stegeman's Gemeenteraad van Heemstede HENSEN de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert MARIA-STICHTING Haarlem, 30 Juli SEIZOEN- OPRUIMING 101° KORTING GARAGE RABO Kort en volledig VRIJDAG 30 JULI 1937 Met of zonder wiskunde door 't leven DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF De meening van kweekers IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De Raambrug gereed Morgen voor het verkeer opengesteld ONTHEFFING WINKEL SLUITING Op Zondagen 1 en 8 Augustus KONINGINNEDAG IN HAARLEM-OOST Reveille, optocht, bal-champêtre, vuurwerk Ik heb ze! Ik hel, ze! PADVINDERS NAAR DE ZAANSTREEK Leiders en tolken noodig VIJFDE ZOMERCONCERT H. O. V. Solisten: Eline Hemrica (zang); Dick Weiman declamatie) AGENDA Bioscopen 31 Juli Bioscopen Gemeente-eigendommen Onderwijzend personeel Benoemingsrecht VERBETERING NOORDZEE- KANAAL INSTELLINGEN „Flora" De nieuwe Directeur der 2e H.B.S. BURGERLIJKE STAND Muzikale wandeling door Haarlem Stof f en-Colberts Zomer-Pantalons Plus-Fours Polo-Shirts TRIUMPH STAD GASTHÜISVEST 11 Haarlem, Tel. 17266 De examens op lagere en middelbare scho len zijn ten einde en de vacanties zijn begonnen. Voor de geslaagden zijn het prettige dagen; voor de gezakten heelemaal niet. Ook voor hen, die zich geen zelfverwijt behoeven te maken, is het geen aangename gedachte, dat zij het volgend jaar nog eens de zelfde taart, waarvan zij hun bekomst hebben, zullen moeten oppeuzelen. Verstandig zijn de ouders, die het bakken van hun kind niet al te tragisch opnemen en ze over de moeilijkheden van het oogenblik heen helpen. Allereerst vra gen deze zich af waar de oorzaak van het min der groote succes hunner kinderen ligt. Het is daarom, dat wij niet zonder genoegen melding maken van een besluit van B. en W. van Haar lem, dat een groote stap beteekent in de rich ting van een op de eischen van het leven ge richt onderwijs. Zij hebben aan de hoofden van de U.L1.0.-scholen medegedeeld dat voortaan na het tweede leerjaar klassen kunnen worden gevormd, waarin geen wiskunde meer wordt gegeven. De wet geeft hun daartoe de bevoegd heid en voor menig kind en ouder is deze be slissing van B. en W. een ware opluchting. Een niet zelden voorkomend verschijnsel bij leer lingen is immers, dat zij slecht in de wiskun dige vakken zijn en goed voor de talen, terwijl het omgekeerde zich eveneens voordoet. Zoowel de eene als de andere categorie had moeite om het Mulo-diploma te halen. Meer dan één der de der candidaten, die opgaan, slaagt niet en dat is wel het beste bewijs, dat er iets niet deugt. Nu zullen er ingevolge het besluit van B. en W. van Haarlem dus twee soorten Mulo diploma's zyn, één mét en één zonder wiskun de, zoodat voortaan de kinderen met wiskunde knobbels zoowel als die met een talenhoofd hun kans krijgen om het diploma te halen. Onze samenleving zal er niets bij verliezen, dat er een aantal kinderen zijn, die geen wiskunde studeeren. Voor de meeste beroepen is een meer dan eenvoudige kennis van de wiskunde geen vereischte en het is een daad van wijs beleid van B. en W., dat zij zich op deze practijk van het leven instellen. Na het tweede jaar zullen de ouders, of wil men dat liever, zullen de kin deren een keus moeten doen wat betreft de richting, die zij willen gaan. Leerlingen, die naar de M.T.S., de zeevaart, de vliegerij wil len of die hun studies aan een H.B.S. of gym nasium zullen voortzetten, dienen de wiskunde- richting te kiezen, maar zij, die naar een kan toor of huishoudschool w'illen, kunnen genoegen nemen met een derde Mulo-leerjaar zonder wiskunde. Beide categorieën krijgen precies wat zij in het leven noodig zullen hebben en ons overladen onderwijsprogramma wordt van veel ballast bevrijd. Wij hebben meermalen gepleit voor het per-' soonlijkheidsonderwijs, het onderwijs, dat er op ingesteld is het onderwijs aan te passen aan de eigenaardigheden der leerlingen. De door B. en W. van Haarlem genomen beslissing is een voorbeeld van goed toegepast persoonlijk- heidsonderwijs. Het ware te wenschen, dat iets dergelijks ook tot stand kwam voor het mid delbaar onderwijs. Natuurlijk wordt de jongste ministerieele be slissing inzake de bestendiging van de sane ringsmaatregelen in het bloembollenvak in vak kringen druk besproken. In het orgaan van het Hollandsch Bloembollen Kweekers Genootschap lezen wü het volgende: Voor ons allen zal het een verrassing geweest zijn, reeds deze week in de bladen een pers bericht te vinden, de beslissing van den minis ter over de saneeringsmaatregelen bevattende. Ook de inhoud van het bericht zal voor de meesten onzer een verrassing geweest zijn. Er is in het vak een stevige campagne gevoerd tegen maatregelen in het algemeen, dus om jelken maatregel te voorkomen, wat tot resul taat had, dat de grootste organisatie zich er in stemmen-meerderheid tegen uitsprak. Alle overige organisaties stelden zich op een ander standpunt en oordeelden maatregelen voor ons bedrijf nog geboden. Ons H. B. G. heeft te kennen gegeven, dat zoowel teeltbeheersching als minimumprijzen en opkoop-surplus noodig geacht worden; deze zelfde meening zijn meer dere organisaties toegedaan. De beslissing brengt de handhaving van maat regelen, echter met deze principieele wijziging, dat de bindende minimumprijzen voor het komende seizoen vervallen zijn. Met de afschaf fing der bindende minimumprijzen wordt tege moetgekomen aan den algemeen in het vak tot uiting gekomen drang om het bedrijf in zoo groot mogelijke vrijheid te kunnen voeren, heet het in het bericht. Inderdaad leeft bij allen de drang naar zoo groot mogelijke vrijheid; dat die drang echter speciaal en algemeen uitging naar de richting van opheffing der minimum prijzen, meenen wij te mogen betwijfelen. De bollen van oogst 1938 mogen dus straks tegen eiken prijs verkocht worden, niet alleen In het buitenland, maar ook hier. Zal dit niet een grooten terugslag geven op het niveau der prijzen? Dat is de vraag, welke direct bij elkeen zal opkomen. Er valt echter op dit oogenblik nog maar heel weinig op te zeggen, omdat het geheel zal afhangen van de wijze, waarop de werking van het Surplus-Fonds geregeld wordt en hierover bevat het bericht niets. Wanneer deze regeling werkelijk zoo is, dat zekerheid verkregen is, dat het fonds in alle omstandig heden de markt kan ondersteunen, dan is er op dit punt geen enkel gevaar te duchten. Ge ruststellend is, dat de minister in geen geval den wil heeft de markt in gevaar te stellen, wat blijkt uit de enkele, maar niettemin voldoend duidelijke woorden, waarmede dit te kennen wordt gegeven: groote beteekenis heeft de werk zaamheid van het fonds, omdat door de zeker heid van afkoop van het surplus tegen een be paald minimumbedrag, aan de markt een steun gegeven wordt, welke inzinking der prijzen tot een te laag niveau voorkomt. Zekerheid van afkoop tegen een bepaald minimumbedrag. Dit wijst erop, dat de kweeker niet tevoren in twij fel zal behoeven te verkeeren, hoeveel het sur- plusfonds wel zal uitbetalen. Nog eens, v-r.nneer de regeling hierop aansluit, dan staat de zaak ook zonder minimumprijzen gezond en o.i. zelfs iets beter omdat het dan voor den handel weer gemakkelijker wordt voor elke variëteit de waar de te bedingen, welke haar toekomt. Nadrukkelijk geeft de minister te kennen, dat aan een vrije teelt nog niet te denken valt, omdat opheffing van de teeltbeperking neer zou komen op een aanzienlijke uitbreiding, nu zoo wel de boomen- en bloemencultuur als de tuin bouw nog aan een areaal-beperking gebonden moeten zijn. Wanneer wij dan nog den landbouw als gegadigde bijvoegen, staat er naast onze eigen kweekers een aanzienlijke rij liefhebbers te wachten om te helpen het aanbod te ver- grooten, terwijl de vooruitzichten voor de 'vraag „nog niet voldoende zeker zijn", zooals de minister het al heel voorzichtig uitdrukt. I BETROUWBARE AUTO'S voor zelfrijders (zonder chauffeur), per dag, week, maand en langer. Onze wagens zijn All Risk verzekerd ben, welke juist zoo worden als op de Groote Houtbrug. Of er beeldhouwwerk aangebracht wordt, hebben we niet vernomen. Gemiddeld hebben een twintigtal werklieden aan de brug gewerkt, behalve dan de arbeiders van de verschillende gemeentediensten, die ook nog wat te doen hadden, zooals het ver leggen van de verschillende leidingen, het plaat sen van nieuwe moderne lantaarns en het straatwerk. Voor ongeveer f 20.000 heeft Haarlem thans een brug die er alleszins op zijn plaats is en een aanwinst genoemd mag worden voor het verkeer in onze stad, dat vooral over deze brug in verband met de nabijheid van verschil lende middelbare scholen en den Stadsschouw burg hier zeer druk kan zijn. De aannemer, de heer J. P. A. Nelissen met zijn opzichter, den heer v. d. Gruiter, hebben een keurig stuk werk geleverd! De werkzaamheden aan de nieuwe Raambrug schieten zoo flink op, dat de brug morgen voor het rijverkeer zal worden open gesteld. De aannemer, de heer J. P. A. Nelissen, en de verschillende gemeentediensten hebben spoed achter het werk gezet omdat morgen de We reldjamboree geopend en de volgende week de jaarlijksche vacantie in de bouwbedrijven ge houden wordt. De trottoirs zijn echter nog niet klaar, maar dat hindert niet, want de hou ten hulpbrug voor de voetgangers blijft voor- loopig bestaan. Haarlem komt zoo langzamerhand in een aan tal keurige en doelmatige bruggen te zitten. In de laatste jaren zijn er veel verbeterd en bij gebouwd. We noemen slechts de Kennemerbrug, de Kinderhuisbrug, de Jansbrug, de Groote Houtbrug, de Langebrug, de brug over het Zui- der Buitenspaarne, de Catharijnebrug, de Mane- gebrug, enz. en al blijven er nog wel wenschen ten opzichte van nog niet verbeterde bruggen over, bij de genoemde reeks heeft zich thans ook de Raambrug gevoegd. In 6 weken tijds is de brug grondig gewijzigd en geheel nieuw opgebouwd. Op een fundeering van 10 Meter lange betonpalen, die er met een heiblok van niet minder dan 2000 K.G. zwaarte zijn ingeheid, zijn de twee landhoofden en de midden pei ler gebouwd. De ijzeren kolommen, die oor spronkelijk dezen middenpeiler vormde (de ontwerper van de vroegere brug had artistie ke neipingen in zijn bouwwerk vastgelegd!) zijn thans vervangen door een massief geheel van beton. Hout is in dezen brug heel weinig ver werkt, want evenals de Manegebrug, de Groote Houtbrug en derg. bestaat de brug uit ijzeren leggers met betonvulling. Zij heeft echter een steenen rij dek gekregen, waarmede men van daag nog druk bezig was. De brug was vroeger 13.10 M. en is thans 17.5 M. breed en deze ver meerdering is in hoofdzaak aan de rijbaan ten goede gekomen. De oude brug had een rijbaan van 8.30 M. en thans zijn er twee rijbanen van resp. 5.5 en 6 M. breed (de ongelijkheid staat in verband met de bocht naar den Raamsingel) gescheiden door een z.g. verkeersheuvel van 1 Meter breed, voorzien van 2 verkeerspaaltjes. De trottoirs zijn ongeveer hetzelfde gebleven, n.l. 2.5 M. breed. Bovendien is de bocht van de brug naar den Raamsingel verbeterd, meer vloeiend ge worden en is de doorvaarthoogte van 2.23 M. tot 1.75 M. verlaagd en daarmede het brugdek. De opritten moesten daardoor ook verlaagd en verlengd worden, zoodat men nu gemakke lijker „over de brug" kan komen! Over veertien dagen ongeveer hoopt men ook de trottoirs en de brugleuningen gereed te heb- Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten met het oog op het te ver wachten talrijk bezoek aan Haarlem in ver band! met de Wereld-Jamboree, algemeene ontheffing te verleenen van alle verbodsbepa lingen van de Winkelsluitingswet op de Zon dagen 1 en 8 Augustus 1937. Het bestuur van de vereeniging „Koninginne dag" afd. Haarlem-Oost, heeft het voorloopig programma samengesteld ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augus tus a.s. Des morgens wordt begonnen met een muzi kale reveille. Op het Teylerplein verzamelen zich om half 9 de kinderen, welke aan de aubade deelnemen en op school zijn in de te Haarlem-Oost geves tigde scholen. Om kwart voor 9 afmarsch. Des middags om half 3 begint een groote op tocht, waaraan iedereen mee kan doen, met ver sierde wagens, fietsen, autopeds, hoepels, enz. enz. om fraaie prijzen. Een paar jaar geleden is een dergelijke op tocht georganiseerd en deze is toen schitterend geslaagd. liet bestuur verwacht daarom dezen këer een nog grootere deelname, zoodat een nog mooier en grooter stoet zal kunnen worden samenge steld. Deelname is voor ieder geheel gratis. Alleen is opgave verplicht en kan nu reeds geschieden bij: J. H. v. Engelen, 2e Zuidpolderstraat 22 en bij G. F. v. Dijk, Damiatestraat 12. Bij de opgave moet worden vermeld, waar mede de deelnemers (sters) zullen uitkomen. Men ontvangt dan een genummerde kaart, welke zichtbaar moet worden gedragen. Als bijzondere attractie zal het publiek zelf in de gelegenheid worden gesteld uit te maken, aan wie de prijzen moeten worden toegekend. Hiervoor zullen dan biljetten worden uitge reikt langs de te volgen route, waarop men dan moet invullen welken nummers men de prijzen wenscht toe te kennen. De deelnemer (ster) die dan de meeste keeren als No. 1 is genoemd, ontvangt den lsten prijs, en zoo vervolgens de 2e, 3e, 4e enz. Nadere mededeelingen volgen nog wel, maar toch dringen wij er bij de liefhebbers (sters) op aan, met hun opgave niet te wachten, maar deze reeds nu te doen, opdat niet alles de laatste dagen behoeft te woeden geregeld. Van 5 tot 12 uur is er weer groot Bal-Cham- pêtre aan de Zomervaart en des avonds van 9 11 uur groote bioscoopvoorstelling in de open lucht aan de Zomerkade. En om plm. 10 uur groot schitterend vuurwerk nabij het Slachthuis. Verder zullen de vermakelijkheden ook dezen keer weer niet ontbreken, zoodat het, als ge woonlijk, weer een groot feest zal zijn in Haar lem-Oost. Mochten er onder de lezers van dit blad zijn, die een prijs zouden willen beschikbaar stellen, dan zal deze gaarne in ontvangst genomen wor den door den secretaris van de vereeniging „Ko ninginnedag" afd. Haarlem-Oost: G. F. v. Dijk, Damiatestraat 12. Hij juicht van plezier en het heele kamp juicht mee. Lever pastei moest er zijn, maar hij was zoo pienter STEGEMAN's LEVERPASTEI mee te brengen! Dat is voor vandaag zijn goede daad. U geeft ze den jongens thuis toch ook??? Lever is zoo gezond en Stegeman's leverpastei is iets heel bijzonders, net als Stege man's leverkaas en leverworst. In winkels met ons raambiljet l t Op 10, 11 en 12 Augustus a.s. zullen groote groepen padvinders de Zaanstreek bezoeken en wel op den lOen des middags tusschen 1.30 en 6 uur, den llen tusschen 1 uur en 3 uur en den 12en tusschen 1 en 6 uur. In verband met den korten tijd van verblijf zullen de jongelui in hoofdzaak te Zaandam vertoeven, alwaar eenige wandelingen worden gemaakt en eenige fabrieken bezocht. Een der groepen van 12 Augustus wandelt echter door naar Koog-Zaandijk. In totaal zullen 2650 padvinders arriveeren. De V.V.V. heeft in samenwerking met de Zaansche Padvindersorganisatie en de directie van de Alkmaar Packet 'n programma in schema gezet. Eiken middag is echter een 30-tal geleiders en/of tolken noodig. Dames en heeren, die zich voor deze nuttige functie willen beschikbaar stellen, worden be leefd uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Woensdagavond a.s., des avonds te 8 30 uur, in de bovenzaal van „De Nieuwe Karseboom", Dam, Zaandam. Het spreekt vanzelf dat bij voorkeur persoon lijke uitnoodigingen zouden zijn verzonden. In verband met de vacantieperiode en den korten tijd van voorbereiding richt de V.V.V. zich via de pers tot allen, die zich hiervoor eenige uren kunnen en willen vrijmaken en minstens een der moderne talen spreken. Het staat nog niet vast, welke jongelieden alhier zullen vertoeven, doch Engelsch, Duitsch of Fransch zal het grootste deel wel verstaan. Het was in ieder geval een wel zeer bijzondere uitvoering, al kunnen we ze dan tot onze spijt niet voor de volle honderd procent geslaagd noemen, dit vijfde zomerconcert onzer Haarlem- sche Orkestvereeniging. De ouverture en de entre-acte muziek, welke Ludwig van Beethoven schreef bij Goethe's treurspel „Egmont", de beide liederen van Clar- chen, Egmont's geliefde, en de declamatieve tek sten van Egmont zelve, ze vormen in ieder geval een cyclus, welke de moeite van het instudeeren en uitvoeren loont. Nu weten we niet, of er aan de voorbereiding door het orkest iets heeft ontbroken, maar we hebben, ook onder de leiding -van Marinus Adqftn wel eens een sterker dramatische interpretatie gehoord van de Egmont-ouverture. Als bij de eerste maten de sfeer en de spanning ontbreken, dan komen die later moeilijk meer tot hun recht. Het orkest leek ons, vooral wat de blazers be treft, niet al te best op dreef. De intonaties lie ten vaak aan zuiverheid en ook aan tijdigheid te wenschen over, zoodat rhythmische wrijvin gen niet uitbleven, en de stemming meermalen onbehaaglijk was. Had de warmte hier misschien invloed? Eline Hemrica zong beide kleine liederen niet zonder eenig geluk ten einde: ze leek ons even min erg stevig op het rhythme te paard te zit ten, om in den krijgstoon te blijven, en wat sterker dramatiek zou in het eerste zeker niet misplaatst zijn geweest! De felle tegenstellingen in het tweede lied, Freudvoll Und leidvoll, enz., kwamen niet te best tot hun recht, om van den bijna gemisten inzet nog maar niet te spreken. Aan hetzelfde euvel, gebrek aan sterke drama tiek en stern-expansie leed ook de voordracht van Dick Weiman in de Egmontrol. De alleen spraak in het vijfde tooneel, 2de scène „Alter Freund!" leek ons nog het beste geslaagd. Waar om was een en ander zoo gebrekkig op het pro gramma vermeld? De tweede alleenspraak in de 4e scène, tevens het einde van het laatste bedrijf denken we ons vol feller bewogenheid. Jammer was ook, dat hier en daar in den tekst gewijzigd was, terwijl de slottirade, Und diese treibt ein hohles Wort des Herrchers, geheel kwam te vervallen! Jammer van de moeite er aan besteed. Maar een en ander was aanleiding dat het een ram melend geheel werd, dat niet ten volle vermocht te bevredigen. De tweede Concerthelft was, op verzoek, aan Tschaikowsky's Vijfde Symphonie gewijd. Men leek hier wel iets beter op dreef, al beluisterden we ook hier herhaaldelijk onevenwichtige effec ten, te lage ongelijke inzetten. Anderzijds waren er ook zeer goede momenten van fraaien ensem ble klank en gezonde muzikaliteit. De toehoorders waren blijkbaar geestdriftig en opgetogen en dirigent Adam liet aan het slot zijn musici deelen in de hem gebrachte hulde, die hij om zijn kranige en vaste leiding zeker had verdiend. J. S. Gebouw St. Bavo. 8 uur R.K. Bevolkingsbu reau; 9 uur bestuur R.K. Kappersbond. Raadzaal Prinsenhof. Tentoonstelling padvin derij van 25 uur. Frans Halsmuseum. Frans Halstentoonstel ling, 10—5 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier. Klein Heiligland, Tentoonstelling 106 uur. Kunsthandel J. H. Bois, Kruisweg 68, Ten toonstelling, 95 uur. Rembrandt Theater. Padvindersfilm „The Gang Show" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. Elephant Boy, 7 en 9.15 uur. Filmac van 11—5 uur. Luxor theater: „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Toendra" Alaskafilm, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur; Brandweerensemble, 5 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling 114 u. Kunsthandel J. R. Bier Klein Heiligland 66, Expositie 106 uur. J. H. de Bois Kunsthandel Kruisweg 68, Expositie H. Kruyder, 9—5 uur. Raadzaal Prinsenhof Padvinderij tentoon stelling, 2—5 uur. Wereldjamboree Vogelenzang Officieele Opening, 2 uur. Donderdag vergaderde de Raad der gemeente Heemstede onder voorzitterschap van den waar nemend Burgemeester Jhr. A. van de Poll, wet houder. Afwezig met kennisgeving de heeren de Tello en Voors. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de afd. Heemstede van den Volksbond tegen Drankmisbruik, houdende ver zoek alsnog toe te staan een vereenigingsge- bouw te stichten aan de Westzijde van de Heemsteedsche Dreef hoek Jacob van Campen. straat, aangezien gebleken is, dat op een an der punt in het centrum der gemeente geen terrein is te vinden, dat met inachtneming van bebouwingsvoorschriften, voor dit doel ge schikt is. B. en W. adviseeren, dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, gezien de ter vorige raadsvergadering genomen beslissing. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) zegt, dat er toch wel iets aan de bebouwingsvoorschrif ten hapert, indien op geen enkele plaats in het centrum der gemeente een vergaderlocali- teit kan worden gesticht. De heer VAN UNEN (V.B.) vraagt of B. en W. den Volksbond tegen Drankmisbruik niet een huis kunnen geven, waar zij terecht kun» nen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. direct na de afwijzende beschikking in de vorige raadsvergadering de aandacht hebben geves tigd op een bepaald punt in de gemeente. Hier op ging de Volksbond niet in en komt nu met hetzelfde verzoek weer terug, dat in de vorige raadsvergadering is afgewezen. Misschien kan ergens een achtergevelrooilijn gewijzigd wor den. Het schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Tot onderwijzeres aan de O. L. School aan den Voorweg wordt met algemeene stemmen be noemd Mej. A. M. Jellema, tijdelijk onderwij zeres aan die school. B. enW. vragen onder nadere voorwaarden machtiging tot het koopen *en ruilen van ge meente-eigendommen en het aanvaarden om niet van grond alsmede om den gekochten of om niet verkregen grond zoonoodig als open baren, weg aan te leggen, mits de voor de ge meente aan iedere transactie verbonden lasten niet meer zullen bedragen dan 300. De heer VAN DER ERF (R.K.) voelt er niet voor, deze bevoegdheid van den Raad aan B. en W. te delegeeren. Spr. heeft al eens eerder spijt gehad van het delegeeren van be voegdheid van den Raad aan B. en W. Hij denkt hierbij aan Maatschappelijk Hulpbe toon. De heer v. UNEN (V.B.) en AUDRETSCH (Vrijz) zeggen, dat men zooveel vertrouwen moet hebben in B. en W„ dat men deze be voegdheid met een gerust hart aan B. en W. kan delegeeren. Conform het voorstel van den heer Dissel koen (S.D.A.P.) wordt besloten een bepaling op te nemen, dat er overeenstemming moet zijn in de geheele Commissie van Openbare Werken, zoo niet, dan moet er door den Raad worden besloten. Aangenomen. De heer v. d. ERF (R.K.) verzoekt aanteekening, te hebben tegengestemd. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 8e Wijziging der Algemeene Politieverordening be treffende het maken van reclame in het niet landelijke gedeelte der gemeente. De heer RIJKES (V.B.) hoopt, dat in grens gevallen deze verordening soepel zal worden toegepast. De heer MEEUWENOORD (R.K.) vraagt, of deze verordening terugwerkende kracht heeft. De VOORZITTER antwoordt hierop beves tigend. Aangenomen. B. en W. vragen machtiging, voor de vorming van een parallelklas aan de Dreefschool tijde lijk een kweekeling met akte toe te laten en de vergoeding hiervoor te bepalen op f 1000. per jaar. De meerderheid der Onderwijs-commissie is principieel tegen de invoering van het instituut kweekeling met akte. De heer DISSELKOEN (S. D. A. P.) oefent critiek uit op het voorstel van B. en W. waar in staat, dat de Hoofden der scholen met dezen maatregel instemmen, terwijl spr. uit persoonlij ke informaties is gebleken, dat deze schoolhoof den het instituut van kweekeling met acte geenszins apprecieeren. Ook de cijfers in het voorstel door B. en W. genoemd, zijn volkomen onjuist. Het betreft slechts een kleine verhoo ging van de lasten hetgeen ook aan het bijzon der onderwijs ruimeren armslag geeft. Het onderwijs zal verslechterd worden door de aanstelling van 2de hands onderwijskrachten. De heer AUDRETSCH (Vrijz.) zegt, dat het hier een tijdelijken maatregel betreft. Er komt bovendien een nieuwe school, terwijl er geen enkel onderwijsbelang geschaad wordt, anders hadden de schoolhoofden zich tegen dezen maatregel wel verzet. De heer v. d. LINDEN (R. K.) heeft onover komelijke bezwaren tegen dit voorstel. Mr. VON MEYENFELDT (A. R.) heeft geen bezwaren tegen dit voorstel, omdat het on derwijsbelang niet geschaad wordt en de maat regel slechts een tijdelijk karakter draagt. De VOORZITTER verdedigt het voorstel van B. en W. en zegt, dat de cijfers, die gebaseerd zijn op de uitkomsten van het jaar 1936, wel juist zijn. De schoolhoofden hebben verklaard, dat deze maatregel het onderwijs niet zal scha den. De kweekelingen met acte kunnen tengevol ge van een wetswijziging een vaste aanstelling krijgen. De heer v. d. ERF (R. K.) zegt, dat het niet te pas komt, om de kweekelingen met acte, die een volledige bevoegdheid hebben af te schepen met een loontje dat net goed is, om er fatsoen lijk armoede mede te lijden. De VOORZITTER zegt, dat het minimum salaris van een onderwijzer f 1076 bedraagt en van een kweekeling met akte f 1000.Zij krij gen bovendien een kijkje in de practijk. Het voorstel wordt aangenomen met 76 stem. men. Voor stemden de heeren van Lent. Mr. von Meyenfeldt, Audretsch, Rijkes, van Unen, wet houder Dr. Droog en de Voorzitter. B. en W. stellen voor aan C. van der Leek te Heemstede te verkoopen pijn. 498 M2. grond, gelegen aan de Bachlaan hoek Berliozlaan te gen den prijs van f 8.— per M2. Aangenomen. De heer v. d. ERF (R. K.) bepleit de wen- schelijkheid om het benoemingsrecht, voorzoo ver dit aan B. en W. is gedelegeerd, weer in handen te leggen van den Raad. Het komt n.l. wel eens voor, dat niet iedere benoeming de instemming heeft van den Raad. De heer RIJKES (V. D.) zou graag zien, dat over benoemingen de Commissies werden ge hoord. De VOORZITTER zal dit vraagstuk in B. en W. aan de orde stellen. Hierna sluiting. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te Haarlem heeft heden aanbesteed het verruimen van twee vakken van het Noord zeekanaal, onderscheidenlijk tuschen de K. M.- raaien 10.970 en 11.310 en de K.M.-raaien 15.825 en 19.175 met bijkomende werken, behoorende tot de werken voor de verbetering van 't Noord zeekanaal (Verkeersfondsbegrooting Dienst 1937—1939). De hoogste inschrijfster was de N.V. Am- sterdamsche Ballast Maatschappij te Amster dam voor 1.160.000, Het laagst werd ingeschreven door Adriaan Volker's Maatschappij tot het uitvoeren van openbare werk N. V. te Sliedrecht voor 643.000, Cinema Palace Palace-Filmac, 115 uur „Elephantboy" 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Toendra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „The Gangshow" 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis, Parklaan 75 (Tel. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur vjn. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. Op Zaterdag 31 Juli en Zondag 1 Augustus houdt de Speeltuinvereeniging „Flora" 'n groot tuinfeest op haar tuin, gelegen aan de Van Oosten de Bruin- en Jasmijnstraat. Opening Zaterdagmiddag vier uur met kinderspelen: hardloopen met hindernis, koekhappen, blokjes- rapen, enz. Diverse attracties, mooie verlichte tuin, voor muziek zal de meeste zorg gedragen worden, ook gelegenheid voor dansen. De nieuw benoemde directeur der 2e H.B6, de heer dr. J. Thie, leeraar aan het Vossius Gymnasium te Amsterdam, is 43 jaar oud. Hij werd 8 April 1894 geboren en was van 1 Sep tember 1919 tot 1 September 1920 leeraar aan de bijzondere H.B.S. te Hoogezand. Van 1920 tot 1921 was hij verbonden aan het gemeente lijk lyceum te Enschede en van 1 September 1921 aan de 2e H.B.S., alhier. Na zeven jaar werd de heer Thie directeur van de H.B.S. te Hoorn, waar hij drie jaar werkzaam was. Daarop werd hij benoemd tot leeraar aan het Vossius Gymnasium te Amsterdam. Ondertrouwd; W. F. Coté en H. van den Hoek. J. Max en M. Th. Hulshoff. Geboren: E. Masee—van Manen d. A. G. Smid—Wteeber z. A. W. H. Kloes—Ratte z. P. v. d. PutteBergman z. Maandag 2 Augustus, maakt de Harmonie Apollo ter gelegenheid van het 30-jarig be staan een muzikale wandeling door de gemeen te. Vertrek 7.45 uur van het repetitiegebouw Bakenessergracht 87. Route: Catrijnebrug, Oostvest, Amsterdamstr., Kruistochtstr., Slacht- huisstr., Rustenburgerbrug, Rozenpriëel, Baan, Emmastr., Leidschevrt., Leidschestr., Gasthuisl., Hoofmanstr., Denevoordestr., Kenaupark, Nieu- wegr., Koudenhom, Bakenessergracht. Na den marsch zal in het repetitielokaal de avond ge zellig doorgebracht worden. De officieele feestdag is bepaald op 25 Sep tember. 35 uur receptie; des avonds een con cert door de feestvierende vereeniging en hul diging. Na de pauze een non-stop programma door het HaartCabaretsQgqelscfaap Van; Pel den. VAKKLEEDINGMAGAZIJN De 72-jarige bloemistknecht van R. te Lisse verliet na afloop van zijn werkzaamheden de firma Nieuwenhuizen en meende de trambaan op den Heerenweg nog wel te kunnen overste ken. Maar dat gelukte hem niet. Hij werd door de tram gegrepen en brak zijn been. Dit jaar zal de Zonnestraal-loterij weer ge houden worden en weer uit 200.000 nummers bestaan. Hoofdprijs is een landhuis; tweede prijs een Chevrolet. Voor het examen nuttige handwerken slaagde mej. G. T. Pecht, te Haarlem en voor het eerste deel van het notarieel examen de heer K. J» Damstra. Op bijna 69 -jarï gen leef tijd is te Heemstede overleden de heer A. J. Hoorweg tot voor kor ten tijd T.B.C.-arts in de provincie Zeeland. De heer Hoorweg was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot administrateur van de Haarlemsche Or kest Vereeniging is benoemd de heer H. H. Luyken, die reeds gedurende eenigen tijd deze functie waarnam. De volgende week Donderdag, 5 Augustas, zal voor de vijfde keer de Leidsche processie naar Noordwijk trekken. Een kroonjaar*. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Reparatie-inrichting, Automobiel-, Benzi ne- en Oliehandel, te Haarlem. De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal ass. Zondagmorgen op het terrein van het Casino te Zandvoort een populair concert geven met Wjerken van Buccinj, Rossini en Steanss.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5