Een Engelsch procedureplan Jlonden CEBUTO KNAL T oegangskaarten voor Jamboree Uw schitterende vacantiereis LAAT EXCUUS TOEGEZONDEN AAN DE REGEERINGEN Kerkelijk leven VRIJDAG 23 JULI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Weinig hoop gevende toestand SOEDKOOPE RETOURS ^aar Naar de Dolomieten Reizen zonderzorgen Het gewapend verzet in Atjeh De uitgewekenen wilden zich dood vechten tegen de „kompenie" Nieuwe R.K. kerk in Semarang Plechtige consecratie op 31 Juli Oneerlijke concurrentie Ernstig geval in den Indischen koffiehandel ontdekt Het overlijden van Marconi Verlengde contingenteering van muur- en wandtegels GRAND HOTEL DES ARDENNES Voor de spitsdagen zijn zij vooraf verkrijgbaar SMAAKT ALS EHAMPY Lading sisal in vuur geraakt Scheepsbrand je te Rotterdam NED. TECHNICUM TE ARNHEM De inschrijving naar Frankfort, Weenen, Boedapest en Praag gaat sluiten Van 2 tot 11 Augustus We vertrekken dadelijk! Beslist nu! altijd betrouwbaar H. H. WIJDINGEN NAAR DE MISSIE Geen audiëntie Broederschap oud-studenten Congregatie der Lazaristen Een vacantie op de fiets? 29 inbraken op zijn geweten Goede vangst voor de politie te Amersfoort OTTO DE NOBEL ERNSTIG ZIEK OVERREDEN EN GEDOOD Sociale Studieweek Rolduc Toerisme in Zweden KUNST VAN HEDEN ,,'T KOMPAS" Tooneel met kath. censor Eindeloos is tot dusver de trieste comedie der non-interventie. Zal er ooit een ont knooping, welke dan ook, komen? In Ie laatste zitting der non-interventie-commis- s'e, waarin het Britsche bemiddelingsplan, dat Éden op voorstel van den Nederlandschen ge- tent te Londen had uitgewerkt, werd behan deld, voerde Italië, gesteund door Duitschland eh Portugal, de besprekingen in een nieuwe im passe. Het doode punt was voor de zooveelste dia al bereikt. Het conflict ontstond over de Volgorde van behandeling der twee kardinale Munten in het Britsche plan. Rome en Berlijn bilden het eerst behandelen het toekennen van Oorlogvoerende rechten aan generaal Franco, terwijl Engeland en Frankrijk, gerugsteund door de overgroote meerderheid der overige staten en door alle leden van de subcommissie, Vasthielden aan den eisch, dat de behandeling Van het ontwerp ter terugtrekking der vrijwil ligers den voorrang moest hebben. Zonder tot overeenstemming te komen ging men uiteen. Èn weer werd het aan Engeland overgelaten ten uitweg te zoeken. Reuter meldde heden- lacht, dat de Britsche regeering een nieuw Voorstel betreffende de procedure bij de bespre king aer Britsche voorstellen inzake de niet' temenging heeft uitgewerkt en het vóór de bijeenkomst der sub-commissie, waarvoor de datum nog niet is bepaald, aan de regeeringen ter bestudeering zal doen toekomen. Welken Vorm de thans Weer door Engeland voorgestelde Oplossing aal hebben, is nog niet bekend. In de Éransche pers is een bericht gelanceerd, dat Éngeland van zins is voor te stellenj de twee kardinale punten in het Britsche plan, terug- teekking der vrijwilligers en toekenning van Oorlogvoerende rechten, tegelijkertijd door twee sUb-commissies te laten bespreken. In Londen Vrordt verzekerd, dat dit bericht de plank mis gaat. De Londensche correspondent der N. R. Crt. geeft eenige aanwijzingen omtrent de richtlijnen, waardoor de Engelsche tegeering bij het uitdenken van het nieuwe oompromis zich heeft laten leiden. Men gaat er van uit, zoo verluidt het in goed ingelichte kringen, dat het belachelijk is de besprekingen °Ver het Engelsche plan en daarmede de heeie biet-inmenging op een procedure-kwestie te 'aten vastloopen. Als de poging> de niet-inmen- Sing werkelijkheid te maken, ondanks alles teoet mislukken, is het beter dat de ware oor zaak van een dergelijke mislukking duidelijk aan den dag treedt, zoodat de heele wereld kan teen wie de verantwoordelijkheid voor het fa- 'en der niet-inmenging draagt. Men tracht daarom een compromis tusschen 'te twee tegenovergestelde wenschen inzake de te volgen procedure uit te werken, dat de be- teokken partijen zal dwingen kleur te beken ten. D.w.z. Rome en Berlijn noch Moskou zul ten deze compromis-procedure kunnen verwer ken zonder duidelijk in het daglicht te stellen, "at hun bezwaren, waaruit de huidige impasse te ontstaan, niet van zuiver technischen aard ajn, maar in wezen voortspruiten uit hun prin- Vpieelen onwil aan het slagen van het Brit- tehe plan mee te werken. Tegelijkertijd moet teze geheimzinnige compromis-procedure van "ten aard zijn, dat geen der mogendheden haar tel kunnen aanvaarden zonder zich daarbij Uitdrukkelijk tot de door het Britsche plan ver achte concessies te verplichten. Men ver dacht, dat in het begin van de volgende week a vergadering van de subcommissie zal worden belegd, waarin de mogendheden met de dan, kaar men hoopt, gecompleteerde compromis- teocedure op de proef zullen worden gesteld. Of deze proef zal slagen? Reuter meldt, dat men in buitenlandsche kringen te Londen een vergelijk nopens de proce dure niet onmogelijk acht. Het klinkt niet erg °Pwekkend. Reden voor optimisme is dan ook biet aanwezig. Vooral niet als men kennis teemt van de uitlatingen der internationale ters. in Engelsche bladen kan men lezen, dat ïtaiië en Duitschland zonder eenig chagrin teh „dood van Eden's plan" zouden opnemen. k®Ze organen zijn trouwens van meening, dat te voor Engeland en Frankrijk geen enkele re ten bestaat, hun houding te veranderen. Er jteet op de eerste plaats worden gesproken over et terugtrekken der vrijwilligers. De Duitsche tefs is van meening, dat Engeland de kwestie ter „Reihenfolge" met een soort van „Patent- 'ÏSïr'HABWICH „AChT OrnVtréém ,v i Po rttrda Cy/U'rnhr CSV I Arnhom TUiilrxhl LOM DEM VI155 INGE M tel:, ENZ. (j'cteingen en Prospectussen voor de Vllsslngsche Route 4 d9dienst) bij de S. M. ZEELAND, Vlissingen, en hare Hoold- (k_ jpn W- H. MULLER Co. n v yoor <je Hoek Route chtdienst) bij de Fa. HUDIG 8. PIETERS, Rotterdam en Hoek. »wVOOR BEIDE ROUTES BIJ DE REISBUREAUX. tösung" wil oplossen. Gelukt dit, dan zou dit een roemrijke triomf van het formalisme zijn, van een formalisme, dat in merkwaardige wan verhouding staat tot den ernst en het gewicht van het „logische en doeltreffende werkpro gram", aldus het Berl. Tageblatt, „dat ambas sadeur Grandi, gesteund door de vertegenwoor digers van Duitschland en Portugal, aan de sub-commissie had voorgelegd. Zulke vorm kwesties zijn nu eenmaal de vloek van interna tionale conferenties". Men ziet, de toon is overal zéér in mineur, om niet te zeggen min of meer direct afwijzend. Wij vreezen dan ook, dat de comedie der non-interventie op de een of andere wijze verder gespeeld zal worden. Die het aanleggen op steeds weer uitstel om tijd voor hun plannen te winnen, zullen ten slotte wel zegepralen. De heerlijkste vacantie! Geen beslommeringen, geen hötel- fooien, CEBUTO regelt allesl Cortino-d'Ampezzo, Bolzano, Merano en Bregenz. 11 dagen f110.— Praag-Weenen-Budapest. Specifiek Hongaarsche reis. 14 dagen f 145 Inlichtingen en Reisgids bij de bekende CEBUTO Reisbureaux of schriftelijk: P. C. Hooftstraat 22, Amsterdam MED AN, 23 Juli (Aneta). Naar aanleiding van het bericht, dat een patrouille onder lei ding van luitenant De Raadt vier Atjehers, uitgewekenen van Gampong Leupong, op een afstand van 30 kilometer van Koetaradja heeft gedood, verneemt de „Deli-Courant" nader: De vier Atjehers waren ontevreden wegens een kwestie met hun kamponghoofd. Zij ver trokken toen zwaar-gewapend het bosch in met het voornemen, zich dood te vechten tegen de „kompenie." Van bestuurszijde poogde men hen te overre den, hun plan op te geven: het doekinhoofd zond een bevolkingspatrouille naar hen ter overreding, doch de uitgewekenen bleken niet voor overreding vatbaar te zijn, waarna mili taire hulp werd ingeroepen. De militairen troffen de Atjehers aan in een ladinghuisje. Zij werden omsingeld, waarna aan de kwaadwilligen werd gevraagd zich over te geven. Als antwoord sprong een gewapende At- jeher naar buiten, die de patrouille aanviel en hij werd gevolgd door een tweeden Atjeher. Beiden werden neergelegd. De patrouille drong toen het ladinghuisje binnen om tot arrestatie over te gaan van de overige kwaadwilligen, die zich met blanke wa pens hevig verzetten en tijdens het gevecht ge dood werden. Ook enkele soldaten werden gewond, doch slechts onbeduidend. SEMARANG, 23 Juli. (Aneta). 31 dezer zal de nieuwe R. K. Kerk plechtig geconsacreerd worden. Dit zal de eerste maal zijn, dat een R. K. Kerk in Indië wordt geconsacreerd. Tot nu toe wérd volstaan met de inzegening. BATAVIA, 23 Juli. (Aneta). Wij vernemen uit goede bron, dat den Ned. Indischen ai|o- riteiten een ernstig geval van oneerlijke con currentie op het gebied van den koffiehandel is gerapporteerd. Eenige partijen koffie zijn namelijk van Palembang naar Europa ver scheept onder het merk „Bali-robusta." De Bataviasche Exporteursvereeniging ver zocht het hoofd van het bureau voor uitvoerza- ken van het departement van Economische Za ken medewerking te willen verleenen om deze kwestie op te lossen. In verband met het overlijden van Marconi zond het hoofdbestuur der P.T.T. het Italiaan- sche staatsbedrijf der P.T.T. een telegram van rouwbeklag. Naar mag worden verwacht zal de contingen teering van muur- en wandtegels per 1 Augustus a s. voor den duur van een half jaar worden verlengd. LA ROCHE EN ARDENNE (BELGIE) Zijne nieuwe kamers met privé bad, W.C., enz. De hééle Jamboree is interessant, belangwekkend. lederen dag zijn er fraaie demonstraties te zien en iede- ren dag biedt het kampleven zijn charme aan den bezoeker. Doch er zijn óók enkele momenten, waarop het samenzijn van deze 28.000 jongens zich in één machtig beeld laat overzien; er zijn ook hoog tepunten op de Jamboree. Van alle kanten heeft men er nu bij de lei ding op aangedrongen voor deze momenten dat is het moment van de opening door H. M. de Koningin als alle deelnemers voor de ko ninklijke tribune zullen defileeren én het twee de bezoek van Hare Majesteit, dat op den vier den Augustus plaats heeft en samenvalt me, den welpendag de plaatsen op de tribunes reeds eerder, in voorverkoop, beschikbaar te stellen. Het aantal van deze plaatsen is uiter aard beperkt er zijn 6000 zit- en 7000 staan plaatsen en er zijn tal van menschen die beslist op deze dagen het schouwspel van de „March-Past" en de Rally willen zien. Voor dezen aandrang is de leiding gezwicht. Ten gerieve van hen, die zekerheid willen hebben, dat zij die dagen, wanneer zij op het terrein aanwezig zijn, op een plaats op een der tribunes kunnen rekenen, zal dan een voor verkoop worden gehouden. Met inbegrip van ae entreeprijzen en de portikosten van de be stelde kaart, kost een bewijs van toegang tot het kamp en tot de zitplaatsen-tribune 2.56, terwijl voor 1.56 een toegangskaart tot het kamp en de staan-tribunes wordt gezonden. Deze bedragen kunnen alleen gestort worden op de Postrekening van het Hoofdkwartier van ae Wereldjamboree te Den Haag nr. 271885 Duidelijk moet bij de storting worden aangege ven voor welk der beide spitsdagen 31 Juli of 4 Augustus kaarten worden verlangd. De plaatsen worden toegewezen in de volgorde der ontvangen giro-overschrijvingen. Op de andere dagen geschiedt de kaarten- verkoop uitsluitend op het terrein zelf. Nauwkeurige gegevens omtrent den toegang tot de Jamboree en de reisgelegenheden daar heen worden binnen enkele dagen verspreid in folders, waarvan er 350.000 over het land gaan. Bij iederen propaganda-leider en bij den spoor wagen van den pers- en propaganda-dienst te Den Haag zijn deze folders verkrijgbaar. En nu allemaal naar de Jamboree! In aansluiting op de reeds in de Pers ge plaatste berichten betreffende het kamp en ex cursie der Zeeverkenners op de Jamboree, ver namen wij van den Commissaris voor Zeever kenners nog eenige interessante bijzonderheden. Voor iederen dag van de Jamboree stelde men een program vast, dat naar best vermogen ten uitvoer zal worden gebracht. Reeds op Zondag 1 Augustus gaan de jongens in IJmuiden de start van den zeilwedstrijd van IJmuiden naar Solent in Engeland bijwonen en zullen daartoe aan boord van het startschip gaan. Denzelfden dag zijn de zeilwedstrijden van de Koninklijke Nederlandsche Roei- en Zeilvereeniging op het IJselmeer. Ook daar gaan de jongens aan boord van de volgboot om den strijd in oogen- schouw te nemen. De Maandag wordt in het kamp aan de Ringvaart doorgebracht, terwijl Dinsdag een tocht naar de Rotterdamsche ha ven wordt ondernomen. Het scheepvaartmuseum zal zich dien dag in de belangstelling van een groot aantal Zeeverkenners mogen verheugen en, als het s.s. „Baloeran" van den Rotterdam- schen Lloyd omstreeks den tijd van hun aan wezigheid mocht aankomen zal het schip bezocht worden. Anders wordt een ander mailschip be zocht. Ook Amsterdam wordt niet vergeten, want Woensdag 4 Augustus bezoeken de Zee verkenners de Amsterdamsche havens, waar de „Johan van Oldebarneveldt" van de Mij. Ne derland bezichtigd wordt. Dezelfden dag zal het Koloniaal Instituut de jongens ontvangen, zoo dat zij de schoonheid en het belang van onze Overzeesche Gewesten zullen beseffen. Den Don derdag daarop komen de Zeeverkenners weer in de Rotterdamsche havens. Bezoeken dan het Scheepvaartmuseum en het passagiersschip „Sta tendam" van de Mij, Holland Amerika-lijn. Het bezoek aan IJmuiden op 1 Augustus wordt den vijfden herhaald met een bezoek aan de vischhallen en sluizen en een vaartocht met een trawler en een loodsboot op de Noordzee, waarbij de Zeeverkenners zich wel in hun ele ment zullen voelen. Behalve een herhaald programma van Woens dag wordt op 6 Augustus een tocht naar de Loosdrechtsche plassen ondernomen voor het bijwonen van de zeilwedstrijden van de Ko ninklijke Watersport Vereeniging „Loosdrecht" aan boord van een volgboot. Zaterdag 7 Augustus is de groote dag! Dan maken alle Zeeverkenners een boottocht van af het waterkamp in Bennebroek naar de Kaag, waar demonstraties gegeven worden en speciale waterspelen. Daarbij rekenen zij op de groote medewerking van alle watersportliefhebbers, op dat den buitenlandschen Zeeverkenners getoond kan worden op welk een hoog peil de Neder landsche Watersport staat. Om een onvergete- iijken indruk van dien hoogtijdag bij de bui tenlanders achter te laten, is de volle mede werking noodig van alle watersporters. Laat al len dus op 7 Augustus meedoen aan dit water feest bij uitstek. Voor den achtsten Augustus staat een bezoek aan Loosdrecht en „Het Spaarne" op het pro gram. Nadere inlichtingen omtrent het een en an der verstrekt gaarne de Commissaris G. Mante (Inspecteur van Scheepvaart), van Meerkerke straat 8, Den Haag, tel. 774049. Donderdag is brand uitgebroken in de lading van het sleepschip Nelly, schipper A. Siebenga, liggend langszij het Duitsche stoomschip Pretoria in de Merwedehaven te Rotterdam. Op dat moment was het per soneel van de Nelly bezig met het inladen van pakken sisal uit het Duitsche schip. Tijdens die werkzaamheden zag de schipper, dat er rook opsteeg uit ruim twee, waarin op dat moment niet werd gewerkt en dat gedeel telijk was dichtgelegd. In dat ruim bevonden zich, behalve de pakken sisal, ook balen gras zaad. Toen de lading wlas opengelegd, ontdekte men, dat enkele balen sisal-hennep in brand stonden en dat de partij verder lag te smeulen. Personeel van de Duitsche boot heeft met drie stralen op het schip zelf het vuur bestreden. De oorzaak van het brandje, dat men snel onder de knie had, is onbekend. Er was tot elf uur in ruim twee gewerkt, maar er was niet gerookt. Vermoed wordt, dat uit een van de patrijspoorten van de Pretoria een eindje bran dende sigaar of sigaret is weggeworpen en dat dit is terecht gekomen in het niet geheel af gedekte ruim en er is blijven smeulen. De schade is gering. Schip en lading waren verzekerd. De brandweer, die eveneens was uitgerukt, heeft met een straal op open water de partij brandende hennep die op den wal was overge bracht gebluscht. Het bekende Nederlandsche technicum (P. B. N. A.) te Arnhem zal 17 September zijn 25<- jarig bestaan herdenken. In verband hiermede zal een congres worden gehouden, tijdens het welk eenige hoogleeraren over belangrijke on derwerpen betreffende de technische opleiding zullen spreken. Thans hebben reeds meer dan 2000 P.B.N.A.- leerlingen zich als congresbezoekers opgegeven. De wisselprijs door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers beschikbaar gesteld voor de meerkampen van den D.H.A.K. We moeten 24 Juli de inschrijving voor de reis naar Frankfort, Weenen, L lest, Praag sluiten. Na Maandagmorgen kunnen we geen opgaven meer aannemen. De be langstelling onder onzen lezerskring is zeer groot. Ten einde aan veler wencch te vol doen en iedereen uit heel 't land in de ge legenheid te stellen zich 2 Aug. tüdig den- zelfden dag bij het gezelschap aan te slui ten is het vertrek bepaald op Maandag 12.31 Arnhem. De terugkomst zal via Olden- zaal gaan waar de reis dan wordt beëindigd (en niet te Arnhem). Aan hen die zich in lieten schrijven en de reissom stortten op ons postgironummer 22884 worden nadere inlichtingen toegezonden. Ook een gedetailleerd reisprogramma zal hun wor den gestuurd:. De reis belooft een onzer schoonste vacantie- relzen te worden. Den eersten dag wordt naar Frankfort gereisd via Keulen waar we te 14.56 aankomen en te 15.02 afreizen om te 18.29 in Frankfort aan te komen. Met het oog hierop is het vertrek den volgenden dag later gesteld en heeft men den morgen nog om de stad te bezichtigen. Te Weenen komt men Dinsdag 3 Aug. te 22.05 aan. De volgende dagen wordt Weenen bezichtigd, Schönbrunn en Grinsing bezocht, een Heurigen meegemaakt. 5 Augus tus vaart men met de boot der Kon. Hong. Scheepvaartmij. over den veelbezongen Donau naar Boedapest, dat 's avonds sprookjesachtig oprijst uit het water, schitterend verlicht door tallooze schijnwerpers, die de burchten en pa leizen op de rotsen belichten. Van Vrijdag Cot Maandag verblijft men te Boedapest en is men o.a. de gast van het Hongaarsche ministerie van Landbouw in de wijnkelders te Budafok. Maandag reizen we af naar Praag waar we tot Dinsdagavond blijven en daar het Ghetto be zoeken. Zoo reizen we door vier landen, door kruisen half Europa, en bezichtigen vier der schoonste, aan geschiedenis en kunst rijkste hoofdsteden der oude wereld. Alles voor den ongeloofeljjk lagen prijs van f 110 plus f 3 administratie-geld. Men reist derde klasse trein en kan lie klasse trein bestellen tegen een toeslag van f 19.50. In uitstekende hotels wordt gelo geerd en drie maaltijden per dag gebruikt. De reis begint te Arnhem en eindigt te Oldenzaal. (Het ontbijt te Oldenzaal is niet meer in den prijs begrepen). Via Leipzig wordt teruggereisd. Wie van deze buitengewone aanbieding nog wil proliteeren geve zich onmiddellijk op bij het centraal bureau der Vereenigde Katholieke Pens 't Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, telefoon 46878, onder stor ting der reissom op postgironummer 22884. Een geïllustreerd programma is nog te be komen. Men beslisse nu snel! De trein staat op ver trekken! Isochiom Film Zondag 25 Juli zal Mgr. Hopmans in de kapel van St. Louis te Oudenbosch heilige wijdingen toedienen aan eerw. fraters van de paters mn de H. Familie. De Tonsuur aan de eerw. fraters Mich Ge vers, P. Luypen, H. Hendriks, Theod. Komen, Je v. Doorn, Barth. Bartels, Ger. Heijne, Leon. Pennings. H. Nienhuis, C. Tulen, Jac. Bos, P. Verschuren, Gul. Appels, Walt. Huijbregts, Mart. Tulen. Het Subdiaconaat aan de eerw. fraters Franc. Iven, Ant. van Geffen, H. Kempes, Bern. de Zwart, Corn. Vis, Corn, van de Hoogte, Gul. Smits,' Adr. de Koning, Fred, van der Linden, J. Visser. Het Priesterschap aan de eerw. fraters Jo. Meyer van Putten, Ant. Hoogantink, Alb. Pad berg, Christ. Hendriks, Hub. ten Haaf. De eerw. Broeder Sylvester, algemeen overste der Broeders van Huybergen, vertrekt half Sep tember per s.s. Indrapoera van den Rotterdam- schen Lloyd naar Ned.-Indië ter visitatie van de scholen en kloosters der Congregatie in Borneo. Twee missionarissen zullen hem ver gezellen, n.l. de eerw. Br. Andreas (H. Compiet uit Vogelwaarde) en de eerw. Br. Bruno (A.Rev- nen uit Oosterhout). Beiden vertrekken voor het eerst naar het missiegebied. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Zondag 1 Augustus a.s. zal de jaarlijksche réunie van het St. Vincentius-seminarie «.e Wernhoutsburg bij Zundert plaats hebben. Dr. E. J. H. Jeanné zal spreken over: Financieele hulp aan onbemiddelde priesterstudenten en hulp door raad en daad aan oud-studenten. Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. De inbreker, de 27-jarige De W. uit Amers foort, die dezen Woensdagnacht aldaar werd aangehouden, blijkt niet minder dan 29 inbra ken op zijn geweten te hebben n.l. 11 in Amers foort, 5 in Zeist, 5 in de Bilt, 1 in Soest en 7 in Hoogland. In een onderhoud, dat wij met den commissa ris van politie te Amersfoort hadden, deelde deze ons mede, dat reeds lang naar den man werd gezocht. Gedurende omstreeks tien maan den heeft hjj echter steeds zijn werk onopge merkt weten te verrichten. Bij zijn laatste inbraak beging hij de onhan digheid hard weg te loopen, wat de aandacht trok der surveilleerende politie. Eenmaal ge arresteerd, bleek ontkennen niet meer moge lijk. De vingerafdrukken leverden het onom- stootelijk bewijs. Naar wij vernemen, is de bekende toonkun stenaar Otto de Nobel ernstig ziek. Veertien dagen geleden onderging hij een oogoperatie, welke zeer goed slaagde. Echter geheel onafhankelijk daarvan kreeg hij een maagbloeding, welke zich eenige dagen geleden herhaalde en waardoor de toestand van den thans 70-jarigen toonkunstenaar zorgwekkend is geworden. De 58-jarige petroleumventer M. van Stee houwer te Veldhuizen, die zonder op te letten van het erf van een boerderij den weg op fiet ste, werd door een uit de richting Harmeien komenden autobus overreden en gedood. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. In plaats van prof. dr. F. A. de Weve zal op de Sociale Studieweek Rolduc pater Jacobs M.S.C. spreken over het onderwerp: Commu nisme. Door de officieele vertegenwoordiging voor Nederland van Svenska Trafikförbundet te Stockholm werden ons een aantal folders met gegevens over reizen in Zweden gezonden Men herinnert zich, hoe indertijd de generaal buiten dienst Seyf- fardt schijnbaar plotseling over ging naar de N.S.B. naar aanleiding van de onheusche behandeling, welke niet hij, maar mr. van Vessem van de zijde van den voorzitter van de Eerste Kamer Baron de Vos van Steenwijk zeide te hebben ondervonden. Deze aanleiding deed ietwat komisch aan. Immers, wie om zulk een reden van overtuiging wis selt, kan moeilijk „au sérieux" worden genomen. Het bleek dan ook niet veel meer dan het laatste druppeltje dat het reeds lang volle nationaal-socialistische emmertje van generaal Seyffardt deed overloopen in het N.S.B.-reservoir. De Mussertbeweging toonde zich danig in genomen met deze „aanwinst", zóó in genomen, dat zij lichtelijk den indruk maakte van de spreekwoordelijke koe, van wie men nooit kan weten, of zij niet een haas vangt. Zij buitte het geval- Seyffardt propagandistisch uit op de van haar bekende wijze. Een pamflet, voorzien van het portret van den gene raal buiten dienst, werd uitgegeven, welk pahiflet zich speciaal tot de militairen richtte. Maar ook dit pamflet heeft evenals de andere N.S.B.-uitgaven niet kunnen bijdragen tot een grooter succes van de Mussertbeweging, welke bij de verkiezingen een zoo niet onherstelbare, dan toch tijdelijk verpletterende neder laag leed. De figuur van generaal Seyf fardt maakte op het nuchtere Neder landsche volk blijkbaar minder indruk dan op de opgewonden N.S.B., in wier gelederen de mannen van naam met een Diogeneslantarentje gezocht moeten worden. Het merkwaardige geval doet zich thans voor, dat enkele dagen geleden de propaganda-leider der N.S.B., de heer C. van Geelkerken, in het Nationale Dag blad de volgende verontschuldiging blijk baar heeft moeten publiceeren: „In den verkiezingstijd is van onze zij de een pamflet uitgegeven, gericht tot de militairen. Dit pamflet was voorzien van het portret van generaal Seyffardt en van een afbeelding van den heer Colijn. Ik wil hierbij verklaren, dat dit pam flet is samengesteld zonder medeweten of voorkennis van generaal Seyffardt; eveneens is zijn portret gebruikt zonder zijn goedkeuring. De inhoud zou met voorkennis even min de goedkeuring van generaal Seyf fardt hebben verkregen. Het wordt mijnerzijds zeer betreurd, dat in den verkiezingstijd dit pamflet onzerzijds is uitgegeven." In verband met dit wel zeer laat, bijna twee maanden na de verkie zingen, afkomend excuus kan men verschillende vragen stellen. Heeft gene raal Seyffardt eerst thans kennis geno men van bedoelde verkiezingsbrochure en zoowel op den inhoud daarvan als op de plaatsing van zijn portret aan merking gemaakt? In dat geval is de generaal buiten dienst niet zóó bij ge weest als men wel van een militair op non-actief, maar niet van een versch toegetreden N.S.B.-er zou mogen ver wachten. Of wenscht generaal Seyffardt zich achteraf te distanciëeren van een uitgave en een beweging, welke niet het verhoopte succes heeft geoogst en waar mee hij zich eenigszins gecompromit teerd acht? Wist generaal Seyffardt niet, dat het in de N.S.B. geldende lei dersprincipe mede kan brengen, dat zijn naam voor propaganda-doeleinden zóó en zonder zijn goedvinden moet kunnen worden uitgespeeld als de partij-leiding dat wenscht? En heeft de partij-leiding ten behoeve van het behoud van den generaal buiten dienst een uitzondering op dezen principieelen regel moeten ma ken? Wat blijft er van de eerlijkheid en de waarachtigheid van de strijdwijze van de N.S.B. over wanneer zij wapens gebruikt, welke eerst, wanneer deze niet effectief blijken en de strijd reeds is be slist, als ondeugdelijk worden gediskwa lificeerd? Zouden over dit vlugschrift met portret ook openlijk verontschuldigingen door van Geelkerken zijn aangeboden, indien het verkiezingsresultaat voor de Mussertbeweging anders zou zijn uitge vallen? Zoo kan men tal van vragen stellen, maar in ieder geval blijkt uit deze geschiedenis weer voor de zooveelste maal, dat er onder verantwoordelijkheid van de N.S.B.-leiding dingen worden ge daan, waarmee zelfs aangesloten leden het allerminst eens kunnen zijn en die eerst gecorrigeerd worden, wanneer van zulk een correctie geen gevolg van be- teekenis meer behoeft te worden ge vreesd. Het tooneelgezelschap ,,'t Kompas" onder ar tistieke, leiding van A. Brugman en zakelijke leiding van L. Reiman, dat op gelukkige wijze in 't vorige seizoen is opgetreden, heeft een cir culaire verspreid waaruit we het volgende ont- leenen: „Van kerkelijke zijde is aan het gezelschap als censor toegevoegd de weleerw. zeergeleerde heer dr. L. Kat. Het tooneelgezelschap ,,'t Kompas" is samengesteld uit alléén beroepsartisten en uitsluitend gericht naar een katholieke cultuur. ,,'t Kompas" bespeelt de stedelijke schouwbur gen in het land en geeft tevens voorstelingen voor katholieke vereenigingen, inrichtingen voor onderwijs, ziekenhuizen, sanatoria enz. ,,'t Kom pas" wil trachten groot te zijn met „Klein-too- neel" het brengt bonte avonden van humor, satyre, ernst en luim." ,,'t Kompas" is gevestigd te Amsterdam Saxen Weimarlaan 40,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9