MAANDAG BEGINT- DE KERMISwEEK bij WESSELING Haarlem, 31 Juli BIBLIOTHEKEN VOOR BESTELLING 10737 Thee waf el t j es? Kort en volledig PAS OP DIE JAS! ZATERDAG 31 JULI 1937 DE WERELDJAMBOREE Hoe het verkeer door Haarlem geleid wordt HOE DE JAMBOREE-MARSCH ONTSTOND DE KERKELIJKE FEESTEN VAN ZONDAG Medewerking van de Harmonie St. Michael COMITÉ VAN KATH. ACTIE HARMONISCHE LICHAAMS ONTWIKKELING (H. L. O.) Oprichting van een Werkcomité P O F F WESSELIAG R T J WAFELEN Gr. Houtstraat 147a Heeft U dezen zomer al een bezoek gebracht? - Wij verwachten U! Kent U onze f 1.- per dozijn DE HEER H. J. KUIPER Gaat Haarlem verlaten Internationaal Zomerfeest V. I. V. w. Programma Haarl. Radio-centrale voor Zondag 1 Augustus Vierdaagsche afstandsmarschen EEN SLECHT GEWAS EN TOCH VOL GOEDEN MOED Het heden, verleden in toekomst van de Bollencultuur AGENDA Bioscopen 1 Augustus Bioscopen 2 Augustus VAN ONZEN WINKELSTAND Filiaal fa. Vernout DE MALARIABESTRIJDING IN NOORDHOLLAND Nog altijd noodig, maar gebrek aan steun De Kruisvereenigingen gehuldigd 76 op 100 menschen besmet „ALBERDINGK THIJM" GAAT WEER VAREN Bioscopen Apotheekdiensten ST. VINCENTIUS- VEREENIGING De H. O. V. te Zandvoort H. O. V.-concert in den Hout STAD In verband met het door de Wereldjamboree te verwachten drukke verkeer hebben wij eenige inlichtingen hierover ingewonnen bij den heer Berentsen, die in Haarlem meer spe ciaal belast is met de regeling van het verkeer Inspecteur Berentsen verteons dat het moeilijk van tevoren te zeggen is of Haarlem door de Jamboree veel verkeer te verwerken zal krijgen. Dat zal men moeten afwachten. Wel mag men aannemen, dat door Haarlem dat een belangrijk kruispunt van wegen heeft, op sommige dagen, zooals morgen bij de ope ning, heel wat auto's naar de Jamboree zullen passeeren. Het verkeer uit Groningen en Friesland heeft als kortste route naar de Jam boree thans den afsluitdijk en passeert dus ook Haarlem, evenal het verkeer uit Amster-- dam, -Alkmaar, enz. En over Amsterdam is weer het verkeer uit de Oostelijke provincies te verwachten. Hoewel de algemeene regeling van het ver keer, zooals bekend, aan de Rijksveldwacht is overgelaten, heeft de Haarlemsche politiq eenige bijzondere maatregelen genomen voor de regeling van het verkeer door Haarlem zelf Zoo zullen de auto's enz. uit de richting Am sterdam en Alkmaar niet over de Buitenrust- brug, maar via den Zijlweg naar den Vogelen- zanKchenweg geleid worden. Daartoe zijn op de punten, waar niet de gewone A.N.W.B.- borden staan, door den A.N.W.B. speciale an derhalve meter lange borden neergezet, blauw geschilderd en met het woord Jamboree en een pijl in de richting van de Jamboree er op De weg, dien de auto's aldus zullen nemen door Haarlem, gaat over de Oostvest, Papento- renvest, Koudenhorn, Zandersbrug', Nieuwe Gracht, Nassaubrug, Nieuwe Gracht Kinder- huisvest, Zijlbrug naar den Zijlweg en vandaar •vervolgens via Elswoutslaan, Aerdenhout naar Vogelenzangschenweg. Het verkeer uit de richting Alkmaar wordt afgeleid op den Schoterweg naar de Klever laan, vervolgens door de Brederodestraat, Verspronckweg, onder het spoorwegviaduct door, langs de Julianalaan naar den Militai- renweg, Zeeweg, Brouwerskolkweg (deze om weg is bepaald om den spoorwegovergang bij het station Overveen te vermijden) langs Kraantje Lek naar Aerdenhout en Vogelen- zangschenweg. Mochten er auto's naar het centrum van Haarlem verdwalen en op de Groote Markt terecht komen of zijn er vreemdelingen, die alvorens naar de Jamboree te gaan, eerst nog het centrum van Haarlem willen bezichtigen, dan \indt men op dit plein pijlen, die wijzen in de richting Zijlstraat. Bij het Postkantoor staan pijlen, die wijzen naar de Raaks en van de Raaks komt men op den Zijlweg en verder als boven. Bovendien zal de politie op gevaarlijke kruispunten (zooals op de Nieuwe Gracht) speciale controle houden. Uit het bovenstaande blijkt dus wel, dat de Haarlemsche politie paraat is om het verkeer door Haarlem op te vangen en op de voor het verkeer zelf gemakkelijkste manier naar de Jamboree te leiden. Tal van muziekcomposities hebben een min of meer anecdotische geschiedenis, welke den buitenstaander vaak verbaast door de onwaar schijnlijkheid van de omstandigheden, waarin zulk een werk tot stand kwam. De eene com positie is het resultaat van maandenlang zoe ken, combineeren en ploeteren op de te over winnen materie, de andere wordt, zooals men dat zegt, in één adem op het papier neergewor pen. Zoo heeft ook de sedert een kleine twintig jaar bekende Jamboree-marsch zijn anecdoti sche wordingsgeschiedenis, die door den Engel- schen componist Herman Darewski zelf om streeks 1922 in een Engelsch jaarboek voor de jeugd als volgt werd beschreven: Ik heb het al dikwerf erg druk gehad in m'n leven. Maar toch is er één dag, dien ik Jambo ree-dag genoemd heb, die alle andere overtrof, en waarop ik een snelheidsrecord behaalde, dat ik zelf althans nooit heb verbeterd. Op dien dag dan zat ik 's namiddags in mijn werkkamer, en peinsde over de beteekenis van het woord „Jamboree." U moet weten, ik ben nooit padvinder geweest, en in mijn jonge ja ren was de beweging niet zoo verbreid als te genwoordig. Maar ik stond er toch sympathiek tegenover en vroeg me dus af, wat het aardig klinkende woord wel mocht beteekenen. Op dat oogenblik werd me een bezoeker aangekondigd. En deze bezoeker was iemand van de padvin dersbeweging. Op de korte, directe wijze, welke karakteristiek is voor de Scouts, vertelde hij me, dat ze graag een Jamboree-marsch zouden hebben voor Olympia, waar ze toen hun kamp hadden ingericht. „Allemaal tot uw dienst, m'n waarde", ant woordde ik, „maar die Jamboree opent toch reeds morgen!" En ik keek eens op m'n horloge. Op hetzelfde oogenblik bijna stond me het visioen voor oogen, van al die honderden jon gemannen gekomen naar Olympia van de uit hoeken van de wereld. Ik dacht aan de landen, die hun jongeren naar deze unieke bijeenkomst hadden afgevaardigd. Ik hoorde het gehuil van de jonge wolven. En op hetzelfde moment stond m(jn besluit vast. „U krijgt uw marsch en ik zal geen moeite ontzien, om alles tijdig gereed te hebben!" was mijn besluit. Nu is componeeren op bestelling vaak al even moeilijk als 'n schilderij maken op bestelling. Het is eenvoudig een kwestie van inspiratie. Doch die liet me ditmaal ook niet in den steek. En toen ik 'n poosje er over had zitten mijme ren, behoefde ik den marsch nog slechts op te schrijven. Maar het' meest tijdroovende moest toen nog komen. Dat was het drukken, het ver menigvuldigen ervan. Ik verzocht iedereen die er mee te maken had, om zijn medewerking en die werd me spon taan verleend, uit sympathie voor de padvinde rij. Als allen padvinders geweest waren, zou de uitvoering niet vlotter van stapel hebben kun nen loopen. Er werd koortsachtig gewerkt. Be zwaren werden opzij gezet of overwonnen. De steenteekenaars vooral deden wonderen. In den kortst mogelijken tijd werd dit manuscript op steen overgebracht, een omslagteekening ont worpen. Ik kreeg weldra de eerste correctieproe ven en men kon nog denzelfden dag met druk ken beginnen. Hoe lang denkt u wel dat het geheele proces zal hebben geduurd? Ik geloof dat zelfs padvinders daarover ver baasd zullen staan. Welnu: in twaalf uur was de geheele marsch gecomponeerd, georkestreerd, was de muziek geëtst en gedrukt. Ongetwijfeld een record! Ik was in den namiddag aan het werk be- bonnen, en den volgenden dag tegen den mid dag reeds werd de Jamboree-marsch op Olym pia gespeeld en verkocht. Maar zoo gemakkelijk als ik het u hier ver tel is het zeker niet gegaan, dat zult u wel be grijpen. Intusschen heeft het mij persoonlijk groot pleizier gedaan, dat ik me zoo goed wist aan te passen aan het tempo en den geest der padvindersbeweging. Ik heb dit stukje muziek opgedragen aan den Chief Scout, en het heeft me zeer veel genoegen gedaan, uit verschillende kwartieren te vernemen, dat de Jamboree- marsch reeds zoo populair is geworden, dat de wijs spoedig over de heele wereld bekend zal zijn. Het zal een marsch zijn, welke alle jongeren doordringt van het besef der broederlijke saam- hoorigheid van de Padvinderij, en welks klan ken hen zal herinneren aan de heerlijke en fer me vriendschap, voor het leven gesloten, toen zjj voor de eerste maal op een Wereldjamboree bijeen kwamen. Tal van bekende kunstenaars hebben hun belangelooze medewerking reeds toegezegd. On der hen zijn de bekende altzangeres, mevr. Ans Stroink en het; pianistenpaar, mevr. Nelie de BockVerdel en Piet Halsema, dat meermalen door de radio van zich heeft doen spreken. Zondag 1 Augustus a.s., des morgens om 10 uur, zal de R. K. Harmonie St. Michael, direc teur de heer Hofmeester, medewerking ver- leenen bij de Pontificale Hoogmis op het Jam boreeterrein. Verschillende liederen, welke door 9 duizend padvinders gezongen worden, zal de Harmonie begeleiden. Des middags komen, zooals gemeld, drie extra- treinen met R. K. padvinders van de Jamboree naar Haarlem. Twee ervan arriveeren pl.m. 3 uur aan het personenstation, vanwaar de pad vinders in optocht naar de kathedrale kerk aan de Leidschevaart gaan, alwaar een groote Christus-Koning-hulde zal gehouden worden. In deze optocht zal St. Michael haar mede werking verleenen. Centraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 2 Aug. 8.30 uur: Repetitie van de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Lu- damus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem-Noord. Bezoek van Ned. Reisvereeniging voor Katho lieken aan de Jamboree ter bijwoning van een kampvuur. DINSDAG 3 Aug. 2.30 uur: Bestuursvergade ring van de St. Marthavereenigine in' het Tehuis Bloemhofstraat. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Geb. St.Bavo. 8.30 uur: vergadering van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. WOENSDAG 4 Aug. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken, bij Brinkmann. Bezoek aan de Jamboree van de Ned. Reis vereeniging voor Katholieken, ter bijwoning van een kampvuur. DONDERDAG 5 Aug. 9 uur v.m. vergadering van het Armbestuur van de parochie St. Bavo, Haarlem-Noord, in de pastorie. 8.30 uur: Repetitie R.K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. 8.30 uur: Bureauverga dering van de R.K. Re- classeeringsvereeniging in het St. Vincentius- gebouw, Groenmarkt 22. VRIJDAG 6 Aug. 8 uur: Repetitie Rederijkers kamer ,,Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigingen bij het uitschrijven van vergaderingen verzocht, vooraf overleg te plegen met het Algemeen Se cretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Ons wordt opname verzocht van het volgende: Na vele andere plaatsen in den lande is thans ook Haarlem getreden op de roltrap, welke in 1934 in werking is gezet door de Nationale Ver- eeniging tot bevordering van Harmonische Lichaams Ontwikkeling (H.L.O.) en welke ieidt naar een wel bijzonder schoon doel, n.I. de Harmonische Lichaams Ontwikkeling. In dezen tijd van specialisatie, van eenzijdige ontwikke ling zoowel van de geestelijke als van de licha melijke factoren van het menschelijk kunnen, is het een verheugend verschijnsel, dat steeds meer het inzicht baanbreekt van de noodzake lijkheid van een lichamelijk paraat zijn, niet enkel in de kringen, waar men dag in, dag uit kan, ja moet constateeren, dat het met de lichamelijke vaardigheid van den gemiddelden Nederlander treurig is gesteld, maar juist ook in die kringen, waar men naar de uiterlijkheid slechts met de geestelijke kundigheden van dè menschelijke totaliteit te doen heeft: kantoor, winkel, handel, fabrieken, banken, posterijen, enz. Het is geen toeval, dat jhr. dr. J. C. Mollerus, de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en omstreken met het streven van de H.L.O. sympathiseert. Ook van Regeeringszijde ondervindt de H.L.O. allen moreelen steun, wat o.a. blijkt uit het feit, dat het H.L.O.-insigne geplaatst is op de lijst van onderscheidingsteekenen, welke door Rijksamb tenaren in dienst of op uniform mogen worden gedragen. Het doel van de H.L.O. is de harmonische lichaamsontwikkeling en het middel is het uitrei ken van vaardigheidsdiploma's aan hen, die vol doen aan de nader omschreven eischen voor de proeven van lichamelijke geoefendheid. Boven dien kan men nog een insigne, een speldje of broche verkrijgen. Een ieder kan zich aan de proeven onderwerpen, jongens en meisjes, vanaf veertien jaar, mannen en vrouwen tot een onbe paalde leeftijdsgrens. Verder zijn er indeelingen gemaakt naar leeftijd en geslacht en ook kan men door de proeven meerdere keeren af te leg gen een steeds hoogere eere-tropee behaien. Voor de ouderen onder de lezers is het zelfs van belang te weten, dat in verband met overgangs bepalingen dit jaar voor het laatst de gelegen heid bestaat door een keer de proef af te leg gen den hoogsten graad te krijgen. Alle nadere inlichtingen worden voor Haarlem en omstre ken verstrekt door den secretaris van het Werk comité, den heer E. Boersma, Gasthuissingel 10, Haarlem. Ook voor Santpoort en Velsen en Zandvoort. De tijd van voorbereiding is slechts kort, maar toch zullen bij voldoende deelname de proeven nog dit najaar, vermoedelijk September, afge nomen worden. Dit kan, want de eischen zijn zeer laag, maar alzijdigheid wordt geëischt, loopen, springen, werpen, zwemmen, wielrijden, klimmen en wandelen. Het werkcomité voor Haarlem en omstreken van de H.L.O. werd als volgt samengesteld: A. M. M. van Loon, 'com mandant van den militairen motordienst, voor zitter; E. Boersma, leeraar lichamelijke oef. M. O., secretaris; E. H. Tenckinck, commissaris van politie; S. A. Wilsch, directeur van de Bioe- mendaalsche Schoolvereeniging, voorzitter van den Ned. Korfbalbond; mej. D. Roos, leerares in de Lich. Oef. M. O. De heer H. J. Kuiper, lid van den gemeente raad en lid der Prov. Staten van Noord-Holland, zal eind Augustus Haarlem verlaten en der halve voor beide genoemde functies bedanken. De heer Kuiper werd, zooals wij destijds reeds meldden, met ingang van 1 December 1935 be noemd tot lid van het hoofdbestuur van het R. K. Werkliedenverbond. Hij was daardoor genoodzaakt zich metter woon te Utrecht te vestigen. Door verschillende omstandigheden is daar van tot nu toe niets gekomen. Zijn opvolger op de lijst voor de Prov. Staten is de heer G. H. J. Konings te Volendam, voor den gemeenteraad zijn de opvolgers achtereen volgens de heeren mr. dr. Schreurs, Hooij, mevr. WeberStrick, de heeren J. van Duuren, Nelis- sen, Albers en Boenders. In de R. K. fractie bestaat een overeenkomst, dat bij vacatures in den gemeenteraad voor vertegenwoordigers der arbeiders wordt voorzien door opvolging van arbeidersvertegenwoordigers. In verband hiermede zullen dus voor de vacature Kuiper de heeren Schreurs en Hooij waarschijn lijk bedanken ten behoeve van een der opvol genden. De vergadering van de verschillende kieskring- besturen zal hieromtrent een beslissing moeten nemen. Evenals verleden jaar heeft ook thans weer het bestuur van de Vereeniging voor Interna tionale Vriendschap en Wereldvrede plannen 'n groot internationaal zomerfeest te organiseeren. Velen zullen zich den vroolijken en interessan ten avond, waar tal van nationaliteiten verte genwoordigd waren en die in „Dreefzicht" te Haarlem gehouden werd, herinneren. En ook dit jaar zal de belangstelling weer groot zijn; daarvoor zijn de teekenen nu reeds merkbaar. Zóó groot, dat men heeft moeten uitzien naar een grootere gelegenheid. Waarschijnlijk zal dit feest gehouden worden omstreeks midden Au gustus, en wel in gebouw „Monopole" te Zand voort. Men heeft midden Augustus uitgekozen, omdat men er dan zeker van is, dat een groot aantal vreemdelingen met vacantie in ons land zal zijn. Voor ZONDAG: Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.30 Parijs Radio; 10.20 Fransch Brussel; 12.20 Keu len; 1.20 Ned. Brussel; 1.30 Fransch Brussel; 2.30 Keulen; 2.50 Fransch Brussel; 7.20 Ned. Brussel; 7.50 Parijs Radio; 8.20 Keulen; 9.20 Rome. Programma 4: 8.30 Ned. Brussel; 12.50 Droitwich; 2.20 Diversen; 5.20 London Regional; 6.35 Droitwich; 9.05 Diversen; 9.25 Droitwich; 11 u. Berlijn. Programma 5: 8.3012.00 diversen. Voor MAANDAG: Programma 1: Hilversum II; Programma 2: Hilversum I; Programma 3: 8 uur Keulen; 10.05 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 12.35 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 Droitwich; 4.20 Keulen; 5.20 Fransch-Brussel; 6.20 London Regional; 7.20 Parijs Radio; 11.20 Weenen. Programma 4: 8 uur Ned. Brussel; 9.20 Lille; 9.50 Diversen; 10.35 Droitwich; 1.3o'pauze; 1.35 London Regional; 5.20 Ned. Brussel; 5.40 Droit wich; 6.20 Diversen; 7.20 Droitwich; 8.50 Lon don Reginal; 9.15 pauze; 9.20 Droitwich; 9.40 Keulen; 9.55 Boedapest; 10.20 Droitwich. Pro gramma 5: 8 uur diversen; 7 uur Eigen gramo- phoonplatenconcert (operettemuziek); 8 uur diversen. Aan bovengenoemde marschen welke in de af- geloopen week te Nijmegen gehouden zijn, heb ben o.a. met succes deelgenomen de Haarlem mers: W. J. Korte, J. Willemse, M. C. Deurloo en A. Pieterse. J. Willemse behaalde dit jaar het gouden bondskruis, waarvoor 10 maal deeln^ne geëischt wordt. Hij heeft in totaal 2200 K.M. afgelegd. Wij hebben reeds gemeld, dat het gewas op de bloembollenvelden niet mee valt. Maar dat wil nog niet zeggen, dat er een ramp over onze streek gekomen is. Inkrimping der cultuur, alle mogelijke sanee- ringsmaatregelen werden de laatste jaren geno men en ondanks dat, toch nog belangrijke over schotten. De natuur spotte met al dit menschen- werk en deed de bloembollen zoo zeldzaam hard groeien, dat het aantal leverbaar niet te schat ten was. Er werd op een geweldige raap gere kend en als regel kon nog meer geraapt worden dan geschat was. De aanwas van plantgoed was eveneens buitengewoon. Men ging steeds dikker planten, raapte toppers en zift 10 weg, hield nog voldoende plantgoed over en het volgend jaar kon men zijn oogen niet gelooven bij het zien van de gewassen. Een stand, welke wederom alles beloofde, behalve hooge prijzen. Ja, men dacht reeds, dat men zelfs de bloembollen zoo groot kon laten groeien als men maar wilde. Hoe geheel anders is het nu! Zelfs de beste vakgenooten moeten erkennen, dat zij een min der goed gewas hebben en dat hun vakkennis het dit jaar tegen de natuur heeft moeten af leggen. Zeker, door hun vakkennis staan zjj aan de spits, hebben nog een redelijke raap, maar toch in geen verhouding tot die van voorgaande jaren. De heer P. N. Jonkheer uit Hillegom vertelt in 't Kweekersblad zijn meening daarover. Ik geloof wel, zegt hij dat onze verwachtingen door de laatste jaren eenigszins in de verkeerde richting zijn gegaan. Wij hebben een slecht gewas en zijn toch vol goeden moed wat de toekomst betreft. Er is een levendige handel in de betere soorten tulpen, welke hoog, sommige zelfs abnormaal hoog in prijs staan. Reeds worden er meerdere kilo's en H. L.<s tulpen verhandeld voor levering 1938. Zelfs de gewone minderwaardige soorten bren gen een prijs op, welke goed genoemd kan wor den. Enkele uitvliegers als Couleur Cardinal, Albino enz. staan zoo hoog in prijs, dat de ex porteur er geld aan verspeelt. Voldoende zware tulpen zijn er niet te krijgen, waardoor kleine maten worden geleverd, ja voor sommige soor ten wordt het plantgoed nog eens nagekeken en er nog een gedeelte uitgezocht. Dit is feitelijk toe te juichen want daardoor kunnen de expor teurs hun klanten zij het dan niet geheel naar genoegen, toch bedienen. Er wordt een vrij le vendige mudgoedhandel gedreven, geraapt en ongeraapt. Er is veel vraag naar leverbaar, waarvoor een hooge prijs te maken is, ten minste vergeleken met andere jaren. Nu is het zeker noodzakelijk al ons leverbaar aan de markt te brengen. Er zijn nog kweekers, die eenigszins speculatief aangelegd zijn en een deel hunner tulpen niet rapen. Dit is in de ge geven omstandigheden niet goed. Er is veel ver kocht en nu moeten wij trachten zoo goed en zooveel mogelijk te leveren, teneinde onzen naam zoo hoog mogelijk te houden. Het slechte gewas heeft een toestand geschapen, welke voor vele kweekers en exporteurs minder aangenaam is. Er zal heel wat geschipperd moeten worden en van beide kanten wat toegegeven. Wij zullen wel eens twaalven gekocht hebben en dan ten slotte met een maat kleiner genoegen hebben moeten nemen. Met goeden wil van beide kan ten is veel te bereiken. De prijzen vinden de kweekers allemaal erg hoog en voor eenige soor ten is dit werkelijk het geval. Het is niet onwaarschijnlijk, dat door het slechte gewas een toestand geschapen is, welken wij door de saneering tevergeefs hebben ge tracht te bereiken. Er is overal een geest van vertrouwen in de toekomst te bespeüren, hetgeen van onberekenbare gevolgen moet zijri. Onze beschikbare voorraad leverbaar is ruim schoots verkocht en wanneer onze reizigers met eenigszins verhoogde prijzen naar het bui tenland gaan zal de toestand zuiverder zijn dan hij nu is. Dat er meer verkocht is en nog geplaatst zou kunnen worden dan dit jaar aan leverbaar ge groeid is, bewijzen de feiten wel. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur, Brandweerensemble, 5 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoonstel ling 10—5 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling 114 u. Kunsthandel J. R. Bier Klein Heiligland 66, Expositie 10—6 uur. J. H. de Bois Kunsthandel Kruisweg 68, Expositie H. Kruyder, 95 uur. Raadzaal Prinsenhof Padvinderijtentoon stelling, 25 uur. Wereldjamboree Vogelenzang Officieele Opening, 2 uur. Cinema Palace Palace-Filmac, 11—5 uur „Elephantboy" 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Toendra". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „The Gangshow" 230, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 105 uur. Raadszaal Prinsenhof Padvinderijtentoon stelling, 2—5 uur. Wereldjamboree Pontificale Hoogmis, 10 u. Parochiehuis „Domi" Huldiging Pastoor van Niekerk, 1 en 8 uur. Kathedraal St. Bavo Plechtig Lof voor de R.K. Verkenners, 4 uur. Cinema Palace „Elephantboy", 2.00, 4.30, 7 en 915 uur. Frans Halstheater „Toendra", 2.00, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „She", 2.00, 4.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt-theater „The Gangshow", 2.00, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 3 Augustus opent de firma A. Ver nout, Warmoesstraat 10, een filiaal te Overveen, Bloemendaalscheweg 53, waar evenzoo de boek werken, vulpenhouders, foto-albums, postpapier, welke de firma nu al jaren lang in de War moesstraat verkoopt, verkrijgbaar zullen zijn. Tevens is het filiaal een advertentiebureau en een schoolboekhandel. Verschenen is het verslag over 1936 van de Commissie voor de Malariabestrijding door de bevolking in Noord-Holland. Hieraan ontleenen wij eenige interessante mededeelingen, die wel doen zien hoe noodig bij voortduring de malaria bestrijding blijft: Tot 1932 is er een voortdurende daling der malaria geweest. In dat jaar zien we een sterke inzinking der activiteit der commissie als ge volg van de intrekking van het Rijkssubsidie. Dat de commissie haar werkzaamheden, zij het ook op veel bescheidener schaal, toch nog heeft kunnen voortzetten, dankt zij aan den steun van het provinciale bestuur, dat zijn financieele bij drage bleef verleenen, ondanks het intrekken van dit subsidie. Ook de medewerking van vele gemeenten wordt in dankbaarheid herdacht, te meer daar het Rijk niet alleen ophield de com missie te steunen, maar zelfs aanvankelijk de noodlijdende gemeenten verbood een beschei den bijdrage voor dit doel op haar begrooting uit te trekken. Weliswaar is dit verbod later in getrokken, maar daarmee zijn de gevolgen niet ongedaan gemaakt. Daartegenover wordt dankbaar vermeld dat de plaatselijke Kruisvereenigingen in toenemen de mate, zij het op bescheiden wijze, het werk der commissie steunen, terwijl tenslotte de voort durende steun, dien de commissie van Het Witte Kruis geniet, met erkentelijkheid genoemd mag worden. Het intrekken van den Rijkssteun en de be lemmeringen aan de medewerking der gemeen ten in den weg gelegd, hebben echter duidelijk nadeelige gevolgen gehad. Na 1932 is de malaria weer aan het toenemen. Wel is het totale aan tal gevallen in 1936 iets minder dan in 1935, in sommige districten zelfs aanzienlijk minder, en is de toeneming in de districten V en VI (beide in Oostelijk West-Friesland) eerder aan een betere berichtgeving te danken dan aan een werkelijk toenemen der ziektegevallen te wijten, maar juist deze laatste omstandigheid wekt een gevoel van onbehagen bij de commissie. Wat ge beurt er met de malaria in Noord-Holland? Kan men beweren, dat te weten, wanneer men ziet, dat een verbetering van den inlichtingen dienst in staat is in één district het totaal aan tal malariagevallen van 62 tot 270 te doen stijgen? De inlichtingendienst is het belangrijkste deel van de werkzaamheden der commissie. In een zeker dorp vond de commissie op elke honderd personen, die als malarialijders bekend waren, er nog 76 bij, die met parasieten in hun bloed rondliepen, zonder doktershulp in te roe pen. Nog afgezien van het feit, dat zulke per sonen een gevaar voor hun omgeving opleveren, omdat juist zij de anopheles (malariamug) met malaria besmetten, zijn zulke parasietendragers niet gezond, vooral de kinderen onder hen. Het ergste is, dat deze toestand vooral bij de kinder rijke gezinnen voorkomt. De malaria bedreigt vooral de groote gezinnen. De propagandisten hebben hier een taak, doch de commissie moet alweer klagen over te geringe middelen. De commissie acht meer dan ooit reden aan- Reserve 19 wezig om haar taak voort te zetten, omdat zij nu weet, dat vele gevallen aan haar aandacht ontsnappen en dat wel in een gedeelte des lands, dat in tijden van gevaar een belangrijke taak bij de landverdediging te vervullen zal hebben en dat dan een groote tijdelijke bevol king uit malariavrije streken zal moeten op nemen, die meer dan de oorspronkelijke be woners van ernstige vormen van malaria zal te lijden hebben. (Stelling van Amsterdam). Uit het verslag stippen wij verder aan, dat in 1936 het aantal geregistreerde gevallen van malaria 1748 bedroeg tegen 1759 in 1935. De totale morbiditeit (ziektecijfer) blijft vrijwel stationnair. Evenals in 1935 is ook nu de stij ging van het eindcijfer ten opzichte van 1934 grootendeels veroorzaakt door 't groote aantal gevallen in de gemeenten Uitgeest en Marken. Een aanwijzing van de dalende belangstel ling vindt men in de regelmatige daling van het percentage van de bezochte gezinnen, dat zelf ontmugt. Uit een overzicht van de tien jaar, dat de commissie haar werkzaamheden heeft uitgeoefend, blijkt, dat het ziektecijfer van 1927 tot 1932 bedroeg 32.6 en van 1932 tot 1937 22.5. Treffend is, dat toen door het wegvallen van de rijksbijdrage het contact met de bevolking zoo kras werd verminderd, het effect van dit contact, blijkende uit het percentage zelf-ont- muggers, nog niet terstond is verdwenen, maar dat l^et ongunstige gevolg eerst langzamerhand, maar dan ook zeer duidelijk voor de dag is ge komen. Met behulp van een rijksbijdrage van 500 werden campagnes gevoerd met de zeer krach tige machinale ontmugging in de sterk be smette centra Uitgeest en Marken. De kosten hebben 875.73 bedragen. Een afzonderlijk hoofdstuk in het rapport is gewijd aan de Wieringermeer, waar de anophe- lesbestrijding ng in een gunstige conditie ver keert, maar waar de toekomst der kolonisatie de commissie met zorg vervult. Gebrek aan middelen weerhoudt de commissie ook hier van het uitvoeren van een omschreven plan. Mocht overheidssteun voor haar werken in de toekomst niet zijn te verkrijgen, dan ziet de commissie een kans haar werk op de wijze, zooals zij meent, dat dit moet geschieden, voort te zetten. De bekende, reeds zeer populair geworden jaarlijksche watertocht van de R.K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" zal ditmaal gehou den worden op Zondag 15 Augustus. De dona teurs hebben inmiddels reeds een circulaire ont vangen, waarin e.e.a. nader wordt uiteengezet. De keuze is gevallen op den z.g. Vier-meren-tocht via Leiden en Schiphol. Het zal ook dezen keer niet aan de noodige attracties en wedstrijden ontbreken; prima muziek zal de goede stemming gaande houden, een uitstekend ingericht buffet zorgt voor den inwendigen menschen voor de liefhebbers van een dansje zal ditmaal nog meer ruimte beschikbaar zijn dan voorheen. Ook om deze reden zal de kaartverkoop beperkt blij ven tot een aantal van ten hoogste 140. Het is dus zeer raadzaam, zich ten spoedigste van een of meer plaatsen te verzekeren, want als de kaarten op zijn kan er zelfs voor de beste vrien den van A. T. geen uitzondering meer worden gemaakt. De donateurs kunnen twee kaarten bekomen tegen den gepubliceerden reductie-prijs. Introducé's betalen een hooger bedrag, tenzij zij zich uiterlijk binnen een week als donateur opgeven. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de bekende adressen der leden, uitsluitend op ver toon van diplotna en het ingevulde formulier. Kinderen beneden 10 jaar kunnen niet aan den watertocht deelnemen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer Leeflang, Nagtzaam- straat 36, ofwel bij den voorzitter, Hasselaers- plein 35, telefoon 16704. Gebouw ,,St. Bavo" Haarlemsch Zanggenot, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Raadhuis Overveen Gemeenteraad Bloe- mendaal, 12 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 105 uur. Kunsthandel J. R. Bier Klein Heiligland 66. Expositie 106 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel Kruisweg 63. Expositie H. Kruyver, 9—5 uur. Raadszaal Prinsenhof Padvinderijtentoon stelling, 25 uur. Wereldjamboree Vogelenzang Demonstra ties half 3. Kampvuren 8 uur. Cinema Palace Palace-Filmac, 11, 5 uur „Elephantboy", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Toendra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „The Gangshow", 2.30. 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken v/orden van 1 'tot en met S Augustus waarge nomen door Bosch- en Vaartapotheek, Bosch- en Vaartstraat 26, H. Remmers en Zn., Kruis straat 6, Noorderapotheek Jan Gijzenkade 181. der Toegankelijk voor 'n ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week Voorloopig zijn alleen ge opend de Bibliotheken N. GROENMARKT 22 Woensdagavond 8 tot 9 u. HAGESTRAAT 49 Vrijdagavond 7.30 tot 8.30 Gedurende de maand Augustus zal de H.O.V. te Zandvoort concerten geven met een program ma van populaire muziek. Deze concerten zul len iederen Zondag bij gunstig weer gegeven woeden op het terras van het Casino van half 12 tot 1 uur. Ongetwijfeld zal deze nieuwe uit breiding van de werkzaamheden der H. O. V. te Zandvoort groote belangstelling wekken. Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn 71) Bij beschikking van den minister van Econo mische Zaken is voor het tijdvak van 1 Sept. 1937 tot 1 Sept. 1938 wederom benoemd tot tij delijk leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop de heer G. Bleeker, te Santpoort. Het adres van den heer H. H. Luyken, die, zooals gemeld, tot administrateur van de H.O.V. is benoemd, is Ridderstraat 25a, Haarlem. Voor het examen nuttige handwerken slaag den de dames C. W. Lemmers en T. van Hof wegen, uit Haarlem. De heer C. van Eyk is a.s. Maandag 40 jaar n dienst bij de firma Wiethof, Schoterweg 2a. Zondag 1 Augustus zal „De Haarl. Postfan- lare" de padvinders, die den dienst in de Groote Kerk zullen bijwonen, op hun tocht daarheen begeleiden. Tijdens dezen marsch zal door de Postfan- fare worden uitgevoerd een door haren diri gent, den heer Ph. S. Vlesing, gecomponeerde „Jamboree-marsch." Door een afgevaardigde van het Hoofdbe stuur, den heer Zon, zijn tot bestuursleden van den R. K. Kappersbond St. Cosmas te Haarlem benoemd de heeren W. Rouwhorst, G. Joos- ten, H. de Winter, A. Fielmich en W. v. d. Landen. De functies zijn nu als volgt verdeeld: Voor zitter: B. G. Dobben, Koudenhorn 14; secre taris: W. Rouwhorst, Oranjestraat 56; pen ningmeester C. Bos, A. L. Dyserinckstraat 83. Inlichtingen over „St. Cosmas'' worden gaarne aan die adressen verstrekt. Zondag a.s. geeft de H. O. V. onder leiding van Marinus Adam een concert in den Hout, om half 3. Het programma luidt: 1. Athalia-marsch van F. Mendelssohn Bartholdy; 2. Ouverture „Czaar und Zimmerman" van Lortzing; 3. Poolsche Dans van X. Scharwenka; 4. Suite uit de Ope ra „Carmen" van G. Bizet; 5. Ouverture „Si j' etais Roi" van A. Adam; 6. Estudiantina (Walzer) van E. Waldteufel; 7. Fantaisie de 1' Opéra „la Toska" van Puccinl-Tavan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5