O KAAN „Een eeuw gas" Haarlem, 29 Juli Uit den Gemeenteraad l4seo Lf Kort en volledig DONDERDAG 29 JULI 1937 Ned I932 pGt s°fte Ch G*rol J00fA 9399 7936 et Nieuwe C/?Acnr 'i-F/? 78 PASTOOR G. VAN NIEKERK Herdenking koperen Pastoraat te Overveen Keus uit 1001 tinten Gen. Cronjéstr. 129 PATER DR. BEAUFORT Groote tentoonstelling in het Concertgebouw van 24 Sep tember2 October 55 jaar getrouwd Demonstraties en wed strijden Doel Historische af deeling Programma Haarl. Radiocentrale voor Vrijdag BIJ RALPH READER OP SCHIPHOL Padvindersleider, filmster en film-producer VERKEERSTENTOONSTEL- LING IN HAARLEM IN 1939 Ter herdenking eeuwfeest van den Spoorweg HaarlemAmsterdam PADVINDERIJ TENTOONSTELLING AGENDA In de raadszaal aan het Prinsenhof Goedkoope trein Hoofdacte-examen Aanrijding te Bloemendaal BURGERLIJKE STAND RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Bioscopen 30 Juli Bioscopen INSTELLINGEN KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 71ste Jaargang Nr. 44 STAD Namens Haarlems burgerij heeft loco burgemeester Van Liemt in de gisteren middag gehouden raadsvergadering de nagedachtenis en de verdiensten gehuldigd van Wijlen Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die, onlangs op hoogen leeftijd overleden, acht tien van zijn beste levensjaren aan den bloei van onze gemeente heeft besteed. De Haarlem- sche Senaat aanhoorde staande de hulde aan dezen voortreffelijken Haarlemmer gebracht. De heer Posthumus hield de raadszitting op met een duister debat tegen de overplaatsing van den heer Van Hees als schoolhoofd naar de openluchtschool, een klaarblijkelijk zeer be geerde betrekking, die de sociaal-democraten gaarne aan iemand anders hadden gegeven. Maar dit laatste vertelde de heer Posthumus, ondanks de uitnoodiging van den heer Bijvoet, niet, met het gevolg, dat het debat van ruim een uur, waarbij het den voorzitter noodeloos moeilijk werd gemaakt en de heer Posthumus zich zeer opwond, een vrij naïeven indruk maakte. De vorm van het voorstel van B, en W. werd aangevallen, maar hier stond de heer Posthumus weer met een te korten degen te genover zijn ouden vriend den heer Weustink. En hij verloor het duel. De raad benoemde den heer Van Hees tot hoofd der openluchtschool. Over den spoorwegovergang aan de Klever laan hebben wij in den laatsten tijd bittere klachten in onze courant gehad. De raad heeft gisterenmiddag besluiten genomen, welke daar aan voorloopig een einde zullen maken. Hierbij heeft de heer Reinalda de praatjes over gebrek aan medewerking van de zijde der gemeente Bloemendaal naar het rijk der fabelen verwe zen. De samenwerking tusschen beide gemeen tebesturen is hartelijk, heeft hij verklaard. Ook deelde hij mede, dat een tunnel uiteindelijk de beste oplossing zal zijn, maar dat daar nog wat over gepraat moet Worden. Zeer juist vestigde hij er de aandacht op, dat de kwestie van de spoorwegkruisingen niet alleen voor de Klever laan vft-n belang is, maar dat dit bij de snelle ontwikkeling van Kennemerland tusschen Haarlem en het Noordzeekanaal, voor ver schillende punten tusschen Haarlem en Velsen een brandende kwestie is. Reeds nu kon hij verzekeren, dat de spoorbaan Haarlem—Alkmaar niet zal worden opgehoogd, zoodat overal de kruisingen waarschijnlijk on der den spoorweg zullen moeten komen. Van zeer ingrijpend belang was het voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot samenvoeging van het gemeentelijk gasbedrijf, het gemeentelijk electriciteitsbedrijf en het ge meentelijk waterleidingbedrijf onder één alge meen-directeur. Nu de heer Graaf van Rand- wijck binnenkort zijn functie vap directeur der gemeentelijke duinwaterleiding neerlegt, vonden B. en W. het moment gunstig om gas en wa ter onder één hoofd te brengen: den heer Ochtman, directeur van onze gasfabriek. De heer Van Dam wenschte rustige bestudeering van de kwestie en vroeg een uitvoerig rapport. Hij wees daarbij op ervaringen in andere ste den, waar men niet zoo bijster gesteld Was op samenvoeging van bedrijven. Concentratie van de administratie bestaat al in Haarlem, merkte hij op, zoodat wij het om die bezuiniging niet behoeven te doen. Ook vond hij het niet juist, dat de directeuren zelf in deze kwestie niet waren gehoord. De heer Klein vroeg zich af of één directeur genoeg bekwaamheden zou bezit ten om drie bedrijven te leiden. In het voorstel van B. en W. werd ook gesproken over een aan den heer Ochtman toe te kennen toelage. Wordt, zulk een toelage ook gegeven bij samenvoeging van nog meer bedrijven, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, volgens den heer Klein, dat de burgemeester van Haarlem minder verdient dan zijn directeur van gemeentebedrijven. Nog andere sprekers uitten bezwaren tegen de toe lage en de heer v. d. Veldt betwijfelde of de reorganisatie wel veel bezuiniging zou geven. Daartegenover werd de concentratie warm ver dedigd door de heeren Van Tetering, Meijers en de wethouders. De heer Van der Wall hield zijn maidenspeech als wethouder en verwachtte van de samenvoeging economisch voordeel voor Haarlem. Hij zag in den algemeen-directeur vooral den koopman, die voor het technische gedeelte van de bedrijfsvoering door bekwame ingenieurs geholpen Wordt. Maar het was vooral de heer Reinalda, die een sterk pleidooi hield en daarbij wees op andere steden, waar men in eenzelfde richting stuurt. Wat de salariee- ring betreft, dat is een zaak van later zorg. meende hij. Men moet met een bekwaam man tot overeenstemming trachten te komen en dan niet krenterig zijn. Een kundig man is zijn geld waard. De raad vond het niet nooaig nadere rappor ten ter bestudeering aan te vragen en nam het voorstel van B. en W. aan. Aan het einde van de raadszitting deed de voorzitter op vragen van den heer Noordhoff de Verheugende mededeeling, dat de Haarlemsche burgerij in het eerste halfjaar ruim 4000 voor de stichting Haarlems Bloei heeft bijeenge bracht. De heer Noordhoff constateerde, dat Op 7 Au, '3ustUs eriand waren ir> Op 7 Au 3ustus ^aren er daarmede aan den eisch van den raad was vol daan en Haarlems Bloei aanspraak mag maken op nieuwe uitkeeringen uit de gemeentekas. Maar, zeide de voorzitter als domper op het oplaaiend enthousiasme, Gedeputeerde Staten hebben nog steeds niet goedgekeurd, dat wij de eerste 5000 aan Haarlems Bloei uitbetalen. Hij verwachtte echter, dat nu de zaak wel spoe dig in orde zou zijn. Tenslotte kreeg de heer Klein Schiphorst nog eens gelegenheid om zijn indertijd gelanceerd denkbeeld om woningen voor ouden van dagen door jeugdige werkloozen te doen bouwen in de aandacht van het college van B. en W. aan te bevelen, hoewel het door den vorigen minis ter van Sociale Zaken is'afgewezen. Ga eens praten in Den Haag met uw partijgenooten, moedigde de heer Reinalda hem aan. En gaat u eens praten met uw partijgenooten in Den Haag, verzocht de heer Klein Schiphorst. De heeren beloofden het elkander en in deze goede stemming ging de raad uiteen. Hij had kans gezien over een sobere agenda dikke vier uren vol te praten. oe vuec-eR. van eee. vLeooei- VLOOG OVER. O£- OCEAAN MET EEN KAN A.R.I 6PIETJE EN 'N TB.VJI VAN WOL- VAN volgens door tijdens de plechtige Hoogmis en het Danklof in grooten getale aanwezig te zijn. Ook van de gelegenheid tot een persoonlijke complimentatie tijdens de receptie zullen zeker vele parochianen gebruik wenschen te maken. De zeereerw. heer G. van Niekerk Zondag 1 Augustus a.s. hoopt de zeereerw. heer G. van Niekerk den dag van zijn koperen pastoraat te Overveen te herdenken. Rekening houdend met den wensch van den jubilaris, zal de buiten-kerkelijke herdenking van dit feit een bescheiden karakter dragen. 's Morgens om tien uur draagt de pastoor een plechtige Hoogmis op. Daarna wordt 's middags te één uur, in het gebouw „Domi", door het comité „Katholiek Overveen", als representant van geheel de parochie, een parochie-geschenk, bestemd voor verfraaiing vah het priesterkoor, den jubilaris aangeboden, waarna vervolgens pastoor Van Niekerk van 1.302.30 uur, even eens in „Domi", recipieert. 's Middags om drie uur volgt dan een plech tig Danklof, waaronder de pastoor zijn paro chianen zal toespreken. Het slot van den feestdag is een bescheiden herdenkingsavond, welke om acht uur precies in de groote zaal van „Domi" zal plaats vinden. In verband met de plaatsruimte zal een beperkt aantal parochianen tot het bijwonen van dezen avond kunnen worden uitgenoodigd. Het ligt echter in de bedoeling, om het uit te voeren programma van dien avond binnenkort voor alle belangstellende parochianen, onder auspi ciën van het Comité „Katholiek Overveen", nogmaals te laten uitvoeren. Ongetwijfeld zullen de Overveensche katho lieken Zbndag a.s. hun herder een passenden feestdag weten te bereiden, allereerst door tot. zijn intentie tot de H. Tafel te naderen en ver- Het laatste nummer van „Herstel" bevat een afscheidswoord van den heer A. de Bruijn, Verbond.svcorzitter, aan het adres van onzen oud-stadgenoot pater dr. Beaufort, pas gekozen tot lid van de Tweede Kamer, en tot nu toe directeui' van de Ontwikkelingscentrale van het "Werkliedenverbond. De heer De Bruijn schrijft over hem: Aan de Amsterdamse universiteit heeft pa ter Beaufort prof. Nolens leren kennen. No- lens colleges waren en vrij en er kwamen niet veel studenten. Pater Beaufort was een van de trouwe bezoekers en Nolens waardeerde hem. Hij was een scherp beoordeelaar van mensen en heeft blijkbaar iets gezien in den rustigen Franciscaan met wien hij dikwijls uit de Oudem^nshuispoort na het oóllege de weg insloeg naar het station, als deze het onver plichte college gevolgd had. Want pater Beaufort studeerde rechten in Amsterdam. Hij deed veel meer dan stude ren. Wij hebben hem daar vlak na 1920 ge kend, op een hoge kamer van d.e pastorie der Mozes en Aaronkerk, waar hij onder anderen woonde naast pater Bernsen, den geoloog, die helaas zo vroeg overleden is. En wij1 weten uit die dagen, hoe pater Beaufort geen moeite schroomde om mensen te helpen. Hoeveel hij er daar geholpen heeft, zal wel niemand ooit weten, maar zijn belangstelling strekte zich dadelijk veel verder uit dan zijn vak. Zo was het ook met de studie van het recht. De pater koos de vakken die hem een zo breed mogelijke ontwikkeling waarborgden op eco nomisch en juridisch terrein. Toen hij zijn meestertitel behaald had, stelde hij een proef schrift samen, dat in wezen een critisch ant woord was op bemerkingen, die C. van Vollen hoven, destijds hoogleraar te Leiden een even geleerd als fijnzinnig man, gemaakt had on de leer van de Katholieke Kerk inzake het oorlogsrecht. Pater Beaufort vatte deze leer samen in haar vctenaamste momenten, toen hij zijn in het Frans verschenen boek schreef over De oorlog als werktuig van hulp of van straf, waarin hij een overzicht gaf van de ideeën over het volkenrecht en de volkenmoraal, spe ciaal inzake de oorlog' als werktuig van hulp en straf volgens de leer van de Vaders, van de middeleeuwse schrijvers en van onzen Hugo de Groot. Hij bewees daarin, dat het een grote vergissing en miskenning der katholieke vaoi- lopers was, indien men meende, dat Hugo de Groot niet had voortgebouwd op de overge leverde leer fier katholieken. Dit bijzondere boek, waaruit zeker een goede brochure getrokken zou kunnen worden om de stof wat meer te verspreiden onder de mensen, die te dikwijls niet weten, wat de Katholieke Kerk voor de ware vredesbeweging deed, trok zeer de aandacht. De promotor, prof. Ph. Kleintjes, was vol •K maar ook de hoog leraren Van Apeldoorn, Huart en Paul Schol ten staken hun bewondering niet onder stoelen of banken en de soc.-dem. professor Bonger begroette dien jongen doctor in de senaatskamer joviaal met een.: „Proficiat, collega!" Maandag 2 Augustus hopen de heer H. J. Huibers en mevrouw Maria Aarts den dag te herdenken, dat zij vóór 55 jaar in den echt werden verbonden. De bruidegom is 77 jaar, zijn bruid 76 jaar en beiden genieten zij nog een goede gezondheid. Niet minder dan 43 jaar wonen zij in de Saenredamstraat 1, zoodat er ook voor de buurtgenooten alle aanleiding is om dezen dag niet te laten passeeren, zonder speciale belangstelling voor het bruidspaar. Wanneer men hoort dat de begin-proSuctie van het Haarlemsche gasbedrijf eenige tiendui zenden M3. per jaar bedroeg en dat thans twee en twintig millioen M3. per jaar worden afge leverd, zal men moeten erkennen, dat er alle aanleiding is tot feestelijke herdenking, nu het 100 jaar geleden is, dat in onze stad voor het eerst gas voor verlichtingsdoeléinden werd ge bruikt. Indertijd meldden wij reeds, dat het in de bedoeling lag een groote gas-tentoonstelling te organiseeren. Vanmorgen werden wij door den directeur van het bedrijf, den heer J. A. A. Ochtman en den directeur van „Haarlems Bloei", den heer C. S. Th. van Gink (die alge meen tentoonstellingssecretaris en organisator is) in de gelegenheid gesteld een en ander over dit gebeuren te noteeren. De tentoonstelling wordt van 24 September tot 1 October a.s. gehouden in het Gemeentelijk Concertgebouw. De keuze is op dit gebouw ge vallen, omdat het gunstig gelegen is in het centrum der stad en zich door zijn verschillen de zalen bij uitstek leent voor het doel. De ex positie gaat uit van het Gemeentelijk Gasbe drijf en wordt gehouden in samenwerking met de bonden van erkende gasfitters. Het doel der tentoonstelling is voorlichting geven aan de gasverbruikers in het algemeen, het demonstreeren van de voordeelen van gas verbruik in het bijzonder voor verwarmings doeleinden. De onovertroffen efficiency van z.g. vlamverhitting, waarvan het hedendaagsch gas wel de meest gewaardeerde en geperfectionneer- de vorm is voor vele doeleinden en daaronder ook voor huishoudelijk gebruik de meest eco nomische. Dit voordeel doet zich bij de gasverwarming des te beter gevoelen, wanneer de opgewekte Warmte, dank zij de hedendaagsche apparaten, voor een zoo hoog mogelijk percentage in nut tige warmte wordt omgezet. Gedanig zijn allerlei apparaten verbeterd en zuiniger, zoo mede betrouwbaarder en daardoor veiliger ge worden. Voor de huisvrouw zijn dit zaken van het grootste belang. Niet alleen zal door de inrichting van een historische afdeeling de tentoonstelling meer leerrijk worden gemaakt, doch een reeks van kookdemonstraties en -wedstrijden, zal het voor de huisvrouwen gemakkelijk maken zich te oriënteeren omtrent de vindingen der laatste jaren, waardoor koken, bakken, braden enz. eenvoudiger, minder tijdroovend en zuiniger zijn geworden. Dit gedeelte van het tentoonstellings programma is zoo omvangrijk dat bijzonderhe den daaromtrent binnenkort afzonderlijk zullen worden verstrekt. Een suggestief en aantrekkelijk affiche zal spoedig overal worden opgehangen, terwijl het in de bedoeling ligt een interessanten catalogus samen te stellen, waardoor de bezoekers bij hun thuiskomst nog veel uit dit boekje zullen kun nen leeren. De belangstelling van standhouders is zóó groot, dat thans reeds vast staat, dat het geheele Concertgebouw „volgeboekt" zal zijn. Inderdaad, een prettig begin voor de orga nisatoren Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8 uur Keulen; 10.05 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 12.00 Londen Reg.; 1.20 Ned. Brussel; 1.30 Londen Reg.; 2.20 Keulen 3.20 Deutschl. sender; 3.50 Diversen; 4.20 Keulen; 5.20 Ned. Brussel: 6.20 Londen Reg.; 7.05 Pauze; 7.10 Keulen; 8.05 Londen Reg.; 10.25 Brussel; 10.30 Brussel Fr.; 10.50 Berlijn. Programma 4: 8 uur Brussel Ned.; 9.20 Pauze; 10.35 Londen Reg.; 11.35 Droitwich; 3.35 Londen Daartoe uitgenoodigd door den immer voort varenden en actieven directeur van het Rem- brandt-theater aan de Groote Markt, den heer K. Bakker, waren wij Woensdagmiddag op Schiphol getuige van de aankomst van deze wel zeer bijzondere figuur der Jamboree 1937 te Vo gelenzang. Op Schiphol zelf, waar, naar aanleiding van de jongste vliegramp, de vlag halfstok woei en de stemming ernstig was en gereserveerd, streek tegen twee uur de zilveren Douglas-vogel der K. L. M., de Haan, met een sierlijke zwenking over de hangars op het vliegveld neer. Frisch en monter stijgen de passagiers uit Londen uit de cabine, met, als een der laatsten, een sympathieke jonge figuur, bruingebrand, een licht-grijze Stetson op den oolijken kop, den breedgeranden padvindershoed in de beweeglijke hand. Een paar vooraanstaande autoriteiten uit de Amsterdamsche filmwereld, de heeren Catz en de Grebber, shake hands en de gebruikelijke plichtpleging van 't voorstellen hebben plaats. En het eigenaardige is dat het contact onmid dellijk en ongedwongen plaats vindt. Met pad- vinderlijke openheid, zonder dat men hem er naar behoeft te vragen, vertelt Ralph Reader, als de doodgewoonste zaak van de wereld, dat hij gisteren eerst met de Berengaria uit Ameri ka in Londen is aangekomen, om onmiddellijk per K. L. M. naar Nederland door te reizen, er de noodige zaken te doen en Donderdag naar 't Jamboree-terrein te vertrekken, waar hij als leider der Londensche padvinders wordt ver wacht. En het is waarlijk geen wonder, dat, naar be kend is, de Londensche padvinders dezen pit- tigen, jongen leider op de handen dragen. Want alles aan hem duidt op een hartelijke, opene, vriendelijke persoonlijkheid; een joviale, gulle lach speelt hem voortdurend om den mond, in zijn blauwgrijze oogen tintelt een levendige, op geruimde blik, als wilde hij iedereen dien hij ont moet van de waarheid overtuigen dat „life is not so bad", dat het leven nog zoo kwaad niet is. Ge stelt hem een simpele vraag, en ge krijgt een heele geschiedenis te hooren. Geestdriftig vertelt hij bijvoorbeeld van zijn ontmoetingen met bekende filmsterren als Al Johnson, een guitig gebaar ontlokt hem de vermelding van Mistinguet, met wie hij ook heeft samenge- Ralph Reader, de Padvindersleider en Dimster uit The Gang Show, waarvan de première voor Nederland in het Rembrandt-Theater draait werkt. Zelf blijkt hij de snelle wijze, waarop hij van padvindersleider tot filmster en film producer is opgekommen, als de doodgewoonste zaak ter wereld te beschouwen, al was hij van zelfsprekend blij gestemd over de behaalde re sultaten. Een jeugdige ondernemingslust spreekt even wel uit al zijn trekken en gestes, én het pleit in elk geval voor zijn persoonlijkheid, dat hij, on danks de successen in Londen en Engeland, maar ook in Amerika behaald, eenvoudig bleef en de gemoedelijkheid zelve. De loopbaan van Ralph Reader als film-vak- man is even eigenaardig als verrassend. Het eigenaardige is ongetwijfeld, dat het de ver kennersbeweging zelve is, waardoor hij in het film-:vak is .terecht gekomen, via de revue. En de revue, waarin hij met zijn Londensche pad vinders optrad, vond op haar beurt haar ont staan in u zult het vreemd vinden geldge brek van den troep, waarvan hij de geliefde voor trekkersleider is. Met de jongens, met wie hij in het clubhuis zoo vaak songs en grappige voordrachten instudeerde, besloot hij een revue samen te stellen, waarin alle jongens, die wat wisten voor te dragen, mochten optreden. Het werd een enorm succes: de revues volgden elkan der op, en The Gang Shows, zooals ze de laatste jaren genoemd werden, groeiden weldra uit tot een artistiek evenement in de Londensche So ciety. Men bracht het zelfs tot op de planken van het Scala-theater. Vandaar naar de film studio bleek slechts een stap te zijn. Althans voor Ralph Reader, die tenslotte niet bang bleek, om eens in Hollywood een kijkje achter de schermen te gaan nemen, om er zijn licht op filmisch gebied, op het gebied van regie en show, eens op te steken. En zooals hij, nauwelijks terug van een boot reis en een vliegtocht, onmiddellijk contact met zijn kleine publiek van officials en persmenschen heeft, zoo zal hij het ongetwijfeld ook weten te vinden met het publiek dat naar zijn Padvin dersfilm komt zien, waarvan, zooals onze lezers het in ons blad kunnen zien, de Première voor Nederland in het Rembrandt-theater te Haarlem gaat. Volkomen in stijl dus met de Jamboree te Vogelenzang, waarin Haarlem, ondanks alles, zulk een aandeel heeft. Het zou ons zelfs niet zoo heel erg verwonde ren, wanneer de heer Bakker er in slaagde, den heer Ralph Reader persoonlijk bij de bezoekers van het Rembrandt-theater te introduceeren. Hetgeen ongetwijfeld een alleraardigste verras sing zou zijn. Maar aangezien we hiervan tot op het oogen- blik dat we dit schreven, nog geen officieele be vestiging konden krijgen, moet dit sub rosa ver melde nieuwtje dus meer 'n verrassing blijven. Maar dat een gang naar het Rembrandt-the ater bij de première en in den loop van deze week de moeite loonen zal, dat staat als een paal boven water. Sch. I Nader vernemen Wij nog, dat de hierboven door ons aangekondigde verrassing inderdaad zal plaats vinden. De heer Ralph Reader is name lijk bereid gevonden, om zoowel Vrijdagavond als Zaterdagavond in het Rembrandt-theater met een aantal van zijn boy-scouts uit Londen, gedurende de beide groote avondvoorstellingen op het tooneel te verschijnen en een aantal songs bij het kampvuur ten beste te geven. Men verzuime deze unieke gelegenheid om dezen nieuwen filmster in levende lijve te aan schouwen en te hooren dus niet. Reg.; 5.20 Droitwich; 9.40 Diversen; 10.00 Droit wich. Programma 5: 8 uur Diversen; 7 uur Gramo- foonplatenconcert (zang met tusschenspel van orgel); 8 uur Diversen. In 1939 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de spoorweg tusschen Haarlem en Amsterdam werd opengesteld. Ter herdenking hiervan is van de zijde der Stichting „Haarlems Bloei" het plan geopperd ter gelegenheid daarvan een groote Verkeers- tentoonstelling in Haarlem te houden. Dezer dagen hebben reeds voorloopige bespre kingen plaats gehad met de directie der Neder- landsche Spoorwegen. De loco-burgemeester van Haarlem, de heer W. J. B. van Liemt, voorzitter der Stichting „Haarlems Bloei", heeft bij die ge legenheid in groote lijnen den opzet dezer ver- keerstentoonstelling toegelicht en de verzekering gegeven, dat dit initiatief ook de warme belang stelling van het gemeentebestuur heeft. Hedenmiddag om 2 uur is in de raadszaal aan het Prinsenhof de padvinderij-tentoonstel ling geopend, die georganiseerd is op initiatief van de Stads-Bibliotheek en Leeszaal en inge richt door de Nederlandsche Padvindersbewe ging. De expositie, die van 2—5 uur gratis toegan kelijk is, zal worden gehouden t.m. Augustus en is zeker het aanschouwen waard. De tafels zijn hetzelfde opgesteld als bij di raadszittingen, alleen is in het midden een hoef ijzer gevormd voor een speciale inzending rond om Baden Powell. Men ziet er portretten, boe ken van zijn land, boeken over hem geschreven etc. De andere afdeelingen zijn als volgt: Welpen voortrekkers, verkenners, Ned. Padvinders Gil de van Meisjes. En wat er al zoo te zien is? Wel te veel om op te noemen: modellen van uit zichttorens, bruggen, totempalen, knoopen insignes etc. Een compleet kamp, zooals er op de Jamboree duizenden zijn, is ingericht. Een groote foto is er te bewonderen van de Katholieke Verkenners, die in 1936 naar Rome zijn gegaan. Ook is er een serie gekleurd prentbriefkaar ten van een groote padvindersbijeenkomst in 1912 te Haarlem. Ook de meisjesafdeeling heeft een aardige verzameling: Kabouters, tientallen insignes aangekleede poppen etc. Kortom: een bezienswaardige expositie. Eehaaaa e Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Gouda, Leiden, Utrecht en Amersfoort zal een goedkoope trein rijden naar Almelo, Hengelo en Enschede op Donderdag 5 Augustus. HAARLEM. Geëxamineerd 3 vr. en 5 m. can didates Geslaagd de dames G. Verschoor, Heemstede; P. M. van Trigt, Heemstede en C. M. Engel, Zaandam en de heer J. P. Spaans, Hoofddorp. Woensdagmorgen 12 uur reed de 16-jarige loopjongen B., wonende te Haarlem per nets op de Zomerzorgerlaan. Hij werd door een hem achterop komenden auto aangereden, waarbij hii zich ernstig bezeerde. Hij klaagde over pijn in de borst en het linkerbeen. Dr. Immink verleende medische hulp en achtte overbren ging' per auto naar zijn woning noodzakelijk. De auto-bestuurder, v. B., eveneens wonende te Haarlem, moest uitwijken voor een kinder wagen die op den rijweg reed. Geboren: d. van M. de Heer-v. d. Vlist. z van M. Stevens-Eiser. z. van C. Schnei der-Visser. z. van T. Makkes van der Deijl- Kooij z. van G. Kat-Bos. z. van J. M. Schuijt- Schellings. z. van M. C. Sluis- Bouman. d. van C. A. W. Verzijlberg-van den Ham.d. van J. Otsen-de Vos. z. van M. S. Hardebil-Zomer. z. van T. Wakker-de Groot. Overleden: A. M. Merckens-Wellensiek, 89 j., Zonnelaan. C. C. Craandijk, 74 j.. Kleine Houtweg. J. L. van der Kroft, 53 j., Zaanen- straat. H. Chr. Nagtegaal-Dankloff, 75 j., Zuidpolderstraat. Ondertrouwd: Th. G. J. v. d. Meer en Chr. M. C. Fris. T. Baas en J. M. Groenenstein. E. B. L. Hoogerbeets en W. C. Graaff. H. A. A. F. Rieden en J. M. Wagener. A. G. van Leenhoff en M. D. ten Have. Getrouwd: H. J. Weustink en H. C. Philips. W". R. P. Niemann en M. L. Odenthal. E Verwer en J. E. M. Timmerman. L. de Graaf en C. Steenkist. A. Overzet en D. H. Aalbers. J. Prakken en W. Polderman. O. H. van Wijk en J. E. Kruijer. H. H. Gijzeis en A. C. Cammenga. IJMUIDEN, 29 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 80 -98 cent per kg. Griet 16.0028 per 50 kg. TonS 1 251 75 per kg. Zetschol 24.00—26, kleine Schol 7.0023, Schar 3.10—8.50, Tongschar 31.00 per o0 kg. Vleet 0.501.90 per stuk. Groote Schelvisch 22 0028, middel Schelvisch 23.0025, kl. midd. Schelvisch 13.00—18, kleine Schelvisch 4.70— 11.50 per 50 kg. Kabeljauw 30.0070 per 125 kg. Gallen 4.6012.50 per 50 kg. Heilbot 1.10 per kg. Wijting 2 704.60 per 50 kg. Koolvisch 3540 cent per stuk. Makreel 9.50—13.50 per 50 kg. Ver- sche Haring 2.90—4.60 per kist. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Amstelstroom 90 manden 1530.Geziena Ca- tharina 115 manden 1570En Avant IJm. 425 manden 2600.Norma Maria 420 manden 3330.Timor 390 manden 2530.Sumatra 395 manden 3050.Maria v. Hattum 900 manden 3070.—. LOGGERS K.W. 78 1100.—. KOTTERS E 404 1470.E 38 370. LOGGER MET HARING K.W. 69 450.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrijdag 30 Juli. Vloed: 7.20 vjxi. en 7.56 n.m. Gebouw St. Bavo. 7 uur Vacantie-bonnen Bouwvakbond. 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandel; R. K. Bevolkingsbureau; Bestuur R.K. Volksbond; bestuur Postpersoneel; be stuur Herwonnen Levenskracht; Ledenverga dering Vischcollege „De Forel". Frans Halsmuseum. Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier. Klein Heiligland, Tentoonstelling 106 uur. Kunsthandel J. H. Boïs, Kruisweg 68, Ten toonstelling, 9—5 uur. Frans Halstheater. „Het groene licht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater. Charlie Chan in het circus en „De dolle erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. Palace Filmac, 115 uur. „Sing, baby, sing", 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater. „Jenny", 2.30, 7 en 9.1? uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 24 tot en met 30 Juli waargenomen door P. van Rijn Kl. Houtweg 15, fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34 en Schoterbosch- apotheek, Soendaplein 28. Gebouw St. Bavo. 8 uur R.K. Bevolkingsbu reau; 9 uur bestuur R.K. Kappersbond. Raadzaal Prinsenhof. Tentoonstelling padvin derij van 25 uur. Frans Halsmuseum. Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling, 11—4 uur. Kunsthandel J. R. Bier. Klein Heiligland, Tentoonstelling 106 uur. Kunsthandel J. H. Bois, Kruisweg 68, Ten toonstelling, 95 uur. Rembrandt Theater. Padvindersfilm „The Gang Show" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. Elephant Boy, 7 en 9.15 uur. Filmac van 115 uur. Luxor theater: „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Toendra" Alaskafilm. 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Grachv 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. In Heemstede is een op neutralen grondslag staande arbeiderswoningbouwvereeniging opge richt genaamd „Arbeidersbouwvereeniging Beter Wonen." Op 8 Augustus zal de heer W. v. d. Veldt, fitter bij de Gemeente-Waterleiding van Haarlem, zijn 25-jarig jubileum als gemeente-ambtenaar vie ren. Na overleg met de Contact-commissie uit den plaatselijken middenstand is in de gemeente Velsen overeenstemming bereikt inzake de le vering der benoodigde goederen, kleeding, dek king en schoeisel, aan werkloozen. Voor het examen handelskennis slaagde de heer W. Romein te Haarlem. De heer L. uit Haarlem was met zijn kinderen in het Bloemendaalsche Bosch aan het spelen, waarbij hy zoo leelijk kwam te vallen, dat zijn linker-enkel uit de kom schoot en zijn linker kuitbeen brak. Hij werd door dr. Westenburg behandeld en daarna ter verpleging in de Ma- riastichting opgenomen. Te Vlissingen arriveerde een gezelschap van 33 Amerikaansche schooljongens, onder leiding van mr. Gardner, hoofd van een school te New- York. Zy zullen een fietstocht door ons land maken en daarbij ook Haarlem bezoeken. De Katholieke Illustratie van deze week mum uit door de behandeling van verschillende ac- tueele gebeurtenissen. De Jamboree: hierover weet de redactie haar lezers een interessante- bijzonderheid mede te deelen door hen in te lichten over de z.g. „handicapped scouts", in valide jongens, die, zy het op hun manier, wel degelijk aan het spel van verkennen kunnen deelnemen. Tal van aardige foto's verluchten dit artikel, waaruit blijkt, dat deze padvinders, aan wie „bijzondere eischen" worden gestelde ook met hart en ziel de Jamboree zullen mee maken. De expositie te Parijs: Sepp Schüler behandelt in een bijdrage de Christeiyke kunst' der missielanden, zooals zy tentoongesteld isi in een gedeelte van het Pauselijk Paviljoen op( de Parijsche Wereldtentoonstelling. China-Ja-_ pan: voor in deze aflevering van de K.I. vindt^ men een vlot en leerzaam artikel over de po-" sitie, welke de Mikado, of liever de Tenno (Kei-' zer) Hiro Hito bü zijn volk bekleedt; achter in het nummer geven een viertal suggestieve fo to's een treffend beeld van de dreiging, die mo menteel in het Verre Oosten heerscht. Vermei-' den wy nog uit den ryken inhoud van het' weekblad een interessante reportage, welke de- middenpagina's vult, over Mexicaansche hard-, loopers. Verder ontbreken niet het geestelijk hoekje, de wijsheid van den weerkundige, de actueele en de sportpagina's, de rubrieken voor de vrouw en het aardige rubriekje van de hel-- llge der week, telkens weerkomende lezens waardigheden, die juist op de K.I. het stempel» van een gezinsblad drukken. De jeugd heeft zyn eigen krant in Okki en de Narrenkap is een vroolijke K. I. op zich zelf, eveneens vol verscheidenheid. Zoowel in het hoofdblad als in de bijvoegsels zijn ook deze week de verha len wederom met zorg behandeld. De Ideeën- centrale is een leuk gevonden ontspannings- verhaal van L. Melissant. Het Meisje van vroe ger is meer een gevoelige vertelling, geschre-; ven door Douglas Newton en Een Klaverblaad-' je is een raak getypeerd en malsch verteld ge-, val uit het zwerversleven, van een Nederland sche novelle van Lambert Melissen, met zwarte en gekleurde platen geïllustreerd door Herman Moerkerk, wat deze vertelling ook wel waard is. Alles met elkaar een aflevering, die in elk huisgezin wat kleur en fleur geeft aan de week, aan den weekschen zomeravond of straks aan den Zondag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5