UIT DEN OMTREK SPORT-MEDAILLES MAANDAG 26 JULI 1937 De toekomst van den D.H.A.K. te Heiloo Wijnands v. Rensen Om den Davisbeker m0 ATHLETIEK Regen en wind als spelbrekers ZWEMMEN OM DEN HAUSERBEKER H.P.C. wint de 3 X 2 K.M. estafette HAARLEM—V.R.A. C.V.H. Ill—C.V.H. IV C.V.H. IIAjax (A'dam) HONKBAL AjaxHaarlem 96 CRICKET JEUGD-CRICKET Haarl. C.B. XI—Rott. C.B. XI Blauw-WitH.H.C. 614 WIELRENNEN H. R. C. De Jonge Kampioen H.S.V. De Kampioen LAWNTENNIS EngelandVereenigde Staten 11 na den eersten dag W Tournament Jatiloo MOTORSPORT PIGORINI OVERLEDEN VIJF MENSCHEN GEDOOD Ontploffing in een kruitmagazijn Twee verdronken jongelieden geïdentificeerd BEVERWIJK DRIEHUISEN-VELSEN HEEMSTEDE HILLEGOM HAARLEMMERMEER Ondanks de zeer slechte weersomstandighe den zijn de athletiekwedstrijden voor junioren te Heiloo, zij het dan met veel stagnatie, toch "og doorgegaan. Herhaaldelijk moesten de Wedstrijden onderbroken worden wanneer de tegen zich wat al te mild toonde, terwijl bo- tendien de sterke wind extra-afbreuk deed San de prestaties. Het lijkt ons inmiddels ver standiger dat onder dergelijke omstandigheden ten wedstrijd wordt uitgesteld, ondanks het teit dat een 100-tal jongens zich reis- en in schrijfkosten hebben getroost. Natuurlijk trokken de jongens zelve zich wei- öig aan van het abnormale weer en er werd teet animo gekampt om de eerste plaatsen. De 'eUgd was verdeeld in twee groepen, n.l. juni oren A van 12 tot en met 14 jaar en junioren van 15 tot en met 17 jaar. Bovendien waren er nog eenige nummers ingelascht voor jon- tens van de organiseerende vereeniging HSV, j*ie den leeftijd van 12 jaar nog niet hadden tereikt. Het verwijt dat de organisatie minder vlot terliep kan men dezen keer niet aan de wed strijdleiding richten, omdat deze zich voor aParte moeilijkheden zag geplaatst. De beslis sing dat echter de finale 60 M. direct moest Worden overgeloopen, toen het tweede schot ten den seingever na een valschen start wei gerde, was minder juist. Dit overloopen had teker 15 minuten latér kunnen geschieden. Het aantal deelnemers aan dezen wedstrijd Was ruimschoots voldoende, reden waarom wij °P een herhaling van aparte junioren-wedstrij den meenen te moeten aandringen. De jongens hebben veel meer aan speciaal voor hen georga niseerde wedstrijden, dan aan aanvullingsnum- teers op programma's voor grooteren. Junioren onder de 12 jaar HSV: 60 M.: 1. J. jtaandorp, 9.4 sec.; 2. Haazelager, 9.9 sec.; Verspringen: 1. K. Haazelager, 3.65 M.; 2. J. duinwegen, 3.64 M.; Hoogspringen: 1. K. Haa- telager, 1.05 M.; 2. H. Groefsema, 1.00 M. Junioren A: 60 M.: 1. P. Derks, Holland, Haarlem 8.5 sec.; 2. K. Lamijn, HSV 8.8 sec.; 3- B. Pino, Holland, Haarlem. Verspringen: 1. P. Derks, Holland, Haarlem, *•45 M.; 2. W. Oud, KDO, Amsterdam, 4.33 hl.; 3. N.N., 4.28 M. Hoogspringen: R. Haazelager, HSV, Heiloo, *•25 M„ 2. K. Molenaar, Vios, Warmenhuizen, *•20 M.; 3. H. Pronk, Vios, Warmenhuizen, 1.20 hl. Kogelstooten: 1. K. van Maris, Holland, Haarlem, 8.55 M.; 2. U. Kops, HSV, Heiloo, e-07 M. Balwerpen: 1. H. Spaans, HSV, Heiloo, 25.35 II.; 2. B. Groepsma, HSV, Heiloo 16.85 M. 4 maal 80 M. estafette: 1. Holland, Haarlem, *8.6 sec.; 2. HS.V, Heiloo, 50 sec. Junioren B: 80 M.: 1. H. Thuis/ Jong-Leven, Amsterdam, 9.9 sec.; 2. A. Schrader, Jong- Leven, Amsterdam, 10.2 sec.; 3. J. Boon, G.V.O., Hrommenie, 10.2 sec. Verspringen: 1. H. Thuis, Jong-Leven, Am sterdam, 5.47 M.; 2. J. Boon, G.V.O., Kromme nie, 5.35 M.; 3. P. Heijsse, G.V.O., Kromme re, 5.30 M. Hoogspringen: 1. A. Schrader, Jong-Leven, Amsterdam, 1.45 M.; 2. W. Berkhout, GVO, Hrommenie, 1.45 M.; 3. H. Thuis, Jong-Leven, Amsterdam, 1.40 M. Kogelstooten: 1. D. Kaptein, DEM, Bever- Wijk, 12.31 M.; 2. J. Ooievaar, Vios, Warmen huizen, 10.96 M.; 3. J. v. d. Berg, Vios, War- teenhuizen, 10.76 M. Balwerpen: 1. G. Tesselaar, Vios, Warmen huizen, 26.15 M.; 2. J. Hompes, KDO, Amster dam. 25.20 M.; Th. de Bois, KDO, Warmen huizen, 23.85 M. 4 maal 80 M. estafette: 1. Vios, Warmenbui- 2en, 45 sec.; 2. HSV, Heiloo 45.2 sec.; 3. KDO, Amsterdam, 49 sec. Na roei- en motorbootwedstrijden was de Hoschbaan te Amsterdam Zaterdagmiddag het teoneel van zwemwedstrijden, welke door de WWemvereeniging de Dolfijn om den Hauser- heker werden georganiseerd. Het programma termeldde ten eerste de 3x2 K.M. estafette °m den Hauserbeker, terwijl voorts een aantal demonstraties en tot slot een waterpolo-wed- ®hrijd den verderen middag vulden. Het was «mmer, dat de weersomstandigheden fn het Scheel niet medewerkten. Voor de 3 x 2 K.M. estafette, waarvoor de terste zwemmers om bijna vier uur startten, hadden negen ploegen ingeschreven, w.o. twee Helgische. Demonstraties van zwemslagen door Jopie ■daalberg, Nida Senff en Ali Stijl, van esta- tettes door dames en heeren, van waterpolo en '6 verschillende onderdeelen daarvan, van de Aftisterdamsche reddingbrigade, van planking, v°ltooiden het programma en vormden een uit stekende propaganda voor de zwemsport. Alleen het slechte weer en het weinige publiek.... De uitslag luidt: 1. H.P.C. (Ten Hacken, ™*aurits en Sipkema) 1 uur 36 min. 54 3/5 sec.; Het IJ (winnaar van het vorige jaar, Met- tean, Moolenaar en Geerlings, 1 uur 38 min. ?4/5 sec. 3. A.Z. 1870 (Rattink, Wegenaar en ^Viitshuizen), 1 uur 41 min. 33 3/5 sec.; 4. rUgsche Zwemvereeniging De Baets (Lowijck Guilini) 1 uur 46 min. 20 4/5 sec.; 5. D.J.K. van Schouwen, H. Scheffer en J. c. Scheffer) Uur 46 min. 28 3/5 sec.; 6. V.Z.V. (Schoone, tesman en Swier) 1 uur 47 min. 21 2/5 sec.; 7. 6 Dolfijn (Lewis Jr., Stender en Bovenschen) Uur 47 min. 44 2/5 sec.; 8. U.Z.C. (Inder- •hauwe, Van Overhagen en Leersum) 1 uur 52 *hin 23 sec. De waterpolowedstrijd tusschen een Neder- BUdsch zevental en een Gentsch-Brugsche ,c°mbinatle was meer als oefening voor onze tebdgenooten bedoeld. Het werd een eenzijdig Belletje, waarin de Nederlandsche ploeg het egen de vermoeide Belgen niet moeilijk had. "te de rust, welke met 20 intrad, brachten Aze landgenooten den stand op 70. en P. Kruyt zeer goed werk als batsmen. De Rotterdammers toonden zich veel sterker. H.C.B. XI 74 (J. Sanders 22, P. Kruyt 20) en 698 (Sanders 13, van Loenen 17). J. Heyster 6—24 en 223, A. Fonteyn 28 en 73, P. Janse 1—3 en 1—10. R.C.B. XI 222 (A. Molenaar 85, H. Lammers 24, J. Heyster 38, Fonteyn 18, Zonneveld 11 en Tettelaar 11), H. Kleyntjes nam 664, P. Kruyt 2—34 en C. Feitz 1—52. Zondag moesten onze stadgenooten, die de laatste 2 weken fraai werk hadden geleverd door van H. D. V. S. en van R. en W. te winnen, on der buitengewoon ongunstige weersomstandig- reden den strijd aanbinden tegen de toekomstige kampioenen uit Amsterdam. V. R. A. had reeds dadelijk de luck door den toss te winnen, waardoor zij Haarlem naar de wickets kon sturen, een buitengewoon gelukkige keus, daar het wicket zeer onregelmatig was en het licht slecht. Het was vooral Glerum, die pro fijt trok van het slechte wicket en zoodoende 7 wickets nam voor 13 runs. Voor Haarlem openden De Lügt en Healey, doch zij wisten niet lang stand te houden, aan gezien De Lugt voor 7 gebowled en Healey door Ingelse voor 5 achter het wicket gevangen werd, welk lot De la Mar Sr. ook onderging. Allart en Rijpma wisten korten tijd stand te houden, doch ook hieraan maakte Glerum een einde, door Rijpma achter het wicket voor 4 gevangen te krijgen, terwijl niet veel later Allart voor 11' ge bowled werd. Kleefstra maakte het ook al niet lang, want toen Ingelse z'n 4de catch deed, was het zijn beurt om te verdwijnen. Hierna viel nog 1 wicket, n.l. dat van Voogd, die voor 0 gebow led werd. De la Mar Jr. (2 x) en Fortgens (Ox) wisten toen tot de lunch stand te houden. Het totaal was 34 voor het verlies van 7 wickets. Door den velen regen, die haarna viel, kon niet verder gespeeld worden, waardoor de wedstrijd verregend was. Voor V. R. A. bowlden: W. Glerum 713, H. Klink 017 en Inglish Arkell 03. Door den regen kon pas om 4 uur worden begonnen. De captain van het vierde had goed geraden en koos natuurlijk batten. Op 8 viel reeds het eerste wicket, maar dan komt de groote stand tusschen J. Jacobs en v. Saase; beiden worden reeds op 0 gemist en op 68 komt de scheiding als v. Saase wordt gevangen voor '11 gelukkige 30. Verder wordt er nu in hoofd zaak alleen door J. Jacobs gescoord. Op 123 voor 8 wordt de innings gesloten. J. Jacobs 39, A. v. Saase 30. Bowlingcijfers: J. Erdsieck 1 voor 30, L. de Noo 2 voor 39 en A. v. d. Sluis 4—47. Het vierde had nu nog 1 uur speeltijd over, zoodat deze tijd werd uitgespeeld al werden er toch nog runs gemaakt, vooral A. v. d. Sluis scoorde snel en wist A. v. Saase o.a. het veld uit te slaan voor 6. Toen de tijd verstreken was bleef A. v. dSluis met een harde 37 not out, A. Drees 12. Totaal 59 voor 2. Bowlingcijfers: A. v. Saase 1—24, F. Vogelsang 0—27, P. v. d. Vlugt 06 en F. Jacobs 02. CVH gaat na het winnen van den toss eerst fielden. Reeds spoedig komt het eerste succes als C. Feitz een goeden vang doet. Op 15 zijn reeds 3 wickets down, maar dan zorgt H. Blom- vliet dat er runs komen, zij het met medewer king van vrouwe Fortuna, daar hij eenige malen wordt gemist. Met de lunch is de stand 109 voor 5. Na de lunch bleef er regen vallen, zoodat er niet meer wordt begonnen. Vermelding verdient nog een fraaie running catch van P. v. d. Vlugt, evenals een zeer fraaie vang op point door C. Kwantes. H. Blomvliet bleef met een harde 71 not out (5x4-3x6), J. Thiry 14. Van de 5 bowlers had A. v. Saase het meeste succes 3 voor 2i verder A. Eelman 0—23, C. Feitz 0—19, D. de Vos 1—20 en J. de Wit 0—17. In een minder goed gespeelden wedstrijd heeft Haarlem, met acht man spelende, van het in het veld meer pratende dan spelende Ajax ver loren. Haarlem miste o.a. haar werper De Mon, die voor drie weken door zijn vereeniging is ge schorst. Nu begon Veenhof voor Haarlem te werpen, doch reeds na de eerste innings liet hij zich vervangen door Hunik, die zich niet onver dienstelijk van deze zware taak heeft gekweten. De inningscijfers zijn: Haarlem: 1—01—21—0—01 6. Ajax: 1—0—2—5—0—0—0—1 9. cl Hte jeugdelftallen van den Haarlemschen en ,6b Rotterdamschen Cricketbond speelden Za- teröag een wedstrijd op het terrein van Sparta Botterdam. De Haarlemmers die niet met J"! sterkste combinatie verschenen, verloren 148 runs op de 1ste innings. In het Rotter- jabische elftal waren verschillende jonge spe- v rs in actie, die veel voor de toekomst beloven yjAneer zjj hun spel onder goede leiding ont- ''•kelen, wij noemen o.a. A. Molenaar als bats- J. Heyster en A. Fonteyn als all-rounders, q de Haarlemmers deden H. Kleyntjes met A bal en J. Sanders als eerste-jaarscricketer Het is H. H. C. gelukt om de kampioenscan- didaten in eigen home te verslaan. Dit hebben de H. H. C.-ers voor een groot deel te danken aan uitstekend veldwerk. In de acht innings, die gespeeld zijn is slechts in de zesde innings een fout gemaakt. Hoewel het werpen aan beide zijden tamelijk zwak was, was het slaan ook maar zeer matig Door uitstekend veldwerk wist H. H. C. echter in totaal elf Blauw-Witters op de honken te houden. De inningscijfers zijn: H. H. C.: 2—0—3—2—6—0—0—1 14. Blauw-Wit: 0—0—0—1—1—4—0—0 6. Zondag liet bovengenoemde vereeniging een recordrit rijden over 50 K.M. voor den Uiten- boogaardbeker: 1. J. Munk, tijd 1 uur 31 min. 45 sec.; 2. de Vries, tijd 1 uur 37 min. 50 sec.; 3. H. Veerman, tijd 1 uur 38 min. 40 sec.. C-klasse: 1. Tichelaar 3TA K.M., 1 uur 16 min. 30 sec.; 2. C. Bijster, 1 uur 19 min. 18 sec. Junioren, 25 K.M.: 1 K. Neeft, 52 min. 47 sec. Overige renners opgegeven. Zondag werd 100 K.M. gereden voor A, B, en C-klasse met als uitslag: 1. R. Hessels, 2. A. Schaper, 3. P. Brey, 4. L. Schneider, 5. P. v. d. Weyden, 6. P. Bakker, 7. Burger, 8. Drogtrop, 9. Kinkel, 10. v. d. Nes, 11. Esveld, 12. v. Halem, 13. Jansen, 14 SchenT:, 15. J. Bos en 16 Dolfsen Junioren 40 K.M.: 1. Eldik, 2. Veen, 3. Anker, 4. Bakker, 5. Hessels. In verband met de uitgestelde kampioen schappen in het Stadion, Dinsdagavond geen vergadering. Woensdagavond 7 uur Baanwedstrijd Heem- steedsche Wielerbaan. Zondag 8 uur starten bü de Bruin. 't Medaillehuis Schoterw. 78 o. kaz. tel. 17256 Ruim 12.000 toeschouwers waren Zaterdag middag op het centre-court van Wimbledon aanwezig bij de eerste twee enkelspelen in de Challenge-round om den Davisbeker tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Zooals te verwachten was won Austin van Parker, ter wijl Budge den jongen Engelschman Hare ver sloeg, zoodat de stand na den eersten dag 11 is. In de eerste twee sets van de partij Austin Parker had de Amerikaan niets In te brengen. Austin speelde zijn gebruikelijk, klassiek spel, waartegen Parker vrijwel niets kon uitrichten. In den derden set evenwel zette de Amerikaan- sche speler alles op alles om de dreigende neder laag te ontgaan. Steeds weer probeerde hij aan het net te komen, maar de schitterende back hand van Austin verijdelde deze pogingen. Met harde, zuivere backhanddrives passeerde de Engelsche kampioen zijn tegenstander herhaal delijk, zoodat Parker als het ware aan de base line werd vastgenageld. Het werd wel een span nende strijd met zeer fraai spel, maar Austin bleef in de meerderheid en hij zorgde tenslotte voor een Engelschen 1O voorsprong door een 63, 62, 75 zege. Budge kreeg het in zijn eersten set tegen Hare verre van gemakkelijk. De jonge Engelsche speler trok dadelijk van leer, won zijn service, kwam op 400 en ging steeds beter spelen. Zijn vollies en services waren uitstekend. Hare viel voortdurend aan, kwam op 31, werd toen door een aantal prachtige slagen van Budge gepas seerd, nam na 44 weer de leiding en had bij den stand 54 nog slechts twee punten noodig om de game en daarmede den eersten set te winnen, toen de Amerikaan het gevaar inzag. Budge kwam met een aantal overmachtige canonballs los, zijn enorme backhanddrives waren den Engelschman te machtig en spoedig was het weer 66. Hare gaf het echter niet op. Hij gaf uitstekend partij, haalde moeilijke en soms onhoudbare ballen, maakte zijn slagen goed af en bezorgde Budge vele moeilijkheden. De Wimbledon-kampioen moest werkelijk al zijn talenten ten toon spreiden om het niet tegen Hare te moeten afleggen. Het werd 1313, maar toen kwam de reserve van Budge voor den dag. Hij verhoogde het tempo. Met niet te volgen snelheid suisden zijn drives langs de lijnen, langs Hare, zijn backhand was weer het machtigste wapen en met 1513 wist hij tenslotte toch nog te winnen. Hare had een ovatie van het publiek voor zijn werkelijk schitterend spel in ontvangst te nemen. Het bleek echter spoedig, dat de Engelschman meteen al zijn kruit verschoten had. Budge had in de volgende sets niet de minste moeite met Hare. die thans een schaduw was van den Hare uit den eersten set. Budge bracht de partijen op gelijken voet met een 1513, 61, 62- zege. De honderden deelnemers dan den Zondag gehouden jubileumtocht van den Kring Twente van R.K. Sportvereenigingen bijeen op het Burg. Vos de Waelplein te Oldenzaal, luisterend naar de toespraak van burgemeester Bloemer Door de ongunstige weersomstandigheden konden Zondag de demi-finales en finales niet gespeeld worden. Waarschijnlijk zullen deze nu verspeeld worden op Donderdag zoo noodig op Zondag a.s. De uitslagen der Zaterdag nog gespeelde wedstrijden luiden: Heeren-enkelspel B: K. v. Goelst slaat Droste 63, 75; Addicks slaat Ubbink 6^-3, 46, 61. Mr. Bierenbroodspot slaat J. ten Have 62, 3—6, 6—4. Dames-Enkelspel B. Halve finale: mevr. v. d. Klashorst slaat mej. Uytenhoghe de Mist 4—6, 62, 64. Mej. T. Leeuwenberg slaat mevr. Saarberg 6—1, 6—2. Dames-Dubbelspel B: Halve Finale: mej. T. Leeuwenberg en mevr. Nielsen slaan mevr. Kramer en mej. Mos 57, 6—4, 7—5. Gemengd Dubbel B: mevr, v. d. Klashorst en G. v. d. Klashorst slaan mej. Corba en Log gers 6—2, 6—2. Heeren-Dubbel B: J. v. d. Togt en P.. Hendricks, slaan G. v. d. Klashorst en H. Lazet 36, 63, 75. J. ten Have en Dickmann slaan Mos en Cats 6—0, 7—5. Addicks en G. Aanstoot slaan C. Cassée en M. Borgerding 62, 63. J. v. d. Togt en P. Hendricks slaan J. v. d. Stadt en Povel 46, 86, 64. Pigorini, die tijdens de Zondag verreden mo torraces om den grooten prijs van Rome een ernstigen val maakte, is aan de gevolgen daar van overleden. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage BELGRADO, 24 Juli (Havas). By een ont ploffing in een kruitmagazijn in het dorp Etragari bij Kragoejevats zouden vyf menschen om het leven zijn gekomen en een vijftiental gewond. Pas laat in den avond van Zaterdag is men er in geslaagd de beide jongelieden, die te Maastricht verdronken zijn te identiliceeren. Het zijn de zestienjarige J. G. van der L., ge boren te 's-Gravenhage en wonende te Heerlen en de zeventienjarige F. C., geboren te Heer len en wonende aldaar. Het machtigste middel om Gods ryk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt- katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921. EERSTE PLECHTIGE H. MIS Voor de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad was het gisteren een dag van bijzondere verheugenis. De eerw. pater J. Welage S.C.J., die voor enkele dagen de H. Priesterwijding had ontvangen, mocht in de parochiekerk, waar hij reeds als kind in het kleed van den misdienaar op de trappen van het altaar had geknield, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. De parochianen „van den Goeden Raad", zooals we in Beverwyk zeggen, hebben den feestdag met biyde instemming meebeleefd. Daar waren allereerst de buurtbewoners van den Alkmaarscheweg, waar de familie Welage woont, die, deelende in de eervolle vreugde der ouders, het zich tot een eer hadden gerekend, den jongen priester een feesteiyke ontvangst te bereiden. Aan den vooravond van den grooten dag hebben zij den Neomist per auto van het station gehaald en naar de ouderlüke woning begeleid, waarvan de ingang met prachtige bloemen, in witte en gele kleuren, was ver sierd. Intusschen had zich op het plein voor de parochiekerk de K.J.C. met haar vanen opge steld en stond een stoet van bruidjes gereed om den jeugdigen priester de kerk biiyien te leiden. Toen de neomist, in gezelschap van den Pas toor, den zeereerw. heer P. J. P. M. v. d. Pa- voordt, voor den ingang der kerk arriveerde, werd hij daar tevens ontvangen door de leden van het kerkbestuur en een groot aantal pa rochianen. Terwijl de stoet de kerk binnentrok, zong het koor, onder leiding van den heer L. Tervoort, het Veni Creator. Hierna werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de neomist door de pa rochiegeestelijkheid werd geassisteerd. Onder het Lof sprak de zeereerw. heer pas toor een kort begroetingswoord, waarby hy de parochianen van harte gelukwenschte nu een der hunnen, als pas gewyd priester, in hun midden is teruggekeerd. Voor hem en zijn naaste familie, maar ook voor de geheele parochie is dit van- byzondere beteekenis en om te verkrijgen, dat, op de voor spraak van O. L. Vr. van Goeden Raad, het verdere priesterleven van den neomist alle da gen moge zijn, zooals de dag van morgen zal wezen, verzocht Z.Eerw. zyn parochianen het Rozenkransgebed van dezen avond aan die intentie te wyden. Toen gisterenmorgen het plechtig offer een aanvang nam, was de kerk, die met een smaakvolle bloemenversiering prykte, tot in de uiterste hoeken gevuld. De jonge priester werd geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor als presbyter-assistens en door de beide eerw. heeren kapelaans als dia ken en sub-diaken. Na het Evangelie betrad pastoor v. d. Pa- voordt den kansel voor het houden van de feestpredikatie, waarvoor hij als uitgangspunt had gekozen de woorden, welke den profeet Sa muel werden toegeroepen, toen deze te Bethle hem kwam, om er Israels nieuwen koning te zalven: „En de ouden van de stad stonden ver wonderd en zij gingen hem tegemoet en rie pen hem toe: is uw komst een vreedzame? En hij antwoordde: mün komst is een vreedzame. Ik ben gekomen om den Heer een Offer te brengen; maakt u zelf heilig, opdat wij geza- meniyk den Heer het Offer kunnen brengen." De eerw. spr. wees er op, hoe treffend deze woorden van toepassing zijn op de gebeurtenis van dezen dag. Wat daar in Bethlehem gebeurd is. men zou zeggen: het heeft zich hier her haald. Een jeugdig gewijd priester komt terug in den kring van zijn naaste familie, van zijn mede-parochianen en talryke vrienden en het is, alsof allen voor zich aanvoelen dat die zelf de vragen en antwoorden hier, zij het in ande ren vorm, plechtig worden herhaald. De priester is de brenger van den vrede des harten, die de kostbaarste weldaad is. Al be zitten wij alles, wat de wereld ons kan geven, maar wij missen den vrede, dan zijn wy de meest beklagenswaardige menschen. Zeker, de beschaving der wereld heeft ons veel gebracht, dat wy niet gaarne zouden willen missen, maar de zoete melodie van het vredes- woord, eigenlijk het eenige, waar de mensch behoefte aan heeft, wordt niet gehoord. De priester brengt den vrede, maar niet zoo als de wereld dat bedoelt. Aan het Kruis is eenmaal een zware schuldbrief vernietigd tus schen God en de menschen. De priester, als de vertegenwoordiger van Christus, heeft den plicht en de roeping, dien heiligen vrede van het Kruis te halen en hem uit te deelen onder het volk. Op dezen dag is een nieuwe vredesbode, een nieuwe dienaar in de rijen der priesters opge nomen. En de parochianen mogen een triomf lied aanheffen en God danken, dat het Hem behaagd heeft, den nieuwen priester uit hun midden te kiezen. Pastoor v. d. Pavoordt richtte zich hierna tot den neomist en verzekerde, dat de geheele pa rochie met hem medejuicht op dezen, den schoonsten dag van zijn leven. Er wacht den jongen priester een grootsch werk, grootscher nog, wanneer het wellicht in verre binnenlan den moet worden verricht. Mocht het zoo zyn, dat God hem daarvoor bestemd heeft, dan zal het gebed van deze, zijne parochie, hem ver gezellen. In treffende bewoordingen wees Z.Eerw. ver volgens den neomist op de beteekenis van zyn priesterlijke taak. Als ge naar het volk gaat, aldus de eerw. spreker, zal het u in zijn eigen toonaard toe roepen: is uw komst een vreedzame? Kinderen zullen het in hun taal vragen; wees voor hen een priester, die de heilige onschuld wil bewaren en zy zullen u dankbaar zyn en u aanhangen. Het zal u, op andere wyze, worden toegeroe pen in den biechtstoel; wees daar een barm hartige Christus en bedenk, dat de breuk niet geschied is aan de zyde van Christus, die den zondaar met zyn genade blijft achtervolgen. En wanneer het U gevraagd wordt in de hui zen der zieken, zegt tot hen, dat gy hun den zegen wilt geven als onderpand van den he- melschen vrede. De eerw. spreker wees hierna op het geluk der ouders, wier priesterzoon thans zijn arbeid begint. Vele jonge priesters moesten de ouder- ïyke genegenheid reeds missen; deze mag nog aan de gedachtenis der levenden de namen van vader en moeder toevoegen. Zich tenslotte tot de parochianen richtende, spoorde de gewijde redenaar allen aan, om de weldaad van het priesterschap te biyven waardeeren, door den priester eenheid en ge hoorzaamheid en liefdevolle toewyding te blij ven betoonen. Maakt Uzelf heilig, aldus besloot de eerw. spreker, opdat ge waardig kunt zyn, dit H. Of fer aan God op te dragen. Het Misoffer werd hierna voortgezet, waarby het zangkoor op verdienstelijke wijze de Missa Pontificalis, van Perosi, ten gehoore bracht. Het was een moment van eerbiedige ont roering, toen de jonge priester aan ouders en bloedverwanten de H. Communie uitreikte. Nadat de zegen met heb Allerheiligste was gegeven, zong het zangkoor den neomist nog een cantate toe, gecomponeerd door Jos. de Klerk, waarmede de immer schoone plechtig heid ten einde was. Des middags was er receptie in de pastorie, waarby velen van de gelegenheid gebruik maak ten om pater Welage geluk te wenschen. Daar onder waren de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, die vergezeld was van zyn echtge- noote en de heer N. J. Out, wethouder der ge meente. De feestdag werd besloten met een plechtig danklof, gecelebreerd door den neomist. M. U. L. O. Voor het M. U. L. O.-diploma slaagden deze week: G. Burgers, R. Boon, J. Nederkoorn, H. Gomes, Gonnie Karsten, L. v. Heugten, J. Bonarius, J. v. d. Pieterman, A. Schoorl, H. Verhagen, M. Vlaarkamp en P. Kokx, allen leerlingen van de R. K. Muloschool alhier, hoofd de heer B. Q. Schouten. Verplaatsing. De R. K. Modevakschool St. Anna en de bewaarschool, die gevestigd zijn in 't Huis te Velsen", worden met 1 September a.s. verplaatst naar het gesticht „De Voor zienigheid" aan de Schaepmanlaan. Wijziging voorwaarden geldleeningen B. en W. schrijven aan den Raad: Met verschillende geldgevers, met wie de ge meente geldleeningen heeft gesloten, hebben B. en W. overleg gepleegd om te komen tot wijziging van de voorwaarden dier geldleeningen. Het re sultaat van dit overleg is, dat B. en W. ten op zichte van een zestal geldleeningen, waarvan het restant in totaal nog' bedraagt f 1.742.500.—, tot overeenstemming zyn gekomen omtrent de nieuwe voorwaarden. Deze komen neer op het volgende: De rente van de geldleening, oorspronkelijk groot f 830.000.—, per resto f 729.500.—, aange gaan krachtens raadsbesluit van 23 Februari 1935, wordt ingaande 1 December 1937 van 4 teruggebracht tot 3% met het recht van de geldgeefster om na 15 jaar de rente voor den verderen duufr te brengen op ten hoogste 4 De rente van de geldleening1, oorspronkelijk groot f 360.800.—, per resto f 358.500.—, aange gaan krachtens raadsbesluit van 30 Juli 1936, wordt ingaande 15 Augustus 1937 van 4% te ruggebracht tot 3% De rente van de geldleening, oorspronkelijk groot f 250.000.per resto f 212.500.aange gaan krachtens raadsbesluit van 31 Maart 1932, wordt ingaande 1 November 1937 van 5 yt te ruggebracht tot 314 met recht van de geld geefster om na 10 jaar de rente op hoogstens 4 te brengen. De rente van de geldleening, oorspronkelyk groot f 200.000.per resto f 195.000.aange gaan krachtens raadsbesluit van 26 Maart 1936, wordt ingaande 1 October 1937 van 4% te ruggebracht tot 3% gedurende de eerste 10 jaren, terwijl de rente daarna voor den verde ren duufr der leening zal worden bepaald op 4 °/o. De rente van de geldleening', oorspronkelijk groot, f 50.000.per resto f 48.000.aangegaan krachtens raadsbesluit van 30 Juni 1936, wordt ingaande 1 November 1937 van 4Va terugge bracht tot 3 y, gedurende de eerste 15 jaren, met het recht van de zijde van de geldgeefster om na 15 jaar de rente der leening te bepalen op maximum 4 De geldgever van de geldleening oorspronkelijk groot f 250.000.per resto f 199.000.aange gaan krachtens raadsbesluit van 23 Februari 1932, rentende 5 y, is bereid voor genoemd restant een nieuwe geldleening aan te gaan te gen een rente van 3% koers 100 met de bevoegdheid van de zijde van den geldgever om de rente ingaande 1 December 1947 of 1 Decem ber van elk volgend jaar te herzien, echter niet boven 4 Gemeenteraad Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Don derdag 29 Juli des avonds 8 uur gfehouden. De agenda vermeldt o.a.: Wijziging voorwaar den geldleeningen; Benoeming onderwyzeres o. 1. school Voorweg; Koopen en ruilen van gemeen te-eigendommen; 8e Wijziging Algemeene Poli tieverordening. Kindsheidsdag Voor den eersten keer werd' in de parochie van O. L. Vrouw Hemel vaart een z.g. Kindsheidprocessie gehouden, waaraan circa 190 kinderen deelnamen. Aan de kleeding was, vooral door de medewerking van de Broederschap der H. Kindsheid, de uiter ste zorg besteed en het geheel zag er dan ook keurig uit. Het wns wel jammer dat. door bet, slechte weer de processie enkel in het kerkgebouw moest gehouden worden. Het kerkgebouw was meer dan vol met belangstellenden. Tijdens een kort Lof hield de zeereerw. heer pastoor Van Noort een toespraak, waarin hij schetste de bedoeling van dezen middag, n.l. het aansporen om toch vooral te bidden voor de missionarissen en trouw het kleine pen ninkje te offeren, zoo onmisbaar voor de voortzetting van den arbeid. Missie-naaivereeniging De tentoonstelling, gisteren in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg gehouden, van de door de Mis sie-naaivereeniging vervaardigde priesterpara menten, heeft, niettegenstaande het slechte weer, nog veel belangstelling getrokken. Wie nog geen busje heeft kan dit aanvragen by mej. De Wildt, Heerenweg 106, tegenover het R. K. Vereenigingsgebouw. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: W. A. Touw, Eikenlaan 25, porte- monnaie met inhoud; J. Leuven, Borneostraat 39, polshorloge; Steenbrink, Oude Posthuisstraat 17, portemonnaie met inhoud; Prof. v. Sloch- teren, Heemsteedschedreef 11, geldstuk; v. d. Velde, Berkenlaan 21, armbandhorloge; Meijte- nare, J. v. Campenstraat 11, vulpotlood; Misset, Bronsteeweg 9, hondje; L. Jansen, Havenstr. 19, rijwielbelastingmerkA. Willems, Glipperweg 93, wandelstok; Jac. v. Ruijsdaellaan 6, hond (fox); Kramer, Binnenweg 31, vlonder; Smit, Borneo straat 43, rijwielbelastingmerk in etui; Bureau van politie, ceintuur; Mevr. Bronkhorst, Clivia laan 14, rywielbelastingmerk; v. d. Broeke, Heemsteedschedreef 282; van der Heijden, Camplaan 22, bril; Van Dartelen, Koediefslaan 42, pakje inh. scheermesjes; R. Wey'ers, Lombok straat 37, twee scharen; Nooy, Bennebroekerlaan te Bennebroek, beursje met inhoud; M. Blom, zyistraat 56, Haarlem, zijde spek; H. Blauwhof, Raadhuisstraat 86, huissleutel; Otte, Kastanje laan 28, zwempak; Bureau van politie, etui met schrijfbehoefte; P. ten Hoeve, Postlaan 12, grijs jasje; Haven, Sumatrastraat 10, kinderjasje; Vester, Koediefslaan 49, Fransch gebedenboekje; W. Volkers, Dr. P. Cuijperslaan 22, rozenkrans; G. Tukker, Molenlaan 56, portemonnaie met inhoud; M. Gadsonides, Ant. Duykclaan 4, hond (spaniel). Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 19 tot en met 24 Juli genomen 458 douchebaden en 20 kuipbaden. Aan 23 kinderen werden een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 60 volwassenen gebruik gemaakt. Koopen en ruilen. B. en W. stellen den raad voor te bepalen, dat B. en W. bevoegd zyn tot het koopen en ruilen van gemeente-eigendom men en het aanvaarden om niet van grond, als mede om de gekochte of om niet verkregen grond zoonoodig als openbaren weg aan te leg gen, mits: de voor de gemeente aan iedere transactie verbonden lasten niet meer zullen bedragen dan 300.over elke transactie vooraf het oordeel wordt gevraagd van de Commissie voor Openbare Werken en dat by verschil tusschen B. en W. en genoemde Commissie, de Raad de beslissing aan zich voor behoudt; aan den Raad eenmaal 's jaars een overzicht wordt gegeven van de door B. en W. te dezer zake genomen besluiten. St. Vincentiusfeest. In de St. Josephkerk alhier werd op Zondag 25 Juli 1937 het feest van den H. Vincentius a Paulo (19 Juli) als patroon van de St. Vincentiusvereeniging op luisterrijke wyze gevierd. De Hoogmis om 10 uur werd opgedragen tot intentie van de leden en weldoeners van de St. Vincentiusvereeniging en des avonds werd een plechtig Lof gecelebreerd door den Zeer. Eerw. Heer H. Bosch met assistentie van de beide kapelaans. Aan den oproep tot groote deelneming aan deze luisterryke viering was algemeen gevolg gegeven en vooral in het Lof was de kerk tot in de uithoeken bezet. In de plaats en uit naam van het bestuur van de St. Vincentiusvereeniging gaf pastoor van Leeuwen een kort verslag van de werk zaamheden van de vereeniging over 1936, waar na de Zeereerw. Heer W. Bosch zyn liefdadig- heidspreek aanving met als tekstwoorden: „Weest barmhartig." Steun aan de St. Vincentiusvereeniging ge schonken is steun op de eerste plaats aan den armen medemensch, op de tweede plaats aan de H.H. Vincentianen, die ter goeder ure en ter goeder plaats Uwe gaven weten te bren. gen, maar vooral op de derde plaats steun aan U zelf, omdat de aalmoes is genoemd als een van de middelen tot uitboeting van tijdelijke^ straffen. Het was een prachtig geslaagd feest met, naar wy hopen, een succes voor de St. Vincen tiusvereeniging van de St. Josephparochie. Koninginnefeesten Het bestuur van de Oranjevereeniging te Hoofddorp, hetwelk thans is samengesteld uit de heeren P. Heilker, voor zitter; Mr. J. E. Goudsmit, vice-voorzitter, S. G. Thuis, secretaris; P. K. Kistemaker, 2e secr. en G. W. van Driel, penningmeester, heeft besloten op 31 Augustus ter herdenking van den verjaar dag van H. M. de Koningin, op zeer bescheiden voet feestelykheden te organiseeren, mede in verband met de te verwachten heuglijke gebeur tenis in de Kon. familie. Het plan wordt over wogen om op het gemeentelijk concours-terrein een historisch spel op te voeren, bekend als ,.De mislukte aanslag op Lochum" en 's avonds film- vertooningen in de openlucht te doen plaats hebben. Het kinderfeest zal zich ditmaal in hoofdzaak bepalen tot het bijwonen van genoemd histo risch spel. Het bestuur van de Oranje-vereeniging „Bad- hoevebuurt en omstreken" heeft het Koningin- nefeest bepaald op 31 Augustus, 1 en 2 Septem ber. Het steeds goed verzorgde programma met goede muziek, verschillende groote attracties, vuurwerk, volksspelen en vooral de dag voor de ruim 900 kinderen is dit jaar aangevuld met ruitersport en prachtige nummers van dames en heeren gymnasten. De postverzendingen in Haarlemmermeer Na de gedeedteiyke opheffing der Haarlem- mermeeriynen hetgeen direct tot gevolg had dat uit verschillende deelen van deze uitge strekte gemeente geen poststukken per trein meer worden vervoerd heeft de regeling om trent de postverzendingen uit Hoofddorp een wyziging ondergaan, die niet in elk opzicht als een verbetering is te beschouwen. Eensdeels omdat het aantal buslichtingen is ingekrompen en anderdeels omdat de verzen ding der poststukken uit Hoofddorp, 2»oaIs voorheen rechtstreeks per trein geschiedde, in plaats van twee uur thans eerst te ruim drie uur per postauto naar Haarlem plaats heeft. Het gevolg hiervan is dat brieven, die voor heen in vele plaatsen elders nog in de avond bestelling kwamen, nu eerst 's morgens door den geadresseerde aldaar worden ontvangen. Het zou dan ook alleszins aanbeveling verdienen wanneer voor de middagverzending de route met den postauto pl.m. anderhalf uur kon wor den vervroegd. In de voor de buslichtingen te Hoofddorp vastgestelde uren zit één groote tusschenruim- te, die wel zeer opmerkeiyk is. Er heeft aldaar buslichting plaats voor de daarby aangeduide richtingen, te 5.30, 7 uur, 14.35, 17.05, 18.15 en 20.04. Tusschen de 2e en 3e lichting alzoo een gaping van ongeveer 7 uur. Nu is er te 10.30 en 1130 's morgens wel ge legenheid om met den autobus van M. en K. brieven enz. respectieveiyk voor de richtingen Haarlem en Amsterdam mee te geven, maar dit gaat in zooverre "buiten de postadministra tie om dat aan deze verzending geen buslich ting ten postkantore is voorafgegaan, omdat deze stukken door of namens belanghebbenden persoonlijk aan den autobus moeten worden ge bracht. Vroeger was er 's morgens te 10.30 uur nog een lichting voor de richting Leiden; deze kwam echter kort voor de opheffing van de spooriyn Hoofddorp—Leiden te vervallen, terwyi er voor een postverzending op dit uur geen andere rege ling in de plaats is getreden. Als een verbetering is wel aan te merken dat te Hoofddorp 's avonds de lichting van ongeveer 7 uur een uur later is gesteld voor de verzen ding te 8.30 uur van de brieven enz. per auto bus waaromtrent met de postadministratie een regeling werd getroffen. Met deze latere ver zending wordt ook nog aansluiting op de nacht treinen verkregen. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11