Optimistische klanken in de I.V.C.B.-vergadering ■1 Hauserbeker weer voor het IJ Parijs juicht Lapébie als overwinnaar toe HET UITKOMEN VAN ON GERECHTIGDE SPELERS MET GR00TEN PUNTEN- V00RSPR0NG GEWONNEN LAATSTE ÉTAPPE DOOR VISSERS GEWONNEN MAANDAG 26 JULI 1937 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Het groote belang van goede deskundige leiding in de vereenigingen De interpretatie van statuten en reglement Interpretatie van artikelen De jaarverslagen Twentsche kwestie R.K.A.V.-tournooi Sterke en gevarieerde bezetting »gf|| Kapitein Schlimbach is uit Lissabon gestart met het hierboven afgebeelde zeiljacht, waarmee hij voor de vijfde maal wil trachten den oceaan over te steken Slecht weer, maar goede prestaties De Trekvogels-wedstrijden te Den Haag SCHAKEN SEMMERING-TOURNOOI Dr. Euwe zal twee partijen tegen den winnaar spelen VOETBAL OM DEN MITROPA-BEKER Ferencvaros slaat Austria met 6—1 SCHERMEN Italië wereldkampioen degen- équipe Caracciola, die Zondag bij de op den Nuerburgring gehouden autoraces met Mercedes-Benz zegevierde ZWEMMEN Brugsche Zwemvereeniging tweede, terwijl H. P. C., Dolfijn en D. J. K. samen de derde plaats bezetten Verregende wedstrijden in het Amstelparkbad DE RONDE VAN FRANKRIJK TEN EINDE Minder dan de helft van de 98 renners, die bijna een maand geleden startten, zijn in de Fransche hoofd stad terugge keerd Anton van Schendel op de 33e plaats Ware zegetocht AUTOMOBILISME Caracciola wint op den Nuerburgring De Groote Prijs van Duitschland PU IT DE SPORTWERELD OHnf Onder voorzitterschap van den heer R. J. de Grood uit Tilburg werd Zondag de zesde algemeene vergadering van den I.V.C.B. ge houden, welke bijeenkomst zeer druk was bezocht. Mede aanwezig waren de geestelijk adviseur, rector A. E. J. Vissers, de voor zitter van de R.K.P. ir. H. F. Hopster en de oud-voorzitter de heer P. D. A. van der Heyde. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter het éclatante succes bij den wedstrijd Ne derlandOostenrijk, den toer naar Weenen, de zeer geslaagde tnissiewedstrijden en den groei der katholieke sport in België. Met genoegen aldus spr. denken we terug aan de drukbezochte leidersbijeenkomsten, die op verschillende plaatsen werden gegeven, aan de levendigheid waarmede onze zuster organisaties van gymnastiek, athletiek en an dere sporten den laatsten tijd werken en aan de ruime plaats die de katholieke pers aan onze beweging in hare kolommen schenkt. Meer speciaal memoreert spr. de verkiezing Van den nieuwen federatiepraeses ir. Hopster. Een punt dat spr. onder de aandacht wil brengen is de uitlegging van de bepalingen van het huishoudelijk reglement. Krachtens art. 61 is het bestuur in hoogste instantie belast met de uitlegging van statuten en huishoudelijk re glement. De algemeene vergadering van den I.V.C.B. heeft nog pas het vorig jaar een voor stel afgewezen waarin een interpretatie van een bepaald artikel werd gevraagd. Deze houding van het meest souvereine college in den bond benadrukt met te meer klem den inhoud van art. 61. De uitleg van reglement en statuten in handen van het bestuur is het meest veilig en meest gewenscht. Men zou de vraag kunnen opwerpen of deze toestand op zich zelf beschouwd ook het meest ideaal is. In een staatsgemeenschap wordt de uitleg van de wetsbepalingen, wat men noemt de jurisprudentie, overgelaten aan het hoog ste rechtscollege. Althans in onze staatsgemeen schap. En pas wanneer dit college naar de ziens- Wijze van den wetgever niet op het juiste spoor staat wordt door middel van een nieuw wets voorstel aan bepaalde artikelen een meer uit gestippelde richting gegeven. Zoo is het in een Voetbalgemeenschap niet. Wel bezitten we een commissie van beroep, die de bevoegdheid heeft om het beroep eener vereeniging naar aanleiding van een haars in ziens onjuist bestuursbesluit in behandeling te nemen. Dit is naar spr.'s inzicht on juist. En toch zegt art. 38 uitdrukkelijk dat de uitspraak van die commissie bindend is, mits niet in strijd met eenige bepaling van statuten of huis houdelijk regle ment. Waaruit volgt dat zelfs het be stuur, als 't strijd met de reglementen ontwaart, een uit spraak van deze commissie kan ter zijde leggen. Dit wil niet zeggen, dat het ook inderdaad gebeurt, maar de bevoegdheid door art. 61 aan het bestuur opgedragen, maakt dat mogelijk. Ook het bestuur beschouwt een commissie Van beroep als 't college, dat ten behoeve van de vereenigingen, dus ten behoeve van het alge- Heen belang, aan een bepaald artikel een be paalde jurisprudentie kan verbinden. Mits deze ligt binnen de grenzen van het algemeen belang en niet daarbuiten. Ik kom hier aldus spr. aan een punt, dat "i het afgeloopen jaar voor ons bestuur nog al eens aanleiding geweest is tot gedachtenwisse- hngen. Als het bestuur zegt, hoe een bepaald artikel moet worden uitgelegd dan heeft zich daaraan elke commissie te houden. Want op fuik een interpretatie bouwt het bestuur zijn besluiten en regelingen. Zelfs geen commissie Van arbitrage is bij machte, dit recht van het bestuur te verkorten of wat nog erger zou zijn: ®an het bestuur een bepaalde interpretatie van 8uik een artikel voor te schrijven. Want dan ®et men de zaak op den kop. Hierin ligt ook de kern van de moeilijkheid, Qe groote moeilijkheid die het bestuur in het afgeloopen jaar heeft gehad. Ook de R.K.F. heeft niet het recht om eenigen bond, en dus ook niet den I.V.C.B., een bepaalde uitlegging van zijn reglement Voor te schrijven. Zou dit wel het geval zijn dan zou de R. K. F. ieder oogenblik kunnen betrokken Worden in de interne aangelegenheden van de bonden, hetgeen de bedoeling van een federatieve samenwerking verre overschrijdt. Gelukkig is dit ook de meening van het be stuur der federatie en dit stemt tot vreugde ®n geruststelling. Het is daarom wel nuttig, dat van deze plaats ®ehs ernstig wordt gewezen aldus spr. op het r&agstuk van goede deskundige leiding in de ereenigingen zelf. Want daar hapert het nog wel eens aan. Voor- zÜn leiders noodig met zelfbeheersching, men- rphen die begrijpen dat voetbal in het leven niet ho 1 is. tenslotte richt spr, .woorden yan dank tot R. J. de Grocd allen die ook in het afgeloopen jaar medewerk ten tot bloei van den I. V. C. B. Spr. besloot met Gods zegen af te roepen over het te verrichten werk. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd, waarna het jaarverslag van den secretaris den heer M. J. Verstegen aan de orde komt. Het eerste gedeelte, waarin de algemeene toe stand van den I. V. C. B. wordt weergegeven, geeft geen aanleiding tot bijzondere opmerkin gen. Hierna komt het tweede deel: bespreking van bestuursbeleid, aan de orde. Verschillende afgevaardigden brengen dank aan 't hoofdbestuur voor 't vele en groote werk, in het belang van den I. V. C. B. gedurende het afgeloopen jaar verricht. Andere afgevaardigden brengen de Twent sche kwestie naar voren, waarbij de positie der Oostelijke eerste klassers werd bespro ken en uitvoerig toegelicht. Het laatste woord in deze zaak is aan de R. K. F. Ook de kwestie van K. V. W. te Roosendaal wordt in den breede ter sprake gebracht. Mevo dient tenslotte de volgende motie in: In geen geval zullen pas opgerichte en tot een diocesanen bond toegelaten vereenigingen recht streeks tot den I. V. C. B. worden toegelaten. Slechts kan rechtstreeksche toelating worden toegestaan indien de vereeniging reeds in een anderen landelijken bond is uitgekomen en toe lating tot den I. V. C. B. verlangt. De motie wordt aangenomen. De begrooting welke sluit met een post van f 8650 aan inkomsten en uitgaven wordt onge wijzigd goedgekeurd. In de kascommissie worden volgens bestuurs voorstel benoemd de vereenigingen Schijndel en Gilze onder voorzitterschap van den heer Büh- ler uit Delft. In de commissie van beroep worden herbe noemd de heeren P. D. A. van der Heyde, Den Bosch; J. E. M. Braat te Bergen op Zoom en F. W. Slager te Oldenzaal. Na een dankwoord aan den heer Bühler voor diens goede zorgen voor het financieele werk komt aan de orde de bestuursverkiezing. De heeren R. J. de Grood, L. Luchtenberg, H. J. Seesing en R. J. de Vries zijn herkozen en ne men hun benoeming aan. Vervolgens gaat de voorzitter over tot de uit reiking der kampioensmedailles, waarbij hij de verschillende vereenigingen met een toepasselijk woord gelukwenscht. Het bestuur heeft de volgende voorstellen in gediend: De waarborgsom bij het indienen van een be roep zal worden verlaagd van f 50.tot f 25. Voortaan zullen wedstrijden niet meer opnieuw worden gespeeld als het resultaat daarvan niet meer van belang is voor het bepalen van het kampioenschap, promotie of degradatie. Ten slotte zal voortaan bij het indienen van protes ten gébruik worden gemaakt van modelformu lieren, waarop het punt van geschil wordt ver meld en dat door de aanvoerders der beide par tijen en den scheidsrechter wordt onderteekend. De voorstellen worden aangenomen. Diverse vereenigingsvoorstellen waren bij het bestuur ingekomen, waarvan meerdere betrof fen het medespelen van ongerechtigde spelers. Er waren vereenigingen die de clubs, welke een ongerechtigden speler laten uitkomen, wil den gestraft zien met verlies van twee harer winstpunten. Dit werd volgens prae-advies van het bestuur door de vergadering verworpen. Betreffende medespelen van ongerechtigde spelers worden nog voorstellen ingediend door de vereenigingen S. D. O., B. W. O. en Donk. Deze laatste had een motie ingediend om het bestuur van den I. V. C. B. op te dragen in het reglement op te nemen een artikel, waarin be paald wordt, dat geschorste R.K. voetballers uit andere dan by de R. K. F. aangesloten bonden of vereenigingen niet eerder kunnen uitkomen in wedstrijden, vastgesteld door den I. V. C. B. vooraleer de schorsingstijd achter den rug is en spelers, geroyeerd om andere dan principieele redenen, uit de R. K. organisatie te weren Voorts drong de vereeniging ook aan op stap pen bij de R. K. F. om deze bepalingen verplich tend te stellen voor alle bij de R. K. F. aange sloten vereenigingen. De voorzitter zegde toe, dat op de a.s. federatie vergadering de I.V.C.B. de aangelegenheid in den vorm van voorstellen zal ter sprake bren gen, waarmee de vergadering genoegen neemt. Rector Vissers doet tenslotte een krachtig beroep op de vereenigingen, geen spelers op te nemen, die door den K. N. V. B. geweerd zyn, opdat de katholieke voetbalbeweging niet het verwyt treft, dat zy die spelers on der zich vereenigt, die voor de neutrale sport niet goed genoeg zyn. Een luid applaus on derstreept deze woorden. Hierna werd de vergadering gesloten. Nog slechts enkele weken en dan zal R. K. A. V. in de hoofdstad het jaarlijksche voetbal- tournooi weer gaan verwerken. De Zondagen 5 en 12 September werden daarvoor gereserveerd. Naar wij vernemen zul len de volgende vereenigingen dit jaar deel nemen, t.w.: Aeolus, Rotterdam; G. V. O., Krommenie; de Meer, Amsterdam; N. E. A., Ouderkerk; V. I. C., Amsterdam; V. V. A., Amsterdam (Beker houdster); V. V. Z., Zaandam en R. K. A. V., Amsterdam. Drie afdeelingskampioenen zal men dus in het a.s. R. K. A. V.-Tournooi aan het werk kun nen zien, n.l.: V. V. A., den kampioen van de Westeiyke eerste klasse en bovendien den 2de klasse kampioen, G. V. O. uit Krommenie en N. E. A. uit Ouderkerk, die beiden tot eerste klasser gepromoveerd zyn. De loting zal worden gehouden op Maandag 22 Augustus as. m De voornaamste uitslagen van de Zondag op het V.TJ.C .-terrein te Den Haag gehouden ath- leriekwedstrijden waren als volgt: 100 meter klasse b: 1. Bergsma, Vlug en Lenig, Den Haag, 11.5 sec., 2. Wessels, Hellas, Utrecht, 11.7 sec., 3. A. Jansz, Vlug en Lenig, Den Haag, 11.8 sec., 4. H. van Es, Vlug en Lenig, Den Haag. 100 meter klasse a: 1. K. Baumgarten, Trek vogels, Den Haag, 11.1 sec., 2. H. Baumgarten, Trekvogels, Den Haag, 11.2 sec., 3. Kok, Vlug en Lenig, Den Haag, 11.5 sec., 4. Grijseels, Pro Pa- tria, Rotterdam. 1500 meter snelwandelen: 1. P. Engelman,Pro Patria, Rotterdam, 6 m. 49.9 sec., 2. Tessers, Minerva, Rotterdam, 7 m. 15 sec., 3. Kuyte. S. C. Rotterdam, 7 m. 17.9 sec., 4. van Hampen, D. H. C„ Delft, 7 m. 49.8 sec. 400 meter klasse a: 1. Buhrman, Hellas Utrecht, 53.7 sec., 2. Essenberg, Trekvogels, Dew Haag, 54.6 sec., 3. Roest, Trekvogels, Den Haag, 55.8 sec. 400 meter klasse b. I: 1. Geuvels, K. N. A. U, 54.2 sec., 2. v. d. Tollen, Pro Patria, Rotter dam, 54.7 sec., 3. Hoogendoorn, Trekvogels, Den Haag, 56.5 sec. 400 meter klasse b. II: 1. Nauta, Trekvogels, Den Haag, 54.4 sec., 2. de la Bye, Holland, Lei den, 55.1 sec., 3. Deyn, Holland, Leiden, 57.2 sec., 4. Haan, Feyenoord, Rotterdam. 200 meter klasse a: 1. de Groot, Trekvogels Den Haag, 4 min. 21.8 sec., 2. Feenstra, Trekvo gels, Den Haag, 4 min. 32.4 sec. 1500 meter klasse a: 1. Smit, Lycurgus, Haar lem, 4 min. 34.9 sec., 2. Hoogeweg, Hellas Utrecht, 4 min. 35 sec., 3. Struyck, D. O. S., Rot terdam, 4 min. 36.3 sec. 4. v. d Bol, Trekvogels. Den Haag. 4 x 100 meter estafette: 1. de Trekvogels, Den Haag, 46.1 sec., 2. Vlug en Lenig, Den Haag 46.7 sec., 3. G. C. Holland, Leiden, 48 sec. 3000 meter klasse a: 1. Petit, A. V. O. N., Heerlen, 9 min 20.6 sec., 2. Paap, Haarlem, 9 min. 43.2 sec. 3000 meter klasse b: 1. van Rijn, de Zwalu wen, Den Haag, 10 min. 1.2 sec., 2. van Dalsen, S. C. Rotterdam, 10 min. 49 sec. 3. Jol. Trek vogels, Den Haag. Olympische estafette: 1. Trekvogels, Den Haag, 3 min. 46 sec., 2. Trekvogels II, Den Haag, 3 min. 49.5 sec., 3. S. C. Holland, Leiden, 4 min. 4.5 sec. Van 25 Augustus tot 12 September a.s. zal zoo als men weet in hét Panhaus-hotel op den Sem- mering een schaaktournooi worden gehouden, waaraan de volgende grootmeesters deelnemen: Capablanca, Fine, Flohr, Keres, Petrov, Ragosin, Reshevsky en Eliskases. Dit tournooi zal worden geleid door Dr. M. Euwe, die zich bereid heeft verklaard na afloop tegen den winnaar twee partyen te spelen. In dén laatsten wedstryd der halve finale voor den Mitropabeker tusschen Ferencvaros en Austria wonnen de Hongaren met 61, nadat de rust met 21 voorsprong was ingegaan. De eerste ontmoeting tusschen deze beide clubs, te Weenen gespeeld, was door Austria met 41 gewonnen. Door een beter doelpuntengemiddel- de heeft Ferencvaros zich thans in de finale geplaatst tegen Lazio (Rome). De wedstryd te Boedapest werd door 25.000 toeschouwers bijgewoond. Vooral dr. Sarosi was op dreef, evenals Toldi. Het eenige doelpunt der Weeners werd door Sesta gemaakt. Slechts na heftigen strijd is het Italië bü de wedstrijden om de wereldkampioenschappen schermen te Parijs gelukt uit de barrage met Frankrijk en Zweden, welke noodig was voor de beslissing om het wereldkampioenschap op degen-équipe, zegevierend te voorschijn te ko pen. In deze barrage won de Italiaansche équipe den wedstrijd tegen Frankrijk met 97, maar die tegen Zweden eindigde met 88 gelijk, ieder met 35 gegeven en ontvangen treffers. Zweden verloor echter weer van Frankrijk met 6—8, zoodat Italië met een gewonnen en een onbesliste match wereldkampioen werd. Tweede werd Frankrijk met een gewonnen match, derde Zweden met een onbesliste match. Door Zondagmiddag in 't Amstelparkbad te Amsterdam alle overige nummers van de voortgezette wedstrijden om den J. P. Hauserbeker te winnen, heeft de zwemver eeniging Het IJ wederom voor een jaar be slag weten te leggen op dezen wisselbeker. Het weer was nog slechter dan tijdens Se Zaterdag op de Boschbaan gehouden 3x2 K.M.-estafette en rqkelijk kwam de eene bui na de andere op de weinige toeschouwers neer. Het IJ behaalde de meeste punten. Immers de tweede plaats is Zaterdag door HPC ge wonnen, de 3 x 2 K.M.-wedstrijd was met vyf punten beloond en door het winnen van de drie overblyvende estafettes kwamen daar nog 21 punten bij, zoodat de Amsterdamsche vereeni ging met 26 punten in totaal den Hauserbeker won. Dit is thans voor het eerst, dat een ver eeniging den beker voor de tweede maal heeft gewonnen en dat nog wel tweemaal achtereen. Het doorzetten van de Brugsche zwemvereeni ging, welke op alle nummers startte, werd met een tweede plaats met in totaal 8 punten ge waardeerd. HPC, DJK en de Dolfün bezetten de derde plaats met ieder 7 punten. Het slot van den middag was een waterpolo- wedstryd tusschen de Dolfün en een Belgische combinatie, welke de Belgen met 32 wonnen. De uitslagen luidden: Om den Hauserbeker 4 X 200 meter estafette borstcrawl: 1. Het IJ (Moolenaar, Maier, van Aelst en Geerlings) 10 min. 16 sec.; 2. Dolfün 11 min. 15 3/5 sec.; 3. Brugsche Zwemvereeniging 11 min. 47 sec. 3 X 100 meter wisselslagestafette: 1. Het IJ (Metman, Bronsveld en Moolenaar) 3 min. 43 2/5 sec.; 2. DJK 3 min. 441/5 sec.; 3. Zwem- lust 4 min. 1 2/5 sec. 10 X 100 meter estafette borstcrawl: 1. Het IJ 12 min. 10 4/5 sec. Dolfün en Brugsche zwem vereeniging gediskwalificeerd. Winnaar Hauserbeker: Het IJ met 26 punten; 2. Brugsche Zwemvereeniging 8 punten; 3, 4 en 5 Dolfijn, HPC en DJK ieder 7 punten. De uitslagen van de verder gehouden wed strijden waren: 100 meter rugslag dames: 1. Nida Senff (ADZ) 1 min. 17 2,5 sec.; 2. Ida van Feggelen (Het IJ) 1 min. 19 3/5 sec.; 3. C. Kint (DZ Rotterdam) 1 min. 20 1/5 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Ali Styi (ADZ) 1 min. 101/5 sec.; 2. Tini Wagner (Het IJ) 1 min. 12 2/5 sec.; 3. J. Sweres (HDZ) 1 min. 15 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jopie Waal berk (ADZ) 3 min. 10 3/5 sec.; 2. Jopie Stroom- berg (Het IJ) 3 min. 15 4/5 sec.; 3. C. Klijnoot (DZ Rotterdam) 3 min. 17 2/5 sec. 5 X 50 meter estafette borstcrawl dames: 1. ADZ (Siewertsen, Huesken, van Voorst, Styi en Senff) 2 min. 50 2/5 sec.; 2. DZ Rotterdam 2 min. 54 1/5 sec.; 3. Inter Nos 3 min. 4 3/5 sec. Schoonspringen: 1. Lotgering (Het IJ) 64,17 pnt.; 2. Denneboom (AZ) 62.45 pnt. Waterpolo: DolfünBelgische combinatie 23 (rust 1—3), De laatste étappe van de een-en dertigste Ronde van Frankrijk, van Caen naar Parijs over 234 K.M., werd een ware zegetocht voor de Fransche renners. Overal langs de wegen, maar in het bijzonder in de Parijsche voor steden en in de Fransche hoofdstad zelf stonden tienduizenden langs den weg geschaard om hun favoriet, Lapébie, den drager van de gele trui, toe te juichen. Weliswaar kwam deze niet als eerste op de Pare des Princesbaan aan, omdat de Belgische individueel Vissers vlak voor Pa rijs een geslaagde uitlooppoging had onder nomen, waardoor hij een halve minuut voorsprong had gekregen, de 40.000 toe schouwers hadden den man met de leiders trui toch spoedig in het peleton ontdekt. Deze ronde is dus weer achter den rug, en hiermede een wegwedstrijd vol incidenten, spanning, nervositeit, een strü'd van land tegen land, van renner tegen renner, een vechten te gen warmte en koude, een moeizaam klimmen tegen met sneeuw bedekte toppen, een levens- gevaariyk in razend snel tempo dalen in ser pentines, over prachtige wegen, afgewisseld met gedeelten vol keien, grind, kuilen en stof. Nog nimmer is de strijd de laatste jaren zoo fel geweest, nog nimmer zijn de nationale hartstochten zoo hoog opgelaaid met de beken de gevolgen, welke thans nog niet te overzien zijn. Bijna honderd renners vertrokken nu büna een maand geleden vol moed uit de Fransche hoofdstad, minder dan de helft zijn te Parijs teruggekeerd. Ernstige valpartijen hebben zich voorgedaan en talrijke renners liepen blessures op, Welke hen dwongen den strijd te staken. Van het moreel van de landen-ploegen en van de renners individueel werd het uiterste ge vergd en als er geen sterke leiders waren ge weest, zouden zeker nog meer deelnemers Parijs niet hebben gehaald. Vüf van de zes Nederlandsche deelnemers hebben de ronde niet kunnen uitrijden. Nederland heeft een verre van goed figuur geslagen en Anten van Schendel komt alle lof toe, dat hij alleen, zonder hulp, zonder medewerking, zonder steun, den tour heeft uitgereden. Het uitvallen van de Belgische ploegrenners ligt nog versch in het geheugen. Nog weken zullen er overheen gaan voor de storm en de verontwaardiging aan Fransche en aan Belgi sche züde zullen zijn geluwd. Nog is niet te be palen, waar een oplossing, welke beide partijen bevredigt, zal moeten worden gevonden. Zooals reeds gezegd, deze laatste étappe werd een ware triomftocht. Vijftig kilometer voor Parijs stonden de toeschouwers rijen dik langs de wegen, te Parys zelf had de politie de groot ste moeite orde te scheppen. Vanzelfsprekend was het tempo, waarmede deze laatste étappe Ward ingezet, niet erg snel, en toen Vissers op de laatste kilometers zijn kans waarnam, en er tusschenuit ging, volgde het peleton niet, zoodat de Belg met een tijd van 7 uur 23 min. 42 sec. alleen op de baan van het Pare des Princes arriveerde. Het peleton kwam met 43 seconden achter stand, waarbij Puppo in de sprint won. Ook Anton van Schendel bevond zich hierbü en werd gezameniyk met de anderen op de zesde plaats geklasseerd met een tijd van 7 uur 24 min. 25 sec. De tienduizenden op de baan voerden vreug dedansen uit en bij de huldiging van Lapébie als winnaar in het algemeen klassement moest de politie te pas komen. Het enthousiasme was vooral ook daarom zoo groot, omdat Frankrijk, mede door het opgeven der Belgen, sedert vele jaren thans weer eerste in het landenklassement was geworden. Men kon de geestdrift der toeschouwers opgeschroefd vinden, aan den anderen kant dient men niet te vergeten, dat de reactie na de incidenten tusschen de Belgen en de Franschen zich nog fel manifesteerde, omdat de pijnlijke voorvallen nog versch in het geheugen lagen. Dat de pu blieke opinie zich tegen het optreden der Belgen gericht heeft, is bekend genoeg. Het organiseérend blad van de ronde, l'Auto wendde zich in zijn editie van Zondag tot het Parijsche publiek met het dringend verzoek de buitenlandsche renners en in het bijzonder de Belgische individueelen hartelijk te willen toe juichen. Dit verzoek is wel kenmerkend voor de stem ming en de atmosfeer in Fransche wielerkrin- gen. En juist deze opwekking klinkt haast als een zelfbeschuldiging in verband met het on getwijfeld onsportieve gedrag der Fransche toe schouwers, in de laatste ritten naar Parys zoo duidelyk gedemonstreerd. De uitslag der twintigste étappe was: Caen—Parijs 234 K.M.: 1. Vissers (België) in dividueel, 7 uur 23 min. 42 sec.; 2. Puppo (Ita lië) individueel, 7 uur 24 min. 25 sec.; 3. Duca- zeaux (Frankrijk) individueel, in denzelfden tijd; 4. Martano (Italië) in denzelfden tijd; 5. Deloor (België) individueel, in denzelfden tyd; 6. een peleton van 23 renners, waaronder Lapé bie, Anton van Schendel enz., allen in denzelf den tyd, De eindstand van het algemeen klassement werd: 1. winnaar der 31ste Ronde van Frank rijk: Lapébie (Frankrijk) totaaltijd 138 uur 58 min. 31 sec. over 4415 K.M.; 2. Vicini (Italië) eerste der individueelen, totaaltijd 139 uur 5 min. 48 sec.; 3. Amberg (Zwitserland) 139 uur 24 min. 44 sec.; 4. Camusso (Italië) 139 uur 25 min. 24 sec.; 5. Marcaillou (Frankrijk) 139 uur 34 min. 7 sec.; 6. Vissers (België) indivi dueel, 139 uur 36 min. 44 sec.; 7. Chocque (Frankrijk) 140 uur 3 min. 50 sec.; 8. Gallien (Frankrijk) individueel, 140 uur 5 min. 4 sec.; 9. Bautz (Duitschland) 140 uur 5 min. 12 sec.; 10. Fréchaut (Frankrijk) individueel, 140 uur 23 min. 5 sec. 33e Anton van Schendel (Nederland) 141 uur 51 min. 45 sec. Acht en negentig renners zijn van Parijs ver trokken en 46 zijn Zondag in de Fransche hoofdstad teruggekomen. Meer dan de helft is dus onderweg uitgevallen. Het landenklassement luidde als volgt: 1. Frankrijk 418 uur 36 min. 28 sec.; 2. Italië 421 uur 30 min. 46 sec.; 3. Duitschland 421 uur 48 min. 50 sec.; 4. Zwitserland 422 uur 34 min. 3 sec.; 5. Spanje 428 uur 40 min. 35 sec.; 6. Luxemburg 429 uur 18 min. 29 sec. Op den Nuerburgring werd Zondag de autorace gehouden om den Grooten Prijs van Duitsch land, welke wedstrijd gewonnen werd door Ca racciola met Mercedes Benz, die de twee-en- twintig ronden, een afstand van 501 K.M. af legde in 3 uur 46 min. 0.1 sec., met een gemid delde snelheid van 133.12 K.M., hetgeen een nieuw circuitrecord beteekende. Driemaal honderdduizend toeschouwers woon den de races by, welke, in tegenstelling met vorige jaren, nu eens met droog weer begunstigd werden. Niet minder dan 26 wagens verschenen aan den start. Lang nam na het startsignaal met zijn Mercedes Benz de leiding, met achter hem Caracciola, Rosemeyer, Mueller, von Brauchitsch, von Delius, Hasse, Nuvolari en de overige acht tien deelnemers. In de tweede ronde nam Rose meyer de leiding en het ronderecord werd ver beterd met een tijd van 9 min. 55 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 137.8 K.M. betee kende. De eerste slachtoffers van den koers waren Teagno met Maserati, Sommer met Alfa Romeo en Balestrero met eenzelfden wagen. In de vierde ronde verloor Rosemeyer door banddefect twee en een halve piinuut, waardoor hij tot de elfde plaats terug zakte. Auto Union verloor vervolgens nog twee wagens, n.l. Hans Stuck, die het met zyn compressor niet kon vinden en Mueller, die te voet bij de tribunes kwam, omdat zijn wagen by Breitscheid van den weg was geraakt en der mate beschadigd was, dat hij den strijd had moeten staken. Zoo namen de Mercedes Benz-wagens de lei ding. Caracciola vloog het eerst de tribune voor bij en na hem volgden von Brauchitsch, Kautz en Lang. In de vyfde ronde haalde Seamen von Delius in, maar de laatste verdween in de ze vende ronde door een ongeval uit den strijd. Von Delius wilde namelijk in die ronde Seaman weer inhalen, waarby beide wagens met elkaar in aanraking kwamen. De wagen van Von Delius vloog den weg af, zyn be stuurder maakte een ernstigen val en by medisch onderzoek bleek, dat Von Delius een lichte hersenschudding had bekomen, terwijl ook zijn dijbeen was gebroken. Ook de wagen van Seaman sloeg over den kop en de coureur werd eruit geslingerd. Hij werd in het gezicht gewond en brak zijn linker arm. Beide rijders zullen dit seizoen wel niet meer kunnen uitkomen. Het veld werd steeds dunner: Hartmann met Maserati gaf op evenals Minozzi met Alfa Ro meo. Intusschen hadden Caracciola, Von Brau chitsch, Kautz en Hasse van banden verwisseld. Lang nam nu de leiding met Caracciola, die in 36 seconden het karweitje had opgeknapt, op de tweede plaats. In de negende ronde nam Ca racciola weer de leiding, terwijl Nuvolari even eens van banden verwisselde. Na elf ronden was de volgorde: 1. Caracciola, 2 Von Brauchitsch, 3. Lang, 4. Nuvolari, 5. Rose meyer. De laatste had zich dus van de elfde plaats naar de vijfde opgewerkt, verscheidene concurrenten had hy reeds gepasseerd en thans ging hij Nuvolari aanvallen. Reeds was deze poging geslaagd toen Rosemeyer wederom een defect aan zijn compressor kreeg. In de vijftien de ronde zete Caracciola opnieuw een anderen band op. Von Brauchitsch nam daardoor de leiding over, doch toen de laatste ook weer wat aan zijn wagen moest veranderen, nam Caracci ola opnieuw de leiding. In de zeventiende ronde viel Lang terug, verscheidene kilometers moest hij in minder snel tempo afleggen en ook nadat hij van wiel veranderd had, bleef hij achteraan liggen. Twee coureurs vielen in het laatste gedeelte van de race op. Caracciola ste vende regelrecht op de zege aan, terwijl Rose meyer zich intusschen op de derde plaats had genesteld. Farina verdween in de twintigste ronde door pech uit den koers. Verandering in de situatie kwam er niet meer en na de twee- en-twintigste ronde kwam Caracciola als eerste door de finish, zijn eerste zege in 1937 beha lend. 45 seconden later ging Von Brauchitsch over de lijn en 15 seconden daarna arriveerde Rosemeyer op de derde plaats, waarvoor hy hard had gevochten. De uitslag was: 1. Caracciola met Mercedes Benz 3 uur 46 min. 0.1 sec., uursnelheid 133.12 K.M., (nieuw baanrecord); 2. Von Braucmtsch met Mercedes Benz 3 uur 46 min. 46.3 sec., gem. uursnelheid 132.7 K.M.; 3. Rosemeyer met Auto Union 3 uur 47 min. 1.4 sec., gem. uursnelheid 132.6 K.M.; 4. Nuvolari met Alfa Romeo, 3 uur 50 min. 4 sec., 130.9 K.M.; 5. Hasse met Auto Union 3 uur 51 min. 25.1 sec., 130.1 K.M.; 6. Kautz met Mercedes Benz, 3 uur 52 min. 10.3 sec.. 129.7 K.M. Met een ronde achterstand: 7. Lang met Mer cedes Benz; 8. Ruesch met Alfa Romeo. Met drie ronden achterstand: 9. Evans met Alfa Romeo; 10. Festetics met Maserati. Met vier ronden achterstand: 11. Marinoli (Italië) met Alfa Romeo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9