Tinbaggermolen Doejoeng naar Indië vertrokken We luisteren naar FINANCIEN Soldatentrouw geëerd SLEEPREIS VAN VIER MAANDEN RESTAURATIE GROOTE KERK TE ALKMAAR Dagfilm DINSDAG 27 JULI 1937 Hulde aan een eenvoudig man, die liever sterven wilde dan zijn plicht verzaken Nieuw monument voor Pullmann onthuld fv Pseudo koopvaardij- officieren Wegens oplichting veroordeeld tot tien maanden Verlaging bieraccijns Adres der brouwerijen aan den VALSCHE MUNTERIJ IN TEGAL Verzilverde centen en halve centen INBREKER GEKNIPT CAFÉ DOOR VUUR VERWOEST Materiaal der brandweer was defect Veel op zijn kerfstok Vaderlandsche vlaggen waaien over de zeeën als symbolen Van kennis en durf Amerikanen zien vol bewondering toe Woensdag 28 Juli Buitenlandsch weer- overzicht Morgen wordt het wat warmer Kosten op 520.000 gulden ge raamdvoorstel van den minister Werkloosheid in begin Juli Iets toegenomen in verband met het seizoen WEG AFGESLOTEN EN WEER OPENGESTELD Meeningverschil tusschen padvinders en politie. Kinderlijkje gevonden K.N.Vj^ Competitie-indeeling in het Westen Eerste en tweede klasse der afdeelingen I en II Vandaag is het anderhalve eeuw geleden, dat de grenadier Chris toffe! Pullmann, schildwacht voor het paleis te Soestdijk, als „Ehrlicher Kerl" den dood boven de on trouw verkoos. Het eenvoudige houten ge- denkteeken bij het paleis Soestdijk, dat de nagedachtenis aan deze heldendaad leven dig heeft gehouden, is thans door een waardiger monument vervangen. Heden ochtend heeft H. K. H. Prinses Juliana het nieuwe bronzen standbeeld van den trouwen grenadier, dat door mej. 1. A. van Beeck Calkoen in opdracht van de ko ninklijke vereeniging „Ons Leger" is ver vaardigd, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard en vele autoriteiten ont huld. Te half elf hedenochtend was de rijksweg AmsterdamAmersfoort evenals de bij het pa leis uitkomende zijwegen, voor het verkeer ge sloten. Tegenover de historische plaats, waar Pullmann het alarmschot, dat hem het leven heeft gekost, heeft gelost, stonden eenige mili taire afdeelingen opgesteld, t. w. twee compag nieën infanterie van het 5e Regiment uit Amersfoort, een batterij motorartillerie uit Naarden, een eskadron cavalerie en een bat terij veldartillerie uit Amersfoort. In de nabij heid van het monument verzamelde zich een klein gezelschap genoodigden, onder wie zich bevonden de commandant in de vierde militaire afdeeling generaal-majoor P. W. Best, de com missaris der Koningin in de provincie Utrecht Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder van Ro senthal, de burgemeester van Baam, G. C. J. van Reenen en de loco-burgemeester van Soest, verschillende vertegenwoordigers van militaire en burgerlijke vereenigingen, o. 'a. het bestuur van de koninklijke vereeniging „Ons Leger". Te elf uur arriveerden H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard bij het monument, waar de stafmuziek uit Amers foort hen met het spelen van het „Wilhel mus" verwelkomde. De vorstelijke personen onderhielden zich eenige oogenblikken met eenige genoodigden waarna de waarne mende voorzitter van „Ons Leger", gen. ko lonel K. E. Oudendijk, een rede uitsprak. Na de aanwezigen, in het bijzonder H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, den commissaris der Koningin, den commandant der vierde divisie en de* burgemeesters van Baam en Soest, welkom te hebben geheeten. bracht spr. namens het bestuur der koninklijke vereeniging „Ons Leger" dank voor de ontvan gen sympathie en den niet genoeg te waardee- ren steun. De vraag zij gesteld, aldus ging spr. voort, „wat is de bedoeling van deze plechtigheid 1' Het antwoord is: Wij willen heden met diepen eerbied hulde brengen aan de nagedachtenis van een eenvoudigen soldaat, die liever ster ven wilde, dan zijn soldatenplicht verzaken, wij willen de elementaire soldatendeugd eeren van trouw te zijn tot in den dood. Het nieuwe gedenkteeken, ter eere van Pull mann opgericht, aldus spr., stelt 'n schildwacht voor in de uniform van 1787, in verdedigen de houding met den vinger aan den trekker om het waarschuwend schot af te geven, dat, naar hij weet, hem het leven zal kosten. Het ont werp is van mej. van Beeck Calkoen. Het eenvoudige veelzeggende opschrift hébben wij van het oude gedenkteeken overgenomen: „Christoffel Pullmann, grenadier van de Lijf compagnie in het regiment infanterie van den prins van Hessen-Darmstadt, oud 28 jaren, ver kiezende liever het leven te verliezen dan zijn wapens over te geven, in den nacht van 27 Juli 1787." Hij viel in dienst van het Huis van Oranje, hij bewaakte het paleis, dat nog niet lang ge leden werd bewoond door H. M. de Koningin- Moeder, die jaarlijks op 27 Juli aan het oude gedenkteeken een krans liet hechten ten blijke dat H. M. zich steeds Pullmann's schoone daad herinnerde. Thans is het oogenblik gekomen, dat de ont hulling zal geschieden en spr. verzocht der halve eerbiedig H. K. H. Prinses Juliana deze handeling te willen verrichten. Prinses Juliana gaf aan dit verzoek ge hoor en ontdeed het nieuwe gedenkteeken van zijn omhulsel. De kolonel zeide vervolgens, dat de Ko ninklijke Vereeniging „Ons Leger" alsnog een bronzen plaat op het gedenkteeken zal laten aanbrengen, die er steeds aan zal her inneren, dat onze geliefde en hoogvereerde Prinses dit gedenkteeken heeft onthuld. Hierna legde een afvaardiging van den ,3ond van Ridders der Militaire Willems orde beneden den rang van officier" een krans op het nieuwe gedenkteeken. Na deze plechtigheid klonken commando's en begon 't défilé der troepen voor de beide vorste lijke personen langs den betonweg naar Bilt- hoven, waarlangs zich intusschen ook de ge noodigden hadden geschaard. Achter de troepen sloten zich de deputaties van de plaatselijke oranjevereenigingen aan, welke hij het passee- ren het Prinselijk Paar enthousiast toejuichten De plechtigheid had ruim een uur geduurd toen de beide vorstelijke personen zich in het Paleis terug trokken. Nadat kolonel Oudendijk het gedenkteeken aan den intendant van het koninklijk paleis Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, had overge dragen, vereenigden de genoodigden zich nog korten tijd in het hotel Trier. Een jaar gevangenisstraf heeft op 20 Juli 1.1. de 'Officier van Justitie geëischt tegen een 63- jarigen brandstoffenhandelaar te Antwerpen woonachtig en tegen twee Amsterdamsche kooplieden, resp. 36 en 43 jaar oud, die terecht hadden gestaan wegens oplichting. Een echt paar, wonende in de Volkerakstraat, dat den brandstoffenhandelaar van jaren geleden kende, was daarvan voor een bedrag van 450 het slachtoffer geworden, waarbij de medewerkers van den man uit Antwerpen aan hun optre den een zeker cachet hadden gegeven door zich uit te geven voor koopvaardij-officieren. Ook de rechtbank, welke thans uitspraak deed in deze zaak, heeft het drietal schuldig ver- Kaard, en elk van hen tien maanden gevan genisstraf opgelegd. ttöb it sta' tTtastwhoio non nésa» ;<i minister De Bond van Nederlandsche Brouwerijen heeft dezer dagen in een adres aan den Mi nister van Financiën om verlaging van den bieraccijns gevraagd en daarvoor de volgende gronden aangevoerd. De te hoog opgeschroef de accijns drukt nu 13 maal zoo zwaar als vóór 1917. De schatkist ondervindt hiervan na- deelen: het biergebruik en dus ook de accijns opbrengst zijn thans nog niet de helft van 1930. De brouwerijen teren in en het koffie- huisbedrijf verkeert in een noodtoestand. In dit bedrijf heeft de elders optredende opleving geen verbetering gebracht. Dit alles komt onder meer, omdat het bier te duur is moeten blijven vanwege den accijns Zoodoende is Nederland veel soberder dan de omringende landen, waar per hoofd wel tien maal meer bier gedronken wordt dan hier. Tenslotte somt het adres op, welke offici- eele instanties zich in de laatste jaren voor accijnsverlaging hebben uitgesproken; in deze lijst worden naast den vorigen Minister van Financiën onder meer de Nijverheidsraad, tal- looze Kamers van Koophandel en andere orga nisaties genoemd. Reeds eenigen tijd werden in het Tegalsche verzilverde halve centen en bronzen centen in omloop gebracht. Het valsche geld werd voor dubbeltjes en stuivers uitgegeven. De politie was hiervan op de hoogte, zonder even wel nog den oorsprong hiervan te ontdekken. Donderdagmorgen bood' een Chineesche vrcruw aan één der Tegalsche pandhuizen dit geld aan. Het gevolg was, dat eenige uren la ter bij den Chinees te Bandjaran een inval werd gedaan, waar een volledige installatie tot vervaardiging van dergelijk valsch geld werd gevonden, terwijl de daders konden worden, gearresteerd. Ook werd een hoeveelheid valsch geld van 10, 25 en 50 cent in beslag genomen, terwijl dergelijke munten eveneens in de toko lade werden aangetroffen. Een der arrestan ten, vermoedelijk de hoofddader, zag tijdens het onderzoek kans cyaankali in te nemen, waaraan hij eenige uren later overleed. Reeds is gebleken dat het valsche geld niet alleen in Tegal, doch ook in Semarang, Djokja en Bandoeng in omloop is gebracht. In den afgeloopen nacht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het café met aangebouwd woonhuis van den heer H. Gaukema te Muntendam. De bewoners moes ten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. De brandweer van Muntendam kon, wegens een defect aan het materiaal, weinig tegen het vuur beginnen. Het perceel is geheel uitge brand. De schade wordt door verzekering ge dekt. Geruimen tijd werden Hoorn en omgeving onveilig gemaakt door een groot aantal inbra ken, soms op klaarlichten dag, zonder dat het mocht gelukken den dader op le sporen. Zoo werd tijdens de landbouwtentoonstelling te Opmeer midden op den dag ingebroken ten huize van den heer J. Hartog, secretarU dier gemeente en dezer dagen werden bij een land bouwer te Zwaag tal van gouden cn zilveren voorwerpen, alsmede baar geld, buitgemaakt. Het is thans den brigade-commandant der rijksveldwacht, majoor Korver, in samenwer king met de gemeente-politie, mogen gelukken de hand te leggen op den dader, zekeren W„ wonende aan het Watertje te Hoorn. Bij het verhoor, dat hem werd afgenomen, bekende hij, buiten de genoemde, ook nog andere in braken in den loop van dit jaar te Hoorn te hebben gepleegd. Een aantal sieraden en voorwerpen van waarde, van deze inbraken afkomstig, kon bij een opkooper te Amsterdam in beslag worden genomen. De dader is naar het huis van be waring te Alkmaar overgebracht. Nadat eenige dagen op gunstig ♦veer gewacht was, is hedenochtend de in opdracht van de N.V. Gemeen schappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton door de fa. J. en fC. Smit te Kinderdijk gebouwde tinbagger molen Doejoeng vertrokken om door L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst naar Nederlandsch-Indië te worden gesleept. Zooals ook bij vorige gelegenheden bij den aanvang van een zoo stoutmoedigen tocht als waarvoor speciaal de Nederlandsche zeesleepers een wereld-reputatie hebben, bestond er van verschillende zijden groote belangstelling voor dit vertrek en voor het eerste gedeelte van den tocht, die in den loop van den nacht te Kin derdijk aanving. Vóór zes uur lag de baggermolen, getrokken door vier sleepbooten en gestuurd door twee andere sleepbooten, reeds voor de Koninginne- brug te Rotterdam. Even na zes uur gingen de Maasbruggen open en zonder stagnatie pas seerde het transport in zeven minuten tijds de bruggendoorgangen. Verder op de Maas kreeg het transport geleidelijk meer snelheid, doch niettemin was het reeds over half tien, toen men de sleepbooten en hun last bij Hoek van Holland in zicht kreeg. Bij de Berghaven heerschte juist groote be drijvigheid doordat even tevoren het 36.000 ton metende Fransche passagiersschip Paris, van de Compagnie Générale Transatlantique, was gearriveerd met verscheidene honderden Ame- rikaansche toeristen aan boord, die voor een ééndaagsch bezoek aan Nederland gedebarkeerd werden, terwijl de Paris zelf op stroom bleef liggen om op te stoomen naar Rotterdam, waar de toeristen vanavond weer aan boord zullen komen. De Amerikanen keken hun oogen uit, toen zij het gevaarte zagen aankomen en vooral, toen hun was duidelijk gemaakt, dat de baggermolen niet alleen buiten gaats gesleept zou worden, doch zelfs een réis zou maken over oceanen naar den ver ren Indischen Archipel. Inmiddels hadden zich op de kleine sleep boot Blankenburg bij de Berghaven verschillen de autoriteiten ingescheept, o.a. de oud-minister van Waterstaat jhr. ir. van Lidth de Jeude, de inspecteur van de scheepvaart Wolkammer en leden van de directie van de BUliton-maat- schappij, van de werf J. en K. Smit en van L. Smit's Internationalen Sleepdienst, met hun ge noodigden. Deze en nog eenige andere sleep booten begeleidden de Doejoeng buitengaats tot enkele mijlen uit de kust. Bij de havenhoofden van Hoek van Holland hadden zich vele belangstellenden verzameld om den sleep te zien passeeren. Bij 't passeeren yan de Parts heesch de sleepboot Zwarte Z!ee de drie seinvlaggen „Goede reis", waarop de sleepboot Humber, die het geheele transport van de Doejoeng naar Oost-Indië zal leiden, de drie seinvlaggen „Ik dank u wel" heesch, welke vlaggen tot ver buitengaats bleven wapperen. Naarmate de sleep het einde van den Wa terweg naderde konden de sturende sleepboo ten meer gemist worden en toen de Doejoeng dan ook eindelijk te ongeveer 10 uur naar bui ten gleed werd de molen nog slechts gesleept door de Humber en de Oostzee. De Humber heeft een capaciteit van 1500 I.P.K. De gezagvoerder van deze sleepboot, kapitein B. t Hart, die de leiding van het transport heeft, ziet zich niet de eerste maai voor 'n dergelijke moeilijke opdracht geplaatst. Voor L. Smit en Co.'s Internationalen Sleep dienst heeft hij o.a. een gedeelte van het be kende Singapore-dok naar Singapore gesleept, en later het groote Engelsche droogdok van de Tyne in Schotland naar Wellington in Nieuw- Zeeland. De tweede sleepboot Ostzee heeft een capa citeit van 900 I.P.K. en zal in principe het transport tot Port Said vergezellen, doch de mogelijkheid bestaat, dat, indien kapitein 't Hart dezen voorzorgsmaatregel op een gegeven oogenblik niet meer noodig acht, de Oostzee reeds eerder terugkeert. De Doejoeng is de grootste tinbaggermolen die tot nog toe in Nederland gebouwd en op deze wijze naar Indië getransporteerd is. De baggermolen heeft een lengte van 69,60 meter en een breedte van 23.00 meter en steekt naar schatting ruim 2'5 meter boven het water uit. Hij is uitgerust met drie dieselmotoren, elk van 600 E.P.K. en twee hulpaggregaten, die even als de dieselmotoren gekoppeld zijn aan draai stroom-generatoren, voor het opwekken van electrische energie. De grond kan tot een maxi- mum-diefte van 25 meter worden opgebaggerd door een emmer-ketting, met een totaien em mer-inhoud van 400 liter. Ten behoeve van het transport zijn echter de 125 emmers met beu gels aan het dek vastgelascht, terwijl de lang uitstekende goten, welke bij den in bedrijf zijnden molen ver achter het schip uitsteken, eveneens aan dek zijn vastgesjord. De ladder is op een zwaren geconstrueerden stoel zoo hoog mogelijk opgestopt. Overigens zijn alle electro-motoren, machinedeelen, enz, in zware houten kisten verpakt en met zeil doek waterdicht afgesloten. De electrisch gedreven lenspomp, waarvoor de electromotor van een der genoemde hulp-die selaggregaten stroom levert, is ondergebracht in een houten huis, zoodat te allen tijde met me chanische middelen het water kan worden ge pompt uit de waterdichte compartimenten, waarin de ponton is verdeeld. Een electrische alarm-installatie waarschuwt de runners op den molen terstond wanneer water in een der com partimenten van de ponton zou dringen. Aan boord van de Doejoeng zelf heeft stuur man J. de Vos het commando als runner-kapi tein, terwijl de Billiton-maatschappij een ma chinist en een assistent-molenbaas aan board heeft geplaatst. In totaal bevinden zich vijl man aan boord, die hun verblijf hebben in een der hoog boven het water-oppervlak tusschen de ijzeren stellages gebouwde houten huizen. Als nietige figuurtjes ziet men de forsche ke rels boven op het gevaarte staan zwaaien ah het transport zee kiest. Het tijdstip van vertrek is zoodanig ge kozen, dat men in de Indische wateren den gunstigen moesson zal treffen. Men re kent dat de reis ongeveer 100 dagen zal duren, zoodat de Doejoeng in de eerste helft van November op zijn bestemming kan zijn. Een groot wit bord, aan weerskanten van het gevaarte, verkondigt in groote zwarte letters aan alle passeerende schepen de herkomst van den molen: J. en K. Smit, Kinderdijk, Holland, gold- and tindredge builders. Twee reus achtige rood-wit-blauwe vlaggen voor en ach ter op het gevaarte verkondigen trouwens reeds op een grooten afstand, dat de Hollanders weer eens met een bijzonderen sleep op stap zijn. Te kwart over tien is men reeds zoover uit de kust, dat ten gevolge van het heiige weer de kustlijn nog maar nauwelijks zichtbaar is. Ondanks de verbeterde weersvooruitzichten staat er nog een stevige bries uit het Westen, die een zware deining veroorzaakt. Hoog spat ten de witte schuimkoppen op tegen den boeg van de beide sleepbooten en over de logge pon ton, waarop het ijzeren constructiewerk van den baggermolen drijft. Ni* men eenmaal buiten is, worden de sleeptrossen verlengd en vele va men zware manillatros ziet men over boord gaan, doch even later als de tocht wordt her vat, spannen zij zich reeds weer en glijdt de Doejoeng verder, licht slingerend op de zware deining, doch boven op het gevaarte, waar de runners nog steeds staan te zwaaien, zijn de slingeringen reeds zeer veel heviger. Dan is het ook voor de laatste sleepbooten, die het transport uitgeleide hebben gedaan, tijd om terug te keeren. Uit de richting Hoek van Holland komt de sleepboot Zwarte Zee aange- stoomd, die op weg is naar Schotland, waar zij een der te Scapa Flow gelichte, tijdens den wereldoorlog gezonken Duitsche kruisers, de Friedrich der Grosse, naar den slooper heeft te sleepen. Ongeveer gelijktijdig als de andere sleep booten den steven wenden om naar Hoek van Holland terug te keeren, passeert de Zwarte Zee het transport. Eenige malen klinken de stooten op de fluit van boord van de verschil lende schepen „Goede reis". Kapitein 't Hart antwoordt eveneens met drie stooten: „Goede reis, dank u wel". De Oostzee herhaalt het en zelfs aan boord van de Doejoeng zelf klinken drie schrille tonen van de sirene. Dan verdwijnt de Zwarte Zee in Noord westelijke richting en begint de Doejoeng haar lange reis, nu geheel overgelaten aan •B HILVERSUM I, 1875 M. VARA-Ultzen- dlng 11.00—11.30 RVU. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuzlek. 9.30 Keuken praatje. 10.20 Causerie over de droogma king ran de Zuiderzee en gramofoonmu zlek. 11.00 „Hoe moet ik mijn zuigeling verzorgen?" causerie. 1.30 Gramofoonmuz. 12.001.45 „Fantasia" en gramofoonmu zlek. 2.00 Gramofoonmuzlek. 3.00 Viool en piano. 3.30 voor de kinderen. 4.30 Gramo foonmuzlek. 5.30 Orkest „Vodobemu" en soliste. 6.30 „Vacantle vieren", causerie. 7.00 Vervolg concert. 8.05 Herhaling SOS- berichten. 8.07 Berichten ANP, Vara-Varia. 8.15 Vroolijke voordracht. 8.45 Gramo foonmuzlek. 9.30 Orgelspel. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 „Fantasia" en solist. 11.00 12.00 Dansmuziek (gr. pl.). HILVERSUM II, 301 M. NCRV-Uitzen- ding. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pl.). 8.30 Gramofoon muzlek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramo foonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kinder- en Dameskoor „Euphonia", piano en slagwerk. 12.00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuzlek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuzlek. 2.30 Voor Jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Piano voor dracht. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Zang en piano. 4.4 Gelukwenschen. 5.00 Kin deruur. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6.30 Cau serie over de cijfers betreffende het schoolbezoek der schipperskinderen in 936. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalf- uur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP Herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhem- sche Orkestvereeniging en solist. 9.00 „Iets over de paarlvlsscherij bij Ceylon en de Cultlvé-Paarlen", causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 berichten ANP). 10.30 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC-Nor- thern orkest en solist. 1.20 Het Blaina and District Silver orkest en solist. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.35 Declamatie. 2.50 H. Engleman's kwintet en solist. 3.20 Gra mofoonmuziek. 3.50 Pianoduetten. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuzlek. 5.20 Har ry Leader's Band. 6.20 Berichten. 6.40 Re portage Koninglijk Bezoek aan Noord- Ierland. 7.10 Jack Payne's Band en solis ten. 8.00 Sportpraatje. 8.20 BBC-orkest en solist. 9.20 Berichten. 9.40 Orgelspel. 10.20 Amerikaansch cabaretprogramma. 11.05 Het New Georgian Trio. 11.53 Man- tovani's orkest. 11.5012.20 Jazzmuziek, (gr. pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 2.20 Andolfi- orkest (Om 1.35 Zang). 2.20 Gramofoön- muziek. 4.05 Zang. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Zang. 7.35 Duetten. 8.05 Zang. 8.50 Concert vanwege de Vereeniging van Oud- Strtjders. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Westduits Ka merorkest. 8.5010.05 Gramofoonmuziek. 12.20 SS-orkest. 1.35 Orkest van de Rijksarbeidsdienst, de Stuttgarter Volks muziek en solisten. 2.35 Populair concert. 4.50 Keulsche Orkestvereeniging. 6.50 Ka mersextet en solisten. 8.30 Het Akensche Kur-orkest. 9.20 Plattelands-programma. 11.00 Bonnsche Madrigaalvereeniging. 11.30 12.20 Fr. Hauck's orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20, 6.20 en 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.20 Oude muziek. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Symphonieconcert uit Knocke. Ca. 1.0011.20 Dansmuziek (gr. pl.). 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 A. Felleman's orkest. 6.35 Gramofoonmuzlek. 8.20 Om- roepsymphonie-orkest, -koor en solisten. 9.20 Radiotooneel. 9.50 Vervolg concert. 10.301.20 Dansmuziek (gr. pl.). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Omroep-Amusementsorkest. In de pauze: Declamatie. 10.20 Berichten. 10.40 Politiek overzicht. 11.05 Weerbericht. 11.20 2.20 Gramofoonmuzlek. Het minimum in het Noordoosten, dat thans tot het Oostelijk Oostzeegebied genaderd is, blijft met het gebied van hooge luchtdruk in het Westen het weer beheerschen. De lucht- drukverdeeling geeft" aanleiding tot een koele Westelijke tot Noordwestelijke strooming over de Britsche eilanden, de Noordzee en het Ka naal naar Centraal Europa. Een bijna onon derbroken wolkendek breidt zich over geheel West-Europa en de aangrenzende zeeën uit, waaruit langs de Duitsche Oostzeekust en in de Baltische staten regen valt. Het gebied van hoogeluchtdrnk in het Westen vertoont twee kernen, de eene ten westen van Schotland, de andere over den ingang van 't Kanaal en West- Frankrijk. In Frankrijk heerscht dientengevol ge mooi, windstil weer met koele ochtendtem- peraturen. Ook in Zwitserland en het Weste lijk Alpengebied is het weer mooi. Langs de Noorsche kust is de lucht egaal betrokken, doch het weer niet slecht. De diepe depressie op den Oceaan, die gisteren bij de Azoren aanwezig was heeft thans een minimum onder 745 m.M. op 48 graden Noorderbreedte en 23 graden Westerlengte en begint haar invloed bij de Zuidwestpunt van Ierland te doen gevoelen. Bij IJsland verandert de toestand weinig. In onze omgeving zal het weer aanvan kelijk niet van karakter veranderen en wel licht morgen, later op den dag, iets war mer worden. het inzicht en .de bekwaamheid van de stoere zeelieden, die aan boord van de Humber en de Oostzee voor het lot van den tinbaggermolen zullen waken, tot deze in het Verre Oosten zal zijn aangekomen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het gemeentebe stuur van Alkmaar medegedeeld, dat de restauratiekosten van de Groote Kerk te Alkmaar geraamd kunnen worden op 520.000 gulden. De minister stelt voor, dat het Rijk daarvan zal betalen 52 procent, de Provincie en de Burgerlijke Gemeente ieder 22 procent en de Kerk 4 procent. Men zal trachten het Werkfonds in te scha kelen om de gelden bij wijze van voorschot te verkrijgen. In een begeleidenden brief d()et de Minister uitkomen, dat deze kerk een der meest waar devolle monumenten van ons land is en dat daarom redding plicht kan worden genoemd van de Overheid. Men hoopt thans spoedig overeenstemming te bereiken. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 Juli 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 463.600 personen (de landarbeidersbonden met 74.800 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 463.600 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 23,3 pet. (in de vorige verslagweek, 21 tot en met 26 Juni was dit percentage 22,8). Ten opzichte van de vorige verslagweek is de werkloosheid dus eenigszins toegenomen, een verschijnsel, dat zich in dezen tijd van het jaar steeds heeft voorgedaan, doch thans op een lager peil dan in de drie voorafgegane jaren. Het werkloosheidspercentage bedroeg in de eerste verslagweek van de maand Juli 1Ö34. 23,9 pet., 1935: 26,9 pet., 1936: 28,9 pet. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 10 Juli 1937 in totaal 328.982 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 310.895 mannen. Van deze waren 312.604 werkloos, on der wie 299.522. mannen. Blijkens een opgave van den directeur-gene raal van Werkverschaffing en Steun verleening waren einde Mei 1937: 46.687 arbeiders geplaatst bij een werkverschaffing. Het bestuur van het Werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat op 28 Juni rond 8600 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Hedenmorgen heeft zich een conflict voor gedaan tusschen de padvinders van de Jam boree te Vogelenzang en de politie-autoriteiten dier gemeente. De padvinders hadden n.l. de Kleine Bekslaan, 'n verharden publieken weg, welke toegang geeft tot de Jamboree-terreinen, voor het verkeer af gesloten. Toen de politie dit bemerkte heeft zij de afzetting onmiddellijk verwijderd en den weg weder vrijgegeven. Nadat de padvinders daaromtrent bij de politie hadden geprotesteerd, is een conferentie belegd. Het resultaat hiervan was, dat, waar de Jamboree-commissie haar handelwijze niet af doende rechtvaardigde, de weg vrijgebleven is. In den loop van den namiddag zou een nieuwe conferentie worden gehouden, waarbij de toestand opnieuw onder de oogen zou wor den gezien. Op aanwijzing der bewoners heeft de politie te Venlo in een zinkput op de Heibeekstraat een kinderlijkje gevonden. Aangezien aan mis drijf wordt gedacht, zijn in verband met deze vondst een tweetal personen aangehouden. Een hunner is op vrije voeten gesteld. De andere bevindt zich nog in arrest, Bij de uitgifte van f 4.500.000 4 pet. dbli' gaties tot den koers van 99Vz pet. ten laste van de Bank voor Onroerende Zaken, werd van het voorkeursrecht zóódanig gebrum gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen een reductie moet plaats vinden. Het invoer-overschot van Frankrijk over de maand Juni bedroeg fr. 1710 mïllioen. De devaluatie heeft derhalve den buitenland- schen handel niet begunstigd. In Februari j.l. bedroeg het invoeroverschot zelfs fr. 1980 mïllioen. Na Februari is het invoer' overschot tot fr. 1292 mïllioen gedaald. DC stijging van het invoer-overschot in Juni j.l. wordt verklaard door het feit, dat de handelaars veel meer hebben ingevoerd dan anders, daar zij een verdere devaluatie van den frank verwachtten. De invoer bedroeg in het eerste half jaar fr. 20.282.5 mïllioen en de uitvoer fr. 11.035.2 mill, zoo'dat het invoer-overschot fr. 9.247.3 mill, bedroeg. De goudprijs te Londen daalde met 3SA tot 139/9. 179.000 werd aan goud omgezet Op de Londensche vrachtenmarkt blijft de stemming zeer vast. Groote vraag naar vrachtruimte ontwikkelt zich van de Rever Plate naar Europa voor groote maisversche- pingen naar Duitschland. In de afgeloopen week werden niet minder dan 30 schepen gecharterd voor Augustus en September a.s- Schepen voor directe reizen zijn nauwelijks verkrijgbaar. De reeders staan voor een acuut tekort aan beschikbare scheeps- ruimte. De Belgische minister van financiën heeft koninklijke voorbereidingen gemaakt, ter uitvoering van de wet, aangaande de orde' ning van de bedrijvigheid en de organisatie en de bevoegdheden van de credietinstellin' gen. Het eerste koninklijke besluit bevat de bevoegdheid, te verleenen aan de Nationale Bank van België tot het voeren van een openmarkt-politiek. De duur van het octrooi wordt tot 1961 verlengd; de gouddekking der circulatie moet minstens 30 pet, be dragen en deviezen en goud te zamen 40 pet. De Engelsche rubbervoorraden zijn voor het eerst sedert Maart j.l. gestegen. De voorraden te Liverpool namen in de afge loopen week toe met 57 ton tot 20.036 ton en de voorraden te Londen met 80 ton tot 21.746 ton. De rübberprijs steeg van 83A d- tot 815/16 tengevolge van gunstige berich ten uit Singapore. Hierop volgde weer een reactie tot 83A d. De tinvoorraden in Engeland zijn in de afgeloopen week met 314 ton gedaald tot 2075 ton, hoofdzakelijk als gevolg van de groote verladingen van Londen naar Ame rika. De tin-prijs op drie maanden steeg tot 42.6 wegens gebrek aan loco-voorraad. In Wallstreet neemt men aan, dat de be taling van het nog achterstallig dividend op de preferente aandeelen U. S. Steel Cor poration zal worden aangekondigd. De Securities Exchange Commission be rekent, dat de dollarwaarde van alle beurs transacties te New York in geregistreerde aandeelen in het eerste half jaar 14.38 milliard bedroeg, of 5.6 pet. meer dan in het eerste 'half jaar 1936. vn to r De staalproductie in de Vereen. Staten werd in het begin der week op 84.3 pet. ctër capaciteit geraamd, tegen 82.5 pet. de vo rige week en 71.5 pet. op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. De export-koperprijs cif. Europeesche ha vens bedroeg gisteren te New York 0.14323 tegen 0.1434 Zaterdag j.l. De binnenland- sche koperprijs bleef onveranderd. De Northern Pacific boekte in Juni aan netto-bedrijfsontvangsten 1.68 mill, tegen 254.000 in Juni 1936. De Louis-Nashvihe 1.34 mill, tegen 1.63 mill. De Western- Pac. een tekort van 202.000 tegen 273.000- De Gr eat-Northern aan netto's 2.27 mm- tegen S 2.61 mill. De Atchison Topeka 3-1° mill, tegen 1.69 mill. De Chicago-North western 727.000 tegen 361.000. De Dela ware Hudson 228.000 tegen 211.000, d$ Wabash 220.000 tegen 482.000 en de Ü°r' folk and Western 2.77 mill, tegen 2-3* mill. De Amerikaansche Spoorwegen behoo' rende tot klasse I hebben in het eerste half jaar 34.187 nieuwe goederenwagons in dienst gesteld. Dit is de grootste uitbreiding sedert 1930. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 9.01Vz9.02'A (v. slot 9.01%), de Dollar op 1.801.8HA (1.81s/ de Frank op 6.77Vz—6.80 (6.78s/2), de Bel9a op 30.47—30.51 (30.51) en de Zwitsersche Frank op 41.57sA-^41.62Vz (41.61). De gemeente Delft zal de niet-uitgelote obligaties der 4 pet. leening 1936, groot f 1 mïllioen, op 1 September a.s. a pari af losbaar stellen. De indeeling der Westelijke eerste ld assets is voor het a.s. seizoen als volgt; Afdeeling L Ajax, D. W. S., Sparta, V. S. V., D. F- K. F. C., Excelsior, V. U. C., A. D. O. en R. F. C. Afdeeling II. Feyenoord, Xerxes, Haarlem, Stormvogels» Hermes-D. V. S., D. H. C„ H. B. S„ C. V. V-» Blauw Wit en 't Gooi. De tweede klassers zijn, naar thans offldee bekend wordt gemaakt, aldus ingedeeld: Tweede klasse A: Z. V. V., W. F. C., ^epe Frisia, H. R. C., O. S. V., Alcmaria Vlctrik, Kennemers, D. W. V„ Z. F. C. en De Spart®. Tweede klasse B: Velox, D. O. S., B. F. C.> versum, E. D. O., A. F. C„ R. C. H„ Zeebure H. V. C. en H. F. C Afdeeling II 0 Tweede klasse A: H. V. V., Quick, B- U. V. S„ Hoek van Holland, De Holland1 V. D. L., Neptunus, D. C. L. en Emma. g/0x, Tweede klasse B: Hercules, Vriendenscn U. V. V., Overmaas, Gouda, Sliedrecht, O JJnitas, Alphen en S. y. V-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6