OUD JONG ZIJN Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen MAANDAG 26 JULI 1937 Gebreide Tennis- pullover Sportjurken Bedjasje NIEUWE VISCHGERECHTEN Koolrolletjes met visch Vischpoffers Vischpudding pillltilillltllinilinillllllllliniinill!lllllllllllltlll!lllllt!lllllliltiiiiii[iniiiinninimini[ii[iiiiiiiiiniininniiTnil^ voor heeren iiiiiiiiiiiiiiimiiiHiimimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiinniiiiiI FOTOREPORTAGE ^illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKilllllllllllllllllUIllllllllIllUHIilllllllllllllllllllillllllillllillllllllHIIIIIMIUIilfe Te Den Haag is Zaterdag het huwelijk voltrokken tusschen mej. M. L. van Hamel, dochter van den gewezen hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig, en jhr. W. H. de Beaufort Op de Amsterdamsche Boschbaan zijn internationale zwem- en waterpolo- wedstrijden gehouden. Een spelmoment uit de match Nederland België .Mid-zomerdag" te Zandvoort. Het weinig zomersche weer van Zondag drukte duidelijk zijn stempel op deze anders zoo druk bezochte badplaats, hetgeen bovenstaande foto op veelzeggende wijze aantoont Oud worden is iets wat niemand graag' doet en waar iedereen toch naar ver langt. Dat lijkt tegenstrijdig, maar is het toch niet. Dat we, als we gezond zijn en op de verkeersregels letten, oud worden, is iets heel natuurlijks, daar mopperen we niet tegen, maar dat met het oud-worden ook de gebreken van den ouderdom komen, daar hebben we wel wat op tegen. Wie worden er op die manier oud? Alleen zij, die er altijd aan denken, dat ze over zooveel jaar al zestig zullen zijn en daar tegen opzien als tegen een berg. Want als zij werkelijk zestig zullen zijn, zijn ze ook op en omdat ze zich altijd hebben voorgesteld dat ze dan oud zouden zijn, z ij n ze het ook. Die Turk, of was het een Bulgaar, van wien we onlangs in de krant konden lezen, dat hij 130 jaar geworden was en nog steeds op het land werkte, heeft zeer zeker in zijn jeugd nooit tegen het oud-worden opgezien, anders zou hij zijn ouderdom niet zóó kunnen dragen. Je bent zoo oud als je je voelt, zoo oud als je zelf wil, wordt er wel eens gezegd, en dat is maar al te waar. Trouwens, we zien tegenwoordig hoe lan ger hoe minder oude menschen, omdat heel de opvoeding veranderd is en ook omdat iedereen tegenwoordig jong wil blijven, terwijl het vroeger met de „waardigheid" overeenkwam als je oud was, ook oud te doen. We zien hoe langer hoe minder oude menschen, zeiden we; we zien ze niet, maar daarom z ij n ze er wel! U weet toch zeker ook wel, dat de menschen tegenwoor dig gemiddeld 20 jaar ouder worden dan jaar geleden? Nu moge het waar zijn, dat dit cijfer ten opzichte van den enkeling geflatteerd is, omdat natuurlijk de gerin gere kindersterfte van grooten invloed is op het doorsnee-cijfer, een feit is het toch, dat er meer oude menschen zijn dan vroe ger, hoewel men er minder ziet, eenvoudig omdat ze niet oud willen zijn en dus niet oud lijken. Tegen het ouder worden mopperen, geeft niets integendeel, maar ook onverschil ligheid is verkeerd. De vrouw bijvoorbeeld, die niet om hare kleeding geeft, die het tikje ij delheid mist, dat juist de vrouw als sieraad kan worden aangemerkt: de vrouw, die poeder iets on natuurlijks, iets afschuwelijks vindt, zal heel wat vroeger oud zijn dan noodzake lijk is. Daarmee willen we niet zeggen, dat ze, als ze veertig is, moet trachten er uit te zien als een meisje van twintig en ook niet, dat we trotsch zijn op het onzinnige misbruik dat tegenwoordig gemaakt wordt van poe der, lippenstift en nagellak daarmee maakt men zich niet jong, alleen maar be lachelijk. Om niet oud te worden, moeten we jong blijven in onze manieren, jong in ons den ken; we moeten met kinderen zijn als kin deren en niet als geposeerde, bedaarde menschen tegenover hen staan. Wat weet een kind er van of een oudere 40 of 60 jaar is! Het gaat alleen af op de gedragingen van die andere tegenover hem en de 60- jarige, die kinderlijk heeft weten te blijven, zal het jong, de 40-jarige, die haar „waar digheid" ophoudt, oud noemen. „Uit den mond der kinderen hoort men de waarheid" laten we daar aan denken en.... jong blijven, door matig te leven, behoorlijk op tijd te rusten, niet mee te doen aan al die buitensporigheden, die modern heeten en het weerstandsvermogen onzer zenuwen uitputten. En vooral, door opgewekt te blijven naar lichaam en geest en ons er niet over te ergeren dat we al veertig zijn. Want dan beginnen we kunstmiddeltjes er tegen aan te wenden en lijken we beslist vijftig! Wat ook weer piet wil zeggen, dat we niet een „tikje" poeder zouden mogen ge bruiken. A. T. De rug. 100 st. opzetten en 7 a 8 c.M. 2 r., 2 aver, breien. Dan begint men aan het patroon, dat uit 2 toeren bestaat. lste toer: (d.i. de linkerkant van het werk) 9 r. Verder telkens 4 aver., 2 r., 4 aver., 14 r. Aan het einde van de naald 9 r. 2de toer: 8 r. Verder telkens 1 aver., 4 r.. 2 aver., 4 r., 1 aver., 12 r. Aan het eind van de naald 8 r. Als men hierna nog 20 toeren heeft ge breid, begint men te meerderen, en wel 1 st. aan weerskanten van de naald in den daaropvolgenden en verder in eiken lOden toer, tot men 112 st. op de naald heeft. De gemeerderde st. breit men steeds. Als men, in het geheel, 35 c.M. heeft gebreid begint men aan de armsgaten. Daarvoor kant men aan het begin van de eerstvolgende 2 toeren 7 st. af. In de daar opvolgende 6 toeren breit men, aan beide kanten van de naald, 2 st. samen en verder breit men 2 st. samen aan het begin van elke naald tot men nog 74 st. overhoudt. Dan breit men verder recht door, tot het werk 55 c.M. lang is. Aan den rechter kant van het werk be gint men dan aan den linkerschouder aldus: lste toer: 7 st. afkanten, 17 st. in patroon breien, omkeeren. 2de toer: 2 aver, samenbr. De naald in patroon uitbreien. 3de toer: 7 st. af kan ten, in patroon breien tot de laatste 2 st., die men samenbreit. 4de toer: 2 samenbr., in patroon de naald uitbreien. Afkanten. Nu begint men weer te breien op de over gebleven steken. Voor den hals kant men 26 st. af, breit de naald uit en breit den 2den schouder op dezelfde wijze als den lsten. Het voorpand wordt precies eender ge breid als de rug, tot men heeft geminderd voor de armsgaten en nog 74 st. overhoudt. Dan begint men, met den rechterkant van 't werk vóór zich, aan den eersten schouder. lste toer: 31 st. in patroon breien; om keeren. 2de toer: 2 aver, samenbr., in patroon de naald uitbreien. Op deze 30 st. breit men nu den linker schouder in patroon. Daarbij breit men, aan den kant van den hals, in eiken toer 2 st. samen tot men 25 st. overhoudt. Verder breit men daar, om den anderen toer, 2 st. samen tot men nog 21 st. overhoudt. Nu breit men recht door tot het werk 55 c.M. lang is. Dan kant men 7 st. af bij het begin van eiken toer aan den kant van het arms gat tot alle steken zijn afgekant. Nu begint men weer op de overige steken. De middelste 12 st. worden afgekant, daarna breit men de overiee st. in Datroon en ver- Al geven we hierbij een afbeelding van meisjes, die tennisspelen, toch willen we daar heelemaal niet mee zeggen, dat we met alle geweld deze sport moeten beoefenen, om deze jurken te kunnen dra gen. De kleeding voor de jonge meisjes is dit seizoen zoo sportief, dat ze dergelijke eenvoudige modellen kunnen dragen, als ze aan geen enkele sport doen. Zelfs zal de moderne jeugd deze modellen verkiezen boven die van het meer gekleede genre. Fig. 462 wordt gemaakt van een peper muntstreepje, zooals dat nu weer in de mode is. Schouderstuk en biezen op de voorbaan worden dwars genomen; de rok en de halye mouwen recht. De jurk sluit van voren met drie gekleurde knoopen, heeft een lingeriekraagje en leeren cein tuur. We hebben er 4'/2 meter stof voor noodig. Fig. 463 is gemaakt van effen tussor of linnen. De sluiting met knoopen en knoopsgaten heeft het voordeel, dat we ons er niet, zooals bij de meeste japonnen, moeten in- of uitwringen, maar hem ge makkelijk kunnen losknoopen. De voorbaan is op origineele wijze op gestikt, evenals het schouderstuk op den rug. Bij de moderne rokjes, die weer zoo smal als een kokertje zijn, is het wel noo dig plooien aan te brengen ter hoogte van de knie, zooals dan ook bij de meeste mo dellen gedaan wordt. De blondine zal een japon van koren- blauw met een cravatte van geel en blauw aardig staan, terwijl de brunette de com binatie wit en rood of geel en groen kan nemen. Er is voor deze jurk 4 a 5 meter linnen noodig, naar gelang de breedte van de stof. Beide modellen zijn verkrijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46. POLA der wordt deze schouder op dezelfde manier gebreid als de linker. De halsafwerking breit men met dunnere naalden, bijv. No. 2 of 2'/2 als men den pullover met No. 3 heeft gebreid. Men neemt langs de halsopening van het voorpand aan den rechter kant van het werk 106 st. op en breit 7 toeren, 2 r., 2 aver. Afkanten. Langs de halsopening van den rug neemt men 48 st. op en breit eenzelfde randje. Nu naait men de schouders dicht en neemt langs ieder armsgat 136 st. op, breit 7 toeren, 2 r., 2 aver, en kant af. Het geheele werk wordt dan eerst onder 'n vochtigen doek aan den linker kant gestreken en daarna naait men de zijnaden dicht. DORA. Bovenwijdte 94 c.M., lengte midden voor 50 c.M. Schouderbreedte 12 c.M. Mouwleng te 30 c.M. Benoodigd: 1 meter gebloemde zijde of zijden tricot van 100 c.M. breed. Wanneer we dit jasje van rose of zalm kleurig tricot maken, kunnen we het gar- neeren met een écru-kant-kraagje. Het plat liggende kraagje wordt in model geknipt, zooals de teekening aangeeft. De mouw wordt glad in het armsgat ge zet, den mouwnaad plaatsen we op den zij naad van het jasje. We kunnen de mouw gebruiken als pofmouw en ook als loshan gende klokkende mouw. Voor naden knip pen we overal 134 c.M. bij aan. C. M. iJ Voor dit pikante gerecht kan men vef' schillende soorten ontgrate visch 8e' bruiken riviervisch is er ook uitsteker1*1 voor en overgeschoten visch kan °P deze wijze weer tot een keurigen, smakeUJ' ken schotel verwerkt worden. Van een witte of savoye kool neemt men voorzichtig de bladeren af en laat 26 10 a 15 minuten koken in kokend water- Dan neemt men ze met een schuimspaan uit de pan en overgiet ze met koud water- Voor elk rolletje neemt men 2 of 3 elkaar gelegde koolbladeren, legt daarop 11 dun laagje of 'n filet van tevoren gezou" ten visch zonder graat, strijkt er 'n wei111" mosterd over en strooit er wat fijngehakt® ui en augurk overheen. Men rolt de dan op en bindt de rolletjes dicht of steek ze vast met 'n houten pennetje. De rolletje worden in bloem gewenteld en dan eveb gebakken met spek, boter of vet. Goed toe' gedekt laat men ze ongeveer V/2 uur sm0- ren op 'n klein vuurtje. Van het overgebleven nat maakt meh sausje met 'n weinig bloem en aroma. v fict Bij 1 pond fijn gemaakte visch z°n graat rekent men hiervoor 1 K.G. aargj appelen, 2 zeer fijn gehakte uien, 1 eetleP fijn gehakte peterselie en zout ria3 smaak. De aardappelen worden geschild rauw geraspt en goed vermengd met overige ingrediënten. In de koekepan ba g men van deze massa kleine dunne koekJ bij wijze van 3 in de pan. Bij 1 pond visch zonder graat heeft hiervoor noodig: /2 ons tot schuim roerde boter, 1 zeer fijn gehakte ui, 2 S weekte en goed uitgedrukte beschuite»-^ eieren, peper en zout en zoo men wil wat fijn gehakte peterselie of champign° De visch wordt 3 keer door den vleeS^gd molen gedraaid en dan goed verme met alle andere ingrediënten. Men ma de massa goed op smaak af en vult een flink met boter ingesmaerden P dingvorm, waarna men ze, au bain l"a ongeveer 3 kwartier laat koken. djj Deze vischpudding smaakt uitsteken bloemkool. Gebruikt men er 'n Pud.ddeU rand voor, dan kan men dien in het m1 met bloemkool vullen. Op de golflinks te Noordwijk zijn de wedstrijden om den Graaf van Limburg Stirum-wisselbeker gehouden. De heer Dekker, bekerhouder, aan slag Te De Steeg is Zaterdag een groot con- courshippique gehouden, waarvan hier boven een snapshot Op het vliegveld te Teuge werd Zaterdag het zweefkamp geopend. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard gaven van Hun Hooge belangstelling blijk door een bezoek te brengen aan het kamp en de verrichtingen der zweefvliegers gade te slaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4