De Servisch-orthodoxe kerk tegen het Concordaat Brunete door de troepen van Franco veroverd Bureaux voor redactie en administratie: Het begin van een godsdienststrijd Mgr. Von Preysing 25 jaar priester De kerkvervolging in Duitschland Het nieuws van heden DE BAROMETER Stojadinowitsj en alle regeerings- en parlementsleden, die voor het Concordaat ijverden, worden buiten de kerk gestooten Madrid geeft het verlies van het dorp toe VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: jroor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD USTCECEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 MAANDAG 26 JULI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20681 Prins-regent Paul gewaarschuwd niet met regeeringspersonen de kathedraal te be zoeken Bezorgdheid voor de gevaarlijke reacties Een groote menigte brengt den Bisschop een spontane hulde Inbraak in een museum Het Weer Met het zwaarste materiaal en sterke troepenmachten wordt rond Brunete de strijd voortgezet 45 vliegtuigen vallen Barcelona aan Verjaardag van den dood van Dollfuss Ontsnapte gevangenen De broeder van Ds. Niemoeller gearresteerd na een preek in diens parochie te Dahlem Ruim 50 predikanten thans in hechtenis Brug te Gosau tijdens passage ingestort De directeur der Steyr-automobiel- fabriek verongelukt Avontuurlijke reis van twee jongens De politie maakt er een einde aan Mogelijke verlenging der wereldexpositie Een speciale commissie houdt zich met deze kwestie bezig DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Chauffeur aangevallen en beroofd Dader na korte vlucht aange houden De f 20.000.— NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 26 Juli (Havas). Vol gens uit Belgrado ontvangen inlich tingen heeft de heilige synode der Servische orthodoxe kerk den minis ter-president Stojadinowitsj, alle leden der regeering en alle leden van het parlement, die voor aanvaarding van het Concordaat hebben geijverd, en tot den orthodoxen godsdienst be- hooren, in hun godsdienstige rechten en plichten geschorst. Volgens het kanonieke recht der Servische orthodoxe kerk is dit de eerste stap naar ex-communicatie, die weldra zou volgen. Prins-regent Paul, die in Slovenië heeft ver toefd, de minister van het Hof Antitsj, die hem heeft vergezeld, en de minister van Oorlog, ge neraal Maritsj, die zich buiten den strijd heeft gehouden, worden niet door dit besluit getrof fen. Het succes van den Joegoslavischen premier Stojadinowitsj, die er in geslaagd is het con cordaat door de Skoepsjtina te laten ratificee- ren doch niet door den Senaat, waar hij vreesde op het oogenblik geen voldoende meer derheid te verkrijgen blijkt een Pyrrhus-over- winning te zijn geweest, verneemt de Courant uit de Daily Telegraph. Het beteekent eer het begin dan het einde van den godsdienststrijd in Joegoslavië. Toen Prins-regent Paul bü zijn terugkeer uit Slovenië zijn voornemen te kennen gaf, Zondagochtend de kathedraal te bezoeken, werd hij zoowel door de synode als door den commandant van het garnizoen te Belgrado gewaarschuwd, dat hij zich niet door de le den der regeering moest laten vergezellen. Zaterdagavond nog was de minister van Jus titie, dr. Soebotitsj, die de kathedral was bin nengetreden, waar het stoffelijk overschot van den patriarch staat opgebaard, door het ver ontwaardigde publiek naar buiten gedreven. Als gevolg van de waarschuwing begaf prins Paul zich, alleen vergezeld door minister Antitsj en zijn adjudant, naar de kerk. Hij kuste de ikon, die bij de baar lag, knielde eenigen tijd in gebed verzonken neer en stak daarna een kaars op, die aan het hoofdeinde van de kist Werd geplaatst. De meeste winkels in Belgrado zijn thans in rouw gehuld. Het portret van den pa triarch staat in de étalages, gedrapeerd met rouwfloers. Het eigenaardige samenvallen van het over lijden van den patriarch met de aanneming van het concordaat, gekoppeld aan totaal ongegron de geruchten, dat zijn dood het gevolg van Vergiftiging zou zijn geweest, heeft de gods dienstige Serviërs in de sfeer van een „treur spel der natie" gebracht en hen vervuld met den fanatieken wensch, dat de een of andere schuldige, nog worde gestraft, gevoelens, die nog gevaarlijk zouden kunnen worden. Hoe spoedig de gevoelens verhit worden, blijkt hit hetgeen geschiedde, toen twee parlements leden, die vóór het concordaat hadden gestemd, het register van rouwbeklag, dat in het patriar chaal paleis is neergelegd, kwamen teekenen. Zij Werden door de woedende menigte herkend en aangevallen. De afgevaardigde voor Belgrado Djoeritsj werd gemolesteerd en moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Dr. Raskovitsj moest het patriarchaal paleis binnenvluchten Naar vernomen wordt, heeft de synode het aanbod der regeering den patriarch op staats kosten te doen begraven, van de hand gewe ien. Geen orthodox lid der regeering, behalve de twee bovengenoemde, die niet onder het besluit vallen, en geen der orthodoxe parle mentsleden, die voor de wet hebben gestemd, zal de begrafenisplechtigheid mogen bijwonen. t>eze zal a.s. Donderdag plaats vinden in de kerk van den heiligen Sava, den grooten Servi- ®chen nationalen heilige, voor wien patriarch ^arnava de diepste vereering had. De regeering maakt zich ongerust over berichten, die uit geheel Servië binnenstroo- men, en volgens welke vele duizenden voor nemens zijn om de plechtigheid bü te wo nen, die gemakkelijk tot een demonstratie tegen den premier Stojadinowitsj zou kun nen uitgroeien. Protesten stroomen het paleis van prins Paul binnen, waarin het ontslag van den premier geëischt wordt. In groote spanning wacht ieder een af, welke houding de prins zal aannemen. Men meent, dat weinige der parlementsleden zich in hun kiesdistricten zullen durven vertoo- nen. De kerk heeft immers in wezen de re geering en haar aanhangers den oorlog ver klaard. Volgens berichten uit Belgrado heeft de synode der Servische qrthodoxe kerk den prins regent een telegram doen toekomen, waarin gevraagd wordt, dat het concilie voor de verkiezing van een nieuwen patriarch niet zal worden bijeengeroepen, vóór Sto jadinowitsj zijn ontslag heeft aangeboden. De synode is van meening, dat de minister president en de andere orthodoxe leden der regeering geen deel van het kiescollege kunnen uitmaken, omdat zij het aanzien der kerk zeer geschaad hebben door hun houding in de kwestie van het Concordaat met de Roomsch- Katholieke Kerk. De opvolger van het overleden hoofd der Servische orthodoxe kerk, de patriarch Var- nava, moet gekozen worden door het kerke lijke kiescollege overeenkomstig de wet van 6 April 1930. Het college, dat momenteel uit 55 leden be staat o.a. alle bisschoppen, metropolieten, dekenen en aartspriesters van Belgrado, Petch en Carlofski. de voorzitter van den minister raad en de leden der regeering voor zoover zij tot de orthodoxe kerk behooren moet bij koninklijk besluit worden bijeengeroepen. De stemming zal geheim zijn. Er worden drie can- didaten aangewezen, waaruit de regent ten slotte den nieuwen patriarch kiest. BERLIJN, 26 Juli (Reuter). Pater Prey sing, de broeder van Mgr. graaf von Preysing den Bisschop van Berlijn, heeft Zondag in £ijn preek den Bisschop, die zoo vaak door de nationaal-socialisten is aangeval len, verdedigd. Een groote menigte, welke voor de St. Hed- wig-kathedraal was samengestroomd, bracht op het plein voor dit kerkgebouw den Bisschop die gisteren den 25sten verjaardag van zijn priesterwijding herdacht, een spontane hulde. RIO DE JANEIRO, 26 Juli Zaterdag is in gebroken in het nationaal-historisch museum. De misdadigers wisten met een aantal gouden en zilveren munten ter waarde van 62.000 dol lar te ontkomen. VERWACHTING: Meest matige Weste- p lüke tot Noord-Westelijken wind, betrok- - ken tot zwaar of half bewolkt, afnemende kans op regenbuien, weinig verandering =j in temperatuur. Hoogste barometerstand: 766.5 te Valentia. Laagste barometerstand: 749.7 te Karlsbad. Zon op v.m. 5.10 onder n.m. 9.02 uur. p Licht op n.m. 9.32. Maan op n.m. 9.45 p onder v.m. 8.44. Laatste kwartier 30 Juli. ES iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini De Belgische koninklijke familie was tegenwoordig bij de finale om den prijs van den koning in een groot Vlaamsch kaatstournooi. De Koning en prins Charles drinken het traditioneele glas Gueuze NAVAL CARNERO 26 Juli (Havas). Nadat Brunete door een twaalftal vlieg tuigen van de rechtschen gebombardeerd was, zijn de troepen onder leiding van generaal Varela tot den aanval overge gaan. Zij slaagden erin een bres te slaan in de stellingen van de regeering en zich meester te maken van de eerste verdedigingslinies. Vervolgens werd de tweede verdedigings linie aangevallen en na enkele gevechten maakten de troepen van Franco zich mees ter van de plaats. De opmarsch werd daarop voortgezet in de richting van San Martin de Valde Ig- Iesias. De rechtschen maakten meer dan tweedui zend tegenstanders krijgsgevangen en eén groote hoeveelheid materiaal viel in hun han den. Aan het front van Teruel hebben de troe pen van het vijfde legercorps van Franco het bergmassief ten Zuiden van Etrambasaguas aangevallen. Niettegenstaande den krachtigen tegenstand van de regeeringstroepen, slaagden de rechtschen erin den top te bereiken. Volgens een officieel ontvangen commu niqué, seint Havas uit Madrid, hebben de regeeringstroepen vroeg in den ochtend een aanval gedaan ten Zuid-Westen van Bru nete. De tegenstander bood taaien weer stand, stuitte den opmarsch der regee ringstroepen met behulp van luchtmacht en artillerie en maakte zich meester van Brunete. De linies der regeeringstroepen doorstonden onbewogen het zeer hevige bombardement der rechtschen. Zij handhaafden hun stellingen en traden in contact met de naburige troepen. De liijksche troepen werden voor Villanueva en La Canada opnieuw gegroepeerd teneinde den toegang tot dit knooppunt van verbindingswe gen te verdedigen. Het regeeringsleger verde digt zich heldhaftig in dezen sector, waar de vijand sterke troepen en veel materiaal heeft samengetrokken. De strüd rond Brunete, welke reeds negen De jaarlijksche Wagner-feesten te Bayreuth werden ook dit jaar weer door Adolf Hitler bijgewoond. Onze foto geeft de Führer in gezelschap van generaal Von Blomberg, dr, Qoebbels en mevrouw Winifred Wagner. dagen aan den gang is, duurt nog steeds voort. Geen enkele officieele inlichting heeft aan Havas te Madrid het verlies van Bru nete bevestigd, doch het is zeker, dat de regeeringstroepen midden in den nacht hefr dorp hebben verlaten onder den sterken druk der rechtschen. De regeeringstroepen houden den strijd vol ten Noorden van het dorp op den weg van Villanueva en La Canada. Den geheelen dag heeft de artillerie der regeeringstroepen met groote hevigheid de nieuwe stellingen der rechtschen gebombardeerd. Van haar - kant bestookt de artillerie der tegenstanders, ge steund door de krachtige luchtmacht, zonder ophouden de regeeringsstellingen. Volgens de laatste niet-officieele berichten te Madrid zou het dorp Brunete nog in han den zfjn van de regeeringstroepen. Na een heftig voorbereidend artillerievuur gingen de rechtschen tot een aanval over. De regee ringstroepen deden een tegenaanval en verdre ven de rechtschen. Een uur later moesten de regeeringstroepen ach voor het hevige vuur van de troepen van Franco terugtrekken, doch na een omtrekkende beweging gingen zij we derom tot den aanval over en de rechtsche troepen moesten weer wijken. Huis na huls werd veroverd. De uitslag van den strijd zou nog niet officieel bekend zijn. Volgens alle andere berichten is het wel zeker, dat Brunete gevallen is. Tijdens zijn radioredevoering sprak generaal Queipo de Llano de bezetting van Brunete door de regeeringstroepen tegen en hij voegde hier aan toe, dat de hevige tegenaanvallen der re geeringstroepen met zware verliezen werden afgeslagen. Zondagochtend omstreeks kwart voor vier hebben 45 vliegtuigen van Franco bommen geworpen op Barcelona. De luchtafweerartillerie dwong de vliegtuigen zich terug te trekken. Bij het bombardement zijn 65 personen gedood en 150 gewond. Havas deelt uit Madrid mede: Tijdens een gemeenschappelijke vergadering der C.N.T. en der F.A.I. hebben de verschillende sprekers ver klaard, dat deze partijen evenals de andere het recht hebben deel uit te maken van de re geering en zitting te hebben in de volksrecht banken. Ook vielen de sprekers de vereenigde socialistische jeugdbewegingen aan, die zij ervan beschuldigden de politiek der communistische partij te voeren. Gewapende treilers der rechtschen hebben in de Straat van Gibraltar het Sovjet-Russische stoomschip „Varlaam Avanesov" aangehouden en naar Ceuta opgebracht. Een aantal Spaansche schepen, de meeste te Bilbao ingeschreven staande en door de regeering van Valencia gerequireerd, zijn in overeenstem ming met de Engelsche wet en op verzoek van hun eigenaars in verschillende Engelsche ha vens vastgehouden. Reuter meldt, dat Italiaansche kringen for meel het persbericht tegenspreken, volgens het welk maarschalk Badoglio zich op het oogen blik te Gibraltar zou bevinden. WEENEN, 26 Juli. (Havas). Ter gelegenheid van den verjaardag van den dood van Bonds kanselier Dolifuss is gisteren tegenover de kan selarij de eerste steen gelegd van het huis van het Vaderlandsche Front. In zijn toespraak zeide Bondskanselier Schuschnigg van zijn voorganger, dat deze een van de meest glorierijke zonen is van het ge- heele Duitsche volk. Het Vaderlandsche front heeft te Wells, waar de vorige week wanordelijkheden zijn voorgeval len, een groote tegenbetooging gehouden, waar aan door dertigduizend personen is deelgenomen. De verschillènde sprekers protesteerden krachtig tegen de nationaal-socialistische provocatie. Be sloten werd tot oprichting te Wells van een mo nument ter eere van de nagedachtenis van Dollfuss. BELLEFONTE (Pennsylvania), 26 Juli Zaterdag zijn drie gedétineerden ontsnapt uit de Rockview-staatsgevangenis. Zij slaagden erin zich een weg te banen door de prikkeldraadver sperring en stalen een gevangenisauto, waar in zij wegreden. BERLIJN, 26 Juli (Reuter). Toen werd medegedeeld, dat Zondag de broeder van ds. Niemoeller zou preeken in diens paro chie te Dahlem. was de Annakerk spoedig overvol. Zij, die niet meer in het gebouw konden komen, verzamelden zich in de pastorie, maar ook deze was spoedig gevuld en nog steeds vroeg men om te worden toegelaten. Ds. Niemoeller sprak eerst in de kerk. Tij dens zijn predicatie verdedigde hij verschei dene dominees, die zich in arrest bevinden, tegen de aanvallen der pers en verklaarde hij, dat velen van hen zich ernstige opofferingen hadden getroost voor volk en land en blijk hadden gegeven van vaderlandsliefde. Vervolgens begaf hü zich naar de pas torie, waar hij op overeenkomstige wüze preekte. Hü verdedigde zijn gearresteerden broeder tegen de aanklacht een politiek dominee te zijn en te zün omgekocht. Naar gemeld wordt, is hij na deze preek gearresteerd. Intusschen ging de dienst in de kerk door. Een jong predikant deelde mede, dat in de afgeloopen week nieuwe arrestaties van do minees waren geschied, waardoor het totaal der arrestaties tot ruim vijftig was gestegen. Verschillenden der gearresteerde predikanten bevonden zich reeds een half jaar in hechtenis. Tot nu toe was medegedeeld, dat 20 dominees het preeken verboden is, terwijl 25 hunner uit hun parochies zfjn ver wijderd Het zou thans, naai De Courant bericht, de vierde Zondag zijn, dat de geloovigen te Dahlem hun predikant na de preek zien arres teeren en wegvoeren. WEENEN, 26 Juli (Havas)Te Gosau in Op- per-Oostenrijk stortte een brug in juist op het oogenblik toen de directeur der Steyr- automobielfabrieken met zijn auto passeerde. De directeur, diens vrouw en twee andere familie leden kwamen bij dit ongeluk om het leven. Het gelukte onlangs aan een tweetal jon gens, die in het opvoedingsgesticht Valken- heide te Maarsbergen waren opgenomen, te ontsnappen met medeneming van een stel dekens. Zü begaven zich te voet door de bos- schen naar Wageningen, waar zij twee rijwie len ontvreemdden, waarmede zij zich naar de Betuwe begaven. In 't dorp Wadenoyen bü Tiel aangekomen verhandelden zij de medegenomen dekens en reden vervolgens naar Brakel, waar zij hun reis te land afbraken en het water hen aan trok. Zij lieten de rijwielen in den steek en namen een roeiboot mee, zonder eenige ken. nisgeving aan den eigenaar. Het roeien weldra moede klampten zij een sleep aan en lieten zich naar Zwijndrecht sleepen. Zij verplaatsten zich daarna weder te land naar Den Haag, waar zij een auto stalen en zich daarmede naar Egmond aan Zee begaven. Hier schijnt de zeelucht hen niet goed te hebben gedaan. Zij kregen twst, waarna zij ieder huns weegs gingen. Inmiddels was de politie op de hoogte gekomen van hun wandaden en zat hen op de hielen. Een hunner meende te water toch veiliger te zün voor de dienaren van Hermandad; hij werd echter toch gegrepen door den brigadier der rivierpolitie te Slie- drecht. Hij werd vandaar naar Tiel door dezen overgebracht en geconfronteerd met den kooper van de dekens te Wadenoyen. Deze dekens werden in beslag genomen. Zijn vroegere partner werd te Utrecht ge arresteerd. PARIJS, 26 Juli (Havas) De „Journal" verneemt, dat minister-president Chautemps een onderhoud heeft gehad met den secretaris generaal van de Amerikaansche tentoonstelling 1939, Natson. Gesproken is over de mogelijk heid van het verlengen van de Fransche ten toonstelling van kunst en techniek tot in 1938. Het blad meent, Ndat een speciale commissie zich met deze kwestie bezig houdt. De Servisch-orthodoxe kerk verzet zich tegen een Concordaat met den H. Stoel, door scherpe maatregelen tegen alle regeerings- en parle mentsleden te nemen; te Belgrado heerscht bezorgdheid voor gevaarlijke reacties bü het volk. De broeder van Dr. Niemoeller na de preek in diens parochie te Dahlem gearresteerd en weggevoerd. De Bisschop van Berlijn, Mgr. von Preysing, vierde Zondag zün 25-jarig priesterfeest. In Noord-China zün te Langfang nieuwe ge vechten begonnen; Japansche vliegtuigen bom bardeerden de Chineesche stellingen; de 37ste Chineesche divisie weigert Peiping geheel te ontruimen. De Fransche minister Dormoy verdedigt voor de socialistische partij de wijziging in het volks frontprogram; Chautemps pleit voor de „orde op straat Brunete door de rechtsche troepen veroverd; Barcelona door 45 vliegtuigen van Franco ge bombardeerd. H.H. VV'üdingen in het Aartsbisdom. Heiligdomsvaart i te Maastricht ten einde. Amsterdammer berooft Haagschen taxi-chauf feur. De I.V.C.B; hield zijn jaarvergadering te Den Bosch. Het IJ legt ook dit jaar beslag op den Hauser- beker. Lapébie wint de Ronde van Frankrük. Zondagochtend omstreeks half zes werd de gemeentepolitie van Eist gewaarschuwd, dat in de Rijkswoerdschestraat de taxi-chauffeur L. M. de G. uit Den Haag door zijn twin tig jarigen passagier J. van den M. uit Amsterdam zou zijn mishandeld en van zijn geld beroofd. Bij haar aankomst ter plaatse trof de politie den chauffeur met een geheel bebloed gelaat aan. Hü vertelde, dat hij den passagier van Den Haag naar Arnhem moest brengen voor een bezoek aan zijn zieke moeder. Toen men te Arnhem was aangekomen, zeide v. d. M., dat nog iets verder moest worden doorgereden en zoo kwam men via Huissen te Eist. In genoemde straat gaf v. d. M. den chauffeur onverwachts een harden slag op het hoofd, waardoor deze een oogenblik be duusd raakte. Hiervan maakte de aanvaller gebruik hem te berooven van zijn porte- monnale, die 25 gulden bevatte. V. d. M. zag kans uit den auto te komen en sloeg op de vlucht. Op het hulpgeroep van den chauf feur snelden twee landbouwerszoons toe, die na een korte achtervolging den man wisten te grüpen en in bedwang te houden, totdat de politie arriveerde, die hem in ar rest heeft gesteld. De gestolen portemonnaie werd nog op hem bevonden. Men bleek hier met een oude beken de van de justitie te doen te hebben, die reeds verscheidene diefstallen op zijn geweten heeft en tot zün 21ste jaar nog ter beschikking van de regeering staat. De prijs van f 20.000 van de Staatsloterij is heden gevallen op lot nr. 729. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ABONNé'S, DIE ONS BLAD TIJDENS HUN VACANTIE AAN EEN ANDER ADRES WENSCHEN TE ONTVANGEN, GELIEVEN HUN ADRESVERANDERING TIJDIG, HET LIEFST UITERLIJK EEN DAG TEVOREN AAN ONZE ADMINI STRATIE OP TE GEVEN. (N3i Stand op Maandag uur n.m. 759.9 Vorige stand 759.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1