De Helmondsche kermis is tragisch ingezet Peiping omsingeld door Japanners Indien noodig tot actie zal Engeland overgaan Oorzaken van Flamingo-ramp moeilijk vast te stellen mwmm® I Brand in filmcabine kost den eigenaar van het bioscooptheater „Alcazar" en diens dochter het leven Waarschijnlijk zullen de deskundigen zich moeten beperken tot het formuleeren van hypotheses Jeugdig logeetje nauwelijks ontkomen TWAALF-JARIG MEISJE ERNSTIG GEWOND Het nieuws van heden DE BAROMETER Verklaringen van Eden in het Lagerhuis VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS IUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 31 JULI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20689 Een ontzettend ongeluk heeft Vrijdagavond te Helmond diepe verslagenheid gebracht. In het bioscoop-theater „Alcazar" brak kort voordat de voorstelling een aanvang zou nemen, in de ca bine een brand uit, waarbij twee personen, de eigenaar en zijn dochter, om het leven zijn gekomen en een logeetje uit Schie dam zoo ernstige brandwonden opliep; dat voor haar leven wordt gevreesd. Kort voor de voorstelling vloog de film door tot heden onbe kende oorzaak in brand Ontsteltenis in de stad is groot Japansche troepen trokken over de Joengting-rivier, waardoor zij binnen gevechtsafstand van de Chineezen komen Hirota's meening over plaatselijke regeling" Het is moeilijk in te zien, hoe de niet-inmengingspolitiek kan worden gered De Britsche eischen in de Middellandsche Zee Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'l liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De niet-inmengings-politiek Het spoorwegongeluk bij Parijs De begrafenis van de bemanning Deelneming Mi mi De scheepsramp bij Baltimore Drie dooden en verscheidene vermisten De ongeregeldheden in Noord-Ierland Verscheidene personen gearresteerd Een auto-ongeluk bij Antwerpen Een persoon gedood en zeven zwaar gewond Chineesche leening in Engeland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het was kort voor acht uur, dat in deze bioscoop, gelegen aan den Noord-Koninginne- wal, toebereidselen werden gemaakt voor de voorstelling van de film „Sanders of the river." In de cabine bevonden zich de operateur, te vens eigenaar van „Alcazar", de zestig-jarige heer P. J. H. Tersteeg en zijn ongeveer 24-jarige dochter, alsmede twee meisjes van twaalf en vijf jaar uit Schiedam, die bij de familie Ter- steeg logeerden, Enkele oogenblikken, voordat de voorstelling van de film zou beginnen, ver liet het 5-jarig meisje de cabine, hetgeen haar redding zou beteekenen, want nauwelijks had het kind zich verwijderd of het ongeluk deed zich voor. Plotseling vloog, door tot dusverre onbekende oorzaak, de film in de cabine in brand. In de onmiddellijke nabijheid van het projectie-apparaat lag een aantal filmrollen, SJANGHAI, 30 Juli. (ReuterHet too- neel der vijandelijkheden in Noord-China is vandaag verplaatst van Tientsin naar Peiping, dat geheel door Japansche troe pen omringd is. Door den grooten muur zjjn gemotoriseerde afdeelingen naar de streek ten Noord-Westen van de stad ge komen, en bü het zomerpaleis zijn twintig vliegtuigen gedaald. Na de bezetting van Takoe beheerschen de Japanners alle strategische punten tus- schen Peiping en de Zee. Een groot deel van het 29e Chineesche leger trekt terug op Paotingfoe. Volgens Chineesche verklaringen zal het leger gereorganiseerd worden. Het Japansche ministerie van Oorlog maakt bekend, dat 'n gendarmerie-brigade te Toengtsjau, die onder bevel van de auto nome regeering van Oost-Hopei stond, aan het muiten is geslagen en de kazernes van het Japansche garnizoen heeft omsingeld. Na een bombardement door de Japansche luchtmacht moesten de muiters het beleg evenwel opbreken. In Peiping is een nieuw bestuur gevormd, bestaande uit Tsjang Tse Toeng, den burge meester van Tientsin, Sji Joe San, den chef van de speciale politie en verscheidene per soonlijkheden, die om hun pro-Japansche ge voelens bekend staan. Naar het Japansche telegraafagentschap Do mei uit Peiping meldt, is de commissie tot het in stand houden van den vrede reeds gevormd. Zij heeft haar openingszitting heden om 2 uur des middags gehouden. In de commissie hebben veertig leden zitting. Het gemeentebestuur van Peiping, de Kamer van Koophandel, de ban- kiersvereeniging, de pers, de overige autonome organisaties en vertegenwoordigers uit leiden de burgerkringen hebben elk zes gedelegeer den in de commissie. Tsjang Tsjau Tsoeng zit de commissie voor. Hij wordt bijgestaan door een permanente subcommissie van zes leden. (Zie vervolg Laatste Nieuws) dat door de vlammen uit het celluloid even eens werd aangetast, zoodat de kleine cabine in een oogwenk met verstikkenden damp was gevuld. Alles wat brandbaar was, hetgeen uiteraard niet veel was, vatte vlam. De drie zich in de cabine bevindende personen konden deze kleine ruimte niet meer verlaten, waar door het vermoeden gewettigd is, dat zij door de dampen oogenblikkelijk bewusteloos zijn ge raakt. Hoewel bijna onmiddellijk hulp aanwezig was, is men er niet in mogen slagen de levens geesten bij den heer Tersteeg en zijn dochter op te wekken. Nader wordt ons gemeld over den bioscoop- brand te Helmond: In de benedenzaal bevond zich een vijftiental personen, dat de filmvoorstelling wilde bijwonen, terwijl op het balcon, van waaruit men toegang heeft tot de cabine, slechts twee personen za ten. Toen deze twee het lichtschijnsel in de cabine bemerkten, dachten zij aanvankelijk, dat dit met de projectie van de film verband hield. Toen echter een voor de cabinedeur hangend gordijn, vlam vatte, beseften zij, dat er iets ernstigs aan de hand was. Een hunner snelde naar beneden om mej. Tersteeg, een zuster van den eigenaar, die het plaatskaartenloket be dient, te waarschuwen. Deze belde onmiddellijk de gemeentepolitie en de brandweer op. Intusschen hadden zich cok personen van beneden naar boven gespoed en zij slaagden er spoedig in tot dc cabine door te dringen. Wel dra arriveerde de politie, die onder leiding van commissaris Loves en met assistentie van de brandweer direct het reddingswerk aanving. Ook dr. Vingermoets en enkele leden van de trans portcolonne van het Roode Kruis waren spoe dig op de plaats van het onheil aanwezig. Het eerst wei d het twaalfjarig meisje Van der Made buiten de cabine gebracht. Met zware brandwonden overdekt en in bewusteloozén toestand is het kind ijlings naar het St. Antonius- gasthuis overgebracht. De 24-jarige dochter en de heer Tersteeg gaven nog slechts enkele teekenen van le ven, toen zij uit de cabine op het balcon werden gedragen. Ook hun lichamen vertoonden vele brandwon den. Dadelijk paste men kunstmatige ademhaling toe, doch men mocht er niet in slagen de levensgeesten op te wekken. De transportcolonne heeft de lichamen naar het St. Antonius- gasthuis vervoerd. De brandweer had het brandje in de cabine spoedig gebluscht. De cabine voldeed aan de wettelijke voorschriften. De gemeentepolitie tast omtrent de oorzaak van het in brand vliegen van de film nog in het duister. De commissaris van politie heeft op toestel spoelen enz. beslag doen leggen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een projectielamp in het toestel is stukgesprongen en zoo den filmband vuur heeft doen vatten. De ontsteltenis in de stad, welke aan den vooravond staat van de jaarlijksche kermis, was bij het vernemen van het rreeseljjk ongeluk, zeer groot, De spoorwegramp bij Villeneuve. De slachtoffers worden naar het ziekenhuis vervoerd LONDEN, 30 Juli. (Reuter). De oppositielei der Attlee heeft heden in het, Britsche Lager huis de debatten over de buitenlandsche politiek geopend. Hij vroeg de regeering een duidelijke verzekering te geven, dat het parlement bijeen geroepen zou worden, vóór de regeering zich vastlegt op een nieuwe politiek, die het toeken nen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco spoedig met zich mede zou brengen. Voorts verzocht Attlee om, wanneer het zoo ver zou zijn gekomen, de geheele zaak aldus te be handelen, dat zij door den Volkenbond zou wor den goedgekeurd. De minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, verklaarde in antwoord op de vragen van Attlee om. het volgende: Het zou gevaarlijk zijn den indruk in de wereld te wekken, dat, wat er ook moge ge beuren, de Britsche regeering tot geen en kele actie zou overgaan. De regecring heeft nooit iets van dien aard gezegd. Integendeel, wij hebben precies het tegenovergestelde gezegd. Wat de Middellandsche Zee en de Britsche positie daar betreft, zeide Eden, dat het voorrecht, dat Engeland genoot, aan geen enkel ander land geweigerd werd. Alles, wat Groot-Brittannië wil den. is de verbindin gen en het transito handhaven. Ten aanzien van Spanje zeide de minister, dat Lloyd George veel gesproken heeft over de rechten van oorlogvoerenden en over het plan der regeering. Zooals ik reeds gezegd heb, staat of valt het plan in zijn geheel. Wij kunnen geen groote VERWACHTING: Zwakke tot matigen E Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, §j afnemende bewolking, waarschijnlijk 5 droog weer, in het Noorden zelfde tem- H peratuur, in het Zuiden iets warmer. H VERDERE VOORUITZICHTEN: Opkla- H H rend, iets warmer. Aan den strijd in het Verre Oosten gingen dagenlange onderhandelingen vooraf. Links ziet men een Chineeschen afgezant, de witte vlag als herkenning steeken voerend, teneinde het Japansche oppercommando het Chineesche memorandum te overhandigen. Rechts manschappen van het 29ste Japansche leger wijzigingen, die het evenwicht ondersteboven zouden gooien, toestaan. Daarom aldus vervolgde Eden kan Attlee gerust zijn, als het plan wordt aangenomen, omdat de rechten van oorlogvoerenden niet kun nen worden toegestaan dan onder de voorwaar den, waarin het plan voorziet. De regeering wil de politiek van niet-inmen- ging blijven volgen, zoolang de Europeesche naties dat ook wenschen. De oppositie spreek'- graag van de niet-inmengingspolitiek, alsof dat een louter Britsche politiek is, en alsof de Brit sche regeering verantwoordelijk is voor de vreemde methode, die een ingrijpen van den Volkenbond wil verhinderen. Ik heb daarvan niets bemerkt. Als de Volkenbond zich met de aangelegenheden wil bezighouden, is hij, wat de Britsche regeering betreft, welkom. Als Moskou, Berlijn of Rome zetel van de commissie willen zijn, kunnen zij dat doen. De andere volken willen de politiek van niet-inmenging inderdaad handhaven. Eden noemde in dat verband de rede, waarin Blüm de geheele verantwoorde lijkheid voor deze politiek op zich nam, en ver klaarde het daarmede eens te zijn. Een neutra- liteitsverklaring brengt onvermijdelijk het be staan van de rechten van oorlogvoerenden me de. De politiek van Attlee zou noch neutraliteit noch de terugtrekking van een enkelen vrijwil liger tengevolge hebben. Indien het de bedoe ling der arbeiderspartij is, dat Franco den oor log niet wint, zou men dat alleen kunnen ver zekeren door het actieve deelnemen van Enge land aan de vijandelijkheden, met alle gevolgen. Daarvan moeten de arbeidersafgevaardigden zich bewust zijn. De regeering noch het land denken er een seconde over een dergelijke po litiek toe te passen. Eden verklaarde verder het zeer moeilijk te achten in te zien, hoe de niet-inmenging onder de bestaande omstandigheden kan worden gered. „Wij zouden, zeide hij, een mislukking van de niet-inmenging betreu ren." Een geheel nieuwe situatie zou dan geschapen zijn: alle grenzen zouden open staan en er zou geen controle zijn op de levering van oorlogstuig en menschenmate- riaal. De vraag is, of een dergelijke toestand ernstig genoeg is om een onmiddellijke bijeenroeping van het parlement te rechtvaardigen. Ik kan daarop nu niet antwoorden en ook niet zeggen, wat onze politiek dan zou zijn. Die zou afhan kelijk zijn van de omstandigheden, waaronder de niet-inmenging verbroken zou worden, Als de toestand zóó ernstig is, dat het parlement moet bijeenkomen, zal de regeering den speaker verzoeken dat te doen. De Britsche regeering is niet voornemens eenige wijziging in haar ge dragslijn te brengen. Naar aanleiding van een opmerking van Lloyd George verklaarde Eden opnieuw, dat de regeering niet de verzekering kan geven dat het parlement zal worden bijeengeroepen, alvorens den nationalisten de rechten van oorlogvoeren den worden toegekend. Zeer zeker moeten de Fransche regeering en het Fransche volk ge raadpleegd worden over de politiek, die men denkt te volgen. Ten aanzien van het Verre Oosten, ezide Eden het met Attlee eens te zijn, dat de toe stand ernstig is. De Britsche regeering be treurt de gebeurtenissen diep. In het belang van de volken in het Verre Oosten blijven wij/er van overtuigd aldus de minister dat de vrede gehandhaafd moet worden. De regeering zal in nauw contact met de regee ringen van de Vereenigde Staten en Frank rijk blijven. Het Britsche parlement is tot 21 October op reces gegaan. De speaker is gemachtigd de le den in dringende gevallen bijeen te roepen. Eden zal op het ministerie van Buitenlandsche Zaken gedurende zijn vacantie worden vervan gen door Halifax, den Lord-president. PARIJS 30 Juli. (Havas). Naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Villeneuve St. Georges heeft de Fransche ministerraad het gebruik van houten wagons eenstemmig ver oordeeld. Besloten werd, dat alle noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen ter be spoediging van de vervaardiging van metalen wagons. De volgende bijeenkomst van den raad zal over een dag of tien worden gehouden. Uit het onderzoek naar de oorza ken van de ramp van de „Flamingo" is komen vast te staan, dat het toe stel met zeer groote snelheid, onge veer 350 kilometer per uur, met den grond in aanraking is gekomen. Het landingsgestel was ingetrokken, het geen er op schijnt te wijzen, dat de piloot geen tijd heeft gehad om aan landen te denken. De explosie moet zijn gebeurd aan boord van het toe stel, toen het zich in volle snelheid voortbewoog, kort voor het neerstor ten. De tweede ontploffing geschied de op het oogenblik, dat de machine met den grond in botsing kwam. De oorzaken van de eerste ontploffing, welke moet hebben plaats gehad in den linker-motor en welke de cata strophe veroorzaakte, zijn zeer moei lijk vast te stellen en at deskundigen zullen hun arbeid moeten voortzet ten, hoewel zij waarschijnlijk weinig positieve resultaten zullen verkrijgen. In dat geval zullen de deskundi gen zich moeten beperken tot het formuleeren van hypotheses omtrent de oorzaken van de ramp. Omtrent de begrafenis van de leden van de bemanning vernemen wij, dat het stoffelijk overschot van den len piloot, C. Th. R. Steens- ma, Maandag om 2 uur op de Nieuwe Alge- meene Begraafplaats te Wageningen ter aarde zal worden besteld. De begrafenis van den 2en piloot, G. Geering, zal Maandag, om 2.30 uur. op Crooswijk te Rotterdam geschieden, die var. den radiotelegrafist Dinsdag om 1.30 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam De stewardess mej. M. J. van der Laan, wordt Maandag om 11.30 uur op Zorgvliet te Amster dam en de mecanicien, A. Wapperon, Maan dag om 3.30 uur op de algemeene begraafplaats te Papendrecht begraven. Van verschillende zijden ontving de directie der K.L.M. nog telegrammen en brieven van deelneming. De minister-president, dr. H. Colijn, seinde uit Zurich. De inhoud van dit telegram luidt: „Verneem met leedwezen ongeval „Flamin go" en betuig mijn deelneming aan betrekkin gen en slachtoffers. Vertrouw, dat ook deze tegenslag energie K.L.M. niet breken zal." Ook de directeur van den burgerluchivaart- dienst van Tsjecho-Slowakije getuigde telegra- lisch van zijn deelneming, terwijl de directie der K.L.M. nog brieven van rouwbeklag ont ving van dr. W. Bafcinski, den Poolschen ge zant te Den Haag en van generaal Wenninger, den luchtvaartattaché van de Duitsche le gatie. - Op 29 Juli was het 25 jaar geleden, dat de Japansche keizer Mutsuhito overleed, dien we hierboven afbeelden. Deze monarch haalde zijn land uit de middeleeuwsche toestanden en voerde Westersche gewoonten in. De overwin ning op Rusland verhoogde het prestige van zijn land ten zeerste BALTIMORE, 30 Juli. (Havas.) Het aantal dooden bij de scheepsramp der „City of Bal- timore" bedraagt volgens de laatste berichten drie. Bovendien worden verscheidene personen vermist, BELFAST, 30 Juli. (Havas). Het politie-on- derzoek naar de omstandigheden van de grens incidenten in Noord-Ierland tijdens het bezoek der Britsche Koninklijke familie wordt met spoed voortgezet. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. ANTWERPEN, 30 Juli. (Belga). Een autobus, waarin een groep Tsjecho-Slowaken, die ter ge legenheid van de Olympische arbeidersspelen naar Antwerpen waren gekomen, op weg naar Brussel gezeten was. is bij Antwerpen in botsing gekomen met een zwaren vrachtwagen. De ge volgen waren zeer ernstig; een der inzittenden is om het leven gekomen, terwijl zeven personen zwaar gewond werden. BIJ BIOSCOOFBRAND TE HELMOND ZIJN TWEE PERSONEN OMGEKOMEN EN IS EEN MEISJE ERNSTIG GEWOND. Eden legde in het Britsche Lagerhuis enkel» verklaringen at inzake de buitenlandsche po litiek van Groot-Brittannië. De strijd in Noord-China :s weer naar Peiping verplaatst, waar eenige gevechten op kleinere schaal werden geleverd. Het aantal dooden bij de scheepsramp bij Bal- timore bedraagt drie; er zijn echter verschei dene vermisten. De Noorsche regeering heeft zich principieel eens verklaard met de Britsche voorstellen in zake de niet-inmenging. In verband met de ongeregeldheden in Noord- Ierland tijdens het jongste koninklijk bezoek zijn verschillende personen gearresteerd De subcommissie ter non-interventie heeft geen besluiten genomen; volgende week zal zgj op nieuw bijeenkomen. De strijd aan het Madrileensche front ver flauwt. De ramp van de „Flamingo"; het toestel is met een snelheid van 350 kilometer met den grond in aanraking gekomen; oorzaken der eerste ontploffing moeilijk vast te stellen. Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, hoofd der Zweedsche deelnemers aan de Jamboree, is Vrijdag in ons land aangekomen. Het tweede Internationale Congres voor Ver gelijkend Recht wordt van 411 Augustus te 's-Gravenhage gehouden. New Yorksche beurs: Opening lusteloos, slot onregelmatig. O LONDEN, 30 Juli (Havas) Men meent te weten, dat de regeering te Nanking, dr. Koeng, den Chineeschen minister van Financiën die te Londen vertoeft, gemachtigd heeft tot het tee kenen van een overeenkomst, volgens welke een leening zal worden uitgegeven voor den aanleg van spoorwegen in Kwangmel en Poekou-Poe- sienjang. KWKWWWWWWUMlf 11 1J 7 7 Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 770 Vorige stand: 761.6 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1