Grandi weer in actie te Londen EEN GOED DENKBEELD DE VRAGENLIJSTEN VERZONDEN DINSDAG 27 JULI 1937 Oud-Limburgsch oogstfeest Een Goede Huidverzorging Oorlogsberichten met fantasie Z.H. de Paus prijst de brandweerlieden Zij zijn ware beoefenaars der naastenliefde De stakingen in de Ver. Staten Naar overeenkomst met de chauf feurs in Buffalo? V leesch-embargo Staking te Parijs op de abattoirs BUITENLANDSCH OVERZICHT IfZOMER SPROETEN ^STILLMAN'S FRECKLE CREAM Statuten-wijziging der Belgische Nat. Bank ALBUM VOOR PRINSELIJK PAAR Namen der schenkers van vlaggen en standaards WERKGEVERSORGANISATIES IN KLEEDINGBEDRIJF J. W. Hart eere-president Intern. Federatie De modelsecretarie Waardevol instituut voor verbete ring van inrichting en administratie der gemeente Loonsverhooging in de metaalindustrie Bij de machinefabriek „Breda" „DE GEHEIMEN VAN DE H. MIS" Opvoeringen te Schiedam KAMER van koophandel VOOR TILBURG Benoeming voorzitter als opvolger van minister Steenberghe SOBRIËTASDAG TE UTRECHT Stellingen van Pater J. Bomhoff M.S.C. Ariënsherdenking. te Maarssen N. S. B.-huis te huur In „De Burgerwachter" heeft een zeer waardeerend artikel over de Katholieke Actie „voor God" gestaan, waarin duide lijk het algemeen belang van deze actie Wordt aangetoond. Na de verkiezingen, hoort men, aldus schrijft dit orgaan, meer malen de stelling verkondigen, dat alle gevaar verdwenen is, ja, dat zelfs de Bur gerwachten geen reden van bestaan meer hebben. Wij zullen op dit laatste op dit oogenblik niet verder ingaan. Alleen willen wij verwijzen naar de verkiezingen in 1918, die in het najaar een rechtsche meerder heid aan het bewind brachten. Ook toen werden gelijke klanken vernomen. Maar dit verhinderde niet, dat in November van datzelfde jaar Troelstra zijn bekenden greep naar de macht deed en ons land op den rand van den burgeroorlog bracht. Ook toen kwam de impuls van buiten, nX door den val van de Duitsche vorsten. Vindt de tegenwoordige rust haar grond in werke lijk gunstige omstandigheden, of verbergt zij gevaarlijke toestanden voor het oog, zoo vraagt „De Burgerwachter" zich af. Wij zijn met het orgaan van de Vrijwillige Burger wacht van meening, dat het laatste eerder het geval is dan het eerste. „Wanneer een wereldomvattende or ganisatie als de R.K. Kerk, die beschikt over de meest betrouwbare inlichtingen uit alle deelen der wereld en over tal- looze personen van groot talent, die in staat zijn deze inlichtingen te waar- deeren, m verband daarmede te schif ten, te rangschikken en ernstig te be- studeeren, wanneer zulk een organi satie, bij monde van het hoofd dier Kerk, haar waarschuwende stem ver heft, dan is het onverantwoord, dat personen, die slechts kennis dragen, en dan nog maar zeer gedeeltelijk, van de gebeurtenissen, die zich in hun onmid dellijke nabijheid afspelen en dus ge heel onbekend zijn met hetgeen daar buiten geschiedt, een meening over een dergelijk vraagstuk durven uiten. Maar nog erger wordt het, wanneer naar een dergelijke meening geluisterd wordt." Aldus concludeert het orgaan van de burgerwacht. En inderdaad, de artikelen in onze bladen over de uitgebreide ron- selarij der communisten in ons land ten behoeve van de roode legers in Spanje en de groote moeilijkheden om de mazen van het net van den Vreemdelingendienst zoo klein te maken, dat uitwijzing van onge- Wenschte vreemdelingen niet tot een prac- tisch min of meer zinledig gebaar wordt, toonen duidelijk aan, dat het ook in ons land nog lang geen tijd is om rustig op één oor te gaan liggen in het goed ver trouwen, dat de roode wolf uit Sovjet- Rusland hier nooit komen zal. Indien er iets die komst kan bevorderen, dan is het Wel de al te groote argeloosheid en on verschilligheid van de groote middengroep Van ons volk. Deze groote middengroep", aldus schrijft „De Burgerwachter," „bevat ten allen tijde verschillende perso nen, die gaarne datgene gelooven, wat op a at oogenblik voor hen het meest voor- deelig is. Zij willen nooit gevaren zien en dit niet uit een overmaat van moed, doch feitelijk uit geestelijke lafheid, omdat zij den strijd zoo gaarne ontvluchten. En juist deze personen, die als alles goed gaat, hun mond vol hebben van „vertrouwen hebben in de toekomst, moed hebben en niet be angst zijn,' niet in den put zitten", enz., zijn het die, wanneer het gevaar zich plot seling vertoont, het grootste gebrek aan moed vertoonen. Hun optimistisch oordeel steunde op niets; in tijd van nood hebben zij dan ook niets om op te steunen. Zij, die de couranten der Novemberdagen van 1918 nog eens willen doorlezen, zullen op hieuw getroffen worden door de ontstel lend vele verschijnselen van droevige laf heid, die in die moeilijke dagen zich over al vertoonden." Het was de katholieke minister-president Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck z.g., die toen den laffen en Wankelmoedigen van onder zijn donkere snor op de hem eigen besliste wijze de ge denkwaardige woorden toebeet: „De regee ring wijkt niet", zooals het later in de trieste dagen van de muiterij op de „De Zeven Provinciën" wederom een katholiek minister was, die het gehavende prestige Van ons land en onze vloot tegen de kwaad- Willigen en de uit zwakheid al te toegeef lijken krachtig verdedigde en herstelde. „De godsdienst is de basis van iedere goede gemeenschap", aldus schrijft „De Burgerwachter". „Wordt deze aan getast, dan tast men de gemeenschap in haar grondslagen aan. Vandaar dat de Sovjet-Unie al haar krachten heeft ingezet om den godsdienst te vernietigen, teneinde de wereldrevolutie te kunnen ontketenen. Nog zijn er tal- loozen in den lande, die dit niet willen inzien. Niettegenstaande men overal waar Rusland invloed krijgt, dus waar communisme en socialisme samengaan, de droevigste gevolgen kan constateeren (men denke slechts aan Spanje en Frankrijk), niettegenstaande iedereen, die zien wil, telkenmale de hand van Moskou kan herkennen bij uitbrekende onlusten, niettegenstaande dit alles is er een groote massa, die de slaapmuts over de ooren en oogen trekt om niets te behoeven hooren en zien. Voor dezulken is in de eerste plaats de r.k. actie „Voor God" bestemd. De bedoeling van deze actie is, aan allen een duidelijk inzicht te geven in de diepere beteekenis, den omvang en de werkwijze van deze godloozenbe- weging." Na in enkele punten uiteengezet te hebben, hoe de Katholieke Actie „Voor God" aantoont, dat het com munisme niet slechts een economische en sociale beweging is, maar een wereldbe schouwing, gegrondvest op anti-godsdien stig materialisme, hoe zij voorlichting geeft omtrent den toestand in en buiten Rusland en den strijd tegen eiken gods dienst, welke op geraffineerd metho dische wijze wordt gevoerd door de Inter nationale Proletarische Vrijdenkerüveree- niging en „De Dageraad", door de Volks- frontpolitiek, door zgn. pacifisme, anti- militarisme, en anti-fascisme, door oogen- schijnlijk neutrale, maar in werkelijkheid communistische mantelorganisaties en ver- eenigingen op allerlei gebied, door film, radio en pers enz., en hoe zij de organisatie van het geheel, geleid door de Komintern en het Bestuur van de Sovjet-Unie, ont maskert, besluit „De Burgerwachter" als volgt: „De R.K. Kerk is den strijd tegen al dit vuil begonnen en wij kunnen er haar niet dankbaar genoeg voor zijn. Doch dit is niet alleen een zaak van de R.K. Kerk, doch van alle oprecht geloovige menschen van geheel ons land. De Gods dienst, d.w.z. ieders Godsdienst, d.w.z. ook de Protestantsche Godsdienst, wordt ern stig bedreigd. Hiervoor moeten aller oogen geopend worden. Dat kan het beste geschieden door een groote, minstens een jaar lang durende tentoonstelling, waarop, onder deskundige leiding, aan iederen bezoeker of bezoek ster duidelijk wordt gemaakt, wat het ten toongestelde beteekent en hoe dreigend dus het gevaar is. Moge deze tentoonstelling, een resultaat van samenwerking van geheel godsdienstig Nederland, spoedig werkelijkheid worden." Het denkbeeld van zulk een tentoonstel ling lijkt ons het overwegen waard. Mits onder goede leiding en voorlichting en niet toegankelijk voor iedereen, kan het vele schandelijke materiaal, dat door het atheïstisch communisme in het veld wordt gebracht tegen God en godsdienst en kerk, prachtig uitgespeeld worden tegen de godloozen en hun actie zelf, zoodat het zelfs strekken kan tot meerdere eer van God en tot voorlichting en waarschuwing van allen, die nog in God gelooven en Hem willen dienen. Wij moeten de internationale godloozen-actie ook bestrijden met de wapenen, welke zij ons zelf in handen speelt, opdat uit het kwade uiteindelijk toch het goede geboren worde. Een tentoon stelling als hier wordt voorgesteld zou daartoe een dienstig middel kunnen zijn. Op den laatsten Zondag in Juli den zooge- naamden Maaierszondag, werd te Sevenum het traditioneele oogstfeest gevierd, dat in breeden omtrek, tot zelfs uit Holland, belangstelling trok. Zaterdagavond reeds werd het feest met een plechtig ceremonieel geopend. O.a. werden toen de eerste rogge-brood-boterhammen van den nieuwen oogst, gemeubileerd met oude boeren-beenham aan de autoriteiten aangebo den. Tegelijkertijd werden oude Limburgtsche volksdansen uitgevoerd. Zondag werd het feest voortgezet met een optocht van versierde oogstwagens, gevolgd door ruiterfeesten die duizenden uit den om trek naar Sevenum hadden gebracht. Maandagavond werd het feest voortgezet in een oogsttent, waar men zich op orlgineele wijze kon amuseeren. Witte Purol wrijft onzichtbaar wég in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Het oude spreekwoord: wat gij heden doen kunt, stel dat niet uit tot morgen, geldt blijkbaar niet voor de non-interventie commissie. Sedert zij in werking trad, heeft zij geleefd van uitstel. Het is duidelijk, dat er krachten in de commissie aanwezig zijn, die belang hebben bij dit systeem van uitstel. Gis teren kwamen de gedelegeerden bijeen op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Lon den om kennis te nemen van de Britsche vra genlijst, door middel waarvan men het stand punt der regeeringen ten aanzien van de Brit sche voorstellen van 14 Juli 1.1. wil leeren ken nen. Zooals men weet, moest op dien datum de vergadering der commissie worden verdaagd, omdat de Italiaansche ambassadeur Grandi, gesteund door de vertegenwoordigers van Duitschland en Portugal, zich niet wénschte neer te leggen bij de volgorde in de behandeling der Britsche voorstellen, welke Lord Plymouth hiad voorgesteld en die door alle anderen was aan vaard. Die volgorde was deze: eerst behandeling der kwestie der vrijwilligers en dan die der toe kenning van oorlogsrechten aan Franco. Over eenstemming was niet te bereiken. Engeland besloot toen zich rechtstreeks aan de regeerin gen te wenden met een vragenlijst. Toen deze lijst gisteren dan werd medegedeeld aan de Te Castel Gandolfo heeft Z. H. de Paus on langs een groep brandweerlieden uit Milaan in audiëntie ontvallen. De Paus begroette de brandweerlieden zeer hartelijk, daar zij uit de stad kwamen, waarmede Hij door Zijn veelja rigen arbeid in de Ambroziaansche bibliotheek zoo nauw verbonden is geweest. Z. H. noemde de brandweerlieden ware beoefenaars der naastenliefde, daar brandweerman zijn betee. kent helper en redder te zijn van hen, die door de verschrikkingen van het uitgebroken vuur hebben te lijden. Steeds staan de brandweer lieden paraat hun leven op het spel te zetten om hun medeburgers te helpen. Dit is altijd hun groote verdienste, doch als zij niet alleen hun plicht als goede burgers en in getrouwheid aan het gegeven woord nakomen, doch ook uit christelijke overtuiging, en tegelijk hun lijdenden broeders te hulp komen, dan is hun werk niet slechts vol verdiensten voor de menschen in het vaderland, doch in het bijzonder ook bij God en zullen zij uitstekende en hooggeachte bur gers der stad Gods zijn. Immers zij behooren tot diegenen, voor wie God een bijzonder loon heeft weggelegd, omdat zij Zijn Liefde hebben nagevolgd en in tijden van nood met hun be hulpzaamheid hebben gereed gestaan. Want brandweerlieden worden niet alleen te hulp ge roepen om het vuur te bestrijden, zij zijn als het ware de hand der Voorzienigheid bij alle on heil, gevaren en moeilijke omstandigheden. Z. H. gaf hun en hun beroepsgenooten dan ook van ganscher harte Zijn zegen. BUFFALO (New York), 26 Juli (A.N.P.) Gis teren heeft men den grondslag gelegd voor een overeenstemming, die een einde zal kunnen maken aan de staking van een duizendtal vrachtautochauffeurs, waardoor ernstige stoor nissen waren ontstaan in de voedselvoorziening der stad Buffalo. Vertegenwoordigers van de handelaars in le vensmiddelen en vakvereenigingsleiders zijn na een conferentie, die vier uur geduurd heeft, tot overeenstemming gekomen op een programma dat drie punten behelst. Wanneer beide par tijen dit program aanvaarden kan de staking geëindigd worden. Terzelfdertijd hebben de onderhandelingen tusschen vertegenwoordigers van de vleeschcon- servenf abrieken en van de in staking zijnde 1200 arbeiders dezer ondernemingen geen succes kun nen opleveren. De leiders van het comité voor industrieele organisatie hebben na het afbreken der be sprekingen bekend gemaakt, dat een „vleeschembargo" te middernacht zou wor den afgekondigd. Daardoor zou, naar hun zeggen, ieder trans port naar of van de ondernemingen verhinderd worden. Van vakvereenigingszijde wordt hieraan toegevoegd, dat geweigerd is den ondernemingen door uitstelling van het embargo tijd te laten aan bederf onderhevig vleesch en vleeschpro- ducten naar andere steden te verzenden. Tegen middernacht is wederom een botsing ontstaan tusschen werkwillige arbeiders, die een fabriek wilden betreden en stakingsposten. Zeven personen werden gewond, vijf en zeventig auto's werden beschadigd. PARIJS, 27 Juli. (Havas). Vanmorgen is een stakingsbeweging uitgebroken op de abat toirs van Parijs. De paardenslachters hebben het werk neergelegd. De arbeiders in de werk plaatsen, waar de geslachte dieren gereinigd worden, hebben voor twee derde gedeelte het werk gestaakt. leden der commissie, stond Grandi weer op en diende een eigen vragenlijst in, die, naar hij zeide, een getrouwe reproductie is van de oor spronkelijke Britsche voorstellen. Wat heb ik nu aan mijn muts hangen, denkt men onwille keurig. Waarom dan al die last, moeite, om slag, al die soesah, al dit uitstel? Even door denkend, ziet men echter direct, wat er aan de hand is. In de oorspronkelijke Britsche voor stellen, die een massa punten omvatten, stond het punt over toekenning van oorlogsrechten vóór het punt der vrijwilligers. Het was echter nooit de bedoeling geweest, om de punten in de volgorde der voorstellen te behandelen, maar er de dringendste uit te kiezen en te behande len. In de commissie stelde Lord Plymouth eerst de kwestie der terugtrekking van de vrijwilligers te behandelen. Daarop reageerde toen Grandi door te eischen, dat punt na punt behandeld zou wor den, zooals zij voorkwamen in de reeks der voorstellèn. En volgens die werkwijze kwam dan de toekenning van oorlogsrechten eerst aan de beurt. De Britsche vragenlijst nu is zóó samen gesteld, dat het resultaat der antwoorden moet zjjn, het vraagstuk der terugtrek king der vreemde strijdkrachten eerst te be handelen. Door nu de oorspronkelijke Britsche voorstellen te herstellen, wil Grandi dit voor komen en zijn eigen standpunt handhaven. Hij rangschikte in zijn lijst eerst de kwestie der toekenning van oorlogsrechten en dan die der vrijwilligers. De zaak is dus geen jota verder gekomen, staat, nog altijd op het doode punt. Donderdag moe ten de regeeringen antwoord geven. Men kan denken, wat het resultaat zal zjjn. Natuurlijk Wanneer deze ver* zachtende, zuivere crème op de huid wordt aangebracht, verdwijnen tproe* ten, vlekken, puist jes, geelheid en vale kleur, de poriën worden gezuiverd en de teint wordt blank en jeugdig. Stillman's Sproeten crème doet de sproeten langza merhand vervaaen en plaats maken voor een prachtige blanke teint. De sproeten verawij- nen terwijl U slaapt. (Sproeten crème) maakt tevens de huid blank. Prijs Fl. 1.25 per pot. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog» -J IMP. G. LINDNER CO.. SINGEL 115, A'DAM-C. BRUSSEL, 27 Juli (Havas). Met ingang van 1 Augustus a.s. zullen de statuten der Belgische Nationale Bank gewijzigd worden. De volgende wijzigingen zullen worden aan gebracht: het bestaan van de Bank wordt verlengd tot 31 December 1961. De Bank is gehouden tot het aanhouden van een voorraad goud of buitenlandsche wissels, inwisselbaar tegen goud, gelijk aan tenminste veertig procent van de onmiddellijk opvraag bare verplichtingen, waarvan tenminste dertig procent aan goud. Directeuren mogen geen lid zijn van een handelsonderneming, met uitzondering van de Koloniale Emissie-Bank, de Bank voor Interna tionale Betalingen en financieele organen van openbaar nut. Regenten en curatoren mogen geen enkele functie uitoefenen bij banken. De minister van Financiën heeft het recht alle operaties der Bank te controleeren. De controle is opgedragen aan een regeeringscommissaris. Het socialistische blad „Le Peuple" verklaart ten opzichte der nieuwe maatregelen, dat de zeer groote invloed, die sedert 1936 door de particuliere bankiers werd uitgeoefend tot rede lijke grenzen is teruggebracht. Behalve de paleisstandaards en autovlaggen met het nieuwe wapen van den Prins wordt Zaterdagmiddag aan den Prins en de Prinses ook een album met al de namen van hen die aan dit geschenk deelnemen, aangeboden. Dit album is vervaardigd door Dick Meester. De band is van Zwitsersch leer, in Nassau-blauw met de hand gestempeld met de initialen J. B." De bladen zijn van zwaar gehamerd papier en voorzien van de wapens in kleuren der ver schillende afdeelingen van de Princevlag. Alle namen van hen die aan het geschenk deel nemen, zijn in kleuren, alphabetisch gecalligra- feerd. Het schutblad is versierd met de oude wapens van de Prinses en Prins Bernhard, terwijl de pagina met de opdracht voorzien is van een teekening van het paleis Soestdijk. De pagina's met de namen der deelnemers zijn beurtelings voorzien van een oranje-, rood-wit-blauw en oranje-blanje-bleu kleur. Het hoofdbestuur zal het album aan den Prins en de Prinses aanbieden na het plechtig hijschen van den nieuwen standaard op het paleis. Van 30 Juli tot 2 Augustus a.s. zal te Parijs gehouden worden het tweede congres van de Internationale Federatie van Werkgeversorgani saties in het Kleedingbedrijf. Nederland zal op dit congres door een aantal afgevaardigden uit verschillende deelen van ons land worden vertegenwoordigd. Naar wij vernemen, is de heer J. W. Hart te weer een groepeering van Italië, Duitschland en Portugal eenerzijds en van alle anderen ander zijds. En wat dan? Weer uitstel? Of zou dan eindelijk de Britsche leeuw met zijn klauw op tafel slaan? Dit valt niet te verwachten, want dat zou het einde beteekenen der non-inter ventie, wat in de kaart spelen zou zijn van hen, die zoo handig-politiek in de commissie aan het manoeuvreeren zijn. Ook het oorlogsspook zou weer dreigen. Daarom zal alles wel weer op uitstel uitdraaien. Of zouden Engeland en Frankrijk en de anderen tenslotte om wille van den vrede toch maar buigen voor de trits Italië, Duitschland, Portugal? Het is bijna on denkbaar, maar niet zoo ondenkbaar dan dat de trits zou buigen. Voorloopig is wachten weer de oude en vervelend wordende boodschap. Ondertusschen wordt er bij Madrid ver woed gevochten. De val van Brunete schijnt 'n gevoelig verlies voor Valencia te zijn. De verbindingen worden bedreigd. Het is duidelijk, dat Franco een beslissing tracht te forceeren. Brunete is niet zonder strategische beteekenis. Het ligt op een der wegen, die naar het Escorial leiden. Verder vlak bij den weg, die via San Martin de Valdeiglesias naar Avila voert. Generaal Franco heeft er klaarblijkelijk een gevaar in gezien, wanneer de regeerings- troepen weer vasten voet op deze wegen zouden krijgen en alle pogingen in het werk gesteld Brunete te heroveren. Als het heele oorlogsbedrijf niet zoo onge meten droevig en tragisch was, zou men ge neigd zijn den spot te drijven met de com- muniqué's der beide partijen. De opgaven van elkanders verliezen zijn fantastisch. De link- schen melden, dat Franco maar eventjes in de laatste dagen 25.000 man heeft verloren. En de rechtschen seinen, dat in dit tijdsbestek de link- schen 50 procent hunner troepen zagen sneu velen eneen en negentig vliegtuigen heb ben verloren. Indien dit alles waar ware, kon nen juichen, want dan zou bij voortzetting van Oen strijd in dezen gigantischen stijl, het einde van den strijd binnen zeer korten tijd nabij zijn faute de combattants. Amsterdam, eere-lid van den bond van Maat- kigedingbedrjjVen in Nederland, benoemd tot eere-president van de Internationale Federatie. Deze onderscheiding is den heer Hart, die veel voor de internationale organisatie in dit bedrijf heeft gedaan, aangeboden ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag, dien hij korten tijd ge leden heeft gevierd. De samenwerkende R. K., Christelijke en Algemeene metaalbewerkersbonden heboen bij de machinefabriek „Breda" 10 pCt. loonsver hooging en één week vacantie. gevraagd. Na eenige besprekingen verklaarde de direc tie der fabriek zich bereid de uurloonen van ongeveer 100 personen van 30 jaar en ouder met gemiddeld 5.2 pCt. te verhoogen, terwijl zij de uurloonen van ruim 200 personen bene den 30 jaar reeds met gemiddeld 9.4 pCt. had verhoogd. Zij wenschte echter de vacantie niet verder te verlengen. Voor de „Geheimen van de H. Mis", welk spel te Schiedam o. 1. v. den heer Anton Sweers door de parochianen van de H. Hart-parochie in studie werd genomen, bestaat reeds groote belangstelling. Het uitvoerend comité besloot dan ook, naast de parochieele avonden op 15 en 16 Augustus, bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den zeereerw. heer pastoor Th. A. Vis, en kele voorstellingen voor belangstellenden te or- ganiseeren. Deze opvoeringen zijn Woensdag-, Vrijdag en Zondagavond, resp. 18, 20 en 2<2 Augustus, telkens des avonds om 8.30 uur, terwijl Zon dagmiddag 22 Augustus een speciale jeugdvoor stelling zal worden gegeven. Aan de opvoering zullen deelnemen tweehon derd parochianen, die te zamen alle rollen in dit spel vervullen, zoodat er geen beroeps acteurs aan mede werken. Zooals bekend, wor den in dit spel, dat ongeveer twee uur duurt, in een aaneenschakeling van tafereelen, de ver schillende deelen van de H. Mis vertolkt, in een voortdurende wisselwerking tusschen spe lenden en toeschouwers. Tijdens de parochieele voorstelling op 15 en 16 Augustus zal aan den zang tijdens Kyrie, Gloria en Te Deum worden deelgenomen door alle aanwezigen. Op de an dere dagen zal het kerk-koor den zang ver zorgen. Als bewijs voor het meeleven der parochia nen met deze opvoeringen mag gelden, dat dezen, voor het overgroote meerendeel bestaande uit arbeiders der scheepswerven, waarvan tot vorig jaar niet minder dan 5/6 deel werkloos was, zelf de vervaardiging van het tooneel en de verlichting ervan ter hand genomen heb ben. Alle medespelenden hebben zich met en thousiasme aan de maandenlange voorberei ding gewijd. Het tooneel is opgeslagen tegen den achter kant der kerk, waar het in lichtblauwe tinten oprijst tegen den dichtbegroeiden muur. In den achter de kerk gelegen tuin zijn zitplaatsen gemaakt voor ruim 800 personen. De zeer lage entrée-prijzen maken het mogelijk, de verwach ting te wettigen, die de parochie heeft, nml. dat zeer velen van uit den omtrek deze opvoerin gen bijwonen. Men hoopt het batig saldo van de voorstellingen te besteden aan de schuld delging der kerk, die tot de eerste der nood lijdende parochies kwam te behooren, sedert de bouw tien jaar geleden voltooid werd. Tot dusverre is men er echter in geslaagd zonder steun der commissie voor hulp aan de arme parochies, in de noodige geldmiddelen te voor zien en den toestand geleidelijk meester te worden. De ingang tot het terrein is gelegen naast het Graalhuis, Hoofdstraat 65. Het terrein is van het station in 10 minuten te bereiken per autobus. Kruisvaarders in uniform zullen bij het station, op de hoofdtoegangswegen tot de stad en op verschillende hoofdpunten ia de stad staan, om den weg te wijzen. Als opvolger van mr. M. P. L. Steenberghe is tot algemeen voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en om streken benoemd de heer H. Mannaerts, in dustrieel, lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en voorzitter van de R. K. Werkgeversvereeniging in het bisdom 's Herto genbosch. De Nationale Sobriëtasdag wordt te Utrecht gehouden op 15 Augustus, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en begint om half twaalf. De stellingen, die de zeereerw. pater J. Bom hoff M.S.C. zal verdedigen, luiden als volgt: De Katholieke Actie is de medewerking der leden in het hiërarchisch Apostolaat, met als doel bevestiging en uitbreiding van het Rijk van Christus. De groeikracht van Christus mystiek Lichaam is de bron van haar ontwik keling; zij vooronderstelt daarom waar gods dienstig leven en scholing in tot daden drin genden apostolischen geest. Söbriëtas blijft door haar motieven van naas tenliefde en zelftucht actueel in haar verzet tegen de genotzucht in het algemeen. Allereerst en rechtstreeks bestrijdt zij deze op het bijzon dere terrein van het gebruik van alcoholische dranken. Juist thans maakt zij front tegen een zeker „vroolijk Christendom", dat minderwaar dig genot en ware vreugde al te zeer vereen zelvigt; dat lichtvaardig een onbevreesd aan vaarden van alle pleizieren als goade gaven Gods bepleit en dan den ernst van het Christen dom met zijn leer van erfzonde, bekoring en verlpssing-door-lijd'm uit het oog verliest. Söbriëtas als oefenschool van ware naasten liefde en christelijke zelftucht, bevordert het doel der Katholieke Actie, doordat zij uiteraard wam leekenapostelen en geschikte leden ervoor vormt; zij is daardoor een van haar voorname hulptroepen. Anderzijds zal de verdere uitgroei der Katholieke Actie de eigen Sobriëtasactie ten goede komen. Omdat de doelstellingen elkander wederkeerig doordringen, is innige samenwer king met behoud van ieders zelfstandige orga nisatie gewenscht. De gemeentelijke administratie is er een, die telkens wijzigt, zich aanvult en dientengevolge naar wegen speurt om de daaraan verbonden werkzaamheden zoo efficient mogelijk te doen zijn. Tot dusver bestond er geen inrichting die zich onder bekwame leiding uitsluitend met de problemen, welke aan het naspeuren van de juiste wegen daartoe bezig hield. Het is dan ook niet genoeg te waardeeren, dat burgemees ter W. R. Drost van de gemeenschappelijke secretarie van de drie Zeevangsdorpen Kwadijk, Middelie en Warder een model-secretarie heeft willen maken, om aan de hand van de in de practijk gebleken behoefte tot vereenvoudiging der administratie van de gemeente eenige lei ding te geven. De diverse systemen op dit ge bied kunnen daar onder zijn bekwaam toezicht getoetst worden aan de dagelijks wederkeeren- de practijk om zoodoende daaruit het juiste systeem voor een bepaald soort secretarie te vinden. Maar daaraan heeft burgemeester Drost die tevens een bekwaam opleider is van hen, die zich toeleggen op de studie van het gemeenterecht, een school verbonden, die be oogt van de jeugd goede en deskundige ambte naren te vormen. Ingewijden weten, dat beide punten de vereenvoudiging der administra tie en de opleiding tot gemeente-ambtenaar evenzoovele problemen beteekenen, waarvoor tot dusver nog geen goede oplossing is gevonden. En is het dan wonderlijk te noemen, dat voor het pogen van burgemeester Drost ook in wij- deren kring belangstelling bestaat? De model-secretarie, waarover het nu gaat beoogt tweeërlei doel na te streven. Primo een centraal punt te zijn voor het beproeven van de verschillende systemen, waarmede men op de diverse secretarieën in ons land werkt ter voor bereiding en afwikkeling van de door de ge meentelijke bestuursorganen genomen beslis singen en besluiten, alsook ter uitvoering van wettelijke maatregelen van regeeringswege ge geven of de eventueele medewerking daaraan. Vervolgens qen opleidingsschool te zijn voor jeugdige en toekomstige ambtenaren, die hun brevet op gemeenterechtelijk en administratief gebied nog niet hebben gehaald, doch daarnaar streven. Het eerste punt beoogt derhalve het propa- geeren en verspreiden na een ernstig onder zoek van de verbetering der inrichting en ad ministratie. Dit kan naar het oordeel van den heer Drost uitsluitend vanuit een centraal punt geschieden en daarmede zijn wij het met hem ten volle eens. Tot dusver konden verbeteringen uitsluitend worden verkregen door toevallig contact met ambtsgenooten van andere gemeenten. Daar toe is één modelsecretarie wel de meest ge- eigende plaats. Het is een voorbeeld, dat tot navolging wordt, maar een voorbeeld, dat zal worden bijgewerkt, indien dit noodzakelijk blijkt en daaraan behoefte bestaat. De opzet is eenerzijds ideëel, doch anderzijds uiterst prac- tisch. Ik zou deze inrichting willen vergelijken met een zeef. Alles wat tot het vermelde doel dienstig is wordt opgevangen, beproefd en even tueel met wijzigingen doorgegeven. Wanneer dit het eenige doel van de modelsecretarie was, dan had het m.i. reeds in een bestaande behoefte voorzien en ruimschoots aan zijn doel beant woord. Maar daarnaast beoogt burgemeester Drost met zijn inrichting de opleiding tot ge meente-ambtenaar in betere banen te leiden. Door de jongelui, behalve met hun theoretische vorming, ook met de dagelijksche gemeente- practijk in aanraking te brengen, bereikt hij een tweeledig doel, Allereerst het voldoen aan de eischen gesteld voor het examen A voor de gemeente-administratie en vervolgens om de meest gunstige omstandigheden te scheppen welke voor die vorming noodig zijn. Het ligt voor de hand, dat de leerling-volon tair mede belast zal worden met de behandeling van die onderwerpen, welke op de werkelijke secretarie van Kwadijk, Middelie en Warder voorkomen. Maar daarnaast zijn nog vele ge vallen, welke wellicht niet voor zullen komen op genoemde secretarieën in den tijd, dat de leer ling-volontairs daar tijdens hun opleiding aanwe zig zullen zijn. Aan deze lancune komt de heer Drost tegemoet door de instelling van een denk beeldige gemeente „Boschland." Het is nu eenmaal onmogelijk de werkelijke bestuurscolleges te laten functionneeren om der wille van hen, die met de administratieve voor bereiding en uitvoering der besluiten van die colleges zijn belast. Dat is wel mogelijk ter se cretarie van „Boschland". De raad en burge meester en wethouders van de hypothetische gemeente richten zich naar den wil van de(n) leider(s) van de(n)gene(n), die zich niet de ambtelijke vorming der leerling-volontairs be lastten). Deze samenvoeging is derhalve ideaal te noe men en zal zeker aan de opleiding ten goede komen. Als derde doel stelt de model-secretarie zich ter beschikking van de overheidsinstanties om ontworpen administratieve voorschriften op practische uitvoerbaarheid te toetsen. Hiervan valt nog niets te zeggen, omdat afgewacht dient te worden of de bedoelde instanties daarvan ge bruik zullen maken. Maar het zal ieder inge wijde tot voldoening stemmen, dat er thans één inrichting is, die zich voor bovengenoemd doel leent. Het zou toe te juichen zijn, als de overheids instanties het groote nut daarvan zullen gaan inzien en een veelvuldig gebruik zullen maken van de geboden gelegenheid om de voorschrif ten aan de practijk te toetsen. Ik meen, mede als deskundige, mijne mee ning met volle instemming te kunnen verkon digen, dat door de eenige model-secretarie in ons land een waardevolle gelegenheid is ge schapen op het gebied van opleiding, verbete ring van .inrichting en administratie der ge meente, alsook tot toetsing van de diverse wet telijke voorschriften aan de praktijk. Ik hoop ook, dat burgemeester Drost zijn geesteskind ziet opgroeien op de wijze, zooals hij die zelf wenscht in het belang van de geheele gemeen schap. Met zijn initiatief daartoe wensch ik hem van harte geluk. Ik kan daaraan toevoe gen, dat elke belangstellende niet alleen een gul onthaal in Kwadijk zal vinden, maar ook iets wetenswaardigs zal aantreffen, dat niet zal nalaten op hem een bijzonderen indruk te ma ken. Mr. Dr. H. J. A. Eijkman. De plechtige Hoogmis op den Ariënsherden- kingsdag, 8 Augustus, te Maarssen, zal om half elf worden opgedragen door den hoogeerw. heer Mgr. D. Huurdeman, vic.-gen. van het Aarts bisdom. De predikatie wordt gehouden door P. Pius Kok O.P. uit Zwolle. Daar het plaatsenaantal in „Concordia" niet al te groot is, gelieve men voor de middag vergadering om half vier van te voren kaarten, aan te vragen bij mej. A. Reith, Parkweg, Maarssen en J. R. Maas, Emmaweg 6, aldaar. Ook te Venlo is de N23.B. blijkbaar strijdens- moe. Sinds enkele dagen staat het N.S.B.-huis te huur. De Venlosche afdeeling ziet er in de toekomst blijkbaar geen voordeel meer in om de huur van het huis te betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9