We luisteren naar KHAL FINANCIEN De Avia geopend Kerkelijk leven HET WEER OP ZONDAG Dagfilm VRIJDAG 30 JULI 1937 Door de Flamingo-ramp is een donkere schaduw gevallen over onze luchtvaart Minister van Buuren houdt een rede Rede Minister van Water staat (Ingezonden Mededeeling HOOFDPIJN, LUSTELOOS EN ALTIJD MOE Nu totaal veranderd Invoer van benzol Contingenteering wordt per 1 Augustus opgeheven Hilversum groeit 70.000ste Inwoner ingeschreven HET DOORDRAAIEN VAN TOMATEN Nationale bedevaart naar Lourdes De wereld voor God terugwinnen BENOEMINGEN IN HET BISDOM BREDA Dominicanenklooster te Huissen Naar de Missie Audiëntie Aartsbisschop DE DERDE BOLLENVEILING IN HET WESTLAND Een tooveewereld aqnarinm O UW EHAND'S DIERENPARK Zaterdag 31 Juli ifcilülüIiiiüliitifeliifcilKfciliiliiinS Standaards voor het Prinselijk paar De plechtigheid der overhan diging MEISJE ERNSTIG GEWOND Ongelukkige val bij een botsing HET AUTOGEVAAR Jongetje doodelijk gewond DRAMA IN WOONWAGEN KAMP Acht maanden voor den dader BRANDSTICHTING TE NULAND Twee jaar gevangenisstraf aan verdachte opgelegd KAPITALE BRAND TE BREEZAND TEELTBEPERKING VAN RUNDVEE grafis bij iedere «e» in de bloem-*33 Het weer zal meest koel, zwaar bewolkt en droog blijven Een Edele Huidverzorging! LEENING GELDERLAND Aardappelziekte Handteekenen L. O. M. O. Lichamelijke oefening INVOER VAN DEENSCH RUNDVLEESCH In tegenwoordigheid van tal van civiele en militaire autoriteiten heeft de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, hedenochtend in het restaurant van het Hou trust ge bouw te Den Haag de luchtvaarttentoonstelling „Avia" geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Duitsche gezant, graaf Von Zech Burkersroda, vergezeld van den luchtvaart-attaché van de Duitsche legatie, generaal Wenninger; de Fin- sche zaakgelastigde, de heer Sohlberg; de bur gemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Mon- chy, met eenige wethouders; generaal C. J. Snijders, res. luit.-generaal M. Raaymakers, inspecteur van de militaire luchtvaart; ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart; vice-admiraal Vos, chef van den dienst Materieel van het departement van Defensie; kapitein ter zee K. van Aller, com mandant van het vliegkamp De Kooy; Edo J. Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B.; H. Ch. van Ede van der Pais, directeur van den Lucht vaartdienst van het departement van Water staat; luit.-kolonel F. A. van Heyst, comman dant van de luchtvaar taf deeling; A. Plesman, directeur der K. L. M. en der K. N. I. L. M.; gep. vice-admiraal Quant; de burgemeester van Rijswijk, mr. Van Hellenberg Hubar en vele anderen. Als voorzitter van de tentoonstellingscommis sie nam gep. kolonel H. Wallaardt Sacré, alge meen secretaris der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, het woord. Helaas is door het tragische ongeval van de Flamingo op 28 Juli j.l. een donkere schaduw gevallen over de Ned. Luchtvaart en over deze opening, aldus begon spr. zijn rede. Wij allen deelen in den rouw, die de nabestaanden en de K.LM. getroffen heeft en ik verzoek u om u eenige oogenblikken van uw zetel te willen verheffen, ten einde in stilte de nagedachtenis te eeren van hen die vielen bij de uitoefening van hun plicht en de beoefening van de luchtvaart.... Nadat hieraan voldaan was, vervolgde hij: Dames en heeren, hoe tragisch dit ongeval ook is, de K.L.M. zal de eerste zijn om te erkennen dat wij niet bij de pakken neer mogen zitten. Het leven herneemt zijn rechten en ook wij gaan verder. Deze tentoonstelling is de vierde die sinds 1919 onder de auspiciën der Kon. Ned. Vereeni ging voor Luchtvaart zal worden gehouden. De eerste was de onvolprezen E.L.T.A., die in 1919 door het initiatief van den toenmaligen luitenant-vlieger A. Plesman en onder voorzit terschap van den oud-opperbevelhebber, gene raal C. J. Snijders, tot stand kwam. Velen onder u zullen zich herinneren welk een groot succes die E.L.T.A. is geworden en allen kennen wij het blijvende souvenir dat zij ons in den vorm van de K, L. M. heeft nagelaten. De tweede was de, op veel kleinere schaal, in 1924 op Waalhaven georganiseerde I.C.A.R. De derde was de nog versch in het geheugen liggende L.Ü.T.O., die in 1934 te 'sGravenhage en te Amsterdam werd gehouden en die vooral hier ter stede een groot succes was. En de vierde is dan deze Avia. Men vraagt zich wellicht af of een periode van 3 jaren sinds 1934 niet te kort is om op nieuw een tentoonstelling over hetzelfde onder werp te houden. Het antwoord daarop moet ontkennend luiden. De luchtvaart toch verkeert in voortdurende evolutie. Zij ontwikkelt zich op snelle wijze. Is het voor hen, die er dagelijks contact mede hebben, al haast niet mogelijk die ontwikke ling op den voet te volgen, voor den buiten staander is dit geheel ondoenlijk, waarvan dan het gevolg is, dat wat men drie jaren geleden als nieuw leerde kennen, thans alweder ver ouderd is. Daarom is het zaak van tijd tot tijd en in niet te lange tusschenpoozen eens even den inventaris op te maken om te laten zien hoe ver men gevorderd is, en hoe kan dat beter ge schieden dan door in een tentoonstelling op overzichtelijke wijze bijeen te brengen wat door de hedendaagsche luchtvaart wordt gepresteerd. Beschouwt men de tentoonstelling uit dit oogpunt, dan zal men haar nut inzien en tot de overtuiging geraken dat zij inderdaad op tijd komt. Spr. gaf hierna een kort overzicht van de tentoonstelling, dankte allen, die aan de tot standkoming hebben medegewerkt, en verzocht vervolgens den Minister van Waterstaat de ten toonstelling te willen openen. De Minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, zeide, dat een enkele blik in den catalogus reeds voldoende is om te ont waren, welk een groote belangstelling de oproep van het comité, om aan deze tentoonstelling medewerking te verleenen, heeft mogen wekken. Deze groote deelneming stemt tot voldoening, te meer daar de tijd van voorbereiding zoo kort was. Terwijl de inzendingen van de Nederlandsche industrie, welke deze gelegenheid heeft aan gegrepen om te toonen, dat zij tot belangrijke praestaties in staat is, als de „ruggegraat" van deze tentoonstelling zijn te beschouwen, aldus spr., zoo is toch van den beginne af gestreefd naar een ruimeren opzet. Nagenoeg alle lichamen of bedrijven, welke rechtstreeks of zijdelings bij de Nederlandsche luchtvaart zijn betrokken, zijn hier vertegen woordigd. De overweging, dat de buitenland- sche luchtvaartindustrie wellicht gaarne in ons land zou exposeeren, gaf bovendien aanleiding verschillende omringende en verder afgelegen landen tot deelneming aan de Avia uit te noo- digen. Moge het Haagsche, en in breeder zin het Nederlandsche publiek toonen, deze onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart georganiseerde tentoonstelling naar waarde te schatten en moge van deze waardeering een stimulee- rende invloed uitgaan in het belang van de luchtvaart en in het bijzonder van de Nederlandsche luchtvaart, welke hoezeer zij ook tegenspoed op haar weg vindt niet versaagt in het streven naar behoud harer vooraanstaande positie. Met dezen wensch verklaarde hij de Avia geopend. Nadat de minister was uitgesproken, werden ververschingen rondgediend, waarop de rond gang volgde. „Ongeveer acht jaar geleden voelde ik mij dikwijls niet goed, altijd moe en lusteloos, terwijl ik 's morgens maar het liefst in bed zou willen blijven liggen. Daarbij kwam neg een chonische hoofdpijn. Vanaf de eerste flacon Kruschen Salts, die ik probeerde, ben ik echter een andere vrouw geworden. Ik neem nu iederen morgen een beetje in mijn thee en kan Kruschen niet hoog genoeg roemen." Mevr. W. S. D. te P. Alle klachten, welke deze dame had, zijn het typische gevolg van één en dezelfde oorzaak: verslapte werking der inwendige organen, waardoor het bloed verontreinigd wordt en men zich moe, oud en futloos voelt. Kru schen Salts spoort op geheel natuurlijke Wijze de afvoerorgar.en aan tot actievere werking, met als gevolg een hernieuwd gevoel van jeugd, levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten A 0.40, 0.75 en 1.60. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. Naar mag worden verwacht, zal de con- tingenteering van benzol per 1 Augustus 1937 worden opgeheven. Vanmorgen is de zeventigduizendste inwoner van Hilversum ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand. Het is het dochtertje van den houtdraaier Kuyper. In de laatste kwarteeuw is het aantal inwo ners verdubbeld en binnen tien jaar is de Hil- versumsche bevolking met 20.000 personen toe genomen. Deze groei van de grootste stad van het Gooi is bereikt zonder annexatie van buurtgemeenten. Het doordraaien van tomaten komt dit jaar aan de Westlandsche veilingen vroeger voor dan andere jaren het geval is. Niet onwaar schijnlijk is dat dit wordt veroorzaakt door Ijet feit, dat de minimumprijs dit jaar is verdub beld en gebracht op 4 cent per kilo. Opvallend is, dat vrijwel niets voor de inma- kerij wordt gekocht, en de doorgedraaide toma ten dus vernietigd moeten worden. Als oorzaak hiervan wordt opgegeven, dat de inmaakfabrieken het momenteel te druk heb ben met het verwerken van boonen, zoodat met de tomaten, waarvan de grootste aanvoer toch nog komen moet, wordt gewacht. Op Maandag 9 Augustus hopen wij wederom het geluk te hebben om ons eenige dagen te begeven naar Maria's genadeoord te Löürdes met de Nationale Bedevaart (918 Augustus). We willen daar Maria's bijzondere hulp en bijstand afsmeeken voor alle geestelijke en stoffelijke be hoeften voor ons zelf, voor Kerk en Vaderland en voor heel de wereld. Zoo ooit, dan is het wel eens tijd om den hemel geweld aan te doen door ons gebed. Velen zullen ons vergezellen. Maar wij weten, dat er nog veel meer wel gaarne de processie zouden medemaken, doch hiertoe niet in de ge legenheid zijn. Evenwel: ieder die wil, kan zich op geestelijke wijze zeer goed bij de pelgrims aansluiten, b.v. door een dagelijksche H. Mis en H. Communie, een bezoek bij het H. Sacrament, een extra rozenhoedje, enz. Al degenen, die op zulk een wijze geestelijk met ons vereenigd zijn, zullen wij in Lourdes zeer bijzonder geden ken. Mogen het velen zijn. De bijzondere intentie der bedevaart is dit jaar: „De wereld voor God terug winnen". Aller eerst vragen wij dit voor ons eigen vaderland. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 18 Juli '37. (St. Bavo). Ti. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan te St. Willebrord den wel- eerw. heer C. Joling, tot kapelaan te UTvenhout den weleerw. heer Hon. Fassaert. De hoogeerw. pater provinciaal van de Orde der Dominicanen heeft benoemd tot prior van het Dominicanenklooster te Huissen den zeer- eerw. pater Laurentius Teeuwen, magister van 't Noviciaat. Naar de N. V. Crt. verneemt, zal de Weleerw. heer L. B. Gootzen, sinds 1934 kapelaan in de St. Antoniusparochie te Blerick, als seculier geestelijke bedanken om toe te treden tot de Congregatie der missionarissen der Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer. De Weleerw. heer Gootzen wil zich gaan wij den aan den missie-arbeid aan de Goudkust van Afrika, een der zware missieposten. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbis schop van Utrecht, zal de volgende week geen audiëntie verleenen. De derde veiling van droge bloembollen, Don derdag door „Floralia" te 's-Gravenzande gehou den, heeft weer een gunstig verloop gehad. De aanvoer bestond ditmaal uit pl.m. vijf millioen bollen, die alle vlot werden verhandeld. Voor is het schitterende in Holland's mooiste Natuurpark te Rhenen, op den Grebbeberg. Maar ook de prachtige rotsparken waarin tallooze dieren zich onbelemmerd bewegen zijn buitengewoon interessant. Schrijf eens om ons Jubileumboekje met het voorwoord van Z.Exc. Minister Deckers I R H F, N E K OP OEN GREBBEBERO HILVERSUM I. 1875 M. (VARA-uitzen- ding) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 VARA-Groot-orkest (gr.pl.), gevarieerd programma (gr.pl.) en voordracht. 12.00 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Film praatje. 2.15 Gramofoonplaten. 3.45 Zaansch Kamerorkest. 4.30 Economische causerie. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Lite raire causerie. 6.00 Ramblers. (Om 6.15 Anti-militalristische causerie). 7.00 „Filmland". 8.05 Herhaling SOS-berich- ten. 8.07 Berichten ANP en VARA-Varla. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotoo- neel. 9.00 Zang. 9.30 C. Steyn's accor deonorkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 10.45 „Fantasia" en solist. HILVERSUM II, 301 M. (KRO-uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoon platen en postduivennieuws. 1.30 Voor de jeugd. 2.00 Reportage Wereldjamboree (opening door H. M. de Koningin). 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalis tiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Dr. Ariëns. 7.35 Actueele aetherflltsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Zie Droitwich om 8.20. 9.20 Vrooltfk programma. 10.20 Gramofoonplaten. 1030 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55 KRO-Boys en solist. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC- Northern-orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.- pl.)1.20 Commodore Grand Orkest. (Om 1.30 Sportreportage). 2.20 Gramofoon muziek. 2.50 Sted. Orkest Whitby. 3.50 Fr. Biffo's Blaaskwlntet. 4.20 BBC-Mld- land-orkest en solist. 5.20 Sportreporta ge. 5.40 Peter Yorke en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Welsh intermezzo. 7.05 BBC-Orkest. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Jack Hylton's Band en solisten. 9.20 Berich ten. 9.40 Causerie over E. H- B. O. 9.45 Orgelspel. 10705 Reportage. 10.20 BBC- Theaterorkest en solist. 11.25 Vervolg reportage. 12.0512.20 Grosvenor House Dansorkeet. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.30 Gramofoonmuziek. 12.20 Pascal- orkest (Om 1.35 Zang). 5.20 Orkestcon cert. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 piano voordracht. 8.50 Planoduetten. 9.20 Con cert uit Weenen m. m. v. het Mozart- orkest. 11.501.20 J. Boulllon-dansork, KEULEN, 456 M. 6.50 W. Noack's orkest. 8.50 Omroepkleinorkest en de kapel Woitschach. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Vocaal concert. 1.50 Hans Bund'a orkest. Landesorkest Gouw Berlijn en solisten. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Omroepor kest en Kamerkoor. 6.25 Amusements sextet. 7.50 Reportage Duitsche Zangers feest. 10.50 Dansmuziek. 12.20 Herden king Olympiade 1936. 12.35—1.20 A. Rink en O. Heyden met hun dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. I.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Vioolvoordracht. 2.50 Gramofoon muziek. 3.35 J. Schnyders' orkest. 4.20 Cello en plano. 4.50 Gramofoonplaten. 5.20 Edith Almera en haar orkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 en 7.20 Klein orkest. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroepsympho- nle-orkest. 10.30 Omroepdansorkest. II.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.50 Rijkszending t. g. v. ihet 12de Duitsche Zangersbondfeest. 10.20 Berichten. 10.40 Luchtsportnleuws. 10.50 Cello en piano. 11.05 Weerbericht. 11.20—1.15 A. Rink en O. Heyden met hun orkesten. de kleinere maten der Darwintulpen, zooals Bartigon en Elisabeth, was de vraag niet zoo groot en was de prijs iets lager, doch over het algemeen konden de prijzen zich goed handha ven. Vooral voor Albino, Couleur Cardinal, Gen. de Wet en Albino was veel animo. Voor het eerst werd thans ook plantgoed ge veild na afloop van het leverbaar, en ook hier voor bestond veel vraag. Verwacht wordt dat de aanvoer voor de vol gende veiling geringer zal zijn. Bij het overhandigen door De Princevlag van de nieuwe paleis- en autostandaards aan den Prins en de Prinses morgen te Soestdijk, zullen het jongeliedencorps Juliana, directeur G. Jou- venaar, uit Den Haag, en het 's Hertogenbosch' Muziekcorps, directeur Marinus Ogier, welke corpsen lid zijn van De Princevlag, vaderland- sche muziek ten gehoore brengen. De gezamenlijke tamboers, pijpers en trom petters zijn vereenigd onder leiding van M. J. Koens. De verzamelplaats voor de afdeelingen is de Torenlaan, waarna door de destijds door de Boskoopsche kweekers aangelegde Koningslaan naar Paleis Soestdijk wordt getrokken. De parkeerplaats voor auto's en bussen is op den Stationsweg te Baarn, ook voor de auto's van den Sterrit. De leiding van de plechtigheid en het défilé is in handen van den voorzitter van het hoofd bestuur van De Princevlag, Joh. G. L. Berlott. De verkeersregeling en afzetting van de om geving is geregeld door commissaris Kip uit Baarn. Na 4 uur wordt niemand meer op de verzamelplaats toegelaten. Na de plechtigheid wordt verzameld bij „De Groote Kom" in het Baarnsche bosch, waar het Volkslied en het Vereenigingslied worden ge zongen en de leden worden toegesproken. SMAAKT ALS Donderdagmiddag zijn aan de Waalhaven O.Z. te Rotterdam, ter hoogte van den Spido- steiger, vier fietsende personen met elkaar in botsing gekomen, waarbij een meisje vrij ern stig is gewond. De 22-jarige J. Roobol reed daar met het 22-jarige meisje C. Buitermans. Bij het passeeren van twee andere wielrjjdsters kwam R. in botsing met een van haar, waar door hij tegen mej. B. aanviel. Deze werd van de fiets geslingerd en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zij, vermoedelijk met een schedel breuk, per auto van den geneeskundigen dienst, naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel is ge bracht, waar zij is opgenomen. De beide wiel- rijdsters zijn aanvankelijk afgestapt, maar later doorgereden. Het vijfjarig zoontje van den heer K. te Roermond is onder een vrachtauto geraakt en enkele uren later aan zijn verwondingen be zweken. De Bossche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 21-jarigen woonwa genbewoner V. C. R„ zwervende koopman, thans gedetineerd. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij in het woonwagenkamp te Dussen den woonwagenbewoner A. J. van Duppen van het leven heeft beroofd door hem met een mes te steken en te slaan, tengevolge waarvan Van Duppen is overleden. Het O.M. achtte de schuld van verdachte bewezen en eischte drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde R. tot 8 maanden met aftrek van voorarrest; Voor de Bossche rechtbank heeft terecht ge staan de 32-jarige arbeider P. II. te Nuland, ter zake, dat hij 13 Juni te Nuland' opzettelijk brand heeft gesticht in een hooimijt van den landbouwer J. van Santvoort, wethouder dier gemeente. De hooimijt was gelegen nabij de boerderij van Van Santvoort en door de brand stichting ontstond groot gevaar voor de boer derij en de woning. Echter de brand werd ont dekt en kon nog tijdig worden gebluscht. Het O.M. eischte wegens brandstichting drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot 2 jaar gevangenisstraf. Hedenmorgen omstreeks half vijf ontstond tengevolge van hooibroei brand in de boerderij van den heer E. Roomar, staande aan den Schor- weg te Breezand. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en een thuishaalder, werd door buren ge waarschuwd en kon zich in veiligheid stellen. De motorspuit van Anna Paulowna heeft nog ge probeerd iets te b'usschen, maar de geheele koer- derij is in vlammen opgegaan. De inboedel en het vee werden gered. Verzekering dekt de schade. Ter voorloopige beantwoording van vragen van het liberale Tweede Kamerlid Bierema be treffende beëindiging van de teeltbeperking van rundvee, heeft de minister van Economische Zaken medegedeeld, dat hij nog nadere gege vens omtrent den huidigen omvang en hoe danigheid van den veestapel verwacht. Zoodra mogelijk zal een definitieve beant woording volgen. juli augustus september 4 bladen 10 tijdelijke POKON aanbieding De aJgemeene weerstoestand over een groot gebied is de laatste dagen langzamerhand heel rustig geworden. Merkwaardig is hierbij, dat het koele, bijna windstille en meestentijds zwaar bewolkte weer, waarbij weinig of geen regen valt, zich niet tot ons land er. de naaste om geving beperkt maar dat heel groote gebieden in Europa hetzelfde, voor den tijd van het jaar te koude weer hebben. Voor deze te lage tem peratuur schijnt dus een over groote gebieden werkzame oorzaak te zijn, waarvan men niet kan venvachten, dat zij binnen enkele dagen uitgewerkt zal zijn. Daarom moeten wij in de eerste plaats verwachten, dat het weer voor- loopig aan den koelen kant zal blijven en mag op grond van andere overwegingen worden ge rekend op eenige stijging van de temperatuur. Overigens zijn er geen aanwijzingen, dat er spoedig een algeheele omwenteling in de weersgesteldheid zal komen. Zoolang het aan duidelijke aanwijzingen voor een groote verandering in de algemeene weersgesteld heid ontbreekt is er geen reden voor ons land belangrijke wijzigingen in het weer te voorspellen. Weliswaar staat hiertegenover, dat juist bij zoo'n rustigen weerstoestand vaak plotseling een omslag komt, maar dan moet daaraan toch een of andere aanwij zing voorafgaan. Een zoodanige aanwijzing heeft zich echter nog niet voorgedaan. Overigens is de luchtdrukking vrij gelijkmatig over Europa verdeeld, waaruit het algemeen rustige karakter van het weer te verklaren is. Mooi en warm weer kwam de laatste dagen slechts in kleine deelen van Europa voor. en de weersgesteldheid in ons land sloot zich, wat dit betreft, geheel aan bij den toestand over een heel groot gebied. Met de geringe activiteit van de weersgesteldheid gaat gepaard, dat er niet veel regen valt, zoowel hier als elders. Wanneer zich nu maar hier of daar in Europa een duidelijke aanwijzing van een naderende groote verandering voordeed, zou men voor de eerstvolgende dagen iets anders kunnen ver wachten dan het rustige, zwaar bewolkte, koele weer. Maar niets duidt op het oogenblik op de nadering van een groote storing, zoodat wij moeten aannemen, dat gedurende het week-end en Zondag het weer nog koel en meest zwaar bewolkt zal blijven, met een iets stijgende tem peratuur en heel geringe regenkans. (Nadruk verboden) Gebruik overdag Witte Purol. Dit wrijft on zichtbaar uit, houdt de huid mooi en zuiver en voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten De inschrijving op f 1.888.000 3'A pCt. obli gation der Derde Leening 1937 ten laste van de Provincie Gelderland, zal zijn opengesteld op Donderdag 5 Augustus, te Amsterdam bij Theo- dorus Giiissen: te 's-Gravenhage ten kantore van de N.V. Commissiebank Holland-Indië en te Rotterdam ten kantore van de N. V. Rot- terdamsche Effectenkantoor, tot den koers van 100% pCt.. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Maart en 1 Sep tember. De eerste coupon vervalt 1 Maart '38. Bij ove-teekening zal toewWng systematisch geschieden. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Woensdag, 1 September, ten kan tore. waar de inschrijving heeft plaats gehad. De opbrengst dezer leening is bestemd ter aflossing (na aftrek van de verplichte aflos sing in 1937) van een leening in 1928 op on- derhandsche schuldbekentenis gesloten, pro resto groot f 1.888.000.— oorspronkelijk groot f 2.000.000.—. De leening is a pari aflosbaar in uiterlijk 31 jaar. De jaarlijksche aflossing heeft plaats op 1 September en wel voor het eerst op 1 Sep tember 1938. Vervroegde geheele of gedeeltelij ke aflossing is te allen tijde voorbehouden. De couponbelasting komt ten laste van obli gatiehouders. In het etmaal van 's avonds 28 Juli tot 's avonds 29 Juli is in de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteldheid critiek ge weest voor het optreden van aardappelziekte. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de dames A. M. H. P. Loyens en M. A. Loyens, Breda; E. G. C. Mantz, Rotterdam en A. J. M. van der Poel, 's Gravenhage; alsmede de heeren M. P. Man- ders, Stiphout; J. C. J. Nooren, Princenhage; J. M. W. Pietersen, Zeist; P- Poot, Rekken; H. H. M. A. Scholberg, Maastricht; Ay van der siuys, Schiebroek; M. A. Smits, Stiphout; H. L. Stare, Rotterdam; C. van der Stoep, Rotter dam; A. M. F. M. van der Veer, Heer (L.)A. M. A-. Veldkamp, 's Gravenhage; P. Verkerk, 's Gravendeel; G. Visee, Baarn; J. H. L. van der Voorst, Deurne; L. A. Vreeburg, Amsterdam. AMSTERDAM. Geslaagd de heer B. J. C. van Kooten. De Fransche minister van financiën, Bon- net, legde aan de „Intransigeant" een ver- klaring af, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat de pogingen tot het wekken van een herstel reeds vruchten beginnen te dragen, bestaande in een geleidelijke ver betering der geldmarkt en een koersstijging van 20 pet. der Rentes in drie weken. Het land moet begrijpen, dat indien het zijn crediet wil herstellen, het evenwicht moet brengen tusschen ontvangsten en uitgaven, verspilling en misbruik moet vermijden en het rendement van den arbeid moet ver beteren. Uit Parijs wordt gemeld, dat het. thans wel als uitgemaakt mag worden beschouwd, dat de terugkeer van de gevluchte kapi talen uit Frankrijk, zelfs na de toepassing van het financieel herstel-programma van Chautemps en Bonnet, voorloopig nog niet kan worden verwacht. De hardnekkigheid der monetaire moeilijkheden zal waar schijnlijk belangrijke maatregelen uitlokken. Omtrent de jongste prijsverlaging van benzine te Londen merkt men op, dat deze daling alleen te wijten is aan de daling van de tankervrachttarieven en in geen geval het gevolg is van een minder gunstige po sitie der petroleummarkt. De goud/prijs te Londen steeg met Yz d. tot 139/9 /2. 117.000 werd aan goud ver handeld. De productie van kunstzijde en afval in Engeland bedroeg in Juni 14.060.000 Vb-, waarmede een nieuw record werd bereikt. De productie was 1.880.000 Vb. meer dan in Mei en 1.740.000 Vb. meer dan in Juni 1936. Men merkt op, dat deze productie geheel ingaat tegen de seizoensinvloeden, aange zien in de vier vorige jaren de maand Juni steeds een daling van de productie heeft te zien gegeven. De Commonwealth and Southern Corp. behaalde in het jaar per 30 Juni j.l. een netto-winst van 15.55 mill, tegen 10.58 mill, in het vorig jaar, overeenkomende met 0.19 tegen 0.04 per aandeel. De totale winst van alle Amerikaansche Spoorwegen in het eerste half jaar wordt op 30 millioen geschat. Sedert 1931 is dit voor het eerst, dat alle mijen in totaal weer winst hebben gemaakt. In de eerste helft van 1931 bedroeg de totale winst 31 mill., in het eerste half jaar 1936 werd een totaal netto-verlies geleden van 23.28 mill De United Aircraft and Transport ont ving van het departement van Marine een order voor de levering van vier Amphibie- Sikorski-watevliegtuigen voor 828.000. De Bethlehem Steel Corp. behaalde in het tweede kwartaal een netto-winst van 10.02 mill, tegen 8.29 mill, in het eerste kwartaal en 3.43 mill, in het tweede kwar taal van 1936. Genoemde winsten zijn gelijk, aan respect. 2.56, 2.01 en 5 0.49 per aan deel. In het eerste half jaar steeg de winst van 8 4.03 mill, tot 18.31 mill., overeenko mende mei 4.57 tegen 0.17 per aandeel in het eerste half jaar 1936. De onuitgevoerde orders bedroegen op 30 Juni 142.21 mill, tegen 89.56 mill, op 30 Juni 1936. De pro ductie bedraagt thans 86 pet. capaciteit, in het tweede kwartaal 92.9 pet. tegen 66.2 pet. in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Over het tweede kwartaal wordt een dividend uitgekeerd van 1.50 per aan deel tegen S 1 over het eerste kwartaal, na dat einde 1936 het dividend met 1.50 was hervat. De Republic Steel behaalde in het tweede kwartaal een netto-winst van 487.000, te gen 5.567.000 in het eerste kwartaal. De sterke vermindering van de winst is het ge volg van de stakingen. In het tweede kwar taal 1936 bedroeg de netto-winst 2.661.000. De National Steel behaalde in het tweede kwartaal een netto-winst van 6.01 mill, tegen 5.69 mill, in het eerste kioartaal. De American Woollen Co. moet in het eerste half jaar ruim 3 mill, winst be haald hebben, tegen 1.09 mill, in het eer ste half jaar 1936. Het „Oil Gas Journal" deelt mede, dat het verbruik van ruwe olie en benzine in Ame rika dit jaar is gestegen en dat de vraag naar ruwe olie met eenige honderden mil- lioenen vaten en naar benzine met onge veer 50 mill, vaten grooter zou zijn dan in 1936. De exportprijs van koper in de Vereen. Staten bedraagt thans 0.14425 tot 0.1435 hetgeen 2l/2 punt hooger is dan de vorige. De binnenlandsche koperverkoopen bedroe gen Woensdag 10.27 mill. l.b. tegen 3.89 mill. lb. Dinsdag j.l. De Gilett Safety Razor en Co. behaal de in het tweede kwartaal een netto-winst van S 831.000 of 0.23 per aandeel tegen 1.007.000 of 0.31 p. a. in het tweede kwar taal 1936. De Union Pacific zou in Juli hoogere bruto-ontvangsten hebben geboekt dan in Juli 1936. In verband met den beteren oogst worden groote maistransporten ver wacht. De Youngstown Sheet and Tube Co. be haalde in het tweede kwartaal een netto winst van 2.02 mill, of 1.14 per aandeel tegen 2.58 of 1.98 per aandeel in het tweede kwartaal 1936. De daling van de winst is het gevolg van de stakingen. De Shell Union boekte in het tweede kwartaal een netto-winst van S 4.80 mill- tegen 4.71 mill, in het tweede kwartaal van 1936. In het eerste half jaar een netto winst van 8.48 millioen tegen 6.39 mill- in het eerste halfjaar 1936. De Tidewater Associated Oil keert een dividend uit van 0.35 tegen 0.20 over het eerste kwartaal. Bovendien een extra-divi- dend van 0.10. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch' tend te Amsterdam op 9.O2V49.03 (v. slot 9.03), de Dollar op 1.81—1.8iy2 (1.819/16)- de Frank op 6.77Yz—6.82'/2 (6.80), de Belg op 30.5030.55 (30.55) en de ZwitserschO frank op 41.60—41.67 y2 (41.67). Op de vragen van het Chr.-Hist. Tweed® Kamerlid Weitkamp betreffende den invo®* van rundvleesch uit Denemarken heeft de rh'' nister van Economische Zaken voorloopig g®' antwoord, dat hij nog nadere gegevens over d positie der vleeschmarkt verwacht. Zoodra mogelijk zal een definitieve beanc' woording volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6