i Keuringsdienst voor waren Laatste Nieuws Mm ofté: MIJl1L Kort en volledig GEBIED UITGEBREID MAANDAG 26 JULI 1937 Notaris Van Niekerk overleden ^AANSCHE KINDEREN NAAR HAARLEM Wie heeft plaats voor moeders met kinderen? MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL T oelatingsexamen Koninginnedag-feesten Concertenconcours-hippique, ballet Reclame in heemstede Wijziging Algemeene Politie verordening - wm -<«■ Geen voorrang verleend BURGERLIJKE STAND Resultaten van de genomen mon sters waren doorgaans slechter dan verleden jaar Wat ons bespaard bleef! Inspecties Gevolgen Brood HET CONCOURS HIPPIQUE TE HOOFDDORP H M. de Koningin zal een bezoek brengen Melk Jubileum P. Zeegers AGENDA 27 JuK Bioscopen Chineesche troepen uit Langfang verdreven Prins Bernhard naar de roeiwedstrijden VELSEN STAD In Den Haag, waar hü vertoefde, is Zaterdag middag de in Haarlem webekende notaris D. van Niekerk overleden. Hoewel al sinds J^nigen tijd zijn gezondheid te wenschen over- Jt, is deze ontknooping zelfs voor zijn naast s-sta an den onverwacht gekomen. I De heer van Niekerk werd op 5 Augustus 1871 1 Utrecht geboren, was aanvankelijk candidaat- Jotaris in Den Bosch en werd in 1904 tot no- ,Us in Haarlem benoemd. Hij genoot bij zijn '"enten een hooge achting. In het openbare 'en en in het vereenigingsleven heeft de heer Niekerk nimmer een vooraanstaande plaats '"genomen. Verschillende jaren was hij noch- ,afis kerkmeester van de parochie van den H. witonius aan de Groenmarkt en heeft in die "jbctie z'n aandeel gehad in de totstandkoming de nieuwe parochie van het H. Hart in Kleverperk. Na den dood van notaris Da- "0, een jaar of negen geleden, werd bij be hind tot regent van het St. Jacobs Godshuis. eh opzichte van zijn medemenschen en lief- adige instellingen was zijn welwillendheid fpot en dit was oorzaak dat deze verdiensten jj'j zijn zilveren ambtsjubileum in 1929 door Z. den Paus werden erkend door zijn benoeming ridder in de Orde van den H. Gregorius "h Grooten. Sen tragische bijzonderheid is, dat twee heer- J'ens van den heer van Niekerk, die in de Orde "'<!r Jesuïeten zijn getreden, juist over 14 dagen "'ester zouden worden gewijd. Ben derde zoon j'f'rd eenige jaren geleden priester gewijd en kapelaan te Noordwijkerhout. De begrafenis is vastgesteld op a.s. Woens dagmorgen. De Uitvaartdienst zal om half elf Maats hebben in de parochiekerk van den H. "ktonius. De teraardebestelling zal plaats hebben op "t R. K. Kerkhof te Overveen omstreeks 12 l«r. Wij kunnen thans mededeelen, dat zich in frankrijk in het Bisdom Dax, onder patronaat ''ah Z. H. Exc. Mgr. Mathieu, in wiens diocees °ornamelijk de Baskische kinderen vertoeven, „uitzendcomité" heeft gevormd, waarmede "et hoofdbestuur van het R. K. Huisvestings comité in onderhandeling is getreden. Het be delde Comité National du Secours aux Enfants jSpagnols heeft de volledige medewerking der jTansche Regeering, welke o.m. gratis vervoer "6r kinderen per spoor door Frankrijk heeft Zogezegd. Wat de onderhandelingen met onze Regeering "«treft, deze bevinden zich thans in het beslis- ®«hd stadium. Vermoedelijk zal einde dezer week begin der volgende de bijeenkomst plaats heb- "«n. waarop de voorwaarden van toelating van maansche kinderen formeel definitief zullen gorden geregeld. Over deze voorwaarden bestaat .«•ledige overeenstemming tusschen de regee- 'hgsvertegenwoordigers en het huisvestings- c°mité. Het Comité is nu doende te zorgen, dat het gr«te transport der kinderen zoo spoedig moge- l"k, nadat de regeling met de Regeering zijn P'slag heeft gekregen, kan overkomen. Er zijn Haarlem reeds vele gezinnen, die zich voor :e ontvangst van een Baskisch kind hebben ^gegeven, maar het plaatselijk comité hoopt ."Mg, dat er zich nog meer zullen aanmelden. meer zich opgeven, hoe meer kinderen in «s land gastvrijheid zullen krijgen. Onder de Spaansche uitgewekenen bevinden '«h in vele gevallen geheele gezinnen, waarvan 6 vader in Spanje is achtergebleven, dus moe- j6rs met kinderen (3 tot 6). Aan het comité gevraagd of de mogelijkheid bestaat, daarvan Pige mede hier te Haarlem op te nemen, j Met groote aandrang verzoekt het Huisves- "gscomité ook opgave van dergelijke adressen. Den enkele Baskische geestelijke zal de op te ;®men kinderen vergezellen met het oog op de godsdienstige verzorging, die in de landstaal, elke zeer van het Spaansch verschillend is, °ct plaats hebben. v Men kan zich opgeven aan de administratie de Nieuwe Haarlemsche Courant, waar vens geldelijke bijdragen in ontvangst worden ^homen bij mr. H. J. M. Tonino, Damstraat 23 bij den heer H. L. Scheepers, Hoogeweg, «hdvoort. het uiterlijk aanzien der gemeente. De in dit ar tikel opgenomen verbodsbepaling is n.l. volgens de bestaande redactie niet van toepassing in zooverre het geldt reclame voor zaken, die wor den vervaardigd of verhandeld of voor bedrij ven die worden uitgeoefend op of in het on roerend goed. Van deze bepaling nu wordt meer malen misbruik gemaakt, zonder dat hiertegen kan worden opgetreden. Het komt B. en W. wenschelijk voor, dat aan B. en W. de bevoegd heid wordt gegeven, om in bovenomschreven geval alleen dan deze verbodsbepaling niet van toepassing te doen zijn, indien naar hun mee ning een dergelijke reclame niet ontsierend is voor de omgeving. Voorts komt het gewenscht voor, ook de borden voor het te koop of te huur stellen van gebouwen of terreinen aan een ze kere afmeting te binden, omdat borden van al te groot formaat in hooge mate ontsieren. B. en W. stellen daarom wijziging voor. Het toelatingsexamen tot de M.T.S. werd af genomen op 20, 21 en 22 Juli. Totaal inge schreven candidaten: 331, waarvan toegelaten: 165. Totaal niet geslaagden, afgewezen en te ruggetrokken: 166. Toegelaten tot de afd. Bouwkunde en Weg- en Waterbouwkunde de le jaar theoretici: H. J. Bos Halfweg; W. A. Andries, M. H. L. Groenevelt, Haarlem; Th. A. F. v. d. Horst, Beverwijk; K. H. Jung, Leiden; F. W. Kost, G. P. Kuiper, Haarlem; A. P. J. v. d. Laaken, Haarlem; J. J. Leenhouts, Leiden; G. C. M. Lindhout, Haar lem; F. A. Mastenbroek, Leiden; A. F. C. Mor- lang, Haarlem; J. W. F. Oosterhof, Overveen; R. L. Schilpzand, Hillegom; R. H. v. d. Vlerk, Leiden; J. A. Weimar, IJmuiden. Geslaagd doch niet toegelaten zijn voor deze afd.: M. Cramer, Haarlem; Th. Gerner, Sant poort; A. A. L. M. ten Hacken, Haarlem; D. A. Heringa, Arnhem; W. Jansen, Haarlem; A. Vol- ker. Katwijk aan Zee. Afgewezen: 4. Tot de af deeling Practici zijn toegelaten: K. C. de Boer, Haarlem; IJ. Booy, Nieuwe Niedorp; A. S. Docen, Beverwijk; H. Hoenderdos, Haar lem; H. Stefels, Heemstede; D. N. Vennik, Alk maar. Geslaagd zijn: H. A. A. M. Langendijk, Be verwijk; K. Tip, Alkmaar; J. F. ten Veen, Haarlem; J. J. Zwager, Heemstede. Afgewezen zijn: 5. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde en Electrotechniek; le jaar. Theoretici: H. v. d. Beek, Enkhuizen; J. Bierhuys, Bandoeng; H. v. d. Bol, Den Haag; D. W. v. Bostelen, H. v. d. Colk, Haarlem; W. F. Dankmeyer, Haarlem; R. A. Dekens, Batavia; J. A. de Haan, Haar lem; J. A. Habig, Wassenaar; J. Hey, Arnhem; P. Jimmink, Den Haag; J. Kokke, Heemstede; J. M. Leurs, Den Haag; J. W. J. v. Maalo, Haar lem; M. Macrander, Zutphen; E. Manuel, Oegst- geest; A. R. W. Muyen, Heemskerk; J. Oosten rijk, Sassenheim; F. S. J. Otterspoor, Haarlem; A. P. Preyde, Heemstede; J. H. v. Randwijk, Santpoort; G. E. de Rooy, Haarlem; E. W. Spoor, Leiden; J. G. v. d. Stoop, Den Haag; J. Verhagen, Haarlem; J. A. Vlasveld, Haarlem; A. Westerveld, Bandoeng; A. H. C. Weyers, Heemstede; A. J. Winter, Haarlem; M. S. de Winter, Nijmegen; J. Zonneveld, Voorburg. Geslaagd zijn voor deze afdeeling doch niet toegelaten: J. v. Arkel, G. Benit, Haarlem; A. W. de Bruyn, Haarlem; J. H. v. Cleef, Den Haag; J. J. Dieckman, Haarlem; F. H. v. Dijk, Hille gom; C. Fuhri Snethlage, Renkum; J. Gutte ling, IJmuiden; A. A. Baron v. Hardenbroek v. Ammerstol, Haarlem; R. J. G. Hof, Den Haag; J. Koessen, Aalsmeer; H. F. Klein, Driehuis, E. C. N. Koning, IJmuiden; G. G. P. Langer, Den Haag; C. J. Nusink, Aerdenhout; W. H. v. Peski, Baarn; G. v. d. Wiel, Noordwijk aan Zee. Afgewezen: 9. jln de gehouden algemeene vergadering van Centrum-Comité der vereeniging Konin- V^edag zijn de volgende plannen gemaakt, de viering van den verjaardag van H. M. w Koningin. De dag zal zooveel mogelijk met uziek door de stad worden opgeluisterd. Te finnen des morgens om 7 uur reveille, door u«e muziekcorpsen. Concerten op de Groote arkt. Een attractie zal gegeven worden van Groote Kerk. Des middags zal er op het ^aviljoen een concours hippique gehouden ^.°rden. Het terrein zal vap zitplaatsen voor- t«h worden voor genoodigden en leden met v',r> dames, tevens zal het terrein feestelijk rsierd worden. Vooraf wordt er een groote q"^de met paarden door het centrum gehou- Des avonds zal Tily Silon. op het Paviljoen schitterende levende-beeldengroep vertoonen verschillende dansen uitvoeren, met mede- <*king van de Haarlemsche Orkestvereeni- Alles te zamen zal prachtig worden ver- t"ht. op yjer hoeken van het terrein zal een r "?aalsch vuur worden ontstoken tijdens de Roering van Tily Silon. „2tl. die nog lid wenschen te worden kunnen K'h alsnog opgeven bij den heer A. H. de Sr., Ged. Voldersgracht no. 4, telef. h en W. van Heemstede schrijven aan den Al, a ad. ,et is B. en W. gebleken, dat artikel 41 der i&eipeene Politieverordening, dat regelen stelt betrekking tot het gebruik van onroeren- lederen, in het niet landelijk gedeelte der r46 ente, voor reclamedoeleinden, niet voldoen. Waarborgen biedt tegen het schenden van Toegelaten tot deze afdeeling Practici: G. H. Beinema, Haarlem; W. J. v. Bilderbeek, Heem stede; T. de Bruyn, Den Haag; W. J. de Haan, Alkmaar; L. Kelder, Den Haag; P. A. Koelmij, Overveen; M. Koppenberg, Den Haag; J. G. Mellema, Santpoort; C. H. Noordhoom Boelen, Wassenaar; P. Overklift, Bandoeng; H. A. Reus, Haarlem; A. Roos, Scheveningen; W. G. Teunis- sen, Haarlem; G. K. Vermey, Haarlem; N. Vol- mar, Driehuis; C. Zwaan, Barsingerhorn; A. Zwart, Haarlem. Geslaagd zijn voor deze afdeeling: D. J. Al berts, Hengelo; J. H. Apetz, Velsen; P. Bruin vis, Alkmaar; J. O. Bijsterveld, Den Haag; J. C. van Dalen, Haarlem; J. v. Drecht, Den Haag; A. J. Hengstmengel, J. A. Koos, Den Haag; C. v. d. Kamp, Deventer; C. A. Kroon, Heiloo; Ch. Matthijsen, Enschede; L. Olivier, Alkmaar; A. G. Robeer, K. F. Scheidel, Den Haag; J. Ph. de Waard, Alkmaar; U. Wiegers, Alkmaar. Afgewezen; 15. Toegelaten tot de afd. Vliegtuigbouwkunde (Werktuigbouwkunde) le jaar: A. G. Alewijn, Utrecht; W. J. Bode, Leeuwarden; J. de la Bije, Leiden; P. R. Claringbould, Den Haag; A. J. Dinant, Leiden; J. Drost, Deventer; J. J. Eb- bers, Curagao; J. J. C. Evers, Warnsveld; M. Farjon, Zwanenburg; H. v. Hees, Reeuwijk; F. A. P. Klein, Heemstede; H. J. v. d. Klip, Leiden; E. Kunstt, Batavia; J. Mertens, Batavia; H. Noorderdorp, Loosduinen; J. J. Paalman, Voor burg; F. I. Penders, Den Haag; G. W. v. San ten, Den Haag; H. Smit, Wormerveer; J. Rohlff, C. Waagenaar, Amsterdam. Geslaagd: A. J. M. Bercht, Haarlem; F. A. v. d. Berkhof, Heiloo; P. Esschers, Den Haag; G. C. C. Hendriks, Den IJaag; H. M. H. Hoffman, Den Haag; J. W. Koel'et, Delft; F. S. v. d. Lin den, Amsterdam; H J. Mulder, Santpoort; C. B. Oldenbocpi, Scheveningen; R. G. Pieters, Utrecht; H. G. Pluim, Den Haag; J. L. Sterke, Haarlem; K. Tanis, Hoofddorp; Ch. M. Vonk, Overveen; Th. B. C. Voorendt, IJsselstein; J. L. Wever, Vlagtwedde. Afgewezen: 9. Toegelaten tot de afdeeling Practici: A. C. A. Bosschaart, Den Haag; A. J. v. Breda, Den Haag. Geslaagd doch niet toegelaten: L. W. M. Beek man, Den Haag; G. H. Eilander, Diepenveen; H. J. Harkink, Lochem; H. J. Klunder, Den Haag; C. E. Ligtvoet, Usselo; J. M. v. d. Sande, Den Haag; G. H. Verberne, Den Haag; A. J. Westerink, Den Haag. Afgewezen: 3. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouwkun- de Theoretici le jaar en Vliegtuigbouwkunde (Scheepsbouwkunde)J. H. E. v. Bremen, Haar lem; S. de Jong, Amsterdam; J. C. Kweldam, Schagen; K. Lursen, Haarlem; A. Mewe, Am sterdam; L. Stegink, Deventer; K. Zinkweg, Castricum. Geslaagd doch niet toegelaten: J. W. M. Goes, Bloemendaal; J. v. Krieken, Haarlem; G. Roorda v. Eysinga, Bloemendaal; J. v. Waaldijk, Den Haag; W. de Widt, Haarlem. Afgewezen: 0. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde, 2e stu diejaar, bijzonderen cursus: R. Brandner, Haar lem; E. H. Broekhuizen, Hengelo; G. G. Kor- pershoek, Deventer; F. Krieks, Zandvoort; C. Bloem, Den Haag; J. C. de Waal, Heiloo. Toegelaten tot de afdeeling Weg- en Water bouwkunde, 2e studiejaar, bijzonderen cursus: J. Gerrits, Roozendaal; J. A. v. Hiele, Vlissingen; M. Meyer, Lekkerkerk; D. P. Paulusse, .Leiden; L. Souget, IJmuiden; R. H. Snel, Alkmaar; H. J. Tjaden, Bloemendaal; C. H. Traksel, Haarlem; W. v. Wamel, Haarlem. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde, 2e studiejaar, bijzonderen cursus: G. H. Hollenbacht, Den Haag; W. F. Janne, Hengelo; J. M. Joustra, Alkmaar; J. W. Keiler, Den Haag; G. J. Krijger, Zeist; J. v. Ooyen, Haarlem; J. Oudman, Haarlem; A. W. Pos, Den Haag; J. M. Pijnacker Hordijk, Wassenaar; P. J. de Ruyter, Bloemendaal; G. J. Sleutelberg, Haarlem; H. Wassenaar, Haarlem; H. A. Witteveen, Ensche de. Toegelaten tot het 2e studiejaar, gewone cur sus: L. Kramer, Den Haag; A. Stam, IJmuiden. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouw kunde (Werktuigbouwkunde) 2e studiejaar, bij zonderen cursus: J. W. Best, Laren; C. W. Groo- tendorst, Boskoop; F. Boogaard, Arnhem; G. Hiemstra, Amsterdam; J. Köther, Bandoeng; J. C. H. Ledeboer, Almelo; C. J. Nijhuis, Apel doorn; J. Chr. v. Wesel, Den Haag; J. J. Wou- terse, J. Wijchman, Vorden; W. F. Zetteler, Leeuwarden. Toegelaten tot den gewonen cursus van deze afdeeling: J. K. Boogaard, Wassenaar; E. H. E. Jongeneel, Heemstede. Toegelaten tot de afdeeling Electrotechniek 2e studiejaar, bijzonderen cursus: R. Boers, Den Haag; F. H. v. Heeteren, Den Haag; H. W. Jonkman, Meppel; G. E. Koot, Haarlem; J. Kragten, Haarlem; J. W. Reinders, Warmen- huizen; M. de Vries, Den Haag. Toegelaten tot den gewonen cursus van deze afdeeling: D. R. Bronkhorst, Haarlem; W. J. de Kanter, Den Haag. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouwkun de en Vliegtuigbouwkunde, 2e studiejaar, bij zonderen cursus: C. J. H. Drewes, Leiden; P. A. Galle, Heemstede; J. M. H. A. Hauwer, Utrecht; D.. J. Klink, Den Haag; W. N. Koot, Haarlem; T. R. J. Oltmans, Apeldoorn; H. W. Stapel, Spaarndam. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde, derde studiejaar: A. Terpstra, Amsterdam. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde, derden studiejaar is toegelaten: J. Sterkenburg, Am sterdam. Tot de afdeeling Bouwkunde laatste studie jaar is toegelaten: A. Deelder, Schiedam, J. Ste- rel, Amsterdam. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde laatsten studiejaar is toegelaten: G. O. Bakkenes, Vel sen. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde laatste studiejaar is toegelaten: L, G. G. Willems, Haarlem. Uitgereikt het getuigschrift, vereischt voor toelating tot het examen voor een acte L.N.O. aan de heeren: A. P. M. Bierman, Alkmaar; G. H. Nijmolen, Raum; D. Toet, Scheveningen; W. Verhagen, Velsen; G. de Vries, Alkmaar; J. Vijl- brief, Haarlem. Niet geslaagd: 4. In de Raadsvergadering van 11 November 1936 is aan Haarlem's Bloei een subsidie van 5000.toegestaan, onder voorwaarde, dat de 2e helft ervan slechts zal worden uitgekeerd, als door de ingezetenen van Haarlem een gelijk bedrag wordt bijeengebracht. De heer Noordhoff heeft nu tot Burgemees ter en Wethouders de vraag gericht, of aan deze voorwaarde inmiddels is voldaan. Voor het examen Schooldiploma Eenvoudig Sier- en Reclamëschrift dezer dagen te Haar lem gehouden, welk diploma is ingesteld door de Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van de Schriftkunst te Utrecht, zijn geslaagd de volgende jongedames: M. Vader, M. Neder- stigt, G. de Wit, M. Dijkzeul, B. van Schie, D. van Schie, G. Stam, N. van Schie en M. Barn- hoorn, allen leerlingen van de St. Philomena- school te Haarlem. Het bestuur van Haarlems Symphonieorkest Euterpe'' is als volgt samengesteld: A. H. de Bruijn Sr. (Voorzitter), H. van Tol (Secretaris) Prinsen Bolwerk 36, Mevr. H. van TolLuijte (Penningm.), P. de Beer (Comm.), E. J. Mos (Comm.). Op Maandag 16 Aug. a.s. zal „Euterpe" een concert geven in de nieuwe muzieknis te Sant poort. De Padvinderijtentoonstelling in de Raad zaal aan het Prinsenhof wordt in verband met een raadsvergadering niet gehouden van 30 Juli tot 16 Augustus, maar van 30 Juli tot 8 Augustus. Gedurende de Jamboree zal Cebuto, Jac Heemskerk, halfuurdiensten per autobus onder houden van het Kennemerplein te Haarlem naar den hoofdingang van het Jamboree-terrein. Men zie de advertentie. Zondagmorgen om 11 uur zijn op den hoek RaamgrachtDoelstraat twee auto's tegen el kaar gebotst. De auto, die van het Wilsons- plein kwam en bestuurd werd door den 50- jarigen chauffeur H. uit Bloemendaal, ver' leende den anderen auto, die van rechts uit de Doelstraat kwam, geen voorrang. De auto van H. werd door de aanrijding tegen een ijzeren verdeelkast van de G.E.B. gedrukt. De kast werd, evenals de beide auto's, zwaar be schadigd. De auto's moesten worden wegge sleept. Twee inzittenden zouden gewond zijn dctar glasscherven. Geboren: z. van H. Antonisse-Burmann. z. van P. van Beek-Kooien. d. van P. van Beek-Kooien. z. van M. G. Pronk-Stevens. d. van G. E. van der Meij-Oelmann. d. van F. van Gilse-Vollewens. z. van A. Turkenburg- Visser. d. van H. C. Jansen-Tang. z. van W. Komduur-Reinders. Overleden: P. G. Uppenkamp, 65 j., M. v. Heemskerktraat. H. Jonkhoff-Buisman, 68 j., Hooimarkt. P. Steffens, 52 j., Lange Molenstr. P. J. van de Weegh, 58 j., Johannes de Breuk straat. Het verslag' van den Haarlemschen Keu ringsdienst van Waren over 1936 memoreert de nieuwe gebiedsuitbreiding van den Dienst. Het gebied van den opgeheven Dienst te Leiden kwam er grootendeels bij, terwijl de gemeenten ten Noorden van het Noordzeekanaal bij den Alkmaarschen Dienst werden gevoegd. Het aan tal inwoners steeg van ruim 358.000 tot ruim 491.000. De wijziging der gebiedsindeeling, de uit breiding van het terrein en de invoering van de belasting ter bestrijding van de kosten van den Dienst waren van grooten invloed op de werkzaamheden. De administratie van het voor malig gebied Leiden moest geheel opnieuw in orde worden gebracht, zoodat deze in overeen stemming kwam met den tegenwoordigen toe stand en met de administratie zooals die hier goed voldeed. Mede met het oog op de belas tingheffing moesten alle adressen van bakkers, melkverkoopers, winkels, enz. worden gecontro leerd en lijsten gemaakt aan de hand waarvan de keurmeesters stelselmatig alle verkoopers kunnen bezoeken. Er werd controle op den vischverkoop en de verkoopgelegenheden en slachtplaatsen vair wild en gevogelte uitgeoefend. 195 gestorven of zieke dieren werden geheel of gedeeltelijk af gekeurd. Bezocht werden 206 markten, kermissen, enz., gecontroleerd 925 bakkerijen, 1743 melkbedrij- ven en 10.376 andere bedrijfslokalen (winkels, pakhuizen, fabrieken, venters, enz.), zoodat in totaal 13 044 inspecties werden verricht. Onder zocht werden 18.353 monsters en wel 15.097 van melk en melkproducten, 3.052 van andere waren en 204 diversen, n.l. 68 monsters, waaromtrent een klacht werd ingediend, 93 betaalde onder zoekingen en 43 contrölemonsters. Afgekeurd werden 669 partijen van verschillende waren, waaronder 118 visch en 122 wild en gevogelte. In totaal was dit een hoeveelheid van 13.710,9 K.G., 385 Liter en 1.732 flesschen, waaronder 11.253 K.G. visch. gedeeltelijk aan de vischhal te IJmuiden. Opgemaakt werden 87 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het Broodbesluit 37, van het Melkbesluit 35, van het Vleeschwaren- besluit 6, van het Kaasbesluit 3, van het Oliën- en Vettenbesluit 2 en voor ondeugdelijke visch en kippen ieder 2. Gegeven werden naar aan leiding van de onderzoekingen op het laborato rium 1.199 waarschuwingen en wel 119 in ver band met het Broodbesluit, 749 op grond van het Melkbesluit en 331 op grond van en bij staatscontrole 192 wegens lokaliteiten, die in onvoldoenden staat waren en 88 wegens di verse afwijkingen. Minerale olie kwam in den handel ter vervanging van spijsolie en ter insmering van broodblikken. Het resultaat van het onderzoek van vleesch- waren bleek slechter te zijn dan in de laatste jaren. In het bijzonder bleek gekookte worst vaak veel meel of salpeter te bevatten en was ze ook wel gekleurd. Mayonnaise bleek met mine rale olie bereid te zijn. De samenstelling van kaas was niet in overeenstemming met de aan gebrachte merken, terwijl de reclame die hier voor gemaakt werd, misleidend was. Verschillende wijnsoorten werden aan het oordeel van deskundige proevers onderworpen, waarbij het oordeel vaak ongunstig bleek te zijn. Enkele flinke partijen werden afgekeurd. Azijn bleek vaak veel te laag azijnzuurgehalte te hebben, een enkele maal was zij kunstmatig gekleurd. Door de veranderingen in verband met de wijziging der Wet kon minder aan broodcon- tróle worden gedaan, dan de laatste jaren in het oude gebied Haarlem. De controle bleek echter wel zeer noodig te zijn. De indruk werd verkregen, dat in het nieuwe gebied veel op het brood viel aan te merken, zoowel wegens te geringe hoeveelheid droge stof in het brood als wel door het verwerken van onvoldoende melk in melkbrood. Aan alle bakkers werd een cir culaire gezonden, waarin zij gewezen werden op de juiste bereiding van melkbrood. Hoewel het aantal malen, dat bakkers bezocht werden en monsters genomen werden, geringer was dan het vorig jaar, was thans het aantal afwijken de brooden grooter. Een bakker bakte brood, dat hij als z.g. oud brood verkocht, van een extra laag gewicht. Hij werd 2 maal vervolgd. Door sommige bakkers werd gebruik gemaakt van minerale olie en wonderolie voor het insme ren van broodblikken Veel voorraden cho coladepastei moesten worden afgekeurd wegens onvoldoende samenstelling en in het bijzonder wegens ontwikkeling van schimmel. Dit jaar konden slechts 224 monsters consumptieijs wor den onderzocht. De bacteriologische toestand was verbeterd. Het gehalte aan room in room- H. M. de Koningin heeft heden aan het be stuur van de Vereeniging „Vooruit" den wensch te kennen gegeven om het concours bij te wonen dat morgen te Hoofddorp op het Gemeentelijk Sportterrein zal worden gehouden. In dit bezoek moet speciale waardeering ge zien worden voor de landelijke ruiterspprt. Tien aar geleden heeft H. M. de Koningin, in gezelschap van den Prins en de Prinses, ook een bezoek gebracht en H. M. heeft nu blijkbaar de bedoeling om door een tweede bezoek Hare groote belangstelling te toonen voor de paarden fokkerij en de paardensportliefhebberij in deze belangrijke streek als Haarlemmermeer en haar landelijke omgeving. Meer in het bijzonder mag in dit bezoek wor den gezien waardeering voor de landelijke rui tersport, welke zich in de laatste jaren zoo sterk heeft ontwikkeld en waarvoor H. M. zich meer malen bijzonder heeft geïnteresseerd. In Hoofddorp zullen aan het programma mee werken de landelijke ruiters van 6 vereenigin- gen, welke in Haarlemmermeer en omgeving zijn gevestigd; een groep van circa 70 ruiters en amazones zullen defileeren en een carroussel rijden. ijs liet zeer veel te wenschen over. Bacteriolo gisch was de toestand ongunstiger dan bij ge woon ijs. De samenstelling van 40 van de 155 monsters huishoudjam was onvoldoende, meest al door te weinig suiker en te veel water, soms door te veel conserveermiddel. Belangrijke par tijen werden afgekeurd. Op bessensap en an dere sappen waren weinig aanmerkingen te maken. Eenige fabrieken bleken wegens onvoldoende natuurlijke kleur der Hollandsche tomaten kleurstof bij de bereiding van tomatenpuree toe te voegen. Limonadesiroop voldeed bijna steeds aan de eischen, puddingsaus bevatte te veel benzoëzuur. Verschillende malen moest nog aan merking worden gemaakt op den verkoop van gekleurde macaroni, enkele malen op gekleurd paneermeel. De etiketteering van puddingpoe der was herhaaldelijk onjuist. Het is niet te verwonderen, dat de melkcon- tröle belangrijk beïnvloed werd door de veran dering in de gebiedsindeeling en hetgeen daar mede verband hield. Het aantal monsters melk en melkproducten tezamen was iets grooter dan in het oude gebied Haarlem. Bij de controle der melkverkoopers in het nieuwe gebied, bleken verscheidene niet in het bezit te zijn van een geldige vergunning zoo als door het Melkbesluit verplicht is gesteld, terwijl ook in vele gevallen door melkverkoo pers waren werden verkocht, welke krachtens art. 31 van genoemd besluit ontoelaatbaar zijn; in het bijzonder vleeschwaren. Daar monsters bjj leveranciers (meestal veehouders) slechts genomen werden indien hiervoor een bijzonde re aanleiding bestond, is het percentage water bevattende monsters in sommige gemeenten buitengewoon hoog. Verschillende vervalschin- gen werden opgespoord, zooals de laatste jaren zelden werden geconstateerd. In verband daar mede was het aantal processen-verbaal thans grooter. Tegen melkverkoopers en veehouders samen werden 15 processen-verbaal opgemaakt wegens watertoevoeging, 2 voor melk met te laag vetgehalte, 8 voor vuile melk, 6 wegens het niet hebben van een vergunning, 1 voor geen naam en adres op voertuig en 1 voor het aanduiden van taptemelk als melk. Bezwaar moest worden gemaakt tegen re clame met de vermelding „Tuberculose-vrije melk", terwül hiervoor geen toestemming was verleend. Daar karnemelk in het voormalige gebied Leiden zeer veel verkocht wordt, werden hier van veel meer monsters genomen dan het vo rige jaar. In sommige gemeenten liet de sa menstelling zeer veel te wenschen over. Het per centage afwekende monsters was hooger, de gemiddelde samenstelling slechter dan vorige jaren. De room en slagroom was 23 van de 155 mon sters onvoldoende verhit; taptemelk van een onvoldoende aanduiding voorzien. Boterolie bleek herhaaldeiyk wat vreemde olie te bevatten. Enkele monsters waren kunst matig gekleurd. In melange was het waterge halte te groot doordat mengers water toevoeg den om beter te kunnen mengen. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer P. Zeegers, rijkswerkman in algemeenen dienst, als tamboer in dienst kwa».i en na het vervullen van zyn militairen diensttijd als werkman bij het Rijk in dienst is gebleven. in verband met dit feit werd de heer Zeegers door den commandant van het Korps Motor- dienst, A. A. M. van Loon, in het bijzijn van de officieren van het korps toegesproken en gepre zen. Spr. huldigde den jubilaris voor hetgeen hy als eenvoudig werkman presteerde en zeide dat hy een voorbeeld is voor de anderen. Namens de officieren schonk overste Van Loon hem een cadeau onder couvert. Daarna werd hij in de Onderofficierscantine toegesproken door zijn onmiddellijken chef, ser geant-majoor G. Ouwerkerlc, die den heer Zee gers prees als een stil doch yverig werker. Ook wat zijn particulier leven aangaat kan hij als een voorbeeld gesteld worden. De onderofficieren wilden hem gaarne hier voor hulde brengen. Een mooie schemerlamp mocht hij van hen in ontvangst nemen. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Coop. Bakkerij Arbeid Adelt, 8 uur; Melkhandel St. Jozef, half 9; Bestuur Grafische Bond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling van kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler-Museum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland: Tentoonstelling 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68: Tentoonstelling, 95 uur. Frans Halstheater; „Het groene licht", 230, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Charlie Chan in het circus" en „De dolle erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Sing, baby, sing", 7 en 9.15 uur. Itembrandttheater: Jenny", 230 7 en 9.13 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 24 tot en met 30 Juli waargenomen door P. v. Rijn KI. Houtweg 15, fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34 en Schoterbosch- apotheek, Soendaplein 28. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PEIPING, 26 Juli (Reuter) Bevestigd wordt, dat de Chineesche troepen uit Langfang verdreven zijn. zy hebben zich teruggetrokken op Hoeangtsoen, op vijftien K.M. ten Zuiden van Fengtai, na een gevecht, dat acht uren geduurd heeft en waarbü talrijke Chineezen gedood en gewond zijn. In kringen van den raad van Hopei en Tsja- har en in Japansche diplomatieke* kringen streeft men er naar, de gebeurtenissen van Lang fang als van weinig belang voor te stellen en te verhinderen, dat grootere vijandelijkheden uitbreken. Naar wü vernemen, is Z. K. H. Prins Bern hard voornemens, zoo mogeiyk een bezoek te brengen aan de roeiwedstrijden om het Europeesche kampioenschap, welke op 15 Augustus a.s. zullen worden gehouden op de Boschbaan te Amsterdam. Diploma-uitreiking op de Nüverheidsschool Vrydagmiddag zijn in de Nijverheidsschool de diploma's uitgereikt, waarby ook zeer vele ouders tegenwoordig waren, alsook vele leeraren en enkele heeren van het schoolbestuur. Bij afwezigheid van den voorzitter van het school bestuur, den heer Bais, sprak de heer C. Luch- singer, secretaris van het schoolbestuur, in zijn openingswoord een hartelijk welkom tot de, in zoo grooten getale aanwezig zynde ouders. Gediplomeerden van den 3-jarigen cursus Afd. Machinebankwerken: W. Th. Spaan, F. C. Tichelaar, H. Waal, H. Zonneveld, C. van Klaren, W. J. v. d.y Giessen, W. Kuenen, A. v. Lopik, J. Voorburg* C. Snakenbroek, P. Luit, J. Lampers, C. Hoek, J. Kwaak, J. Ver kerk, J. Beck, J. Poldervaart. Afd. Timmeren: J. Langendijk, G. Barbiers, J. v. d. Plas, P. v. d. Poel, R. Smits, J. Ver beek, S. P. Groen, D. de Geus, H. Mooy. Afd. Motorrijtuig- en Rywielherstellen: Y. Goedhart, S. Siebenga, J. Martin, W. de Rooy, K. Turkenburg, J. H. Warnez, S. Roosendaal, G. van Bennekom, B. Maathuis, N. v. Veen, A. Langbroek, J. Troost, J. Lenderinck, W. de Bruyn, A. Exalto, W. van Willigen, F. Berk, M. v. Schadewük, W. Jansen, L. van Mont- foort, W. de Willigen, A. J. Bos, J. H. v. Tel gen, H. Schrama. Afd. Electrotechniek: K. Steyn, T. de Vries, G. Kremer, L. Schliker, H. Velthuyzen, L. Luster, K. Beets, D. Souljé, F. de Bruyn, G. v. d. Eng, B. Willems, J. de Hullu, G. Eckhard, H. Goossens, G. v. d. Veldt, S. Hollander, D. v. d. Scheur, A. v. d. Scheur, H. v. d. Boo gaard, K. den Hollander, C. Amse, F. de Jong, J. van Vliet, G. Bontekoe, J. Butter, W. Vis ser, S. Jansz. Gediplomeerden van den 2-jarigen cursus Afd. Machinebankwerken: R. Boere, H. Nes sen, D. Garritsen, W. Bol, P. Bok, J. Rozen- hart, J. Smit, P. v. Drielen, W. van Kaam, A. de Smet. Afd. Timmeren: H. Brokelman, R. Dükstra, J. Oldenburg, J. van Bennekom, Th. Kremer, J. Schaap, J. Swart, G. Koomen, P. Hoogen- hout, K. Hoeksma, H. Schor, C. Berrevoets, H. Messie, C. Meerhof. Afd. Motorrijtuig- en Rijwielherstellen: J. Meyer, B. Rooth, K. Bosscher, D. v. d. Gies sen, J. Stol, J. W. Erbrink, M. Spaan, C. v. Hensbergen, A. Lute, J. Scholten, M. Hartog, P. Durge, J. den Nieuwenboer, W. v. d. Eng, K. Morlang, S. Rosier, N. Moot, J. v. Batum, P. Goedhart, P. van Schooten, R. de Waal, C. Glas, J. Thomas. Afd. Electrotechniek: H. Schellevis, C. v. Aalst, H. Zuiderduin, J. Quakkelaar, H. Mantje, T. Bakker, H. Ouwerkerk, C. van Duivenbode, T. Klaver, C. v. d. Kwast, C. Meerhof, H. Zwee- rén, W. Bodewes, P. van Heyst, C. Uiterwijk Winkel, P. v. Harselaar, A. Hartog. Bevorderd van de le naar de 2e klas Afd. Machinebankwerken: J. v. d. Linde, P. Kraayeveld, B. Rol, J. Dryver, W. Duller, D. Groen, J. Kuypers, G. Perrisutti, G. v. d. Dool, P. Joosten, E. Wijnkoop, C. Dekker, H. Wen- ting, F. Zwanenburg, P. v. d. Braber, C. v. d. Zee, K. Keuris, N. de Koning, H. Hagedoorn, J. de Ruiter, J. Bekker, W. Gisius, W. D. Huen- der, B. Hoek. Afd. Vuurwerken: J. Balke. Afd. Motorrijtuig en Rywielherstellen; A. Hilgeman, H. Kort, G. Willemsen, L. Katte- staart, W. Kuil, K. J. Oosterveen, H. v. d. Wel, R. v. Aalst, K. Schmitt, P. A. Schilder, B. v. d. Laan, E. Visser, H. J. Bosman, N. de Niet, K. Vlam, W. Kremer, M. Quakkelaar, J. Beek, J. F. v. d. Wateren, J. de Weers, K. J. Kaan, P. de Beurs. Afd. Electrotechniek: J. Schinkel, Th. Groen, J. v. d. Akker, C. Groenewoud, P. Mantje, K. Messnik, H. de Haan, W. Borst, L. Jongsma, C. Zwart, H. Bosch, R. H. Boerkoel, J. Baak, D. Dekker, W. v. d. Niel, A. de Vroome, J. Snel, H. de Wit, J. Duyvelshoff, P. Nieman. Afd. Timmeren: P. de Beer, L. Schoots, C. Cornelissen, Th. v. Son, A. Bodewes. C. Zwaan. K. Zonjee, C. Keesman, G. Smit, C. van Duyn, A. Vendel, J. Bouwens, B. C. v. d. Roer, M. Schouten, C. Kroon, F. Schmidt. Na de aflezing der namen van de gediplo meerden werden 8 prijzen uitgereikt waarvan er 4 beschikbaar waren gesteld door het Dik van Leeuwen-fonds en 4 door een onbekenden gever. De prijzen vielen ten deel aan P. v. d. Poel, J. Voorburg, W. de Rooy, D. Seruljé, al le 4 van den 3-jarigen cursus en aan K. Hoeks ma, B. Garritsen, H. Zuiderduin, M. Spaan, alle 4 van de 2-jarigen cursus. Burgerlijke Stand Geboren: d. van M. J. MolenkampHand graafd. van L. W. Drijver Döring; z. van ,A. KnegjesWoud; d. van G. SlotboomHildering; d. van C. J. Burger Molenkamp; z. van Ch. E. v. GulikKleijn; d. van G. M. de WeersDuijn; z. van M. v. d. DuinGravemaker; d. van C. G. Goedhart— V. Oost; z. van B. KosterKos; d. van G. v. SpijkGroenveld. Overdeden: W. Keesman, 46 jaar, echtgenoot van T. Kossen; J. Betist, 84 jaar, ongeh.; J. Zwaan, 62 jaar, weduwnaar van N. Kijper. Over: EEN ZIEKE NAAK EOITRDES De groote nationale bedevaart naar Lourdes zal binnen enkele dagen weer vertrekken. Ook een aantal zieken uit Haarlem zullen er aan deel nemen. Hoevele zieken hebben gesnakt naar het oogenblik. dat hun de mededeeling gedaan werd, dat hun toestemming verleend werd naar Maria's Genade-oord te mogen reizen, om berusting of genezing te vragen voor hun lijden en kwalen? Voor een enkele zieke is er nog een teleurstel ling. Haar plaats is wel verzekerd, maar er zijn nog enkele financieele moeilijkheden. Daarom zouden wij een beroep willen doen terwille voor deze arme zieke en noodlijdende, om haar wensch in vervulling te laten gaan en dit laatste beletsel weg te kunnen nemen. Gelden voor dit doel worden gaarne ingewacht bij het R.K. Parochiaal Armbestuur van de pa rochie van St. Jan, den heer B. Reijnders, Zo- mervaart 134, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5