Onoprecht karakter" van den Chineeschen terugtocht h Het dagbladartikel van Mussolini Het nieuws van heden De Japansche generale staf niet tevreden Conferenties met minister Eden LAM F. RIS DE ROODE TEGENSTAND BIJ BRUNETE Het voorstel van Koning Leopold Nieuw incident in Mandsjoekwo Goering richt een maatschappij op DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 25 JULI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20680 De Chineesche 37e divisie zou grootendeels binnen de be twiste zones gebleven zijn Nieuwe gevechten niet geheel uitgesloten Autobus met tankauto in botsing Door den schok ontplofte de tank wagen; 22 personen gewond Japanner te Sjanghai ontvoerd Nieuwe Britsche pogingen om uit de non-interventie-impasse te komen Poolsche spionnage in Rusland Het Weer Rechtsche tanks vallen tevergeefs de roode stellingen aan De Duitsche pers heeft een gunstig oordeel Het oordeel van Hall Berlijns antwoord op het Fransche protest I Consulaire agenten van Mand sjoekwo gemolesteerd door plaatselijke Sovjet autoriteiten Roosevelt's steun aan den landbouw Roemeensche minister van oorlog gaat heen Tsjechisch vliegtuig bij Muenchen geland Het zou een internationaal politieke geste hebben te beteekenen Een beslissend gebaar niet aangekondigd Nationalisatie der ijzer productie in het kader van het vier-jaren-plan Vier leiders van het C. 1. O. gearresteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Ontmoetingen Een prinselijk jacht wordt bananenboot Ex-Keizer Wilhelm II charterde het eenigen tijd JAPANSCHE LANDDAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voer de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TIENTSIN, 24 Juli (Havas) Volgens den Japanschen generalen staf is de toe stand in Noord-China opnieuw ernstiger geworden door „het onoprechte karakter" van den terugtocht der 37e divisie. Het grootste deel van die divisie is in de be twiste zones gebleven, waar de stellingen versterkt worden, terwijl troepen der Cen trale regeering te Hopei zijn aangekomen. Volgens de Japanners wordt daarmede de over eenkomst van 1935 geschonden, terwijl het 29e leger tot verzet wordt aangemoedigd. Het Ja pansche leger heeft Soeng-Tsje-Joean, die op het oogenblik te Peking verblijft, een krachtig protest tegen de vertraging in het terugtrekken der Chineesche troepen doen toekomen. Naar aanleiding van de artikelen in de Chineesche pers, waarin de Japanners er van beschuldigd worden, hun troepen niet tegelijkertijd met de Chineezen terug te trekken, verklaart men in Japansche kringen, dat het accoord van 11 Juli niet van wederzijdsche ontruiming spreekt, daar de Japanners ook niet voor het incident van Loekwotsjau verantwoordelijk zijn. Reuter seint uit Peiping: De Japansche militaire autoriteiten hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich beklagen over de trage vorderingen in het terugtrekken van de Chineesche troepen en in het licht stellen, dat slechts één regiment uit Peiping vertrokken is, terwijl twee andere regimen ten zjjn aangekomen. De Chineesche troepen bij Papausjan hebben zich minder dan een mijl teruggetrokken en leggen nieuwe versterkingen aan, terwijl andere afdeelingen loopgraven aanleggen tegenover Wangping, in plaats van zich naar het Zuiden terug te trekken. Havas bericht over den toestand als volgt: De stad Peiping heeft weer een normaal uiter lijk gekregen. De elementen van de 37e divisie van het 29e leger, die in het gebied van Peiping, Loekwotsjau en Wangping gestationneerd waren, trekken zich terug naarPauting en ruimen hun plaats voor eenheden van de 132e divisie, die den naam hebben minder anti-Japansch gezind te zijn. De beweging zal in vier of vijf dagen geëindigd zijn, onvoorziene omstandigheden uit gesloten. De Japansche troepen blijven in hun stelling in de omgeving van Loekwotsjau, Wangping, graven loopgraven en oefenen controle uit op Chineesche reizigers, die voorbij komen met bestemming naar Peiping. De mogelijkheid van nieuwe gevechten wordt niet uitgesloten geacht. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat Si- oeng Pin, de ondercommandant van den gene ralen staf te Nanking, te Peiping is aangeko men om te confereeren met Soeng-Tsje-Joean over den inhoud der recente Chineesch-Japan- sche overeenkomsten van Peiping en Tientsin. Chineesche waarnemers vreezen, dat deze over eenkomsten bepalingen bevatten, die tot strek king hebben een ernstige wijziging te brengen in het tegenwoordige bestuur van Hopei en Tsjahar. De Chineesche bladen uit Nanking en Sjanghai erkennen het bestaan van een accoord van 19 Juli, gesloten tussciien ge neraal Soeng-Tsje-Joean en de Japansche militairen. Zij zijn echter van meening, dat de schijnbare cub-panning in Noord-China ten toestand verhult, die gevaarlijker is dan ooit. De bladen wijzen er op, dat de Japanners hun stellingen niet ontruimen. Volgens het blad „Takoengpau" voeren welingelichte krin gen ter rechtvaardiging van hun ongerustheid de volgende drie redenen aan: 1. De Japanners houden nauwkeurig toezicht op de uitvoering van het accoord door de Chi neezen, hetgeen nieuwe incidenten zal veroor zaken. 2. Zij zullen aandringen op het terugtrekken van de centrale troepen uit de hoofdstad van Hopei en zullen het voorstel van 't Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken, strek kende tot het vaststellen van een termijn voor de gelijktijdige terugtrekking der versterkingen, van de hand wijzen. 3. Zij zullen de algeheele opheffing van de anti-Japansche activiteit in China eischen. Het blad is ook van meening, dat de houding NEW-YORK, 24 Juli (Reuter). Bij Rockaway (Long Island), is een autobus, welke op weg Was naar New-York, met een benzinetankauto in botsing gekomen. De tankauto ontplofte, waardoor in alle richtingen brandende benzine Werd weggespoten. De passagiers van den auto bus trachtten zoo snel mogelijk door de raam pjes naar buiten te komen, waarbij verschei- denen werden gewond. Een passagier, wiens kleeren vlam hadden gevat, werd ïn de vlak by de plaats des onheils liggende Jamaica-baai geworpen. In het geheel werden 22 personen gewond, van wie acht met ernstige snij wonden ia het ziekenhuis zijn opgenomen. van Tokio geen kalmeering van den toestand voorspelt. Volgens een telegram uit Sjanghai be dragen de effectieven der Chineesche cen trale regeering in Zuid-IIopei 150.000 man, d.z. acht divisies met dertig militaire vlieg tuigen. Naar men beweert, is te Sjanghai 'n Japansch mariniei, die twist had gekregen met Chinee zen, in een auto ontvoerd, hetgeen een zekere opwinding veroorzaakt heeft. Japansche patrouil les zoeken in de wijk Hongkew naar den ver miste. De Japansche pers te Sjanghai verzekert, dat Rusland heeft beloofd China te helpen in geval van algemeene vijandelijkheden met Japan. De hulp zou bestaan uit het zenden van vliegtuigen en bestuurders; generaal Lepin, de Russische militaire attaché, zou naar Moskou vertrokken zyn om deze hulp te organiseeren. LONDEN, 24 Juli (Havas). De Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop heeft heden morgen een bezoek gebracht aan het Foreign Office, waar hij 'n onderhoud had met Eden over de middelen om de niet- inmengingspolitiek uit de impasse te doen komen, waarin zy zich bevindt sedert de vergadering van het sub-comité op Vrijdag. Na de besprekingen van Eden ook met den Franschen ambassadeur, Corbin, en den Duit- schen ambassadeur, Von Ribbentrop, in den loop van hedenmorgen, bestudeeren, naar vernomen wordt, de Britsche deskundigen thans een do cument, dat zal worden voorgelegd aan de leden van het niet-inmengingscomité. Dit document, dat is opgesteld met het doel de huidige impasse te boven te komen, heeft nog geen definitieven vorm gekregen, maar men hoopt, dat lord Plymouth het zal kunnen voorleggen in de vergadering, die in het begin van de volgende week ver wacht wordt bijeen te zullen komen. Ofschoon geen enkele officieele inlichting te verkrijgen, is omtrent het nieuwe Britsche do cument, meent men toch te weten, dat het een algemeen onderzoek betreft van de houding der verschillende mogendheden ten aanzien van het Britsche plan en geen nieuwe bespreking bevat van de procedurekwesties.. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, heeft later in den namiddag den Franschen ambassadeur te Londen, Corbin, ont vangen. De staatslieden onderhielden zich over de situatie, waarin zich het niet-inmengings- comité te Londen bevindt. MOSKOU, 24 Juli (Havas). Medegedeeld wordt, dat op 5 Juli by den grenspost Slavoetski twee gewapenden, die uit Polen kwamen, Rus- sischen bodem betraden en het vuur openden op een detachement soldaten. Het detachement beantwoordde het vuur, zoodat beide aanvallers gedood werden. Op de ïyken vond men een hoe veelheid spionnage-imateriaal en persoonlijke documenten, waaruit kon worden opgemaakt, dat één der indringers de Pool Sjimanofski, lui tenant van de grenswacht, was. De ambassade te Warschau heeft opdracht gekregen te pro testeeren. UURWERKUANOEL LEID5CHESTRA4T 10 ;S) 3? 7fi r» dj j= Verwachting: Meest matige Zuid-Wes- telijke tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, nog regenbuien, weinig verandering in tem- peratuur. Verdere vooruitzichten: Opklarend, koel. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ MADRID, 24 Juli. (Havas) Gebruik ma kende van de betrekkelijke rust, die sedert twee dagen aan het front by Brunete heerschte, hebben de rechtschen hier nieuwe trijdkrachten samengetrokken. Deze troepenbewegingen waren de luchtmacht der regeeringstroepen niet ontgaan en zoo had men de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Bij het aanbreken van den dag begonnen de troepen van Franco een hevig geschutvuur op Brunete en omgeving te richten. Voorafgegaan door veel tanks gingen de troepen vervolgens tot den aanval over. De luchtmacht en de artillerie der regeerings troepen beantwoordden het bombardement, en de infanterieaanvallen der rechtschen, die verscheidene malen herhaald werden, strandden steeds op de verdedigingsliniën. De aanvallers leden aanzieniyke verliezen. Niettemin werden de aanvallen na een rustpoos hernieuwd en tegen den middag duurde de strijd nog voort met dezelfde heftigheid. BERLIJN, 24 Juli. (Havas) Het voorstel door Koning Leopold in zyn brief aan Van Zeeland gedaan, heeft een gunstig onthaal in de Berlijn- sche pers gevonden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Men kan slechts hopen, dat de uitnoodiging tot het bestudeeren der econo mische vraagstukken in hun algemeenheid en tot het aanvatten van de verdeeling der grond stoffen en van de betaalmiddelen in overweging zal worden genomen door de mogendheden, die deze problemen hebben op te lossen. Er is hier sprake van een onmiddeliyk beroep op Londen, Parijs en Washington. Duitschland wenscht slechts, dat dit beroep niet tevergeefs gedaan is. De rykskanselier en zijn medewerkers hebben vaak verklaard bereid te zyn aan een nieuwe regeling mede te werken, indien die regeling op de basis van rechtsgeiykheid berust." Te Washington heeft minister Huil verklaard, dat het voorstel van Koning Leopold een ge lukkig voorstel is. De minister wilde zich, in af wachting van het onderzoek van het voorstel, niet vastleggen, doch hy zeide er zich zeer over te verheugen, dat de hoofden van andere staten belangstelling hebben voor de oprichting van een onafhankeiyke economische wereldorgani satie. Er kunnen, aldus zeide hij ten slotte, niet te veel onpartijdige internationale organisaties voor de bestudeering van economische vraag stukken zyn, want nooit zyn de internationale betrekkingen zoozeer afhankeiyk geweest van stevige economische fundeeringen. BERLIJN, 24 Juli. Toen de Fransche ambas sadeur gisteren op het ministerie van Buiten landsche 3aken een protest tegen Duitsche berichten over Fransche inmenging in Spanje indiende, heeft men hem, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, voorgehouden, in welken omvang de Fransche berichtendienst juist den laatsten tüd steeds weer onjuiste berichten over Duitschland verspreidt, die de Duitsch-Fransche betrekkingen vergiftigen. „Nieuwe bewoners" van fort Knox, de bekende goudbewaarplaats der Vereenigde Staten, werden onder gewapend geleide aangevoerd .w De bekende locomotievenfabriek, de Borsig-W erke in Berlijn, bestaat 100 jaar. Het nieuioste model Op de Internationale luchtvaarttentoonstelling te 's Gravenhage zal dit nieuwe model van de Dornier-fabriek uit Friedrichshafen worden tentoongesteld. Het is een groot viermotorig landvliegtuig TOKIO, 24 Juli (Domei). Uit Hsingking wordt gemeld: De consulaire autoriteiten van Mandsjoekwo te Tsjita en Blagowest- jensk zijn door plaatselijke Sovjet-autoritei ten gemolesteerd. Volgens uit officieele bron op het consulaat van Mandsjoekwo in beide plaatsen ontvangen inlichtingen zouden deze ambtenaren niet in staat zijn hun werkzaamheden te verrichten. De Sovjet-autoriteiten te Tsjita hebben een prikkeldraadversperring doen aanbren gen om het consulaatsgebouw van Mand sjoekwo. De regeering van Mandsjoekwo zou een pro test hebben gericht aan de Sovjet-regeering. Het agentschap Domei meldt, dat uit Char- bin bericht is ontvangen, meldende, dat Sovjet autoriteiten op 18 Juli een Mandsjoerijsch zeil schip hebben gepraaid en aangehouden, dat voer op de Amoer tusschen Heiho en Blago- westjensk. WASHINGTON, 24 Juli (D.N.B.) President Roosevelt heeft heden een wetsontwerp onder teekend, waarin het ministerie van Landbouw gemachtigd wordt pachters van farms leeningen te verstrekken voor den aankoop van farms tot een totaal bedrag voor het loopende jaar, groot tien millioen dollar. Voor het volgende jaar zal voor dit doel 25 en in de daaropvolgende jaren 50 millioen dollar worden uitgetrokken. BOEKAREST, 24 Juli. (Reuter). Naar uit goedingelichte militaire kringen wordt mede gedeeld, heeft de minister van oorlog, generaal Angelescoe, zyn ontslag ingediend. Als reden wordt opgegeven, dat de minister het niet eens is met de buitenlandsche politiek der regeering sedert het aftreden van Titoe- lescoe. MUENCHEN, 24 Juli (Havas) Een Tsjecho- Slowaaksch burgervliegtuig, dat van Praag on derweg was naar Zuerich, om deel te nemen aan het vliegconcours aldaar, is om onbekende redenen op een militair vliegveld nabü Muen chen gedaald. Het kon de reis naar Zuerich voortzetten. De Duitsche autoriteiten stellen een onderzoek in. ROME, 24 Juli. (Havas). Het vanochtend in de „Popoio dltalia" onder den titel „Werkelijkheid en ficties" van de hand van Mussolini gepubliceerde artikel beteekent een internationaal politieke geste. In Italiaansche kringen hecht men er een een zeer groot belang aan. De zorg, waarmede het voor zyn ver schenen werd gesignaleerd, het feit, dat alle bladen zyn uftgenoodigd het af te drukken en dat er een zoo groot mogeiyke versprei ding aan wordt gegeven, geeft aan, dat men er op rekent, dat deze persoonlijke uiteen zetting van den leider der Italiaansche re geering de non-interventie-conferentie te Londen „uit de modder zal halen." Evenals tydens den oorlog in Afrika, zegt Havas, stelt Mussolini de werkeiykheid tegen over de fictie, de politiek der belangen tegen over die van de theorie. Men herinnert aan het geval der aan Duitsch land opgelegde herstelbetalingen, aan dat der oorlogsschulden en aan dat der principieele rechtsgeiykheid van de staten, die lid zijn van den Volkenbond, en met name aan de verove ring voor Italië, 't geval, waarin Italië het be- wys heeft geleverd van practisch empirisme. Evenals tydens den Abessinischen oorlog Italië officieel niet uit den Volkenbond trad, doet thans niets voorzien ,dat de tegen woordige verklaring van Mussolini een be slissend gebaar aankondigt. BERLIJN, 24 Juli (DNB) Minister president Goering heeft als gevolmachtigden voor het vier-jaren- plan den vertegen woordigers van yzerproduceerende en -ver bruikende takken van nyverheid, van den yzerhandel en het bouwbedrijf medegedeeld, dat hij een maatschappy heeft opgericht, die onder rijksleiding tot taak heeft, de ijzerertsvoorraden van den Duitschen bodem op te sporen en te ontginnen in den voor het nationale economische leven nood- zakeiyken omvang. De maatschappy draagt den naam „Reic-hs- werke A.G. fuer Erzbergbau und Eisenhuerten Hermann Goering"; zy heeft haar zetel te Beriyn. Zy zal in de eerste plaats installaties inrichten in de ertshoudende streken van hei Salzgittergebied in Baden en Frankenland. Verder heeft Goering een verordening uitgevaardigd, volgens welke de tot de ex ploitatie toegelaten mënbouwondernemin- gen vereenigd kunnen worden ter bevor dering van de ontginning. De juridische vorm dezer vereeniging en de richtlenen voor de rechtspositie der leden wor den vastgesteld door den gevolmachtigde voor het vier-jaren-plan. SOUTHBEND, (Indiana), 24 Juli. Vier leiders van het comité voor industrieele orga nisatie zyn gearresteerd, beschuldigd van aan stichting tot relletjes met overtreding van een bevel van het federale hof. Deze arrestatie staat ln verband met de botsing, die is ontstaan tus schen een honderdtal stakingsposten en 85 werkwilligen, die trachtten de werkplaatsen te betreden van de Bike Web Manufacturing Plant, waar een staking heerschte. De Japanners beklagen zich over het „onop recht karakter" van den Chineeschen terugtocht; de 37e divisie zou binnen de betwiste zones gebleven zyn en versterkingen aanbrengen. Het dagbladartikel van Mussolini, Werkelijkheid en ficties," zou een internationaal politieke geste hebben te beteekenen. Minister Goering verordent de nationalisatie der ijzerproductie in Duitschland in het kader van het vier-jaren-plan. Nieuwe Britsche pogingen om uit de non-inter- ventie-impasse te geraken. Tanks der rechtschen vallen tevergeefs de roode stellingen bü Brunete aan. Plaatselijke Sovjet-autoriteiten hebben consu laire agenten van Mandsjoekwo te Tsjita en Blagowestjensk gemolesteerd. K.L.M. boekt gunstige resultaten zoowel in Europa als op Indië. Proefnemingen met ultra-kortegolf luchtvaart bakens op Schiphol. Aantal werkloozen in Juni met 18.000 gedaald; thans 68.000 minder dan een jaar geleden. Nieuwe regeling voor den uitvoer van melk producten. Congres van den Bond voor groote gezinnen te Maastricht. Beurs van New York: Stemming vast. Het. leven is een wonderlijk geval en men ontmoet langs den weg heel wat menschen. We reizen in den vacantie- trein met kennissen van één dag en sluiten op een gezelschapsreis vriend- schap-voor-altijd, doch vergeten al reeds na een maand de brieven te be antwoorden. We vinden elkander aardig, „vallen in elkaar" en ontmoe ten daarna elkander nooit weer. Dan is het een voorrecht plotseling iemand te ontmoeten die achter de haast van den jachtenden dag iets diepers ver bergt van innerlijke waarde en u in de herrie van het leven ineens de stilie brengt van den droom, de zon van levenswarmte, de sereniteit van de zuivere lucht uit het hooggebergte van ons menschelijk bestaan. Zulke ontmoetingen maken ons rijker aan beivondering voor anderen en zelf besef. Voor zulke ontmoetingen die nen we dankbaar te zijn. BOSTON (Massachusetts), 24 Juli (Reuter). Het stoomjacht „Hirondelle", dat eens met den standaard van keizer Wilhelm II en van prins Albert van Monaco in top heeft gevaren, is tot bananenboot verbouwd. Het interieur is sterk vereenvoudigd en er is ruimte gemaakt voor het vervoer van 18.000 trossen bananen. De lange masten zyn aanzienlijk korter gemaakt. De „Hirondelle". die in 1911 voor prins Albert van Monaco in Frankrëk werd gebouwd, was in haar eerste jaren het grootste en mooiste jacht, dat er bestond. Keizer Wilhelm II char terde het schip voor eenigen tyd, doch be het uitbreken van den wereldoorlog werd het terug gezonden en Monaco leende het jacht voor den duur van den oorlog aan Frankryk. Een jaar of tien geleden kwam het schip in Amerikaan- sche handen. De 71ste buitengewone zitting van den Ja panschen Landdag is te Tokio begonnen. Sjojoe Kayama (Minseito) en Yasoeo Kanemitsoe (Seyoekai) werden onderscheidenlijk tot voorzit ter en vice-voorzitter van het Huis van Afge vaardigden gekozen. Stand op Zondag 1 uur v.m. 755.8 Vorige stand 753.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1