Orkest en solist. 9.45 Radiotooneel. 10.0o Berichten ANP. 10.05 Orgel en harp. 10.30 „Fantasia". 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (KRO-uJtzcnding) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Gramofoonmuziek en postduivennieuws). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO- Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoon muziek. 4.15 De KRO-Melodlsten en so list. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.10 Cause rie over Jamboree-lectuur. 5.30 De KRO- Melodlsten. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Be richten. 7.15 Causerie namens de R.K. Artsenvereenlging. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelin- gen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Russisch orkest „Slawa" m. m. v. solisten. 8.55 Radiotooneel. 9.10 Vervolg concert. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Qe KRO-Melodlsten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55 De KRO-Boys en solist. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICII, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.40 Sportverslag. 11.55 BBC-Northern- orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.). 1.20 Commodore Grand Orkest. (Om 1.35 Re portage). 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Sportreportage. 5.36 Nat Gonella's Geor gians. 6.20 Berichten. 6.50 Welsh inter mezzo. 7.05 Barringtonkwartet en solist. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Variété. 9.20 Be richten. 9.40 Nieuws van de Wereldten toonstelling te Parijs. 10.00 Orgel en bas. 10.35 BBC-Orkest en soliste. 11.30 Am brose's Band. 11.50 Berichten. 12.00— 12l2o Vervolg Ambrose. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkest concert en zang. 4.20 Uit Bayreuth: „Lo hengrin", opera. I. d. pauzes: Vioolvoor dracht en gramofoonmuziek. 10.20 Gra mofoonmuziek. 10.35 Ltterair-muzikaal programma. 11.201.20 J. Boulllon- dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 W- Raatzke's or kest. 8.50 Omroepkleinorkest. 9.50 Gra mofoonmuziek. 12.20 Silezische Orkest- vereeniging. 2.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Uit Bayreuth: „Lohengrin", opera. 10.50 Omroegdans-orkest, -schrammelensem- ble en solisten. 12.201.20 Egon Kaiser's orkest en Waldc-mar Hass' kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Viool en piano. 3.40 L. Darcy's ork. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoor dracht. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.05 Cel- losoli. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Klein orkest en splist. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Symphonieconcert uit de Kurzaal te Ostende. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.35 12.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. L30 Salonorkest. 1.50 Gra- mofoonmuizek. 2.20 L. Darcy's orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Edith Al- mera en haar orkest. 6.20 Radiotooneel. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep- symphonie-orkest en solisten. 9.20 Gra mofoonmuziek. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 4.20 Bayreuth: „Lohengrin", opera. 10.20 Be richten. 11.05 Weerbericht. 11.20—1.15 Egón Kaiser's orkest en Waldemar Hass' kwintet. Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met He koplampen. Tusschen 10 uur's avonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! TfcrÜrfcrfcifcTHifcHlrfcrliSirHiS-SiiËrS -ü3irHiHrIi?ïvlirïHi?TSitSrt{: De beroemde in Engeland verblijvende Austra lische cricketspeler E. A. Mc. Donald is Don derdagmiddag ten gevolge van een auto-ongeval om het leven gekomen. Edgar Arthur McDo nald die op 6 Januari 1892 te Launceston in Tasmanië geboren werd en dus 45 jaar oud werd was een der beste fastbowlers die men ooit op de cricketvelden in actie gezien heeft. Hij bowlde in een fraaien stijl, toonde een groot meesterschap over den bal te bezitten en was buitengewoon snel. Via West Launceston en de Fitzroy C. C. kwam hij in Victoria, Melbourne, terecht doordat hij spoedig de aandacht op zich wist te vestigen. Sinds 1912, het 1ste jaar waarin hij voor Victoria uitkwam, heeft McDonald groote successen met den bal weten te behalen, in 19201921 maakte hij deel uit van het Australische test-team dat tegen Engeland on der aanvoering van J. W. H. T. Douglas in Australië speelde 'en een jaar later zag men hem voor het eerst in Engeland waar hij een grooten indruk maakte. Hij veroverde in 5 test-matches 27 wickets voor 24 runs per stuk en in totaal 150 wickets voor nog geen 16 runs per stuk. Tot groote teleurstelling van de Australische cricket wereld bleef McDonald in Engeland doordat hij een aanbod van Nelson C. C. (Lancashire Lea gue) accepteerde. In 1924 eerst kon hij overeen komstig de bepalingen van de M.C.C. voor Lan cashire uitkomen om tot 1931 in dienst van deze county te blijven. Hij nam in 1ste klasse En- gelsch cricket meer dan 1000 wickets. McDonald ging daarna naar Bacup (Lancashire League) over en gold tot op den dag van heden in En geland nog steeds als een fastbowler van super-klasse. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, war-del- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ot. Doos 50 en 25 ct. De in Engeland toerende Flamingo's speel den te Basingstoke hun eersten wedstrijd tegen de Harrow Wanderers onder aanvoering van C. R. Anson. De Engelschen die met Glover Brown en Pelham de innings openden, zagen eerstge noemde spoedig run out gaan, waarna Doysson en Pelham het bowlen van Bakker, Jansen, van Manen, Gallois, v. d. Togt en Koeleman geducht order handen namen. Vooral Jansen moest het ontgelden In een snel tempo kwamen de runs zender dat er een wicket viel. Doysson had het eerst zijn centruy te pakken en ook Pelham die het vorig jaar met de Harrow Wanderers in ons land reeds fraai batten liet zien, volgde. Op 25S voor slechts een wicket werd de innings ge sloten. (Doysson 157 en Pelham 108 not out). Dt M. Jansen 0—83, C. W. Bakker 0—33, Mr. H v. Manen 0—30, A. v. d. Togt 06, W. Gal- iris 012, Mr. J. J. Koeleman 018. De Fla mingo's verloren daarna 6 wickets voor 81 runs. Van Manen werd topscorer met een goede 23, Jhr. J. v. d. Bosch 13. De beide Rood en Wit- spelers v. d. Togt (0) en André van Eaasbank (2) faalden. Het fielden der Flamingo's was op het harde en snelle veld niet al te best en er werden verschillende vangen gemist. Nader kan nog worden gemeld, dat de Fla mingo's er op den tweeden dag toch nog in ge- s.sagd zijn een draw te bereiken. De einduitslag werd n.l.: Flamingo's 140 en 205 voor 6; Harrow Wanderers 261 voor 1 (gesl.) en 178 voor 2 (gesl.). Arsenal, de bekende Engelsche prof-club, is op zoek naar een waardig plaatsvervanger voor Alex James. Thans worden onderhandelingen gevoerd met Wolverhampton Wanderers voor den transfer van Bryn Jones. De prijs voor dezen speler bedraag 12000 Pond. Dit zou een nieuw prijs-record voor Arsenal beteekenen, aangezien de „duurste" speler tot dusverre David Jack was, wiens prijs 11000 Pond bedroeg. Bij de wereldkampioenschappen schermen, welke te Parijs gehouden worden, is men Don derdag bij het personeelfloretschermen zoowel bij de dames als bij de heeren tot de finale poule gekomen. Onze landgenoote, mej. van der De Kaashandel Maatschappij „Gouda hoekte in 1936 een winst van f 56.575 tegen f 122.787 het vorig jaar en is voornem een dividend uit te keeren van 3 pCt. teQe] 5 pCt. het vorig jaar. De rubberprijs te Londen daalde tot 2% d. Dit is het laagste punt sedert Decern' ber 1936. De Deli Mij. boekte in 1936 een winst' saldo van f 3.079.783 tegen f 2.057.653 hel. vorig jaar. Het totaal dividend bedraad1 12 pCt. tegen 8 pCt. Volgens het jaarversW is het resultaat in de eerste plaats toe schrijven aan den superieuren tabaksoogst van het jaar 1935. Voorts gold als 1acjn de regeling, die werd getroffen om den afzet naar Duitschland op een bevredigen niveau te houden door de compensatie'^ transacties. Buitendien hebben het hof' delsverdrag met de Vereen. Staten en n rechtenverlaging voor Sumatratabak den aankoop van Amerikaansche zijde eeni<Js' zins gestimuleerd. Aangezien de depreciate van den gulden kwam op een tijdstip, da" de oogst nagenoeg was uitverkocht, kunnen dc gevolgen hiervan onbesproken worden gelaten. Uit Parijs wordt gemeld dat, hoewel doof de regeering steun aan de Staatsfondsen wordt verleend, gevreesd wordt, dat nel, houders van Rentes zich van hun be~1"^ zullen ontdoen, zoodra de koersen zijn of' geloopen. Men neemt aan, dat het f°n.Il6 tot steun aan Staatsfondsen belangrijn posten materiaal zal moeten opnemen' wil het Staatscrediet verzekerd zijn. De goudprijs te Londen daalde met l^'2 tot 139/6V2. 61.000 werd aan goud 01U' gezet. De president van het V7a.llst.reet JoUr nal", een reis door Europa makende, vev klaarde te Parijs aan een vertegenwoordig ger van „Agence Econ. et Financ." dat, in' dien de landen orde op hun zaken stelt2® en vastberaden zijn den strijd aan te biK den tegen de beschermende maatregelen01 ten minste de tariefmuren sterk verlage"' de algemeene toestand zeker zal opkldtef" Een dochtermij. van de Anaconda CoflPe[ n.l. de Greene Cananea keert een onverdf1 derd kwartaal-dividend uit van 0.75 plu, een extra-dividend van 1.25. Hierdoor 2® de Anaconda 1 millioen extra aan hOO winst kunnen toevoegen, aangezien dochtermij. geheel in het bezit is van Anaconda. De Chili Copper, een andef^ dochtermij. keert een onveranderd kV>0" taai-dividend uit van 0.50 per aandeel. Het Amerikaansche goudsterilisatiefou^, is met 41.8 millioen tot 1.17 mïlli0r verminderd. Dit is voor het eerst sedert instelling van dit fonds. Nader wordt be richt, dat deze vermindering van goud te deele voor rekening van China komt, if ruil tegen zilver terwijl andere landen ff1'5, schien het grootste gedeelte van dit <7°®,, hebben opgenomen, waarschijnlijk Enfe' land en Nederland ter vereffening van d°:' larsaldi, door de Britsche en Nederlandse controle-instanties verworven. Nederlon kocht dollarsaldi om een stijging van Pond Sterling tegenover den Gulden tef/e[ te gaan. De betrokken ambtenaren weife' ren echter dit feit te erkennen, maar e'' kennen wel, dat China goud heeft opgef0 men. De voorraad gezuiverd lood in de Vere^ Staten bedroeg einde Juni 113.400 ton gen 115.800 ton einde Mei. De productie oe droeg in Juni 40.200 ton tegen 42.600 ton 1 Mei. De verscheping beliep 42.700 ton te9e 55.200 ton. t De staalschrootprijs te Pittsburgh is tfe. 0.25 tot 19.75 per ton verhoogd, weSe1 groot gebrek aan schroot. De Tidewater Associated Oil boekte in tyl eerste half jaar aan verkoopen 69.89 fL Hoen tegen 56.36 millioen in het eerLSi) half jaar 1936. De netto winst bedroeg millioen tegen 5.28 millioen. De ne.,p winst over het tweede kwartaal 4.36 millioen tegen 3.32 millioen in zelfde periode van het vorig jaar. De North American keert een onveren derd derde interim-dividend uit van per aandeel. De National Steel Corp. behaalde^tn tweede kwartaal naar raming een winst 3 per aandeel tegen 1.30 per aandeel het tweede kwartaal 1936. De International Nickel zal over het de kwartaal, naar raming, een winst beha" hebben van 1 per aandeel tegen 0.7" het eerste kwartaal. Men verwacht een v°., hooging van het dividend van 0.60 0.70. De New-York Central moét naar ramify over het eerste half jaar een netto-u)11 pi behaald hebben van 6.50 millioen - 360.000 in het eerste half jaar van 193"' Het Pond Sterling bewoog zich ochtend te Amsterdam op 9.00—9.0lVi 1, rig slot 9.0VA); de Dollar op 1.50%1-°, (vorig slot 1.80 15/16); de Frank op 6.72 6.77Vz (vorig slot 6.72); de Belga op 50-^e 30.46 (vorig slot 30.44) en de Zwitsersc Frank op 41.5041.55 (vorig slot 41.52/1' zie® Klauw, werd uitgeschakeld. Wel plaatsten Edith Schacherer, de Hongaarsche OlymP^^i kampioenen van 1936, de dames Rottraut Waechter, Helene Mayer en Hedwig Hass. A fl uit Duitschland, mej. Preiss en mej. Gr®s.gjf beiden uit Oostenrijk, mej. Adams uit en mej. Lachmann uit Denemarken. .,t- In de finale-poule bij de heeren zullen ,)fli komen Bochiho, Faldini Nostini en Marzi, 8 uit Italië, Lemoine, Andre en Edward Gar® e. allen uit Frankrijk en Ujfalissy uit Honga De internationale skifederatie heeft den gesloten bonden verzocht aan het bestuur F. I. S. vóór 21 November a.s. te willen deelen welk land in 1940 de organ der F. I. S.-wedstrifden op zich wil nemen- Hieruit zou men kunnen concludeeren, ^gi0 F. I. S. op haar standpunt blijft staan K niet aan de Olympische winterspelen 0® f' nemen, want het houden van ski-wedstrii®ji' Japan en wereldkampioenschappen erge/1 glr Europa in hetzelfde seizoen zal practise^ mogelijk zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6