Nijmegen de in afwachting van Vierdaagsche %Awkdaal van den da$ De avonturen van Stan en Pol wordt vermist! DE VOORBEREIDINGEN ACHTER DEN RUG NANCY STEELE motorsport MAANDAG 26 JULI 1937 Geweldig veel werk moest er wor den verzet om te zorgen, dat alles weer goed is geregeld N.B.L.O.-vlaggen in de stad ZEGE VAN GUTHRIE TE FRANCORCHAMPS Groote prijs van België voor motoren Fijma vijfde in de zware klasse WIELRENNEN De kampioenschappen uitgesteld ZWEMMEN SUCCES VAN SCHOENMAKER TE ZUTPHEN De 8 K.M.-zwemwedstrijd in den IJsel Thans Dinsdagavond eindstrijden sprint en achtervolging CRICKET FLAMINGO'S IN ENGELAND Een zware nederlaag tegen de M. C. C. H.C.C.National Liberal Club PAARDENSPORT Draverijen te Sappenneer Draverijen te Alkmaar Winkie Cricketuitslagen DOOR LUC WILLINK Hedenmiddag zijn te Nijmegen bij de traditioneele vlaggenparade de dundoeken van zeven landen geheschen. Al eenige dagen wapperen deze op het binnenplein van de Prins Hendrik Kazerne, tegenover het officieele bureau van de vierdaagsche afstandsmarschen, waar kapitein Breunese en de administrateurs, de heeren K. Boes- senkool met zijn assistenten, den heer E. v. d. Beid en sergeant-majoor Baljet reeds eenige dagen hun kwartieren hebben opge slagen. Als Dinsdagochtend om vijf uur het eerste signaal klinkt voor de 55 K.M. loopers en zij de poort uittrekken, dan bevroeden maar weinigen wat een groote administratieve activiteit moest voorafgaan voor al die 4500 deelnemers gere gistreerd en van de noodige legitimatiebewijzen voorzien waren. Ai maanden van tevoren is er door de actieve Vierdaagsche boekhouders, als wij ze zoo noe men mogen, gewerkt en geschreven in het N. B. L. O.-bureau in de Tamarindestraat te Den Haag. Daar moesten zich alle deelnemers schriftelijk melden. En vandaar kwamen de aangiften uit alle deelen van het land, maar ook uit het buitenland. En ditmaal uit Enge land, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland. In totaal zijn er op de bijna 4500 deelnemers en deelneemsters 10 Engelschen, 15 Franschen, 7 Duitschers, 2 Oostenrijkers, 3 Zwitsers en 5 Denen. Het per centage buitenlandsche deelnemers is, in ver gelijking met vroeger, toen groote detachemen ten Noren, die sinds hun disqualificatie zijn weggebleven en de leden van de Spaansche of- ficierenschool deelnamen, relatief sterk ver minderd. Dit jaar overheerscht opmerkelijk het bur gerlijk element en komen vooral de dames merkwaardig in tal naar voren. De 600 deel neemsters vormen ontegenzeglijk een hoog cijfer op het totaal. De voorbereidingen in het kamp zijn nu zoo goed als klaar en er blijkt ook gerekend te zijn op slecht weer. De tenten zijn alle waterdicht en vele van dubbele zeilen voorzien. Boven dien liggen zij heerlijk beschermd in de vallei van het Molenveld, voor een deel onder de hooge boomen van de Geldersche laan. Waar het contingent manschappen van Koloniale Reserve ditmaal grooter is dan in de laatste jaren, is de beschikbare ruimte in de model Prins Hendrikkazerne beperkter dan in het verleden. De meesten, ook de burgers, moeten ditmaal de tenten opzoeken, zoodat nu het tentenkamp is ingericht op de ontvangst van 2100 deelnemers. Bovendien zullen de groote loodsen van het 11e en 15e Reg. Infanterie aan Groesbeekscheweg en Geldersche laan inge richt worden voor de inkwartiering van een Vijfhonderdtal infanteristen. De dames vinden allen onderdak in de par ticuliere pensions van Nijmegen. Trouwens, het behoorde altijd tot de uitnemende organisatie van de Vierdaagsche, reeds vroeger onder wijlen jhr. mr. Schorer, dat nimmer vrouwelijke deel- nemenden in de kazernes haar middagmaal konden gebruiken en haar rusttijden doorbren gen. In dit opzicht heerschte er altijd een strenge tucht onder het regiem, dat nochtans een weldoende leiding is van de Vierdaagsche. En de onvermoeide kapitein Breunese houdt streng de hand aan de voorschriften van den ridderlijken leermeester wijlen jhr. mr. Schorer. De administratie, die natuurlijk ook voor het onderhoud der duizenden deelnemers en as sistenten van den medischen en militairen dienst heeft te zorgen, heeft ook jaar in jaar uit de taak, den menagedienst goed te doen werken. De keuken van de Prins Hendrik Ka zerne staat ter beschikking van de voedselvoor ziening en deze wordt grootscheeps ingericht. Duizenden borden en koppen worden er inge slagen en de bestellingen aan vleesch, groen ten, aardappelen en brood loopen in de duizen den kilo's. Dag en nacht is de menagemeester reeds in touw en heeft met zijn assistenten reeds de eerste voorbereidingen getroffen voor zijn groot huishouden. Alleen reeds voor het schoonmaken van het eetgerei heeft hij een legertje van 24 werkvrouwen aangesteld. De fouragemeester, die ook de zorg heeft, dat de stroobedden in de rusttenten niet te hard mo gen worden, heeft reeds contracten met de stroohandelaars loopen om de stroozakken op tijd gevuld en zoo noodig verfrischt te hebben. Zoo heeft de Vierdaagsche organisatie ook een economischen kant, welke een stad als Nijme gen wel degelijk voordeelen biedt. De burgerij van Nijmegen begrijpt dat heel goed en toont met het jaar een grootere be langstelling, welke zich ook naar buiten uit. Opvallend is, dat hoe langer hoe meer N. B. L. O.-vlaggen aan de gevels der stad ontplooid worden, terwijl de bevolking als het ware het beste beentje voorzet om den duizenden gasten een hartelijk welkom te bereiden. Om aan het wandelfeest nog meer aantrek kelijkheid te geven, komt er met het jaar meer muziek aan te pas. Zoo is thans zeker, dat de stafmuziek van de Kon. Marine onder den be kenden kapelmeester Leistikow in Nijmegen eenige malen zal komen concerteeren. Boven dien zullen de militaire muziekkorpsen van Nij megen en Venlo de deelnemers halverwege op de wandeldagen tegemoet gaan. Reeds nu staat vast, dat ook concerten zullen georganiseerd worden op Woensdag 28 Juli te Wychen, op Donderdag 29 Juli te Arnhem en op 30 Juli, den laatsten dag, te Cuyk, waar de pontonniers we der de noodbrug zullen leggen over de Maas en waar dien dag het groot scheepvaartverkeer voor eenige uren zal gestremd worden. Op het oogenblik is Nijmegen in afwachting van het Vierdaagsche Wandelfeest van het N.B.L.O. Op het circuit van Francorchamps bij Spa werd Zondag onder groote belangstelling de Groote Prijs van België verreden. Het regende vrijwel voortdurend, zoodat de tijden daardoor ongunstig werden beïnvloed. Winnaar in de zware klasse werd Guthrie met Norton, gevolgd door zijn stadgenoot Frith. Alle andere renners waren een of meer ronden achter. In de 350 cc- klasse was White eerste met Norton, gevolgd door de Velocettes van Mellors en Thomas. De ardere deelnemers waren twee of meer ronden achter op den winnaar. In de lichte klasse (250 cc) was de overwin ning van Walfred Winkler met D.K.W. geen moment ih gevaar. Omtrent de verrichtingen der Nederlandsche deelnemers kan nog worden gemeld, dat in de 175 cc-klasse de Jonghe met Coventry uitviel. Hetzelfde geschiedde met L. Simons (Excelsior) in de 250 cc-klasse. In de 350 cc-klasse werd Binder met Velo- cette vierde met een tijd van 3 uur 4 min. 35 sec. en een ronde achterstand op den win naar White. Zijn gemiddelde bedroeg 115.9 K.M. De Nortonrijder Bosman viel in deze klasse uit. In de zware klasse reed Fijma mee met Ariël. Hij eindigde met vier renden achterstand op de vijfde plaats met een gemiddelde uur snelheid van 108.9 K.M. Tot nu toe was het zoo, dat de heeren een handicap hadden van vijf minuten op de dames en de veteranen, maar ditmaal was deze tijd voor het eerst op 2% minuut teruggebracht. Het gemeentebestuur van Zutphen had een wisselbeker uitgeloofd, voor den eerst aankomen de, zoodat thans met de verminderde handicap ook een der heeren dezen beker kon winnen, wat inderdaad ook geschiedde. De Haagsche lange-afstand-zwemmer Schoen maker won n.l. den wedstrijd in 1 uur 11 min. 51 sec., d.v.z. met bijna 3 minuten voorsprong op mevr. Rie AarsbergenOlsen, die eerste bij de dames werd. De uitslagen luidden: Heeren: 1. M. Schoenmaker (Z.I.A.N., Den Haag) 1 uur 11 min. 51 sec.; 2. E. Schollaert (R.E.S., Tilburg) 1 uur 12 min. 7 sec.; 3. T. H. van Dommelen Jr. (S.V.H., Hillegersberg) 1 uur 13 min. 1 sec.; 4. G. Nieuwland (De Groote Wielen, Leeuwarden) 1 uur 13 min. 35 sec.; 5. A. G. Brandt (Neptunus, Zutphen) 1 uur 15 min. 3 sec.; 6. Chr. Doorenbos (De Groote Wielen, Leeuwarden) 1 uur 15 min. 30 sec.; 7. J. Edens (Haagsche Politie-sportvereen.) 1 uur 17 min. 53 sec. Van de 45 heeren kwamen er 34 aan. Dames: 1. mevr. AarsbergenOlsen (R.D.Z., Rotterdam) 1 uur 14 min. 371/5 sec.; 2. mej. Raschdorff (De IJsel, Deventer) 1 uur 16 min. 34 sec.; 3. mej. van Dun (De Baronie, Breda) 1 uur 17 min. 30 sec.; 4. mej. Arendzen (Nep tunus, Zutphen) 1 uur 18 min. 4 sec.; 5. mej. Hartman (Neptunus, Zutphen) 1 uur 19 min. Van de 31 dames viel er slechts één uit. Veteranen: 1. van Dommelen Sr. (S.V.H., Hil legersberg) 1 uur 18 min. 3 sec.; 2. O. Baarda (H.Z.C., Hengelo) 1 uur 22 min. 31 sec.; 3. D. Nordbeck (E.Z. en P.C., Enschede) 1 uur 23 min. 35 sec. Twee van de negen veteranen kwamen niet aan de finish. Zondagmiddag is de bekende 8 K.M. zwem wedstrijd in den IJsel tusschen Brummen en Zutphen voor de vijftiende maal gehouden. Er bestond ook ditmaal weer flinke belang stelling, zoowel van de zijde van het publiek als van de deelnemers. Er hadden niet minder dan 45 heeren, 31 dames en 9 veteranen inge schreven. Zondag zouden de Nederlandsche wielerkam pioenschappen worden voortgezet met de eind strijden sprint en achtervolging. De ongunstige weeromstandigheden waren echter oorzaak, dat de wedstrijden eerst tot des avonds werden uit gesteld en daar het ook toen er verre van fraai bleef uitzien, besloot men het Zondagprogramma Dinsdagavond te verrijden. De wedstrijden van Dinsdag zullen dan Donderdagavond plaats vin den. Vermelden wij ten slotte nog de resultaten der achtste finales en kwarteindstrijden, die Zaterdagnacht eerst bij eenen waren beëindigd: Achtste finales. Ie rit 1 Pijnenburg; 2 van Schijndel niet opgekomen; 2e rit: 1 van Am sterdam 6 min. 51 sec.; 2 Kuipers 7 min. 4 sec.; 3e rit: 1 Slaats 6 min. 43 1/5 sec.; 2 Som- mers 6 min. 56 sec.; 4e rit 1 Pellenaars 6 min. 54 3/5 sec.; 2 Reuter 7 min. 1 sec.; 5e rit: Vaes- sen 6 min. 41 sec.; 2 Savelsberg 6 min. 42 sec.; 6e rit: 1 Kremers 6 min. 35 4/5 sec.; 2 Klink 6 min. 39 1/5 sec. Kwarteindstrijden. Ie rit: Pijnenburg 6 min. 38 4/5 sec.; 2 van Amsterdam 6 min. 42 1/5 sec.; 2e rit 1 Slaats 6 min. 38 4/5 sec.; 2 Savelsberg 7 min.; 3e rit 1 Pellenaars 6 min. 32 4/5 sec.; 2 Kremers 6 min. 34 sec.; 4e rit 1 Klink 6 min. 45 sec.; 2 Vaessen 7 min. 1 sec. De jeugdige Klink uit Wieringen was wel een verrassing. Hij gaf reeds Zaterdagmiddag aan Pijnenburg goed partij en zijn tijd in de zesde achtste finale mocht er zijn. Overigens werd hij wel eenigszins bevoordeeld, toen hij in de kwartfinale tegen den zeer vermoeiden Vaessen moest rijden, terwijl Kremers, zijn overwinnaar, het tegen Pellenaars aflegde. Zoodat Klink wel en Kremers niet in de halve finale kwam. De wedstrijd tegen de Harrow Wanderers te Basingstoke eindigde dank zij een herstel der Flamingo's in de 2de innings (2007, Max. Jan sen een fraaie 69) in een draw. Zaterdag speelden de Flamingo's tegen de M.C.C., dat o.a. met M. Jehangir Khan, T. N. Pearce en H. G. Owen Smith, drie buitenge woon sterke cricketers, uitkwam. Van Manen ging na het winnen van den toss fielden, met het gevolg dat de M.C.C. 319—3 bijeensloeg, waarvan I. N. Pearce, de Essex-captain, die ook in September met de Gentlemen of Eng land naar ons land komt, 176 not out en W. Roberts 88. De aanval der Flamingo'B maakte met van Manen, Jansen, Neuerburg, Gallois, Bakker en v. d. Togt weinig indruk. Max. Jan sen nam 2 wickets en v. d. Togt een resp. voor 89 en 34 runs. De eerste innings der Fla mingo's léverde 94 runs op, waarvan van Manen 22 en v. d. Togt 24. De 2de innings was met 714 beter. Thans scoorde Max. Jansen 34 en v. d. Togt, die zich als de beste batsman ont popte, 23 not out, een zeer goede prestatie. Het bowlen van Jehangir Khan, den slow- bowler en Owen Smith was zeer sterk en het fielden der Engelschen bepaald brillant. HCC speelde een draw tegen de Engelsche combinatie. De Engelschen scoorden op 'n zwak ken Haagschen aanval 239-3 waarvan Newman 70, de Soysa 62, Daer 59 not out tegen HCC 163- 5, waarvan G. J. A. Schill 59, W. Sillens 28 en J. v. d. Luur een harde, aantrekkelijke 50. Ook het bowlen der Engelschen was niet sterk. Heden zouden de Engelschen te Bilthoven spe len. Te Sappemeer zijn kortebaandraverijen over een afstand van 800 meter gehouden De uitslagen hiervan luidden Draverij a.: 1. Diamant Bleu (780 M.), eig. stal Oudkerk, 1 min. 6 sec.; 2. Frank (760 M.), eig. van der Molen. Draverij b.: 1. Ulaan (770 M.), eig. wed. Oos- ting, 1 min. 6 4/5 sec.; 2. Frank (760 M.), eig. van der Molen. Draverij c: Deadheat tusschen Winni Scott (740 M.), eig. van der Veen en B. (730 M.), eig. Bott, beiden in 1 min. 7 sec; 3. Vrijbuiter (740 M.) eig. Neef; 4. Zunneke (700 M.), eig. Bolt. De Kennemer sportclub hield Zondag te Alk maar lange- en korte-baandraverijen, waarvan de uitslagen als volgt waren: Draverij vierde klasse voor paarden die op de lange baan nog geen eersten prijs hebben ge wonnen, om den Toekomstprijs: 1. Zilver Scott (1670 M.) eig. P. Koster, K.M. tijd, 1 min. 51 1/, sec.; 2. Amalia (1670 M.), eig. P. Gelein. Heatprijzendraverij eerste klasse over 1610 M. om den Juliprijs: Gewonnen na drie heats door Whim (1610 M.) van stal Good Luck, K.M. tijd 1 min. 28 1/10 sec. Prijzendraverij vierde klasse over 1700 M. om den Zomerprijs: 1. Xsia (1720 M.), eig. J. Kla- renbeek K.M.-tijd 1 min. 34 4/5 sec.; 2. Avia- trice (1680 M.); (gediskwalificeerd als tweede aankomende Zampa N.Z.). Gulden Vlies-prijs, handicapdraverij 2e en 3e klasse over 2400 M.: 1. Yankee Scott (2480 M.), eig. M. J. Kout, K.M.-tijd 1 min. 30 sec.; 2. Wel kom van Aduard (2460 M.). Kortebaandraverij over 800 M. om den Korte- baanprijs: 1. X. Smiling (760 M.), eig. J. Haan, tijd 1 min. 6 1/5 sec.; 2. Blue Band; 3. Xerxes. Gediskwalificeerd als tweede aankomende Drea- mens Star. De vacantie was gekomen en m'n neef Winkie logeerde bij ons. Op een morgen, dat ik me naar m'n studeerkamer begaf, zag ik Winkie in de gang bezig met het binden van een leeg sardineblikje aan den staart van onze poes. „Wat moet dat, Winkie?" vroeg ik streng, „moet je soms straf hebben? Wat zou je wel zeggen, als iemand een kolenemmer op je rug bond?" Ik had een afdoend effect van m'n toespraak verwacht, maar m'n verwachting bleek ijdel te zijn geweest. Winkie lachte even, ofschoon haast onmerkbaar. „Allo," zei ik weer, „laat de kat los," en ging naar m'n studeerkamer. Een half uur later ontmoette ik Winkie weer, nu in den tuin, waar hij Minette bij het nekvel beet had, en op 't punt stond haar in een groote tobbe met water te duwen, blijkbaar om haar zwemmen te leeren. Ik bevrijdde het arme dier uit de handen van m'n roekeloos neefje, keek hem met gefronste wenkbrauwen en een strengen blik aan, en ging den tuin uit. Ik hoopte nu maar, dat ik Winkie den eersten tijd niet meer zou zien, maar ik had niet gere kend op de alomtegenwoordigheid van zoo'n las- tigen jongen. Hij speelde nu soldaatje in de kamer, grenzend aan de mijne, een luidruchtig spel. Hij wist dat hij 't niet spelen mag, als ik aan 't werk was. Ik wierp m'n deur open en riep: „Winkie! Je weet heel goed dat je te veel lawaai maakt. Schei er mee uit, anders krijg je straf." Het soldaatje spelen hield op. Ik had me weer aan 't werk gezet, in de hoop nu met rust gelaten te worden, toen, na een mi nuut of vijf, met zware slagen op m'n deur ge bonsd werd. „Zoo'n kwajongen toch!" Met een ruk opende ik de deur, vast besloten onzen „logé" een kastijding voor z'n broek toe te dienen, toen ik eensklaps voor onze dienst bode stond, wie het huilen nader was dan 't lachen. „Mijnheer," zei ze, bijna jammerend, „mijn heer, de man wou het gekochte, dat in 't pakje zat, niet achterlaten zonder geld." Door al die storinkjes op dien morgen, was ik danig uit m'n humeur, en voegde Jaantje toe: „Laat hem het geld dan ,ook maar achter laten!" M'n trouwe dienstbode ging niet op deze gees tigheid in, waarvan ze blijkbaar ook niet veel begreep. „Waarom kom je daarvoor bij mij?" ging ik, op korzeligen toon, voort. „Mevrouw is uit, mijnheer!" „Geen kwestie van!" riep ik, „mevrouw is thuis!" Op dit oogenblik zag ik Winkle's oogen even om den hoek van de gang gluren. „Wie heeft je verteld," vroeg ik daarop direct, „dat mevrouw uit is?" „Winkie, mijnheer." „Mevrouw is thuis, Jaantje. Ze is op de slaap kamer bezig." Jaantje verdween en ik riep Winkie. Hij kwam, maar droeg zorg niet te dicht onder m'n bereik te komen. „Waarom," begon ik, „heb jij tegen Jaantje dat tante uit is?" „Ik dacht 't," zei hij pruilend. „Zoo, dacht je dat? En waarom?" „Ik keek zoo uit 't raam en toen zag ik een juffrouw, en die stak de straat over, en toen dacht ik dat 't tante was." Hij zweeg, dacht even na en besloot: ,,'t leek net tante." „En waar stak ze de straat over," vervolgde ik mijn verhoor. Winkie trok me mee naar 't raam en wees. „Daar!" Ik keek scherp toe. Enfin, dacht ik, 't is mo- gelijk dat de jongen in de meening verkeerde dat 't z'n tante was. Op dat oogenblik verscheen m'n vrouw, Win* kie's tante, op den drempel en vroeg: „Heb je m'n schaar weggenomen, Winkie, toen je zoo even boven bij me was?" Neen," mompelde onze logé en kreeg een kleur als een gekookte kreeft. „Ondeugende jongen!" viel ze uit. „Daar lig" ze op tafel." Ze nam de schaar en liet ons alleen. Ik wierp Winkie een vernietigen den blik toe en T\r> ]n{jp zei: „Luister nu JV1 n eens goed wat ik je zeggen zal. Je bent een deug- ,„.5 met; je hebt ge- jokt. En deugnieten, die jokken, krijgen stra* Als je nu weer jokt of stout bent, dan krijg 1 - 't Zou beter geweest zijn, als ik het ove^t van den dag buitenshuis had doorgebracht. Hei- regende echter dat het goot; ik bleef dus wer ken en deed m'n best om 't bestaan van Winkie te vergeten. Na een paar uur verliet ik m'n kamer, oia een doosje lucifers te halen. In plaats van d»> vond ik echter iets anders. Op 't karpet van d eetkamer lag een groote plas inkt. Die plas wa zóó diep, dat er met gemak een papieren bootje, die kinderen soms vervaardigen, op zou kunnen drijven. Ik was woedend. „Winkie!" schreeuwde ik. Geen antwoord. Ik ging op zoek, zonder hera te vinden, en steeg toen naar boven, om met m'n vrouw over 't geval te spreken. Vlak voor de deur bleef ik staan. Ik hoorae 't geluid van slagen. „Zij doet 't, waarachtig," mompelde ik ver heugd. Ik had hem maar vijf slagen willen ge ven. En zij?" Ik luisterde en telde: zes, zeventien...- twaalfvijftientwintigWat zo» Winkie toch uitgevoerd hebben? Vijf en twin tig! Allemachtig! Ik hield 't niet langer uit, maakte de dei» open en stond in de slaapkamer, waar ik zag dat m'n vrouw bezig was.... het veeren beo uit te kloppen. Ze hield even op, keek me aan en vroeg ver wonderd: „Wat is er, Herman?" „Ik dacht dat je Winkie aan 't straffen was, zei ik benepen. „Winkie straffen?" lachte ze schril, „ik gelooi dat jij gestraft moest worden. Winkie heeft me zoo juist verteld, dat jij dien vuilen inktboel oP 't karpet gemaakt hebt." (Nadruk verboden) le KLASSE V.V.V.V.O.C. Verregend. V.O.C. le innings: 75 (Th. Gibb 19, A. van Nieuwenburg 12, H. Lut- tik 16) Jeuken 345, Roodenburg 18, v. Wer- meskerken 619. V.V.V.25 voor 0 (Roodenburg J.3*, O. Engel 12*). Gestaakt wegens regen. HaarlemV.R.A. Afgelast wegens regen. OVERGANGSKLASSE A.C.CH.R.S. Verregend. A.C.C. le in nings: 92 (H. Immig 12, W. Staats 19, D. Dissel koen 13, L. Woudstra 23*), A. v. d. Vegt 639, L. C. Wunder 15, C. Huinder 213, H. B. S. niet gebat. H.C.C. IllS.C.H.C. Gestaakt wegens regen. S.C.H.C. le innings: 181 voor 9 (Duin 72*). SpartaExcelsior Gewonnen door Sparta met 15 runs op de eerste innings. Daar kwam een jongen aan met een grooten schotel, waarop allerlei heerlijke beetjes lagen, waarop Hector direct begon aan te vallen. Maar Stan was er als de kippen bij en pakte gere geld onder den kop van den hond door allerlei lekkere stukjes vleesch weg. Hector zag die stukjes verdwijnen en keek met verbaasde oogen rond, daar hij niets zag. Toen Stan genoeg vleesch had verzameld, ging hij weg. Toen hij op vehigen afstand van den hond was gekomen riep hij: „Fijn hoor, dat komt ervan als je lieve kleine poesjes in de boomen jaagt." De maan schudde van het lachen. De poes smulde heerlijk van die fijne stukjes vleesch en Stan vertelde hoe hij die had bemachtigd. Tezamen lachten ze har telijk om de kostelijke grap die Stan den stouten hond had gebakken. Nu moesten ze nog wat melk voor het poesje heb ben en thans zou Pol er op uit gaaan. Maar Stan vond het beter dat hij zelf ging, want hij had weer een plannetje. Sparta: le innings 131 (Warburton 18, Vine 26, Wepster 10, W. Senn 44, H. Schilthuis 22), Oosterholt 661, G. Oosterholt 256, C. W®s man 212. t Excelsior: le innings: 116 (J. Oosterholt Z»> Hoenderop 32, Walbeek 28), J. Warburton 42 li C. Emeis 245, Brandt 427. TWEEDE KLASSE A R. en W. 2aA.C.C. II Verregend. R. fP W. 2a. le innings: 65 voor 9 (gestaakt). (Jhr. Elias 16, H. de Haan 12), P. Sanders Jr. 118,-A- Haalmeijer 729. S.C.H.C. II—V.V.V. II Draw. S.C.H.C. le innings: 113 (J. Groothoff 10, J. Kentgens 33. W. v. d. Kasteele 38), C. J. Spiers 5—45, A. Kost 441, B. Schoevaart 110. V.V.V. II le innings: 52 voor 3 (E. A. Kost 18 Kost Jr. 18* (gestaakt wegens regen). HerculesU.V.V. Draw. Hercules, le in nings: 115 (Roll 13, P. Dix 28, H. Keers 18. H. Cre- mer 15, B. Cremer 21) C Gravendaal 562, J. va» Beesd 4-36. U.V.V. le innings: 4 voor 45 (gestopt wegen® regen). (J. van Woersem 16), G. van Wijhe 3I' Kampong IIV.R.A. II Afgelast. TWEEDE KLASSE B Verregend. V.U.C. Quick (H.)—V.U.C. Innings: 20O voor 8. V.O.C. II—H.B.S. II Draw. V.O.C. II innings: 189 (Ingelse 32, Van der Gooi 25, Va» Vledder 47, Fontijn 16, Sissingh 18, J. Nieuwen burg 12, G. van Herwaarden 11*), Van Doorn 3—' 75, Borsboom 651, Van Hoepen 144. H.B.S. II, le innings: 601 (gestaakt wegen® regen) (Keiholz 19*. Wiemans 15. Van Hoepe» 20*), J. van Herwaarden 122. Excelsior IIA.S.V. Gewonnen door A.SY' met 29 runs. Excelsior II. 67 runs (Bakker 25, Zoetmulder 21), Beijer 834, Bezooyen 230. A.S.V. 96 runs (Van der Mur 20, Dalmeyer 27> Beijer 11) Zoetmulder 648, Rijnten 330. Hermes U.V.S. II—H.C.C. IV Gewonnen door Hermes D.VS. II met 26 runs. H.C.C. IV le innings: 104 runs. Hermes D.V.S. II, le innings: 130 runs. Ajax (L.)V.C.C. Verregend. Ajax, le li nings: 84, V.C.C. le innings: 38 voor 8 (gestaakt» DERDE KLASSE A V.R.A. IIIKampong II Verregend. Kar»' pong II. le innings: 121 voor 6 (gestaakt wege»s regen C.V.H. IIAjax (A.) Afgelast wegens rege»' K.N.S.M.—Olympia. Verregend. OlymP'9* le Innings 59, K.N.S.M. niet gebat. DERDE KLASSE B Hermcs-D.V.S. III—A.S.V. II Gewonnen d°°f Hermes D.V.S. III met 68 runs. Hermes D.V.S. III 107 runs, A.S.V. II 39 runs- H. C. C. VSparta II en A. C.Excelsior I' Verregend. 13 Naar de gelijknamige Fox-film Hij was stom geworden. Hier hield het ver stand op. In wat voor wereld leefde hij dan? Hij leefde, dat kon niet worden betwist. Maar daarmee was dan ook alles gezegd. Nu kon hij in dat hokje zitten en weer enveloppen vouwen, tot het eind zijner dagen. De vrije buitenwereld, waarin hij van kind tot man was geworden, waarin hü naar Afrika en naar Amerika gereisd was, waarin hij met mannen had gevochten en een kind gestolen, bestond niet meer. Hem restte een cel, drie wanden en één traliewand, die uitzag op een egaal geverfden muur. Er was geen hoop meer en geen leven, slechts vegeteeren: eten, drinken, werken, slapen, luch ten, wasschen, anders niet. Wat Danny bepeinsde, kon hij niet onder woorden brengen. Het kwam hierop neer: inge nieurs construeeren gevangenissen, die opzet telijk zóó gemaakt zijn, dat geen levende ziel er uit kan ontsnappen. Desondanks pogen zij, die hierin zijn vastgezet, te ontkomen. Zij stel len hun geduld, hun energie, hun sluwheid en ook hun hartstochtelijk verlangen, hun woesten vrijheidsdrang tegenover het vernuft en de techniek der ingenieurs En dan gaat het ge recht te keer, alsof een misdaad ware bedre ven! Maar niet alleen dit. Het gerecht kiest bovendien als hoofdschuldige: den man, die het niet gedaan heeft. Die nu ja wel heeft willen mééprofiteeren en óók gepoogd heeft te ontkomen, zooals alle anderen, maar die niet het sein gegeven heeft tot den opstand. En op hém daalt de toorn der menschelijke samen leving neer: hij krijgt levenslang! Wat voor krankzinnig besef van rechtvaardig heid hadden zijn medemenschen dan? Danny kwam er niet uit los.... Hij kon zijn gedachten geen gestalte verleenen, het bleef stroomen in zijn hersens en dat verblindde hem bijkans. Toen dan ook de „Professor" bij hem, in zijn cel gebracht werd, was hij totaal versuft en niet zooals de ander vreesde vol van haat en wraakgevoelens wegens de zoo onware getuige nis, welke Sturm had afgelegd. Dus was de „Professor" (die zoojuist vernomen had, dat ze nu wel een mooi stuk van zijn straf zouden afschrijven) mild gestemd en toen hij zich lang genoeg vermeid had in het aan schouwen van den tot marmer versteenden Danny, voelde hij, dat het wel kon lijden, hem een woord van troost te zeggen. „Levenslang", zei Sturm met zijn honingzoet stemmetje, „Levenslange gevangenisstraf" is meer een juridisch begrip dan een tastbare werkelijkheid! Kijk niet zoo dwaas, beste Danny! Wat het gerecht in werkelijkheid be doelt, is zestien, zeventien jaar. Vooropgesteld natuurlijk, dat je je verder goed gedraagt. Heb jij het soms ooit in de praktijk meegemaakt, dat iemand inderdaad levenslang in de gevange nis bleef? Hou het maar op zestien jaar, kame raad! Danny bleef zwijgen. Zijn hersens konden het ternauwernood meer in zich opnemen. Mijn woord van eer, Danny! zei Sturm. Zestien jaar, als je maar „model" je dienst doet. En verderwel, ik zal nu wel vrij spoedig loskomen. En dan zal ik heel wat méér voor je kunnen doen dan nü.... Hoezoo? Het was het eerste woord, dat eindelijk van Danny's lippen kwam. Wel-el.... advokaten, politici, menschen met invloed.... lui, die de fijne knepen ken nen.... die kan ik voor je aan het werk zet tenLaat deze kwestie aan mij over, vriend DannyDu wirst ja sehen. Danny zweeg en bleef zwijgen. Ben ik je vriend dan niet, Danny? Heb ik niet vóór je getuigd, zooveel als ik maar kón?.... Dit nu was een schaamtelooze brutaliteit van het kleine mannetje. Danny was te verslagen en te versuft, om dit te beseffen. Hij gromde diep in zijn keel, maar kon niet meer bedenken, wat de „Professor" voor het gerecht had ver klaard: Trouwens: de spreektrant van den heer Sturm was daar ter plaatse zoo intellectueel ge weest, zoo gekunsteld en deftig, dat de onont wikkelde medegevangenen het niet hadden kun nen volgen. Altijd ben ik je vriend geweest, Danny, van den dag af, dat je hier aankwam en direct een brief wou schrijven.,,. Wie verschafte je papier en potlood? Wie zorgde er voor, dat de brief gepost werd? Wie haalde jou naar den tuin van het Doodenhuis en leerde je rozen kwee ken? Wie.... Danny maakte keelgeluiden. Hij bekende zich zelf, dat hij véél aan den „Professor" te dan ken had, maar hij kon niet helpen, dat hij misschien zonder het zelf te weten zijn celge- genoot wantrouwde. Vertel mij nu maar van dien „Vriend Joe" en van die „Sheila" en van „Michael Steele" en ik zal, zoodra als ik vrij ben, zorgen, dat jij óók los komt!.... Wat weet jij daarvan? Danny schrikte zich een ongeluk. Daar praatte me die Sturm opeens over het diepste geheim zijns levens!.... Niets weet ik! antwoordde de dikke dwerg. Maar in je slaap had je het weieens over d^ namen. Dat kon ik niet helpen! zei Danny bot. Ik kan jou wél helpen als je mij in je ver trouwen neemt! Nu bleef het héél lang stil Eindelijk zei Danny heesch: Nee, ik vertrouw je niet! Dat heb ik niet aan je verdiend, Danny, dat is heel onrechtvaardig van je! Ik zeg het niet! Dan zul je in de cel moeten blijven, tot je een oude man bent, Danny! Ik kan wachten.... Je bent gek. En je bent onbillijk. Ik ben je Allerbeste vriend en je behandelt mij hoogst onrechtvaardig. Ik heb jou Alles verteld ■•an Bopton en zoo.... en van dat akkefietje in Wyoming.... en Alles.... En Jij?.... Nu, men vergist zich weieens in zijn medemenschen! Danny begon te spreken. Hij vertelde héél weinig, maar wat hij zei, was waar. Terwijl anderzijds opgemerkt moet worden, dat alles, wat Sturm ooit had opgebiecht tegen Danny steeds van A tot Z gelogen was geweest. En hiermee kunnen wij onze beschouwingen over de Rechtvaardigheid gevoeglijk sluiten.... XI EEN DEUR GAAT OPEN! Danny O'Neill werd getemd. Zijn zoo persoon lijke natuur ging het afleggen tegen den onver- biddelijken tijd en het even onverbiddelijke régime. Zijn dagen waren egaal grijs en zonder eenig avontuur. Alles wat er aan opwindends was geweest, aan persoonlijke ervaringen: rechters, die hem straften, menschen, die zijn toorn opwekten, rozentuinen, die verzorgd moesten worden, kansen op ontvluchting, mede gevangenen, die sarden, of zijn vertrouwen stalendat was Allemaal voorbij. Een grijn zend Niets was daarvoor in de plaats gekomen. De cipiers deden hun dienst en de gevangenen eveneens. Toen al heel spoedig „Professor" Sturm was afgezwaaid, werd zijn plaats inge nomen door een zekeren Wally Fiorsen, een bleeke, stille, welwillende en onbeduidende man, inschikkelijk, vriendelijk en een beetje suf. Met hem kon Danny het bést vinden. Wally stierf na een jaar of vier aan buikvliesontste- king. Toen kwam David Randal, die in karak tereigenschappen, zoowel als in uiterlijk zóóveel op Wally leek, dat Danny vrijwel geen verschil zag. David hield het langer uit. En het langste van allen hield de Graham-gevangenis het zélf uit, met haar onveranderlijken dienstroosters. Zij was een goed georganiseerd filiaal van de eeuwigheid, dat slechts dien éénen uitzonder lijken keer in heftige beroering was geweest. De muren waren onwrikbaar, de cipiers hadde» als slagwoord hun stage „Hou je mond dicht!' klaar en verder was er wérkelijk niets van be lang. Alles stond stil. Buiten raasde de wereld voort, als een hol lend paard, blind en schuimbekkend, regelrecht naar een onbekend doel. Eiken dag kwamen de dagbladen uit en vermeldden het nieuwste nieuws met koeien van letters. En af en toe was daar wel eens iets wetenswaardigs bij: Wapenstilstand, de Duitsche Keizer gevlucht naar NederlandVolstead Act: geen al®0" hol meer voor Amerika.... Charles Lindbergh vliegt over den Atlantischen Oceaan, heel Ierland gaat in vuur en vlam staan, de Ai»e* rikaansche oud-strijders kregen hun bonus e» tenslotte werd President Roosevelt herkozen. Dat is maar een losse greep uit het overstelpend feitenmateriaal, waarmee de wereld zich in eeh vrij korte spanne tijds heeft bezig te houden, maar Danny O'Neill wist er niet van en had er geen deel in. Zijn wapenstilstand was reeds lang gekomen, hij was niet, als de Duitsche Keizpc naar Nederland gevlucht en alcohol proefd hij al zoolAng niet meer. Ook vloog hij nie over een oceaan en zelfs de groote beroering in het Groene Erin liet dézen Ier koud. .(Wordt vervolg».' le

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10