Waar blijven buitenlandsche communisten Instantine De Kerkvervolging in Mexico WEK DE GAL IN UW LEVER OP Heiligdomsvaart ten einde ONDERDAK BIJ PARTIJ- GENOOTEN TAAK VAN HET GEZIN Socialistische school het strijdmiddel Een bekende soldaat MAANDAG 26 JULI 1937 Huisvestingssysteem is tot in details georganiseerd Politie grijpt er zoo telkens naast DAME GEKWETST Auto over den kop geslagen Sterrit van „De Princevlag" naar Soestdijk Twee personen gewond Botsende auto's en slippende motorfiets De heer H. Vervloet overleden Zwitsersche padvinders naar de jamboree Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Instantine Wel worden katholieke eischen soms ingewilligd, maar het atheïstisch onderwijs wordt gehandhaafd Treurige resultaten op de scholen De afgevaardigden naar het Con gres van den Bond voor Groote Gezinnen aan schouwen den om gang der Heiligen Tienduizenden in de stad ONSCHULDIG IN ARREST Wegens vermeende overtreding der deviezenbepaling RONSELAAR AANGEHOUDEN KHOUW KE HIEN IN INDIË TERUG Aardappelziekte Te water geraakt en verdronken Kerkelijk leven JUBILEUM MGR. G. v. d. BOER Zestig jaar priëster en veertig jaar pastoor te Oss H. H. WIJDINGEN ST. DOMINICUS' DERDE ORDË Montfortanen T. van Dam, B. W. Laan 196, Amersfoort, die na de inschrijving den deelnemers een wimpel zendt, waardoor zij het afgesloten terrein kun nen passeeren en aldaar een deelnemerskaart ontvangen, ter bijwoning van de plechtigheid in den tuin van het Paleis. Behandelden wil in onze voor gaande artikelen de vraag: „Hoe komen de ongewenschte elementen ons land binnen", thans zullen wij mededeelen, waar deze menschen onderdak vinden en op welke wijze hun dit wordt verschaft. Wees ervan verzekerd, dat de Duitsche com munisten en andere ongewenschte personen, die zich in ons land op houden, nooit door de politie wor den aangetroffen in hotels of volks logementen. Ze denken er eenvoudig niet aan, in deze openbare ge legenheden te verblijven. Men weet veel te goed, dat de politie-contröle op hotels en logementen de laatste jaren afdoende is. De hotelhpuders en logementhouders wagen- er zich niet aan, om bij hen inwonende vreemdelingen niet op de nachtlijs- ten, die de politie dagelijks ophaalt, te plaatsen; integendeel, zij hebben alle mogelijke reden om met de politie op goeden voet te blijven. De personen, die om hun politieke over tuiging of ongewenschte actie door de politie werden gezocht, zijn slechts in zeer bijzondere gevallen in hotels of logementen aangetroffen. Waar zij dan wel wonen? Het ant woord hierop is heel eenvoudig: bij Nederlandsche partij genooten. De Communistische Partij Nederland is te genwoordig goed georganiseerd, beter dan ooit tevoren. De verbindingen, die men met buiten landsche organisaties onderhoudt, zijn talrijk en worden steeds uitgebreid. De communistische partij in Duitschland is onder de huidige regee ring verboden of opgeheven, drch al treden de communisten in dit land niet meer in het open baar als georganiseerde partij op, in stilte of in het geheim wordt er nog intens door hen gewerkt. Zoo nu en dan lekt hierover wel eens het een en ander uit. Het staat toch als een paal boven water, dat men, Duitscher zijnde en jarenlang vurig aanhanger van Moskou en wanneer men door persoonlijke actie voor zijn idealen en politieke overtuiging heeft gestreden, zelfs niet met de meesx krasse machtsmiddelen tot een aanhanger of bewonderaar wordt gemaakt van het in dit land thans heerschende regiem. In het geheim blijft men dan ook werken en dik wijls met behulp van partij genooten uit het buitenland. Zjjn er nu in Duitschland personen, waarop de aandacht van de Duitsche politieke politie is gevallen in verband met actie of agitatie door deze menschen tegen de wetten van het land gevoerd, dan moeten zij zoo gauw mogelijk on schadelijk worden gemaakt. Het systeem inslui ting in een concentratiekamp of gevangenis is er dan ook schering en inslag. Het gebeurt echter evengoed, dat deze personen ook al door dat hun geheime organisatie haar kanalen heeft in het leger der Duitsche politie of Gestapo, van de plannen, die door de politie tegen hen zullen worden ondernomen, al spoedig op de hoogte zijn gebracht. Dan is er nog maar één middel om aan de handen der Duitsche politie te ontko men: zoo spoedig mogelijk over de Duit sche grens, in de richting Nederland. De geheime Duitsche communistische or ganisaties beschikken over adressen van Nederlandsche partijgenooten, die in ver schillende Nederlandsche grensstadjes of dorpen wonen. Men noemt deze de „aan loopadressen". De Duitscher, die overhaast om politieke reden zijn land moet verlaten wordt door zijn organisatie-bestuur in het bezit gesteld van een adres van een Neder- landsch partijgenoot. Men helpt hem over de Duitsche grens, wat ook nog niet zoo moeilijk is, want evenals bij ons, staat er ook hier om de 10 meter geen Duitsche politie-man op wacht. Men kan dit persoon lijk constateeren, door een wandeling te maken langs de Duitsche grens b.v. in de provincies Drente en Overijsel. De dichte bosschen, doch ook de turf- en veen kolonies in Drente maken het overschrijden der grens zeer gemakkelijk. De Duitsche vluchteling wordt door zijn kameraden geholpen om zoo dicht mogelijk de grens te passeeren, waar zich 't stadje en de woonplaats bevindt van den Ne- derlandschen partijgenoot. Is de Duitsche com munist of ongewenschte vreemdeling eenmaal ons land binnengesmokkeld, dan is spoedig het opgegeven adres gevonden. De vluchteling kan zich door verschillende gegevens voldoende te genover zijn Nederlandschen partijgenoot legiti- meeren. Onderdak wordt hem verstrekt, doch slechts voor een enkelen nacht. Dit is voor schrift van de C.P.N. en haar onder-organisaties. De Nederlandsche communist in het grens stadje voorziet den volgenden dag zijn Duit- schen collega zoo noodig van eenig Hollandsch geld en koopt voor hem persoonlijk het spoor kaartje naar een van de hoofdsteden. Zoo spoe dig mogelijk moet de man bij hem vandaan. Even voor zijn vertrek krijgt hij van zijn gast heer instructies, alsmede het adres, waar hij zich te Amsterdam, Rotterdam of andere steden heeft te vervoegen. De meesten gaan naar Am sterdam of Rotterdam. Ook krijgt hij een gesloten enveloppe mede aan het bestuur van de party of onder-organi satie van de C.P.N. gericht, waarin wordt me degedeeld. hoeveel kosten partijgenoot tevoor den Duitschen collega heeft ge maakt. Deze onkosten worden later weer terug betaald door de Centrale Leiding. De man komt in de stad van bestemming aan en meldt zich aan het opgegeven adres. Deze adressen zyn woningen van zeer ver trouwde leden van de C.P.N. en bevinden zich in verschillende wijken van onze groote steden. In Amsterdam weet de Politie, dat er in het Oosten en Westen der stad, waar zich de groote volkswijken bevinden, verschillende van deze adressen zyn. De Duitscher wordt op zoo'n adres op kameraadschappelijke wijze ontvangen, doch krijgt hier geen onderdak. Wel worden hem zyn papieren en gegevens afgenomen. Dit adres is een z.g. tusschen-adres en van hier brengt men hem bij een anderen partijgenoot, waar hij den nacht kan doorbrengen. Hier blijft de man soms drie dagen, waarop hij weer een anderen gast heer krygt. De C.P.N. beschikt over een zeer groot aantal adressen van vertrouwde leden, waar men buitenlandsche partijgenooten kan on derbrengen. Dreigt er voor zoo'n buitenlan der gevaar van de zyde der politie en ver moedt men, dat deze is te weten gekomen waar de vreemdeling vertoeft, dan wordt deze dadeiyk doorgezonden naar een partij genoot in een andere stad. Komt dan de politie eens neuzen of huiszoeking doen, dan is de vogel gevlogen. Op deze wijze worden de buitenlandsche en voornameiyk Duitsche uitgewekenen in ons land door hun partijgenooten voortgeholpen en zoo kan het bestaan en is het mogelijk geworden, dat er honderden van hen in ons land ver toeven, zonder dat de politie weet, waar zij verblyf houden. Zaterdagavond te ruim elf uur kwam aan het einde van dén Afsluitdijk bij de Friesche kust een tweepersoonsauto uit Noord-Holland, door dat de bestuurder met te groote snelheid de bocht wilde nemen, in botsing met het rood-wit geblokte hek, sloeg vervolgens over den kop, doch kwam op het afloopende gedeelte van den dijk weer op de wielen terecht. De naast den bestuurder gezeten dame vloog door het zeil doek der dakbedekking en bleef onder den bum per liggen. Zij kreeg een bloedende hoofdwonde. De bestuurder, die uit den vernielden wagen wist te klimmen, bleef vrywel ongedeerd. Dokter Kroon uit Witmarsum heeft de dame behandeld waarna beiden met een huurauto de reis naar hun bestemming, Groningen, ver volgden Ter gelegenheid van de aanbieding van de Prinselijke Standaards met het nieuwe wapen aan het Prinselijk Paar, waaraan duizenden Princevlagleden uit alle deelen des lands deel nemen, organiseert „De Princevlag" op dien dag een sterrit voor automobielen en motorrijwielen naar Soestdijk. Automobilisten en motorrijders, die om kwart over drie op de Torenlaan in het Koninklijk domein te Baam arriveeren, ontvangen een me daille met inscriptie. Inschrijving en inlichtingen by kapitein W. Zondagmiddag zyn op den hoek van den Warnsvelschenweg en Prins Bernhardlaan te Zutfen, een uit de richting Warnsveld komen de auto, bestuurd door mevr. A. uit Den Haag en een door den heer G. K. uit Deventer be stuurden auto, die van den kant van Doetin- chem kwam, met een hevigen slag tegen elkaar gebotst, doordat mevr. A. den tegenligger, die den Warnsvelschen weg wilde oversteken, te laat opmerkte. De Haagsche auto draaide ge heel om, terwijl de andere wagen tegen een ver- lichtingsmast botste, welke geheel werd om gebogen. Beide voertuigen werden ernstig be schadigd, Een naast mevr. A. zittende dame werd ernstig aan het oor gewond en brak ver- moedeiyk een been. zy is naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurster bleef vrijwel onge deerd, terwyi de heer K. er met schrammen afkwam. f Tien meter verder slipte even later een mo torrijder, die naar de verongelukte auto's keek. Hij viel op den grond evenals de duorydster, diè aan het oog werd geblesseerd door de glas splinters van de motorlamp. zy moest even eens naar het ziekenhuis worden vervoerd. De man kwam met den schrik vry. Te Apeldoorn is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer H. A. P. Vervloet, oud- stationschef eerste klasse der Ned. Spoorwegen. Als 16-jarige jongen kwam hij bij de Neder landsche Spoorwegen in dienst. Hij doorliep de verschillende rangen en werd in 1888 tot sta tionschef te Valburg benoemd. Achtereenvolgens was hy daarop als stationschef werkzaam te Borne, Ruurlo en het goederenstation te Haar. lem. Zijn laatste standplaats was Tiel, waar hy in 1922 den dienst met vervroegd pensioen verliet. Uit Zwitserland zullen Dinsdag 520 padvin ders naar Nederland vertrekken om daar deel te nemen aan de jamboree. BAYER) én TJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. De „Osservatore Romano" publiceert een artikel over hetgeen zich afspeelt in Mexi co, van de hand van pater Ledit S. J., be kend uit de „Lettres de Rome". „Er is ongetwyfeld een groote parallel te trekken aldus de schrijver tusschen de methodes der Kerkvervolging in Mexico en in Rusland. Ondanks enkele uiterlykhe- den blijft de regeering van Mexico de Ka tholieke Kerk aanvallen en zoekt zy het volk te ontkerstenen. De methodes worden meer en meer vervol maakt; zij worden meer op wetenschappelijke basis geschoeid, omdat de propaganda syste matisch In de steden en op het platteland ver spreid wordt. De scholen zijn de voornaamste strijdmiddelen geworden; ofschoon de geloovi- gen niet met wreede martelingen vervolgd wor den zooals weleer, dringt de satanische geest der vervolgers toch dieper dan ooit door bij de massa. Nu en dan worden wel enkele eischen van de Katholieken ingewilligd, maar men heeft nog geen letter veranderd aan de wetten over het atheïstisch onderwijs, en nog steeds zyn de kinderen verplicht om op straat de internationale te zingen, met de vuist omhoog, en de rood-zwarte vlag van de communisten te groeten. De voorzitter van de sociaal-democratische party, Diego Arenas, heeft zelf verklaard, dat president Cardenas de voorlooper is van de Mexicaansche Sovjet, en dat hy ijverig bezig is, een overgangsweg te vormen tusschen het republikeinsche regime en de Sovjet-dictatuur. Cardenas zoekt eveneens zijn heil in de socialistische school. Op 13 Mei 1.1. zond hij een schrijven aan de gouverneurs van de Mexi caansche staten, waarin hij hun vroeg aan het socialistisch opvoedend werk nog meer aan dacht te schenken, en de huisvaders ervan te overtuigen, dat „deze opvoeding de meest ge schikte is voor den tegenwoordigen tyd." (Van onzen specialen verslaggever) MAASTRICHT, 25 Juli De Heiligdomsvaart is ten einde. Nog éénmaal zijn de Relieken omgedragen in plechtigen stoet. De vele klanken van het laatste con gres dat van de Groote Gezinnen zijn weggestorven. Voor het laatst trokken koorknapen in roodev toog en superplie zingend van de dekenale pastorie op het Vrijthof naar de Sint Servaas, den Bisschop ditmaal den Internuntius Z. Hoogw. Exc. Mgr. Paolo Giobbe voorafgaand naar het feestelijk opgesierde hoogaltaar, waar onder den gulden schijn van het baldakijn, de Pontificale Hoog mis nog éénmaal wordt opgedragen. De gebeenten der Heiligen zijn weer teruggedragen naar de kluizen en vitrines in de dichtgegrendelde schat kamers en rusten daartot over zeven jaren. Terwyi van het groote hooge zangkoor onder het standbeeld van Karei den Grooten de tonen van het machtig orgel, van de fyne jon gensstemmen en het mannenkoor een H. Mis van Refice uitzingen onder de hooge gewelven van de Sint Servaas, terwyi op het priesterkoor alles zich beweegt beurtelings om den troon van den celebreerenden Internuntius en om het altaar, waar het H. Officie wordt voltrokken, vergaderen de heeren van de Groote Gezinnen weer even welgemoed ln de zaal van de Socië teit, die weer nèt zoo vol menschen zit en vol rook hangt als gisteren, toen burgemeester van Aken een en ander uiteenzette over de Interne organisatie van den bond. Men is met de behandeling van de voorstellen nog niet gereed gekomen. 'Eerst een of twee van ae 27 zyn er afgewerkt. Breedvoerig heeft men de kwestie van de steunregeling en het groote gezin besproken met het resultaat, dat een motie werd aange nomen, waarin een beroep op de regeering werd gedaan: tot het toekennen van een toeslag aan alle arbeiders die in werkverschaffing arbeiden, zooals dat in de provincies Limburg en Noord» Brabant geschiedt; tot vermindering van het aantal steunklassen; tot het buiten werking stellen van art. 10 dei steunregeling, zoodat het werklooze gezin ten volle de vry gestelde minimum-inkomens van 2 en 4 gulden voor inwonende kinderen resp beneden en boven 21 jaar kan genieten; tot het kiezen van het totale gezinsloon in- plaats van het loon van het gezinshoofd, alléén als basis van steunverleening en steunbere- kening; en tot verhooging van den zoogenaamden B- steun, om zoodoende het geweldige tekort aan dekking, kleeding en schoeisel in de werklooze gezinnen aan te vullen. Uitvoerig kwam ook de nood in de groote middenstandsgezinnen ter sprake. De Zeereerw. Pater C. TESSER O.F.M., ad viseur van de afd. Maastricht, sprak vervol gens over de taak en de roeping van het groote gezin in dezen tijd. Een idealistische oase van bezinning op het beginsel in de eindelooze dis cussies over al te materieele zorgen van deze inderdaad onder zware zorgen gebukte huis vaders. De gedachten van den tegenwoordigen tijd wyken aldus pater Tesser wel ver af van de gedachten van God. Wat God in het oude Verbond als een zege, als een belooning voor stelde, stelt de mensch van thans voor als een last, een soort straf. God heeft het huweiyk ingesteld, niet twee menschen, die afspraken, dat zij voortaan samen door het leven zouden gaan voor hun plezier! God heeft den mensch in het huwelijk de voortplanting, de vermenig vuldiging van het menschdom als een schoone. groote taak gesteld en al de moderne schrifturen die het anders voorstellen, kunnen aan deze gedachte van God niets veranderen. Christus heeft bovendien het huweiyk sacra- menteele waarde geschonken, het tot doel ge steld by te dragen aan de uitbreiding van Zyn Ryk, aan het uitgroeien van zyn Wijnstok. Het vervullen van dit doel moet vooral ln deze wereld, die zich niet meer in stand kan houden, een ideale roeping vormen voor de katholieke vaders en moeders van groote gezinnen. Willen zij dat niet, dan mogen zij bedenken, dat wie het kind tot zich neemt, Christus tot zich neemt en wie het kind verstoot, Christus ver stoot. De vaders en moeders der groote ge zinnen hebben dus een apostolische taak, een ideale roeping. Deze gedachte moge hen ster ben ln den stryd tegen den materieelen nood van dezen tyd. Hartelijk werd de rede van Pater Tesser toe gejuicht en even hartelyk zat men enkele oogenblikken weer midden in de materieele zorg. Nog achttien voorstellen moeten aan de orde komen vóórdat de processie uittrekt. Voor zitter VAN MEEGEREN zet er schot in en wer kelijk, de agenda wordt afgehandeld. Vanmiddag zitten de heeren op stoelen langs het Vrijthof om de hulde-groepen om het beeld van Sint Servaas, van de Sterre der Zee en van het Heilig Kruis uit Wijk te aanschouwen en om de Heiligen voorby te zien schrijden. De Heiligen trekken wéér voorbij. En de maagdenkoren van Den Bosch en Hoesselt, die begeleid door hooge fijne klokkenklanken, Maria ter eere zingen. En de negen engelen-groepen in hun kleurige, glinsterende gewaden. En de martelaren en belijders, de bruidjes van den Rozenkrans, de groote Reliekschrijnen, de Sterre der Zee in Haar Statiegewaad, Sint Ser- vatius' machtig borstbeeld op met rood fluweel omhangen draagstel, en de Kruisrelieken onder het baldakijn achter de zwaaiende wierooksvaten en de bisschoppen en gemijterde prelaten. Wéér is het druk in de stad, drukker nog dan veertien dagen geleden. Vooral uit België, uit het Walenland, zyn velen men spreekt van duizenden komen zien. Weer volgen groote menschen-massa's den stoet naar het Vrijthof, waar op het met pal men en tapijten versierde altaar een plechtig s'uitingslof wordt opgedragen. Tydens dit sluitingslof hield de Weleerw. Pater GILBER- TUS LOHUIS een predlcatie. Maastricht heeft vyftiën dagen geleefd van het geloof aldus pater Gilbertus Wat is dat voor een geloof. Het geloof in een Vader ir. den Hemel, in een liefdevolle moeder en in een eerstgeboren broeder, die op aarde kwam om ons voor de eeuwigheid te verlossen. Het geloof in een eeuwige rust en een eeuwig licht. Het geloof, dat martelaren maakte in den loop der eeuwen, martelaren in het verleden ook van Maastricht en .in het heden in Mexico en Rusland. Uit dAt geloof kwam Servatius uit Armenië naar Jerusalejm en vandaar dwars door Europa naar Tongeren. Ter verdediging van dat geloof trok hij naar Rome om de Hunnen te verdryven. Hij keerde terug naar Maastricht om van deze stad een bolwerk van geloof te maken. Meer dan de schatten van de reliekkamers moet Maastricht dien schat bewaren. Maas tricht zorg dat St. Servaas nooit over U hoeft te schreien, aooals Christus schreide over Jerusalem. Z. Hoogw. Exc. Mgr. Paolo Giobbe schonk nadat alle duizenden, die op het Vrythof waren samengestroomd, gezameniyk het „Tantum Ergo" hadden gezongen, den zegen met het Allerheiligste. En dan trekken de Heiligen weer terug naar de schatkamers van alle kerken der stad, vanwaar zy kwamen. De Bossche harmonie speelt nog op het Vrythof. In het Stadspark wordt een vuur werk ontstoken, dat o.a. als sluitstuk een af beelding van Sint Servaas, de Sterre der Zee en het Heilig Kruis in lichtiynen boven het water van de Maas teekent. En is de Heiligdomsvaart voorbij. Heeft nu de socialistische school gepresteerd, wat de regeering ervan verwachtte? Geenszins. De socialistische school is een mislukking geworden, en evenals de Sovjet- Russische pers ernstige aanmerkingen heeft te maken op de scholen in Sovjet- Rusland, zoo is nu de Mexicaansche pers gedwongen te verklaren, dat de toestanden op onderwijsgebied verre van rooskleurig zijn. De Mexicaansche socialistische school heeft haar mislukking grootendeels te wijten aan het feit, dat zij den tegenstand van de bevolking niet heeft kunnen overwinnen Zelfs de meest vooraanstaande leden van de nationale revolu- tionnaire partij sturen hun kinderen niet naar de regeeringsscholen. Verscheidene van hen be zoeken de weinige bijzondere scholen, die er nog over zyn. Ook met de organisatie van de socia listische scholen is het treurig gesteld, ondanks de lofredevoeringen van haar propagandisten en de brochures van de socialistische party. „El Hombre Libre" van 22 Februari spreekt klare taal over de yalsche statistieken, die in het begin van de maand door de regeering ge publiceerd waren. „El Universal Grafico" van 31 Mei gaf enkele bijzonderheden, die voor de regeering zeker een reden zijn geweest om de statistieken te verval- schen. Uit officieele statistieken van het Cen traal Bureau voor Statistiek betreffende hel Departement voor Onderwys kunnen wij den treurigen toestand van het Mexicaansche On derwijs aantoonen. In het Federale District zijm 250.000 leer plichtige kinderen, maar er zijn geen scholen genoeg om al deze kinderen onderwijs te kunnen laten genieten. Nu worden alle lo kalen gebruikt, en morgen-, middag- en avondcursussen gege ven, en toch kan men nauwelijks de helft van de kinderen onder wijs geven. Jaarlyks staan nu ongeveer 128.000 van de 250.000 kinderen ingeschreven. Dan zijn er nog vele oorzaken, die het werk van de onderwij zers toch nog grootendeels hopeloos maken, zooals het gebrek aan leermiddelen of de slechte kwaliteit van schriften en boeken; de ongehoor de onhygiënische toestanden die er in de loka len heerschen; het absoluut gebrek aan ge schoold onderwijzend personeel enz. Het gevolg hiervan is, dat van de 128.000 leer lingen slechts 6000 erin slagen, de zes klassen te doorloopen. Als de resultaten al zoo slecht zijn in het Federale District, kan men gemakkelijk begrij pen hoe het in de andere staten van Mexico gesteld is. De socialistische school stuit af op het verzet van de Katholieken, die hun kinderen niet willen toevertrouwen aan inrichtingen, die niets anders leeren dan godsdiensthaat. De katholieken zijn vastbesloten zich te blij ven verzetten tegen het ergernisgevend on derwijs, waardoor de zielen van hun kinde ren vermoord worden. Naar Wij vernemen is de heer C. G. uit Til burg, vertegenwoordiger van de Nieuwe Til- burgsche Courant, die op 12 Juli j.l. zijn vijf jarig zoontje naar een kennis in Duitschland1 wilde brengen en te Duisburg werd gearresteerd wegens vermeende overtreding der deviezenbe- palingen, na het voltooide onderzoek, waaruit zyn onschuld bleek, Vrijdagavond op vrije voeten gesteld en Zaterdag te Tilburg teruggekeerd. De Centrale Recherche afd. Ronselarij heeft op de Valkenwegpont te Amsterdam een communist gearresteerd, wonende over het IJ, die verdacht wordt van ronse larij. Hij is tydelijk in bewaring gehouden en verhoord. Bij het verhoor ontkende de verdachte, een vooraanstaande figuur in de communistische partij, hardnekkig. De politie is er echter van overtuigd den rechte te pakgen te hebben. BATAVIA, 26 Juli. (Aneta) De heer Khouw Ke Hien, die met zijn sportvliegtuig een vlucht naar China maakte en Zaterdag om half elf uit Kohlak op den terugweg naar Nederlandsch- Indië vertrok, is Zaterdagavond te Singapore geland. Gistermiddag arriveerde hy om 4 uur te Tjilllltan. De procuratiehouder van de B.P.M., de heer de Vriendt, en de agent van de K.N.I. L.M., de heer Storm van 's Gravesande, boden lauwerkransen aan. De heer Khouw, die ook over het zakelijke deel van zyn reis tevreden was, wenschte zich niet uit te laten, of zyn plan Inzake de vesti ging van een vliegtuigenfabriek voortgang zal vinden. In het etmaal van 's avonds 24 Juli tot 's avonds 25 Juli is in Noord-Holland tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteldheid crltiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, in het midden van het land crltiek behoudens wellicht te weinig dauw. Vannacht is de 50-jarige H. de Graaf uit Nieuw-Buinen, vermoedeiyk door een ongeval, in het kanaal te KielWindeweer geraakt. Hoe wel hulp spoedig ter plaatse was, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De marechaussee te Bareveld stelt een onderzoek in. Ons land is buiten den wereld-oorlog ?er bleven, gelukkig, en kent dus ook geen grafgesteente voor een „onbekenden sol daat". Maar het heeft en het eert in deze dagen wel een bekenden soldaat, al is die dan ook reeds anderhalve eeuw geleden op zijn post gevallen, en al was hij niet van onze nationa liteit. De naam van Christoffel Pullmann, den een- voudigen Hessischen grenadier, die sneuvelde bij de vervulling van zijn plicht en wiens hou ten herinnerings-monument te Soestdijk, thans door een fraaier en duurzamer gedenkteeken wordt vervangen, is op veler lippen, en terecht zal den 27sten Juli zijn nagedachtenis op bij zondere wijze worden geëerd. Pullmann was een held. Men kan verschillend oordeelen over w!at het „veld van eer" heet, en over den moed op het slagveld, die, naar de ervaring leerde, niet zel den aan een roes gelijk is, en gemakkelijk over sloeg in een paniek. Maar daarvan kon in Pullmann's geval geen sprake zijn. Hij kweet zich onverschrokken van zyn ge vaarlijke taak, zich welbewust van hetgeen bijna zeker de gevolgen zouden zijn, zonder aarzelen en koelbloedig zijn leven ln de waagschaal stel lend voor hetgeen de trouw van hem vorderde. DAt is inderdaad het werk van een held. En men bedenke daarbij, dat hij alléén stond, alléén in den nacht tegen een groote over macht. Met een enkel woord, met een enkele bewe ging had hij zich in veiligheid kunnen stellen. hij deed het niet. En het was ongetwijfeld aan hem vooral te danken, dat de aanval op het paleis, waarvan de gevolgen zeer ernstig hadden kunnen zijn, mislukte. De vreemdeling, die Pullmann was, heeft daarvoor de erkentelijkheid van Nederland ver diend. Hij is daardoor ónze soldaat geworden. En in deze dagen onze bekende soldaat. Ook al zou men in 't algemeen weinig voor militair vertoon en militaire monumenten ge voelen, dit monument is volkomen op zijn plaats, en veeleer een waarschuwing tegen, dan een prikkel en uitdaging tot den oorlog. Een waarschuwing tegen den burger-oorlog vooral, welke in Pullmann's tyd ons volk ver scheurde, om het ten slotte tot een speelbal te maken van vreemde overheersching. Pullmann's gedenkteeken houdt ook onder dit opzicht een les in voor alle tyden. P. S. Op grootsche en waardige wyze heeft Oss heden zijn deken, den hoogeerw. heer Mgr. G. v. d. Boer ter gelegenheid van zijn diamanten priesterjubileum en veertigjarig pastoraat ge vierd. Het feest, dat op verlangen van den hoogen jubilaris alleen kerkelijk wordt gevierd, werd hedenrhorgen te 10 uur ingezet met een H. Mis van dankbaarheid in de parochiekerk Maria On bevlekt Ontvangen. Voor den aanvang der H. Mis, welke door den jubilaris werd opgedragen met assistentie van de parochiegeestelijken, werden verschillende ge zangen uitgevoerd. In zyn feestrede memoreerde mgr. v. d. Boer de vele gebeurtenissen uit zyn lange priester loopbaan. Hij achtte het een voorrecht, dat hij van 1877 af, toen hij priester werd gewyd, tot heden iederen dag zonder onderbreking het H. Misoffer had kunnen opdragen. In zyn verdere rede bedankte spreker de leden van het feestcomité voor het inzamelen van gelden, waardoor het mogelijk was geworden dat aan de kerk de zoo hoog noodige ingang aan de Zuidzijde kan worden aangebouwd. Z. H. Ebcc. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft Zondag 25 Juli de H. Wijding van het Priesterschap toegediend aan de navolgende Eerwaarde Heeren Theologanten van het Groot- Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen: C. A. M. van Beek, J. G. Bomers, J. W. Bos, C. de Bruijn, G. C. Dijkers. A. M. Goossens, Th. G. ten Hagen, A. B. Hulshof, C. J. Koch, A. B. Kolkman, Th. W. de Kruif, A. A- J. Kuiper, H. G. Kwakman, Th. A. van Leur, F. G. A. Nieuwe Weme, W. H. A. Pasman, J* E. H. van Renswoude, C. J. M. Rond, H. W- J* C. M. Scholtens, B. A. M. van der Steen, <-'■ Veeger, R. A. Visser en W. G. Wolters. en het Subdiaconaat aan de navolgende Eer waarde Heeren Theologanten van het Groot- Seminarie „Rysenburg": G. J. Becker, A. W. Hansen, P. H. L. van der Laan, G. C. M. van Leer, B. H. J. Lokin> P. Th van Oosten, C. J. M. Ottink, J. C. van Rooyen, H. G. J. Scholten, G. H. Schopman, W. J. van Soest, P. J. Soethof, C. A. Stock' inann, G. J. Terpstra, H. J. Timmer, A. A. M' Veldman, J. H. A. Vermeulen, G. W. H. A. van der Voort, A. A. J. Willigenburg, L. Chr. Wüst en C. J. van Wyk, alsmede aan Fr. Desiderius Geijsen van de Orde der Cisterciënsers te Diepenveen. Maandag 2 Augustus wordt te Utrecht 6de Nationaal Congres van St. Dominicus' Der' de Orde gehouden. De Kerkelyke Pleehtighede hebben plaats in de Dominicanenkerk aan a Mariaplaats te Utrecht; de vergaderingen w° den gehouden in het Jaarbeursgebouw aldaar- De deelneming aan dit Congres, waarby de Hoogeerw. Pater Kramer O.P., Vicaris-Pr vindaal, en de Hoogeerw. Pater Dr. B. Kun mann OP., Secretaris van den Generaal Rome, zullen tegenwoordig zijn, belooft groot worden, niet enkel van den kant der Tertia1 sen uit heel Nederland, maar ook van de Dominicanen en de Zusters Dominicanessen verschillende Congregaties uit ons land De Z. E. pater Meussen, rector te Leenhof Schaesberg is benoemd tot rector in de Static kolonie te Hoensbroek; tot rector aan het r toraat Leenhof is benoemd de Zeereerw. Pa Hendriks te Egmond aan Zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2