SPORT EN WEDSTRIJDEN Laatste Nieuws Het doel bereikt! HET VERGAAN VAN DE FLAMINGO VRIJDAG 30 JULI 1937 Hoe is de verhouding K.N.V.B.-R.K.F. Ongewenschte toestanden in de Nederlandsche voetbalwereld HET F.I.F.A.-TOURNOOI IN 1938 Letland slaat Litauen met 42 AT H LET I EK HET 800 METER-RECORD VAN WOODRUFF Waarschijnlijk niet erkend CRICKET DE FLAMINGO'S IN ENGELAND Tweedaagsche wedstrijd tegen de Free Foresters VAN BAT EN BAL De competitie HONKBAL Het programma Haarlem 3 uit de derde klasse B KAMPIOENSCHAPPEN OP DE SINTELBAAN Wat zullen de dames-athleten presteer en? Internationale wedstrijd op het E. D. O.-terrein m m Op het strand te Zandvoort zijn Donderdagavond door de plaatselijke reddingsbrigade uitgebreide oefeningen gehouden in het redden van drenkelingen. Een kijkje tijdens de demonstraties WATERPOLO Het IJ wint met 4-2 van H. Z. en P. C. Eerste wedstrijd om het kampioen schap van Nederland DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB Om het dameskampioenschap 1937 Op de stadionbaan te Amsterdam zijn Donderdagavond de wedstrijden gehouden om het stayer-kampioenschap van Nederland. De kamvioen H. j. Snoek in de bloemen. Naast hem Piet van Kempen, die tweede werd Simultaan-tournée J. W. van Dartelen .THE YELLOW BLACK-BOYS' Oprichting Honkbalclub RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nog steeds komen blijken van deelneming binnen Prins Bernhard betuigt zijn deelneming UIT DE HOOFDSTAD POOLSCH TOERISTENSCHIP Morgennacht vertrekt de „Pilsudski" weer A.B.C.-Cabaret Door duizenden toegejuicht en met bloemen beladen, trekken de vierdaagsche-deelnemers Nijmegen binnen De belooning NIJMEGEN, Vrijdagmiddaj SALARISACTIE KATHOLIEK P. T. T.-PERSONEEL Gezinnen aan den rand van bestaansminimum Examens Hoofdakte Onder den titel „ongewenschte toestanden in de Nederlandsche voetbalwereld" heeft de Fe deratie van R. K. voetbalbonden een vlugschrift uitgegeven over de verhouding K. N. V. B.R. K. F. Het geheel ontbreken van contact tusschen deze organisaties heeft reeds dikwijls aanleiding gegeven tot wantoestanden, die niet uit den weg konden worden geruimd, daar de K. N. V. B. de laatste jaren doet, alsof er geen katholieke voetbalbeweging met een 50.000 leden bestaat. Bfj herhaling bleek, aldus de inleiding van bovengenoemd „witboek", dat zoowel in de krin gen van de leden der neutrale voetbal-organi saties, als onder de leden der katholieke voetbal beweging zelve, wanbegrippen en onkunde heer- schen nopens de verhouding „K. N. V. B."„R. K. F." De „R. K. F." (Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland) is, zooals bekend geacht mag worden, de centrale der katholieke voetbalorganisatie in Nederland." Aangezien de ontwikkeling van de voetbalbe weging in het algemeen en het scheppen van gezonde toestanden in die beweging in het bij zonder, door den huidigen gang van zaken in gevaar worden gebracht, leek het aan het be stuur der „R. K. F." gewenscht een historisch overzicht te geven over de verhouding tusschen de twee voornaamste voetbalorganisaties in Ne derland, het aan den lezer overlatend zijn con clusies te trekken aan de hand van de hem ter kennis gekomen feiten. Wij mogen ongetwijfeld spreken over de twee voornaamste organisaties, want wanneer wij, aldus de inleiding van 't „witboek", eenerzijds constateeren, dat de „K. N. V. B." direct en indirect 129.628 leden onder zijn rechtsmacht telt, dan kan anderzijds gememoreerd worden, dat de „R. K. F." 47.049 leden registreerde. Er is geen enkele andere landelijke organisatie op voetbalgebied, welke een dergelijk ledental ook maar bij benadering bereikt. Het ligt niet in de bedoeling, aldus lezen wij verder, een pleidooi te houden voor het be staansrecht van de R.K. Voetbalbeweging. Dit bestaansrecht is reeds eerder in brochures, wel ke bij het secretariaat der R. K. F. verkrijgbaar zijn, voldoende aangetoond. Het gaat er in dit geval alleen om aan te toonen, dat de ka tholieke voetbalbeweging alles in het werk heeft gesteld, voor zoover zulks mogelijk was, om de orde in het Nederlandsche voetbal te handha ven, en voorts om, met behoud van ieders zelf standigheid, een eenheid te vormen tegenover alle elementen, die krachtens hun mentaliteit en gedrag noch op het voetbalveld, noch in de voetbalbeweging thuis behooren. Nu deze pogingen gefaald hebben, wenscht de „R. K. F." tegenover de geheele voetbalmaat schappij door dit historisch overzicht te be wijzen, dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de wanorde, welke, voor ieder maar al te duidelijk waarneembaar, bestaat; een wanorde, welke de rechtsmacht van beide organisaties aanzienlijk beknot en bovendien straffen en overschrijvingsbepalingen gedeelte lijk waardeloos maakt. Het goed gedocumenteerde boekje publiceert tal van brieven, in den loop der jaren tusschen beide organisaties gewisseld. Het verdient een ruime verspreiding, en vooral ook in het neu trale kamp, waar men door eenzijdige voorlich ting geen oordeel kan vormen, kan deze publi catie verhelderend werken. Terwijl in de meeste landen de voetbalsport van een welverdiende rust geniet, is Donderdag te Riga als voorwedstrijd voor het wereldkam pioenschap de landenontmoeting Letland—Li tauen gespeeld. Letland won verdiend met 42, nadat de rust met een 10 voorsprong was in gegaan. Het derde land in deze groep, Oosten rijk is nu de volgende tegenstander van de Let ten. Het fantastische „wereldrecord" dat John Woodruff op 17 Juli jj. tijdens de Pan-Ameri- kaansche spelen te Dallas over de 800 meter met een tijd van 1 min. 47.8 sec. heeft geves tigd, zal zeer waarschijnlijk niet als wereldre cord worden erkend. Men heeft namelijk de baan nagemeten en daarbij bleek het, dat er bijna 2 meter aan de 800 meter ontbraken. De aanvrage om erkenning als wereldrecord is daarom ook nog niet door de Vereenigde Sta ten verzonden. Elroy Robinson zal nu wel wereldrecordhou der op dezen afstand worden. Hij liep op 12 Juli te New York de 800 meter in 1 min. 49.6 verspringen haar titel verdedigen, waarin zij ongetwijfeld zal slagen. Voor de tweede plaats komt allereerst mej. Doorgeest in aanmerking, maar de kans op verrassingenis hier allerminst uitgesloten, want er zijn verschillende goede jonge krachten, die op dit nummer hun geluk zullen beproeven. Bij het hoogspringen kan men een open strijd tegemoet zien tusschen mej. Koen, mej. Koop man en mej. van Balen Blanken, die ieder dit seizoen reeds 1.55 meter hebben gesprongen. Allicht brengen zij het door onderlinge concur rentie nu tot 1.60 meter. Bij het speerwerpen, discuswerpen en kogel- stooten zijn tenslotte resp. de dames de Koek, Niessink en Koopman de ernstigste gegadigden voor den titel. T% toer van de Flamingo's wordt besloten met een tweedaagschen wedstrijd tegen de Free Foresters te Byfleet. De Free Foresters, die dit maal met een niet al te sterk team uitkwamen, batten eerst en verloren Farmiloe voor 1 run met de score op 6 door een slipcatch van V. Baasbank op Bakker. Wetherley scoorde zeer snel en ging op 52 voor 43 run out. Na 'n stand van 47 runs voor het derde wicket tusschen White en Chépman vielen de wickets regelmatig. De innings sloot op 181 door voortreffelijk bowlen van Max Jansen, die 6—55 nam, v. d. Togt 2—39, Bakker 137. De Flamingo's waren Prins (13), van Baas- bank (7) en v. d. Togt (10) voor 31 runs kwijt op het bowlen van Hill en Lee. Van Manen (37) en Jansen scoorden daarna 89 runs voor het 4de wicket. Van Manen wordt dan door den slowbowler Balance gebowld. Van Oven, v. d. Bosch en Bakker scoren samen 7 runs en het wordt 1397. Jansen krijgt dan steun van zijn clubgenoot den P.W.-er Stroink, die uitstekend staat te batten en de 200 gaan zelfs op nadat het totaal der Free Foresters gepasseerd is ge worden. Op het eind van den eersten dag heeft Jansen een voortreffelijke 86 not out gescoord en Stroink 41 not out. Totaal 2087. Een uit stekende dag voor Max Jansen. Vorige week is het eerste klasse programma, dat gelukkig niet zeer uitgebreid was, zoo goed als verregend. Voor Zondag as. staan drie eerste klasse wedstrijden op het programma. Te 's Gravenhage speelt H.C.C. I tegen Rood en Wit. Bij den laatsten wedstrijd tusschen dit tweetal te Haarlem was het krachtsverschil niet bijzonder groot. Geheel kansloos zijn onze stad- genooten niet. Rood en Wit kan nog^zeer goed een paar punten gebruiken, daar de Span- jaardslaanbewoners door de successen van Haarlem danig in de verdrukking zijn geraakt. V.O.C. ontvangt bezoek van H.C.C. II. De Rotterdammers kunnen er zich op beroemen het leidende V.R.A. nog steeds concurrentie aan te doen. Hierin zal na Zondag wel geen wijzi ging komen. Te Schiedam treffen H.D.V.S. en V.V.V. elkaar. Twee ploegen van ongeveer gelijke kracht naar onze meening. H.D.V.S. verkeert ook nog eenigszins in moeilijkheden en zal wel trachten zich ten koste van V.V.V. hieruit te werken. Het programma vermeldt de volgende wed strijden: Zaterdag: Eerste klasse: Ajax 1ED.O. 1. Tweede klasse: The Catchers 1H.H.C. 2. Juniores: Schoten aE.D.O. a. Zondag: Eerste klasse: Haarlem 1Blauw-Wït 1; H.H.C. 1—Quick 1. Tweede klasse: DE.V. 1—A.F.C. 1; E.D.O. 2 Haarlem 2. Derde klasse: T.H.B. 1—R.C.H. 4; T.H.B. 2— E.D.O. 3. Naar wij vernemen heeft het bestuur der S. C. „Haarlem" haar derde negental uit de competitie teruggetrokken. Alle wedstrijden van Haarlem 3 komen dus nu te vervallen. Zooals men weet, worden Zaterdag en Zon dag op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam de nationale athletiekkampioen- schappen gehouden. Van de verschillende nummers voor de heeren en de kansen der athleten hebben wjj dezer dagen reeds een en ander medegedeeld. Wat de damesnummers betreft, kan met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat mej Koen tweevoudig kampioene wordt op de 100 en 200 meter, waarbij er kans is, dat het record op de 200 meter wordt verbeterd. De tweede plaats op de 100 meter zal voor mej. Weinholds zijn, hoewel het ook heel goed mogelijk is, dat de kampioene van het vorig jaar, mej. Koning weer een belangrijke rol zal spelen. Zij heeft echter dit jaar practisch nog niet aan wed strijden deelgenomen. De tweede plaats op de 200 meter zal vermoedelijk aan mej. Voorsmit ten deel vallen. Op de 80 meter horden zal men getuige kun nen zijn van een feilen strijd om de eerste plaats tusschen de dames ter Braake en Door geest, terwijl de derde plaats mogelijk voor mej. van Balen Blanken is. De Nederlandsche recordhoudster, mej, Jutte- Briejer, een athlete, die nu reeds twaalf en een half jaar op wedstrijden uitkomt, moet bij het Zondag a.s. te half drie wordt op het terrein van E.D.O. een wedstrijd gespeeld tusschen een Amerikaanse!) en een Nederlandsch negen tal. Eerstgenoemde ploeg speelt onder den naam van Empire State. Voor een vrij talrijk publiek is Donderdag avond in het Sportfondsenbad te Amsterdam de eerste waterpolowedstrijd om het kampioen schap van Nederland tusschen Het IJ en H. Z. en F. C. gespeeld. Na een spannenden strijd slaagden de Am sterdammers er in een 42-overwinning te be vechten, nadat met de rust de stand nog gelijk (11) was geweest. Onder leiding van scheidsrechter Braam kwa men de volgende zeventallen in het water: Het IJ:' Doel: Paerl. Achter: Van Heeteren, Koehler en Van Oos- trom Soede. Voor: Maier, Van Aelst en Van den Bosch. H. Z. en P. C.: Doel: Rijpstra. Achter: R. Herklots, Sirks en R. den Hamer. Voor: H. den Hamer, Stam en H. Herklots. Deze eerste wedstrijd tusschen de twee beste Nederlandsche zeventallen is er "een van hoog gehalte geweest. Er zat van het begin tot het einde een vaart in het spel, zooals men dat niet veel ziet. Technisch stond het snel niet op een bijzonder hoog peil, al waren er ook fraaie individueele staaltjes te zien. Beide par tijen ontliepen elkaar niet veel, het Ij was iets sneller en had zeven spelers, die het spel door en door kenden. De Hagenaars schoten minder goed en lieten over het algemeen te doorzichtig spel zien, waardoor de Amsterdam mers vaak gemakkelijker werk hadden dan hun tegenstanders. H. Z. en P. C. had in Stam en R. den Hamer de beste spelers, terwijl ook H. Herklots soms zeer gevaarlijk was. Stam had het met Koehler als bewaker echter verre vtn gemakkelijk. Voortdurend waren beide spelers in een vinnig duel gewikkeld, waaruit de IJ- man bijna steeds als Overwinnaar te voorschijn kwam. Koehler heeft hierdoor veel bijgedragen tot de overwinning. Van Oostrom Soede was zeer gevaarlijk, even als Van Heeteren, terwijl in de voorhoede Mai er en Van Aelst het meeste werk verzetten en vaak op uitnemende wijze. Na ruim vijf minuten deed Maier den IJ- aanhang juichen, toen hij uit vrije positie met een uitstekend schot Rijpstra wist te passee- ren (10). De Hagenaars speelden evenwel enthousiast door en toen Stam den bal van verre kreeg toegespeeld, wipte hij dezen eerst weergaloos handig op zijn rechterhand om daarna achter waarts volkomen onhoudbaar gelijk te maken (I—1). Na de rust veranderde 't spelbeeld niet veel. Het IJ was inderdaad iets sterker en toen Van Oostrom Soede het gladde leer van ver naar Van Aelst wierp, wist de IJ-midvoor buiten gewoon handig zijn club den verdienden voor sprong te geven (2—1). H. Z. en P. C. zakte toen iets af. Het IJ kreeg de overhand. Maier kreeg achter elkaar eenige vrije kansen, maar hij wist er niet van te profiteeren. Aan den anderen kant van het bassin speelden Koehler en Stam zeer zwaar, maar beiden konden er tegen en Koehler moest zijn tegenstander wel fel bewaken. Want nauwelijks zag Stam kans zich even vrij te werken, of hij kreeg den bal en dan was hij uiterst gevaarlijk. Dit beween hij, toen hij een verren bal opving en ineens achter Paerl deponeerde. Weer' was de stand gelijk (2—2). Dadelijk daarop echter zette het IJ een hevig offensief in. Bliksemsnel zwom Van Oostrom Soede op en met een schot in den uitersten hoek gaf hij zijn vereeniging wederom de lei ding (3—2). Het Haagsche zevental vocht verwoed om de nederlaag te ontgaan, maar toen Van Aelst even voor het einde zijn hard schot via de handen van Rijpstra in een doelpunt omgezet zag, was het lot beslist. De heer Braam, die de teugels zeer strak hield, floot een halve minuut later voor de laatste maal. Een bewijs voor het faire spel en de goede verstandhouding was wel, dat geen enkele speler uit het water werd gestuurd. Woensdag a.s. zal in „de Regentes" te Den Haag de return-wedstrijd worden gespeeld. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat het tournooi om het dameskampioenschap 1937 der Haarlemsche Damclub, georganiseerd ter ge legenheid van het dertig-jarig bestaan dezer vereeniging, op Maandagavond 9 Augustus a.s. in „Het Hof van Holland" te Haarlem zal aan vangen. Voor dit tournooi zijn verscheidene fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Inschrijvingen worden ingewacht tot en met Maandagavond 2 Augustus a.s. bij den lsten se cretaris der Haarlemsche Damclub, den heer P. H. Meure, Overtonweg 20 te Haarlem-N. De heer J. W. van Dartelen uit Heemstede (lste voorzitter der Haarlemsche Damclub) zal vanaf 9 tot en met 22 Augustus a.s. een simul- taantournée door ons land en Noord-België maken. Het programma voor deze tournée luidt als volgt: 9 Augustus a.s. te Leeuwarden (Chr. Dam- vereeniging „Gezellig Samenzijn") 10 Augustus a.s. te Leeuwarden (Damclub „Leeuwarden") 11 Augustus a.s. te Steenwijk (Damclub „Steen- wijk") 12 Augustus a.s. te Apeldoorn (voor de lezers der Nieuwe Apeldoornsche Courant) 13 Augustus a.s. te Bennekom (voor de Benne- komsche Damvereeniging) 14 Augustus a.s. te Helmond (Damclub Vriendenschaar") 15 Aug. a.s. te Hoens'oroek (Damvereen. „Ons Genoegen" 16 Augustus a.s. te Beek (L.) (Damvereeniging „De Denkers") waarschijnlijk 17 Augustus a.s. te Maastricht (voor de Maastrichtsche vereeni- gingen) van 18 tot en met 21 Augustus a.s. waarschijnlijk te Luik, Verviers enz. en op 22 Augustus a.s. te Venlo voor den Noord-Limburg- schen Dambond. Door den Nederlandschen Dambond werd een fraaie beker beschikbaar gesteld, welke gewon nen zal worden door de vereeniging welke in deze tournée 't beste resultaat tegen den heer van Dartelen zal behalen. In verband met de groote belangstelling, welke er voor deze zomersport bestaat, zullen de geel zwarten thans ook honkbal gaan beoefenen. Op een binnenkort te houden vergadering zullen nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Voorloopig zal er op Dinsdagavond geoefend worden, terwijl het in de bedoeling ligt het vol gend jaar met eenige negentallen aan de com petitie deel te nemen. De datum der trekking van de loterij, welke zou plaats hebben op 15 Juli, is met toestem ming van B. en W. van Haarlem uitgesteld tot Zaterdag 29 October a.s. Het secretariaat van T. Y. B. B. is zooals men weet gevestigd Zaanenlaan 107. ÏJMUIDEN, 30 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 0.941.10, Tong 1.301.40 per kg. Kleine Schol 7.5019, Schar 3.907.50, Pieterman en Poon 5.50, groote Schelvlsch 27.0032, middel Schel vlsch 21.00, kl. midd. Schelvlsch 17.5021, kleine Schelvlsch 7.7013 per 50 kg. Kabeljauw 26.00 64 per 125 kg. Gullen 4.608.80 per 50 kg. Leng 1.65 per stuk. Wijting 3.505.50 per 50 kg. Kool- visch 1535 cent per stuk. Makreel 13.5016 per 50 kg. Versche Haring 4.455.5o per kist. van de Vrijdag 30 Juli aan den Rijksvischafslag aangekomen STOOMTRAWLERS R. O. 53 Dirkje 750 manden 3250.Knikker 235 manden 2100. LOGGER K.W. 69 1720.—. WATERSTANDEN IjMUIDEN, Zaterdag 31 Juli. Vloed: 8.13 v.m. en 8.43 n.m. De nieuwe commissaris van politie te Zaandam, de heer G. Roscher Op het hoofdkantoor van de K.L.M. te Den Haag zijn nog tal van blijken van deelneming ontvangen naar aanleiding van het vergaan van de Flamingo. O.a. zijn telegrammen bin nengekomen van jhr. Van Lennep, zaakgelas tigde te Brussel: de North Eastern Airways, den Marineluchtvaartdienst, de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor België en Luxemburg, de Arnherpsche Jeugdluchtvaartclub, de Oos- tenrijksche Luchtvaart Mij. Austroflug, de Ne derlandsche Vereeniging van Reisbureaux. Ver der brieven van deelneming o.a. van het Natio naal Luchtvaartlaboratorium, de Nederlandsche Reisvereeniging, de Nederlandsche Seintoestel- lenfabriek, de Haarlemsche Jeugdluchtvaart club, de Kon. Mij. „De Schelde", het gemeente bestuur van Amsterdam, den brigadecomman dant der Kon. Marechaussee te Vaals, het ge meentebestuur van Eindhoven, de Nederland sche Reedersvereeniging, de K. N. I. L. M„ den oud-commandant van het veldleger, luit.-gene- raal b.d. W. H. van Terwisga, majoor J. G. W. Zegers van den staf van de Militaire Lucht vaart en de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer Haamstede-Burg. Tenslotte zijn nog blijken van deelneming ontvangen van verschillende vliegtuigbestuur ders van buitenlandsche maatschappijen. Bij de directie van de K. L. M. is een telegram binnengekomen van 2. K. H. Prins Bernhard, waarin deze zijn deelneming betuigt met de ramp van de Flamingo. Vanochtend om half elf is het Poolsche toe. ristenschip „Pilsudski'' op het IJ aangekomen. De vijfhonderd passagiers debarkeerden aan een der steigers van den Kon. Holl. Lloyd. Zij zullen vandaag en morgen de hoofdstad be zichtigen en o.a. bezoeken brengen aan Volen- dam en Den Haag. Zaterdagnacht zal de „Pilsudski" de reis voortzetten. Het A. B. C.-Cabaret, onder leiding van Louis Gimberg, zal Zondagmiddag ook een matinee Op het oogenblik dat wij dit schrij ven bereikt de Vierdaagsche haar apotheose. Het einddoel komt in zicht en trekt alle deelnemers ma gisch aan. Vermoeidheid, hitte en voeteuvels raken vergeten, want: het doel is bijna bereikt. Vreemd: nie mand die niet uit eigen vrijen wil aan de marschen deelneemt en toch verlangen allen naar het slot. Wij we ten het uit eigen ondervinding: je gaat vol goeden moed en vol ver wachting naar Nijmegen: dan loop je vier dagen lang langs "s Heeren we gen te zuchten en naar het einde te verlangen, en vraag je jezelf af waar aan je begonnen bent en zoodra het is afgeloopen, als je 's Zaterdags morgens in den trein zit naar huis, maak je het vaste voornemen om vol gend jaar wéér te gaan. De Vrijdag middag maakt alles weer goed. Het begint bij Cuyk aan de Maas. Daar heb ben de pontonniers een brug over de rivier geslagen, waar alle deelnemers, burgers en mi litairen zoowel als de dames, die 40 K.M. loo- pen, overheen trekken. Als men zijn groote rust kiest op de grasbegroeide helling op den rechteroever kan men genieten van een schouw spel dat herinnert aan de kleurig,ste schilde rijen van Hoynck van Papendrecht. Uit het ommuurde stadje Cuyk ziet men steeds nieuwe detachementen te voorschijn komen. Met slaan de trom dalen zij af naar den oever, trekken de brug over om dan aan den anderen kant langs een smal grindpad, tusschen groene heg gen en bloeiende struiken den weg naar MooK te kiezen, waar zij op den grooten straatweg uitkomen, die over Malden naar Nijmegen leidt-, En vandaar af wordt het een „blyde incomste". Langs den weg een breede asfaltweg door hooge boomen beschaduwd worden de toe schouwers steeds talrijker: Nijmegen schijnt uitgeloopen om de vierdagen-loopers in te ha len en een vracht van bloemen wordt over de terugkeerende deelnemers uitgestort. Al wie in Nijmegen een familielid of een kennis heeft kan er van verzekerd zijn, dezen hier te ontmoe ten om hem met een bos gladiolen te begroe ten. Muziekkorpsen wachten aan de grens var. Nijmegen om de groote detachementen te be geleiden op hun triomftocht door de stad. En dan gaat het over St. Anna voor de laat ste maal op de kazerne aan, waar de belooning wacht. De eere-teekenen dragen de initialen van den Ned. Bond Voor Lichamelijke Opvoe ding, doch in de wandeling worden deze let-,, ters uitgelegd als Nietige Belooning Voor Lang durige Ontbering. Intusschen zijn zij maar wat blij met het kruisje, dat de militairen ontvan gen uit de hand van een opper-officier en de burgers van den voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, jhr. mr. G. C. von Weiier. En is dan de Vierdaagsche voorbij? Geens zins, want dan geschiedt een nieuw wonder. Dan worden plotseling geheel onvermoedde reservoirs vol energie en uitbundigheid geopena! Na vier dagen marcheeren en gebrek aan slaap blijkt het overgroote deel der vierdagen-loopers nog over een ongebroken vitaliteit te beschik ken. 's Avonds wordt de overwinning gevierd in de „Vereeniging" waar het nog een veel grooter drukte is dan den eersten avond, en waar op stukgeloopen voeten gedanst wordt tot diep in den nacht. Morgen zullen de eereteekenen over het ge heele land worden uitgedragen. Op de stations zal men allerwegen jonge mannen en vrouwen zien, getooid met het geel-groen gestreepte lint. Zij zullen bij hun thuiskomst gepeperde verhalen ophangen over „hoe warm het was en hoe ver" en hoe éénig, en bij familie vrien den en vriendinnen zullen zij het verlangen wakker maken om volgend jaar óók mee te doen. Zoo rolt de vierdaagsche-sneeuwbal steeds verder! De meesten die er geweest zijn komen terug, en brengen vrienden mee. En dat is goed! Want van de Vierdaagsche afstandmarschen gaan zoo'n gezonde bekoring en zulk een opvoedende kracht voor geest en lichaam uit, dat er nooit genoeg deelnemers kunnen zijn. Heel de Nederlandsche jeugd moest deelnemen aan dit hoogfeest van de eenvoudigste en meest gezonde aller sporten! geven van de cabaret-revue „Zomer-Potpourrl 1937", in het Leidscheplein-Theater, aanvang 2.15 uur. Op de druk bezochte ledenvergadering van de afd. „St. Gabriel" van den R.K. Bond van P.T.T. personeel werd na uitvoerige be sprekingen een motie aangenomen, waarin te kennen wordt gegeven, dat de met ingang van 1 Januari 1936 ingevoerde salarisvermin dering de gezinnen van het overgroot deel van de ambtenaren aan den rand van het bestaansminimum heeft gebracht. De stijging van de prijzen van de eerst benoo- digde levensbehoeften heeft sedert dien een z°0" danigen omvang aangenomen, dat thans in vele gevallen van een noodtoestand kan worden Se' sproken. De motieven, die de Regeering tot de hierbo ven genoemde salarisvermindering op 1 Januat^ 1936 hebben geleid, zijn door de gewijzigde om standigheden geheel weggenomen. Met kracht wordt er op aangedrongen de sa rissen van de ambtenaren weer op het peil brengen van vóór 1 Januari 1936, geheel in »e geest van de actie van de R. K. Centrale va Burgerlijk Overheidspersoneel. AMSTERDAM. Geëx. zeven cand. Gesl.i' M. van den Bosch, F. C. van der Grint, J- Koeleman en G. Kruse. Teruggetrokken cand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2