Vlaamsch Nationaal zangfeest te Brussel Euwe verliest New-Yorksche Bears HET INITIATIEF VAN KONING LEOPOLD Sport en spel DINSDAG 27 JULI 1937 Nationale herleving op de Groote Markt Duizenden zongen 't Wilhelmus Overplaatsingen" in de Sovjet-Unie Weer een ronselaar in arrest Het tournooi te Kemeri u De manifestatie beteekende: „de onsterfelijke ziel van Vlaan deren en zijn wil om te leven groot en schoon onder de volken Amerikaansche toejuichingen, terwijl Engeland reserve aan den dag legt Britsche bladen terughoudend Een van Toechatsjetski's rechters thans het slachtoffer Voorman van de l.R.H. te Amsterdam Examens Handelskennis L.O. N ij verhei dsonder wij s SCHAKEN Eerste nederlaag van den wereld kampioen in den vierkamp in Duitschland Landau wint den schoonheidsprijs LAWNTENNIS Staatsexamens muziek OM DEN DAVISBEKER Amerikanen winnen dubbelspel Na vast te zjjn geopend, sloot de markt verdeeld. WISSELKOERSEN 29 Va -97s FAILLISSEMENTEN AMERIK. GOEDERENMARKT Clearingkoersen Graannoteering AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 26 Juli Wolnoteerïng STOOMVAARTLIJNEN Onze Brusselsche correspondent schrijft: Men herinnert zich hoe een paax maanden geleden, onder druk van Parlement, regeering en publiejke opinie en zooals men nu weet, mede onder pressie van Koning Leopold bur gemeester Max zich genoodzaakt zag voor de eerste maal sedert vele jaren, een Vlaamsche massa be tooging toe te laten in de straten van de Belgische hoofdstad. Het was naar aanleiding van het amnestie- ontwerp, en het militante Vlaanderen riep in veertien dagen tijd circa 40.000 mannen en vrouwen naar Brussel, die in prachtige gelederen, met een heerlijkheid van vaan dels, en in een keurige orde, die te Brussel zeer diepen indruk maakte, door straten en lanen marcheerden. Burgemeester Max nam toen toch nog een nijdige wraak door zijn politie opdracht te geven, al de straten en boulevards leeg te vegen, waar de Vlamingen voorbij moesten, zoo dat de machtige stoet als door „verwoeste gewesten" trok, door een doode stad. Dit laatste heeft nog tot gevolg gehad dat de houding van den burgemeester der hoofdstad werd afgekeurd door den Bel gischen Senaat en zulks in striemende termen. Gisteren hebben nu de Vlamingen hunne revanche gehad, en dit in werkelijk grandiozen stijl. De amnestie-geschiedenis heeft wel eenige bitterheid achtergelaten in de Vlaamsche ge moederen, vooral omdat het tenslotte toch weer een verminkte amnestie werd en niet een „algeheele, onvoorwaardelijke en alge- meene" amnestie zooals de Vlaamsche eisch luidde, en vooral omdat er van Waalsche zijde, door Vuurkruisers en anderen, zoo kleingees tig is gemopperd en geagiteerd na de amnes- tieverleening. Maar de Vlamingen zijn, niet tegenstaande hun wrok, met circa 20.000 Van alle hoeken van het Vlaamsche land Zondag naar Brussel gekomen om er hun nationale liederen te zingen of te hooren zingen, en dit op de Groote Markt zelf, waar nog zooveel spreekt van onvergankelijke Vlaamsche glorie en van de oude Vlaamsche ziel van Brussel. In het unieke kader van de prachtige Brus selsche Groote Markt met haar eeuwenoude schitterende Vlaamsche gildenhuizen, werd een Vlaamsche massabetooging gehouden met een geheel van de amnestie-manifestatie ver schillend accent, met een geheel anders ge stemd vertoon. Het Vlaamsch Nationaal Zang feest, dat reeds vier jaren achtereenvolgens op een plein van Antwerpen werd gehouden, had nu hier plaats en werd door de Vlamingen geënsceneerd met een praal en een grootheids zin, die op indrukwekkende wijze getuigen van het stijlbewustzijn dat aanwezig is in de natio nale herleving der Vlamingen. Burgemeester Max had met een glimlachje, blijkbaar op nieuw onder regeeringsdruk, de Groote Markt daarvoor afgestaan, en was persoonlijk aan wezig op een der balcons van het Stadhuis, wat meebracht, dat de Vlamingen, die den vroegeren hoon nog niet zoo gauw konden vergeten hem, na een feestelijk en blij lied, hebben uitgejouwd van ganscher hart. Wij zeiden dat dit vijfde Vlaamsch Na tionaal Zangfeest „geönsceneerd" was. En inderdaad, het verliep als een sce nario der verheerlijking van het Vlaamsche volk van heden en van zijn roem, en van zijn banden met Nederland en 2uid-Afrika, waar hetzelfde lied klinkt en dezelfde taal wordt gesproken. Het beste van wat Vlaanderen be zit aan nationale muziek, werd er uitgevoerd, benevens strijdliederen en een Conscience- gedachtenis, en het puik dat Vlaanderen bezit aan componisten, zoowel van hoog-artistieke als van populaire allure, dirigeerde, 't Is te zeggen, er waren zes dirigenten: Arthur Meu- lemans, Gaston Feremans, Renaat Veremans, Emiel Hullebroeck, Hendrik Biels en Berteele. Er waren massaliederen, naast treur- en triomfzangen. Men kan zeggen: dat zooveel wat den Vlamingen op het hart ligt, en wat zij op deze Groote Markt der hoofdstad van het land, waar zij de nationale meerderheid vor men, nog niet mogen zeggen, hier door hen werd uitgezongen. En dit met een passie, in een stijl, en met een zwier en een overtuiging, die ook op de verfranschte Brusselaars en op de vele vreemdelingen die thans Brussel be zoeken, een onvergetelijken indruk maakten. Men schat dat er circa 20.000 Vlamingen zon gen, of hoorden zingen, op de Groote Markt en in een breeden cirkel van straten en pleinen er omheen tot nabij Sinte Goedele. Dit alles bracht ook een zonnig Vlaamsch rumoer me de in alle straten der hoofdstad, zoodat dit Vlaamsch Verbroederingsfeest tevens een eer ste klas-Vlaamsche propagandadag was voor geheel het Brusselsche gebied, dat de Vlamin gen zoo vaak noemen hunne cultureele strijd- vesting, die zij nog niet prijsgeven, maar wil len heroveren o.a. met strategische middelen en met de middelen der verleiding. Voor den Nederlander is het aandoenlijk te zien, hoe de Vlamingen als zij bijeen zijn, altijd weer met zooveel heilige overtuiging den algemeen-Nederlandschen roem indachtig zijn en alles wat hen blijft verbinden met het Nederlandsche Noorden, op den voorgrond stellen. Zoo ook nu weer In den gevel van het Broodhuis, een der mooiste gebouwen van de gouden Groote Markt, is het feit .herdacht dat de graven Egmont en Hoorn hier op deze markt werden onthoofd door Alva. En de Vlamingen heb ben dan ook de Groote Markt niet verlaten, zonder een pathetische herinnering aan het offer van deze edellieden in den strijd voor vrijheid en volk van Nederland, Met duizen den zongen zij het Wilhelmus, en juichten voor Nederland. Men moet bij dit alles be denken dat hier niet ééne, maar alle gezind heden van de Vlaamsche beweging samen waren, alle gezindheden en alle nuances. Ook prof. dr. Jozef Muls, conservator van het Museum van Schoone Kunsten te Ant werpen, begroette in zijn feestrede de duizen den zangers mede als „de immer weer jong opdagende nazaten der zangers van het geu zenlied die het Spaansche juk hebben afge schud in de 16e eeuw, de nazaten van de pa triotten die de Brabantsche revolutie tegen Keizer Josef II hebben bewerkt, de nazaten van de Kempische boeren, die vochten voor altaar en haard en in het volkslied de kracht hebben geput van hun heldhaftigen weer stand". In liederen en leuzen en in gewapper van vlaggen, in alles wat men hoorde en zag, moest de aandachtige toehoorder zeker weer een nieuwe Vlaamsche heldenziel ontdekken, die zich prestigieus in dit nationaal Vlaamsch massafeest kwam uiten in het hart zelf der hoofdstad. En men mag met den feestredenaar de hoop uitspreken, dat Brussel deze duizend voudige stem zal hebben gehoord en haan: nimmer meer zal vergeten, en begrijpen dat zij urbi et orbi verkondigt wat Muls heette „de onsterfelijke ziel van Vlaanderen en zijn wil om te leven groot en schoon onder de volken". NEW YORK, 26 Juli. (Havas). De „New York Times" hecht bijzonder belang aan het initiatief van Koning Leopold, getoond in zijn jongsten brief aan Van Zeeland. Er zijn enorme moeilijkheden, aldus het blad, maar die zijn minder groot dan het ri sico, dat men bij niets doen zou loopen. De voorstellen van den koning zijn overigens in overeenstemming met de wenschen van het staatsdepartement der V. S. De gedachte van een bestudeering van de economische proble men op niet-politieke basis gaat volkomen bui ten den Volkenbond om. Bewezen moet wor den, dat dit middel practischer is dan de Ge- neefsche procedures. Het plan van den koning is beperkter en vermijdt politieke hartstochten, die gewekt worden, wanneer de Volkenbond tracht een beroep te doen op staten, die geen lid van den bond zijn. Alle Engelsche bladen, die Zaterdag geen commentaar geleverd hebben op den brief van koning Leopold aan Van Zeeland, déden dit Maandagmorgen. Het valt daarbij op, dat, terwijl de „Mor ning Post" in haar commentaar van Zater dag het plan van den koning warm toe juichte, de overige bladen vandaag, nu zjj tijd gehad hebben welingelichte kringen te Londen te raadplegen, zich over het al gemeen sceptisch toonen ten aanzien van het nut van het voorgestelde organisme. De „Times" merkt op, dat niets een waar borg zou bieden voor het beter slagen der be sprekingen in dit organisme dan bereikt werd met de gedachtenwisselingen in de economi sche wereldconferentie te Londen, welker sa menstelling zeer veel leek op de door den ko ning voorgestelde. Thans heeft men veeleer behoefte aan positieve overeenkomsten tus- schen de regeeringen. De „Daily Telegraph merkt op, dat de houding van Engeland ge kant moet blijven tegen de gedachte aan de v/ereldconferentie, zoolang zeer gevorderde on derhandelingen niet bewezen hebben, dat die redelijke kansen op succes heeft. De „News Chronicle" staat veel gunstiger te genover het voorstel. Wanneer het zoover komt, dat Engejschen, Amerikanen, Franschen, Duit- schers, Italianen en Japanners aan een tafel komen zitten en de economische problemen be spreken, kunnen de gevolgen onmetelijk zijn, zoo schrijft dit blad. Het voegt er echter aan toe: De bespreking op zich zelf leidt tot niets; er moet actie aan vooraf gaan. In dezen zin moet het voorstel van koning Leopold onge twijfeld uitgelegd en door Groot-Brittannië gesteund worden. MOSKOU, 26 Juli. (Havas). Het blad „Molot" uit Rostof aan den Don meldt, dat een der acht rechters van Toechatsjefski, generaal Kachirin, die commandant van het militaire district Kaukasus was, van zijn functie is ontheven en overgeplaatst naar een anderen post, waarna hij is vervangen door generaal Timosjenko, commandant van het tweede district te Kief, waar hij ondergeschikt was aan generaal Jakir, die met Toechatsjefski terechtgesteld is. Ti mosjenko, die de zoon van een armen boer is heeft zich opgewerkt van gewoon soldaat; hij heeft medegewerkt aan de organisatie der roo- de cavalerie van Boedjenny. De „Molot" maakt verder melding van „de Trotzkistische provocaties" van Priloetzki. di recteur van het bijkantoor van Tass voor Azov en de Zwarte Zee. Het blad beschuldigt dezen ervan, geen bekendheid te hebben gegeven aan het requisitoir van den procureur Vysjinski tijdens het laatste proces tegen de Trotzkisten, en lasterende berichten over den Stachanovis- tischen arbeid verspreid te hebben. De Katholieke Universiteit steunen is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. Met groote voortvarendheid is de Centrale Recherche afd. Ronselarij te Amsterdam begonnen om de ronselaars die op het oogen- blik zeer brutaal optreden, op te sporen. Nadat Zaterdagavond door inspecteur J. Mol met zijn rechercheurs een bekend com munist op een der veerponten was ge arresteerd, is Maandagavond opnieuw een belangrijke arrestatie verricht. In zijn wo ning in de Jacob van Lennepstraat in Am sterdam-West is gearresteerd een commu nist, voorman van de Internationale Roode Hulp. Bij zijn arrestatie, probeerde hij een brutale houding aan te nemen, maar de inspecteur maakte korte metten en de man werd naar het bureau overgebracht. Ook deze arrestant ont kent, dat hij ooit iets met ronselarij te maken heeft gehad. Er zijn echter talrijke bewijzen tegen hem o.m. dat hij in zijn woning verschil lende personen, die zich naar Spanje hebben begeven, tijdelijk onderdak heeft verschaft. Proces-verbaal is opgemaakt. Vooral aan de stempelbureaux van Maat- schappelijken Steun is de laatste dagen door de Centrale Recherche een uitgebreide en strenge controle gehouden. 's GRAVENHAGE. Geslaagd M. P. Heyboer, Wormerveer; P. v. d. Hoeven, Amsterdam; W. Romein, Haarlem; J. Viersen, Leiden; D. J. Bouwmeester en H. J. de Boer, beiden te Deven ter. LEIDEN (R. K. Vakschool voor Meisjes). Geslaagd voor akte N VII (leerares huishoud kunde en waschbehandeling) de dames: H. Driessen, Heemstede, J. M. H. van Gasselt, Venlo, C. M. la House, Den Haag, J. J. Koen- clers, Utrecht, H. L. J. van Ravenswaay, Haar lem, Y. G. Salm, Oegstgeest, R. A. W. Visser- Bloemendaal, J. E. Verhoeven, De Bilt. Maandag is de internationale schaak vierkamp te Garmisch Partenkirchen voort gezet met de vijfde ronde. Onze landge noot, dr. Euwe, verloor van den Duitschen meester Bogoljubov, terwijl de partij van dr. Aljechin en Saemisch in een gelijke stelling werd afgebroken. De stand is (thans: 1 Dr. 'Euwe 334 punt. 2 Bogoljubov 2% punt. 3 Dr. Aljechin 2~ punten plus een afgebroken partij. 4 Saemisch 1 pnt. plus een afgebroken partij Naar wij vernemen, is het thans definitief, dat de Nederlandsche schaakkampioen S. Lan dau den schoonheidsprijs van het tournooi te Kemeri, uitgeloofd door de stad Riga, krijgt toegewezen en wel voor zijn partij tegen Boe- oek, welke Landau met de Colle-opening na 29 zetten won. TILBURG. Van de candidaten der R.K. Leergangen slaagden voor staatsexamen mu ziek: voor het theoretisch gedeelte viool l.o. de heeren M. Arons en N. van den Akker, resp. uit Roosendaal en 's Hertogenbosch voor het theoretisch gedeelte piano l.o. de heer w. Jansen, te Oss; voor het practische gedeelte piano l.o. de heer W. Houet, te Aarle-Rixtel. Voor ruim 10.000 toeschouwers is Maandag middag onder fraai, zonnig weer het dubbel spel in de challenge round om den Davisbeker tusschen de Vereenigde Staten en Engeland op het centre-court van Wimbledon gespeeld. Na een onverwacht moeilijken strijd wonnen Bud ge en Makio met 6—3, 7—5, 7—9, 12—10 van Tuckey en Wilde, zoodat de stand thans 21 voor de Vereenigde Staten is. Tot nu toe is deze strijd een, zij het ook verzwakte, afspiegeling geweest van de inter- zonefinale tusschen de Vereenigde Staten en Diuitschland. Ook toen was de stand na den eersten dag 11, ook toen hebben Eudge en Mako eerst na fen hevig gevecht het tweede punt veroverd en al was het gevecht van Maandag niet zoo hevig, gemakkelijk was het voor de Amerikanen allerminst. Wilde bleek een allerminst bevredigende plaatsvervanger voer Hughes te zijn en indien laatstgenoemde speler had gespeeld, zou de Amerikaansche combinatie wel eens verloren kunnen hebben. De verrassing was het spel van Tuckey. De Engelschman speelde schitterend; letterlijk alles gelukte hem en het was hoofdzakelijk aan hem te danken, dat het Engelsche dubbel in de eerste set met 2—1, in de tweede met 4, in de derde met 32, en in de vierde set met 109 leidde. Bij den stand 87 in hun voordeel misten de Amerikanen vier matchpoints; de Engelschen, hierdoor aangemoedigd, zetten hun achter stand met een uiterste krachtsinspanning in een 10—9 voorsprong om, maar toen kregen Budge en Mako weer een geniale bui en spoe dig was het 1210. Heden worden de laatste twee enkelspelen verwerkt. Hare zal tegen Parker uitkomen, Budge en Austin spelen de laatste parti' NEW-YORK, 26 Juli (Part.)De nieuwe week zette in een verdeelde stemming in, doch de ondertoon van de markt was vast. De stem ming voor public-utilitywaarden was bepaald vast en heden stonden zij bij de opening we derom in het centrum der belangstelling en konden bij vrij ruime omzetten meerendeels opnieuw een hooger koerspeil bereiken. Daar naast waren UB. Steel vast van toon op divi dend-verwachtingen. De andere staalwaardien waren daarentegen lichtelijk gedrukt. Trou wens ook de meeste andere soorten vertoonden een verdeelden aanblik, zooals sporen, waarvan Atchison bepaald vast waren en 1 dollar hoo ger, terwijl andere sporen eerder wat lager werden afgedaan. Ook petroleumwaarden wa ren onregelmatig. In het verdere verloop kreeg een flauwere stemming de overhand, toen de tendenz voor aandeelen U.S. Steel omsloeg als gevolg van winstnemingen. Dit leidde tot een vermindering van de vraag over vrijwel de ge- heele linie, terwijl het aanbod tegelijkertijd iets in omvang toenam, hetgeen tot gevolg had, dat het koerspeil vrijwel algemeen een afbrok keling te zien gaf, waardoor de aanvankelijk behaalde winsten verloren gingen en in vele gevallen zelfs eenig verlies ten opzichte van Zaterdag moest worden aangetoond. Deze ver liezen bleven echter op een enkele uitzondering na beperkt. De omzet bedroeg in het eerste uur 290.000 shares. In de middaguren zakten de noteeringen bij kalmen handel nog wat verder in, om tegen het slot weer te verbeteren. De meeste fond sen gaven echter bij het slot slechts kleine voordeelige of nadeelige verschillen te zien. De staalwaarden werden niet beïnvloed door be richten van het Amer. Iron Steel Institute, dat de bedrijvigheid 1.8 pet. hooger tot 84.3 pet. werd getaxeerd. Republic Steel zakten 1 dollar in. Automobielwaarden gaven eveneens laatbeurs eenig herstel te zien, zoodat het slot op weinig veranderd peil kwam te liggen. Ko perwaarden betoonden zich goed prijshoudend, evenals tabakken en aandeelen in telegraaf- maatschappijen. Sporen waren meerendeels aan den zwakken kant, met uitzondering van Che- sap. Ohio, die ruim I punt verbeterden, doch New-York Central moesten 1 dollar afstaan. Olie-, warenhuis-, chemische waarden en pu blic-utilities waren bij het slot verdeeld, met kleine voor- of nadeelige verschillen, terwijl mijnen, rubbers en amusementswaarden ge drukt in de markt lagen. Van de warenhuis fondsen boekten Woolworth echter een winst van ruim I34 dollar, terwijl van de chemische waarden Du Pont 1 punt moesten afstaan. Bij de luchtvaartfondsen hadden Douglas Aircraft het meeste aanbod te verwerken en zakten 1 punt in. Bij de equipmentshares waren het Amer. Car Foundry, die 134 punt verlies boekten. De omzetten bedroegen in totaal 900.000 shares. Slotkoersen Juli Allied Chemical American Ca* Co. Am. Car. F.dry \m. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshins Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 514 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil froctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. Leather U. S. Rubber U. i. Steel Western Union WestinKh. Electr. Wooiworth Building Geaaau en j ex. dividend. 26 '24 23 22 "8% 116K. '35 107 107 107 1077/B 51% 52V4 523/, 94 941/4 93% 943/g 172% 172 172 1713/8 82% 82 «1% 80% 22% 217% 203/4 19% 57% 57'A 56S/4 56% 84% 84% 83% 843/4 28% 287% 28S/„ 29% 94% 95% 943/g 923/4 11% 11% lli/o 11% 183 Vs 181 179% 178 51% 52 52 52 533/8 521/4 53 53 2% 2% 23/g 2% 115 1153/8 112% H31/4 3% 3% 33/g 3% 40% 41 393/4 39% 49 48% 487/g 487/g 35 35% 353/4 35% 29 291/4 29% 28% 38% 39 37% 39 o7% 58% 57% 57% 163 164 162 161% 179% lbO 179% 1797/g 21% 21% 20 19% 55% 517/g 58% 58 56% 567/b 561/8 56% 41% 42 413/4 411/s 153/4 16% 157/8 16 25% 253/4 25% 25 115 ll5% i 153/g 115 647/g 643^ 64% 643/4 12 12% 117/8 117/g 61% 607/e 60 593/g 3% 3% 3% 37/g 7% 7% 7% 7% 633/4 641/2 64 63 Aj 46% 47 46% 47 21 21 207/g 21 41% 42% 41% 42 29 293/8 277/g 27% 341 241 2+1 240 39% 39% 393/g 393/8 63% 63% 631/4 62 61 61% 61 60% 44 44% 43% 42% 9% 91/4 9% 91/4 943/g 947/8 94 941/8 29% 29 29% 28% 21% 21% 21% 21% 49% 503/g 49% +9% 34 043/4 343/4 34% 12% 123/4 12% 12% 71% 72 7l3/4 71% 20% 20% 197/8 19+/8 131% 131% 152 131+ 29 v 29-/2 297/8 6% 6V4 9 "/6 5 '/2 i0% 10-/4 l J "/8 10% 60% 60% d9 il/% H'% i lo/a 1173/s -0% o»74 393/4 493/4 Xoo DO 10 j lol V» 10% 10-/4 '0% laten. I oieuen. ex coupon. Opgegeven door v. d. Graaff Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 23 Juli: if. Zalenteln. kok, Pen Haag, Derck- senstraat 29. N. de Vos, reiziger, Scheveningen, Harsten- hoekweg 62. W. A. Souwens, drukker, Den Haag, Schufjt- straat 48. P. A. Breddels, winkelier, Leiden, Aloëlaan No. 53. P. H. van Holten, rijwielhandelaar, Delft, Verwersdijk 27. P. W. de Keijzer, slager, Den Haag, Carte- siusstraat 212. L. van Rfjs, koopman, Den Haag, Spui 160. De nalatenschap van C. F. Rsrny, Den Haag, Laan van Copes van Cattenburch 29. A. van Haarlem, landbouwer, Wassenaar, Buurtweg 92. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van A. Greven, Dedemsvaart gem. Avereest; P. Ligthart, Made; A. de Wijs, Tilburg; P. C'. Santegoets, Tilburg; A. Havermans, Ber gen op Zoom; A. Ripson, Breda. NEW YORK, 26 Juli Slotk. Juli 26 24 23 22 Brussel 16.84% 16.«4 16.83S/4 5.26% Rome 5.26% 5 26% 5.26' 22 95'/" Madrid 4.80 4.80 4.80 4.80 Bern 22.97% 12.96 ?2.95S/4 22.95% Weener 18.88 18.83 18.83 18.83 Oslo 25.02% 22.17% 24.97 22.05 A'dam 55.23% 55.15 55.20 55.29": Londer 4.97% 4.97 4.97% 4.981/4 Parijs 3.74% 3 73% 3-73% 3.74 Berlijn 40-25 V- 40.26 40.26 40.27 NEW YORK, 26 Juli 26 Juli 23 Juli 26 JuU 23 Juli Suiker Juli Jan 2.3*. 87 2 32-34 Pept 2.49.50 2ri7-4 Mr' 2.37-38 2.33-34 Nov 245-+7 2.46 Mei 2.39-40 2.35-37 Dec. 2.44-46 2.46 Juli 2.40-42 2.37-38 Rubber Standaard Juli 18.34 18.44 Dec. 18.49 18.61 Sept 18.38 18.48 Jan 1.854 18.65 Oct. 18.42 18.53 Mrt 18.60- 18.71 Mei 18-7C 18.81 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mei Mei Juli 7.07 Pept 7.01 Dec. 6.87- Mrt. 6.85 Juli 26 Juli Katoen Oct 10.95-S7 Dec 10.9J-92 Jan. 10.94- Tin Loco 59.121/2 26 Juli Tarwe Juli 1181/,.-18 Sepi 116-157/s Dec. mVa-18 Mais Mei Juli 9) Juli 7.02 6.84 6.82 24 Juli 11.22-23 11.13-14 11.13 10 65- S-ept 10.30- Dec. 10.10 Mrt 10.06 Juli 10.04-- 26 Juli Mrt 10,98- Mtj 11.03- - Juli 11.03-04 10.71-- 10.32 10.12 24 Juli 11.19 11.25- - 11,23-25 59.12% Termijn 58.87% 58.75 CHICAGO, 26 Juli 24 Juli 26 Juli 24 Juli Haver 120%-- JuU 307/830%-- 118%-Va Pept 307/6-- 33 120%-% Dec 321/234% Rogge 841/590 81%.— 841/2- 831/2— 8672 - 103% Juli Sept Dec. Nieuw contract Juli 104 108V4Dec. 72Vi Sept 967/6— 997/8 Reuzel Juli 11.85 Sept 11.971/2 74?f 12.171/2 11.95 26 Juli Tarwe Juli 139% Oct. 131 Dec. 1273A Rogge Juli 148 Oct. 92% Dec. 893/4 Haver Juli 571/2 Oct. 483/4 II.921/2 0ct 12.05 12.071/2 Dec 11.7/1/2 WINNIPEG, 26 Juli 24 Juli 26 Juli 24 Juli Gerst 144% JuU 66 71% 136 Oct. 62 V 63%- 132% - Dec. 61 -- 62% Lijnzaad 152 Juli 17b 1178 - 96% Oct. 1771/4180%- 941/4 Dec. 1751/4178 Koersen voor stortingen op 27 Juli 1937 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 72,90, lires 9,61, peseta's 8,85. 621/2Deo. 443/449% 521/2 gedaan en laten t bieden nominaal LIVERPOOL, 26 Juli. Tarwe: Oct. 9/3 3/8, Dec. 9/3 1/2. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Anaconda 41 7/8— Beth. Steel 69 Tidewater 15 K—3/8 Republic Steel Cities Service 2% U. S. Leather 7 5/8 Kon. Olie 418—J4 A'dam Rubber 28534 Kon. Boot 143+4 Van 4.305.00 uur U. S. Steel 85 7/8 Tidewater 15 7/16 Republic Steel 391/8 Cities Service 2% Commonwealth 2 7/16 Kon. Olie 41834 A'dam Rubber 28434 Kon. Boot 14334 Philips 34334 ANTWERPEN, 26 Juli. Wol (in pence per lbs.): Aug. 33%, Sept. 33%, Oct. 33%, Nov. 33 5/8, Dec. 33%, Jan. 33%, Febr. 33%., Maart 33%; (in frs. per K.G.)Aug. 46%, Sept. 46%, Oct. 46%, Nov. 46, Dec. 46, Jan. 45%, Febr. 45%, Maart 45%. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 24 Juli, Seminole, s., Philadelphia; Optima, s„ Rotterdam (voor Vel- senjJagensfontein, m.s., Hamburg (voor IJmui- den). 25 Juli, Haalerwfjk, s„ Archangel; Tüscania, s., Hamburg; Henca, m.s., Padstuw (voor Zaan dam); Alkmaar, s., Antwerpen; Merel, s., Lon den; Prowess, m.s., Londen (voor Zaandam); Plato, s., Hernosand; Amstelstroom, m.s„ Huil; Aurora, s., Middl. Zee; Merope, s„ Kopenhagen; Schokland, s., Newcastle; Ajax, s„ Middl. Zee; Towneley, s., Newcastle (voor Velsen). 26 Juli: Ek, s., Oslo; Montferland, s., Ham burg; Bowling, s„ Leith; Trito, s.. Fowey; Arlito. s., Walwom (voor Zaandam); Riva, s., Hamburg; Jean Jaures, m.s., Archangel (voor Velsenj Ousel, s„ Liverpool; Hebe, s., Aarhuus; Baralt, s„ W.-Indië laatst Hamburg; Rheln, s„ Hamburg. Vertrokken 24 JuU: Hydra, m.s, Londen; Bjorkö, s„ Brake; Wilbo, ms., Londen; Olga, m.s., Idem; Queenworth, s„ Newcastle. —25 Juli: Jagersfontein, m.s., Z.-Afrika; Op tima, s„ Bremen; Tusccania, s., Havre; Daphne, s„ R'dam. 26 Juli: Thrlantha, m.s, Yarmouth; New Lam'bton, s., Dunston; Eden Force, s„ R'dam; Laertes, s„ Newcastle Duurswold, m.s„ Schevenin gen; Prometheus s„ Hamburg; Schokland, s. Newcastle Eeros, s„ Gdynia; Anna, m.s., Duinker ken. AMSTERDAM, Aangek. 24 Juli: Mulan, West- aaan, ledig, Steiger K.A.L., Scheepvaartbedrijf Gruno. 25 Juli: Seminoel, Paulsboro, petroleum. Petroleumhaven, A.P.O.; Haulerwfjk, Archangel, hout, Houthaven, Van Es Van Ommeren; Tus- canla, Hamburg, toeristen, Handelskade, Kuyper Van Dam en Smeer; Merel, Londen, stukgoed. Handelskade, General Steam Transport Cy; Alk- m'aer, Antwerpen, stukgoed, Surlnamekade Vrachtmall; Advance, KoKtka, repareeren, Ned Dok, Verg. Cargadoorskantoor; Amstelstroom. Huil, stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomb. Mij; Plato, Hernosand, -nout. Houthaven, Vlnke Co., Aurora, Middl. Zee, stukgoed, Surlnamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Merope, Kopenhagen, stukg.. Levantkade, idem; Schcokland, Newcastle, steen kolen, Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij; AJax^ Middl. Zee, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Carga doorskantoor. 26 Juli: Ek, Oslo, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Montferland. Hamburg, stukgoed, Handelskade, Kon. Holl. Lloyd; Bow ling, Leith, stukgoed en steenkolen, J. P- C°®"" haven, Verg. Cargadoorskantoor; Trito, Fo stukgoed en klei, Rietlanden. Holl. Stoomb. MU. Rita, Hamburg, zwavelerts, Fransche boeien, vm- ke Co.; Rhein, Hamburg, stukgoed,. De Ruyte kade, Van Es Van Ommeren; Ousel, Li ver poo stukgoed, Handelskade, Holl. Stooirïb. Mij; Beo Gothenburg, stukgoed, Levantkade, Verg. car gadoorskantoor; Baralt, W.-Indië laatst Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Vrachtmall. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, 25 Juli van Lulea te V7aar- dingen. t„ STAD ZWOLLE, 24 JuU van Vlaardingen Lissabon. „5 STAD VLAARDINGEN, naar Wabana, was Juli 10 uur 50 v.m. 200 mijlen W. van Valencia. STAD ZAANDAM, 25 Juli van R'dam te Shieia»- STAD AMSTERDAM, R'dam n. Algiers, pass. Juli Ouessant. STAD ZWOLLE, R'dam n. Lissabon, pass. Juli Dungeness. ROZENBURG, 24 JuU van R'dam te IJstaa. STAD DORDRECHT. 24 Juli van Lissabon. KONINKL. HOLL. LLOYD. MONTFERLAND, 26 Juli van Hamburg te Ams ZAANLAND, 24 Juli wan B.-Aires n. Santos. SALLAND, uitreis, 25 Juli n.m'. 2 uur va nafrar KONINKL. NED. STOOMB. MIJ. OBERON, 25 Juli van Bari te Calamata. ORION, 25 Juli van Istanboul te Susa. PERSEUS, 26 Jul! van Faro te Olhao. TRITON, 26 Juli van Limi te Canea. ALKMAAR, 25 Juli van Antwerpen te Amst. AURORA, 25 Juli van Middl. Zee te Amst. MEROPE, 25 Juli van Kopenhagen te Amst. AJAX, 25 Juli van Middl. Zee te Amst. ACHILLES, 25 Juli n.m. 9 uur 30 van Ams1" te Hamburg. AGAMEMNON, Cardiff n. Piraeus, pass. 25 Gibraltar. T,,u ARIADNE, R'dam n. Middl. Zee, pass. 25 J"" Dungeness. BARALT, 25 Juli van Hamburg n. Amst. BODEGRAVEN, 23 JuU van Puerto Chicam» naar La Libertad. C'OTTICA, 24 JuU van Amst. te Paramaribo. DEUCALION, 25 JuU va nGibraltar n. Aberdeen- EUTERPE, 24 Juli van La Pallicce n. Amst. FAUNA, 24 Juli van Venetië te Triffet. HEBE. Aarhuus n. Amst., pass. 25 Juli n.m- 3 uur Brunsbuttel. HERMES, Algiers n. Antwerpen, pass. 24 J«" Gibraltar. T„u NEREUS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 26 J"" Holtenau. ODYSSEUS, 24 Juli Van Catania n. Messina. ORPHEUS, Stettin n. Amst., pass. 25 JuU öeo nachts 12 uur Brunsbuttel. PERSEUS. 24 Juli van Lissabon n. Portimao- POSEIDON, 23 Juli van Trinidad n. CaripiW- VAN RENSSELAER, uitreis, pass. 25 Juli n.m- 2 uur Ouessant. Tllli RHEA, R'dam n. Middl. Zee. pass. 25 J"' Dungeness. SIMON BOLIVAR, uitreis. 24 Juli van Dover. STELLA, 25 Juli van Amst. te Emden. THESEUS, 25 Juli van Amst. te Stettin. TIBERIUS, 25 Juli van Beyrouth n. Jaffa. STUYVESANT, 23 Juli van New-York n. *»•- InAMAZONE. 23 JuU van New-York n. W.-IndlS- TRAJANUS, 24 Juli van Catania n. Piraeus. ULYSSES. 24 Juli van. R'dam n. Newcastle. VENEZUELA, 25 Juli van Cristobal n. Cartage»-; VENUS. R'dam n. Middl. Zee, pass. 25 J»" Dungeness. VÜLCANU9, 24 Juil van Izmir n. Istanboul. SIMON BOLIVAR, uitreis, pass. 25 Juli Ouess- POSEIDON, 24 Juli van Trinidad te Guirla. HEBE. 26 Juli van Aarhuus te Amst. SATURNUS. Sfax n. Sunderland, pass. 26 J"' n.m. 3 uur Ouessant. BARALT, 26 Jul! van W.-Indie laatst Hamburg te Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. POELAU TELLO, uitreis, 25 JuU van Genua. POELAU ROEBIAH, thuisreis, 24 JuU van Pof1 SfJOHAN DE WITT, thuisreis, 25 Juli van SabanS- MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 25 Ju» te Sabang. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. wordt Woens dagocchtend 8 uur van Batavia te IJmuiden eI 12 uur 's middags te Amsterdam verwaccht. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BLOEMFONTEIN, 25 Juli n.m. 3 uur van Lissa bon naar Dover. HEEMSKERK, 24 Juli van Kaapstad n. Dakar- MELISKERK, 26 Juli Van Durban n. Lorenz" Marques. BOSCHFONTEIN, thuisreis. 26 Juli te DaJ e0 Salaam; vertrekt 27 JuU naar Zanzibar. JAGERSFONTEIN, 25 Juli n.m. 5 uur 30 van Dover n. Dakar. t RANDFONTEIN, uitreis, pass. 25 Juli Ouessan"- HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. NIJKERK, thuisreis, 24 Juli van Durban, TAJANDOEN, 26 Jul! van Brem'en te Hamburg- HOLLAND—O.AZIË LIJN. SEROOSKERK, 26 Jul! van Hamburg te R'dam- ROTTERD. LLOYD. WELTEVREDEN. 26 JuU van R'dam te Batavia- BRASTAGI, 24 Jul! van Batavi an. R'dam. GAROET, 25 Juli n.m. 6 uur van R'dam v Hamburg.1 BjJlTENZORG, uitreis, pass. 25 Juli n.mt. 2 Kain> Bon. „n KERTOSONO, uitreis, 25 JuU n.m. 7 u. vaj Marseille koTA BAROE, thuisreis, 2 4Juli n.m. 5 U. va» Marseille. KOTA GEDE, thuisreis, 25 Juli v.m. 1 u. va' Colombo. BALOERAN, thuisreis, 28 JuU v.itt, 7 u. te Mar seille verwacht JAVA—NEW-YORK LIJN. KOTA TJANDI, 26 Juli van Batavia naar Bo4* terdam. MADOERA, 26 Juli van N.-York. te Batavia. KOTA PINANG, New-York n. Java, 26 Juli v.m- 10 uur te Sabang. MADOERA 23 Juli van Montreal te Singapore. KOTA INTEN, 23 Juli van Savannah n. New Orleans- MIJ. OCEAAN. LAERTES, 26 Juli van Amst. n. Newcastle". POLYDORUS, 25 Juli van Liverpool n. Swansea- KONINKL. PAKETV. MIJ. SWARTENHONDTT, 24 Juli V-an Batavia Saigon. MAETSUYCKER, 24 Juli van Sydney n. Salg°"' ROGGEVEEN, 23 Juli van Kaapstad n. Durham LEMATANG, 24 Juli van Sabang naar Padang- SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. TOSARI, 24 Juli van Singapore naar Paciflc Kust. MANOERAN, 23 Juli van Calcutta te Manilla- SALAWATI, 24 Julli van S. Francisco te Balba ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALCHIBA, uitreis, pass. 25 Juli Fernando N°' ronha. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK, 24 Juli van Lagos n. Port Harcour'- REGGESTROOM, uitreis, 23 Juli te Accra. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LEERDAM, thuisreis, 25 JuU te Antwerpen. DELFTDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 25 Juli m Willemstad. DAMSTERDIJK, 23 Juli van R'dam te Van couver. DINTELDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 24 J°' te Los Angeles. BOSCHDIJK, uitreis, pass. 24 Juli Ouessant- VEENDAM, R'dam n. New-York, pass. 25 JV Lizard. STATENDAM. New-York n. R'dam, 28 JuU v.«m te Plymouth verwacht. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALPHACCA, uitreis, pass. 25 Juli Dungeness- DIVERSE SCHEPEN. ,,t HILVERSUM, Rosario n. Cork, pass. 25 Ju' WINSUM, 24 Juli van Rosario te Dublin. WOLSUM, 23 Juli van Santa Fé te Rosario- BUSSUM, 25 Juli van Archangel n. Zaandam. GRUTTO, 25 Juli van R'dam te Londen. j BATAVIER IV. 25 Juli van R'dam te Gravese» NIEUWLAND, 26 Juli van R'dam te Grang" mouth. ,.n. HONTESTROOM, 25 JuU van Amst. te Londe' PARKHAVEN, Antwerpen n. Montevideo. 24 Juli Dovevr. JEANNETTE, pass. 24 Juli Dungeness. _.n- MARKEN, R'dam n. Tampa, pass. 25 Juli D» geness. Tuii ZAANSTROOM, Amst. n. Liverpool, pass. 25 J Dungeness. - .„(i ROSSURA, R'dam n. Curacao, pass. 25 Dungeness. oi BATAVIER VIII, R'dam n. Bordeaux, pass- Juli Dungeness. —li LINGESTROOM, Amst. n. Bristol, pass. 24 J Lizard. g4 TEXELSTROOM, Amst. n. Liverpool, pas®- Juli Lizard. -,-ard- THEANO, Amst. n. Dublin, pass. 25 Juli LiZ» REOINA. 25 Juli van Cardiff n. Quimper. BEURSPLEIN, 25 Juli van R'dam te Lulea. ji EMMAPLETN, Narvik n. R'dam, pass. 24 Udsire. ju'1 WILLEMSPLEIN, Melilla n. R'dam, pass. 20 - Finisterre. te S-«' AMSTERDAM. 26 Juli. Het noorsch® J0. „Advance" zal bij de Nederlandsche Dok pareeren en arriveerde gisteren hier in 9-e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2