Een portefeuille verdween.... De Vierdaagsche begint! I %ocöltTicoit! Uit de Pers EEN JAAR IN HET WOUD GEHEIMZINNIGE ZAAK TE HAARLEM <v f DINSDAG 27 JULI 1937 Handelaar in bouwmaterialen bezocht vele café's en was ten slotte f 350 kwijt In behandeling bij het Hof te Amsterdam Langdurige rondrit Belangrijke verklaring Uit voorloopige hechtenis ontslagen Kerkelijk leven VRIJWILLIG NAAR DUITSCH- LAND GEGAAN Antwoord op vragen betreffende de gebr. Holland STEUN TONGVISSCHERIJ Uit het Landbouwcrisisfonds DOODELIJKE VAL Geen audiëntie EM.-P ASTOOR H. J. BERKEL- MANS t PRINSELIJK PAAR TE SOESTDIJK VIERDE INTERN. VLIEGWEEK TE ZURICH Bijzondere poststempel voor het Intern. Kath. Esperantocongres Luchtvaarttentoonstelling „Avia" Aardappelziekte Een leger van 4400 wandelaars is Nijmegen binnengetrokken De voorpret I Door trein overreden en gedood Het slachtoffer laat een vrouw met negen kinderen na Verreschrïjver bij den telegraafdienst Uitbreiding van het gebruik in vergevorderd stadium van voorbereiding R.K. Mulo-examens Hoofdakte-examen Notarieel examen Stuurlieden-examen Boekhouden M.O. K XII DE KRANT EN WIJ De „O. 12' R. K. Kerkmuziekschool UIT DE STAATSCOURANT Landbouwhoogeschool Onder scheidingen Visschery Financiën P.T.T.-.bestuur DOOR PAUL KELLER n De vacantiekamer van het Amsterdam- •che gerechtshof heeft zich Maandag ge durende een groot deel van den dag bezig gehouden met een beroovingszaak, voor zoover daarvan althans, gezien het element van twijfel, dat bij dd behandeling op den voorgrond kwam, gesproken kan worden. Verdachte was de 39-jarige kellner G. S., die in hooger beroep was gekomen van een vonnis der Haarlemsche rechtbank, waar bij hij wegens diefstal van een portefeuille met oan. een bedrag van 350 aan bank biljetten, was veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. De benadeelde partij in deze zaak was een handelaar in bouwmaterialen, die bij de ex ploitanten van vrijwel alle café's in Haarlem een wit voetje heeft vanwege de groote verte- 'togen, welke hij er gewoonlijk pleegt te ma ken, Hij staat in zulk een goed blaadje, dat Pij, zelfs als hü zooveel „gebruikt" heeft, dat Pij tot betalen niet meer in staat is, vrijelijk verdwijnen kan. De rekening krijgt hij een Pag of wat later aangeboden en deze wordt dan Prompt voldaan. Zoo was deze man ook op den ochtend van 1(5 Februari jJ. van zijn kantoor gegaan, met Pi zijn binnenzak een portefeuille met o.m. het fermelde bedrag, dat hij naar de bank wilde i brengen. Inplaats van echter dadelijk naar de bank fe gaan, stevende hij een café f#n de Boter markt binnen, waar hij behalve den kastelein, Plens zoon den verdachte S. in deze zaak Aantrof, zoomede een goeden kennis van laatst- ïenoemde, zekeren P., ook kellner van beroep. De handelaar nam met S. en P. aan een ta feltje plaats, waarna hij op de noodige borrels ^acteerde. Om half drie liet de handelaar een fexi bestellen, naar hij zeide, om daarmede 'log verschillende andere café's te bezoeken, "'aar hij klanten hoopte aan te treffen, van wie Pij geld had 'te vorderen. Toen de taxi voor kwam moest de chauffeur nog twee uren wach- fen, eer de handelaar, die voortgegaan was met Pet tot zich nemen van de noodige hartver sterkingen, aanstalten maakte tot vertrek. Deze chauffeur verklaarde voor het Hof ge- t'en te hebben dat zijn klant uit zijn porte feuille de gemaakte verteringen betaalde. De Pandelaar zelf kon zich hiervan niets meer PerinnerenToen hij eindelijk met de taxi vertrok, gingen de beide kellners als zijn „gas- fen" met hem mede. Al spoedig werd bij een ander café aange legd, waar allen zich naar binnen begaven en, ferwijl de chauffeur limonade dronk, de an deren zich aan meer geestrijk vocht te goed leden. De toestand van den handelaar was inmiddels van dien aard, dat hij in dit café, Poch in de vele andere, die hij later bezocht, Petalen kon, hetgeen, zooals gezegd, geen be daar was, omdat hij, naar alle kasteleins wis- fen, goed voor zijn geld was, zoodat derhalve Pe portefeuille niet voor den dag kwam. Na Pet vertrek uit het tweede café trok de kell- Per P. zich uit het gezelschap terug; de han- Pe laar en verdachte S. zetten hun tocht met Pen chauffeur voort. Opnieuw werden verschil lende café's bezocht, in een waarvan het tus- Sehen den handelaar en S. tot een stoeipartij kwam, waarbij beiden op den grond terecht kwamen. 's Avonds acht uur werd de zakenman bij zijn Pantoor afgezet. Hij bleef daar echter niet feng, doch trok opnieuw de stad in, waar Pij een aantal andere café's bezocht. Verdachte S. was toen niet meer in zijn ge selschap; deze had zich bij het kantoor van Pen handelaar verwijderd met de mededeeling. Pat hy nog werken moest. Inderdaad verscheen Pij bij zijn patroon, die hem voor een extra- Avond had aangenomen, doch die hem, be- Pierkende dat hij onder invloed was, had weg gezonden. S. keerde echter nog eenmaal terug, dit- Piaal als klant, terwijl hij ook nog andere café's Pezocht en zich later op den avond per auto Paar Amsterdam begaf, waar hij eveneens de p-'oemetjes buiten zette en eerst des nachts ter taxi naar Haarlem terugkeerde. Er kon, '°en hy politie in de zaak gemengd werd, wor den vastgesteld, dat hij twee malen met een bankbiljet van 10 en eenmaal met een van t 25 betaald had. Op den ochtend van den 17den Februari deed Pe handelaar in bouwmaterialen bij de politie Aangifte, dat hem zijn portefeuille ontstolen "as, waarbij hij van den inhoud nauwkeurig °Pgave deed. Verdachte S. werd op het bureau ontboden Pp terwijl hij verhoord werd, werd in zijn wo ning een huiszoeking verricht. In zijn slaapkamer vonden de recher cheurs een broek en in den zak van deze broek een kilometerafstandsboekje en een rijbewijs op naam van den bestolen han delaar, in welk voorwerp een biljet van tien gulden was opgevouwen. Zoowel van het boekje als van het rijbewijs stond vast, dat deze deel hadden uitgemaakt van den inhoud van de portefeuille. Voor het Hof hield verdachte, die reeds eenige maanden in voorloopige hechtenis door gebracht heeft, zijn onschuld vol. Een in het onderzoek belangrijke verklaring a décharge werd afgelegd door de op verzoek van den verdediger, mr. B. W. Stomps, uit Haarlem, gedagvaarde zuster van den ver dachte. Het meisje verklaarde, dat zij de wo ning van verdachte schoon houdt en zich ook op den ochtend van den 17den Februari naar zijn huis had begeven. Verdachte was toen reeds naar zijn werk. Terwijl zij in de woning bezig was, kwam er bezoek van den kellner P., die den vorigen avond een klein deel van het „uitstapje'' had meegemaakt. P. maakte met het meisje een praatje, waarbij hij mededeelde, hoe hij den avond had doorgebracht en en passant de op merking maakte dat de handelaar wat verloren had. „Wat dan"? vroeg het meisje. „Een sigarettenpijpje", antwoordde P. Doorgaande met Haar werk zag het meisje nog, dat P. bij de radio ging zitten. Of P. in de slaapkamer is geweest weet zij niet. De patroon van verd. verklaarde, zich niet te kunnen voorstellen dat verd. zich aan beroo- ving schuldig heeft gemaakt. De procureur-generaal mr. D. Reilingh, zeide het noodzakelijk te achten, dat, gezien de nieuwe gezichtspunten, welke zich hebben voor gedaan, ook de kellner P. gehoord zal moeten worden. Na geruimen tijd in raadkamer te zijn ge weest, bleek het Hof dit eveneens noodzakelijk te achten, in welk verband de Haarlemsche re chercheur, die in deze zaak mede als getuige was opgetreden, opdracht kreeg, P. aan zijn adres te Haarlem te gaan halen en als getuige voor te brengen. De verdere behandeling werd daarna ge schorst tot 's middags vier uur. Eerst te ongeveer kwart voor vijf, werd de zitting van het Hof heropend, waarna de pro cureur-generaal mededeelde, dat het niet ge lukt was, den kellner P. te Haarlem te vinden. Waarschijnlijk was hij de stad uit. Spr. ver zocht daarop, de stukken voor een nader on derzoek in handen van den rechter-commis- saris te stellen. Nadat mr. Stomps verdachte's onmiddel lijk ontslag uit de voorloopige hechtenis had gevraagd, deelde de president, na kort beraad met de raadsheeren, als beslissing van het Hof mede, dat de stukken in han den van den rechter-commissaris zullen worden gesteld, op grond van een noodzake lijk nader onderzoek op het punt, of de kellner P. op den ochtend' van den 17den Februari in de woning van verdachte is geweest en wat hij daar heeft gedaan. Te vens beval het Hof verdachte's onmiddel lijk ontslag uit de voorloopige hechtenis op grond van het niet meer aanwezig zijn der redenen, die destijds tot de verzekerde bewaring hebben geleid. Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van 't liberale Tweede Kamerlid Boon be treffende het doen van stappen bij de Duit- sche regeering tot onmiddellijke invrijheidstel ling van de door Duitsche beambten gearres teerde gebroeders Holland, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken a.i., dr. H. Colijn, medegedeeld, dat uit het ingestelde onderzoek naar aanleiding van de gevangenneming in Duitschland op 27 Maart 1937 van de Duitsche onderdanen A. Th. en J. H. Holland, eerstge noemde wonende te Twistede, is gebleken, dat deze vreemdelingen vrijwillig naar Duitsch land zijn gegaan naar aanleiding van een hun door een Duitschen douanebeambte mondeling overgebracht verzoek om met een anderen hun bekenden Duitschen douanebeambte te komen spreken. Deze beide Duitschers, die zich uit hoofde van hun beroep herhaaldelijk in Duitschland bevonden, hebben niet gevraagd, waarover de douanebeambte hen wenschte te spreken en zijn, na het vertrek van den eersten douane beambte, op eigen gelegenheid naar Duitsch land vertrokken, alwaar zij vervolgens zijn aan gehouden. Na 4 weken is J. H. Holland in vrij heid gesteld, terwijl zijn broeder A. Th. Hol land, die in Duitschland nog een gevangenis straf van 3 maanden te goed had, in ver zekerde bewaring gehouden is. Uit het Landbouwcrisisfonds wordt steun ver leend aan hen„ die als georganiseerden bij de Nederlandsche visscherij-Centrale zijn aange sloten en als zoodanig zijn toegelaten in de groep „eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvisschersvaartuigen", tot een maximumbe drag van 8.292.61. De steun zal bedragen 0.0147 per kg., ge durende het tijdvak van 1 April 1937 tot en met 30 Juni 1937 in de aanvoerplaatsen Amsterdam, Den Helder, Rotterdam, Scheveningen (gemeen te 's-Gravenhage), IJmuiden (gemeente Vel- sen) en Zoutkamp (gemeente Ulrum) aange voerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 c.M. Dezer dagen had de 22-jarige landbouwer M. J., te Reek, het ongeluk van een hooiwagen te vallen. Met gebroken halswervels werd de jonge man opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij aan de gevolgen van het be- kcmen letsel is overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 2 Augustus e.k. niet plaats hebben, De minister van Binnerilandsche Zaken zal gedurende de maand Augustus geen audiëntie verleenen, Te Raamsdoiikveer is overleden de zeereerw. heer H. J. Berkelmans, em.-pastoor vanRaams- donkveer. De thans overledene werd geboren te Oister- wijk 29 Januari 1862, studeerde aan de Semi naries van het Bisdom den Bosch en werd priester gewijd 26 Mei 1888. Achtereenvolgens was hij assistent te Ooy en Persingen, kapelaan te Someren en te Erp. In 1917 werd: hij pastoor te Raamsdonkveer. Ver leden jaar nam hy emeritaat. Maandagavond zes uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto van Het Loo ten paleize Soestdijk aangekomen. De vierde internationale vliegweek te Zürich werd, zooals bekend, ingeleid met een stervlucht, waarvoor zich 64 deelnemers hadden aangemeld, van wie zich evenwel 16 voor den start nog had den teruggetrokken. Drie vliegers waren niet vertrokken, terwijl vier anderen moesten worden uitgesloten wegens niet nakoming der voor schriften. Een en veertig vliegers hebben dus aan den wedstrijd deelgenomen van wie drie hebben op gegeven, zoodat 38 deelnemers den tocht hebben volbracht. Winnaar werd Cement (Frankrijk)vertrokken van Buc (Parijs). De Nederlander Wemink werd zesde. Winnaar bij het kunstvliegen, waaraan door drie vliegers werd deelgenomen, werd de Tsjecho- Slowaaksche luitenant Novak met 145,5 pnt. De snelheidswedstrijd werd gewonnen door den Duitscher Francke met een gemiddelde snel heid van 409,64 per uur. Generaal Udet (Duitsch land) moest wegens motordefect opgeven. De Italiaansche en Fransche ploegen leverden opmerkelijke prestaties bij de escadrille-vluch ten. Ter gelegenheid van het Internationaal Ka tholiek Esperanto-congres I.K.U.E. zal van 2 tot en met 6 Augustus a.s. in de Ridderzaal te Den Haag een tijdelijk bijkantoor der P.T.T. geves tigd zyn. De aldaar ter post bezorgde corres pondentie zal van den afdruk van een byzonde- ren stempel worden voorzien. De minister van Waterstaat, ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren, zal as. Vrydag, half twaalf, de Luchtvaarttentoonstelling Avia op Houtrust openen. In het etmaal van 's avonds 24 tot 's avonds 25 Juli is in Noord-Holland tussehen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, in het midden van het land kritiek, behoudens wel licht te weinig dauw. NIJMEGEN, Maandagavond. Nijmegen, de gezegende stad, een der weinige plaatsen in Nederland die uit het zomer-touris- me een aanzienlijke bron van inkomsten kun nen maken, heeft vandaag het getal van haar gasten weer met eenige duizenden zien ver meerderen. Het zijn eenvoudige, pretentielooze gasten, die niet lang zullen blyven en ieder afzonderlijk ook niet veel zullen verteren, maai hun komst is niettemin een gebeurtenis, die tot der, roem van Nijmegen veel bijdraagt en waarin de heele bevolking meeleeft. Het zyn de deel nemers aan de intern, vierdaagsche afstands- marschen, die vanavond weer bezit zullen nemen van hun tenten en kazernekamers om morgen vroeg uit te rukken voor de eerste van de vier groote wandelingen die het hoogtepunt vormen van de wandelsport-beoefening in Ne derland. Vandaag zyn zy in Nijmegen binnen gekomen; voor zoover zy de sport collectief beoefenen met vliegende vaandels en slaande trom, waardoor in de stad reeds van den vroe gen morgen af een martiale sfeer hangt. Anderen, die individueel deelnemen, zyn met minder vertoon naar de kazerne der Koloniale reserve gewandeld, waar alle deelnemers, „bur gers" zoowel als militairen, zich vandaag moes ten melden. Die kazerne leverde vandaag een aanblik als geen enkele andere kazerne. De kolonialen, de gebruinde soldaten met hun platte petten eu hun khaki-uniformen, hebben het grootste deel var. him domein moeten afstaan. Zy gaan ver- Toren in de bonte menigte die vandaag het binnenplein der kazerne bevolkt. De menigte te beschryven is even moeiiyk als de bevolking var. Nederland beschrijven, want alle groepen alle rangen en standen, zyn er vertegenwoor digd. Natuurlyk nemen de militairen nog een voorname plaats in, want van welhaast alle garnizoenen in ons land is een flink detache ment naar Nijmegen gekomen. Maar tussehen de gryze en blauwe uniformen van land- en zeemacht mengen zich die van vele burgerwach ten, de witte en ander-kleurige hemden van burger-deelnemers en niet het minst ook de zomerjurken van de meisjes beter gezegd: de vrouwelyke deelnemers, want er zijn oudere dames bij zoogoed als de mannelijke veteranen mannen met baarden een element vormen dat by de vierdaagsche nooit gemist wordt. En daar op die binnenplaats beleven velen de eerste blijde sensatie van het vierdaagsche wan- delfeest: het weerzien. Want er is een groot contingent vaste klanten, die ieder jaar terug komen, getooid met de vroeger behaalde eere' teekenen. Zy vormen een soort hiërarchie. Daar zyn er ruim zestig die het gouden kruis drager-, ten teeken dat zy reeds 10 of méér malen de vierdaagsche geloopen hebben. Velen dragen het zilveren kruis, dat zy na hun vyfde vier daagsche gekregen hebben. En verder kan men aan het cyfer op het draaglint der onderschei dingen zien, hoeveel maal de bezitter reeds van de partij geweest is. Dat steeds terugkomen van begeesterden vormt het beste bewys voor de be koring, die van deze dagen uitgaat. Daardoor komt het ook, dat het getal deelnemers ieder jaar toeneemt. Vorig jaar waren er 3700, thans ruim 4400. Behalve deze deelnemers zyn er dan nog verzorgers en verzorgsters van detachemen ten, ten getale van 120, en voorts een groot- aantal officials, die tot den staf van den leider kapitein J. A. Breunese bs/iooren: controleurs, doktoren, hospitaalsoldaten, masseurs en mas seuses enz. Het onderbrengen van dat leger brengt na tuurlijk problemen mee: de dames moeten voor hun eigen logies in de stad zorgen, maar d? mannen worden collectief gehuisvest in de ka zerne-gebouwen of in het tentenkamp, dat op het Molenveld, achter de kazerne, is opgesla gen. Voor het eerst zijn dit jaar ook deelnemers in de infanterie-kazernes aan den Graafschewep ondergebracht. Veteranen en nieuwelingen doen niet voor elkaar onder in opgewektheid en feestvreugde. Vandaag, nu allen nog frisch zyn, nemen zij hun kans waar: morgen immers hebben zij er al 55 K.M. op zitten en moeten zij vroeg naar bed. Maar de vóóravond wordt een feest voor heel Nymegen. Alles concentreert zich in en rondom „De Vereeniging" het prachtige socië- teisgebouw aan het Keizer-Karelplein. Daar geeft de Marine-kapel 's avonds haar traditio neel concert, daar zoekt het Vierdaagsche-legec reeds bij voorbaat koele lafenis voor de warmte en vermoeienis die nog komen moeten. En bin nen, in de groote zaal, is het een drukte van belang. Er is dansmuziek en er is zóóveel animo, dat dansen van den beginne af aan is uitgeslo ten: op den dansvloer worden massale krijgsdan sen uitgevoerd, waarvan Terpsichore zou gru wen en het is maar gelukkig, dat de heele ge legenheid gelijkvloersch is, want het draagvermo gen van het parket wordt zwaar op de proef gesteld Zoo uit zich den eersten avond het enthou siasme der Vierdaagsche-loopers en hulde ver dient de Nymeegsche bevolking, verdienen de Nijmeegsche meiskes bovenal, die hen daarbij zoo tegemoetkomend helpen. Voorwaar, bij de Vierdaagsche kan men niet spreken van .stilte voor den storm". Nf.DERL- «EtDE KS Maandag is op de spoorbaan naby de spoorbrug te Bareveld, by Wildervank, het deerlyk verminkte lijk gevonden van den 42-jarigen haringkoopman G. B. Timmer, afkomstig uit Winschoten. Timmer, die jaarlyks de veemarkt te Wilder vank bezoekt, lag hier met zyn schuit. By onderzoek is gebleken, dat de man Zon dagavond door den laatsten trein, die om 10.10 uur uit Stadskanaal naar Zuidbroek was ver trokken, is aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met negen kin deren achter Naar het Handelsblad verneemt, bevindt zich in vergevorderd stadium van voorbereiding een uitbreiding van het gebruik van de tele-type (verreschryver) bij den Rykstelegraafdienst Voornamelyk zal deze uitbreiding worden toe gepast op het telegraaf verkeer met het bui tenland. Het Amsterdamsche telegraafkantoor maakt reeds van de tele-type voor buitenlandsche te legrammen gebruik, maar binnen afzienbaren tijd zullen Haarlem en IJmuiden volgen, waar voor de noodige installatie-werkzaamheden al gereed zijn. Verder zullen in de naaste toe komst ook Leeuwarden, Arnhem, Enschede, Utrecht en Groningen de beschikking krijgen over tele-type-apparaten voor de afwikkeling van het telegraaf-verkeer met het buitenland. Genoemde provinciale telegraafkantoren zullen dan tevens hun telegraafverkeer met Amster dam per tele-type gaan afwikkelen. AMSTERDAM. Geslaagd voor diploma A: J. v. d. Aart, J. Borgers, P. Gauw, J. Hendriks, P. Stikkelman, L. Toes, T. de Barbanson, allen Den Helder; F. Borghols, J. Coffeng, J. Dur, J Heeres, J. Heukeshoven, W. Kok, J. v. d. Ven, B. Breurkens, E. Brugman, C. Eisenberg, H. Kraijenhaide, H. v. d. Nooy, J. Tielens, L. Ver voort, allen Amsterdam. Geslaagd voor diploma B: Th. Draat en A, Coffeng, beiden Amsterdam. Afgewezen 5 cand. (2 B-cand.). 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren A. Th. Tournay, J. Lamens, H. C. Koopman, allen te Den Haag, H. J. Voorn, Sassenheim en D. W Wybenga, Katwyk aan Zee. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I de heer P. C. J. Beijnen te Den Haag en voor deel II de heeren R. Zadoks te Amsterdam en S. G. Uiterwaal te Abcoude. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor tweeder. stuurman groote stoomvaart A. J. van Hulsen- top. Voor derden stuurman groote stoomvaart J. Baarschers en C. C. Hederik, en voor stuur man kleine stoomvaart B. Veenhoven. GRAVENHAGE. Geslaagd de dames M. van der Graaf, Amsterdam; W. Holstege-Teunissen, Rotterdam; N. Koning, Utrecht en C. Peperzak. Hilversum; en de heeren H. Appelo. Zwartsluis; A E. Beekman, Amsterdam; G. Bessels, Am sterdam; J. Botman, Bovenkarspel; J. W. Bud- de, Deventer; P. Burky, Rotterdam; P. F. Cré- man, Parijs; A. van Dam, Utrecht; J. H. M. Derksen, Amsterdam; J. Ferdinandusse, Goes: A. Floors, Deventer; G. H. van de Riet, Hellen- doom; M. C. J. Visscher, Zwolle en F. P. M. van Weegen, Raalte. Onder dit opschrift schryft De Leidsche Cou rant om.: In Nederland v«ordt als regel geen geld als steun voor de Katholieke pers gevraagd; er wordt voor heel veel „gecollecteerd", maar niet voor de Katholieke pers! En zóó is de toestand eigenlijk goed! Wy moeten, als wy over het vraagstuk van de pers ons oordeel geven, er de aandacht op gericht hebben, dat een krantenonderneming drie zyden heeft: een zakelyke, een techni sche, een geestelijke. Wij willen betoogen, dat het eigenlijk goed is, dat ten onzent voor de Katholieke pers niet wordt gecollecteerd! Die toestand is goed, om dat een krantenbedryf op de eerste plaats moet zyn wil het een zoo groot mogelyk nuttig effect sorteeren een zakelijke onderne ming. Maar dit wil toch geenszins zeggen, dat de oud-journalist rector Thompson ongelyk had, toen hü in „De Maasbode" enkele jaren geleden wees op het verbazingwekkende in dit feit, dat Katholieken in hun testamentaire beschik kingen denken aan wel honderd instellingen, die zy met een legaat begiftigen, maar dat voor zoover ons bekend de eerste nog moet sterven, die een legaat vermaakt aan een Ka tholiek dagblad! Dit feit getuigt zeker, om een verstaanbaar Duitsch woord te gebruiken van: „Verstandnislosigkeit". Want, al is een kran- tenbedrijf een zaak, die uit en door zichzelf moet rendeeren: er kunnen omstandigheden zyn, die dat niet mogelijk maken, en deze overweging is hoogst belangrijk het kan noo- dig zijn en het is altyd nuttig, als een Katho liek dagblad de geestelijke zijde méér kan uitbreiden, méér kan vervolmaken, dan de z a- k e 1 ij k e zyde van het bedryf eigenlijk zou ge- doogen. Wie voor dat doel het hem door God geschonken of gelaten geld besteedt, werkt wel op de meest doeltreffende wyze mede aan de uitbreiding van het Rijk Gods, voor welk doe! ten slotte ons al het stoffelijke is geschonken. Blykens een by 't departement van Defensie binnengekomen telegram is Hr. Ms. „O 12" op 24 Juli van Port of Spain vertrokken. In het bericht over de examens aan de Ned. R. K. Kerkmuziekschool „St. Caecilia" leze men in plaats van R. Kaag uit Wervershoof: W. van der Veen uit Utrecht. By beschikking van den minister van Econo mische Zaken van 23 Juli is voor het tydvak van 1 Augustus 1937 tot 1 Augustus 1938 weder benoemd tot tijdelyk vast-assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, dr. A. J. P. Oort aldaar; is, voor het tydvak van 1 Augustus 1937 tot 1 Augustus 1938 weder benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen en werkzaam gesteld aan het daaronder ressor- teerende laboratorium voor bloembollenonder- zoek te Lisse, dr. L. Algera, aldaar. Toegekend is de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille in zilver aan mej. J. M. van den Heuvel, hoofdjuffrouw bij de N.V. Ewald Behle's bakkeryen te Rotterdam. De gouden eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, by bevordering, toe gekend aan: E. M. N. Vacano, commandant van de burgerwacht, te Zuilen. Te rekenen met ingang van 1 Januari 1937, is benoemd tot voorzitter, tevens secretaris-pen ningmeester by het bestuur der visscheryen op de Zeeuwsche stroomen te Middelburg, mr. H. van der Beke Callenfels, thans voorzitter van gemeld bestuur. By beschikking van den minister van finan ciën is de inspecteur der registratie en domei nen J. Jaarsma verplaatst van Assen naar Den Haag en toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der successie aldaar en de inspecteur der registratie en domeinen J. Kamerling van Sneek naar 's-Gravenhage en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der successie aldaar. Met ingang van 16 Juli 1937 is in vasten dienst benoemd tot adjunct-commies bij het hoofd bestuur der posteryen, telegrafie en telefonie E. P. M. van Praag, thans op voet van arbeids overeenkomst werkzaam by genoemd hoofdbe stuur. Met ingang van 1 Augustus 1937 zijn benoemd tot referendaris der Posteryen, Telegrafie en Telefonie A. W. J. Stofkoper en J. Veen, thans referendaris 2e klasse der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. ..Twee en dertig jaar woon ik in het huisje. er is byna niets meer aan het huis, dat ik niet ïelf gemaakt heb.... de planken en de posten ®h het dak. En nu.... er uit!" „Krügel," zeg ik, „kun je niet in een ander buis trekken?" Hy schudde het hoofd. „Geen mensch, die me neemt. Dan moet ik dier vandaan. Maar hier vandaaneer dereerder Hy keert zich om en gaat weer den bergweg daar beneden. Ik roep hem nog na; maar hij boort me niet meer. Nu sta ik alleen op straat. Ginds by het hek dgt de half vernielde bobslee van den jongen fonisch. Het hek omgeeft het erf van vrouw feanke, de koopvrouw. Zy is de moeder van ®üsabeth Ranke. Terwyl ik opkijk, zie ik het d'eisje met diep-ernstig gezicht en wyd open sperde oogen voor een open raam staan. Als bemerkt, dat ik haar zie, verdwynt ze. Eindelijk haal ik myn eigen slee, doch weet Aanvankelijk niet, wat ik doen zal. Tenslotte rek ik myn slee weer den berg op. Twee, drie ®leden passeeren. Dan komt Erica Isenloh. Ik °ud haar aan. „Juffrouw Isenloh, ik meet u spreken. Bene den bij de houtzagery zyn hoogst betreurens waardige dingen voorgevallen. Alstublieft, rydt u vooruit, ik volg, en beneden op den straat weg praten we met elkaar!" Wy wandelen over den effen straatweg naast elkander voort, de sleden achter ons aantrek kend. Ik vertelde haar, wat ik had meegemaakt. Erica hoorde my met toenemende opwinding aan. Tenslotte bleef ze staan. „O Hemel! En ik ben van al dat verschrik- kelyks de schuld!" „U bent niet de schuld, Erica! Hoezoo? Zelfs de oude, woedende Bönisch zal moeten toege ven, dat, als het niet door het sleeën was ge beurd, het op een andere manier gebeurd zou zijn!" We liepen door. „U begrijpt wel, Erica, het zou wat moois zyn als alle nieuwigheden, alle vooruitgang en dat is nu eenmaal de invoering van de slede- sport in een bergstreek moest worden tegen gehouden, alleen omdat daardoor eenige slui merende veeten sneller tot gisting en uitbars ting komen. Ik ga rustig met sleeën door!" „Ik niet, ik doe het nooit meer!" „Ik begrijp u niet, juffrouw Isenloh!" Dit meisje was zeker vry van alle ongezonde mentaliteit; maar zy was nu te zeer geschokt, haar geweten verontrustte haar. „Het is niet alleen om die nieuwe sport, het is omdat ik me het lot van Lianca heb aan getrokken." i ..Begint u aan uw mooie tdak te twyfelen?" „Ja! ik heb het gevoel alsofalsof ik een rotten appel tussehen gave gelegd heb!" Een oogenblik liepen wy zwygend voort. Ik zocht naar een passend antwoord. Toen haalde zy diep adem en zei: „Ach neen! Ik wil toch niet laf worden. Mis schien was het verkeerd, misschien was het te haastig zooals ik het met Bianca geprobeerd heb. I khad ze niet dadelyk op gelyken voet met de anderen moeten behandelen. Omdat zij mee-sleede, zijn drie fatsoenlijke meisjes weggebleven, onder andere Elisabeth Ranke, om wie het me het ergste spijt. Laatst, toen ik in twijfel verkeerde of Bianca moest mee-sleeën, dacht ik. Zijn dan de anderen heiligen wegge- loopen, toen Magdalena in den hemel kwam? Moeten onze boerenmeisjes van de baan weg blijven, alleen omdat Bianca meedoet?" „Uw gedachtengang is ontroerend, beste juf frouw Isenloh!" Zij zuchtte. „Ach, ik had het mis! Magdalena was geen zondares meer, toen zy in den hemel kwam. Zij had jaren lang over haar-zonden geweend en had genade gevonden!" Over haar open, eeriyk gezicht gleed een diepe schaduw van droefheid. „Ik zal helaas nog wel veel verkeerd doen. Ik ben nog jong. Jonge geneesheeren veroor zaken menigmaal den dood van hun patiën ten." Ik bewonderde dit jonge, ernstige meisje. Eindelyk wist ik haar iets te antwoorden: „Ja, juffrouw Isenloh, ik herinner me de parabel van den goeden herder. Die ging toch het eene verloren schaap na en liet er negen en negentig in de woestyn acher." Zy dacht na. „Ik zal Bianca niet loslaten," zei ze. „Het is moeilijk." „Ja, juffrouw Isenloh, ik geloof, dat paeda- gogische vraagstukken de moeilijkste zyn, die er bestaan." ZESDE HOOFDSTUK Ik begaf my met m'n bobslee naar de „Drui ventros." Ik was er de eenige bezoeker. Een der meisjes, het was Maaltje, naar ze me zei, kwam by me zitten. Ik vertelde haar van het gebeurde bij de houtzagery. Over enkele dagen zou het toch overal bekend zyn. Toen zei ze: „De oude Krügel is straks hier geweest. Hy vertelde me, dat de oude Bönisch hem uit zyn huis wil zetten. Hy heeft 'n heelen liter jenever gekocht. Ik wilde het hem eerst volstrekt niet meegeven, maar hy hield niet op „U had hem de jenever toch werkelijk niet moeten meegeven!" „Ach wat! Hij doet wel vaker zoo. Dikwijls drinkt hy weken lang geen druppel en dan in eens weer dagen aan 'n stuk." „Dus een kwartaaldrinker! Zyn vrouw moet zoo'n soort waarzegster zyn?" „Ja, die verdient meer geld met haar kaart- leggen, dan Krügel met zijn byl. Van heinde en ver komen de menschen naar haar toe, vooral deftige dames uit de stad." „Nu ja, dat zyn dan ook vaak de meest imbeciele!" „O, maar de oude vrouw Krügel heeft het dikwijls by 't rechte eind. Sterfgevallen voor spelt ze 't zekerst. Het is dikwyls angstwekkend, zooals dat uitkomt!" „U moest aan dergelyke dingen geen geloof hechten, juffrouw Maaltje! Maar nu iets an ders: Elisabeth Ranke schijnt het buurmeisje te zijn van den houtzager Bönisch." „Ja, de jonge Bönisch had het vroeger erg op Elisabeth begrepen. Liesel is dan ook 'n heel knap meisje. Ze is zelfs twee jaar in de stad op school geweest. Ze heeft Emil nog altijd on zinnig lief. zyn vader, de houtzager, heeft zich niets van hebben, dat zyn zoon maar de doch- tegen deze verloving altyd verzet, hy moest er ter van een koopvrouw zou krygen. Emil was koppig en liet Liesel niet los. Toen moest hij onder dienst; in de stad ontmoette hy Bianca, die er diende, en toen hy daarna thuis kwam, was het uit met Liesel. Nu is het zóó geloopen. Dat heeft de oude er nu van. Met Liesel was hy duizendmaal beter af geweest." Het was avond geworden. Toen ik buiten kwam, bemerkte ik, dat de wind was gedraaid en zeer in hevigheid was toegenomen. Zuidenwind! Dooiwind! Nu zou het met de sleebaan toch afgeloopen zyn geweest. Erg jammer was het niet! De „Druiventros" lag beneden in de dallengte; ik moest dus tegen de Zuidelijke helling op om mijn huis te bereiken. Maar het was alsof een onbekende macht my dwong, weer de noorde- lyke helling, naar de hut by het moeras te bestygen. De oude Krügel liet me niet met rust. Wan neer zoo'n vereenzaamde, hulpelooze ziel door een groot ongeluk getroffen wordt, zooals de angst uit het oude, vertrouwde, geliefde huisje te worden gezet, kan er iets ernstigs gebeuren. Temeer nu de oude man zooveel jenever had meegenomen. Ik besloot Krügel niet eerst een verschrikkeiyken nacht te laten loormaken, maar hem dadelijk te gaan opzoeken en hem een voorstel te doen. Hij moest Bianca weer in de stad in betrekking doen. Ik zelf zou haar aan een goede, behooriyke betrekking helpen. Als op deze wyze dan de steen des aanstoots ver wijderd was, zou ik den houtzager verzoeken, de oude Krügels in hun huisje te laten blijven. Ik weet niet hoe, maar het schoot mij te bin nen, dat een dergelyke regeling ook de goed keuring van Erica Isenloh zou wegdragen. Misschien bloeide als mijn plan lukte ook voor Elisabeth Ranke het gestorven geluk weer op! De zuiderstorm woei in myn rug, toen ik de helling beklom. De terugweg naar huis zou me straks niet gemakkelyk vallen! Ik verbaasde met over mezelf, dat ik, inplaats van me in mijn behagelyke woning terug te trekken met een goed boek, thans op weg was naar de oude hut by het moeres. Maar het was een innerlyk bevel, dat ik gehoorzaamde. Vroeger, tydens mijn leven in de grootstad, was myn beginsel altijd: „Bemoei je niet met an dermans aangelegenheden!" Ach, wat had me toen zoo'n houthakkersleven kunnen schelen! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3