Hevige gevechten in de om geving van Peiping Brunete een zwaar verlies voor de linkschen De vragenlijst van Engeland Het prinselijk jacht Het nieuws van heden MOSKEE TOT VESTING OMGEBOUWD DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers De verbindingen met Nanking verbroken Kanin en Soegijama bij den Mikado Maatregelen tegen de stakende schippers Hij handhaaft eerste volgorde Het Weer Een driejarenplan voor Cuba Een aardbeving in Mexico Zij loopen ernstig gevaar te worden afgesneden Gaat Franco zijn koers wyzigen? Het grensincident bij Slavoetski BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DINSDAG 27 JULI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20682 Een Japansche verbindingstroep, die de stad binnenkwam, werd door de Chineezen ingesloten Uitbreiding van het incident? Grandi komt met eigen vragenlijst op de bijeenkomst te Londen Scheepvaartbelemmeringen in de Seine worden opgeruimd 14 Augustus zal het te water gelaten worden Het nationale leven wordt er gereglementeerd Vier personen gedood en twintig gewond te Vera Cruz Voor het bezoek van het eerste Duitsche van de zijde der bevolking mijnenvegers-flotille aan Dantzig bestond een groote belangstelling De eerste verjaardag van de nationalistische revolutie is te Salamanca gevierd met parades en défilé's der jeugd-vereenigingen Enkele gunstige factoren geven hun de hoop, hun posities nog te kunnen handhaven Luchtgevechten Feest van St. Jacobus gevierd Groot-Moefti van Jerusalem zou zich in de Omar-moskee verschanst hebben NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 26 Juli. (Havas). Uit Pei ping wordt gemeld, dat de Chineesche auto riteiten een Japanschen troep telegrafisten hadden toegestaan, de stad binnen te gaan. Toen de eerste afdeeling van 150 man door de poort was, opende zij onmiddellijk het vuur op de Chineezen. Dezen beantwoord den het vuur en wierpen handgranaten. Het Japansche contingent werd ingesloten. De strijd duurt voort, de Japanners kregen inmiddels versterking. De Japansche troepen hebben hedenmiddag Versterkte stellingen op ongeveer 2 kilometer buiten de Westelijke poort van de Chineezen- stad van Peiping betrokken en machinegeweren en kanonnen gericht op de stadsmuren. Soort gelijke voorbereidingen zouden getroffen zijn tussc.hen Toengsjau en de Oostelijke poort van Peiping. Het hoofdkwartier van het Japan sche garnizoen in Noord-China te Tientsin heeft ingrijpende maatregelen tegen het 29ste leger aangekondigd. Te half acht in den avond hebben de Japanners het vuur geopend op Koeangan- Men, de Westelijke poort van de Chineezen- stad van Peiping. Het schijnt, dat behalve door machinegeweren en veldgeschut ook door geschut van zwaarder kaliber aan de beschieting wordt deelgenomen. In de nabijheid van Wangping is het tot hieuwe gevechten gekomen. Men neemt het Vuur van zware artillerie, machinegeweren en geweren waar. De verliezen der Japanners bij de laatste botsingen bedragen vier dooden en negen ge- Wonden. Uit Japansche bron wordt vernomen, dat door het luchtbombardement bij Langfang Zes Chineesche regimenten gedecimeerd en Verspreid zijn. Uit Tangkoe, de haven van Tientsin, zijn drie convoeien met oorlogstuig uit Japan aangeko men. In den loop dezer week worden nog meer troepen en oorlogsmateriaal verwacht. Te middernacht is de telefonische ver binding van Nanking met Peiping plotse ling verbroken, hetgeen doet vreezen, dat de strijd in Peiping begonnen is. Volgens be richten, die juist vóór middernacht ont vangen werden, eischten de Japanners, dat men hen door twee poorten zou binnen laten. In welingelichte kringen te Nanking wordt bevestigd, dat generaal Soeng Tsje Joean, de Voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, den Chineeschen troepen opdracht heeft gegeven, op iedere Japansche uitdaging te antwoorden. Men voegt hieraan toe, dat het standpunt der centrale regeering ongewijzigd is: Zij wenscht een diplomatieke regeling en zal niet het initiatief voor militaire verrichtingen nemen, doch zij is vastbesloten zich te verdedigen. Het incident van Lanf Pang wordt Chineesche pers uitvoerig besproken. in de In Chineesche kringen wordt alle verant woordelijkheid op de Japanners geworpen en men verheelt niet, dat het onvermijdelijk schijnt, dat het incident grooter vormen zal aannemen. Buitenlandsche waarnemers hopen, dat het avenwel niet zoover zal komen, aangezien dit Broote internationale gevolgen zou hebben in Verband met de belangen, welke vele landen m het Verre Oosten hebben. De keizer van Japan heeft Prins Kanin, chef van den generalen staf, en Soegijama, minister van Oorlóg, in audiëntie ontvangen. In welingelichte kringen gelooft men, dat bij dit onderhoud een zeer belangrijke beslis sing ten aanzien van Noord-China is ge nomen. Japansche stafofficieren hebben een confe ctie gehouden naar aanleiding van het inci dent van Lang Fang. Volgens berichten uit Tientsin hebben de militaire autoriteiten na deze conferentie door middel van kolonel Matsui, den chef van de Japansche militaire missie te Piping, generaal Soeng Tsje Joean een protest Gezonden, dat door de bladen een ultimatum ^ordt genoemd. Indien de Chineesche troepen zouden verlan gen den toestand niet erger te maken, dan ver zoekt de Japansche opperbevelhebber, dat de afdeelingen van de 37ste divisie van het Chi neesche leger, welke bij Loekwotsjau en Papau- sjan gelegerd zijn, voor Dinsdagmiddag te Sjanghitan teruggetrokken zullen worden; dat de afdeelingen van deze divisie uit Peiping zul len worden weggezonden en dat de afdeelingen, welke bij Sijoean liggen, voor Woensdagmiddag teruggetrokken zullen zijn tot het Westen van Joeng Ting Ho. Indien deze voorwaarden niet worden vervuld, dan zullen de Japanners gedwongen zijn hun vrijheid van handelen te hernemen en alle ver antwoordelijkheid hiervan zal dan door de Chi neezen moeten worden gedragen. Men is zeer bezorgd over het lot van luite nant-kolonel Sakoerai, den militairen adviseur van het 29ste Chineesche leger en den tolk Ka- waga, die sedert de gevechten bij de Kwangan Men-poort vermist worden. Niettegenstaande de groote hitte in de hoofdstad, zijn de ambassadeurs van Duitsch- land, Engeland, Italië, Sovjet-Rusland, Frank rijk en Amerika uit hun zomerverblijven naar Nanking teruggekeerd, om de ontwikkeling van den toestand nauwkeurig te volgen. Alleen de Japansche ambassadeur vertoeft nog in de pro vincie Sjantoeng. PARIJS, 26 Juli. (Havas). Het Fransche mi nisterie van Openbare Werken heeft besloten einde te maken aan het belemmeren van 6 vrije scheepvaart door schippers, die ver- herringen aanbrengen en heeft vanmorgen alle /Maatregelen genomen om de Seine van Rouaan Parijs van deze versperringen te bevrijden. LONDEN, 26 Juli (Havas). De ondercom missie voor de niet-inmenging is vanmiddag te vier uur op het Britsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken bijeengekomen, om officieel kennis te nemen van de door de Britsche re- gecring uitgewerkte vragenlijst, door middel waarvan men het standpunt der regeeringen ten aanzien van de Britsche voorstellen van 14 Juli wil leeren kennen. In de bijeenkomst heeft Grandi, de Ita- liaansehe vertegenwoordiger, een eigen vragenlijst ingediend, die, naar hij zcide, een getrouwe reproductie is van de oor- spronkelijke Britsche voorstellen. Grandi gaf den wensch te kennen, dat zijn vragen lijst tegelijk met de Britsche bestudeerd zal worden, en dat zij ter aanvulling en ..verbetering daarvan zal dienen op de pun ten, waar de Britsche lijst een duidelijke wijziging in de oorspronkelijke Engelsche voorstellen brengt. Hij verklaarde, dat de Italiaansche regee ring volgens zijn vragenlijst zal antwoorden, en stelde voor, dat de regeeringen reeds morgen hun antwoord zullen bekend maken. In de door Grandi ingediende vragenlijst zijn de punten gerangschikt in de volgorde der oorspronkelijke Britsche voorstellen, zoodat de terugtrekking der vrijwilligers na het herstel van het toezicht en de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden geplaatst is. Grandi zeide nog», dat Italië voorstander is van het terugtrekken der vrijwilligers, mits de an dere mogendheden ook de voorafgaande pun ten zouden hebben aanvaard. De ondercommissie voor de niet-inmen ging heeft tenslotte de Britsche vragenlijst aanvaard en beslist, dat de regeeringen op zijn laatst Donderdag moeten antwoorden. VERWACHTING: Meest matige Weste- j| lijke tot Noord-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Ge- deeltelijk bewolkt, droog koel weer. Naar wij vernemen, zal het motor jacht „Piet Hein", dat op de werf van de firma G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam voor het prinselijk paar in aanbouw is, Zaterdag 14 Augustus te water worden gelaten. Het ligt in het voornemen van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zoo mogelijk bij den stapelloop tegenwoordig te zijn. Met den bouw van het jacht is men thans zoover gevorderd, dat men tot de afwerking genaderd is. De machinekamer is nagenoeg ge reed, slechts moeten wat de technische in stallatie betreft de noodige pijpleidingen nog worden aangebracht. In het inwendige van het schip is de betim mering ook reeds voor het grootste gedeelte klaar. Daaraan wordt thans de laatste hand gelegd. De schilders zijn thans op het jacht aan het werk en het laat zich aanzien, dat op den dag der tewaterlating het jacht na genoeg gereed zal zijn. De plechtigheid der tewaterlating zal een eenvoudig karakter dragen. Zoodra de „Piet Hein" geheel gereed zal zijn, zal het jacht door het Comité tot aanbieding van een nationaal Huwelijksgeschenk van den bouwer worden overgenomen, om vervolgens op een nader vast te stellen tijdstip aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard te worden overgedragen. HAVANA, 26 Juli. (A.N.P.) Kolonel Batista, de dictator van Cuba, heeft gisteren bekendheid gegeven aan een sociaal, politiek en economisch driejarenplan, ter reglementeering van het ge- heele nationale leven van Cuba. Voor de internationale rally naar Zurich bestond in luchtvaartkringen groote belangstelling. Onder de aankomenden ivas de g ener aal-majoor Udet, die door den voorzitter der ontvangstcommissie, luitenant Schreck, verwelkomd werd MEXICO, 26 Juli (D.N.B.). Gisteravond is Mexico-stad door een aardbeving geteisterd, waarvan het epicentrum ongeveer 183 kilome ter naar het Zuidoosten lag. Ook andereplaat sen zijn door de aardbeving geteisterd. Te Vera Cruz zijn vier personen om het leven gekomen en twintig gewond, tenge volge van het instorten van het plafond van de operatiezaal van het Madro-hospi- taal. De telegraaf- en telefoonlijnen naar Vera Cruz zijn vernield. In Jalapa en Terra Blanca zijn eveneens huizen ingestort. Het totaal aantal slachtoffers is nog niet bekend. MADRID, 26 Juli. (Havas). De verovering van Brunete door de troepen van Franco kan binnenkort ernstige gevolgen hebben voor de stellingen, die de regeeringstroepen sedert drie weken bezetten. By het offensief, dat de regeeringstroepen eenigen tijd geleden inzetten, was Brunete hun eerste verovering en deze plaats verschafte hun een steunpunt van zeer groote beteekenis, om dat men van daaruit de aankomst van moge lijke versterkingen, voor den vijand kon verhin deren en omdat de verovering van Quijorna en Villa Nueva de la Canada gemakkelijker gemaakt werd. Het verlies van Brunete kan thans de zelfde ongunstige beteekenis hebben, ditmaal voor de regeeringstroepen. Deze trekken thans terug op Villa Nueva de la Canada, 5 kilometer ten Noorden van Brunete. De beide legers zijn slaags op ongeveer twee kilometer van Villa Nueva, Indien de regeeringstroepen verder zou den moeten terugtrekken, zouden zij gevaar loopen tusschen Villa Nueva en Quijorna te worden afgesneden. De stellingen bij Quijor na zouden dan uiterst lastig gehandhaafd kunnen worden en de troepen zouden slechts langs zeer slechte wegen op Val de Morillo kunnen terugtrekken. Het staat vast, dat de troepen van Franco hun opmarsch zullen voortzetten en trachten Villa Nueva te veroveren. Misschien kunnen de re geeringstroepen dit verhinderen, doordat zij de beide oevers van de Rio Aulencia bezet houden en in het bezit zijn van Castillo de Villafranca, aan de samenvloeiing van Aulencia en Guadar- rama. De rechtsche strijdkrachten zullen zich dus moeilijk kunnen vereenigen. Daarom hopen de regeeringstroepen hun stellingen te kunnen behouden en zelfs te kunnen verbeteren. Vanmorgen verschenen veertig bombarde mentsvliegtuigen en evenveel jagers van de luchtmacht van Franco boven de linies der re geeringstroepen ten Zuiden van Villa Nueva de la Canada. Een dezer toestellen werd met het afweergeschut neergeschoten, terwijl twee an dere machines door een eskader jagers der re geering werden neergehaald. Een bombarde mentsvliegtuig der regeeringstroepen werd door een vijandelijken jager aangevallen, doch deze laatste stortte brandend neer. De druk, dour de troepen vaji Franco, uit geoefend op de stellingen Zuidelijk van Villa Nueva, duurde heden voort, doch was niet meer zoo zwaar. Alle aanvallen werden door spervuur onschadelijk gemaakt. Versterkings brigades leggen inderhaast verdedigingswer ken aan ten Zuiden en ten Oosten van Villa Nueva en aan den rechteroever van de Rio Aulencia. Bij Teruel is de rechtsche opmarsch in den sector van Albarracin gisteren voort gezet. Aan het einde van den dag was een tiental belangrijke stellingen der regeerings troepen veroverd. Gisteravond bevonden de nationalisten zich op vijftig kilometer afstand van hun punt van uitgang. Zeer binnenkort zal Cuenca uit het Noorden worden bedreigd. Uit Albarracin wordt gemeld, dat de bevel voering der regeeringstroepen last heeft gegeven tot het snel in gereedheid brengen van een weerstandslinie in de provincie Cuenca, tenein de den opmarsch der rechtschen te stuiten. De „Daily Herald" publiceert onder het opschrift „Generaal Franco is bezig een complot te smeden om zijn bondgenooten te verraden" een artikel van haar diplomatie- ken redacteur, die o.m. schrijft: „Zeer in het geheim heeft generaal Franco doen weten, dat hij bereid is te breken met Rome en Berlijn, en de Duitsche en Italiaansche vrij willigers terug te zenden, op drie voorwaar den. Deze zouden zijn: lo. Volgens het niet-inmen- gingssysteem zullen noch Frankrijk noch Rus land Valencia te hulp komen; 2o. de rechten van oorlogvoerenden en gelijk heid van behandeling zullen worden toegekend aan de beide partijen in Spanje: en 3o. wanneer generaal Franco den oorlog wint, zal hij erkend worden als wettig staatshoofd van Spanje en geholpen worden bij den econo- mischen wederopbouw van het land." In hoofdzaak komt het betoog van den redac teur dan verder hierop neer: „Franco moet overwegen, dat, wanneer de niet-inmenging in eenstort, niet gehoopt kan worden op meer steun van Italië. Deze hulp nu is voldoende en dikwijls lastig gebleken. Daarentegen zou ge vreesd moeten worden dat Frankrijk ernstig Valencia te hulp zou komen. De voorgestelde handel zou dus voordeelig zijn. In het door de nationalisten bezette gebied is Zondag het feest van Santiago de Compostella, den schutspatroon van Spanje gevierd. De feestdag was sedert de invoering van de Repu bliek niet meer gehouden en is door een enkele dagen geleden uitgevaardigd rechtsch decreet weer ingevoerd. De Madrileensche politie heeft vanochtend 72 personen, wier papieren niet in orde waren, in hechtenis genomen. Een groot deel der ge arresteerden werd naar de brigades der schans werkers gezonden, terwijl andere gearresteerden, die de wapens kunnen dragen, ter beschikking van de militaire autoriteiten werden gesteld. De Britsche onafhankelijke arbeiderspartij verneemt uit Valencia, dat 26 leden der P.O.U. M„ de Trotzkistische organisatie, die onlangs door de geheime politie gearresteerd werden, in vrijheid gesteld zijn, omdat men hun geen straf bare feiten ten laste kon leggen. Een der vrij gelatenen is kolonel Rovira de Luis Portela, hoofdredacteur van „Ei Communista"; een ander is George Arquer, bestuurslid van de P.O.U.M. PARIJS, 26 Juli. (D.N.B.). Naar uit Jeru salem wordt vernomen, heeft de Moefti zich met een aantal aanhangers verschanst -n de Omar-Moskee. De Moskee zou tot een ware vesting omgevormd zijn. Op de muren moeten geregeld wachtposten zijn geplaatst, en reeds geruimen tijd geleden zou men begonnen zijn met het aanleggen van een groot wapen- en munitiedepót in de Moskee. Naar verder verluidt is de moskee omsingeld door een sterke afdeeling politie en militairen, en zijn de straten, die hierheen leiden, afge sloten. Ieder, die wil passeeren, moet zich legi- timeeren. Het gerucht gaat verder, dat de Britsche autoriteiten den Moefti, die de leider is van de extremistische Arabieren, zouden willen ar resteeren. De gevechten nabij Peiping werden ernstiger. Brunete' beteekent een zwaar verlies voor de linkschen. Franco zou zijn internationalen koers willen wijzigen. Op de bijeenkomst der non-interventie-commis- sie te Londen, kwam Grandi met een eigen vragenlijst tegenover de Britsche, welke laatste tenslotte werd goedgekeurd. Een van Toechatsjcfski's rechters is thans zelf aan de beurt voor een „overplaatsing". Amerikaansche persstemmen juichten den brief van koning Leopold aan Van Zeeland toe; de Britsche bladen werden echter terughoudend. Ook Cuba heeft thans van zijn dictator een driejarenplan gekregen. De Fransche regeering nam maatregelen tegen de stakende schippers, die de Seine blokkeerden. Tengevolge van een aardbeving, die in Mexico woedde, zijn te Vera Cruz vier personen om het leven gekomen, terwijl er twintig werden ge wond. Het motorjacht Piet Hein, geschenk voor het prinselijk paar, zal 14 Augustus te water wor den gelaten. Rechtszaak bij het Hof te Amsterdam over een dvvenen portefeuille; stukken in handen van den rechter-commissaris gesteld. Man bij Wildervank door trein overreden en gedood. Dr. Euwe heeft in den vierkamp schaken in Duitschland van Bogoljubow verloren. Landau wint den schoonheidsprijs in het schaak tournooi te Kemeri. Vandaag begint de Vierdaagsche; er zijn 4400 deelnemers. New Yorksche Beurs: Opening vast, slot ver deeld. O Het eigen land Blijft er dezen zomer nog iemand in 't land? De reisbureaux worden, zegt men, bestormd door menschen van allerlei stand, slag en beurs, die ver over de grens willen gaan, naar de bergen, naar het Zuiden, naar beroemde bad plaatsen. Men vraagt zich soms met eenige verwondering af: die ook al? En men denkt aan den afstand en aan de kosten. Maar afstand en kosten schijnen geen bezwaar meer op te leveren. Het leven is goedkoop daarginds, waar onze gulden nog altijd een bijna gouden klank heeft, en de treinen ge ven reductie 't Is alles waar; en er komt nog bij, dat men het den reislustigen Ne derlanders zoo aantrekkelijk en ge makkelijk mogelijk tracht te maken, wat paspoorten en soortgelijke be lemmeringen betreft. Intusschen zouden wij toch den raad willen geven het eigen land niet te vergeten in den vacantie-tijd het. kleine land met. de groote schoonheid, zooals een schrijver het heeft genoemd. En een schoonheid die inderdaad „vlak bij de hand" ligt, gelijk het in reis-aankondigingen heet. Want twee dingen vallen herhaal delijk op: ten eerste, dat vele Neder landers ook de zeer bereisden hun eigen land niet, of slechts zeer onvolledig kennen. En vervolgens, dat zij onkundig zijn van de vele gemak kelijke en goedkoope gelegenheden, om het per trein, per bus, per boot te lééren kennen. Dit is een leemte, die te juister tijd d.w.z. nü moet worden aan gevuld. WARSCHAU, 26 Juli. (Havas). Winogradof, raadsheer der Sovjet-ambassade te Warschau, heeft Zaterdag bij het ministerie van Buiten landsche Zaken aldaar stappen gedaan in ver band met het grensincident, dat zich op 13 Juli bij Slavoetski heeft voorgedaan en waar bij twee Polen, die door de Russen er van ver dacht werden de grens te hebben overschre den om spionnage te bedrijven, doodgeschoten, werden. Men zou een onderzoek hebben inge steld naar de nauwkeurige toedracht. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 761 Vorige stand 759.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1