STEGEMAN'S LEVERPASTEI ARIA-STICHTING Haarlem, 27 Juli EEN HEET GEBAKERDE BARON EN NOG WAT Kort en volledig Sport en spel DINSDAG 27 JULI 1937 GEMEENTEZAKEN Verkoop grond Dr. J. M. H. v. d. LUGT Goedkoope trein Padvinders zingen in de Gem. Concertzaal Zijn proefschrift bekroond De Aula op de Nieuwe Begraaf plaats H.O.V.-Concert Bloemend. Bosch Huize Duinrust, Overveen De werkloosheid Merkwaardig ongeval Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 28 Juli BURGERLIJKE STAND DELICATESSEN VOOR DE LUNCH BERLINER EN SACHSISCHE LEVERWORST EN LEVERKAAS SCHAKEN Schaakclub „De Rochade" GYMNASTIEK DIOC. HAARL. GYMNASTIEK- BOND Vergadering van den bestuurs raad IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK TAFELTENNIS R. K. Tafeltennisclub „Winfried" WIELRENNEN H. R. C. „Excelsior" Haarlem, het Venetië van het Noorden R. K. W. V. Achilles HONKBAL V.V.G.A.E.D.O. 5—16 WANDELSPORT Marschen van Excelsior, A'dam en Tak, IJmuiden RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN AGENDA Bioscopen 28 Juli Bioscopen INSTELLINGEN Beslag op Sedeja opgeheven Cautie van f 8000.gestort Verduistering van zeshonderd gulden MOTORSPORT Motorclub van Kooten STAD Nog altijd houdt de boomenkapperij op De Boekhorst de aandacht van de Noord, wijkerhouters gespannen. En van hen niet filleen Dit is wel zeker, dat, leefden wij in den tijd Van Jacoba van Beieren, dan trok op dit oogenblik Baron van Hardenbroek met zijn legerscharen na eerst burgemeester van Ier- sel met zijn veldwachters te hebben vernietigd op naar Den Haag om daar zijn vermeende Vechten op 65 H.A. Ruigenhoeksch duinbezit te verdedigen. Thans heeft een simpel advies Van een der Haagsche Departementen en als gevolg daarvan een raadsbesluit der gemeente Noord wij kerhout den baron tot rede gebracht. Een bewijs, dat wij er met onze samenleving in de laatste vijf eeuwen toch op vooruitgegaan zijn. Want wij zijn het er allen over eens, dat Baron van Hardenbroek zich vergist heeft in de keuze van zijn middelen om zijn eigendoms rechten te laten gelden en het is goed, dat hem dit duidelijk geworden is uit de verontwaardi ging der publieke opinie en door de genomen overheidsmaatregelen. Maar daarmede zijn wij er toch niet. Stellen wij even de feiten vast. Een jaar of twintig geleden, of nog langer, kocht een N.V., waarvan de heer van Harden broek directeur is, voor vier ton gouds 65 H.A. duinterrein onder Noordwijkerhout,'met de be doeling die af te zanden en het zand te gebrui ken voor de fabricatie van zandsteen. Later zou de afgegraven grond worden omgezet en verkocht als bloembollenland. Een klein ge. deelte, De Boekhorst, beplantte de heer v. Har denbroek met boomen en liet van dat landgoed ook het publiek profiteeren. Nimmer is hem ge zegd, dat tegen de afzanding van de duinen bezwaar bestond en men liet hem twintig jaar rustig zijn gang gaan. Intusschen is het mogelijk geworden om schending van natuurschoon door middel van de Boschwet of door een Natuurmonumenten- ■verordening tegen te gaan. Nuttige wetten, die door alle Nederlanders, die het mooie, dat wij in Nederland hebben, willen behouden, zijn toe gejuicht. Wanneer echter een „natuurmonu ment" onder de bepalingen van de Boschwet gesteld wordt, dan wordt door den Staat aan den eigenaar van het goed een billijke vergoe ding gegeven, terwijl de Natuurmonumenten- verordening den eigenaar het recht ontzegt om iets aan zijn eigendom te veranderen zonder hem daarvoor één cent schadeloosstelling te ge- Ven. Nadat de heer van Hardenbroek dan vele jaren aan het afzanden geweest was, heeft de gemeenteraad van Noordwijkerhout eenigen tijd geleden een Natuurmonumentenverordening vastgesteld. Deze is goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Deze besluiten zijn het zij hem vergeven! aan de aan dacht van den heer van Hardenbroek ontgaan. Maar bij een Natuurmonumentenverordening behoort ook een lijst, waarop de Natuurmonu menten in de gemeente zijn aangegeven en daarvan beihoort aan de verschillende eige. naars een afschrift te worden toegezonden. Deze kunnen dan binnen dertig dagen bezwaren in dienen bij den gemeenteraad en keurt de raad de lijst ondanks hun protest toch goed,, dan staat het den eigenaar vrij zijn bezwaren tegen de lijst bij Gedeputeerde Staten in te dienen. Op een goeden dag heeft de heer van Har denbroek nu een afschrift van de lijst gekre gen met de mededeeling, dat het plan was deze lijst door den gemeenteraad te doen vaststellen. Niet alleen De Boekhorst, maar het geheele be zit van 65 H.A. zou er op worden geplaatst. Dit laatste, naar onze meening, terecht, want Wie wel eens den prachtigen duinweg door de Zilk naar Noordwijkerhout heeft bereden, zal zich evenals wij geërgerd hebben over den aan slag, welke daar op het heerlijke duinlandschap Wordt gepleegd. Hij zal daar de handen in el kaar hebben geslagen over de bloedige inker vingen, die door zandgraafmachines in het maagdelijke lijf van die onvergelijkelijk mooie duinen worden gesneden. De verwoesting is slechts te vergelijken met de zoo betreurde afgraving van den St. Pietersberg in Zuid.Lim- turg. De heer van Hardenbroek is, na het ontvan gen van de monumentenlijst, met opgestoken Zeil naar het college van B. en W. van Noord wijkerhout gestevend en toen hij niet aanstonds Voor honderd procent gelijk kreeg, meende hij zijn eigen rechter te kunnen zijn en is aan het verwoesten van De Boekhorst begonnen. Daar is een stokje voor gestoken en hij be wandelt nu voortaan den weg, welken de wet hem aangeeft. Hij heeft zijn bezwaren inge. üiend bij den raad van Noordwijkerhout en zal Zoo noodig in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Thans ook kan de zaak rustig bespro ken worden. Er zijn hier twee feiten in het geding: het eigenmachtig optreden van den heer van Har denbroek, en de vraag of het billijk is aan de N.V., welke de duinen voor vier ton kocht om Ze voor zandsteenfabricatie te bezigen, een schadeloosstelling te geven. Het eigenmachtig optreden moet door iede- ren ordelievenden staatsburger worden veroor deeld. De Staat, dat i_s de samenleving, kan niet toestaan, dat iemand zich van de Overheid biets aantrekt en zijn eigen rechter is. Daarom is het goed, dat de heer van Hardenbroek den sterken arm gevoeld heeft. Maar dit vooropge steld zal ieder toch ook van meening kunnen Zijn, dat het door ons allen begeerde behoud Van het mooie duinlandschap in dit geval beter door middel van de Boschwet, die het toeken den van een schadeloosstelling toelaat, kan wor den bevorderd dan door middel van de Natuur- bionumentenverordening, die alle schade op de schouders van de eigenaars legt. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de Staat Zich het bezit van de duinen op en om De Boekhorst verzekert en zich daarvoor weinig offers behoeft te getroosten als die duinen daarna verpacht worden aan een of andere Provinciale of gemeentelijke duinwaterleiding. Voor waterwinning zijn zij uitstekend geschikt eh daarmede zou een mooi stukje Nederland voor het nageslacht bewaard blijven. staat werden gesteld om, door te luisteren, op de a.s. Jamboree zonder fouten te kunnen mee zingen. De ongeveer 700 padvinders waren gezeten in de zaal, terwijl de heer Hamel vanaf 't podium hen leidde. De liedjes, die werden gerepeteerd, zaten er al spoedig in, de padvinders galmden uit volle borst „Sarie Mareis", „Hollands Vlag" en natuurlijk het populaire Jamboreelied. Het vrij talrijke publiek, dat op het balcon zat, gaf door herhaaldelijk applaus te kennen den samenzang te waardeeren. B. en W. stellen voor aan R. Mulder, alhier, tegen den prijs van f 12.50 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de noordwest zijde van de Marsstraat, groot 557 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen vier woonhuizen, elk bestemd ter bewo ning door niet meer dan één gezin. Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bus- shm en Hilversum zal een goedkoope trein rij den naar Arnhem en Nijmegen op de Dins dagen tot en met 31 Augustus. E>e Haarlemsche padvinders en verkenners hebben gisterenavond om acht uur in de Gem. ^°ncertzaal, onder leiding van den heer Jacob darnel, een generale repetitie gehouden voor de 29hguit,voering voor de radio denzelfden avond hbi half tien, door welke uitzending ook de hadvinders in kleinere plaatsen, waar niet zulke Massale zangrepetities worden gehoudjen, in Het proefschrift, getiteld ,,L' Action Fran- gaise de Ferdinand Brunetiere'waarop on langs de weleerw. zeergel. heer J. M. H. v. d. Lugt, leeraar aan het Klein Seminarie Hage- veld te Heemstede, aan de Universiteit te Nij megen promoveerde tot doctor in de Fransche taal en letterkunde, is thans bekroond door de Académie Frangaise te Parijs. Een hooge en zeldzame onderscheiding! Door den Haarlemschen beeldhouwer Theo van Reijn zal, in opdracht van B. en W. van Haarlem, die daarvoor aan den raad een cre- diet van 1500,aanvroegen, boven den in gang van de aula op de Nieuwe Begraafplaats een beeldhouwwerk worden aangebracht, dat een levensgroote zwevende vrouwenfiguur voor stelt, door den ontwerper De Inkeering getiteld. Over haar schouder hangt een openvallende mantel. Aan haar geopende rechterhand is zoo juist een vogel ontvlogen, het vliedende leven voorstellend. De vrouw met haar gesloten oogen naar de leege hand gekeerd, bewaart zinnebeel dig de herinnering aan het haar ontgane leven De figuur is zwevende gehouden, waarmede de beeldhouwer de abstractie wil voorstellen. In het Bloemendaalsche Bosch wordt op Woensdag 28 Juli, des avonds om acht uur een concert gegeven door de Haarlemsche Orkest- vereeniging (Dirigent: Marinus Adam). Het programma luidt: 1. Ungarische Marsch van Hector Berlioz; 2. Ouverture „Le Barbier de Seville" van G. Rossini; 3. Geschichten aus dem Wienerwald van Joh. Strauss; 4. L'Arlé- sienne Suite No. 1 van G. Bizet; 5. Fragmenten uit de Opera „Mad. Butterfly" van G. Puccini— Tavan; 6. Ouverture „Le Domino Noir" van D. F. E. Auber; 7. a. Humoresque en b. Slavischer Tanz van A. Dvorak; 8. Ballet de l'Opera „La Reine de Saba" von Ch. Gounod. Op 8 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Huize Duinrust plechtig werd ingewijd. De viering van dit jubileum zal op 4 Aug. e.k. op zeer intieme wijze geschieden. Op dien dag zal in de kapel van Huize Duinrust een H. Mis worden opgedragen, terwijl des avonds, uitsluitend voor de bewoners een feestje wordt georganiseerd. Het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen bedroeg verleden week 5249 of 34 meer dan een week tevoren. Het verschil met verleden jaar is thans 979 (4 meer dan de vorige week). Maandagmiddag om 4 uur reed op het Ken- nemerplein een personenauto, die een dame op de fiets passeerde. De dame stak toen juist haar linkerhand uit, welke onwillens en on wetens door het geopende raampje van de auto den bestuurder hiervan trof. De dame raakte hierdoor zoo van haar stuk, dat ze met haar fiets ging slingeren en tegen het spatbord van den auto botste. Z eviel en kreeg 'n lichte her senschudding. Na door een lid van den On- gevallendienst verbonden te zijn is zij per zie kenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Het 6-jarig jongetje, dat achter op de fiets zat, bleef ongedeerd. Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen, 10.05 Diversen, 10.35 Parijs R., 11.05 London Reg., 12.20 Keulen, I.20 Brussel Ned., 2.20 Parijs R., 3.35 London Reg., 5.20 Keulen, 6.20 Diversen, 6.50 Keulen, 8.20 London Reg., 8.45 Deutschl. Sender, 10.20 Boedapest, 10.55 Berlijn. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Pauze, 10.35 Droitwich, 12.20 London Reg,, 3.20 tot II.50 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen ;ramofoonplatenconcert (gevarieerd program ma), 8.00—12.00 Diversen. Getrouwd: W. J. Haverink en G. A. van Twuijver. Geboren: E. j. OskamSchouten, z.; C. A. Stolwijkvan der Bijl, d.; M. A. van Veen Lemmers, d.; C. J. VisserKroon, z.; M. J. W. HeemskerkKooü, z.; c. JanusVerdam, z.; C. W. van der VoorenTijssen, z.; A. J. Steen kende Jong, z.; M. M. BoekhoutRombaut, d.; E. RavenhorstCabel, d.; A. Chr. Emke Huijboom, z.; A. W. ElsbroekMikat, z.; C. P. Stringer—van Dam, z.; M. Beek—Grande, z. Overleden: C. Schneider, 19 mnd., dochtei van J. Schneider en C. Visser, Oudeweg no. 57; P. J. Verhoeven, 62 jr., Heerensingel. 8 Augustus zal de heer W. v. d. Veldt, fitter bij de Gemeente-Waterleiding van Haarlem, zijn 25-jarig jubileum als gemeente-ambtenaar herdenken. Door zijn grooten werklust en prettigen om gang staat hij, zoowel bij superieuren ak> col lega's in hoog aanzien en het zal hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. De officieele huldiging zal gehouden worden op Maandagmorgen 9 Augustus, Kampersingel 4, Technische Afdeeling. De Katholieke Filmactie zet haar werkzaam heid in Haarlem voortdurend met succes voort. Op Zondag 1 Augustus zal Pater van Sshalen O.F.M. de propagandaleider onder alle H.H. Missen over deze actie spreken in de kerk aan de Amsterdamstraat en op Zondag 3 Augus tus in de kerk aan het Spaame. Tijdens de Jamboree zullen ongeveer 6000 welpen, die op het terrein te Vogelenzang eenige demonstraties zullen geven, worden ge huisvest in openbare scholen te Haarlem. Deze scholen zijn die van de Parklaan, de Gedempte Oude Gracht, Nieuwe Gracht, Klein Heilig land, Schoterstraat, Prinsen Bolwerk en Frie- sche Vrakensmarkt. Zij arriveeren Maandag 2 Augustus. Voor 't Ned. diploma voor Heilgymnastiek en Massage slaagden o.m. de heer P. v. d. Vlugt uit Haarlem en mej. Schenck de Jong uit Over veen; voor het eerste gedeelte van dit examen slaagden de heer G. Jellema uit Zandvoort en mej. A. E. A. Giessenhoven, uit Haarlem. Voor het examen nuttige handwerken slaag den te Amsterdam J. C. Engelgeer, Y. J. F. Baas, B. C. van Kessel, C. Noort, B. L. Fabius, en P. Gouman. Voor het laureaat der Ned. R. K. Kerkmu- ziekschool St. Cecilia slaagde de heer A. Rieu uit Haarlem, die in 'alle vakken de vereischte predicaten behaalde. Op 1 Augustus herdenkt de heer J. J. C. Op- huysen den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij het Post- Telegraaf en Tele foonbedrijf. Voor het examen Nijverheidsonderwijs slaag de de heer M. H. Groenendaal uit Haarlem. Zangers, die de Requiemmis (Perosi) willen zingen voor notaris Niekerk om half elf in de Paterskerk, worden verzocht tijdig op het zang koor van de kerk aanwezig te zijn. De zomerwedstrijden werden Maandagavond voortgezet. De uitslagen luiden: In het reglement van den DHGB is een be- paling opgenomen, dat tweemaal per jaar de afgevaardigden van de verschillende kringen bij elkaar zullen komen om verschillende kwesties te bespreken en het bestuur van advies te die nen. Voor het eerst is deze vergadering bij el kaar geweest onder den naam bestuursraad. Alle districten hadden een o'f meer afge vaardigden gestuurd, terwijl het volledige be stuur van den DHGB aanwezig was. De heer Goris opende de vergadering met een korte rede, waarin hij vooral op het belang van dit contact wees en hoopte dat deze vergadering het begin zou zijn van een nieuwe periode van bloei. De kringen Den Haag en West Friesland zijn tot nieuw leven opgewekt, zoodat alle krin gen nu gelijk op kunnen werken. Aangaande het ontworpen kringreglement waren nog al wat aanmerkingen, die vooral gingen over de meerdere of mindere zelfstan digheid van den kring. Volgens het reglement van den DHGB is de kring een hulpmiddel van den bond en niet de zelfstandige organisatie van de vereenigingen, die in den kring thuis- hooren. Deze vereenigingen zijn dus recht streeks aangesloten bij den diocesanen bond. De vaardigheidsproeven vallen erg in den smaak. Reeds zijn er vereenigingen aan het oefenen en zij maken er een wedstrijd van wie het eerst met een aantal geslaagden zal pron ken. De afgevaardigde van Haarlem vroeg of het niet beter was een speldje te geven, dat gedragen kan worden, inplaats van het be loofde diploma. Ook de andere kringen waren hiervoor, zoodat het bestuur dit zal overwegen. Daarna kwam de voorzitter met een geheel nieuw plan. Hij wilde n.l. trachten voor de leer lingen van middelbare en lagere scholen een vaardigheidsdiploma in te stellen. Hiervoor is natuurlijk op de eerste plaats nog c ontact noodig met de onderwijsinstan/ies, maar eerst moet de DHGB weten of de kringen daaraan wilden meewerken en of er mogelijkheid van slagen bestond. Er was een groot verschil van meening in de diverse kringen. Vooral West-Friesland had vele bezwaren, omdat men daar over slechts één leeraar M.O. beschikt. Met behulp evenwel van de andere organisatie hoopt men dat deze nieu we actie zal slagen. De Kringenwedstrijden die reeds twee maal zijn aangekondigd, zijn nog niet verwerkt. De vergadering vond het beter dit door de kringen zelf te laten regelen als er behoefte aan is en de kringen Haarlem en Amsterdam werden het al spoedig eens over een treffen tusschen de beide keurploegen in het begin van 1938. Hoofdklasse J. F. MantzG. Kroone Eerste klasse J. E. StrengersC. E.. Abspoel D. F. de LangeA. W. A. Zoon 0—1. afgebr. 1—0. Tweede klasse C. Kaay—W. A. J. de Mol 1—0. P. H. SprokkreeffP. E. Kolderie afgebr. J. D. RavensbergenE. Fijlstra (hangp.) 01. J. D. RavensbergenG. Jonges (hangp.) 01. Derde klasse W. OosterbroekJ. Grolman afgebr. J. H. de KlerkJ. J. Groenink 01. W. KuyperJ. J. Buitink 10. J. Wever—W. C. Hoos 1-0. A. OverzeeP. Groos 10. Op den laiatst gehouden oefenavond van bo vengenoemde vereeniging van Vrijdag 23 Juli 1.1. was voor 't eerst na een langdurige ernstige ziekte de heer Han Roefs weer present. Toen om circa 9 uur vrijwel alle leden aanwezig w"a- ren, vond er 'n kleine huldiging plaats. Onder 'n toepasselijk woord van den heer C. Castri- cum bood mej. T. Cornelissen namens bestuur en leden 'n mooi bloemstuk aan. P.S. De leden worden er aan herinnerd, dat er tot 24 Augustus niet getennist zal worden aan de Nieuwe Gracht, daar de zaal niet be schikbaar is. Zoodra men over een andere zaal kan beschikken, zullen de leden bericht ont vangen. Voor de wedstrijden om de kampioenschap pen van Haarlem op wegfietsen op de Half- wegsche Wielerbaan worden Vrijdagavond de series verreden voor de sprint en langen af stand. De belangstelling is buitengewoon groot De wedstrijd vangt aan te zeven uur. De beste renners nemen hieraan deel, zooals C. de Best, J. de Brij, P. Korthals, F. van Als Amsterdam het Venetië van het Noorden wordt genoemd, dan is dat uitsluitend omdat de vroede vaderen van eenige eeuwen terug de stad telkens met een klein stukje uitbreidden, telkens een stadsgracht om dat kleine stukje lieten tyaven en na een aantal jaren, bij ge bleken noodzakelijkheid van vergrooting, dat spelletje weer herhaalden. Goed, Amsterdam heeft veel grachten, maar wij hebben ook aardig wat singels en vesten en grachten en vaarten binnen de gemeentegrens en de walkanten zijn dikwijls smal genoeg om die buiten beschou wing te laten. Maar vergeleken bij Venetië is het aantal toch niet groot genoeg om daardoor recht te hebben op den titel „Het Venetië van het Noorden", hoewel men in den zomer, als onze grachten de min of meer onaangename gewoonte hebben om luchten te verspreiden, bedwelmende geuren, die steevast iederen avond bij mooi weer opstijgen, den indruk krijgt, dat er nog hier en daar een gracht te veel is. Het zijn dan ook niet onze grachten, waarop we ons recht op den naam gronden, zelfs niet de gondelvaarten, die van tijd tot tijd op het Spaarne worden gehouden. Natuurlijk, het zijn specifiek Venetiaansche verschijnselen en ze leggen wel iets gewicht in de schaal. Maar een gondelvaart is hier geen alledaagsche gebeur tenis. U gaat niet naar den slager per gondel. Het gebeurt maar hoogstzelden, dat u 's avonds, op uw balcon gezeten, gondeliersliederen hoort zingen, of in het laatste daglicht de silhouet van een rank vaartuigje met achterin een gon- deiler ziet afgeteekend tegen machtige kerk gebouwen of doge-paleizen of zwarte walkanten. Een begrafenis of een bruiloft per gondel heeft in onze stad nog nooit plaats gehad, we hebben zelfs geen beraepsgondelier in Haarlem. We hebben slechts nu en dan op het Spaarne een gondelvaart het lampions en muziek van een orkestje op den wal en feitelijk verlangen we niet eens dagelijksch gegondel. Heel terecht meenen we dat gondelvaarten zeldzame attracties moeten blijven. We vermogen nu eenmaal in het dagelijksch voorkomende geen romantiek meer te zien. Maar wel hebben we, en dat is het waarop wij ons recht op den naam als Venetië van het Noorden willen doen gelden, duiven op onze Groote Markt. Geen dozijnen, zooals ïn Venetië, maar onze Groote Markt is ook een heel stuk kleiner dan het San Marcoplein in de doge-stad, en het kleine cirkeltje waarop zij zonder ge vaar kunnen rondtippelen, is al wel heelemaal niets vergeleken bij de ontzaglijke ruimte, die zij in het Zuiden tot hun beschikking hebben. We hebben een vijf, zes duiven die, absoluut niet schuw, de Groote Markt overti'ppelen en hier en daar wat oppikken, net als in Venetië. Wat ze oppikken, blijft voor ons, menschen, een raadsel. In Venetië is dat heerlijk zangzaad of z'ijn dat graankorrels. We hebben dikwijls ge noeg gezien op foto's van reisbureau's of op briefkaarten van kennissen hoe adellijke dames handenvol graansoorten rondstrooien. Hier zijn we nog niet zoo ver, dat we, naast de herten, ook de duiven in onze voederingen betrekken. Maar dat komt nog, natuurlijk. Waar we de eer aan te danken hebben, weten we niet. We zijn er blij mee. Nu door de nuch tere verkeerslichten, de agent, die tot voor kort zoo schitterend het verkeer regelde, verdrongen is, zijn we dankbaar, althans nog iets niet- grootsteedsch op onze Groote Markt te hebben. Hoewel het natuurlijk nog aardiger was ge weest, als de verkeersagent ook had kunnen blijven. Misschien zou hij een dierenvriend of een duivensportliefhebber zijn geweest, die in 'n stil oogenblikje uit zijn linkerjaszak wat graan naar achteren gooide, wie weet, de vogels uit zijn had liet eten. Dat was meteen wat geweest voor de journaals, ter afwisseling van het iedere veertien dagen terugkomende nest met jonge honden of katten. Maar laten wé niet gaan uitweiden over wat had kunnen zijn. Laten we vasthouden aan dat wat is. .We hebben vijf duiven, dat moeten er vijftig worden. En dan moet iedere Haarlemmer van tijd tot tijd de dieren van etenswaren voor zien. Dat kan, indien noodig, desnoods van ge meentewege worden geregeld. Dan kunnen we met recht zeggen: Haarlem, het Venetië van het Noorden, dan kunnen we reclame maken met onze duiven en tienduizenden vreemdelingen trekken. Ze komen natuurlijk niet alleen voor de duiven, maar Haarlem heeft nog meer schoons en de duiven zijn een prachtig lokmid del. Zijn ze eenmaal hier, die tienduizenden vreemdelingen, dan zijn er genoeg gelegenheden waar zij hun geld kwijt kunnen. Dank zij de duiven gaan Haarlem en de graanzaken een pracht tijd tegemoet. - HANS. M. Rooijen, Drogtdrop, A. Schaper, Persoon en T. Jansen, enz. De finale wordt Zondag 22 Aug., des mid dags om twee uur verreden. De niet geplaatste renners rijden een koppel- wedstrijd. Voorts kunnen voor dit kampioenschap nog enkele renners inschrijven bij den heer W. van Dok, Gen. de la Reystraat 21 rood en bij den heer J. Westbroek, Weltevredenplein 23 HN. De H. R. C. „Excelsior" houdt Woensdag avond a.s. haar laatsten competitiewedstrijd voor alleen klasse A, B. C en Junioren. Deze wedstrijd moest j.l. Zondag worden afgelast tot de demifinales. De overige renners, die niet deelnamen aan de sprint, rijden een trai ningswedstrijd over 60 K.M. De Junioren 18 K.M. Bijeenkomst 6.45. Vertrek precies 7 uur. Daar Achilles hedenavond deelneemt aan de clubkampioenschappen van Nederland in het Olympisch Stadion, zijn er geen clubwedstrij- den op de Heemsteedsche Wielerbaan. De populaire wedstrijden op de baan vinden plaats a.s. Dinsdag 3 Aug. Deelnemers kunnen zich tot 2 Augustus opgeven in de Kleine Hout straat 37. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een wedstrijd over 70 K.M. Door den zeer sterken wind en den strijdlust der deelnemers kwamen de renners flink uit elkaar te liggen. Jan Klin kenberg wist met voorsprong te winnen. De uitslagen waren als volgt: 1. J. Klinkenberg, 2. C. de Vos, 3. P. Duins, 4. Koelemij, 5. Stet, 6. Portegies, 7. Slingerland, 8. Hoogland, 9. Jouby, 10. Koopman, 11. van Sprundel (pech), 12. Rusman, 13. Hilterman, 14. Donkersloot, 15. v. d. Pijl. De andere ren ners gaven op. V.V.G.A. heeft in dezen wedstrijd maar wei nig kunnen uitrichten tegen het sterke E.D.O., dat veel zin schijnt te hebben om kampioen te worden. Vooral ook door de nederlaag van Blauw-Wit staat E.D.O. er momenteel uitste kend voor. Schijvenaar heeft voor E.D.O. alle negen innings geworpen, terwijl V.V.G.A. twee werpers noodig had, n.l. Meenhorst en Hoo- gendijk, die resp. 7 en 2 innings wierpen. eD inningscijfers zijn: E.D.O. V.V.G.A 3—0—4—2—0—3—4—0—0 16 1—0—1—1—0—2—0—0—0 5 De overige uitslagen luiden: E.D.O.' 2Zeeburgia 1 24—11 Z.R.C. 1Haarlem 2 815 R.C.H. 1—H.H.C. 2 13—12 D.W.S. 1—D.E.V. 1 14—16 A.F.C. L—The Catchers 1 294 Haarl. derde klasse: Swastika 1E.D.O. 5 87 Schoten 1—T.H.B. 1 25—16 Haarlem 3—R.C.H. 3 5—33 T.H.B. 2—E.D.O. 3 uitgesteld H.H.C. 3—E.D.O. 4 uitgesteld De stand in de eerste klasse is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. E.D.O. Blauw-Wit Haarlem Ajax V.V.G.A. H.H.C Quick 8 7 0 1 14 7 6 0 1 12 7 5 0 2 10 7 4 0 3 8 11 3 0 8 6 8 2 0 6 4 8 X 0 7 2 Door bijzondere omstandigheden werden bo vengenoemde marschen op denzelfden dag ge houden. Het is jammer, dat het weer heelemaal niet voor wandelen was geschikt. Vooral voor Excelsior, de groep van de Kruisvaart van de Indische buurt, was dit een tegenvaller, omdat zij haar eerste lustrum vierde. Als een van de wandelpioniers had zij zeker beter resultaat verdiend dan op dezen regenmiddag mogelijk was. Het was dan ook verstandig van de leiders om met de rust den marsch af te gelasten. Dit ging gemakkelijk, omdat de rust werd gehouden in het Bavogebouw, waar ook de start was ge weest. Excelsior laat den moed niet zakken en een herhaling is reeds beloofd. Ook voor T.A.K. IJmuiden was het de eerste maal dat zij als gastvrouw optrad. In Kennemerland kan de katholieke wandel sport nog heel wat propaganda gebruiken. Wel zijn er wel eens marschen geweest in Bever wijk en daarom is het een verheugend feit, dat er een nieuwe propagandist bijgekomen is. In IJmuiden heeft men nu gezien, dat het wel kan en dat er vele mogelijkheden bestaan in hun gebied. Op 1 Augustus volgt nu een groote marsch in Rotterdam, bij gelegenheid van het lustrum van de St. Jozefgezellen. Deze marsch is voor dames en heeren en men kan inschrijven bij de S.J.G.V., Stationsplein 10, te Rotterdam. Op 8 Augustus is er een marsch in het Westland van Don Bosco, Poeldijk. Dames en heeren kunnen inschrijven bij den heer J. v. d. Valk, Dr. Weitjeslaan 15, te Poeldijk. Op dezen dag wordt er een marsch gehouden op het terrein van de Jamboree. Voor katholieke groepen bestaat er gelegenheid om dispensatie te ver krijgen en mee te loopen. Augustus is als vacantiemaand bij de organi satoren niet erg in trek. De aangekondigde marsch van Teylingen op 22 Augustus gaat dan ook niet door, maar wel komt er een van de Gezellen Wandelsportcen trale op 29 Augustus georganiseerd door Tempo te Haarlem. 22 IJMUIDEN, 27 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 72 —90 cent per kg. Griet 18.0028 per 50 kg. Tong 1.301.70 per kg. Groote Schol 28.00, middel Schol 20.00. Zetschol 17.0018, kleine Schol 4.60 15.50. Schar 4.606, per 50 kg. Vleet 1.902.12 per stuk. Kabeljauw 26.00—29 per 125 kg. Gullen 4.50—9, Wijting 2.504.10 per 50 kg. van den Dinsdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLER Holland 3 145 manden 2070. LOGGER K.W. 51 890.—. KOTTER E 448 550.—. LOGGER HARING 106 2850.— Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Coop. Bakkerij Arbeid Adelt, 8 uur; Melkhandel St. Jozef, half 9; Bestuur Grafische Bond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling van kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler-Museum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland: Tentoonstelling 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68: Tentoonstelling, 95 uur. Frans Halstheater: „Het groene licht", 230, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Charlie Chan jn het circus" en „De dolle erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. „Sing, baby, sing", 7 en 9.15 uur. Rembrandt theater: .Jenny", 230 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo. Loodgieters, 7 uur. Schaak club, 8 uur. Melkhandel De Landbouw, 8 uur. Feestcomm. Transportarbeiders, 8 uur. Raadszaal Prinsenhof. Gemeenteraad Haar lem, half 2 uur. Frans Halsmuseum. Frans Halstentoonstel ling, 10—5 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier. Klein Heiligland, Tentoonstelling 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68, Tentoonstelling, 95 uur. Frans Halstheater. „Het groene licht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater. Charlie Chan in het circus en „De dolle erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. Palace Filmac, 115 uur. „Sing, baby, sing", 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater. „Jenny", 2.30, 7 en 9.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 24 tot en met 30 Juli waargenomen door P. v. Rijn KI. Houtweg 15, fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34 en Schoterbosch- apotheek, Soendaplein 28. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis, Parklaan 75 (Tel. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur vjn. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be-' reiken. De president van de arrondissements rechtbank te Haarlem heeft uitspraak gedaan in het kort geding betrelfende de beslagleg ging op het Spaansche schip „Sendeja" lig gende te IJmuiden. De kapitein had aangebo den een cautie te storten van acht duizend gulden, indien het beslag werd opgeheven. De president keurde deze regeling goed. Na dat het geld gestort is, kan het schip dus weer uitvaren. Een tweede kort geding betrof het geschil tusschen den kapitein en de bemanning. De kapitein, een aanhanger van Franco, had de bemanning, die aan de zijde der Valencia- regeering staat, ontslagen en nieuwe beman ing aagenomen. De oude bemanning had ver zocht weer aan boord te worden toegelaten. De president heeft dit verzoek echter afge wezen, omdat z.i. gevaar voor moeilijkheden bestaat, als zich aanhangers van twee elkaar vijandig gezinde partijen aan boord bevinden. De recherche te Amersfoort heeft daar ter stede een winkelbediende aangehouden, die ver dacht wordt van verduistering van zeshonderd gulden, ten nadeele van zijn patroon. De ver duistering loopt over geruimen tijd. Zondag j.l. startte de Motorclub van Kooten met 39 deelnemers voor deelname aan den Na- tionalen plaquette sterrit naar Enschede, met als finish het vliegveld Twente en voor den sterrit naar Doetinchem met als eindpunt het strandbad en wielerstadion „Groenendaal". Deze gecombineerde zware toertocht van 450 Kilometers werd door allen met goed gevolg volbracht, ondanks veel regen, waardoor voor zichtigheid was geboden op de glad geworden wegen. Bij de prijsuitreiking- bleek ook nu weder, zelfs bij beide evenementen de motorclub van Kooten de grootste te zijn, waarvoor zij zich dus twee zilveren bekers zag toegewezen, plus een zilveren medaille voor de groep met het grootste percentage geslaagde deelnemers. Verder werd haar een beker toegekend voor de verstkomende groep en een zilveren bokaal voor de club met het grootste aantal per lid in totaal afgelegde kilometers. f De leden C. Smits, J. Roosekrans, H. J. v d. Meer en L. Stuut wonnen extra prijzen en het lid P. W. J. v. d. Niet een gratis vliegtocht boven Twente. 8 Augustus a.s. gaat het op Doesburg aan, alwaar het 700-jarig bestaan als stad feestelijk wordt herdacht, met als sportief onderdeel o.a. een Nationalen plaquette stertocht voor motor rijders in solo, duo of zijspanbezetting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5