Roosevelt's strijd tegen het Hooggerechtshof VAN HOUTEN'S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE MET EEN NEDERLAAG GEËINDIGD r. HOE EEN KAPITAAL TJE VERMINDERDE L, Kerkelijk leven ZATERDAG 24 JULI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Het onderwerp geacht van de baan te zijn „Het Nederlandsch gezinsboek" In de zes grootste gemeenten AFDEELING TIEL VAN DE K.D.P. OPGEHEVEN DE JAPANSCHE GEZANT TE ROTTERDAM JHR. DE MAREES VAN SWINDEREN Tot voorzitter der Anglo Batavian Society gekozen VOORRANGSWEGEN LEENING WINSCHOTEN Wereld-Jamboree 1937 Be Prepared Montessori-onderwijs Juister inzicht omtrent de methode merkbaar ;w. STAPERT, Nijmegen. De zaak-Vrijman A.R.K.A. steunt het verzoek tot instelling eener enquête OM HET R.K. SCHIPPERSKIND Oproep om steun aan de R.K. Schoolvereen. St. Nicolaas DE KRACHT DER MIDDEN STANDS-ORGANISATIE „leder Katholiek kind naar de Katholieke school" Op eigenaardige wijze zagen twee broers te Kerkrade f 6500 verdwijnen Vreemd geval te Kerkrade BENOEMING In het bisdom Den Bosch BELOOFDE GRATIS REIZEN Niet in strijd met de Loterijwet Bevolkingscijfers BENOEMINGEN BIJ PATERS FRANCISCANEN MGR. ERAS NAAR DE SOCIALE STUDIEWEEK H. H. WIJDINGEN Oprichting nieuw klooster Examen voor klinisch analyst Roosevelt's minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft dezer dagen in een aan de pers gedane mededeeling verklaard, dat de republiek geen onverschillige toeschouwster blijven kan wanneer er ergens een oorlog uitbreekt. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de Vereenigde Staten in elk inter nationaal conflict partij zullen kiezen, dat zij zich aan de zijde van de eene partij en tegen over de andere zullen stellen, maar wél betee- kent het dat een staat of statengroep, die den wereldvrede verstoort, niet bij voorbaat op de Amerikaansche neutraliteit rekenen kan. Het kan wel niet anders of Cordell Huil heeft zijn verklaring afgelegd met het oog op wat er op dit oogenblik in China gebeurt. Van een gewapend ingrijpen der groote republiek kan natuurlijk voorshands geen enkele sprake zijn, maar als Tokio als zeker aanneemt dat Was hington het volkomen lijdelijk zal aanzien dat Japan geheel Noord-China, tot de Gele Rivier, onder zijn invloed brengt, kon dat toch wel eens een misrekening blijken. In de huidige omstandigheden krijgen de woorden van Cor dell Huil een zeer bijzondere beteekenis en al len, die den vrede wenschen, kunnen zich er slechts over verheugen dat de „spokesman" van Roosevelt deze verklaring heeft afgelegd. Niettemin moet men zich niet zonder eenige zorg afvragen of de binnenlandsche moeilijk heden, waarmede de regeering-Roosevelt te wor stelen heeft, voor de activiteit-naar-buiten van de Noord-Amerikaansche republiek niet een ernstig beletsel zullen vormen. Deze moeilijk heden hebben verscheidene oorzaken, maar dat Zü niet gering te schatten zijn blijkt wel uit de krachtige oppositie, die het presidentieele her vormingsplan ten aanzien van de samenstel ling van het Opperste Gerechtshof in het Con gres heeft ontmoet. Men weet dat het Hof in Roosevelt's oogen een „reactionnair college" is. Het Hof heeft het aangedurfd zijn sanctie aan verscheidene New Deal-besluiten te weigeren op grond van de omstandigheid, dat deze besluiten en maat regelen niet in overeenstemming met de be palingen van de bijna anderhalve eeuw oude Amerikaansche grondwet zouden zijn. Zoo heeft de president er voor het oogenblik van moeten afzien zijn plannen integraal door te voeren en de „verlammende" actie van de „grijsaards" heeft bü den president en bij al len, die van de Rooseveltsche politiek geest driftige aanhangers zijn, veel kwaad bloed ge zet. De energieke president der Vereenigde Sta ten heeft het er niet bij gelaten, maar is toen tegen het Hof een verbitterden strijd begon nen. Vijf maanden geleden nam Roosevelt het initiatief tot de indiening van een wetsont werp, dat ten doel had de samenstelling van het Hof zoodanig te wijzigen, dat het voort aan naar alle waarschijnlijkheid ten opzichte van de New Deal-maatregelen een minder in transigente houding aannemen zou. Om zijn doel op zoo snel en zeker mogelijke wijze te be reiken stelde Roosevelt o.m. voor dat het Hof vijftien in plaats van, zooals op het oogen blik, negen rechters tellen zou. Dit wetsontwerp heeft de meest krach tige oppositie ontketend, niet alleen in republikeinsche kringen, wier invloed voor het oogenblik zeker niet bijster groot is. maar ook in democratische. Dat laatste is min der verwonderlijk dan het schijnt. Men houde in het oog dat de democratische partij, histo risch, van het midden van de 19e eeuw af. steeds voor de rechten van de Staten, die de Unie vormen, op de bres heeft gestaan, terwijl de republikeinen zich in het algemeen meer aanhangers hebben getoond van maatregelen, die voor het geheele gebied der Unie zouden gelden. Welnu, het Opperste Hof heeft ver schillende Rooseveltsche maatregelen juist ver- Worpen op grond van het feit dat zij aan de historische en grondwettelijke rechten der Sta ten afbreuk deden. Ingrijpende maatregelen Werden inconstitutioneel verklaard als niet tot de competentie van de federale regeering be- hoorend en de meer-gematigde democraten hebben, de houding van den democratischen president beoordeelend, er op de meest besliste Wijze blijk van gegeven dat zij het met de op- Vattingen van het Opperste Hof eens waren. Men houde daarbij in het oog dat overal in de Vereenigde Staten de Grondwet der republiek 8Hs een monument van de wijsheid der Voor ouders beschouwd wordt. Geen Amerikaan die Voor de Grondwet der Unie geen diep ontzag heeft en geen Amerikaan die het Opperste Ge vechtshof niet beschouwt als het lichaam, dat biet de grootste zorg voor de richtige toepas sing van de in die Grondwet neergelegde be- Binselen te waken heeft. Zoo is in veler oogen, óók in de oogen van een groot aantal partij genooten van den president. Roosevelt's optreden een soort heiligschennis en óe vijanden van den president hebben natuurlijk Van de bijzonder gunstige gelegenheid gebruis Semaakt om het praatje te propageeren dat, Roosevelt naar een verkapte of openlijke dic tatuur streeft. Nu, als er iets is waarvan de ge middelde Amerikaan volstrekt niets hebben hioet, dan wel van een dictator en een dicta tuur. De „oude heertjes" van het Opperste Hof hebben niet geaarzeld den hun door den president toegeworpen handschoen op te laPen. Ontkend kan niet worden dat zij den strijd tegen hun even populairen als energieken tegenstander op bewonderenswaardige wijze voeren en het argument der „seniliteit" ver liest voor wie de worsteling met onpartijdige oogen beziet meer en meer aan gewicht. Het Opperste Hof is er in geslaagd verschillende Rooseveltsche argumenten volkomen te ontzenu wen. Dat er met het Hof in zijn huidige samen stelling geen land te bezeilen zou zijn, laat zich moeilijk meer volhouden nadat de „grijsaards" hun goedkeuring aan verscheidene nieuwe wet gevende maatregelen van ingrijpenden aard ge hecht hebben o.m. aan die betreffende de vak- vereenigingsvrijheid en die in zake de verplichte sociale verzekering. Zoo heeft het hooge college getoond dat het zeker niet onverbeterlijk-reac- tionnair is, maar dat het zijn tijd verstaat en met dien tijd ook wel mee wil gaan. Verder heeft een der meest-behoudende rechters, Van Deventer, vrijwillig ontslag genomen en dus den president gelegenheid gegeven een plaatsver vanger te benoemen, die even groote geestdrift voor de New Deal als voor de oude bepalingen van de Grondwet heeft. De handigheid der oude rechters heeft Roo sevelt veel wind uit de zeilen genomen en het heeft tenslotte dan ook niemand verrast, dat de Senaat door het wetsontwerp van Roosevelt naar de juridische commissie terug te zenden met het verzoek een nieuw ontwerp in te die nen, dat slechts betrekking heeft op de lagere gerechtshoven, in feite thans van de baan is. Men beschouwt algemeen het reorganisatieplan van het Hooggerechtshof als dood en begraven. De president heeft een ernstige nederlaag ge leden. Aan het jaarverslag dezer stichting ontleenen wij het volgende: De uitreiking van het Nederlandsch Gezins boek heeft thans in de zes grootste gemeenten van ons land plaats, benevens in een aantal kleinere gemeenten. Vele bewijzen van waar deering, zoowel uit wetenschappelijke kringen als van hen, aan wie het boek wordt uitgereikt (bij ondertrouw en vaak ook bij aangifte van geboorte van een kind) werden ontvangen. Tot dusverre werden ruim 16000 exemplaren uit. gereikt. Een woord van lof werd gebracht aan de ambtenaren van den burgerlijken stand in de betreffende gemeenten, die belangeloos tijd en moeite geven voor het goede, door de stichting beoogde doel: verbetering van de volksgezond heid en van het sociale leven in Nederland. In 1937 hoopt men de uitreiking van het boek mogelijk te maken in alle gemeenten van 20.000 of meer zielen, waar thans nog geen uitreiking plaats heeft. Plannen om ook tot uitreiking'in de kleinere en kleinste gemeenten te komen, zijn in voorbereiding. Naar de „Eindh. en Meier. Crt." verneemt, is de afdeeling Tiel van de Katholiek-Democra tische Partij, die nog onlangs voor de Kamerver kiezingen groote activiteit aan den dag legde, overgegaan tot opheffing van haar afdeeling. Gezien den ongunstigen verkiezingsuitslag werd het onmogelijk geacht, het door de K. D. P. be oogde doel te bereiken. De Japansche gezant, de heer Kazue Kawas- hima, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Rotterdam en is daarbij gast geweest van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam en omstreken. De gezant arriveerde per auto uit Den Haag op het stadhuis, aan den Coolsingel, waar hij een persoonlijk bezoek aan den burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, bracht. Omstreeks een uur verliet de heer Kawashima in gezelschap van den burgemeester het stad huis, om zich naar het gebouw van de Konink lijke Roei- en Zeilvereeniging „De Maas" aan den Veerdam te begeven, alwaar „de stad Rot terdam" gereed lag voor het maken van een tocht door de havens. Tijdens den tocht door de havens werd de lunch gebruikt. Bij terugkomst stonden auto's gereed, waarmede gereden werd naar den hy- giënischen melkstal „De Vaan" te Bergschen- hoek. Nadat de gezant vol belangstelling deze mo derne inrichting had bezichtigd en zijn hand- teekening had geplaatst in het vreemdelingen- boek, werd wederom teruggereden naar het ge bouw van De Maas waar de thee werd gebruikt Omstreeks zes uur is de gezant naar de residen tie vertrokken. Het bestuur der Anglo Batavian Society heeft den aftredenden Nederlandschen gezant te Londen, jhr. mr. de Marees van Swinderen tot voorzitter gekozen. De vice-voorzitter der vereeniging, het En- gelsche parlementslid sir Edward Campbell heeft den beiden honorairen secretarissen Be- resford en Richter, de versierselen van ridder in de Orde van Oranje-Nassau overhandigd, welke onderscheiding H. M. de Koningin der Nederlanden hun heeft verleend uit erkenning voor hun werk. We lazen in „De Middenstandskrant": De tijd waarin iemand, die over een onuit puttelijke serie anecdotes beschikte en krach tige biceps had om dag in dag uit een zwaren koffer achter zich aan te sleepen en voldoende Ausdauer om 'n tienden keer ergens terug te komen als ie er negen maal z'n neus had ge- stooten die tijd, dat zoo iemand als verkooper succes had, is voorbij. Zoo iemand is in onzen efficienten tijd een verliespost. En toch Toch zijn er nog menschen die er dagelijks op uitgaan (of gestuurd worden) om te trach ten langs dezen weg aan de fel begeerde orders te komen. Die weg is verouderd. Er is 'n nieuwe weg, 'n moderne weg. 'n Voorrangsweg zou ik het willen noemen, die niet alleen 't troosteloos bestaan van den reiziger veraangenaamt en betere perspectieven verschaft maar vooral z'n werk succesvol en efficient maakt. Het is 't vooraf bewerken van de prospects door middel van schriftelijke reclame. Het is reclame die den weg baant en het pad effent. Het is de weg waarlangs ge sneller en eer der uw doel bereikt. Waarom zoudt u als modem mensch niet van moderne wegen gebruik maken?? We wilden hieraan toevoegen en niemand zal dit tegenspreken de beste reclame, die den weg baant en het pad effent is: de dagbladre clame; daarmee bereikt men het snelst en het eerst zijn doel! Bij de op 23 Juli gehouden inschrijving op de emissie van 1.900.000 3 y2 procent obligatiën ten laste der gemeente Winschoten, werd van het vcorkeursrecht in sterke mate gebruik ge maakt. Op het voor de vrije inschrijving beschikbare bedrag werd zoodanig ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie moest worden toegepast. t Die opwekking heeft Lord Baden Poivell of Gilwell tot de jeugd van alle landen doen uitgaan. Als straks de Chief Scout in ons land komt, moge het hem blijken, dat niet alleen de Padvinders, maar het geheele Nederlandsche volk steeds bereid is, vooral ook als het er om gaat gastvrijheid te betoonen. Stort daartoe Uwe bijdragen op postrekening No. 8250 van het Comité of op de rekening bij de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloemendaal. De oppervlakkige beoordeeling op-het-eerste- gezicht van de nieuwe onderwij.s-methode Montessori, die voorheen vrij sterk verspreid was, dat n.l. Dr. Montessori een school zou hebben gesticht „waar de kinderen mogen doen wat ze willen", ook de uiterlijke imitatie van haar klassen door b.v. in de lokalen ook tafeltjes en stoeltjes aan te brengen, heeft een tijdlang de verspreiding der scholen vrij .sterk geremd. In onzen tijd echter begint omtrent de me thode een juister inzicht door te breken, in katholieke kringen speciaal nadat een officieele katholieke opleiding te Nijmegen is ingericht. Zeker nu het Montessori-onderwijs zich heeft uitgebreid over lager en middelbaar onderwijs, lijkt de tijd niet ver meer, dat ouders en onder wijskrachten zullen gaan inzien, hoe in deze scholen, die van het kind, evenals van den leermeester een zoo groote discipline vragen, inderdaad het karakter van het kind gevormd wordt, en dat het kind er bovendien leert samenleven met andere kinderen, d.w.z. met zijn evenmensch. Het zou aan te bevelen zijn, dat katholieke ouders en opvoeders zich hiervan in de toe komst meer grondig, dan op heden, op de hoog te gingen stellen. Hiertoe stelt mej. G. Pollmann, als leidster van de Montessori-school voor R.K. kinderen, alle belangstellenden in de gelegenheid, a.s. Zondag, d.i. 25 Juli, van 35 uur, in de Emma- straat no. 73 te Arnhem. Ook dit artikel moge een kleine bijdrage zijn, om het inzicht te wekken, dat eenerzyds een reëele kennismaking met de methoden ver- eischt wordt om er zich een oordeel over te kunnen vormen en dat vervolgens een funda- menteele opleiding noodzakelijk is om inder daad opleiding in deze nieuwe richting te kun nen geven. De nieuwe onderwijskrachten moeten n.l. veel meer dan voorheen door studie en vooral door waarneming leeren zien, op welke wijze het kind iets leert. Het is niet overdreven wan neer wij dit een moeilijke kunst noemen. Eer stens is leeren een zeer vluchtig en tegelijk een snel proces, dat daardoor moeilijk is waar te nemen. Tweedens verschilt de wijze van leeren op de achtereenvolgende leeftijden, verschilt ze bij jongens en meisjes, en verschilt ze bij goeden of minder goeden aanleg, bij meerdere of mindere gezondheid, bij meer of minder ont wikkeling van gevoel en phantasie. Wat vervolgens in de vorming der nieuwe leerkrachten tot zijn recht moet komen, duid den wij reeds aan: Het onderwijs mag niet louter kennis aanbrengen, maar moet het kind in en door zijn werk vormen tot een karakter. De derde groote opgave is, dat de leidsters en leiders in het nieuwe onderwijs moeten leeren, den leerarbeid van het kind te zien in verband met zijn huiselijk en later zijn maat schappelijk leven. Praktisch moet ook het onderwijs in contact gebracht worden met dit milieu en met de zoo natuurlijke belangstel ling der ouders. Het zal duidelijk zijn, dat voor deze nieuwe scholen bevoegde, beter gezegd zorgvuldig op geleide leerkrachten noodzakelijk zijn. De ontwakende belangstelling voor deze nieuwe scholen, ook te Arnhem, en de nadere welwillende kennismaking daarmede mogen de genoemde vooroodeelen doen verdwijnen. Mogen daarmede overal ook verdwijnen de vruchte- looze pogingen tot imitatie van een Montes- sori-klas. Voor zulk een oppervlakkige imitatie kunnen wij daarom niet genoeg waarschuwen, omdat deze in staat zou zijn de waarde dezer werk wijze in een nadeel te veranderen. Opleiding en serieuze verdieping in de me thode zijn alleen in staat haar eigenlijke diepe waarde voor de katholieke opvoeding aan het licht te brengen. i Bij de behandeling van de „zaak Vrijman" in de Eerste Kamer op 2 Maart 1937 heeft de toenmalige minister van Financiën een beschul diging geuit aan het adres van den heer Vrij man, den oud-rijks-bouwmeester. Naar aanleiding van deze beschuldiging heeft bij request van 19 April 1937 de heer Vrijman zich gericht tot de Eerste Kamer met het verzoek een onderzoek te willen instellen naar de al dan niet gegrondheid dier beschul diging. Thans heeft het hoofdbestuur der Algemeene Roomsch Katholieke Ambtenarenvereeniging bij request van 21 Juli 1937 gevraagd, het ver zoek van den heer Vrijman, oud-lid der A.R. K.A., wel te willen inwilligen. In dit request der A.R.K.A. wordt o.a. het volgende naar vo ren gebracht: Deze ondersteuning van en adhaesie-betui- ging aan het request van den heer Vrijman vinden op de allereerste en voornaamste plaats hun grond in de omstandigheid, dat deze ge wezen ambtenaar niet in de gelegenheid is, door den ambtenarenrechter, dan wel door een andere rechterlijke instantie de ongegrondheid der beschuldiging te doen aantoonen. Met te meer recht meent ons hoofdbestuur het verzoek van den heer Vrijman te mogen ondersteunen, wijl in het verleden is gebleken, dat ten onrechte aan den naam en de positie van den oud-rijks-bouwmeester zoodanig nadeel is toegebracht, dat de Tweede Kamer als haar meening heeft te kennen gegeven, dat schade vergoeding en rehabiliteit jegens den heer Vrijman behoort plaats te vinden, terwijl ook in deze phase van „de zaak Vrijman" van re habilitatie geen sprake kan zijn, indien be trokkene niet in de gelegenheid kan worden gesteld om zich jegens uw hooge college te verdedigen tegenover de beschuldigingen van den minister van Financiën, zooals deze wer den naar voren gebracht in uwe vergadering van 2 Maart 1937. Waar den heer Vrijman dan ook slechts de mogelijkheid openstaat, door middel van een openbaar onderzoek zijn lezing en zijn gegevens in uw vergadering te stellen tegenover de be schuldigingen van den toenmaligen minister, meenen wij, dat hierin een klemmende reden mag worden gezien, om het verzoek van den ex-bouwmeester tot instelling eener enquête in te willigen. Bovendien is ons hoofdbestuur van meening, gerechtigd te zijn, zich met deze adhaesie-be- tuiging tot u te wenden, omdat het hier niet alleen gaat om den naam en de positie van een persoon, doch ook het algemeen belang bij „de kwestie Vrijman" nog steeds is be trokken. Dit algemeen belang meenen wij toch te mo gen onderkennen in de overweging, dat de in tegriteit van hen, die behooren of behoord hebben tot 's Rijks ambtenarencorps onomstoo- telijk dient vast te staan zeker in de huidige omstandigheden zoodat elke beschuldiging welke deze integriteit in twijfel zou kunnen trekken, een nauwkeurig onderzoek naar de al dan niet gegrondheid dier aantijging ook in het openbaar mogen eischen. Pastoor A. Olsthoorn te Rotterdam schrijft ons: Het is opvallend, welk een buitengewone be langstelling in den laatsten tijd van zekere niet-Katholieke zijde aan den dag wordt ge legd voor het Katholieke schipperskind waar bij ons wordt gesuggereerd, in welke uitnemen de handen de zorg voor het bijzonder onderwijs aan het Katholieke schipperskind is gelegd bij het neutrale „Onderwijsfonds voor de Scheepvaart." Zonder nu in feite iets te willen afdingen op de ontegenzeglijk belangrijke resultaten, wel ke deze instelling op haar eigen terrein heeft bereikt, achten wij toch haar pretenties wel wat te ver gedreven, wanneer deze neutrale in stelling, met voorbijzien van een minstens ge- ïykwaardige Katholieke, zich aandient als de middelares by uitstek ter bevordering van het Katholiek bijzonder onderwijs aan schippers kinderen. Wij denken hierbij onwillekeurig aan de z.g. „interconfessioneele" wij zouden liever zeg gen „neutrale" school, welke door genoemd Onderwijsfonds in het hartje van Roomsch Limburg, n.l. te Born, werd gesticht en waar nu onze Roomsche schippersjeugd van een Ka tholiek hoofd en een Protestantsche leerkracht half-Roomsch, half-Protestantsch of zoo men dat liever wil neutraal onderwijs kan genieten. Zeker, het neutrale Onderwysfonds voor de Scheepvaart interesseert zich ook, en in niet geringe mate, voor specifiek Katholiek onder was aan Katholieke schipperskinderen, daar in van regeeringswege rijkelijk gestimuleerd en gesubsidieerd: getuige het overgroote aantal Katholieke schipperskinderen, die hun Rijks subsidie in de huisvestingskosten via dit fonds ontvangen, getuige niet het minst de stichting der z.g. Katholieke schippersscholen te Amster dam en te Arnhem. Afgezien wat dit laat ste betreft van de vraag, of deze vorm van onderwijs bij den huidigen stand van zaken in het scheepvaartbedrijf de meest begeerenswaar- dige is, waarover onzes inziens nog te disputee ren valt, doet het toch op z'n zachtst gezegd wel eenigszins eigenaardig aan, dat men een bestaande Katholieke instelling eenvoudig ne geert, om aan een neutrale de zorg voor het Katholieke onderwas op te dragen, althans #i ruime mate te vergemakkelijken. Of er dan van Katholieke zijde, waar men toch heusch niet gewoon is om voor belangrijke zaken als het bijzonder onderwijs, in de ach terste gelederen te strijden, niets in dit opzicht gedaan is voor het schipperskind? Als antwoord hierop mogen wq verwijzen naar de R. K. Schoolvereeniging „St. Nicolaas" te Rotterdam, die reeds in het jaar 1919 in het leven werd geroepen en destijds Bisschoppelijke en Ko ninklijke goedkeuring op haar statuten mocht verkrijgen. Vanaf het eerste oogenblik van haar bestaan hebben de bestuurderen dezer vereeniging niet stilgezeten en schijnbaar in den waan, dat in Nederland de Katholieke burgerij en haar er kende instellingen gelijke rechten hebben als de andere, hebben zü yrymoedig aangeklopt om een rechtmatigen overheidssteun, doch steeds vergeefs. Vóór korten tijd heeft diezelfde overheid, blijkbaar onder suggestie der onvolprezen neu traliteit, ons zelfs bedektelijk te kennen gege ven, dat wij maar beter deden met onze acti viteit t.g.v. het Katholieke schipperskind te li quideeren en over te dragen aan de neutraje Instelling. Dat daarop onzerzijds met een hartgrondig: „Non possumus" „Dat is ons onmogelijk" werd geantwoord, zal ongetwijfeld door ieder weldenkend lezer met innige dankbaarheid worden aanvaard, maar moge .hij dan tevens bedenken, dat in de gegeven omstandigheden de financiën meer dan ooit voor ons de ner- vus belli of in goed Hollandsch: de ziel van de negotie zijn. Wie goesting heeft, om een mooie Roomsche zaak te helpen redden met eere zullen we hem of haar vermelden in de annalen der ge schiedenis van de R. K. Schoolvereeniging ,St. Nicolaas" te Rotterdam, waarvan het gironum mer is 274140. We troffen in de „Middenstandskrant" aan: Naar aanleiding van de publicatie van het ledental van den N.R.K.M. in het jaarverslag door mr. Bach op het Congres uitgebracht, is ons van verschillende zijden gevraagd om een volledige weergave van de cijfers voor stands- en vakorganisatie. Te meer is daartoe aanlei ding, omdat in verschillende publicaties het ledental van den N.R.K.M. nog al eens ont breekt. Wij hebben de jongste cijfers eens verzameld en komen tot den navolgenden stand van zaken in onze Katholieke middenstandsbeweging. 390 afdeelingen standsorganisatie met totaal 26.338 leden. 29 vakbonden met pl.m. 800 afdeelingen en totaal 16.826 leden. 148 afdeelingen van de Kath. Jong. Middenst. Vereeniging met 4.030 leden. Onlangs publiceerde ook het Algemeen Week blad van den Kon. Ned. Middenstandsbond de ledentallen dier organisaties, welke cijfers wij ter vergelijking even overnemen. 193 afdeelingen standsorganisatie met totaal 13.913 leden. 52 vakorganisaties (w.o. plaatselijke) met 14.063 leden. 23 jongerenafdeelingen met 607 leden. 4 Indische afdeelingen met 408 leden. 5 buitengewone leden (bedrijfsvereenigingen,, ziektewet en andere sociale verzekeringsinstel lingen) 5.835 leden. J. B. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Daarvan zijn ook de Ka tholieken in Beieren en den Elzas overtuigd. Protestmeetingen der oudersin spreekkoren eischte men de krui sen weer terug op de scholen. Volksverzoekschriften voor het behoud der katholieke school. „Wij zullen nooit toestaan het Kruis uit onze scholen te halen en de Christelijke leer weg te rukken uit de harten v&n ons volk". Om de ziel van het kind gaat de strijd voor de katholieke school. Dat begrijpen de Katholieken van Beieren en den Elzas. EN BIJ ONS. Sturen wij onze kinderen wel naar de Katholieke school Ouders, dit is een gewetensvraag voor UI..... Denkt aan de toekomst van uw kroost 1 DaaromIEDER KIND NAAR DE KATHOLIEKE SCHOOL. De laatste dagen Is in Kerkrade een wel bij zonder vreemde geschiedenis bekend geworden. In deze gemeente wonen twee gebroeders, die blijkbaar niet volkomen toerekenbaar zijn. Het huisje, dat ze verhuurd hebben, is een nalaten schap van wijlen hun vader. Bovendien liet hq zijn beiden zoons een kapitaal na van rond f 11.000, dat op een bank veilig en wel was ge- gedeponeerd. De bedoelde gebroeders zijn bij den huurder in den kost voor f 60 in de maand. Nu en dan kunnen de eigenaren van het huis eenige gul dens huur opstrijken. Thans is uitgelekt, dat de gebroeders het laatste anderhalf jaar geregeld groote sommen gelds van de bank hebben ge haald, blijkbaar op aansporen van de kostvrouw, die ook het geld heeft ontvangen. Zoodoende werden in totaal niet minder dan f 6500 door de gebroeders geïncasseerd, zoodat hun erfenis is geslonken tot f 4500. 6500 gulden zijn naar de maan, want de vrouw, onder wier invloed beide jongens staan, verklaart, dat ze het geld gekregen heeft. Haar man, een eenvoudige werkman, houdt zich van den domme en beweert niets te weten van deze geldelijke manipulaties. Er moeten zelfs pogingen aangewend zijn, om het huis te doen overschrijven op naam van de vrouw. Deze transactie kon nog wor den voorkomen. Het werkmansgezin heeft zich intusschen keu rig in de meubelen, het beddegoed en de klee- ren gestoken. In het gezin ziet alles er even prachtig uit. De aanschaffing van de aan luxe grenzende meubelen zou bekostigd zijn uit „spaargelden". Er worden pogingen in het werk gesteld om de gebroeders, wier kapitaal voor een groot deel verdwenen is, onder curateele te stellen, terwijl maatregelen zijn getroffen, om de resteerende f 4500 veilig te stellen. Het vreemde van het geval is tevens, dat geen strafbaar feit zou zijn gepleegd, zoodat geen strafvervolging zou kunnen worden ingesteld. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft, op verzoek van den Hoogeerw. pater Pro vinciaal der Paters Carmelieten, eervol ontslag verleend aan den Weleerw. pater W. H. A. Star mans O.Carm. als kapelaan der parochie van den H. Augustinus te Nijmegen, en in diens plaats benoemd den Weleerw. pater J. W. M. Verhallen O.Carm. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in het hooger beroep van een zeepfa briek te IJmuiden tegen het vonnis van den president der Rechtbank te Arnhem dd. 17 Juni 1937, waarbq aan haar appellante werd ontzegd haar vordering, ingesteld tegen de Zeepfabriek Het Anker (Gebrs. Dobbel- mann) te Nijmegen. Appellante had oorspronkelijk geëischt, dat aan de gedaagde (Het Anker) zou worden ver boden voort te gaan met haar reclame-cam pagne, waarbij zij onder koopers van haar zeep- producten beloofde te zullen verloten een aan tal gratis reizen naar Parijs. Appellante achtte deze wijze van doen in strijd met de Loterijwet en was van oordeel dat zq en andere concurrenten van Het An ker daardoor werden benadeeld. Het hof heeft beslist, dat hier van een ver boden loterij geen sprake is en dat ook geen onrechtmatige daad tegenover concurrenten aanwezig geacht kan worden. Op deze gronden werd het vonnis van den president bevestigd en appellante veroordeeld in de proceskosten op haar hooger beroep ge vallen. Verschenen is een overzicht van de bevol king en de bevolkingsdichtheid der gemeenten van Nederland op 1 Januari 1937. Dit handige boekje, dat uitgegeven is bü' de N.V. Drukkerij Albani te Den Haag bevat voorts nog een aan tal interessante gegevens over de 'geboorte- en sterftecijfers, het aantal gesloten huwelij ken e.d. De weleerw. pater M. Pöttgens O.F.M., die 3 Augustus naar de missie in Karachi vertrekt, wordt aan de R.K. H. B. S. te Heerlen opge volgd door den weleerw. pater Delphinus Fren- ken uit Weert. Drs. De Groot, leeraar in de klassieke talen aan het R.K. Gymnasium te Heerlen, is be noemd tot leeraar aan het St. Borüfacius- lyceum te Utrecht. Volgens het „Limb. Dagbl." zal de Sociale Studieweek te Rolduc ook bezocht worden door Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Neder landsch Episcopaat te Rome. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van 's Hertogenbosch, zal op Zondag 25 Juli in de kapel van het klooster „Albertinum" der Paters Dominicanen te Nijmegen de H.H. Wijdingen toedienen van: het H. Subdiakonaat aan de Eerw. Fraters G. B. Oonk; J. A. Merk; N. H. G. Schoonder- woerd; P. A. J. M. Schiphorst; W. J. M. Mel- kert; L. J. M. Beekman; G. W. Lampe; H. C. Biezeno; C. A. Kuhlmann en P. F. Wolfs, van de Orde der Paters Dominicanen; en: aan de Eerw. Fraters J. op 't Veld; W. Claas- ten en Th. Govaert, van de Congregatie der Paters van het H. Sacrament; en van het H. Priesterschap aan den Eerw. heer J. G. M. Vinkenburg, van het Groot Seminarie te Haaren; en de Eerw. Fraters: J. J. Weenink; A. B. Meijers; Eus. H. J. van Waesberge; W. C. Möhlmann; A. A. J. van der Haagen; J. W. A. M. Fleuren; W. A. J. Teurlings; P. H. F. Bren- nëker; J. J. M. Bakkers; J. A. Th. Poelen; J. B G. M. Berendsen; B. A. Th. van Gooi; H. A. M Coopmans; Th J. Elessing en Th. A. D. Vismans, van de orde der Paters Dominicanen; en de Eerw. Fraters: Jchannes Schmidt, Phi- lippus Roothaan; Nicolaus Appelman en Rena- tus Bévort, van de Congregatie der Paters van het H. Sacrament. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft aan de Paters Oblaten van den H. Franciscus van Sales verlof gege ven, een nieuw klooster te stichten te Beek en Donk. Aldaar zal het Noviciaat der Congre gatie voor Nederland worden gevestigd. UTRECHT Geslaagd voor het tweede deel klinisch analyst-examen de dames: T. A. Dijk stra, A C. Heldt, M. de Jong, I. Heyting, M. J. Loos, A. W. Mol, M. J. Noome, M. A. van Wettum, A. C. M. Bloem, A. H. Buwalda, A. G. Cieremans, E. A. Doesburg, E. T. H. Du bois, S. A. Jongepier, A. Jas, J. A. van der Laan, M. C. C. Faure, W. G. v. d. Ham, A. M. A. de Jong, L. Koning, H. Lau, A. A. v. d. Linde, T. Miedema, E. Pauw, A. G. Persijn, B P N. Plessen, J. J. P. Sedelaar, S. Sicca- ma J P Pelle, W. J. A. Pley, J. E. M. Vint- ges, G. Visscher, J. W. Smies, H. Warffemius, M. L. van Wijngaarden en de heeren A. E. m! Coenders en C. van der Linden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9