Momenteel zou het rustig zijn in geheel Noord-China - - De non-interventie in ernstig gevaar? Schrijven van Koning Leopold aan zijn eersten minister Bureaux voor redactie en administratie: Fransch protest te Berlijn Pater Mayer S.J. veroordeeld Joego-Slavië en het Vaticaan Stadt Schanke Het nieuws van heden DE BAROMETER De overeenkomsten worden uitgevoerd De reorganisatie der wereld-economie VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE 5PAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 24 JULI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20678 Te Peiping zou de garnizoens- wisseling volgens program verloopen Nieuwe moeilijkheden thans in Swatau Verwondering over de verwaar- loozing eener officieele Fransche tegenspraak Dr. Rintelen niet in vrijheid Het Weer 1 Stormwaarschuwingsdienst 1 Na drie dagen niet-officieele besprekingen thans geheel in de impasse Klaarheid in Italië's houding gewenscht Zes maanden gevangenisstraf wegens ophitsing tegen de leiders van den Staat Voorloopige invrijheid stelling De Skoepsjtina aanvaardt het sluiten van een Concordaat met den H. Stoel De Servische patriarch stervende ONZE 3 MENU'S VAN A.S. ZONDAG DINER 90 ct. DINER 1.15 DINER 1.40 Een voorstel tot stichting van een organisme voor econo mische studiën Beroep op den wil tot betere verstandhouding Ook Saemisch moet de vlag strijken voor Euwe De vierkamp in Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ÜW'ï ...vTv-v- <?•-=: V - TOKIO, 23 Juli (Domei;. Volgens berich ten uit Peiping is het in geheel Noord- China thans rustig. De politieke raad van Hopei en Tsjahar voert de voorwaarden van de plaatselijke overeenkomsten van II en 17 Juli getrouw uit en de Japansche autoriteiten zijn tevreden over de houding van de plaatselijke Chineesche autoriteiten. Zij hebben besloten niets te doen wat den toestand zou kunnen verergeren en zij zullen tevens een waakzaam oog houden op de ver dere ontwikkeling. Sedert 20 dezer zijn geen besprekingen meer gevoerd tusschen Tokio en Nanking. De woord voerder van net ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de plaatselijke overeenkomsten in Noord-China geen politieke clausules behelzen, hoewel erin wordt bepaald, dat een einde moet worden gemaakt aan de anti-Japansche agitatie in Noord-China. Volgens een mededeeling van het ministerie Van Oorlog omvatten deze overeenkomsten drie Punten, n.l.: Ie. verwijdering van alle personen, die sto tend kunnen werken op de Chineesch-Japan- sche betrekkingen. 2e. Volledige onderdrukking van het com- hiunisme. 3e. Scherpe controle op de organisaties en bonden, die streven naar een anti-Japansche opvoeding en verdere anti-Japansche actie Voeren. Bovendien is overeengekomen de 37e divisie uit Peiping en de andere plaatsen te verwijderen, teneinde verdere incidenten te vermijden en de Chineesche plaatselijke autoriteiten hebben beloofd, zij die verant woordelijk zijn voor het incident te straf fen, de communisten te vervolgen en de nationaal-Chineesche „blauwhemden-orga- nisatie" te onderdrukken. Sinds vijf uur worden de genoemde Chinee sche troepen per trein weggevoerd. De Japansche minister van Oorlog, Soegijama, zal 27 dezer in het parlement een uiteenzetting geven van het ontstaan van het incident in Noord-China en de ontwikkeling hiervan. De garnizoenswisseling te Peiping tusschen be 37ste en 132ste divisie van het 29ste Chinee- Sche leger verloopt geheel volgens program en 'onder groote moeilijkheden onder toezicht van een JapanschChineesche militaire commissie. Terwijl de Japanners zich voldaan toonen fver de houding van de Chineesche militairen, 48 men in Chineesche kringen teleurgesteld, bat het terugtrekken van de Japansche troepen b't het strijdgebied nog niet merkbaar is. Het tramverkeer in Peiping is thans nog al- leen tusschen middernacht en vijf uur des bohtends onderbroken en het spoorwegverkeer |bet Tientsin is weer bijna normaal, terwiji de biensten van de beide Chineesche luchtvaart maatschappijen ongehinderd voortgaan. De Japansche troepen waren hedenmiddag p2ig met het versterken van de eerste linies 6 Peiping. Men vreesde de mogelijkheid van een hieuwe botsing, aangezien zekere groepen van de 37ste divisie Wangping en de brug van Marco Polo nog bezet houden en wei- keren te vertrekken voor de Japanners te- iligkeeren naar Fengtai. .Het grootste deel van de 37ste divisie is ech- m*- reeds teruggetrokken. He japansche troepentransporten, welke reeds roteren te Tangkoe werden verwacht, zijn nog v76t aangekomen. Het is mogelijk, dat de sche el Dairen hebben aangedaan en daar nu jachten op den loop der gebeurtenissen in °°rd-China. Volgens berichten der te Sjanghai ver schijnende Chineesche bladen uit Kanton 'tin tusschen de Chineezen en Japanners in ^vatau nieuwe moeilijkheden ontstaan. j.He Japanners eischen het terugtrekken der qJ^te divisie, aangezien door leden dezer divisie ]n havenkoelies overgehaald zouden zijn het van Japansche schepen te weigeren. De °Vlhciale autoriteiten van Kwantoeng zouden De kern der Chineesche troepen is op moderne leest c/eschoeid en maakt een martialen indruk de Japansche eischen hebben afgewezen en de 153ste divisie ter versterking hebben ontboden. De geheele Japansche pers meldt, dat de Japansche regeering het eens is met de mi litaire autoriteiten, dat de Chineesch-Ja- pansche betrekkingen in hun geheel zullen worden herzien. Volgens de Asahi zou de regeering een zeer op den voorgrond tredenden persoon naa? Nanking zenden om er te onderhandelen over een algemeene herziening van de betrekkingen met China, zoodra in Noord-China een duide lijke ontspanning aan het licht zal zijn getre den. De Asahi meent te weten, dat de voornaamste bepalingen dezer overeenkomst een strikte con trole van alle organisaties, welke vijandig staan tegenover een Japansche actie in Noord-China en de verplaatsing naar Pauting van de 37ste divisie, onder bevel van generaal Feng Tsji Han, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de jongste incidenten, betreffen. De voorwaarden der overeenkomst zullen eerlang worden gepubliceerd „om de werkelijke bedoelingen der Japansche regeering ten aan zien waarvan misverstand bestaat, zoowel te Nanking als in het buitenland duidelijk te ma ken," BERLIJN. 23 Juli (Havas). De Fransche ambassadeur heeft zich van middag naar het ministerie van Bui tenlandsche Zaken begeven, waar hij uit naam van zijn regeering krachtig protesteerde tegen de door de natio- naal-socialistische pers gepubliceerde leugenachtige beweringen over het zenden van een afdeeling van het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje. Dc ambassadeur zeide verder zich er over te verwonderen, dat men met de publicatie van dergelijke leugens kon blijven voortgaan, nadat de Fransche regeering een officieele en stellige tegenspraak had doen hooren. De „Temps" schrijft, dat de Duitsche pers campagne tegen Frankrijk de strekking heeft de door Grandi veroorzaakte moeilijkheden in de ondercommissie voor de niet-inmenging te vergrooten. De Duitsche pers aldus het blad wil de verantwoordelijkheid voor de verwik kelingen, die door de tactiek van Grandi kun nen ontstaan, op Frankrijk werpen. Zij doet het voorkomen, alsof de officieele Fransche tegenspraak van de berichten, als zouden in Frankrijk vrijwilligers voor de Spaansche regeeringstroepen geworven worden, verwaar loosd kan worden. Het is helaas niet voor het eerst, dat men aan de overzijde van den Rijn tot een dergelijken aanval overgaat, waarbij wordt uitgegaan van een verzinsel. Wij willen wel aannemen, zoo vervolgt de „Temps", dat dit het werk is van elementen, die geen offi cieele verantwoordelijkheid dragen, maar het is cngetwijfeld noodzakelijk de aandacht van Duitschland te vestigen op dergelijke metho des, die de betrekkingen tusschen beide landen zouden kunnen benadeelen. WEENEN, 23 Juli (Stefani) Van officieele zijde wordt het bericht tegengesproken, dat er melding van maakte, dat dr. Rintelen binnen kort in verband met de amnestie van verleden jaar op vrije voeten zou worden gesteld. Hier aan wordt toegevoegd, dat geen enkele justi- tieele maatregel ten gunste van dr. Rinteen is genomen, terwijl evenmin afzonderlijk voor hem een dergelijke actie ontworpen zou zijn. Zooals men weet, is dr. Rintelen indertijd ver oordeeld in verband met de gebeurtenissen van 1934, waarbij Dollfuss vermoord werd. Dr. Rin telen ligt op het oogenblik ziek in Weenen. Verwachting: Krachtige tot matigen, H Zuidwestelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met regenbuien, later opklarend, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk opklarend en iets warmer. Geseind te 20.20 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." illllmillIIllllllIIIllllllllllillllllllll LONDEN, 23 Juli (Reuter-ANP). Na drie dagen niet-officieele besprekingen over de niet-inmenging schijnt de toestand nog even gespannen. Blijkbaar hebben de voor stellen, waaraan de Britsche regeering gis teren dacht, geen oplossing gebracht en is men thans geheel in de impasse geraakt. In Britsche kringen kan men moeilijk toe geven, dat het vraagstuk van de procedure oorzaak zou zijn van de vertraging in de be sprekingen en men zou gaarne ofwel een meer afdoende reden voor de Italiaansche houding, ofwel een Italiaansch voorstel tot een compro mis vernemen. Blijft dit uit, dan zou men reden hebben de gevolgtrekking te maken, dat Italië niet het Britsche verlangen deelt, de niet- inmenging spoedig doeltreffend te maken. Het is mogelijk, dat de Britsche regeering zich verplicht zal achten, aldus Reuter, haar voorstellen in te trekken en een nieuwe houding inzake de niet-inmenging aan te nemen. De Fransche ambassadeur, Corbin, die van avond op het foreign office met Eden den toe stand heeft besproken, zal morgen voor een kort bezoek naar Parijs vertrekken. Een datum voor de volgende bijeenkomst van de niet-inmengings-subcommissie is nog niet vastgesteld. MÜNCHEN, 23 Juli. Het Duitsche Nieuws bureau maakt bekend, dat heden voor de bijzondere rechtbank te München de Pater Jezuïet Rupert Mayer terecht stond, beschul digd voortdurend van den kansel te hebben opgehitst tegen de leiders van den Staat en getracht te hebben het vertrouwen van het volk in de politieke leiding te ondergraven. Beklaagde bekende de ten laste gelegde uit latingen te hebben gebruikt, zegt het D. N. B., en werd veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf, met aftrek van zes weken voorarrest, alsmede betaling der kosten. Bij het vonnis zou rekening gehouden zijn met de dappere houding van beklaagde gedu rende den oorlog en in den strijd tegen het bolsjewisme. Ais bezwarend werd echter beschouwd, dat beklaagde reeds eenmaal werd gewaarschuwd, doch zich hieraan niet heeft gestoord. Pater Mayer, zou echter voorloopig in vrijheid gesteld zijn, meldt het D. N. B., nadat hij beloofd had de wet niet meer te zullen overtreden. De Sjeik Ajïl Al-Jauri uit Mossoel ver toeft met zijn zoon Ahmad in Berlijn BELGRADO, 23 Juli (Stefani). De Skoepsjtina heeft de wet, waarbij het Concordaat van Joego-Slavië met den Heiligen Stoel wordt goedge keurd, aangenomen met 166 tegen 128 stemmen. Stefani bericht uit Rome, dat de patriarch van de Servische orthodoxe kerk stervende is. Het schijnt, dat zijn overlijden binnen enkele uren te wachten is. In politieke kringen te Belgrado ver wacht men, dat zijn dood tengevolge zal hebben, dat het Concordaat met Joego slavië eerst later in werking zal treden. Ook op weekdagen steeds 3 verschillende combinaties NERGENS BETER, NERGENS GOEDKOOPER Zalmsla Bouillon Italienne Rosbief, Snijboonen, versche aardappelen, IJs Zalmsla Windsorsoep Geb. Schol. Sla, geb. aardappe len. Paprika Schnitzel tiro- lienne, versehc aardappelen, IJs LEIDSCHEPLEIN 59 TEL. 33072 - A'DAM Hors d'Oeuvre varié - Hindsor- soep. Geb. Schol, Sla, gel), aard appelen. Paprika Schnitzel tlro- Iienne, versche aardappelen. IJs mui mt&tqmotMmmmttm Het vliegveld Durban in Afrika bezit de grootste klok ter wereld. Van groote hoogte kunnen de vliegers den juisten tijd aflezen BRUSSEL, 23 Juli. (Bclga) Z. M. Koning Leopold heeft den minister-president, Van Zeeland, een brief doen toekomen, waarvan de volledige tekst als volgt luidt: Brussel, 21 Juli 1937. Mijn waarde eerste minister, Waar men de ontreddering aanschouwt, waar in het menschdom is gedompeld, kan men niet dan met een angstig gevoel de toekomst tege- moetzien. Men moet dan ook met kracht en overtuiging elke poging, die de geesten naar een ideaal van menschelijke solidariteit verheft, steunen. Deze overtuiging bevestigt het gewicht van de zending, die door Groot-Brittannië en Frankrijk in uw persoon aan België werd toevertrouwd en die een veel ruimere strek king heeft dan men haar gemeenlijk toe kent, vermits zij inderdaad tot het vinden der elementen van een rationeele inrichting der gansche wereld-economie kan leiden. Uit de ontvangst, die u aan den overkant van den Atlantischen Oceaan is ten deel gevallen, blijkt de ingenomenheid der Vereenigde Staten van Amerika met het streven, dat aan het ini tiatief van Groot-Brittannië en Frankrijk te danken is. Aldus betuigen ons deze drie groote na tiën haar edelmoedig verlangen, mede te werken aan de vestiging van een betere levensorde, waarnaar de gansche wereld snakt. Voor de groote moeite, die ge u bij de ver vulling van deze zware taak hebt getroost, zul len allen, die er het ware doel en de omvang rijkheid van inzien, u zeer dankbaar zijn. Laat mij op het oogenblik, dat gij de eer ste resultaten van uw onderzoek gaat vast leggen, uw aandacht op een eigen overwe ging vestigen. Het ware, meen ik, van over wegend belang een organisme voor econo mische studiën te stichten, welke waarde naar voren zou worden gebracht door zijn drievoudig karakter van universaliteit, be stendigheid en zelfstandigheid. Opsporing der elementen eener organisatie van de wereldeconomie en duurzame aanpas sing van deze organisatie bij de steeds veran derlijke economische factoren vormen het dub bel doel, dat aan een dergelijke instelling zou worden toegedacht. De economische weten schap, die voornamelijk op het leven zelf is ge richt, is dan ook aan alle levensrhythmen on derworpen en de vraagstukken, die haar wor den voorgelegd, kunnen niet op onveranderlijke wijze opgelost worden. Maar om zich volkomen van haar taak te kunnen kwijten moet een dergelijke instelling zoo onafhankelijk mogelijk van alle nationale invloeden zijn. Het is ongetwijfeld moeilijk het economisch gebied van politieken invloed vrij te houden. Maar deze moeilijkheid juist ligt aan de basis van het probleem, dat men u ter bestudeering heeft opgedragen en waarop onze vereenigde krachtsinspanning geconcentreerd moet worden. Het is onder deze omstandigheden van het grootste belang, dat op de medewerking van alle groote deskundigen ter wereld moge wor den gerekend, die zich het meest hebben ge wijd aan de studie van alle vraagstukken be- treffende de nijverheid, den handel, den land- Koning Leopold bouw, het geldwezen en den arbeid. Deze des kundigen zouden hun toetreding niet door een mandaat, maar door hun individueele bevoegd heid gewettigd zien. Noch het sloopen van de tolmuren noch eenige andere gedeeltelijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die den vrede bedreigt. Indien wij werkelijk den oorlog willen weren en de menschen tot vrediger gevoelens willen stemmen, moeten wij den moed hebben het economische vraagstuk in zijn algemeenheid te beschou wen en een oplossing te vinden voor de groote problemen, die dreigend voor de gansche menschheid oprijzen, de verdeeling van de grondstoffen, de verdeeling van de geldmiddelen, de internationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tusschen de landbouwstaten en de industrielanden enz. Ik besef ten volle de moeilijkheden, die aan de tenuitvoerlegging van een zoo uitgebreid programma zijn verbonden. Nochtans ben ik er van overtuigd, dat het oogenblik gunstig is om den stap te wagen en dat wij bij de vervulling van een dergelijke taak zouden kunnen rekenen niet slechts op den steun van alle regeeringen, maar ook óp de goedkeuring en de medewerking van de groote maatschappijen, godsdienstige en philantropische gemeenschappen: in één woord van alle menschen, die in hun hart het ver langen naar wederzijdsch begrijpen en solidari teit gevoelen. Wij kunnen het onszelf niet ontveinzen: aan zienlijke groepen der menschelijke samenleving zijn het niet meer met elkander eens. Indien een eerste stap kon worden gedaan om een betere verstandhouding te bereiken, zouden wij het menschdom, en vooral het Oosten, het bewijs hebben geleverd, dat het Westen boven het stoffelijke de geestelijke kracht verkiest, die uitgaat van een waar achtige broederlijke liefde. w.g. Leopold. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de partij tusschen dr. Euwe en Saemisch, welke in de vierde ronde bij den 33sten zet in een betere stelling en met een pion meer voor onzen landgenoot werd afgebroken, Vrijdag door den wereldkampioen is gewonnen. Saemisch verloor de partij, doordat hij bij een slechte stelling na den 44en zet den tijd overschreed. De stand in den vierkamp is thans: 1. dr. Euwe 3I/Ó punt; 2. dr. Aljechin 2 punten; 3. Bogoljubëw 154 punt; 4. Saemisch 1 punt. Momenteel zou rust heerschen in geheel Noord- China; nieuwe moeilijkheden thans in Swatau. Skoepsjtina van Joego-Slavië aanvaardt het Concordaat met den H. Stoel. Koning Leopold van België zendt premier Van Zeeland een schrijven, waarin een voorstel vervat is in verband met diens taak, pogingen in het werk te stellen om te komen tot een reorganisatie der wereld-economie. Frankrijk protesteert te Berlijn tegen de be schuldigingen in de Duitsche pers. Pater Rupert May S.J. te München veroordeeld wegens ophitsing tegen de leiders van den staat. Generaal Franco bezocht het front voor Madrid; dc Spaansche hoofdstad opnieuw gebombardeerd. Wijziging der Tariefwet treedt I Augustus a-s. in werking. Jhr. mr. J. Smits van Oyen benoemd tot voor zitter van de K.N.A.C. De afgebroken partij tusschen dr. Euwe en Saemisch eindigde in een overwinning voor or.zen landgenoot, zoodat hij de leiding in de ■vierkamp genomen heeft met 114 punt voor sprong op Dr. Aljechin. New Yorksehe Beurs: Opening hooger, slot on regelmatig. V er gad ering-type „Verlangt nog iemand het woordt" informeert de voorzitter bij de rond vraag. „Jawel, mijnheer de president", zegt de heer X. „Dan is het woord aan den heer X." Hij is bijna de heele vergadering door aan het woord geweest, en nu vlak vóór de sluiting, de eenige die spreekt. Hij herkauwt een onderwerp, waar over hij al een paar malen zijn hart heeft gelucht, en waarbij hij niet zijn zin heeft gekregen. Niet héélemqal zijn zin. Want voor drie vierden heeft men reeds getracht hem tevreden te stellen. Nu praat hij er voor den zooveel- sten keer over, en loert en hoopt al pratende op de kans, om er nog meer over te zeggen. „Er zal wél iemand in debat ko men," is zijn stille wensch, en hij loenst naar zijn ouden antago nist Z. Maar Z. zwijgt, en hij wacht tever geefs, juist lang genoeg om den voorzitter gelegenheid te geven, hem net voor te zijn, wanneer hij weer het woord wil nemen, en een forsche slag met den hamer dé vergadering sluit. i v l uuiuum uiuiHin Jiti j jirZ p Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 754.6 Vorige stand 756.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1