UIT DEN OMTREK JÊ&kÊiêd£ê&& KINDERPYAMA'S '•O- Beverwijk en de primaire weg mmn KERKLIJSTEN ZATERDAG 24 JULI 1937 Oplossing wordt met groote interesse tegemoet gezien naar veld en bosch trek in een sigarethè, heerlijk dart zoo'n BELANGRIJKE VEILING! SCHILDERIJEN SEIZOEN HAARLEM ~ljt1 DE RAADHUISUITBREIDING Ingezonden betoog van architect Albert Bijvoet ESPERANTO Zandvoort Zaandam Esperanto en andere talen S» DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID HEEMSTEDE HILLEGOM BEVERWIJK HALFWEG 'n Aparte gelegenheid v. uw vacantie garderobe STAD De Haarlemsche architect Albert Bijvoet diende als eenigste niet-uitgencodigde parti- liere Haarlemsche architect een ontwerp in voor de uitbreiding van het stadhuis. Thans heeft hij in een zeer uitvoerig inge zonden stuk zijn visie gegeven op hetgeen vol gens hem had moeten gebeuren en het thans gekozen ontwerp. Hij schrijft o.a.: Hoe mooi zou de oplossing van de nieuwe Vleugels niet kunnen zijn! Voor de nieuwe raadzaal een hal. waaromheen zich de secre tarieruimten ontwikkelden. Het geheel omslo ten door gevels, die in tegenstelling met de forsche. dictatoriale verhoudingen van de kasteel-architectuur van de Burgerzaal een verdiepte geleding bezitten, welke democra tisch aanvullend past bij de winkel- en woon huizen van het omringende stadsdeel. Een torenelement tot scheiding en binding tevens Van oud en nieuw Een markante hoekoplos sing om den totalen stadhuisvoorgevel van 80 M. 'engte bij de J acobij ne ns tra at te beëin digen. En tenslotte wat zinrijke reiiefbeeldver- sieringen, waarvoor de onderwerpen maar voor het grijpen zijn. Slechts met deze voorwaarden is één goed gehéél te maken van het totale stadhuis. Een zoo belangrijke zaak is niet alleen een stede- hik maar ook een nationaal belang en daarom werden terecht architecten van nationale be- kendjheid uitgenoodigd om 'n plan te maken. Echter was de oogst niet groot, want de niet- uitgenoodigde architecten voelden er begrijpe lijkerwijze niet veel voor om naast de uitge- noodigde architecten geheel voor eigen reke ning en met een geringe kans van waardee ring maanden lang aan het werk te gaan. De inzender geeft dan karakteristieken van ieder ingediend plan afzonderlijk en bestrijdt meer in het bijzonder het rapport van de ad viescommissie over het door deze commissie als meest geschikt onderwerp uitgekozen plan van ir. A. J. v. d. Steur. De conclusies komen tenslotte hierop neer: Wat zou het doen spreken van het horizon taal en verticaal verband der achterliggende ruimten in de gevels niet een levendige ont plooiing, in driedimensionalen zin, van de gevelarchitectuur kunnen zijn. Alzoo passend in het straatbeeld zou tevens een unieke com pleteering en accentueering gevormd kunnen worden van de massaal naar voren tredende risalieten op de Groote Markt terwijl het nieuwe gedeelte op zich zelf zoowel als het ge heel rustig blijft. Is de Pandpoort met dezelver behoud (en restauratie in den geest van den oorspronke- ltiken vorm) niet de aangewezen plaats voor een torentje, om zoo gezegd als scheidend on bindend element van oud en nieuw bij nade ring van het Raadhuis vanaf de Groote Markt tevens een teeken te zijn dat er iets bijzonders te aanschouwen is in de Koningstraat? Is, door terugbouwing in den gevel een over dekte trottoirverbreeding, om bij het in- en Uitgaan van 't gebouw als be-schuttenden over gang te dienen tot het zich oriënteeren voor het oversteken dwars door het rijverkeer in de daarvoor te nauwe straat een overbodige luxe en ter verkrijging' van een zoo gewenschte gevelverdieping architectonisch niet verant woord? En kan tenslotte een hoekoplossing bij Jaco- bij nestra at niet veel beter zijn dan bij het voor uitvoering aangewezen plan? Maar, zal men misschien aanvoeren, het eigenlijke raadhuis is toch op de Groote Markt, dat is het representatieve gedeelte en hier komt slechts een eenvoudig kantoorgebouw voor de administratie, men moet eerbied heb ben voor de oude architectuur en eenvoud is kenmerk van het ware. Na al wat ik hierover reeds gezegd heb kan ik nog toevoegen dat: Ten eerste Haarlem, Amsterdam niet is. In Amsterdam gaat men een nieuw raadhuis bouwen met een representatief en een werk- gedeelte, maar daar wordt dan ook het repre sentatieve deel gevormd door de voornaamste ruimten, waarvan de Raadzaal een der hoofd- zakep uitmaakt terwijl in Haarlem juist voor de raadzaal een nieuwe plaats moest worden aangewezen omdat hiervoor het oude gedeelte niet meer voldoet. Haarlems Raadhuis is dus als geheel repre sentatief en men begrijpe dat het niet noodig is om in 't klein na te doen wat in een stad als Amsterdam door zijn omvang noodwendig moet geschieden. Men moet de Raadzaal niet verstoppen ergens achter een doodgewoon kan toor. want dan bereikt men door aanwijzing van het oude gedeelte als het eigenlijke stad huis niets anders dan dat ons stadhuis geen Raadhuis meer is omdat er de Raadzaal niet is! Een bezoeker van onze mooie stad zou u verwonderd en schouderophalend aanstaren wanneer u, met hem de Pandpoort als onder deel van een gewoon kantoorgebouw betredend, hem zeggen zoudt ..Hier betreden we ons Raadhuis want zoo komen we rechtstreeks in de Raadzaal"! Ten tweede is het geen bewijs van eerbied voor de oude architectuur als men, op de Groote Markt staande, de architectuur be wondert en dan zou zien dat tegen dit prach tige gebouw een doodnuchter kantoor werd ge zet inplaats van een vleugel bestaande uit een harmonische reeks geveltraveeën vol afwisse ling, goed passend in een straat maar ook in 1 geheel. Neen het is geen eerbied voor wat onze voor ouders hebben gewrocht en ook geen eenvoud cm trotsch zich op hunne werken te beroe men en te zeggen dat men toch niet in staat ls hen te evenaren en daarom er zich maar met een Jantje van Leiden vanaf te maken ten koste van ons mooie Raadhuis. Men zegge ook niet: „De Koningstraat is veel te smal voor een monumentaal gebouw, want de nieuwe vleugel is een gedeelte van een monumentaal gebouw, zeer goed in z'n geheel zichtbaar vanaf de Groote Markt, kan passen bij de straatarchitectuur zooals reeds werd be toogd, maar bovendien zou het niet eens over bodig zijn t.o.z. van het verkeer ais in de toe komst voor een beteren kijk op den totaalgevel van ons Raadhuis een verbreeding van den Ko- .rdngstraatingang tot stand kwam, al zou men hiervoor een klein juweeltje van architectuur moeten offeren. Ten slotte zou de geldkwestie als bezwaar aangevoerd kunnen worden. Dit houdt echter geen steek, want men kan voor uitbreiding desnoods onmiddellijk een noodgebouw plaatsen of zich voegen in een eerst op te trekken gedeelte van den nieuw bouw. Er is hier dus niet meer sprake van een nationaal belang maar eerder van een dreigen de nationale ramp. Wanneer men de feiten ziet en begrijpt is men geneigd zich de vraag te stellen hoe zoo n gang van zaken ondanks alle voorzorgen mo gelijk was. Het antwoord is gemakkelijk. Door een al te groote bescheidenheid tegen over de adviescommissie heeft men deze com missie zich niet laten beperken tot het aan wijzen van alle bruikbare ontwerpen en de keuze van het uitvoeringsontwerp niet overge- ELTWS laten aan het gemeentebestuur dat zich eerst een gezond denkbeeld had kunnen vormen van de hoofdzaken der architectuur voor den nieu wen vleugel om volgens een juist inzicht te kunnen oordeelen indien het was bijgestaan door een goed advies van de commissie. Hier door heeft men de kritiek van eenige rivalen in 't vak, in den vorm van een verwarrend commissierapport losgelaten op de ontwerpen van hunne collega's met het gevolg dat het werk van de commissie een afbraaksysteem is geworden met het bekende resultaat, waaruit blijkt dat haar advies technisch totaal waar deloos genoemd kan worden en wat het aesthe- t-ische betreft, er van een keuze geen sprake is geweest. Ter illustratie van mijn betoog geef ik hier bij een paar teekeningen van het door mij ver leden jaar gemaakte ontwerp. Als de eenige Haarlemsche particuliere ar chitect die zonder te zijn uitgenoodigd zich cle moeite gaf een ontwerp te maken en in te zenden kan ik alleen niet optomen tegen den ncodlott.igen gang van zaken. Bij uitvoering van den nieuwen stadhuis vleugel loopt Haarlem blijkbaar gevaar zich voor eeuwen te blameeren, maar nog is 't in de gelegenheid in dezelfde mate roem te ver werven in 't belang van zichzelf en van ons geheele land. In de week de H.H. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG ook H. Mis om 'half 8. Om 8.30 uur Maria Congr. afd. II (jonge dames). WOENSDAG geen H. Mis om half 8. Om 10 uur Gez. Huwelijksmis met Veni Creator voor Wilhelmus Beers en Cornelia Steljger. Om 8.30 uur Maria Congr. afd. Geh. Dames. DONDERDAG geen H. Mis om half 8. Om 10 uur Gez. Huwelijksmis met Veni Creator voor Simon Bleeker en Hillegonda Mandjes, om 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG 's middags om 4 uur biechtgele genheid voor de kinderen, 's Avonds om 7 uur Kruiswegoefening. ZATERDAG 's morgens onder de H. Mis van 8 uur Algemeene H. Communie voor de kinderen; 's middags van 48.30 uur gelegen heid om te biechten; 's avonds 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de be keering van de zondaars. A.s. ZONDAG collecte vóór de Kathedrale Kerk te Haarlem. Ie Zondag van de maand. N.B. A.s. Zondag 1 Aug. is de portiuncula- aflaat te verdienen vanaf 12 uur 's middags, d.w.z. een vollen aflaat zoo dikwijls men na gebiecht en gecommuniceerd te hebben de kerk bezoekt en daar bidt zes maal Onze Va der, Wees Gegroet, Eer aan den Vader tot in tentie van Z H. den Paus. De R.K. Esperanto-vereenigiging „Abbé Ri chardson" houdt haar jaarlijksche ledenverga dering op Donderdag 29 Juli 1937, 's avonds te 8 uur, in café-rest. Brinkmann, Groote Markt. HEDEN de H.H. Missen om 6.30, 7.30, 9 uur en 10.15 de Hoogmis onder alle H.H. Missen de groote jaarlijksche collecte voor de armen van onze parochie, welke collecte in uwe milddadig heid bijzonder wordt aanbevolen; om 7 uur Marialof met rozenhoedje. DINSDAG om 7 uur Lof ter eere v. d. H. An- tonius met rozenhoedje. DONDERDAG om 7 uur Lof ter eere v. h. Al lerheiligst Sacrament met Rozenhoedje. ZATERDAG van 59 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG de H.H. Missen om 6.30, 7.30, 9 uur en 10.15 de Hoogmis; Algem. H. Communie voor de Meisjescongregatie onder de H. Mis van 7.30; collecte voor de Kathedraal. Deze week geen Congregaties, wegens de priesterretraite. ZATERDAG a.s. vanaf 12 uur 's middags en Zondag as. den geheelen dag kan in onze paro chiekerk de Portiuncula-aflaat verdiend wor den, zoo dikwijls men gedurende dien tijd na waardig gebiecht en gecommuniceerd te heb ben de kerk bezoekt en bidt tot intentie van Z. H. den Paus 6 maal het Onze Vader en Wees Gegroet en Glorie zij den Vader enz. VRIJDAG-avond a.s. 8.30 in het patronaat vergadering van de St. Joz. Gezellen-Vereeni- ging. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFATIUS ZONDAG 4e en laatste Zondag van de maand Juli. De stille H.H. Missen om 6, 7 en half 9, kwart voor 10 Kindermis, (uitsluitend voor kin deren toegankelijk); om tien minuten over half 11 begint de „Asperges"; kwart voor 11 de Hoogmis. Om 5 uur Maria Congr. (meisjes) afd. I. Om 7 uur Lof en preek. Dat Esperanto nog veel heeft te maken met andere talen heeft het stukje: „Hoe zit Esperan to in elkaar?" reeds in korte trekken duidelijks gemaakt. Een pientere opmerker zal nu als volgt rede neeren: Dat Esperanto voor mij niet moeilijk te leeren is, komt, omdat wij Nederlanders ta lenkenners bij uitnemendheid! 90% van den Esperanto-woordenschat spoedig herkennen. Het Latijnsche en Germaansche element toont over eenkomst met ons school-Duitsch en -Fransch, enz. Maar wat vindt nu een Chinees of een Hon gaar van z ij n taal in Esperanto terug? Niets. Hoe zit dat nu? Deze pientere opmerker heeft groot gelijk. Maar het „onbruikbare" Esperanto heeft in dit geval voorname concurrenten! Noch in het En- gelsch, noch in Duitsch of Spaansch vindt een Chinees ook maar iets, dat op zijn taal gelijkt. Dat in China, Japan, enz. van „het onbruikbare Engelsch" sprake kan zijn, moge ons vreemd voorkomen, het is niettemin een feit, dat diver se hooge onderwijs-instanties van het Engelsch terugkomen, vooral in Japan. Het eindeloos ge harrewar bij de scheepvaart-conferenties te Ko be tusschen Japan en Ned.-Indië is een bewijs, dat men daar zoekt naar een ander communica tie-middel, omdat omgekeerd de meeste Europe anen voor het voeren van onderhandelingen niet even Japansch leeren. Esperanto, hoewel evenmin verwant aan de Japansche taal, is toch nog altijd eenvoudiger. Daardoor is het te begrijpen, dat Esperanto in Japan snéller veld wint dan bijv. in de Ver. Staten. Wat Esperanto nog meer heeft te maken met andere talen is dit: het kweekt de interesse voor die andere talen in niet geringe mate aan. Zeer velen, die nooit een vreemde taal meenden te kunnen leeren, zetten zich na de studie van E. aan die van het Engelsch of Duitsch. Een ge ruststelling tevens aan onderwijzers in de mo derne talen! Het is zelfs bewezen, dat leerlin gen, die een jaar Esperanto en daarna een jaar Fransch leerden, in het derde leerjaar beter Fransch kenden dan de leerlingen van een pa rallelklas, die geen Esperanto, doch twee jaar Fransch hadden geleerd. Dat Esperanto de eerste taal moet worden, die ieder naast zijn moedertaal behoort te kennen, bewijst een uitlating van den talenkenner bij uitnemendheid, dr. Schütz te Berlijn: „Volledig beheerschen kan iemand, buiten zijn eigen taal, slechts één, hoogstens twee talen èn.... de meeste menschen beheerschen hun eigen taal niet eens." C. v. K. Iedere automobilist kan u dadelijk verteilen, hoeveel kilomeier per uur zijn wegen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Nu de minister zijn goedkeuring heeft ge hecht aan het plan van den verkeerstunnel on der het Noordzeekanaal bij Velsen welk plan intusschen voor scheepvaartkringen een desillu sie bleek te zijn, omdat er geen spoorwegtunnel bijkomt gaat de belangstelling uit naar het tracé van den primairen weg voor het snelver keer, die benoorden het kanaal op den tunnel zal aansluiten en dan verder, buiten de kom van Beverwijk om, naar het noorden zal voeren om ergens op den bestaanden rijksweg uit te komen. Vooral de gemeente Beverwijk heeft uit den aard der zaak groot belang bij de vaststelling van het tracé. Op het oogenblik leidt het door gaand verkeer dwars door het centrum van deze gemeente, over de Breestraat en den Alkmaar- schenweg. De nieuw aan te leggen weg voor het snelverkeer zou nu aan de Oostzijde langs Beverwijk heengaan en met een groote bocht naar den bestaanden rijksweg geleid worden. Dit nu zou geen moeilijkheden behoeven op te leveren, ware het niet, dat de nieuwe verkeers weg op zijn baan allereerst het vaarwater „De Pijp" ontmoet, het toeleidingskanaal en gedeel telijk de haven van Beverwijk, en iets verder op de spoorbaan VelsenUitgeest, waarover de electrische treinen in halfuursdienst rijden. De groote vraag, waarvan men vooral in Be verwijk de oplossing met belangstelling tege moet ziet, is nu: hoe zal de nieuwe weg het vaarwater kruisen? De scheepvaart zal natuur lijk het meest gebaat zijn bij een hooge brug, maar dan verrijst de vraag, of dit mogelijk is, in aanmerking genomen de stijging, die de weg uit den tunnel maakt. Wordt het een lage brug, dan kunnen schepen van eenige afmeting de loskade en de zwaaihaven niet meer bereiken. Voor de verbetering hiervan zijn nog onlangs groote sommen uitgegeven. De zwaaihaven is verbreed en er is een kade van aanzienlijke lengte gebouwd, welke men voornemens is nog uit te breiden. Bij de overbrugging van het vaarwater moet hier dan ook terdege rekening worden gehouden en 't ligt voor de hand, dat de gemeente Beverwijk hierbij een stem in het ka pittel dient te hebben. Wanneer de overkrui- sing een belemmering zou vormen voor de scheepvaart, zouden kapitalen, welke aan de ha venverbetering zijn ten koste gelegd, nutteloos zijn besteed. Het is in ieder geval een probleem van betee- kenis, waarvan de oplossing met groote inte resse wordt tegemoet gezien. Er schijnt hierom trent nog niets bekend te zijn. ft a I CHIEF WHIP Eerste H. Mis. Morgen zal Fr. Michael (Leo) Switzer van de Paters der H. H. Harten door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, in de kloosterkapel te Valkenburg de H. Priesterwijding ontvangen. Op Zaterdag 31 Juli des avonds 7 uur zal de jonge priester in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan het Valkenburgerpiein, zijn intrede doen. Hierbij zullen de jeugdorganisaties als Kruis vaarders en Verkenners voor het kerkgebouw opgesteld zijn om hem te verwelkomen. Zondag 1 Augustus om half 10 zal de neomist in bo vengenoemde kerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen, met assistentie o.a. van zijn broer, Pater Simon en zijn neef Pater Wouter Ruthie. Zijn broer zal de feestpredikatie houden. Des middags van 2.304 uur, zal er ten huize van zijn ouders, wonende Zomerlaan 28, een receptie gehouden worden. De dag wordt be sloten met een plechtig Lof. Autotocht voor ouden van dagen. Verant woording der giften, de L. H. 4,Raad huis .70; Fa. O. 4,Gasbedrijf 3.75; Twentsche bank 9.25: Openbare Werken 16.15; Mevr. K. S. 10.mevr. K. 1. mevr. G. 1.mevr. P. 10.Q. van U. 5,door bemiddeling van mevr. Q. van Uf. 35.mevr. -v. H. 5,—; mevr. v. VI. 10. Hr. v. L. 1.50; Hr. V. 1.50; Busjes 3.05 Huize St. B. 10.—. Totaal 134.90. Hillegomsche Beurscommissie De Hille gomsche Beurscommissie hield Donderdag avond een zeer belangrijke vergadering in ho tel Flora; alle leden waren aanwezig. Door een firma was de weigering van een beursbezoeker gewaagd. De commissie verlangt echter eerst een zakelijke omschrijving der feiten, waarna op de kwestie zal worden terug gekomen. Van den eigenaar van Hotel Flora was een schrijven ingekomen, waarbij een tweetal voor stellen worden gedaan van ingrijpenden aard.. De Commissie heeft hierover zeer ernstig beraadslaagd en verschillende tusschenvoor- stellen overwogen. Tot een definitieve beslis sing is men nog niet gekomen. De Beurstelefconcel M. werkt thans weder goed, gaf voordien klachten van te langzame bediening. De Commissie overweegt of voor de toekomst de toestand bestendigd zal worden, zooals deze thans is, dan wel, dat eenvoudig een tweede toestel met een eigen nummer dan wel hetzelfde nummer voordeeliger wordt geacht. Voor Januari zal echter vrij zeker geen veran dering worden ingevoerd. De kwestie „Zwarte Lijst'' kwam weer ter sprake; ondanks betoonde activiteit van den secretaris is deze moeilijkheid nog niet opge lost. In verband met het a.s. periodiek aftre den van den secretaris zal in de volgende ver gadering reglementswijziging aan de orde wor den gesteld. Jaarvergadering Coöp. Veilingver. „Hille- gom" U.A. Donderdagavond hield deze ver- eeniging haar .jaarvergadering in het veilings gebouw aan de Van Tetsstraat, alhier; de op komst was best. De .voorzitter, de heer John B. Meskers merkte op, dat de handel staat in het teeken van oploopende prijzen. Noch de kweeker, noch de exporteur kunnen desondanks daarmee worden gefeliciteerd, omdat de prijsstijging uitsluitend het gevolg is van een slecht ge was. Een andere belangrijke vraag is hoe de pri tnaire weg verder zal moeten loopen. Reeds ge ruimen tijd geleden heeft Waterstaat ten Noor den van Beverwijk, achter het sportpark en ver der door eenige tuinen het tracé met paaltjes uitgezet. Volgens dit plan zou de weg, na den provincialen weg gekruist te hebben, door een reeks van tuinderijen ergens onder Heemskerk op den rijksweg uitkomen. De eigendommen zijn geschat, doch er is verder niets meer over ver nomen. Nu is de veronderstelling geopperd, dat mis schien naar een andere oplossing gestreefd wordt en dan dacht men daarbij aan, een aan sluiting van den primairen weg op den nieuwen verkeersweg, die van de Zaanstreek langs Uit geest naar den Rijksweg voorbij Castricum voert. Men zou dan de kom van het dorp Cas tricum vermijden, waar de bestaande situatie voor het snelverkeer allesbehalve goed is. Toch lijkt ons deze oplossing niet waarschijn lijk. Immers, op de gronden, waarover het tracé is geprojecteerd, mag niet gebouwd worden Zelfs Beverwijk mag aan haar plan, om het sportpark staantribunes te doen bouwen, geen uitvoering geven. Bovendien is de rijksweg tusschen Beverwijk en Castricum reeds op sommige plaatsen ver breed en geasphalteerd, terwijl onder Heems- kerk een strook langs den rijksweg is onteigend de huizen, welke er stonden, zijn afgebroken en een eind achterwaarts opnieuw opgebouwd. Nog kort geleden heeft de gemeente Heemskerk strooken grond langs den Rijksweg aan het Rijk overgedragen ten behoeve van de verbree ding. Uit dit alles zou men kunnen afleiden, dat al thans dit plan te zijner tijd zou worden uitge voerd. In elk geval staat wel vast, dat al deze problemen door de betrokken instanties nog be studeerd worden. Tenslotte is 't een interessante vraag waar en op welke wijze de primaire weg de spoorbaan zal kruisen. Wordt het een overweg of zal men er onder door gaan? Er is op dit traject reeds een flink aantal overwegen, die alle kort bij el kaar liggen. Vanaf de spoorbrug te Velsen ont moet men achtereenvolgens de overwegen bij de Melklaan (Velsen-Noord), Velserweg en Kou den Horn (Beverwijk). Daarna, iets verderop kort na elkaar twee onbewaakte overwegen en weer iets verder de overweg in den provincialen weg (vroeger Zaanlandsche Communicatieweg) Zoo blijkt het, al is het tunnelplan goedge keurd, „waarmede tevens het tracé van den pri mairen weg was vastgesteld" gelijk gemeld werd dat er zich nog wel een aantal vraag stukken voordoet, die van groote beteekenis zijn ook wat de kosten betreft. En de oplossing daar van lijkt daar, bij Beverwijk, niet zoo een voudig. In het uitgebreide jaarverslag kwam tot uiting, dat de veiling gestaag in bloei toe neemt; de aanvoer is weer vergroot en de aangevoerde bloembollen komen uit alle dee- len des lands. De penningmeester sloot zijn boeken met een winstsaldo. De president-commissaris en de secretaris, die periodiek aftraden, werden met alg. st. herkozen. Gewezen werd op de noodzakelijkheid, om de aan te voeren bloembollen goed op maat, gezond en van goede kwaliteit te leveren. De voorzitter sloot de vergadering met de opwekking, de producten naar de Hillegomsche Veiling te brengen, opdat deze ook dit jaar moge uitkomen als de beste Tulpen-, Narcis sen- en Bijgoedveiling, maar niet minder als een der grootste Hyacintenveilingen. Wijziging in de rangen van het politiecorps. De verordening, regelende de rangen, het aan tal, de samenstelling, en eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeentepolitie, welke door den raad op 30 Nov. j.l is vastgesteld, heeft den Minister van Binnenlanclsche Zaken aanleiding gegeven tot eenige opmerkingen. De Minister is van oordeel, dat bij eventueele aanstelling van een adspirant-inspecteur van politie de maximum jaarwedde van den briga dier-majoor met ingang van den dag van in diensttreding van eerstbedoelden functionaris met i 100 zou dienen te worden verlaagd. Aan gezien de- burgem. zulks niet wenschelijk achtte en derhalve practisch voor de onmogelijkheid zou zijn geplaatst voorshands tot de benoeming van een adspirant-inspecteur over te gaan, ziet de burgemeester zich genoodzaakt er voor het oogenblik de voorkeur aan te geven, dat de rang van adjunct-inspecteur alsnoguit de verorde ning wordt geschrapt. B. en W. stellen den raad voor dienovereenkomstig te besluiten en in plaats daarvan in de verordening de mogelijk heid te openen om. zoo noodig, een administra tief ambtenaar in den rang van klerk in dienst te nemen op een wede van f 900—f 1400. Voorts wordt voorgesteld om alsnog den rang- van agent met proeftijd op te nemen, waarvoor een wede van f 1400 ware vast stellen. Zou deze rang niet worden ingevoerd, dan zou de mini mum-wedde van den agent 2e klasse met f 50 moeten worden verminderd. De Minister acht verder geen aanleiding aan wezig voor het verleenen van een toelage aan een ambtenaar, die hoofdzakelijk belast is met het verrichten van diepsten per motorrijwiel. Vastgesteld wordt derhalve deze bepaling te schrappen. 'Eveneens moet vervallen de bepalinJ dat bij 25- en 40-jarige ambtsvervulling een gratificatie kan worden verleend. De Minister is van meening, dat daarvoor geen aanleiding bestaat. Hooibroei Gistermiddag ontstond, ten ge volge van hooibroei, brand in den hooiberg van den landbouwer C. Veldt, aan den Hoflander- weg. De hooibergplaats is aan de boerderij Se" bouwd, zoodat de situatie aanvankelijk critiek was, daar het gevaar groot was, dat de boerderij door het vuur zou worden aangetast. Door krachtig ingrijpen, ook van de brand weer, die spoedig met de motorspuit ter plaatse was en met 2 stralen water gaf, kon het ge vaar bezworen worden. De brandweer moest echter geruimen tijd in actie blijven. Het hooi was verzekerd. ..Zondagsdienst doktoren. Zondagsdienst- regeling voor H.H. dkotoren op Zondag 25 1937. Halfweg en Omstreken: dr. F. C. L.Kui pers te Halfweg. Opheffing Juliana-vereeniging Naar v'ii vernemen is in de laatste ledenvergadering van der Oranjevereeniging „Door Eendracht Sterk ten deze vereeniging op te heffen. De beschik bare middelen zullen waarschijnlijk ten goede komen aan de afd-eeling Halfweg en Omstre ken van de Noord-Hollandsehe Vereenigiu^ „Het Witte Kruis." Feesten te Zwanenburg Naar wij verne men ligt het in de bedoeling van het bestuu- der Oranjevereengiing' „Door Eendracht Sterk te Zwanenburg in de laatste week van Augus tus aldaar gtoote feesten te organiseeren. Het zwembad In de afgeloopen week wer den in de Bad- en Zweminrichting, alhier, f? totaal 1611 baden genomen. Het hoogste aantal baden (335) werd genomen op Woensdag 21 Juli. Bazar. Ten bate van de R.K. kerk vaU St. Gertrudis te Houtrakpolder wordt ZondaS 25 Juli op de terreinen van den heer Koedooder, alhier, een groote bazar gehouden- waaraan vele en mooie attracties verbonden zullen zijn. Halfwegsche Wielerbaan Naar wij ver nemen is de Directie van de Halfwegsch0 Wielerbaan er in geslaagd voor Zondag 1 Aug- een fraai internationaal programma samen te stellen. Dien Zondag zullen o.m. aan den start verschijnen de Belg Meerschaert, de bekend0 Kees Pellenaers, Braspenninx Sr., enz. enz. -te ,-A; 1 op MAANDAG 26 JULI 1837, des avonds half acht, ten over staan Van Deurw. J. v. WIJNGAARDEN in Rest. „DREEF- ZICHT'Fonteinlaan 1, Haarlem, van-een schitterende collectie aquarellen en teekeningen, w.o. werken van: Ch. Arnoud, J. W. v. Borselen, H. Bogman Jr., L. Eland, H. Dekker, Jhr. Ditt- linger, Fr. Helffrich, A. v. d. Hausen, E. Moll, H. A. v. Meegeren. S. la Farque, P. v. d. Hem, M. Munthe, P. P. Schiedges, D. de la Mar, W. v. d. Nat, C. v. d. Windt, A. J. v. Driesten, Prof. R. Kemm, P. de Zwart, A. J. Zwart, enz. KIJKDAGEN: Zondag 25 Juli v. 115 uur; Maandag 26 Juli v. 10—5 uur. N.B. Alle schilderijen, w'.o. zeer vele ongelimiteerd, wor den onvoorwaardelijk als origineel gegarandeerd! (desgew. schriftelijk) DE DIRECTIE Prima JONGENSPYJAMA'S in mooie frissche ruitjes, maat: 6 8 10 12 14 0.88 0.98 1.08 1.18 1.28 Leuke MEISJESPYJAMA'S, met pof mouwtje, alleraardigste gebloemde garneering "TA 1.05, 95, 85, 771/2, Fijne effen GEKLEURDE SOORT met mooie streepaarneering 1.25, 1.15, 1.05, 95, 09 Pracht kwaliteit effen GEKLEURDE MEISJESPYJAMA'S, lange <f -et mouwen 1.65, 1.55, 1.45, 1.35 LANGE VEERSTRAAT EN GROOTE HOUTSTRAAT Raadhuisstr. H'stede Fraai GEBLOEMDE TOILE DE SOIE MEISJESPYJA- m MA'S vanaf JL ,20 DAMES PYJAMA'S, prima soorten, aparte ge modellen vanaf X DAMES NACHTHEMDEN, flatteuse tinten, vanaf HEEREN PYJAMA'S vanaf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2