Nieuw front in Noord-China bij Tientsin Aanval der rechtschen bij Madrid mislukt De voorstellen van Londen Het prinselijk jacht Het nieuws van heden Japanners bombardeeren strategische punten Bezoek van Eden aan Mussolini? De regeeringslinies hielden stand DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS fcUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 30 JULI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 20687 De Chineesche commandant ver klaart met Tientsin te zullen leven of sterven De Chineesche troepen teruggeslagen Consuls protesteeren De vijftien belangrijkste antwoor den, waaronder ook het Rus sische, overhandigd Moskou maakt twee reserves Het Duitsche en Italiaansche antwoord henen Het Weer Welingelichte kringen willen de geruchten bevestigen noch ontkennen Twee Italiaansche deserteurs zijn over de grens naar Frankrijk gevlucht De onbekende duikboot weer aan het werk Auto-da-fete Bilbao Patriarch Warnava begraven Plechtigheden droegen 't karakter van een demonstratie Betooging uiteengejaagd Een sprong van bijna tienduizend meter Valscherm-record van een Russisch officier Overdracht aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard op 28 Augustus Vlootrevue op het Buiten-IJ Britsche ministerraad by een Bespreking over bijdrage aan luchtafweermaatregelen De bewapening ter zee Verdrag van Londen treedt in werking Een mynongeluk in Frankrijk Overmoed O, die sprankelende overmoed der jeugd! Henry Ford 74 jaar Vooruitstrevende verklaringen van den auto-koning Magda de Fontanges veroordeeld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TIENTSIN, 29 Juli (Havas) Het bom bardement van Chineesche gebouwen op alle strategische punten door een twintigtal Japansche vliegtuigen duurt voort. Het aantal branden neemt toe, terwijl men het geluid van ontploffingen tusschen het gedonder der Chineesche mortieren en het geweervuur door hoort. Men gelooft, dat er vele slachtoffers onder de Chineesche burgerij van Tientsin gevallen zijn. De Japansche generale staf heeft doen weten, dat het bombardement is gericht op plaatsen, Waar zich anti-Japansche elementen, hetzij burgers of militairen, bevinden. Deze elementen aldus de staf moeten verwijderd worden om het Chineesche offensief tegen Tientsin te breken. Het spoorwegverkeer is overal gestremd. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat het 29ste leger in de buurt van de Universiteit Nan- kai versterkt is. Aan de grens der Japansche concessie is het tot een treffen gekomen. Terwijl de toestand voor de Chineezen aan het front bij Peiping ernstiger is geworden, doordat, naar gemeld wordt, Chineesche militie troepen afvallig zijn geworden en door het ver trek van Soeng, heeft zich in den afgeloopen nacht een nieuw front gevormd, dat van Tient sin, dat de Japansche troepen en de Japansche concessie ernstig bedreigt, en ook gevaar ople vert voor de buitenlandsche concessies. Volgens Chineesche mededeelingen zijn de nachtelijke gevechten ontbrand, toen de Ja panners de Chineesche verdedigingswerken aanvielen. De commandant der Chineesche politie te Tientsin heeft een manifest gepu bliceerd, waarin hij verklaart „met Tientsin te zullen leven of sterven." Bij het krieken van den dag zijn ook de bui tenlandsche concessies, waar het gisteren nog rustig was, op voet van oorlog gebracht; zij worden bewaakt door de troepen der verschil lende mogendheden. De buitenlandsche consuls te Tientsin heb ben een gemeenschappelijk protest ingediend by de Japansche autoriteiten tegen het bom bardement van Tientsin. De onder-comman dant van de Japansche troepen, luitenant-ge neraal Kazoeki, heeft dit protest evenwel ver worpen, op grond van het feit, dat de aanval van de Chineesche troepen niet alleen een schending is van de boxer-overeenkomst van 1901, doch ook het leven van de bewoners van de Japansche concessie bedreigt. In Japansche kringen verklaart men, dat Wangping genomen is. Ook beweert men, dat alle Chineesche strijdkrachten ten Noord-Westen van Peiping over de Joeng- toeng teruggeworpen zijn. Uit Pauting wordt vernomen, dat generaal Soeng Tsje Joean heden een langdurig onder houd heeft gehad met den commandant van het 26ste Chineesche leger, Soeng Lien Tsjoeng. over het voortzetten van den tegenstand tegen de Japanners. De besluiten, welke genomen zijn, werden aan de militaire autoriteiten van Nanking medegedeeld. Volgens een bericht uit Tientsin bombardee ren de Japansche kanonneerbooten in de ha ven van Takoe nog steeds de Zuidelijke mon ding van de Haiso. Uit Paotingfoe wordt ge meld, dat Japansche escadrilles verscheidene malen boven den spoorweg PeipingHankau hebben gevlogen, en op een trein bommen heb ben laten vallen, die niet ontploften. De commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, vice-admiraal Ha- segawa, heeft heden door middel van den Japanschen vlootattaché te Nanking, kapi tein Honda, het Chineesche ministerie van Marine gewaarschuwd tegen de groeiende anti-Japansche actie in Zuid- en Midden- China. De Japansche vice-admiraal verklaar de te vreezen, dat de toestand hier even ernstig zal worden als in Noord-China, wan neer geen maatregelen worden genomen. In het parlement heeft Hirota, de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, verklaard niet te gelooven, dat een derde mogendheid haar bemiddeling in het JapanschChineesche conflict zal aanbieden. In ieder geval zou de Japansche regeering een dergelijk aanbod af wijzen. Zoowel het Japansche Huis van Afgevaardig den als het Hoogerhuis heeft de aanvullende begrooting van 97 millioen Yen voor de expedi tie naar Noord-China goedgekeurd. Indien de gebeurtenissen in China het noo- dig maken, zal nog een nieuwe aanvullende be grooting worden ingediend. Volgens een ambtenaar van de Japansche ambassade te Washington heeft de ambassadeur de Amerikaansche regeering de verzekering ge geven, dat de Japansche troepen niet zouden oprukken voorbij een lijn, ongeveer 32 K.M. ten Zuiden van den spoorweg PeipingTientsin, mits de Chineesche troepen de Japanners niet langer bedreigen. De voorzitter van het Chineesche rijksbureau voor wetgeving, Soen Po, heeft heden aan ver tegenwoordigers van de pers verklaard, dat Sovjet-Rusland de eenige mogelijke vriend van China is. China moet volgens hem met de Sov jetunie een verdrag sluiten. Ten aanzien van deze verklaring van Soen Fo wordt in Chineesche politieke kringen ver klaard, dat deze opvatting slechts gedeeltelijk overeenstemt met de meening van de regeering in haar geheel. LONDEN, 29 Juli. (Reuter). Vernomen wordt, dat thans een vijftiental, waaronder de voornaamste, mogendheden haar ant woord op de Britsche voorstellen betreffen de de niet-inmenging in Spanje hebben overhandigd. Het Russische antwoord hoewel het den inhoud der Britsche voor stellen aanvaardt bevat twee belang rijke reserves. Ten aanzien van het terugtrekken der vrij willigers dringt de Russische regeering er op aan, dat de Marokkaansche troepen, die Franco helpen, ook in de klasse der vrijwilligers ge rangschikt worden. In de tweede plaats weigert de Russische re geering op dit oogenblik de rechten van oor logvoerenden toe te kennen, omdat daardoor de grondgedachte der niet-inmengings-politiek omvergeworpen zou worden. Wanneer alle vrij willigers zullen zijn teruggetrokken, zal een hieeuwe toestand ontstaan zijn, en dan is de Russische regeering bereid haar houding op hieuw te bepalen. In den namiddag werd nog slechts op dé antwoorden van enkele kleine mogendheden gewacht. LONDEN, 29 Juli. (D.N.B.) Naar van welinge lichte Duitsche zijde verluidt, tracht het Duit sche antwoord op het laatste verzoek van de Rietinmengingscommissie een standpunt aan te geven ten opzichte van de afzonderlijke punten Van het Engelsdre compromisplan. Het is in den löop van den morgen overhandigd aan Lord Plymouth, den voorzitter van de Nietinmengings- commissie. Naar verluidt is het Duitsche ant woord „op alle essentieele punten" toestemmend Behouden. Ook het Italiaansche antwoord, dat heden morgen eveneens overhandigd is, is hoofdzake- Hik toestemmend. De diplomatieke correspon- op den Grebbebera S VERWACHTING: Zwakke Noordelijke tot Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, M weinig of geen regen, iets warmer in het H Zuiden, in het Noorden weinig verande- Ëj ring in temperatuur. E VERDERE VOORUITZICHTEN: Afne- mende bewolking en iets warmer. dent van de „Evening Standard" beweert te weten, dat de Italiaansche nota twintigmaal „ja" zegt, voor elke paragraaf van het Brit sche plan. Het antwoord bevat echter een op merkelijke beperking, die betrekking heeft op het in het Engelsche plan voorgestelde verband tusschen het terugtrekken der vrijwilligers en het toekennen van belligerentenrechten. De Ita liaansche regeering zegt daarbü, dat zij zich verlaat op de Engelsche regeering als bemidde laarster, om van Valencia en Franco hun mee ning en uiteindelijke toestemming te krijgen over een tot stand te komen overeenkomst, be treffende de uitvoering van dit deel van de Engelsche voorstellen. LONDEN, 29 Juli. (Havas). In welinge lichte kringen te Londen verklaart men de geruchten, volgens welke Eden mogelijk een reis naar Rome zou ondernemen om een bezoek aan Mussolini te brengen, noch te kunnen tegenspreken noch te bevestigen. Volgens een ander, eveneens onbevestigd be richt zou het niet uitgesloten zijn, dat Grandi nogmaals een bezoek aan Chamberlain brengt alvorens naar Rome te vertrekken. De nieuwste aanwinst van het Amerikaansche leger is deze gemotoriseerde ballon, die voor het controleeren van het artillerie-vuur uitnemende diensten kan doen MADRID, 29 Juli. (Havas.) De troepen van Franco hebben vanochtend verscheide ne aanvallen op de stellingen der regee- ringstroepen ten Zuiden van Villanueva de la Canada gedaan. Deze aanvallen strand den op de verdedigingslinies, die zeer sterk zijn. De luchtmacht der rechtschen heeft de stellingen der regeeringstroepen lang durig gebombardeerd, doch geen aanzien lijke schade veroorzaakt. Een vijandelijke poging, binnen te dringen in de linies der regeeringstroepen in den sector Tiemble in Avila mislukte. In den sector ten Zuiden van den Taag verzamelen de regeerings troepen oorlogstuig, dat door den vijand is achtergelaten. De rechtschen hebben bij de bezetting van den commandopost der regeeringstroepen in Casas Rojas aan het front voor Madrid de hand kunnen leggen op een aantal documen ten, waaronder zich een verdedigingsplan van Madrid bevond. Op den eersten Augustus, het feest van St. Ignatius, den stichter der Jezuïeten-orde, zal te Bilbao een plechtig „auto-da-fe" worden ge houden, waarbij in tegenwoordigheid van de autoriteiten en de geestelijkheid de in Bilbao gevonden vlaggen, kenteekenen, kranten en boeken, die geacht worden de linksche regee ring te vertegenwoordigen, verbrand zullen worden. Dergelijke gebeurtenissen zullen in an dere steden en dorpen van Biscaye gehouden worden. Men heeft de bevolking uitgenoodigd alle marxistische litteratuur en andere voorwerpen uit te leveren als „wijgeschenk van het Spaan- sche volk aan het nationale Spanje, dat op 18 Juli 1936 opgestaan is." Drie Spaansche vrachtschepen, die van Marseille naar Spanje vertrokken waren, zijn in volle zee, ter hoogte van Port Crau du Roi, door een duikboot van onbekende Op de komende Radio-tentoonstelling te Berlijn zal o.m. bovenstaand snufje te bewonderen zijn, dat voor de repor tage uitnemende diensten kan doen. Deze verplaatsbare camera maakt het den verslaggever n.l. mogelijk de gebeur tenissen op grooten afstand nauwkeurig te volgen nationaliteit aangevallen. Eén der schepen werd tot zinken gebracht, de beide andere konden zich bji de haven in veiligheid stellen. Drie vreemdelingen, die een poging deden om, zonder te voldoen aan de eischen der controle op de niet-inmenging, de grens naar Spanje te passeeren, zijn nabij Hendaye door de Fransche gendarmerie gearresteerd. Voorts zijn twee Italiaansche soldaten, Costantino Fa- rijs en Enrico Molinaro, er in geslaagd over de bergen te deserteeren en de Fransche grens te bereiken. Zij zijn naar den politiepost in Hendaye overgebracht. Farijs verklaarde vrij willig gestreden te hebben aan de fronten van Guadalajara, Bilbao en Santander. Molinaro zeide in dienst te zijn genomen voor Abessinië. Zijn aankomst in Spanje bracht hem, zoo zei- de hij, een dusdanige teleurstelling, dat hij protesteerde. Hij werd toen voor den krijgsraad gebracht en veroordeeld tot verscheidene jaren gevangenisstraf. Beiden verklaarden tenslotte te hebben besloten te deserteeren wegens de ondergane slechte behandeling. v Naar verluidt, heeft de Zwitsersche Federale Raad besloten den vroegeren secretaris van de Spaansche legatie te Bern, Toca, te erkennen als officieel vertegenwoordiger van Franco in Zwitserland. De regeering te Burgos heeft van haar kant in haar gebied vier Zwitsersche consuls erkend. BELGRADO, 29 Juli. (Havas). In ver band met de uitvaartplechtigheden van den orthodoxen patriarch van Joego-Slavië wa ren alle winkels en kantoren te Belgrado gesloten. Geen enkel lid van de regeering heeft den dienst bijgewoond. Nadat de kerkdienst geëindigd was, zette de stoet zich onder het luiden van alle kerkklok ken in beweging. Aan het hoofd van den rouw stoet liep een priester, die een standaard droeg, welke tijdens de botsingen van 19 Juli door gendarmes gescheurd was. Na een de tachement infanterie volgden vierhonderd priesters. Bij het voorbijtrekken van het stof felijk overschot wierp het volk zich weekla gend op de knieën. De stoet, die ongeveer anderhalf uur door de straten trok, werd ge vormd door 30.000 personen. Op het centrale plein der stad hield de burgemeester met een door tranen verstikte stem een toespraak, waarin hij uiting gaf aan zijn toewijding aan de orthodoxe kerk en Joego-Slavië. Een oogenblik kwam het tot een paniek, toen de menschen in de Koningsstraat plotse ling in alle richtingen uiteenstoven. De oor zaak scheen een misverstand tusschen gendar merie en enkele andere personen te zijn. De orde was spoedig hersteld, doch eenige men schen bleken lichte verwondingen te hebben opgeloopen. Nadat de stoet ontbonden was, tracht ten eenige honderden personen in het cen trum te betoogen; zij uitten kreten van vijandschap aan het adres van de regee ring en het concordaat met het Vaticaan. De politie joeg de bétoogers uiteen. LENINGRAD, 29 Juli (Havas). Luitenant Kailanof heeft een nieuw wereldrecord geves tigd door op 9800 meter hoogte met een val scherm uit een vliegtuig te springen. Hij kwam in 27 minuten behouden beneden. Kailanof was voorzien van een zuurstoftoestel. Een der chefs van den springer verklaarde, dat door deze verrichting bewezen is, dat men uit de stratosfeer met een valscherm kan af dalen. Een dergelijke sprong, aldus zeide hij, vereischt echter een groot lichamelijk weer standsvermogen en een grondige voorbereiding. Omtrent het gereed komen van het voor H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard als on derdeel van het nationale huwelijks geschenk gebouwde jacht ,,Piet Hein" vernemen wij thans, dat de overdracht van het schip aan het prinselijk paar zal geschieden Za terdag 28 Augustus. Zoodra het jacht 14 Augustus zal zijn te water gelaten, zal het voor den te houden technischen proeftocht in gereedheid worden gebracht. Deze proeftocht zal op diep water, waarschijnlijk in de buurt van het eiland Texel, worden gehouden. Wanneer deze proeftocht slaagt waaraan niet behoeft te worden getwijfeld, daar aan den bouw en de inrichting van het jacht de grootste zorg is besteed zal de „Piet Hein" gedurende de vaart door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksge schenk van den bouwer worden overgenomen. Vervolgens zal Zaterdag 28 Augustus de aan bieding aan het prinselijk paar geschieden. Het programma in voorloopigen vorm luidt als volgt: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen zich met gevolg te vier uur aes middags te Muiden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Het clagebjksch bestuur van het Algemeen Comité tot aanbieding van een Nationaal Hu welijksgeschenk zal de Prinses en den Prins aan boord ontvangen. Onmiddellijk daarna zal het jacht uit de haven van Muiden vertrekken. Buitengaats zullen de Prinses en de Prins het geheele schip bezichtigen. Hierop zal de officieele aanbie ding van het huwelijksgeschenk geschieden. Onmiddellijk na de overdracht, welke te on geveer kwart voor vijf in den namiddag is, zal het jacht bij den vuurtoren van het Buiten-IJ aankomen, alwaar aan de Prinses en den Prins, die zoo juist eigenaren van een jacht zijn ge worden, door de Nederlandsche watersportwe reld een grootsche hulde zal worden gebracht De Koninklijke verbonden Nederlandsche wa tersportverenigingen n.l. namen het initiatief tot het organiseeren van een revue van plei- ziervaartuigen. Honderden zeil- en motorjachten zullen gepavoiseerd ten anker liggen op het Buiten- IJ tusschen den vuurtoren en de Oranje sluizen om daar het prinselijk paar te be groeten. De „Piet Hein" zal eenige malen langs de revue der jachten varen en vervolgens schutten in de Oranjesluizen. Op het Binnen-IJ zal de wereld van roeiers het prinselijk paar begroeten. Het prinselijk jacht zal vervolgens varen naar de jachthaven van de Koninklijke Ne derlandsche zeil- en roeivereeniging, waar ge meerd zal worden en waar het permanent ligplaats krijgt. De overdrachtsplechtigheid van het natio naal geschenk zal per radio worden uitgezon den, terwijl ook van de reis, te beginnen te Muiden en van de vlootrevue een radio-repor tage zal worden gegeven. LONDEN, 29 Juli. (Havas.) Hedenmorgen is in Downingstreet wederom een ministerraad gehouden, ter afhandeling van de loopende za ken, vóór het parlement op reces gaat. De be sprekingen hadden voornamelijk betrekking op de bijdrage, die de regeering bereid is te geven aan de kosten van de iuchtafweermaatregelen, die door de plaatselijke autoriteiten moeten worden genomen. De Koning heeft Chamberlain op Bucking ham Palace ontvangen. LONDEN, 29 Juli (Reuter). De regeeringen van Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en Britsch-Indië hebben de ratificatie-oorkonden, betrekking hebbende op het verdrag van Londen tot beperking der be wapening ter zee, op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken gedeponeerd. Daar de Vereenigde Staten en Frankrijk dit reeds eerder gedaan hebben, is het verdrag thans van kracht geworden. METZ, 29 Juli (Havas). Terwijl arbeiders bezig waren met het blusschen van een begin van brand in een mijn te Petite Rosselle, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Veertien ar beiders werden gewond; een hunner is later overleden, De 15 belangrijkste antwoorden op de Britsche voorstellen inzake Spanje zijn thans binnenge komen. Rusland maakt twee reserves. Het gerucht gaat, dat Eden een bezoek zou brengen aan Mussolini. In Noord-China is een nieuw front ontstaan bü Tientsin, waar hevig gevochten wordt. Een aantal rechtsche aanvallen bij Madrid werden afgeslagen. De uitvaart van den patriarch van Joego-Slavië droeg het karakter van een demonstratie. By een mijnongeluk in Frankrijk kwam een arbeider om het leven, terwül dertien anderen gewond werden. Het verdrag van Londen inzake de bewapening ter zee is in werking getreden. De Fransche credicten voor openbare werken werden met bijna 2 milliard francs verminderd. Overdracht van het prinselijk jacht aan het Prinselijk Paar op Zaterdag 28 Augustus. Slachtoffers van de ramp der Flamingo geïden tificeerd. Mededeelingen over de legeroefeningen in September. Eduard van Beinum zal 22 October een concert in Warschau dirigeeren. Memorie van antwoord in zake de Grondwets herziening. Te 's-Hertogenbosch heeft de R.K. Vereenigtng van Toonkunstenaars haar jaarvergadering ge houden. New Yorksche Beurs: Opening prijshoudend, slot onregelmatig. Zij weet nog zoo weinig, en zij denkt, dat zij alles weet. Zij is nog veel te jong, om wijs te zijn, en zij denkt, dat zij de wijsheid in pacht heeft. Zij ziet met een bijna beminnelijke deernis op de ouderen neer, want zij denkt er niet aan tegen hen op te zien.... Erger u niet te zeer over zoovee' vrijmoedigheid. Zijn wij niet allen in meerdere, of mindere mate zóó geweest Laat de jeugd haar waan maar uit vieren. Spoedig, misschien zelfs te spoedig, komt ook voor haar de tijd, dat de overmoed ondergaat in twijfel, de twijfel in ontnuchtering, de ontnuch tering in een, niet zelden door bittere ervaring verkregen en gerijpten, ernst. Laat haar dus genieten van haar bruisenden overmoed, zoolang het kan en zoolang het geschiedt, zon der ongelukken aan te richten. En bedenk daarbij, dat zonder een zekeren overmoed ook veel goede dingen niet tot stand zouden komen. DETROIT, 29 Juli. (Havas.) Henry Ford is 74 jaar geworden. Hij heeft bij deze gelegen heid een verklaring aan de pers verstrekt, waarin hij o.m. zeide: „De tegenwoordige toe stand is bijzonder moeilijk. Dat is het gevolg van de achterliggende handelspolitiek en de vreemde handelsmethodes. Maar de uitbuiting van den arbeider zal tot leering strekken van het grootste deel der wereldbevolking, en ik ben slechts optimistisch ten aanzien van de toekomst van het volk. Dit zal het moede wor den onophoudelijk de dupe te zijn." PARIJS, 29 Juli (Havas). Magda de Fontan ges, die een aanslag op De Chambrun heeft gepleegd, is veroordeeld tot een jaar voor waardelijk en een boete van honderd francs. (No it. u u n vi'i'i 11111 n i n n n n i j Stand op Vrydag 1 uur v.m. 760 .Vorige stand 760.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1