SPORT EN WEDSTRIJDEN We luisteren naar financien ADMINISTRATIE Kinderen van ons volk MAKELAARSKANTOOR J. BANEKE Gz. Dagfilm MAANDAG 26 JULI 1937 In het Rotapark-openluchttheater Provinciale Sobriëtas- Landdag Trots den regen, uitstekend geslaagd SPANJAARDEN, DIE NIET NAAR SPANJE WILLEN Kapitein vraagt politie bescherming Amerikaansche jongens in Nederland Optreden voor den K.R.O. Geen fusie bij spoorwegpersoneel Handelskennis L.O. Lijk aangespoeld Buitenlandsch weer- overzicht De temperatuur blijft voorloopig koel AUTOMOBILISME Von Delius bezweken Aan zijn op den Nuerburgring bekomen verwondingen DAMMEN GROOT TOURNOOI IN DE HOOFDSTAD Volgens het systeem Hoogland OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Raman naar Parijs ZEILEN De zeilwedstrijden te Singapore Mooi gebruinde Huid Dinsdag 27 Juli CRICKET De kampioenskansen van V.R.A. Het einde van de Haagsche suprematie? ENGELAND—NIEUW- ZEELAND Examens VALKENBURG, 24 Juli. Valkenburg is een onaangename plaats ge worden. Wanneer men aan het station arriveert moet men letterlijk spitsroeden loopen tusschen wel een honderd hotel-piccolo's, waarvan de een al meer opdringerig dan de snder zijn patroon aanbeveelt. Komt men dezen schreeuwenden troep, die, maar een smal gange tje in zijn midden openlaat, veilig voorbij cn dat lukt alléén wanneer men geen koffertje cij zich heeft, dus niet als hotelgast wordt beschouwd dan geeft het stadje zelf een zéér beklemmend beeld van parasitisme op de vreem delingen door middel van kleffe jazz-dans- muziek, handel in souvenirs en aanbeveling van alle mogelijke en onmogelijke reizen, dat men het liefst op staanden voet zou omkeeren om nooit meer terug te gaan naar dezen haard van cultuur-decadentie, waar de Hollander Limburg a'.'een op zijn leelijkst ziet of liever waar hij Limburg heelemaal niet ziet zooals het is in zijn eenvoud en zijn vriendelijke rust. Een onaangename en volkomen on-Limburgsche plaats. Een van de héél weinige dingen die Valken burg nog aantrekkelijk houden voor 'n mensch met een greintje cultuur, is de wijze waarop ieder jaar het openlucht-theater wordt bespeeld. Tusschen haakjes: dit theater vormt niet clleen een merkwaardig en vooral bij avond, feëriek mooi schouwtooneel, doch ook een administratieve curiositeit. Het moet namelijk ean drie gemeenten vermakelijkheidsbelasting betalen. De grens van deze gemeenten loopt er awars doorheen. Terwijl de tooneelspelers op Houthemsch gebied staan te acteeren, zitten de toeschouwers voor een deel in Valkenburg, voor een ander deel in Berg Terblijt. Drie gemeenten kunnen dus zeggen: Komt naar öns openlucht theater! Doch dit slechts terloops. De bespeling van bet theater vormt de hoofdzaak en deze ligt by het gezelschap van den Koninklijken Neder- landschen Schouwburg te Antwerpen al enkele jaren in uitstekende handen. Telkens komen zij met stukken, die al een zekeren naam maak ten en met praestaties, die stellig van betee- kenis in het Nederlandsche tooneelleven mogen worden genoemd. Ditmaal brengen zij drie stukken: twee die reeds gerucht maakten: Anton Coolen's .Kin deren van ons Volk" en Emmet Lavery's „Het voorste legioen", het „spel rondom de Jesuïeten- orde", zooals het programma zegt, een spel in ieder geval, waar de Jesuïeten het niet over eens zijn of het zich alleen maar rondom hun orde beweégt dan wel of het ook iets dieper er in dringt. En dan als derde een luchtig stuk: ,De klucht van den braven moordenaar". Zooiets vraagt de zomer en de toerist nu een maal ook. „Kinderen van ons Volk" ging Zaterdagavond Voor het eerst. Een gelukkig gekozen stuk is de indruk, dien men van deze eerste vertooning meeneemt. Gelukkig vooral door de harmonische verhou ding waarin deze omgeving tot den inhoud van bet stuk staat. Deze ruwe, rotsige achtergrond, waar spelonken openliggen en machtige grillige t'okken elkander in evenwicht houden, past zich volkomen aan by de nauwe karakters in dit stuk. zy accentueert het karakter van die ruwe vechters en die star-koppige boeren, waar die door en door goede zuiver priester lijke pastoor zooveel moeite, maar ook zooveel geluk mee beleeft. Geheel in het midden ge laten of Brabant door zulke kracht-mannen wordt bewoond, door zulke oer-masculiene drif ten wordt beheerscht dat deze figuren hier goed tot hun recht komen, ïydt geen twijfel. Gelukkig is deze opvoering ook door de voor treffelijke krachten-verdeeling tusschen de spelers. Niet alleen de regisseur Ch. Gilhuys leverde voortreffelük werk, doch ook onder de rc.teurs verdienen vrijwel allen vermelding om het vele goede, dat zy uit hun rol haalden. E. Gorlé bijvoorbeeld was 'n pracht van een ouden, levenswijzen dorpspastoor, die maar één verlan gen kent: al zyn parochianen zoo dicht moge lijk bij den hemel te brengen. A. van Thillo, die Godefridus van den Breemortel, J. Cam- mans die Giel Sleegers en Fré Waeles die Giel's vader uitbeeldden, deden voor elkander niet order in het weergeven van deze onbuigbare, alleen bréékbare karakters. Mejuffrouw L. van Camp speelde de rol van het meisje-in-twee-, strijd en later die van de flinke vrouw, die de ontzettende moeilijkheden in haar leven aan durft, voortreffelijk. Voor de vroolijke noot zorgden J. Gevers als Doruske Timmer en R. Angenot als meester van Veldhuizen heel vlot en heel smeuïg. De eerste misschien iets té vlot, té springerig. Zóó vief zijn de Brabanders ge- wooniyk niet. Ze plegen iets sloomer te zyn, ook in hun oübollige lolligheid. Nogmaals: deze keus ïykt ons gelukkig. Het stuk bceit, spant tot het laatste toe. En het laat werkeiyk de klassieke „katharsis" achter, dat sublieme zuiverheidsgevoel dat de schoone voleinding van een tragedie in den mensch op wekt. Als die gevloekte hot-jazz van de restaurants enover het Rotspark dezen pom er nu in ódsnaam maar zwygen tijdens en na dit stuk. h Zondag werd te Blaricum de groote Provin ciale Sobriëtas-Landdag gehouden, georgani seerd door de Noord-Hollandsche Propaganda- Commissie van het Kruisverbond en de Maria- vereeniging, met medewerking van den Utrecht- schen Mariabond en het Kruisverbond. 's Morgens om 10 uur werd ter intentie van de leden in de nieuwe St. Vituskerk, die geheel gevuld was met geloovigen, waaronder zeer vele deelnemers aan den Landdag uit verschillende plaatsen 'van Noord-Holland, de Hoogmis opge dragen door den weleerw. heer kapelaan J. J. M. Schmand. De predikatie werd gehouden door den zeer- eerw. heer pastoor B. Jongerius, die de drank bestrijding prees als één van de beste werken van naastenliefde en barmhartigheid. In gloedvolle woorden stelde spr. het nut van de drankbestryding in het licht, daarby opmer kende, dat om den troon van koning Alcohol de duivels staan van misdaad en zedeloosheid. Spr. hoopte tot slot, dat deze Landdag in alle opzichten mocht slagen en velen zich als ont houder zouden aansluiten. 's Middags om half twee werd een optocht ge formeerd op het voetbalterrein aan de Schapen drift. Voorop ging de Larensche Mondorgelclub met de twaalf tamboers en zes bazuinblazers, onder leiding van Broeder Fhilibertus. Hierop volgden de besturen der organiseerende vereenigingen met vlaggen en banieren. Vervolgens in kleurige opeenvolging de Jeugdvereenigingen uit de om geving, een afdeeling van de Graal uit Am sterdam, in haar kleurige uniformen, die bij zonder de aandacht trokken; daarna af deelin gen van het Kruisverbond uit Amsterdam, Zaan dam, Bussum, Naarden, Laren, Blaricum en Hilversum, alle met vaandels en banieren. Tusschen de verschillende groepen liepen lief tallige bruidjes, die schilden met opschriften met zich voerden, terwijl de stoet besloten werd door de Parochieharmonie „St. Jan" uit Laren, onder leiding van den heer L. v. d. Veer. De optocht maakte een rondgang door een groot gedeelte van het dorp en werd door tal- ryke belangstellenden langs den weg gadege slagen. Op het meetingterrein weder teruggekeerd, werd besloten, daar het inmiddels was gaan regenen, de meeting te houden in de nu ver laten noodkerk aan de Kerklaan. De oude boerdery, die als noodkerk gebruikt was, was weldra stampvol, zoodat geen plaatsje meer te bekomen was. wy schatten het aantal aanwezigen op pl.m. 500. De meeting werd geopend door den voorzitter van de N.-H. Prop.comm., den heer B. J. Kort- hagen uit Amsterdam, die in zyn openingswoord een toelichting gaf op het feit, dat deze Land dag in Blaricum gehouden wordt. Blaricum toch ressorteert parochieel onder het Aartsbisdom Utrecht, doch in Drankbestrijdersverband onder de provincie Noord-Holland. Spr. verwelkomde daarna de vele geestelijke en wereldlijke auto riteiten, die dezen Landdag met hun tegenwoor digheid wilden vereeren. Aanwezig waren o. m. pastoor B. Jongerius, kapelaan J. J. M. Schmand, de beide wethou ders van Blaricum, de heeren J. P. Kuyer en Th. v. d. Woude, de gemeentesecretaris, de heer W. Verploegen, de raadsleden K. J. de Klerk, Castricum, Corn. Bakker, Laren, en P. J. Schmidt, Bussum. Ook de twee sprekers van dezen middag, de weleerw. heer E. Nieberding uit Amersfoort, en de hooggel. heer prof. dr. Gerard Brom, hoog leeraar te Nijmegen, hadden een bijzonder woord van welkom in ontvangst te nemen. Hierna werd door allen het Sobriëtaslied ge zongen, waarna de St. Jansharmonie en de M. C. C. zich eerst nog eens lieten hooren en zeer veel succes oogstten. Vervolgens verkreeg prof. dr. Gerard Brom het woord voor het onderwerp: „Ariëns en de Drankweer". Ariëns en de drankweer, aldus deze spreker, zyn twee levende krachten. Dat Ariëns nog onder ons leeft, kunt u zien op 8 Augustus a.s., wanneer we een bezoek zullen brengen aan zijn graf in Maarssen. Twee levende krachten. Zooals Ariëns de drankbestrijding heeft ingewijd en ingeleid, leeft deze nog vandaag. Zyn gedachten daarover zijn nog even zuiver. Hij is veel meer geweest dan drankbestrijder, maar we kunnen hem ons niet indenken zonder drankweer. Uit de praktijk en zyn ervaring wist hy, hoe noodig het was om op te trekken op een grond, die doorweekt was van den alcohol. Hij begreep, dat voor zyn volk aanschouweiyk onderwijs noodig was, n.l. het voorbeeld van de onthouding. Spr. schetste de toestanden van voor 40 jaren Toen was het ondenkbaar, dat men een jeugd- muziekgezelschap zag als nu hier aanwezig. Het was voor spr. een verryking een dergeiyke ver- eeniging te mogen zien. Dr. Ariëns, die veelzijdige werker, heeft her haaldelijk getuigd, dat onder al de maatschap pelijke werken er geen zoo afdoende, zoo on misbaar was als de drankbestryding. Uitvoerig behandelde spr. daarna de oorzaken van ongelukken by het snelverkeer, en die van de economische crisis. Beide vraagstukken zyn zoo brandend actueel. Tot slot wendde spr. zich tot den heer Th. d. Woude, wethouder van Blaricum, den man van „De wegwyzer", die in zyn tydschrift let- teriyk den weg gewezen heeft. Hy heeft van het begin af met Ariëns overlegd. Ariëns luis terde naar wat v. d. Woude te vertellen had. Toen kwam zyn priesterlijk en apostolisch hart in beweging. Spr. besloot met de woorden: „Ariëns en de drankweer waren twee krachten, maar ze leven uit één kracht, n.l. die van God den H. Geest. Een harteiyk applaus beloonde aan het einde van zijn rede den begaafden redenaar. Hierna bracht de Amsterdamsche Sobriëtas- groep „Servio" op zeer suggestieve wijze het „Sobriëtas-Manifest" ten gehoore, waarby ver schillende spreekkoren elkander afwisselden. Ook deze groep oogstte veel succes. Kapelaan E. Nieberding verkreeg daarna het woord en had als onderwerp gekozen: „Onze moderne jeugd in een moderne model-organi satie." Spr. herinnerde er met vreugde aan, dat Ariëns een priester was uit hetzelfde Diocees waar hy thuis behoorde en deze hier en ook ver buiten dit diocees geëerd wordt. Tot het onderwerp van zyn rede komende, zegt spr. dat de nieuwe jeugd in dezen tyd van genotzucht gevormd moet worden in Francis- caansehen geest, om de wereld te kunnen red den van de kwalen van onzen tyd. Ook de strijd tegen den drank blijft. Het noodsein mag nog niet neergehaald worden. Gelukkige jeugd, die de ellende niet meer op straat ziet, zooals wy die voor 40 jaar gezien hebben. Wy hebben het voor u klaar gevochten, dat dit niet meer gebeurt. De toekomst zal aan ons zijn, aan Christus. En de jeugd zal daarom aan den Christus zyn. We blijven staan op den grondslag van Ariëns. De fronten zijn echter vergroot. De genotzucht is bij ons volk ingeslopen. Spr. schildert daarna de uitwassen als: sportvergoding, waardoor men God van Zyn troon stoot en den kleinen mensch op Zyn zetel zet. Het zyn de piassen van den duivel. Daaraan doen wy, Goddank, niet mee. Dan zie ik onze Graal, K.J.V., K.J.C. en Jonge Werkman. O, wat zyn wy rijk! Dan vraag ik ook: „Jeugd, geef u heelemaal aan ons?" We moeten voorts bestrijden de sigaretten- pest, de dancings en bioscopen. Hoe heeft Ariëns alles ver aangevoeld. Hy zag de gevaren vooruit. Daarom vraag ik de jeugd: gedenk zijn opofferende liefde. Wy zul len de groote propagandisten van de liefde zyn en bidden en ons versterven. Kinderen van Ariëns, weest als hy! Vooruit, in Christus' naam. Sobriëtas ter eere! Een luid applaus weerklonk na het uitspreken van deze geestdriftige rede. De presidente van den Mariabond in het Bis dom Haarlem, mej. Sam, heeft daarna dank ge bracht aan allen, die maar op eenigerlei wijze het groote succes van dezen Landdag hebben helpen bevorderen, daarby den nadruk leggende op de groote medewerking van de parochie geesteiykheid en het gemeentebestur. Tot slot van deze in alle opzichten bijzonder geslaagde drankbestrydersmeeting, werd door alle meetinggangers geestdriftig het Sobriëtas lied gezongen. Vorige week is, naar het Handelsblad meldt, van Leningrad te Dordrecht binnengekomen het Spaansche stoomschip „Baurdo', alwaar 't een lading hot gelost heeft. Woensdagavond vertrok het schip naar Bilbao, waar het thuis behoort. Van de bemanning, die dit onderweg vernam, weigerde een gedeelte naar Bilbao mee te varen! nu deze stad in handen is van de troepen van generaal Franco. De gezagvoerder was daardoor verplicht op den Waterweg, by „De Vulcaan" te Vlaardingen, voor anker te gaan. Eenige leden van de beman ning hebben den kapitein bedreigd, waarom deze 't raadzaam achtte den commissaris van politie te Vlaardingen om bescherming te verzoeken. Het schip is daarop onder politietoezicht gesteld. Nadat de scheepsvisitatie door gemeentepolitie in samenwerking met Rijksrivierpolitie was ver richt, werden vier vuurwapens en munitie ge vonden en in beslag genomen. Het ligt in de bedoeling een deel der be manning, dat nieta mede wenscht te gaan naar Bilbao, af te monsteren en het daarna in de gelegenheid te stellen op andere gelegenheid naar Spanje terug te keeren. Voor bewaking van het schip is een detache ment Rijksveldwachters te Vlaardingen aange komen. 23 Juli j.l. arriveerde te Vlissingen een ge zelschap van 33 Amerikaansche schooljongens met de fiets, onder leiding van mr. Gardner, hoofd van de Riverdale Country School te New Vork. Zy zullen een fietstocht van 7 dagen door Nederland ondernemen en de volgende steden bezoeken: Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Hil versum, Haarlem Den Haag en Scheveningen. De jongens zijn niet alleen goede „sportsmen®, maar ook voortreffelijke zangers. Dinsdagavond as. zullen zij dit toonen door hun optreden voor den K. R. O., van 9 uur tot 9.45, waarby zij een aantal Amerikaansche songs, negro spirituals en studentenliederen ten gehoore zullen brengen. Op hun tournee zullen zij voor een groot ge deelte begeleid worden door enkele leden van den bond ter behartiging der toeristische belan gen van buitenlandsche automobilisten. De bond van gepensionneerden by de Ne derlandsche Spoor- en Tramwegen heeft op haar 75e algemeene vergadering de ingekomen fusievoorstellen van de Nederlandsche Veree- niging van Spoor- en Tramwegpersoneel, met algemeene stemmen verworpen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd J. Gerling, Alkmaar en A. Fillekes, Schiedam. Op het strand onder de gemeente Callantsoog is nabij K. M.-paal 7 een in staat van ontbin ding verkeerend lijk van een onbekenden man aangespoeld. Het is naar de kleeding te oordee- len vermoedelijk het ïyk van een visscher. Getracht wordt het lijk nader te identifi- ceeren. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Het minimum in het Noordoosten verplaatst zich uiterst langzaam in Oostelijke richting, het blyft daarbij vlak. Over het gedeelte van het waarnemingsgebied rondom het minimum is het weer betrokken of zwaarbewolkt met nu en dan regen, echter slechts zeer plaatselijk in groote hoeveelheden. Op de Britsche eilanden viel bijna niets. In Frankrijk viel alleen iets in het Zuiden. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan nadert langzaam het Westelijk deel van het waarnemingsgebied. In het Zui den breidde het zich over Frankryk en de Alpen uit. Langs den Noordrand van de Alpen ko men nog onweders voor en zyn de toppen nog in de wolken. OP de Saentis viel in den nacht nog negen m.M. neerslag, het Jungfraujoch meldt onbewolkt weer met temperatuur minus 2 graden en matigen wind uit Noordwest. Op de Britsche eilanden en in het Westelijk deel van centraal Europa is het weer koel. In Fin land is het nog zomersch warm, evenzoo aan de Fransche Rivièra. Langs de Noorsche kust is het weer mooi met aangename temperaturen en betrokken luchten. Bij het stationnair karakter der depres sie in het Noord-Oosten en het uiterst lang zame opzetten van het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen is voorloopig nog weinig verandering in het weertype te ver- wachten. Hoewel de regenkans geleidelijk afnemende is, zal de Noorwestelijke wind van matige sterkte de temperatuur betrek kelijk koel houden. BONN, 26 Juli (A.N.P.) De Duitsche auto- render Ernst von Delius, die Zondag op den Nürburgring, tijdens de race om den Grooten Prys van Duitschland met zyn auto in botsing is gekomen met Seaman, is hedenmorgen in het ziekenhuis alhier overleden. Erjnst von Delius heeft in zijn renners- baan verscheidene prijzen behaald. Zoo werd hy overwinnaar in de race om den Grooten Prijs van Kaapstad, tweede in de Avusrace te Berlijn, derde in de race om den Grooten Prijs van Tripolis en vierde in de race van den Van der Bilt-beker te New York. Ten einde de bepalingen van het Hoogland spelsysteem de beperking der remise ten doel hebbende aan de'praktijk te toetsen, zal waarschijnlijk reeds in Augustus een tournooi te Amsterdam plaats vinden, dat geheel volgens de reglementen van het systeem zal worden ge speeld. Deelnemers aan dit tournooi zullen zijn dg heeren R. C. Keiler, kampioen van Nederland, Herman Hoogland, oud-wereldkampioen en geestelijk vader van het systeem, J. B. de Haas, oud-kampioen van Nederland, A. K. W. Damme, oud-kampioen van Nederland, B. Dukel, IJmui- den, terwijl ook nog een zesde deelnemer op de nominatie staat. Afgescheiden van de intenties, welke men heeft om de doelmatigheid van de nieuwe speelwijze aan te toonen in de praktijk, is dit tournooi, waaraan ook dus de Haas, Hoog land en Damme zullen deelnemen, spelers, die sinds jaren reeds in geen tournooi van den Ne- derlandschen Dambond uitkwamen, van een groote belanwekkendheid. Te Amsterdam werd de eerste wedstrijd ge speeld van de finale om het clubkampioenschap van Nederland eerste klasse Nederlandsche Dambond. De strijd ging tusschen de afdeelingskampioen van het district Amsterdam C. D. A. en de eerst- aangekomene uit het Dordrechtsche District, Hendrik Ido Ambacht. De Amsterdammers hebben deze eerste ont moeting, mede tengevolge van het niet verschij nen van eenige hunner sterkste borden, met 711 verloren. C. D. A. moet thans nog spelen tegen Constant 2 op 31 Juli te Rotterdam. De strijd gaat tus schen de drie eerstgenoemde vereenigingen. Er wordt slechts een enkele ronde gespeeld. De bekende Amsterdamsche hoofdklassespeler en ex-kampioen van Nederland F. Raman zal einde Juli naar Parijs vertrekken om daar een aantal individueele partijen te spelen tegen pro minente Fransche spelers, zooals Bizot, Wer- schouw, Fabre, Sonier en wellicht ook tegen den wereldkompioen Raichenbach. Deze tournee is tot stand gekomen tijdens het bezoek van Werschoub, een bekend Parijsch hoofdklassespeler, aan Amsterdam gedurende de match om het wereldkampioenschap Springer Raichenbach, waar Werschoub als supporter van Raichenbach aanwezig was. BATAVIA, 26 Juli (Aneta). Te Singapore zijn de jaarlyksche zeilwedstrijden gehouden van gelaat, hals en armen, óók by geen zon, door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-uitzen- ding) 8.00 Gramofoonplaten. (Om 8.15 Sportreportage). 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuzlck. 10.30 Om roeporkest (gr.opn.). 11.00 Hulsh. wen ken. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. In de pauze: Jamboree- berichten en sportreportage. 2.00 Piano spel. 2.30 Causerie over Sarah Bernhardt. 3.00 Jetty Canto's Ensemble en orgel spel. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinder halfuur. 5.30 Los Argentlnos en gramo- foonmuziek. 7.00 Orgel en vlooi. 7.45 Gramofoonplaten .8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 AVRO-Vaudeville- orkest en solisten. 9.15 Sportreportage. 9.45 Viool- en orgelspel en zang door het Matrozenkoor. 1_0.30 Dansmuziek uit Noordzee-badplaatse"n. Om 11.00 Be richten ANP. 11.30 Louis Bannet and his Adventurers. HILVERSUM II, 301 M. (KRO-uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten 12.15 Gramofoonmuziek. 1.30 KRO-Orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-Kamerorkest. 3.45 Gramofoonmu ziek. 4.00 KRO-Orkest. 4.45 Gramofoon muziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitatiebezotk. 6.00 Gramofoon muziek. 6.15 KRO-Melodisten. 7.00 Be richten. 7.15 Causerie over Frans Hals. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Sted. Orkest van Maastricht. 9.00 De Riverdale Glee Club en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Vervolg Riverdale Glee Club. 9.45 Voor schaakliefhebbers. 10.00 De KRO-Melo disten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zijn Band. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Dansmuziek (gr.pl.). 11.35 Orgelspel. 12.05 Leich- hardt-herdenking. 12.30 Het Spa-orkest. 1.35 Cricketverslag. 1.50 Het Schwiller Strljksextet. 2.20 Het Eccles Borough Or kest. 2.50 Muzikale causerie (met gr.pl.). 3.20 Jack Wilson's „Versatile Five". 3.50 Gramofoonmuziek. 4.35 Het Hungaria- Zigeunerorkest. 5.00 Causerie „Queer happenings at sea". 5.20 Cricketnieuws. 5.35 Het Sharpe Sextet en soliste. 6.20 Berichten. 6.45 Tommy Matthews en zijn orkest. 7.20 BBC-Midland-orkest en so list. 8.20 BBC-Theater-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie over Ameri kaansche literatuur. 10.00 Het Griller Strijkkwartet en soliste. 11.05 Declama tie. 11.20 Roy Fox en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Pascal- orkest (Om 1.35 Zang). 2.20 Gramofoon muziek. 4.05 Zang. 4.20 Koorconcert en soliste. 7.20 „Der Rosenkavalier", opera. (I. d. pauzie: Solistenconcert). KEULEN, 456 M. 6.50 Blaasconcert. 8.50 West-Duitsch Kamerorkest. 12.20 Schu- po-orkest. 1.35 Amusementsorkest. 4.20 dito. 6.05 Solistenconcert. 7.10 Gramo foonmuziek. 8.30 Omroeporkest. 11.10 12.20 Dansmuziek en populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaret. 9.20 Gramofoonmuziek en radiotooneel. 10.3011.20 Dansmuziek (gr.pl.). 484 M.: 12.2o Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep dansorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Reportage 8.20 Kleinorkest en solisten. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Egon Kaiser en Carl Woitschach met hun orkesten. 10.20 Berichten. 10.50 Triocon cert. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Bres- lauer Omroepdansorkest en solisten. tusschen de Singapore Jachtclub en de Ko ninklijke Bataviasche Jachtclub, welke wedstrij den beurtelings te Singapore en op de reede van Priok plaats hebben. Ditmaal bleef Singa pore in het bezit van de Challenge-cup, met een totaal aantal punten van 22%, waartegen over de Bataviasche Jachtclub 31 punten be haalde. Na de nederlaag welke H. C. C. I Zondag aan den Schoterweg te incasseeren kreeg is de kans op een hernieuwd Haagsch kampioenschap ver dwenen. V. R. A. is nog steeds ongeslagen en het is alleen V. O. C. dat de Amsterdammers nog bedreigen kan. Inmiddels hebben de resultaten van de in dit seizoen gespeelde wedstrijden in de hoofdklasse afdoende aangetoond, dat de kracht van H. C. C., dat jarenlang een leidende rol in onze cricketwereld gespeeld heeft, ver mindert. De „Haagsche School" heeft voortref felijke cricketers opgeleverd, die domineerden zoodat onze Nederlandsche Elftallen, die tegen de Engelsche touring-clubs in het veld kwamen, overwegend Haagsch getint waren. Wij hebben verschillende jongere cricketers in de lagere elf tallen van H. C. C. aan het werk gezien doch voorloopig nog geen toekomstige all-rounders als een van Manen, W. v. d. Bosch, Max Jansen, de Beus of een bowler als Sodderland kunnen ontdekken. Aan belangstelling van de jeugd voor de cricketsport ontbreekt het overigens niet, want alleen „de Haagsche" telt al meer dan 100 juniores en ook in Rotterdam, Schiedam en Haarlem is het aantal jongeren dat zich met de beoefening van de mooiste zomersport bezig houdt veel grooter dan in voorafgaande jaren, De onvolprezen Fred Warburton heeft bewezen wat een goede coach ook in ons land bereiken kan en het is te hopen dat de plannen die in Rotterdam en Schiedam bestaan om voor geza menlijke rekening enkele maanden in het sei zoen 'n Engelschen coach te engageeren, verwe zenlijkt worden en navolging vinden. In het spel van den Engelschen schooljongen bespeurt men onmiddellijk de hand en het oog van een ervaren coach. Cricket is nu eenmaal een spel dat ook voor hen, die een bijzonderen aanleg toonen te bezitten, niet goed te leeren is zonder voorlichting en aanwijzingen van den ge- routineerden speler die dit wonderlijke spel be studeerd heeft, de techniek volkomen machtig is en over voldoende practische ervaring beschikt. De meeste onzer eerste klassers beschikten een tiental jaren geleden over een sterkeren aanval dan tegenwoordig. Ons bowlen mist variatie. Een goede slow-bowler die in geen Engelsch team ontbreekt, is op onze velden niet te ontdekken en toch is er jong materiaal voorhanden waarvan iets te maken valt. Ons internationale cricket steunt al te lang op een Sodderland en een Ter- wiel, wat den aanval betreft. Het kampioenschap belandt o.i. dit jaar in Amsterdam. Het V. R. A.-team is minder sterk dan een H. C. C. I of II een 3 a 4 jaren geleden. De onderstaande gemiddelden, bijgehouden tot en met 18 Juli, toonen de dalende lijn waarin de prestaties van de Hagenaars zich over het alge meen bewegen op zeer duidelijke wijze aan. Stellen wij aan de hand van deze gegevens een ranglijst van de beste all-rounders in dit sei zoen samen dan komen wij tot de volgende rangschikking: 1. Mr. H. van Manen, 2. Mr. H. W. Glerum, 3. A. Terwiel, 4. H. de la Mar, 5. A. van Baas- bank, 6. A. v. Stuyvenberg, 7. J. Offerman, 8. W. Roodenburg, 9. P. de Ruyg en 10. Mr. P. ten Bosch. Men ziet hieruit dat de keuze van de Ne- derl. Elftal-commissie, die hier en daar critiek ontlokte, nog zoo slecht niet was. Gemiddelden le klasse N. C. B. BOWLEN: (Minimum aantal wickets: 157 wickets runs gem. Mr. H. W. Glerum (VRA) 32 270 8.43 H. Jeuken (VVV) 22 206 9.36 A. Terwiel (VOC) 53 500 9.43 H. Klink (VRA) 24 231 9.62 L. J. Sodderland (HCC I) 44 443 10.68 A. v. Wermeskerken (VVV) 21 229 10.90 Mr. H. van Manen (HCC I) 22 244 11.09 H. de la Mar (Haarlem) 16 189 11.81 W. Roodenburg (VVV) 21 275 13.09 C. W. V. Bakker (HCC I) 28 418 14.92 P. de Ruyg (Haarlem) 14 212 15.14 A. van Baasbank (R en W) 21 339 16.14 Mr. J. J. Koeleman (HCC I) 21 340 16.19 Mr. P. ten Bosch (HCC I) 25 410 16.40 P. C. Hagenaar R en W) 16 302 18.87 J. Offerman (HDVS) 22 439 19.95 K. Neuerburg (HCC II) 29 597 20.58 W. Yates (R en W) 15 315 21.— A. v. d. Togt (R en W) 16 370 23.12 BATTEN Minimum-aantal innings: 5) Mr. H. v. Manen (HCC I) 8 4 525 121* 105.— A. v. Stuyvenberg (VVV) 10 2 348 91 43.50 Mr. H. W. Glerum (VRA) 8 1 304 70 43.32 W. O. F. Wittebol (VRA) 7 2 212 47 42.40 Drs. W. Nolet (HDVS) 5 0 209 105 41.80 A. v. Baasbank (R en W) 8 1 261 113 37.28 D. Ingelse (VRA) 6 2 141 54 35.25 A. Nolet (HDVS) 9 1 272 82 34.— W. Sillevis (HCC II) 11 0 369 75 33.54 A. Terwiel (VOC) 13 3 319 86 31.90 Jhr. J. v.d. Bosch (HCC I) 10 1 260 89* 28.88 H. de la Mar (Haarlem) 9 0 246 60 27.33 A. M. J. de Beus (HCC II) 9 0 240 106 26.66 P. A. Lammerts van Bueren (R en W) 7 1 142 66* 23.66 A. v. d. Togt (R en W) 10 0 218 44 21.80 Chr. Engel (VVV) 9 0 194 79 21.55 W. Roodenburg (VVV) 10 0 204 56 20.40 R. de Waal (VRA) 8 I 140 38 20.— W. A. Prins (HCC I) 11 1 198 100* 19.80 Jhr. O. Wittewaal van Soetw. (HCC II) 9 1 156 43 19.50 Th. Gibb (VOC) 12 0 223 87 18.66 W. Engel (VVV) 9 3 112 26 18.66 Mr. P. ten Bosch (HCC I) 11 0 204 53 18.55 Mr. J. J. Koeleman (HCC I) 7 3 73 41* 18.25 Op Old Trafford te Manchester begon Zater dag de 2de testmatch Engeland—Nieuw-Zeeland (de eerste eindigde in een draw). De weersge steldheid was minder gunstig wegens regenval in de morgenuren, doch met 30 minuten ver traging kon de wedstrijd toch een aanvang nemen. Robins won voor Engeland den toss. Het wicket dat gedurende de laatste 24 uur bedekt geweest was, bleek gemakkelijk bespeel baar te zijn. Robins liet dan ook Barnett en Hutton de innings openen en de Nieuw-Zee- landers moesten fielden. Cowie en Dunning bowlden de eerste overs zonder evenwel de batsmen voor moeilijkheden te plaatsen. Page had Gallichan inplaats van Donnelly in het team, doch ook Gallichan en Vivian, twee link- sche slow-bowlers, vermochten geene scheiding te bewerken. Barnest benutte elke scoringskans en liet als steeds aantrekkelijk cricket, met prachtslagen door de covers, zien. Hutton speel de meer verdedigend. Het runnen tusschen da wickets van het Engelsche openingspaar was voortreffelijk. Na 5 kwartier spelen bedroeg de EN VERHUUR VAN PERCEELEN PRINSENGRACHT 579, TEL. 36579, A'DAM-C' De Nivas verkocht 12.272 tons "bruine sai' ker voor export. De ontvangsten der Fransche Spoorwegen bedroegen in het eerste half jaar fr. 5-^ milliard of ruim fr. 582 millioen meer, dan in het eerste half jaar 1936. De Nationale Mij. der Belgische Spool' wegen wordt gemachtigd, een leening aan te gaan van fr. 150 millioen, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn tot dekking van het aandeel der mij. in de uitgave der ver - binding tusschen de Noorder- en Zuider' stations. De leening kan behalve in het bit1' nenland ook in het buitenland worden u»' gegeven. De rubberprijs te Londen daalde 811/16 d. per lb. De zwakke stemming verband met winstnemingen, eenig aanboj* in verband met verschillende opties, "ff zwakke stemming op de markt te Singap°re en de productiecijfers van Malakka ovH Juni. De wereldproductie van lood (Spanje v&' gezonderd) bedroeg in Juni 147.200 ton te' gen 158.500 ton in Mei. De wereldproductie van zink bedroeg Juni 155.400 ton tegen 162.300 ton in Mei- Het Amerikaansch ministerie van land' bouw werd gemachtigd, pachters van fard15 leeningen te verstrekken voor den aankooy van farms tot een totaal bedrag voor dit jaar van 10 millioen, voor het volgt11 jaar 25 en voor de hierop volgende jart' S 50 millioen. De staalproductie te Pittsburg wordt thans op 85 pet. der capaciteit geraamd te' gen 84 pet. de vorige week en 65 pet. °r hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. De president van de Standard Oil ';er' klaarde, dat de vooruitzichten van het Pe' troleumbedrijf de beste zijn sedert 10 jare De Baltimore and Ohio boekte in Juni een netto-exploitatiewinst van 2.02 mill. te9en S 2.47 mill, in Juni 1936. De Consolidated Oil leed in het tweede kwartaal een netto-verlies van 254-0", tegen een netto-winst van 312.000 in he tweede kwartaal van 1936. Het Pond Sterling bewoog zich hedtd' ochtend te Amsterdam op 900 </2902 (V- ff' 9.00Vs). de Dollar op 1.81—1.81% (1.81 7/w'" de Frank op 6.75—6.80 (6.77y2), de Belga "V 30 5030.55 (30.53) en de Zwitsersche FrO-d" op 41.57Vz—41.65 (41.63). De gemeente Vlaardingen zal het geheel restant van de 4 V2 pet. leening 1936, 00C spronkelijk groot f 1 millioen, op 1 Septedl' ber a.s. a pari aflosbaar stellen. score 87—0, Barnett 58 en Hutton 29, waarbff kort vóór de lunchpauze een regenbui de spe' Iers naar het paviljoen dreef. Na de lunchpauze werd zonder wicketverüe de 100 opgebracht, doch dan gaat Barnett c' Kerr op Cowie voor een perfecte 62. Hutton ef Hardstaff scoren nu eveneens in een snel tetff po. Het fielden der Nieuw-Zeelanders was der goed dan op Lord's, zonder dat er even"';, kansen gemist werden. Juist wanneer de 2° runs bijeen zijn en Hutton zijn 100ste run scooffj wordt de jonge Yorkshire-speler door Kerr 01 Cowie gevangen. Hutton heeft na zijn falen "f ae 1ste testmatch zijn kwaliteiten als opening bat getoond. Het was zijn 9de century van seizoen. Hardstaff scoorde een fraaie 58. Bi) theepauze bedroeg de score 296—3. Hamm<>nff (33) en Paynter (33) verloren hun wicket 1 hunne pogingen om de runs te snel te wil'f" maken. Wellard (5), Robins (9), Brown j Smith (21), maakten het evenmin lang en vas 296—3 werd het 358—9, Ames 24 x. De kans 'ff groot dat de Nieuw-Zeelanders Maandag, W»11' neer de zon het wicket snel doet drogen, n*e moeite zullen hebben om runs te maken. LEIDÉN. R. K. Vakschool voor meisjes. het 2e gedeelte (praktijk) van het Staatse*9^ men koken en voedingsleer akte N VIII slaaS' den de dames: A. M. Corver, Utrecht; P A- van Dalen, Rotterdam; M. van Hassel, Zu" dert; W. Raadsen, Leiden; C. H. J. Vend1' Utrecht. Het diploma Huishoudkundige werd beha0' door de dames: M. C. E. Braakman. J. fers, N. Nieuwesteeg, C. E. M. A. Noordm9* Leiden; M. J. v. d. Bos (Zr. Arnoldine) en ff M. Minnebo (Zr. Suitbertus) Amsterdam; A Bergman. Sassenheim; N. v. d. Boon, M. Spi'f1 Bodegraven; C. G. H. Eggink, A. Los, V°° - schoten; K. Hijlkema, M. G. Topper, Hilleg0"^ C. A. Woldring, Groningen en M. H. Sterhe berg, Baam. Het getuigschrift Hulp in de Huishoud'"? werd uitgereikt aan de dames: J. Brakhove1' T. v. d. Ploeg, L. Teljeur, Leiden; C. Alkem»0^ M. Kok. Noordwijk; P. Fles, Oegstgeest; d. Klugt, Noordwijkerhout: H. v. d. Laan, wijk aan Zee. Het diploma Coupeuse werd behaald door c'ames: L. Krol, G. Laman, M. LangezaaL Schouten, Leiden; Ch. Ouwerling, Hillegersber» R. van Rijn, Katwijk Zee. d8 Geslaagd voor het examen Costuumnaaieh dames: M. de Boer, W. Jurgens, A. v. d. ^rg, ien, B. de Vos, J. v. d. Werf, A. Wouderibc' Leiden; T. Dirkse, Oegstgeest, A. Hoogeff.,,,. Noordwijk; H. Kuiper, Wassenaar; M. van RJL M. Schipper, Katwijk Zee; A. Varkevisser, v° schoten; G. van Vliet, Alphen a.d. Rijn. ep Geslaagd voor het examen van den 4-jar' Middagcursus de dames: C. de Jong, T. bloed, A. Laman, S. van Leeuwen. A. van A van Staveren, A. Zandvliet, Leiden; R- nnkamp Oegstgeest; A. Reedijk, Voorschot M. Snel, Leiderdorp: J. Verhaar, HaaersW0" X. van Went, Noordwijk. ,if!g Het diploma van de 2-jarige avondop'e' Costuumnaaien werd behaald door de ,ss' M. Blansjaar, J. Kükler, J. Olivier, M hoorn, C v. d. Steen, G. van Weerlee. Teyn, J. Binder, J. Filippe, M. Kromhout. Snoeker—de Bruijn, W. Snoeker, H. StikK lum, Leiden; C. de Best, D. Parïevliet, A- Dijk, J. Verdoes, Katwijk; P. Versluys, n.ond; D v. d. Voort, Sassenheim; T. v. d- L. Durieux, P. Crau—Goemans, VoorschO y R. Dudink, Veur; J. v. d. Gugten, D. Noor Noort, Rijnsburg. .„e(t Geslaagd voor het examen van den volledigen avondcursus de dames: C. van A. Hoogeveen, C. Ligtvoet, j. van Linsch Al. Pijnaken, J. Zwetsloot, Leiden; Noort, Oegstgeest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6