Wijziging van de Tarief wet EEN JAAR IN HET WOUD BIJ K. B. PER 1 AUG. A.S. IN WERKING ZATERDAG 24 JULI 1937 Noodig gebleken wijzigingen en aanvullingen worden aan gebracht Hoogere invoerrechten Het wijzigingsontwerp Sloten DOOR KELLER Benzol Aardewerk BESCHONKEN MAN ERNSTIG GEWOND Door een auto gegrepen St. Christoffeldag in Van den Elsendorp Clear in gkoer sen Ned. Nat. Bedevaart naar Lourdes Alle treinen bezetzoodat men zich niet meer voor deelneming kan opgeven JAPANSCHE PRINS NAAR ONS LAND 1 Aug. aankomst te Amsterdam Gewicht, maat en inhoud van verpakte artikelen Het verloop van den zomer Het is gegaan, zooals op goede gronden verwacht mocht worden UITZAAI VAN KOOLZAAD Geen beperking voor den oogst 1938 OPENLUCHT-THEATER TE VALKENBURG Gevaren van ronselarij Waarschuwing van 't departement van Buitenlandsche Zaken RECLAMEZEGELS VOOR HET KANTONGERECHT Nijverheidsonderwijs Examens Hoofdacte R. K. Mulo-examens Handelskennis L. O. Verdachte vrijgesproken Kapitein van de Hordena uit Spanje vertrokken Verlenging van contingen- teeringen UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Girodienst Bij Kon. Besluit is, gezien de Tariefmach tigingswet, bepaald, dat het aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp tot wijziging der Tariefwet 1934, behoudens eenige uit zonderingen, voorloopig met ingang van 1 Augustus 1937 'toegepast wordt als ware het ontwerp reeds tot wet verheven. .Uitgezonderd zijn van deze inwerkingtreding artikelen III en IV van het wetsontwerp. De minister van Financiën kan ten aanzien na het inwerkingtreden van het onderha lte Kon. Besluit ingevoerde goederen, waar- ''aU de invoerrechten door die inwerkingtreding "in verhoogd, onder door hem te stellen voor aarden, geheel of gedeeltelijk teruggaaf doen eHeenen van die verhooging. Voor deze terug gaf komen in geen geval in aanmerking goe den, waarvoor niet ten genoege van den mi ester wordt aangetoond, dat het verschil in fivoerrecht ingevolge een reeds voor dagtee- ening van dit besluit gesloten normale over- '"nkomst van koop en verkoop, niet of niet ten ;°He op den kooper dier goederen kan worden erhaald. Dit Kon. Besluit is gedagteekend 21 Juli 1937. Ten aanzien van de in bovengenoemd be- htit getroffen restitutieregeling is een uitvoe- 'bgsmaatregel aan het K. B. toegevoegd. Hler- Jari is nog ontleend, dat geen teruggaaf wordt 6rleend, indien de bescheiden, of afschriften ^irvan, waaruit kan blijken, dat een koop- °vereenkomst is gesloten, die aan de gestelde ehchen voldoet, niet vóór 8 Augustus 1937 zijn |edeponeerd bij den betreffenden inspecteur er invoerrechten en accijnzen. De waarmerking van de stukken moet ge bieden door dengene voor wiens rekening het ?6er te betalen in voorrecht komt, zijnde de Wtenlandsche verkooper die inclusief invoer- 'echten levert of de binnenlandsche verkooper J'e krachtens een door hem voor 21 Juli 1937 Jkgteekening van het Koninklijk Besluit) ge iten koopovereenkomst verplicht is tot door- bering inclusief invoerrechten van de in te °eren goederen. Aan de Memorie van Toelichting op het thans -gediende wetsontwerp van de Tariefwet 1934, J® wet op het statistiekrecht en de algemeene et van 25 Augustus 1822, ontleenen wij het vol gende: By de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het ontwerp der thans geldende Tariefwet 1934 heeft de toenmalige minister van Fi- hanciën zich bereid verklaard er toe mede te werken, dat noodig gebleken wijzigingen eh aanvullingen in de Tariefwet zouden borden aangebracht. Het hierbij aangebo den wetsontwerp, waarover de Economi sche Raad is gehoord, houdt verband met de bedoelde toezegging. lu enkele artikelen der wet wordt, in verband j et te verleenen vrijdommen, gesproken van bezetenen des Rijks. Daar het naar de mee- .'hg van de ministers niet juist is, het verlee nd van bedoelde vrijdommen afhankelijk te Mien van de voorwaarde, dat belanghebben- i - reeds betrekkelijk geruimen tijd woonplaats 'hhen het Rijk heeft gehad, en er daarom re- bestaat om van de bepaling van artikel 13 Sn de wet van 12 December 18-92 af te wijken, het wenschelijk, een omschrijving van wat ö°°r de toepassing van de Tariefwet 1934 on- 'b ingezetenen des Rijks is te verstaan, in deze et vast te leggen. j Daar in bepaalde gevallen ook rechtspersonen J1 de omstandigheden kunnen komen te ver eren als daar met betrekking tot ingezetenen ^Natuurlijke personen) zijn omschreven, is het ^°°rts wenschelijk, op dit punt bij de wet een jN°rziening te treffen, waartoe het onderwer- 'ijke voorstel mede strekt. Het voorstel tot verhooging van het invoer- ,echt van 6 op 10 pCt. van de waarde voor slo- 'h, behalve hang- en rijwielsloten, vloeit aller net voort uit de overweging, dat het hier gaat v'er goederen welke zonder verdere bewerking ^°°r plaatsing geschikt zijn en ook, voor zoo- (j6®1 betreft hun aard, in belangrijke mate boven dualificatie halffabrikaat of grondstof uit een, eerder zelfs als eindproduct kunnen Jbfden aangemerkt. De ministers zijn daarbij oordeel, dat de voorgestelde verhooging kosten voor de bedrijven, waarin de onder- |bt>elijke goederen worden aangewend, slechts y Uiterst geringe mate zal beïnvloeden. Bi) een ,6fhooging tot 10 pCt. van de waarde van deze ""'kelen komt een verhooging tot 12 pCt. van »,e Waarde voor hang- en rijwielsloten gemoti- 6®rd voor. De voorgestelde wijziging zal ten goede kun- ^Alles uit haat tegen het Dominium! v O, die afschuwelijke democraat! hala.... is hijzelf in de val geloopen. eenige zoon, zijn erfgenaam, loopt dat *teis3e uit de moerashut achterna. Daaraan i kert de oude zich groen, maar alleen uit haat het Dominium smijt hij de Krügels en -r er niet uit!" ij.b onthield me van ieder commentaar; maar y. deze Bianca in dit bosch zooiets als een h'^Watn was, die domme vliegen aantrok, dat v.5 ik wel aan mijn Timm ervaren. tweemaal ben ik in de school geweest. Den it^ien keer leerde ik er de nieuwe onderwy- <wes. Erica Isenloh, kennen. Wij waren slechts hu?6veer een kwartier bij elkaar. Toen ik naar 8ing, wist ik eigenlijk nog niet, of ik deze ij, ck nu aardig vond of niet. Een roos kan mooi Ijj ®n een mosplantje en een resedablad. Elk n&v to soort. Een roos was deze Erica niet. Geen he Jolende schoonheid! Zij bezat niets pralends, (Hindering &idwingends. Maar zij was toch L biet zoomaar een Erica, 'n aardig sierlijk ^bloempje. Daarvoor was ze te flink. Ze had nen komen aan de Nederlandsche slotenin- dustrie. Tengevolge van de voorgestelde wijziging zal in de toekomst ruw zeemleder (oil-crustzeem- leder) bestemd om in hier te lande gevestigde fabrieken verder te worden afgewerkt, zijn on derworpen aan een invoerrecht van 6 pCt. van de waarde, terwijl daarvan thans is verschul digd een invoerrecht van 3 pCt. van de waarde. Door het aanmerkelijk verkleinen van de marge tusschen het invoerrecht op ruw zeemleder en dat op afgewerkt zeemleder zal, naar vermeend wordt, belangrijk minder aanleiding bestaan tot het oprichten van niet reëele zeemleder- fabrieken. Op koordstof om te dienen als grondstof voor het vervaardigen van automobiel- en rijwielbanden zal het invoerrecht van 10 pCt. op 6 pCt. verlaagd worden. Gedecoreerd blik is thans belast met een In voerrecht van 3 pCt. van de waarde evenals het blanke blik. Het gedecoreerde blik, dat volgens het voorstel met 6 pCt. van de waarde zal worden belast, is het blik dat zoodanig bedrukt wordt ingevoerd, dat uit de wijze van bedrukken is te zien, dat daarvan o.a. blikemballage zal worden vervaardigd. In de overweging, dat dit gedecoreerd blik door de reeks bewerkingen die het heeft ondergaan een verder afgewerkt halffabrikaat is dan het blanke blik, hebben de ministers aanleiding gevonden het voorstel tot verhooging van het invoerrecht te doen. Dat de Nederlandsche blikemballagefabrieken, welke het door hen in te voeren blik zelf bedrukken, door de voorgestelde verhooging eenigen steun zullen genieten achten de ministers een bijkom stig voordeel. De voorgestelde verhooging van het invoer recht voor benzol en de overige benzolkool waterstoffen, zooals tolutol, xylol en solvent- naphta, van ƒ1.25 tot ƒ3 heeft ten doel de daling te ondervangen van den prijs van benzol, waardoor deze ten nadeele van 's Rijks schat kist, tot aan de instelling van de contingen- teering, in toenemende mate het gebruik van benzine als motorbrandstof is gaan verdringen. Bij heffing van het volgens dit voorstel te ver- lioogen invoerrecht voor buitenlandsche benzol kan de contingenteering vervallen. Het gebruik van binnenlandsche benzol voor tractiedoelein- den is voldoende binnen de perken te houden door het met ingang van 1 Februari 1937 in gestelde mengverbod en menggebod en de aan dispensatie daarvan verbonden voorwaarden. Een en ander verdient de voorkeur boven vol ledige gelijkstelling, wat de heffing van het bijzonder invoerrecht (benzinerecht) betreft van benzol met benzine, omdat die gelijkstel ling het aan de Nederlandsche benzolproducen ten onmogelijk zou maken de benzol, die zij thans niet meer als voorheen tegen goeden prijs kunnen exporteeren, zonder te groot verlies hier te lande te slijten. Tot goed begrip van de beteekenis van het cnderwerpelijke voorstel wijzen de ministers er op, dat sieraardewerk en sierporselein in het algemeen zouden hieronder verstaan kunnen worden versieringsvoorwerpen en luxe-gebruiks- voorwerpen van aardewerk en porselein thans alleen belast zijn met een invoerrecht naar de waarde. De heffing .van minimum-invoerrechten vol gens de Tariefwet 1934 op eet-, drink- ën tafel gerei en verschillende huishoud- en keuken artikelenvan aardewerk eh porselein heeft er tóe geleid, dat in den invoer een verschuiving is opgetreden van het goedkoope huishoud- en keukengced van aardewerk en porselein (de stapelartikelen naar het duurdere, niet door een minimumrecht getroffen sieraardewerk en sierporselein. Voor de binnenlandsche fabrikan ten van sieraardewerk en sierpostelein, die reeds te lijden hadden van den invoer dezer laatste artikelen tegen lage prijzen en van de zoo goed als geheel verloren gegane exportmogelijkheid, heeft deze verschuiving ernstige moeilijkheden medegebracht. De ministers achten het daar om noodzakelijk mede voor sieraardewerk en sierporselein een minimum-invoerrecht in te stellen. Het voorstel vormt aldus als het ware de ontbrekende schakel in het geheel van mini mum-invoerrechten op de producten der aarde werk- en porseleinindustrie. Overeenkomstig hetgeen thans is bepaald, moeten bij den invoer van met een invoer recht naar de waarde belaste goederen in het als waarde aan te geven bedrag zijn begrepen de vracht- en assurantiekosten tot aan de eerste Nederlandsche haven of grensplaats. Op grond' hiervan moet bij den invoer van goederen per spoor, bij de op den vrachtbrief tot aan de Nederlandsche grens uitgetrokken vracht, worden bijgeteld, de vracht over een traject grenseerste Nederlandsche plaats. Aangezien dit traject altijd zeer kort is (de grootste afstand is naar gemeend wordt plm. 7 K.M., n.l. Belgische grensRoozendaal) komt hiervoor de minimum-vracht in aan merking, welke minimum-vracht in verhou ding tot de totale vracht, vooral voor wagon ladingen, hoog is en daardoor nog al van in vloed op het bedrag van het invoerrecht. De ministers zijn aan bestaande bezwaren tegemoet gekomen. In het voorstel is nog opgenomen een rege ling ten aanzien van de in rekening te bren gen vracht bij den invoer door de lucht. Daar bij vervoer door de lucht uiteraard een vracht tot de grens niet bestaat kwam een vracht- berekening tot de eerste landingsplaats het meest practisch voor. Barbara moeten heeten, zooals Falma Vecchio haar schilderde, rein, lief, maar krachtig, ge zond naar lichaam en ziel. Ook leerde ik in die dagen nog een ander meisje kennen: Liese Ranke. Zij woont naast den houtzager en den krachtigen jongeman, die onlangs mijn Timm een aframmeling gaf en er met de zigeunerin vandoor reed. Liese is het meisje, aan wie onze gemeente de eeretaak heeft toevertrouwd, het eeuwige licht bij het kruis van olie te voorzien. Ik zag haar bij de uitoefening van haar schoone tak. Zij liep met haar oliekruikje rechtop en langzaam, feestelijk als de wijze maagd uit het Evangelie, die den bruidegom tegemoet^aat. Ik volgde haar. Ik zag hoe zij een „Onze Vader" lang in de sneeuw voor het kruis kniel de, vervolgens de lamp verzorgde, en toen snel terugkeerde. Op dat oogenblik trad ik op haar toe. Ik groette haar en zei, dat ik een vreemdeling gehoord had van het schoone gebruik om deze eeuwige lamp aan te houden, en dat zij klaarblijkelijk de uitverkorene was, die eens een wit-zijden bruidskleed van de gemeente zou ontvangen. Zij werd verlegen en wist niet veel te ant woorden. Maar zij wandelde met mij op. Voor 'n boerenmeisje bezat zij een verwonderlijk fijn figuur; zij had een bleek gezicht met groote, warme oogen en een weeken, wilden mond. Ge heel terecht heette zij Elisabeth. Zoo stelde ik me de heilige van Wartburg-berg voor. Als dit meisje kon zingen, zou ik me geen andere Eli- .sabeth in de „Tannhauser" wenschen. Zulk een Ten aanzien van den invoer op andere wijze, n.l. ter zee en langs rivieren en kanalen, is de bestaande toestand gehandhaafd. Vrijdagavond omstreeks kwart over zeven is op den nieuwen Rijksweg te Oegstgeest ter hoogte van het kruispunt „De drie witte Palen", een 42-jarige varensgezel uit Leiden, die in beschonken toestand verkeerde, aangereden door een personenauto, bestuurd door den luit. ter zee tweede klasse E. H. V. uit Den Helder. Deze had nog getracht de aanrijding door naar links uit te halen te voorkomen, doch dit ge lukte niet. De man werd door den zijkant van den auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. In be- wusteloozen toestand met ernstige verwondin gen en inwendige kneuzingen is het slachtoffer, nadat door een dokter de eerste hulp was ver leend, naar het Academisch ziekenhuis te Lei den vervoerd. Een der portieren van den auto werd ge havend, o.a. brak de kruk, terwijl een ruit werd verbrijzeld. Door de glasscherven kreeg een der inzittenden eenige onbeteekenende snijwonder. Men schrijft ons: 25 Juli is het de feestdag van den H. Christof- fel. Die feestdag en het octaaf, d. i. van 25 Juli tot en met 1 Augustus, worden bijzonder gevierd in de bedevaartskerk van St. Christof- fel te Van den Elsendorp. Van den Elsendorp is per auto, motor of rijwiel gemakkelijk te be reiken en ligt aan den provincialen weg Ge- mertBoxmeer op 7 K.M. afstand van Gemert. Vanuit Deurne rijdt men over De Rips. Er staat een voorloopig houten kerkje in afwach ting van de te bouwen steenen St. Christoffel- kerk. In al haar eenvoud, ziet het kerkje er- keurig en netjes uit en de beeltenis van St. Christoffel staat er te midden van bloemen en kaarsen. Door talrijke automobilisten, motorrij ders en andere weggebruikers wordt het kerk je reeds bezocht en de hulp van den H. Christof fel voor bescherming op den weg wordt er niet te vergeefs ingeroepen. Op wonderbare wijze heeft de Heilige zijn bescherming reeds ge toond. Zondag 25 Juli is de eerste H. Mis om 7 uur. Om 10 uur de plechtige Hoogmis met preek, op te dragen voor de levende en overledene le den van de Broederschap. Om 11.30 uur ge lezen H. Mis speciaal voor de automobilisten en motorrijders. Om 5 uur plechtig Lof. In de week gedurende het octaaf is de H. Mis om 8 uur en Zondag 1 Augustus de H. Mis om 7 uur en om 10 uur de Hoogmis. Het Lof om 2.30 uur en 5 uur. Na de H. Missen en het Lof ge durende de dagen van 25 Juli tot en met 1 Augustus bestaat gelegenheid zijn wagen of motor te laten zegenen, zich in de Broeder schap te laten inschrijven en de relikwie van St. Christoffel te vereeren. De leden van de Broederschap kunnen bij be zoek van de kerk te Van den Elsendorp een vollen aflaat verdienen op den feestdag van St. Christoffel en gedurende het octaaf. Niemand van de katholieke automobilisten, motorrijders en weggebruikers verzuime van 25 JUli tot en met 1 Augustus Van den Elsendorp te bezoeken. Men rekent op uw komst. De voorbereidingen voor de Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes, welke onder begelei ding van Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal zijn van 9 tot en met 18 Augustus, zijn in vollen gang. Met de vier ex;tra treinen zullen meer dan 1600 deelnemers, onder wie ongeveer 300 zieken, naar Lourdes vertrekken. Mgr. Huibers zal ook dit jaar de reis wederom maken met den zie- kentrein, welke trein zal staan onder directie van den directeur der Ziekenverpleging, jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer. De Oranjetrein, welke van Nijmegen vertrekt, zal staan onder directie van den directeur der treinen, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, terwijl de blauwe en de roode treinen zullen staan on der leiding van respectievelijk den hoogeerw. heer H. Meijer, president en geestelijk leider der bedevaart en mr. Baron van Wijnbergen. Een groot aantal vrouwelijke en mannelijke pelgrims zal als infirmières en brancardiers te Lourdes hulp verleenen aan de zieken. De lei ding der ziekenverpleging berust bij de Ver- eeniging voor Ziekenverpleging van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, onder directie van den directeur der Ziekenverpleging, bijgestaan door een keurkorps van gediplomeerde ver pleegsters. Tevens zal een groep van 40 R.K. Voortrek kers aan de bedevaart deelnemen, om zich te Lourdes uitsluitend in dienst te stellen van het vervoer der zieken. Verder zal een groote groep leidsters der K. J. M. uit het diocees Den Bosch aan de bede vaart deelnemen. Teneinde een regelmatige afwerking aan het Bureau V. N. B. te Heerlen te verzekeren, is het gewenscht zoo weinig mogelijk correspondentie met dit bureau te voeren. Alle benoodigde ge gevens voor de reis zullen tijdig worden toe gezonden. Aangezien alle treinen bezet zijn, is de gele genheid, om zich alsnog voor deelneming op te geven, definitiefgesloten, zoodat desbetreffen de verzoeken niet meer in behandeling kunnen genomen worden. Omtrent het bezoek, dat de broeder van den Mikado van Japan, Prins Chichibu en diens gemalin in het begin van Augustus aan ons land zullen brengen, vernemen wij nader, dat de hooge bezoekers 1 Augustus te Amsterdam zullen aankomen en tot 4 Augustus hier te lande zullen vertoeven. Koersen voor stortingen op 24 Juli 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72.80, lires 9.61, peseta's 8,85. Te Amsterdam is een vergadering van be langhebbenden gehouden, waarbij de stichting tot bevordering van de vermelding van gewicht, maat en inhoud van verpakte artikelen in het leven werd geroepen. Deze stichting heeft ten doel, de ccr.ykheia in den handel te bevorderen en den consument te beschermen, doov vermelding van gewicht, maat en/of inhoud van verpakte artikelen. Het bestuur der stichting zal binnenkort ln een te houden persconferentie zijn plar.nen na der uiteen zetten. Tot directeur der stichting is benoemd mr. G. A. J. M. Mutsaerts te Amsterdam, Heeren gracht 388. Het karakter van de weersgesteldheid wordt in het dagelyksch leven beoordeeld naar vier weer-elementende temperatuur, de zonneschijn, den neerslag en den wind. Bij den neerslag wordt meer gewicht gehecht aan 't meer of min der dikwijls regenen dan aan de hoeveelheid re gen, die valt. De voornaamste factor is echter al tijd de temperatuur, niet alleen omdat wij hier voor het gevoeligst zijn, maar ook omdat dit ele ment afhankelijk is van den oorsprong van de lucht, die de wind aanvoert en met de tempera tuur gewoonlijk den vochtigheidstoestand wis selt en daardoor de kans op bewolking en regen. Wij kunnen het karakter van den zomer het best beoordeelen naar de waargenomen tempe raturen en moeten daarbij in aanmerking nemen, dat in den zomer onder normale om standigheden op ongeveer acht dagen, die te koud zijn, vijf dagen een te hooge temperatuur hebben. Het blijkt nu, dat in Juni het aantal te koude dagen iets te groot is geweest ten opzichte van het aantal te warme, zoodat wij kunnen zeggen: Juni was iets te koud. Voor zooverre de maand Juli voorbij is kunnen wij eenige verbetering bespeuren. Het aantal te warme dagen nam ten meisje moest de .filmachtige Jungfrau" zingen; dan zou het begrijpelijk worden, waarom de stervende Tannhauser zegt: „Heilige Elisabeth., bid voor mij!" Als men in aanraking komt met een vol maakt zuiver mensch, is het dan niet, alsof men een wezen uit het paradijs ontmoet? Schenkt het 't diepste van ons hart geen rust en be vrediging? Met deze gedachte nam ik van Liese Ran- kc afscheid. Ik moet bij deze gelegenheid eens naar het dal, naar de houtzagerij. Ik wil kennismaken met den jongen, die toen zoo woest wegreed, met dit stille vrome meisje, met dien vader, van wien Balthassar beweerde, dat hy een af- schuweiyke democraat was en die er geen been in zag, twintig jaar lang met zijn landheer over waterrechten te procedeeren. Ook moet ik eens naar de moerashut: de vrouw van den ouden Krügel een bezoek bren gen en de plek leeren kennen, waar de gifzwam, Bianca, gedijt. Allemaal gewichtige plannen voor een klui zenaar als ik! VIJFDE HOOFDSTUK Gisteren heb ik iets opwindends beleefd. Op den straatweg zag ik de nieuwe onderwijzeres, Erica Isenloh, loopen in gezelschap van Bianca. Zij praatten samen, lachten en liepen vertrou welijk naast elkander voort. Onwillekeurig volgde ik hen. Voor de hout- zagery ontmoette het zonderlinge paar Elisa beth Ranke. Deze reikte de onderwijzeres in opzichte van het aantal te koude iets toe. Juli is dus tot nu toe vrij warm geweest. Zeer heete dagen waren echter tot nu toe zeldzaam. Wat den neerslag aangaat, deze is in Juli niet groot geweest en het was ook in Juni, gerekend naar het aantal regendagen, een vry droge maand. In overeenstemming hiermede heeft Juni ons ongeveer de normale hoeveelheid zonneschyn geleverd. Juli schiet wel wat te kort in zonne schyn. Wat den wind betreft hebben wü dit jaar nog abnormaal laat in den tyd veel Noordenwind gehad, hetgeen dan ook de oorzaak is geweest van de te lage temperatuur in Juni. Meestal komen na half Juni niet meer zooveel Noorden winden voor en daar deze steeds gepaard gaan met een te lage temperatuur is een zomer met vele Noordeiyke winden een koele zomer. Gedurende de laatste dagen hebben de Noor- deiyke winden niet meer veel te beteekenen ge had en het is daarom wel waarschijnlijk, dat zy voor dezen zomer voorloopig geen groote rol meer zullen spelen. Tot nu toe is de zomer verloopen, zooals op goede gronden der meteorologische statistiek reeds lang tevoren mocht worden verwacht, d.w.z., dat Juni een goede maand zou zijn, Juli niet zoo koel en ongunstig als in vele der laatste jaren, met een tempera tuur, die gemiddeld iets boven de normale zou blijven en niet bijzonder veel regen. Op gelijksoortige gronden mag van de maand Augustus ook veel goeds worden verwacht. (Nadruk verboden). het voorbygaan de hand, van de andere wendde zij zich schuw af. Elisabeth kwam op mij toe. Wij groetten el kaar zooals in ons wouddal gebruikeiyk is. Niet met een eenvoudig handgebaar of met het af nemen van den hoed en een knikje, maar wy bleven als dorpslieden, die elkaar kennen, staan, en gaven elkaar de hand. Onderwyi keek het meisje schichtig in de richting vanwaar zy ge komen was en zei: „De onderwyzeres is bevriend.... met.... hd&r?" „Ja, daar verwonder ik me ook over!" „zy weet zeker niet, wat dat er voor een is?" „Waarschynlijk niet!" „U moet het haar zeggen." „Ja, ik zal er met de juffrouw over spreken." Nog in diezelfde straat sprak ik met juffrouw Isenloh, nadat zij van de zwarte Bianca af scheid had genomen. „Juffrouw Isenloh, u moet niet denken, dat ik me met uw aangelegenheden wil bemoeien, of dat ik een farizeeër ben; maar u bent hier nog heelemaal vreemd, en daarom ben ik zoo vry u er op attent te maken, dat het meisje, waarmee u zoo juist liep, minder gunstig be kend staat." „Dat weet ik," antwoordde zy, en haar aar dige grijze oogen lichtten eventjes; „maar juist daarom bemoei ik me met haar". „Daarom „Ja! Ik heb vroeger eens over den zin in het Evangelie nagedacht: „Deze geeft zich af met zondaren en eet met hen." „Ah.... en nu hebt u gedacht: Als Je iemand Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt het niet in de bedoeling den uitzaai van koolzaad (het gewone winterkoolzaad), te oogsten in 1938, te beperken. De telers behoeven van den uitzaai geen opgave te doen en zijn dus geheel vry in het bepalen van de te bszaaien opper vlakte. Zooals reeds vroeger is gepubliceerd zullen zoo noodig maatregelen worden getroffen, waar door een richtprijs van 14.50 per 100 k.g. ze- reikt wordt. Indien tot het nemen van dergelijke maat regelen zou worden besloten, zal in het voor jaar van 1938 de gelegenheid worden openge steld om een aanvrage in te dienen tot opne ming van het te velde staande koolzaad in de steunregeling. Nu in Valkenburg weer een gezellige drukte begint te heerschen staat ook vcor het Open lucht-theater het hoofd-seizoen voor de deur. Heden, 24 Juli, zal door het gezelschap van den Kon.. Nederl. Schouwburg te Antwer pen onder leiding van Arthur van Thillo die vanaf Dr. de Gruyter de leider der zomer spelen te Valkenburg is geweest de reeks voorstellingen worden geopend met Antoon Coolen's „Kinderen van ons Volk". Deze eerste opvoering zal door den auteur zelf worden by- gewoond. Op Zondag 25 Juli heeft de première plaats van het nieuwste biyspel van Jos. Jans sen „De Klucht van den braven Moordenaar", dat te Antwerpen een reuzen-succes heeft ge had. Verwacht wordt, dat de schrijver op deze première tegenwoordig zal zyn. Vervolgens gaan op 27, 29 en 31 Juli de eerste voorstellingen van het zeer merkwaardige tooneelspel rondom de Jezuïetenorde „Het voorste Legioen", door Em met Lavery in de vertaling van H. Diels, waar voor thans reeds veel belangstelling bestaat. Tot 26 Augustus hebben dagelijks voorstellin gen plaats. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt nogmaals de aandacht op de gevareti, waaraan Nederlanders zich blootstellen. die zich laten ronselen voor Spanje onder het voorwendsel, dat zij daar werk zullen krijgen en geen dienst in het leger zullen behoeven te doen. AMSTERDAM. Geslaagd voor de akte N VII de dames: A. M. H. van Everdingen, (Rotter dam); G. M. Goedkoop, Rotterdam; C. Stik kers, Rotterdam; H. Driessen, Leiden. Geslaagd voor de akte N VIII: W. G. Knot- nerus, Amsterdam; L. IJssennaggers, Amster dam; T. A. Boswijk, Amersfoort; D. J. van de Vegte, Groningen; E. J. Rijneke, Rotterdam; J. A. N. Addeson, Rotterdam. i UTRECHT, 23 Juli. (Rijkskweekschool). Ge ëxamineerd 6 cand., afgewezen 4. Geslaagd J. F. de Goeg te Amersfoort en mej. H. M. A. Schuits te Zeist. AMSTERDAM. Geslaagd: F. Bakker, A. Dek ker, B. Lubbers, G. v. Maarschalkerweerd, Th. v. d. Meer, J. de Groot, H. Winnubst, Medem- blik; L. Toepoel, L. P. Tromp, Th. Tromp, Be verwijk; F. Heynis, Th. Keesom, J. Rolfes, J. Verbeek, Alkmaar; A-. Kern, E. v. d. Maas, M. v. d. Meer, W. Ruiter, V. Weegenhuise, M. Wen- nink, C. A. Stam, P. C. Stam, Amsterdam. Afgewezen: 6 candidaten. 'SHAGE. Gesl.H. J. B. Dinkgreve, A'dam; F. J. van Dam, Vlaardingen; H. J. van Egmond, Haarlem; G. S. van Balen, Erica; H. Scholten, Almelo; J. Baan, Heerlen; J. G. N. Jenken, Nunen; A. A. Bergmans, Valkenswaard; J. G. Baltink, Hengelo; F. R. Aschoff, Heemskerk. met een zieke ziel veracht, ontwijkt, afstoot, dan wordt hy niet beter, dan kan hij heelemaal niet beter worden; dan wordt hy steeds erger." „Juist, dat dacht ik! Een van mijn leeraren zei ons jongen meisjes eens: „Een onderwijzer of onderwijzeres, die haast-je, rep-je zyn les uren afroffelt, verdient zyn salaris niet, hoe klein het ook is. Onderwijzer en onderwyzeres moeten de vrienden zyn van de heele gemeente; ze moeten in iedere huiskamer op geheel on opvallende wijze onderwijzen; ze moeten den menschen voortdurend op een aangename en niet opdringerige manier ontwikkeling bij brengen, de ouderen evenzeer opvoeden als de jongeren, altyd zonder de menschen lastig te vallen; want de beste opvoeding is die, waar van de leerling niets bemerkt. Een onderwy zeres moet zich vooral over de jonge meisjes ontfermen; die kunnen alleen een verstandige vriendin gebruiken en ik twyfel er niet aan, dat ook de hardste boerenkop een geestelyke oorveeg, op het juiste oogenblik geplaatst, best in den goeden geest aanvaarden kan. Dat is alles een kwestie van goedheid, inzicht, tact. Gedetailleerde aanwyzingen zyn hiervoor niet te geven, maar een onderwyzeres, die zoo han delt als ik u aanduidde, is voor haar gemeente een zegen. Ziet u.... dat zei myn leeraar. Ik heb het indertyd opgeschreven en ken het uit mijn hoodf. En thans waag ik myn eerste on handige pogingen." „U neemt het verwonderiyk ernstig met uw beroep, juffrouw Isenloh." „Dat moet ik toch? Ik kan niet anders,... niet alleen om de kinderen en de dorpsmen- Voor den kantonrechter te Hilversum heeft terechtgestaan de leider van de reclamefirma P. en Co. te Naarden wegens het ter versprei ding in voorraad hebben van drukwerken in 'n vorm, die ze op postzegels deed gelijken. Hy had een reclameplaatje verspreid, voor stellende phantasiezegels, met de beeltenissen van populaire sport- en filmfiguren, 'n geheel dat eenigszins aan een postzegel deed denker, met soms de woorden „postzegel" en een getal lenwaarde erop. Onder de geïncrimineerde plaatjes waren die van Gijssen (den wielrenner), Vermymeren (den voetballer) en anderen. Als deskundige werd gehoord de heer Van Essen, volgens zijn mededeeling voorzitter van in Nederland de grootste postzegelverzamelaarsvereeniging in Nederland. Hij verklaarde, dat de voorwerpen wel een kleine gelijkenis vertoonden, maar dat verwarring uitgesloten was. Desgevraagd door den raadsman van verdachte, mr. J. Hiegent- lich uit Amsterdam, verklaarde de deskundige, dat een kind van 8 jaar zich zelfs niet daarin zou vergissen. De kantonrechter, mr. v. d. Ley, stelde den deskundige nog de vraag, of onder postzegels ook de op postzegels gelykende stempels, die op briefkaarten voorkomen, te begrypen waren. De deskundige beantwoordde deze vraag ont kennend. Hij meende ook, dat iedere leek zou zeggen, dat de gemaakte stukken niet voor frankeering vatbaar waren. De ambtenaar van het openbaar ministerie merkte in zijn requisitoir op. dat er zooveel ge- lykenis was met postzegels, dat men inderdaad kon spreken, dat de voorwerpen in hun vorm op postzegels geleken. Hy was dan ook van meening, dat b.v. in een duistere omgeving de mogelijkheid van misbruik niet uitgesloten was en eischte een boete van 10. De verdediger was van oordeel, dat met geen mogelijkheid de reclameplaatjes voor postze gels gehouden zouden kunnen worden, en vroeg vrijspraak. De kantonrechter, onmiddellyk vonnis wyzende, vond dat het hier een moeilijk twijfelgeval was. Niettemin was hy van oordeel, dat de overeenkomstige eigenschap pen geringer waren dan de afwijkende en deelde de meening van den verdediger, dat verwarring uitgesloten was. Hij werd nog in zijn meening gesterkt door het feit, dat, indien men van gelijkenis kon spreken, hoogstens een gelijkenis bestond met stem pelafdrukken in postzegelvorm op postwa- ren, die de wet echter uitdrukkelijk an ders noemde dan postzegels. Hy sprak daarop den verdachte vry. Bij het departement van Buitenlandsche Za ken is bericht binnengekomen, dat de laatst overgeblevene van de bemanning van de Hor dena, kapitein Barels, aan boord van een Deensch stoomschip, van de haven Ferrol uit, Spanje heeft verlaten. Naar mag worden verwacht, zullen de navol gende contingenteeringen per 1 Augustus a.s. voor den duur van een jaar worden verlengd: gresbuizen, metaalweefsels, geweven yzergaas, andere metaalweefsels. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau F. J. L. H. 't Sas, direc teur-eigenaar eener broodfabriek te Breda; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir. A. E. R. Arnold, directeur van de maatschappij tot Exploitatie van Rijst landen op Java „Michiels-Arnold' N.V. te 's Gravenhage. By K.B. zyn met ingang van 16 Juli be noemd bü het bestuur van den Postchèque en Girodienst tot commies de adjunctcommiezen j. W. H. Nieuwenhuysen en F. Molenaar en tot adjunct-commies de kantoorbedienden A. J. Karman en J. A. Amorisson. schenmaar ook om mezelf. Als ik niet van alles aanpak, ga ik aan de eenzaamheid hier ten gronde!" Ik knikte en dacht aan mijn eigen doelloos bestaan. Plotseling begon de ernstige Erica Isenloh harteiyk te lachen. „Weet u, wat ik zoo vreeseiyk graag zou wil len? Sleeën! Het zou ook heerlyk gaan van boven by de moerashut naar omlaag tot aan de houtzagery en vandaar nog een eind over den straatweg. Maar ziet u, ik durf niet. Er heeft hier vreemd genoeg nog geen mensch in dit mooie dal gesleed. Als ik nu de eerste was, zouden de menschen zeggen: „Kijk 'ns, wat haalt onze onderwyzeres voor dwaasheden uit?" „Ja! En dat zou het respect, dat de twintig jarige onderwyzeres verlangt, niet ten goede komen!" „Lacht u me uit?" „Heelemaal niet! Ik lach hoogstens over het feit, dat u niet wilt sleeën. Maar zelfs met uw kleine bezwaren kunt u geiyk hebben. Daar om zal ik hier eens opvoedkundig ingrijpen. Ik zal de eerste zyn, die sleet. Van boven bij de moerashut naar omlaag tot aan de hout zagery en vandaar nog een eind den straatweg over. Als tweede zal ik mynheer Balthassar overhalen mee te sleeën, en als derde mijn heer de voorzanger. Vervolgens bewerk ik Mieltje; myn knecht Timm zal ik ook af en toe toestaan te sleeën en als vrouw Sturz. deze Megera, dan nog den berg afsuist, dan sleet de heele wereld." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3