De Palestina-debatten in het Lagerhuis TELUGNAARJ /~n r\ 'GOD' j Nieuwe botsingen te Langfang in Noord-China N TEGEN BOKSPRACTIJKEN TEGENSTAND DIE NIET WAS VERWACHT DE WIJZIGING IN HET VOLKSFRONTPROGRAM Japansche telefoonlijnen doorgesneden MAANDAG 26 JULI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT De houding van de conservatieven De katholieke pers op de Philippijnen Uiteenzetting van minister Dormoy te Lens voor de socialistische partij Jamboree Chautemps pleit voor de „orde op straat" A A Het Comité der Kath. Actie „Voor God" heeft op c/roote biljetten "bovenstaande plaat van H. Bijvoet verspreid aan alle stations in Nederland De perscampagne tegen kolonel De la Rocque De Chineesche stellingen door een escadrille Japansche vlieg tuigen gebombardeerd De politieke situatie zeer verward De opwinding te Shanghai Parlementszitting in Japan geopend Soeng Tsje Joean beveelt tegenstand Preeken en retraïten in gebarentaal Bijzonder Apostolaat van een Zuid-Afrikaansch priester Zes dooden' bij een autobotsing Ontploffing op een petroleumveld San Salvador verlaat den Volkenbond m ,nsc® de° R.H.B.S. te Purmerend Het heeft ongetwijfeld opzien gebaard, dat de Engelsche regeering, daartoe ge dwongen door conservatieve afgevaar digden, heeft moeten toestemmen in uitstel van de door haar ingediende motie, welke tot strekking had goedkeuring te verkrijgen op het ontwerp ter verdeeling van Palestina in drie deelen: een Arabischen en een Joodschen staat en een Britsch mandaat. Men had dit niet ver wacht. Men had algemeen aangenomen, dat het socialistische amendement op de Regee- rmgsmotie verworpen zou worden en dat het Huis met overgroote meerderheid zijn goedkeu ring zou hechten aan de voorstellen der regee ring. Onze Londensche correspondent is terecht van meening, dat aan dezen onverwachten loop van zaken niet zoo heel veel beteekenis moet worden gehecht. In de hoofdlijnen vereenigen zich de conservatieven zonder twijfel met de oplossing, die in het „Rapport der Koninklijke Commissie" aan de hand wordt gedaan. De cvergroote meerderheid hunner erkent de nood zakelijkheid van verdeeling in het belang van Engeland zelf. Niets wijst er op, dat er ernstige plannen bestaan de adviezen der Commissie te verloochenen. Wat werd van het Lagerhuis ver langd? Dat het erkennen zou dat er redenen zijn om verandering te brengen in het Mandaat, en dat vergunning van den Volkenbond zou worden gevraagd om hiermede aan te vangen op den grondslag van de voorstellen der Pales- tina-Commissie. Niets anders werd dus van het Lagerhuis verlangd dan dat het het verdee- lingsplan in beginsel zou goedkeuren. Door dit te doen zou het zich niet uitspreken over de onderdeelen van het plan: over grensregelin gen, financieele schikkingen, bescherming van minderheden enzoovoorts. In het socialistische amendement werd voorgesteld dat het plan eerst door een Commissie uit de beide Huizen onderzocht zou worden. Een der voornaamste bezwaren tegen dit voorstel was dat dan de Regeering niet in staat zou zijn het plan tijdig aan den Volkenbond voor te leggen. Er waren meer bezwaren van politieken en anderen aard, maar het zooeven genoemde was toch verreweg het belangrijkste. Klaarblijkelijk was het 't doel der socialisten het verdeelingsplan in discrediet te brengen. KJ De kritiek, uitgebracht door den socialis- tischen woordvoerder, Mr. Morgan Jones en vooral die van den liberalen leider Sir Archibald Sinclair was in vele opzichten belang wekkend. Niemand zal ontkennen dat „verdeeling" een „experiment" is en evengoed mislukken kan els de Mandaat-politiek. De kritiek maakte blijkbaar eenigen indruk op den minister, Mr. Ormsby-Gore, die zich beijverde het Huis te verzekeren dat het plan nog niet behandeld werd in zijn eindvorm. Maar Mr. L. S. Amery, een gewezen conservatieve minister van Ko loniën, en in deze hoedanigheid reeds min of meer een deskundige, keurde het plan in groote lijnen wel goed, maar oefende er toch eenige zeer scherpe kritiek op uit, en gaf te kennen dat het Parlement meer tijd gehad moest hebben cm het verdeelingsplan onder de oogen te zien. In den loop der debatten werd het voortdu rend duidelijker dat leden van alle partijen van oordeel waren dat dieper op het plan moest worden ingegaan alvorens van het Huis ver langd kon Worden dat het zijn goedkeuring hechtte aan de verdeelingspolitiek der regee ring. Mr. Winston Churchill was druk in de weer. Men zag hem „oversteken", zooals de technische term luidt, naar Mr. Lloyd George, met wien hij een fluisterend gesprek voerde. Daarna pleegde hij overleg met andere leden, en ten slotte fluisterde hij kapt. Margesson, den voornaamsten regeerings-Whip, iets in het oor. Het resultaat van al die bedrijvigheid was een amendement, dat het aan de regeering mogelijk maakte haar plan aan Genève voor te leggen, maar het oordeel van het Parlement opschortte totdat volledige détails ter beschikking zouden zijn. Dit amendement had klaarblijkelijk de in stemming der regeering, die natuurlijk ook zeer goed gemerkt had dat er ontevredenheid heerschte over de manier waarop zij de zaak door het Lagerhuis wildé „jagen". Maar het was niet alleen een middel om tegemoet te ko men aan den algemeenen wensch thans nog geen bindende uitspraak te doen, doch tevens om de regeering in staat te stellen het plan aan den Volkenbond voor te leggen, zonder dat het als het ware „belast" zou zijn met een „ver deelde stemming" van het Lagerhuis. Het stond immers vast dat de Socialisten en Oppositie liberalen, maar ook een zeker aantal aanhan gers der regeering (waaronder eenigen der Joodsche conservatieven) zouden tegenstem men. Mr. Churchill's amendement was dus alles behalve onaantrekkelijk voor de rdgeering. die de zaak alleen had willen overijlen met het oog op Genève, doch geenszins om te kort te doen aan het recht van kritiek van het Huis. Nu is het Waarschijnlijk dat de houding der Conservatieven vooral ingegeven Werd door zekere ontstemming over de manier waarop de regeering het Parlement had willen „forceeren". Op dit punt zijn Britsche volksvertegenwoordigers zeer licht geraakt. Aanvankelijk scheen de poging van Mr. Chur chill, eenstemmigheid te verkrijgen, te zullen mislukken. Mr. Tom Williams, de socialistische afgevaardigde, beklaagde zich erover dat door aanneming van Mr, Churchill's amendement het Huis feitelijk toch gebonden zou worden door het verdeelingsplan. Nadat Mr. Williams gesproken had, verklaar de Lord Winterton namens de regeering het amendement van Mr. Churchill te aanvaarden. Tevens verzekerde hij, dat, wat er ook te Ge nève gebeuren mocht, het Huis ten volle in de gelegenheid zou worden gesteld het Palestina- plan in al zijn onderdeelen te behandelen. De motie der regeering werd verworpen een formaliteit die noodzakelijk was om den weg tot een compromis te bereiden, maar die na tuurlijk in het minst geen nederlaag van de regeering inhield aangezien deze reeds het amendément-Churehill aanvaard had. Hierop kwam het socialistische amendement aan de orde, waarop Mr. Churchill zijn eigen amende ment daarop indiende, dat nu den voorrang had. Maar de eer van den dag kwam toe aan Mr. Lloyd George, die weder een amendement op het amendement van Mr. Churchill voor stelde. Het beoogde, blijkens de toelichting die Mr. Lloyd George gaf, den min. van Koloniën de gelegenheid te laten nog andere voorstellen betreffende de toekomst van Palestina te doen zonder dat ondertusschen het „Rapport der Koninklijke Commissie" overboord geworpen Werd. Mr. Churchill haastte zich het amende ment te aanvaarden. De minister van Koloniën en Mr. Attlee, de leider der Oppositie, verklaar den zich eveneens ermede accoord. De beoogde eenstemmigheid bereikt. De minister van Koloniën zou nu naar Genève kunnen gaan zonder dat hij door het Parlement, maar ook zonder dat het Parlement door hem gebonden was. Dit is de beteekenis van de debatten in het Lagerhuis. De heele zaak is wel een kwestie van procedure geweest. Mogelijk is ook, dat de opvatting juist is, dat het Verdeelingsplan in het Lagerhuis een voorloopig échec geleden heeft, en dat de regeering reeds eenige stap pen achteruit gegaan is. Hoe zij ook over zekere détails moge denken, de overgroote meerder heid in het Parlement zal zeer zeker haar goed keuring hechten aan het beginsel van Verdee ling. Alleen voelt zij geen neiging zich door den minister een meening te laten opdringen, en hiervan heeft zij gisteren duidelijk blijk gege ven. lieke kranten en tijdschriften; doch er zijn kranten, die slechts 50 betalende abonnë's heb ben. In het rapport wordt tenslotte gezegd, dat door samenvoeging en onderlinge samenwerking van deze bladen, het aantal abonné's op deze uitgaven in 5 jaar tijd gemakkelijk tot 50.000 zou kunnen worden opgevoerd. De Nationale Directeur voor de Propaganda van de Katholieke Pers heeft in zijn rapport aan het Episcopaat der Philippijnen medege deeld, dat een Nationale Katholieke Pers op de Philippijnen thans werkelijkheid is geworden. In de periode van 31 October 1935 tot 1 Fe bruari 1937 is het aantal betalende abonné's van de „Commonweal Publicaties" gestegen van 953 tot 13.792. Deze onderneming verzorgt de uit gaven van „The Philippines Commonweal", het officieele orgaan der Katholieke Actie en 5 kranten (3 in de inlandsche taal, een in het Engelsch en een in het Spaansch). Deze opbloei der katholieke pers heeft tot gevolg gehad, dat ook de niet-katholieke bladen meer aandacht zijn gaan besteden aan de katholieke berichten, terwijl ook de houding dezer bladen dusdanig gewijzigd is, dat aanvallen op de katholieken thans achterwege blijven. In totaal zijn er op de Philippijnen 43 katho- Padvinders, onthoudt dat Purol het eenige middel is om vlug een doorgezeten, zonver brande of stukgeloopen huid, alsmede geblaarde stukgeloopen voeten, te verzachten en te genezen. LENS, 26 Juli (Havas). De socialistische minister van Binnenlandsche Zaken Dor moy heeft gisteren in een bijeenkomst al hier de oprechte en loyale samenwerking van zijn partij met de voortgezette volks- frontregeering Chautemps bevestigd, en de nutteloosheid aangetoond van de praatjes, die deden gelooven, dat er een scheiding tusschen radicalen en socialisten was ont staan.. Elk der partijen van het volksfront heeft haar eigen voorkomen. Dit kan niemand van ons be letten op loyale wijze mede te werken aan een gemeenschappelijk opgesteld programma, zooals wij op het oogenblik medewerken in deze' re geering aan het werk var.' het gezond maken der financiën, dat Wij hebben aanvaard en waaraan wij onze eenstemmige goedkeuring hebben gegeven. Dormoy herinnerde er aan, dat de jongste crisis nieuwe problemen stelde, hetgeen de so cialistische partij er toe bracht een wijziging voor te stellen in het programma van het volks front, een wijziging, welke echter niet als defi nitief mag worden beschouwd voor de aanvaar ding door alle andere partijen van het volks front. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de redenen, welke de socialistische partij er toe brachten grondwetswijziging als noodzakelijk te zien, wees Dormoy er op, dat Frankrijk trouw blijft aan zijn ideaal, vrede in vrijheid voor zich en voor alle anderen. Het laatste woord moet niet zijn aan het kanon, maar aan den vrede en aan het recht. Het sluit daarbij niemand uit en richt zich tegen geen enkel volk of regiem, doch blfjft gehecht aan het principe der col lectieve veiligheid. Indien dit vroeger zou hebben bestaan, had b.v. nooit sprake kunnen zijn van een verdee ling van Polen. Het zal een voortdurende eer zijn voor de regeering-Blum zoo goed voor de bewaking van den vrede te hebben gestreden, evenals het een plicht van de tegenwoordige volksfrontregeering zal zijn op dezen breeden weg, welke voor alle volken openstaat, voort te gaan. Tijdens een feest in het departement Loir et Cher heeft minister-president Chautemps een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide in verband met de voorstellen van de socialistische partij inzake het nieuwe programma van het volksfront, dat de regeering haar best heeft gedaan het evenwicht van de begrooting te her stellen, de sociale conflicten te verzoenen en de orde te handhaven. Spr. wees erop, dat ieder weet, dat zonder de rust op straat geen activiteit in de pro ductie mogelijk is. Deze taak van den mi nister-president wordt niet vergemakkelijkt door politieke demonstraties. Boven de partijen staat het leven van het land, waar voor de regeering verantwoordelijk is. De regeering zal zich streng houden aan de regeeringsverklaring, welke door de meerderheid van de samenstellende partijen is goedgekeurd. De socialistische en republikeinsche unie, wel- B WSm ke dertig afgevaardigden in de Kamer heeft, en waarvan Paul Boncour voorzitter is, heeft aan het einde van haar congres een motie aan genomen, waarin trouw aarj het volksfront wordt uitgesproken. Zaterdagavond heeft te Rijssel een zekere Thibaut, lid der communistische partij, vier schoten gelost op Lafrance, lid der Fransche sociale partij, die aan de bekomen wonden is overleden. Thibaut heeft zich bij de politie aangemeld en verklaard uit vrees voor Lafrance geschoten te hebben. Na een vergadering te Saint Denis van aan hangers van de Parti populaire Frangais kwam het tot schermutselingen tusschen bezoekers van de vergadering en leden var.' het vólksfront. Twee personen werden gewond, arrestaties Wer den niet verricht. De vorige week heeft het weekblad „Choc" dat wordt geleid door kolonel Guillaume, een campagne geopend tegen kolonel De la Rocque, den leider van de parti Social Frangais door het publiceeren van een interview van een oud medewerker van De la Rocque, die om persoon lijke en politieke redenen uit- de P.S.F. is ge treden. In dit interview werd medegedeeld, dat De la Rocque gelden zou hebben aangenomen uit de geheime fondsen var.' de regeeringen-Tar- dieu en Laval. Deze beschuldiging werd slechts beantwoord met mondeling ontkennen door De la Rocque en er is een zekere opwinding door ontstaan onder de leden van de P.S.F. Gistren is 'n aanslag gepleegd op kolonel Guil laume, die op kasteel De la Motte te Saint Malo vertoeft, door een elegant gekleeden jongeman, die hem een slag met een gummiknuppel toe diende en vervolgens het hazenpad koos. Ver- TOKIO, 26 Juli (Havas) Het gevecht tusschen Chineezen en Japanners is op nieuw opgeleefd te Langfang, halverwege tusschen Peiping en Tientsin. Het werd den volgenden ochtend voortgezet. De Japan sche troepen hebben inmiddels medege deeld, dat er vijf gewonden vielen. De nieuwe botsing bij Langfang aan de spoor lijn Tientsin—Peiping, heeft zich, volgens hier ontvangen berichten, aldus voorgedaan: Troepen van de 38ste Chineesche divisie heb ben op het spoorwegstation Zondagavond Ja pansche troepen met geweld willen verhinderen den trein, waarmede zij gekomen waren, te verlaten en het station te bezetten. Het trein verkeer moest daarop stopgezet worden. Gelijk gebruikelijk is, wordt de verantwoordelijkheid voor de botsing door elk der betrokkenen op den ander geworpen. Uit Tientsin wordt aan het Japansche telegraafagentschap Domei gemeld, dat een escadrille Japansche vliegtuigen de Chinee sche stellingen en kazernes te Langfang heeft gebombardeerd. Een welonderhouden kanonvuur is den gehee- len nacht hoorbaar geweest uit de richting van Langfang, waar een bataillon Japanners, dat in den afgcloopen nacht was aangevallen door de Chineezen, zich verdedigt in afwachting van de komst van versterkingen. Chineesche troepen hebben kortgeleden de telefoonlijnen van het Japansche leger tusschen Peiping en Tientsin afgesneden. Het hoofdbestuur van de Japansche troepen in Noord-China deelt mede, dat de 37ste divi sie van de Chineesche troepen weigert Peiping volledig te ontruimen. Ook ten Westen van Peiping hebben slechts kleine gedeelten van de 37ste divisie een aanvang gemaakt met den terugtocht naar de Westelijken oever van de Joengting. Andere afdeelingen dezer troepen zijn bezig met het opwerpen van nieuwe stellin gen in de nabijheid van Peiping. De politieke situatie in Noord-China schijnt steeds verwarder te worden. Men weet niet, wat men denken moet van de houding van den president van den raad van Hopei en Tsjahar, Soeng Tsjeh Yoean, aan wiens goeden wil men niet twijfelt, doch dien men toch niet als den juisten man beschouwt voor de behandeling van lastige politieke pro blemen. Van de zijde der Nanking-regeering zijn nu de minister van Binnenlandsche Zaken Sjoeng Pin, die in 1933 de wapenstilstandovereenkomst heeft geteekend, een vertegenwoordiger van Tsjang Kai Tsjek en een vertegenwoordiger van den Chineeschen minister van Oorlog te Peiping aangekomen. Voorts bevinden zich twee vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandsch Zaken te Peiping. Door moeilijkheden, welke zijn gerezen tus schen ondergeschikte bestuursambtenaren in Oost-Hopei, wordt de situatie nog ingewikkel der. Intusschen heeft de Japansche militaire attaché te Peiping opnieuw geprotesteerd bij de Chineesche autoriteiten tegen het feit, dat te Peiping meer Chineesche troepen zijn aangeko men dan is overeengekomen. Ook verder heeft hij veel opmerkingen gemaakt over de wijze, waarop de door China aangegane verplichtin gen worden ten uitvoer gelegd. De autoriteiten van het ministerie van Financiën te Tokio ramen het totaal der kosten, ontstaan uit het conflict in Noord- China, op 107.1 millioen yen. 6.1 millioen yen werden uit de begrootings- reserves voldaan, terwijl de regeering van Korea 0.2 millioen yen bijdroeg in de kosten. 96.8 mil- lien 'en zullen voorkomen op de aanvullende begrooting 19371938, die binnenkort bij het parlement zal worden ingediend. Naar verluidt, zijn de Japansche patrouilles, die naar den vermisten marinier zoeken, drie honderd man sterk. Er is veel wapenvertoon. Men heeft gepantserde wagens en tanks gezien. Autobussen worden aangehouden, terwijl voor bijgangers gevisiteerd worden. Volgens een mededeeling van den staf van de Japansche landingstroepen te Sjanghai is de vermiste matroos Miya Zaki ook Zondag niet op het ochtendappel verschenen. Alle po gingen den vermiste te vinden, zijn zonder re sultaat gebleven. Ook de Chineesche autoriteiten hebben vei ligheidsmaatregelen genomen. De bevolking van Sjanghai, in het bijzonder in de stadsdeelen Hongkew en Tsjapei, welke zich tot nu toe zeer rustig heeft gehouden, verkeert thans in opgewondenheid. De Keizer heeft persoonlijk de 71ste zitting van het parlement geopend. De plechtigheid werd gehouden in het nieuwe parlementsgebouw. In de troonrede werden beide huizen ver zocht de aanvulling op de begrooting 1937-38 en andere wetsontwerpen, welke de regeering hun zal voorleggen, aan te nemen. Beide huizen richtten een adres van antwoord tot den Keizer. Generaal Soeng Tsje Joean, die het be vel voert over het 29ste leger en voorzit ter is van den politieken raad van Hopei en Tsjahar heeft vanmorgen de centrale regeering er telegrafisch van in kennis ge steld, dat hij het 29ste leger bevel heeft gegeven den Japanners weerstand te bie den. 0 Een uit de omgeving van Peiping komend bericht meldt, dat de toestand by Loekwotsjau zeer gespannen is. moedelijk is dit een politieke wraak, aangezien kolonel Guillaume reeds eenigen tijd lang dreig brieven heeft ontvangen, waarin hij, zijn vrouw en kinderen met den dood worden bedreigd, wan neer hij zijn campagne niet zou staken. Vandaag publiceert de „Jour" een verklaring van kolonel De la Rocque, welke deze gisteren ten overstaan van een aantal afgevaardigden van de P.S.F. heeft afgelegd. Na te hebben ge wezen op de nutteloosheid zijn aanvallers op zijn beurt aan te vallen, aangezien, de Fransche wet geen bewijsvoering inzake smaadschrift toe staat en automatische veroordeeling van den schrijver gelast, hetgeen hem geen nvoreele ge noegdoening zou geven, verklaarde De la Roc que, dat stilzwijgen het eenige antwoord was. Zelfs indien alle militante leden van de partij en het partijbestuur zouden willen, dat hij zou antwoorden voor hun eigen voldoening, dan zou de kolonel nog verklaren, dat hij niet zou ant woorden. Hij wil geen antwoord geven aan deze lieden, die alleen wachten op repliek om deze campagne voort te zetten. Een reiziger in Afrika verhaalt in zijn reis indrukken het volgende merkwaardige voor val: „Toen ik door Zuid-Afrika reisde bracht ik een bezoek aan een kathedraal, waar ik iets heel ongewoons meemaakte. Op den kansel stond een priester, die zijn predicatie in de ge barentaal hield: zijn gehoor bestond uit doof stommen. Daar de gebarentaal veel tijd ver- eischt, duurde de predicatie ongeveer 40 mi nuten." Later vernam de reiziger, dat deze priester, pater T. L. Gill, de gebarentaal geleerd had met het doel aan doofstommen het Woord Gods te kunnen verkondigen. Hij reist het ge- heele land af om zijn toehoorders te kunnen bereiken; ook houdt hij retoaiten in de ge barentaal. AMIENS, 26 Juli. (Havas). Gisterochtend zijn op den weg van Abbeville naar Boulogne bij Hautvillers twee autobussen met elkaar in bot sing gekomen. In de eene bus zat een gezelschap Engelschen, in de andere kinderen van een pa tronaat te Amiens met hun ouders. De schok was zeer hevig, zes personen werden gedood en 27 gewond. MALARGUE, 25 Juli Te Malargue in de Argentijnsche provincie Menodoza is Zaterdag op een petroleumveld van de Yacinmientes Pe- troliferes Fiscales, de petroleum-maatschappij, welke onder leiding van de regeering staat, een kist met gelegniet ontploft; zes arbeiders zijn hierbij om het leven gekomen. SALVADOR, 26 Juli. (D. N. B.) De minister raad heeft besloten, dat San Salvador den Vol kenbond zal verlaten. Het volgt hierby het voor beeld van de andere staten van Midden-Amerika, Guatemala, Honduras en Nicaragua, die reeds verleden jaar het lidmaatschap van den Vol kenbond opzegden. In de sportwereld is het boksen van een elementairen vorm van aanval en zelf verdediging opgevoerd tot een aan strenge regels gebonden sport, waarbij be hendigheid en kracht in den meest letter lijken zin den doorslag oftewel de tijde lijke „knock-out" geven. Erg edel kun nen wij deze „sport" met den besten w;1 der wereld niet vinden, ook al moeten wii erkennen, dat het in bepaalde hachelijke omstandigheden des levens zijn nut kan hebben een flinken vakkundigen mep te kunnen uitdeelen. Wy zijn mogelijk wat ouderwetsch, maar wy bevinden ons daar wel bij. Het schouwspel van twee bloote kerels, die elkander tot opwinding van eeD weinig beschaafd publiek bont en blad* beuken tot een van hen buiten westen op de planken ploft en weerloos liggen blijf1' achten wij niet alleen een buitengewoon onaesthetische, maar ook onmenschwaar- dige vertooning. Het plat slaan van neus beenderen en het demonteeren van kaken met tanden kan o.i. alleen afdoende Se' rechtvaardigd worden als een uiterste noodzaak in geval van zelfverdediging- maar niet als spel en sport. In de econo mische wereld bestaat er echter een vorm van boksen, welke in wezen nog onsmake lijker en tevens ook nog verwerpelijker ls' omdat er niet zelden de bestaansmogelilk* heid van den concurreerenden evennaaste alle als mede gemoeid is. Wij doelen hier op vormen van oneerlijke concurrentie dumping van prijzen door financieel s^et' keren ten koste van financieel zwakker» als bedrieglijke nabootsing van elkanders fabrikaat en de reclame-vormen, waarö®e het ter markt wordt gebracht, enz. e0Z" Vele vormen van oneerlijke concurrent1® zijn reeds bij de wet verboden, maar niet alle. Zoo is b.v. het cadeaustelsel h°® niet zóó beperkt, dat het geen bezware0 meer oplevert voor de kleine neringdoeb den, en het euvel van het knoeien met de pry zen van merkartikelen woekert nog v1^ en frank, ook al neemt een dergelijk 8®' knoei den omvang en de beteekenis aan een door velen terecht als onreohtmat1^ gevoelde daad. u er onlangs een speciale vereen1' ging, bij afkorting Vebeha genoemd- is opgericht met het doel, goed geregelde wettelijke bescherming va° de prijzen van merkartikelen te krijgen, W1'' len wij over dit eminent middenstandsbela0® een en ander zeggen. Het beneden den vast' gestelden en overeengekomen prijs verkof" pen van merkartikelen, zooals dit thans nog in zgn. vliegende winkels en boksers- zaken gebeurt, moet veroordeeld worden a13 deloyale concurrentie. Wij weten, dat som mige rechterlijke instanties daar anders oVet denken. Uitgaande van de stelling, dat het in het belang is van het publiek zoo g°eci' koop mogelijk te kunnen koopen, acht®0 deze instanties het knoeien met de prijk®0 van merkartikelen zelfs goed. Indien de Pr°' zen van merkartikelen in het algemeen o0' redelijk en onrechtvaardig hoog waren, zo® den wij het met dezen gedachtengang ee°5 kunnen zijn, want ook wij oordeelen °ct een economisch ideaal, dat zooveel moge- artikelen voor zoovelen als maar moge' is financieel bereikbaar zijn, en dit geldt pet het bijzonder voor artikelen, welke voor 11 noodzakelijke levensonderhoud niet of m°el lijk gemist kunnen worden. Maar wanne®' wij alleen van dit gezichtspunt uitgaan g®' lijk bedoelde rechterlijke instantie deed, een aanhangig gemaakt proces ten gd van den prijsknoeier en ten nadeele van klagenden fabrikant besliste, maken wij 0 schuldig aan eenzijdigheid en kortzichtig heid. Een merkartikel houdt een zekere rantie in van den fabrikant. Met de kW®0 teit van zijn product staat de reputatie v® zyn fabriek, zijn onderneming min of m op het spel. Deze garantie is evenals de v'° de noodige reclame gemaakte onkosten den prijs van het artikel verdisconteerd. is begrijpelijk, dat hij met zijn afnem® .et9 eeh ,rti- contracten tracht af te sluiten, waarin minimum wederverkoopprys voor zyn 1 kei wordt vastgesteld. De winkelier, die dergelijk contract afsluit en zich er aan houdt, heeft er recht op te eischen, ook zijn concurrenten dat doen. Het bel®^ van den fabrikant eischt, dat zyn artikel gen den vastgestelden prijs en niet daar neden wordt verkocht, omdat het toel®^ van prijsverschillen de loyale winkeliers zijn artikel afkeerig maakt en zijn ,^e\ verkleint. De prysbokser, die een merkart1 beneden den officieelen prijs verkoopt, delt dus in strijd met het rechtmatig h® 0 van den fabrikant en doet zijn loyalen ®e winkeliers een onbehoorlijke concurreh .tie t b®' aan, waarbij oogenschijnlijk alleen he t lang van den consument wordt gediend- spreekt vanzelf, dat wij met deze rec'eI1^y ring geen lans willen breken voor die brikanten, die hun artikelen uit onrede winzucht zoo duur mogelijk houden, otn^ei zij een soort monopolie-positie innemen- is in het algemeen sociaal en econoff0^ verantwoord wettelijke bescherming te gen van de prijzen van merkartikelen, het lijkt ons overbodig en niet verstaILg dat door middel van een speciale vereen1»^ te doen. Hier iigt een taak voor de best® de middenstandsorganisaties, welke wens reeds sinds geruimen tijd haar dacht aan dit vraagstuk wijden. PURMEREND, 24 Juli. Geslaagd, Bakker te Purmerend, F. T. Bylsma te w gang, O. Cramwinckel te Purmerend, f- werda te De Rijp, W. Slooten te Beems - Visser te Purmerend, A. P. van TW1 Beemster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 12