Vrees voor moeilijkheden Britsch-Indië We luisteren naar FINANCIEN in DE WARE VRIJHEID J ZATERDAG 31 JULI 1937 Wat beoogen de provinciale Congres-regeeringen Constitutie in dienst van propaganda f Kerkelijk leven Zondag 1 Aug. Maandag 2 Aug. De weerstoestand Sport en spel Na de vierdaagsche Dagfilm MARKTEN Voor ons land valt veel te leer en van de gevaarlijke proefne mingen in het Engelsch- lndische Rijk LUCHTVERDEDIGINGSFONDS Bevordering van de vliegsport BENOEMING IN HET BISDOM DEN BOSCH Terug uit de Missie Geen audiëntie HULDIGING VAN DISSEL Bij zijn aftreden als directeur van het Staatsboschbeheer AANKOOP VAN PAARDEN In Nederland voor Duitschland 1 HOFBERICHT Nederlandsche plaats beschrijvingen Varen op kosten van een ander! BETER WEER OP KOMST DE OORZAAK VAN HET DONKERE WEER WANDELSPORT De bekroningen SCHERMEN KOVACS WERELDKAMPIOEN SABEL Tournooi te Parijs ten einde (Van onaen Londenschen correspondent) Toen in het begin dezer maand den 7den Juli het dagelij ksch bestuur der Indische Congresparty zijn goed keuring eraan hechtte dat deze partij het bewind zou voeren in die provincies, waar zij de meerderheid heeft, ging er zoowel in Indië als in Groot-Brittannië een zucht van verlichting op. Het is waar dat de resolutie, waarin de goedkeuring vervat was, niet be paald in toeschietelijken geest was opge steld. t Denkbeeld van een Anglo-Indisch „deelgenootschap" in het bestuur van Indië werd verworpen. Er werd alle nadruk op gelegd dat de verhoudingen «isschen de Britsche Regeering en het volk van Indië waren als die tusschen een uitbuiter en een uitgebuite, en er werd allerminst een geheim van gemaakt, dat de politieke macht alleen aanvaard werd en alleen gebruikt zou wor den ten einde de nieuwe constitutie op elk punt te bestrijden. Toch verheugde men zich zoowel in Engeland als in gematigde Indische kringen over het be sluit. Mën hechtte geen al te groote waarde aan de „dikke woorden" waarmede de extre misten zichzelf eenige voldoening wilden schen ken op het oogenblik waarop zij, door de aan vaarding van het bewind door de Congres partij, feitelijk een nederlaag leden. Verschil lende invloeden hadden tot het nemen van het besluit samengewerkt. Daar was op de allereer ste plaats de invloed van Gandhi, die steeds voorstander er van geweest is dat de Congres- partij in die provincies, waar zij de meerderheid verkregen had, ook de verantwoordelijkheid op zich nemen zou. Verder wist men dat de onder koning persoonlijk ingegrepen had, en niet zonder resultaat. Een belangrijke factor was ook de pressie geweest welke van gematigde In dische zijde op de Congresleiders uitgeoefend was. Zelfs in het oogenblik van voldoening kunnen zeer weinigen uit het oog verloren hebben, dat nu de eerste en alles beheerschende' moeilijkheid uit den weg geruimd was, de ontelbare andere Moeilijkheden eerst recht beginnen zouden te meer daar de Congresleiders er zoo openlijk voor uitgekomen waren, dat zij ten slotte be sloten hadden het bewind op zich te nemen met het doel moeilijkheden te scheppen. Britsche staatslieden zijn, ook in de Europeesche staat kunde, geneigd al te veel waarde te hechten aan een oogenblikkelijk succes, aan schijnbare toeschietelijkheid van de tegenpartij, en houden er onvoldoende rekening mede, dat zulke in schikkelijkheid vaak niets anders is dan een „reculer pour mieux sauter". Berichten, sinds den 7en Juli uit Indië ont vangen, wijzen erop dat de Congreslei ders waarschijnlijk niet bluften, toen zij verklaarden de regeering te zullen aanvaarden, niet zoozeer om de nieuwe constutitie, waaraan zij vijandschap gezworen hebben, uit te voeren, als wel om haar te vermoorden. Verklaringen van overeenkomstige strekking zijn, nadat mi nisteries gevormd waren, herhaald. Er zijn rede nen om aan te nemen, dat besluiten tot 't vor men van regeeringen genomen zijn uit zuiver opportunisme omdat de leiders inzagen dat zy aldus hun doel beter zouden kunnen berei ken dan door in h weigering te volharden, en de regeeringsmacht dus over te laten aan de Gouverneurs. Kenmerkend zijn de woorden, den 15en Juli gesproken door Bulusu Sambamurthi, ter gele genheid van zijn verkiezing tot voorzitter van de Wetgevende Vergadering van de Provincie Madras „Ons land bereikte 'n nieuw stadium in zijn politiek leven toen 't Indisch Nationaal Congres besloot 't bewind te aanvaarden. Ik ben langen tijd 'n actief lid van 't Congres geweest, en ik weet dat het doel is 't verwezenlijken van Purna Swarai (onafhankelijkheid). Indië heeft t voorrecht gehad voor vrijheid te strijden op een zuiveren grondslag van niet-geweldpleging iets dat tot nu toe onbekend was in de ge schiedenis der wereld en het heeft gedeelte lijk succes gehad in de nationale worsteling, 't Is als resultaat hiervan dat C. Rajagopalachari en zijn collega's zitten op de Regeeringsbanken en dat ik hier heden zit als Speaker." Gematigd als de termen zijn, waarin deze leider zich uitdrukte, blijkt er toch duidelijk uit dat de Regeering niet zoozeer voornemens is te regeeren als wel den strijd van haar partij voort te zetten. Dit nu kan uit den aard der zaak voorloopig slechts gebeuren door 't regeeringsgezag dienst baar te maken aan propaganda. Zoo zal de Eerste Minister van Madras, die tevens minis ter van politie is, binnen kort orders uitvaardi gen krachtens welke politiebeambten van alle rangen voorzien moeten worden van uniformen, vervaardigd uit „khadder", welke 't Congres symbool is van de nationale herleving en de Indische onafhankelijkheid. De correspondent der .Morning Post" te Madras merkt hierbij op dat zulke incidenten zeer geschikt zijn om con flicten uit te lokken tusschen de ministers en de gouverneurs. Gebeurt dit dan zullen de mi nisters pogen de gouverneurs te binden aan de onlangs door den Onderkoning afgelegde verkla ring, krachtens welke in alle zaken die onder de ministerieele verantwoordelijkheid vallen, de gouverneurs 't advies der ministers hebben te aanvaarden. Pandit Jawaharlal Nehru, de leider der Congres-partij, heeft de vorige week 'n oproep tot de Indische politie gericht, loyaal te zijn aan t Congres. Dit komt op t zelfde neer als dat Dr. Colijn 'n oproep tot de politie zou richten loyaal te zijn aan de partijen, waaruit hij zijn kabinet gevormd heeft. Praktisch evenwel wordt er een nog veel on mogelijker toestand door geschapen, want de loyautelt der Indische politie dient nog steeds uit te gaan naar den Britschen „Raj", en is steeds zoozeer naar dezen uitgegaan dat de Indische politie met grooten ijver velen, die thans in zes Provincies den toon aangeven, opgespoord en gearresteerd heeft wegens op ruiing. kwam, om enkele bussen benzine in Hoek van Holland te stelen. De Politie heeft hem betrapt bij deze bezig heid. Voorts is gebleken dat K. ook nog enkele andere scheepsbenoodigdheden heeft gestolen. De jongeman is ter beschikking van de Justitie gesteld. Bovendien weet de politie dat, ofschoon de leiders meerendeels volmaakt eerbare patriot ten en politici zijn, zich in hun gevolg vele ele menten bevinden, die dichter bij de misdaad dan bij vaderlandsch idealisme staan. Indië moge dan al voor zijn vrijheid vechten door middel van „non-violence", zoo heel vreedzaam j gaat het toch niet steeds toe. In de gevangenis j te Madras zijn personen opgesloten die veroor deeld werden, omdat zij les gaven in de edele j kunst van het bommen-maken, en de nieuwe regeering der provincie dringt erop aan, dat deze gevaarlijke lieden onmiddellijk in vrijheid gesteld zullen worden. In Bengalen is het Con gres niet in de meerderheid, maar ook daar verlangt het de invrijheidstelling van gevaar lijke samenzweerders. Dit alles en veel meer nog wettigt de vrees dat de voldoening, welke op 7 Juli tot uiting kwam, nogal voorbarig was, en dat men nog steeds zeer ernstig rekening moet houden met de mogelijkheid dat het pas opgetrokken constitutioneele gebouw zal instorten. Het Departement van Openbare Voorlichting te Madras zal een campagne openen, welke be oogt aan de bevolking van het heele president schap (aldus is de officieele benaming van Madras) uit te leggen hoe zwaar de kosten van het Britsche bestuur in Indië op het land druk ken, en hoe noodzakelijk het is de salarissen der ambtenaren te verlagen. Om te bewijzen dat het Britsche bewind inderdaad zoo duur is, dat de salarissen niet gehandhaafd kunnen worden, heeft het kabinet reeds besloten de salarissen zijner eigen leden te verminderen tot Rs. 500 37) per maand. Verder bereiden de Congres-ministers een nieuwe pachtwet voor, welke grondbezitters zwaar treffen zal; is deze aangenomen, dan zal de RegeeringRajago palachari aftreden bij het eerste het beste ge schil met den Gouverneur. De Congres-partij is klaarblijkelijk vast be sloten de constitutioneele machine geheel in dienst te stellen van massa-propaganda. Toen de Wetgevende Vergadering te Madras bijeen kwam, verzocht de Speaker een der vrouwelijke leden „Vande Mataram" te zingen, dat door het Congres als Volkslied is aangenomen, maar in werkelijkheid slechts een partijlied is. Toen de vrouwelijke afgevaardigde het lied begon te zingen, stond de Speaker op, waarop, in over eenstemming met het gebruik, alle leden zich van hun zetels verhieven uit eerbied voor den Speaker. Bijgevolg hoorden ook de niet-Congres- leden en de Europeesche groepen het partijlied staande aan. De Speaker is nu voornemens er voor te zorgen, dat, als de gouverneur 't Huis komt toespreken, ook deze staan zal als „Vande Mataram" gezongen wordt niet voor het lied, maar voor den Speaker natuurlijk, ofschoon het effect hetzelfde is. Dat dergelijke methodes tenslotte tot ernstige moeilijkheden, tot hevige conflicten zullen lei den, is duidelijk, en dit is des te onvermydelyker daar de Congres-partü vast besloten schijnt te zijn ze uit te lokken. Men vraag zich thans reeds af wat er ge beuren zal als binnenkort de Gouverneurs de Wetgevende Vergaderingen komen toespreken in de Zes Provincies, waar de Congres-partij da meerderheid heeft en aan het bewind is. In Bengalen, waar zij nog niet in de meerderheid is, zijn de Congres-oppositieleiders weggebleven van de vereenigde zitting der beide huizen, toen Gouverneur Sir John Anderson ze kwam toe spreken. Sarat Bose, de Congres-leider te Cal cutta, verklaarde dat zijn fractie slechts het voorbeeld volgde dat steeds door het Congres gegeven werd in de Centrale Wetgevende Ver gadering, wanneer deze toegesproken werd door den Onderkoning. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen, welke houding de Wet gevende Vergaderingen tegenover de Gouver neurs zullen aannemen in de Provincies, waar haar meerderheid uit Congresmannen bestaat. Kortom: Het begint steeds duidelijker te worden, dat aanvaarding van het bewind door de Congrespartij geen middel tot vrede, maar veeleer tot doeltreffender voortzetting van den strijd is. Voor geen land is het van zooveel belang als voor het onze het verloop van de gevaarlijke proefneming in Britsch-Indië nauwkeurig te volgen. De vereeniging voor nationale veiligheid schrijft ons: Wij willen baas blijven in eigen land. Wij moeten daartoe ook baas blijven in de lucht boven ons land. Dit is niet mogelijk, wanneer onze militaire luchtmacht in tijd van oorlog niet kan worden aangevuld uit een vliegvaardig Nederlandsch volk. Vliegvaardig, dat wil zeggen, in het bezit van de beste eigenschappen als moed, zelfver trouwen, tegenwoordigheid van geest en snel heid van handelen. Nederland heeft te weinig, veel te weinig vliegers. Het is ons aller taak hierin verbetering te brengen door de vliegsport in al haar geledin gen te bevorderen en iedereen kan dit doen door het Luchtverdedigingsfonds te steunen. Het Luchtverdedigingsfonds helpt eiken jon geman, die lichamelijk en geestelijk geschikt is, zijn vaderland in de lucht wil dienen en de kosten der opleiding niet zelf betalen kan. Begunstigers van het Luchtverdedigingsfonds hebben tegen vertoon van hun begunstigers- kaart vrijen toegang tot de vliegdemonstraties op het vliegveld Ypenburg, die daar van 30 Juli tot 15 Augustus worden gehouden. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons De tijd van het individualisme is voorbij, leve de totale staat 1 Juicht niet te vroeg Het indivi dualisme gaf vrijheid van doen en spreken aan iedereen, ook aan den duivelen dat is erg. De staat van Hegel, Nietzsche en Machia» velli ontneemt de vrijheid van doen en spreken aan iedereen, ook aan Christus en God. En dat is erger. Want het slot zal zijn, dat de vrijheid van doen en spreken alleen blijft aan den duivelDaar voor behoede ons God Prof. Dr. Seb. Tromp S.J. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft op verzoek van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Missionarissen van het H. Hart, aan den zeereerw. zeergel. pater Dr. J. M. Klein-Bluemink M.S.C. eervol ontslag ver leend als Rector der Rectorale Hulpkerk te Berg en Dal, en in diens plaats benoemd den zeereerw. pater A. van Croonenburg M.S.C. Pater dr. M. Nijsters, missionaris van het H. Hart, sinds 1907 in de Amerikaansche (Bra- ziliaansche) missie werkzaam, is met vacantie in Oirsbeek, zijn geboorteplaats, aangekomen. Dr. Nijsters voltooide zijn studies te Rome, waar hy op 30 Mei 1896 tot priester werd ge wijd. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag en Woensdag geen audiëntie verleenen. Op 1 September 1937 zal de heer E. D. van Dissel, na het bereiken van den 65-jarigen leef tijd, aftreden als directeur van het Staatsbosch beheer. De heer van Dissel heeft op dien datum ruim 35 jaar aan het hoofd van 't Staatsboschbeheer gestaan. Mede door zijn beleid en stuwkracht is het Staatsboschbeheer, dat in 1902 nog slechts bescheiden van opzet was, geleidelijk uitgegroeid tot een tak van Staatsdienst, waarvan de be- teekenis op velerlei terrein algemeen wordt er kend. Er heeft zich onder voorzitterschap van den heer E. J. Bergsma, voorzitter van den Bosch- raad, een comité gevormd, dat zich voorstelt den heer. Van Dissel op Maandag 6 Sepetember a.s„ des middags om 2.30 uur, in Hotel des Pays Bas te Utrecht, te huldigen voor hetgeen onder zijn leiding met groote toewijding in het algemeen belang tot stand is gebracht. Z.Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Za ken, heeft het eerevoorzitterschap van 't comité aanvaard. Bijdragen met de vermelding „Huldiging Van Dissel", zal de penningmeester van het Comité, de heer ir. J. P. van Lonkhuyzen te Arnhem, gaarne vóór 22 Augustus in ontvangst nemen, bij voorkeur door storting of overschrijving op de girorekening no. 1412 van de Twentsche Bank te Utrecht. Men wordt tevens verzocht zijn handteekening op een visitekaartje in te zen den aan den secretaris van het Comité, ir. G. A. Overdykink, Museumlaan 2, Utrecht, by wien ook inschryvingsformulieren verkrijgbaar zijn. De Duitsche Rykscommissie, die in ons land deze week paarden kwam aankoopen voor den Duitschen landbouw, heeft te Valkenburg 38, te Roermond 20, te 's-Hertogenbosch 23 en te Roozendaal nog 82 paarden van het type Bel gisch trekpaard aangekocht, welke door ver schillende handelaren in den lande op deze centrale verkoopplaatsen waren samengebracht. Als bemiddelaar by deze aankoopen was tegen woordig de regeeringsgedelegeerde, de heer Bom, secretaris van het Nederl. Stamboek-trekpaard. H. M. de Koningin heeft ten paleize Huis ten Bosch ontvangen Z. K. H. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, Hertog van Vasterbotten en Graaf Folke Bernadotte af Wisborg. Aan het door H. M. gegeven diner zaten mede aan de Zweedsche zaakgelastigde, de heer K. Y. Vendel en de adjudant van Prins Gustaaf Adolf, de eerste-luitenant Murray. De Nederlandsche Vereeniging van anti1 quaren, in jaarvergadering te 's Gravenhage bijeen, besloot in principe tot het samenstellen van een bibllographie van Nederlandsche plaatsbeschryvingen. In de commissie van voorbereiding werden benoemd, behalve de initiatiefnemer, de heer J. B. Stam uit Leiden, de heeren M. Hertzber ger, Amsterdam; G. W. Schultz, Utrecht; P. J. Dee, Leiden; J. B. J. Kerling, 's Gravenhage en G. Th. Bom, Amsterdam. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het overiyden van den heer Meyer Elte, werd gekozen de heer J. B. J. Kerling. De eigenaar van een motorboot, die in de Bergingshaven te Hoek van Holland ligplaats voor zyn boot had, vermiste reeds geruimen tyd telkens een hoeveelheid benzine, totdat de politie nu den 18-jarigen H. K. heeft gesnapt, die zyn motorboot gratis van brandstof voor zag. K. had zyn boot eveneens in de Berghaven liggen en des avonds laat tapte hy benzine voor zyn vaartuig van de andere motorboot. Dit beviel hem zoo goed, dat toen K. naar den Haag verhuisde, hy nu en dan terug HILVERSUM I, 1875 M. AVRO. 5.00 VARA. 8.00—-12.00 W RO) 8 55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduiven- berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Een avontuur van Alexander Konijn. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Kovacs Lajos' orkest en Orgelspel. 1.00 Jamboreenleuws. 1.15 Kovacs Lajos' ork. 2.0o Boekbespreking. 2.30 Orgelspel. 3.00 Residentie-orkest en soliste, ln de Pau- ze: Declamatie en gramofoonmuziek. 4.30 Sportreportage. 5.00 Arbeiders-Muziek- vereeniging „Crescendo" en gramofoon muziek. 6.00 Sportreportage. 6.30 Orgel spel en zang. 7.15 „Fantasia". 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.15 Resi dentie-orkest en solist. 9.00 Gramofoon muziek. 9.15 Radiojournaal en jamboree- nieuws. 9.45 Fransch cabaretprogramma. 10.15 Volksliederen (gr.pl.). 11.00 Berich ten ANP. Hierna Benny Carter's Band- li.4012.00 Orgelconcert. HILVERSUM II, 301 M. (8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.05 NCRV. 7.45— 11.00 KRO) 8.30 Morgenwydmg. 9.30 Gewyde muziek (gr.pl.). 10.00 Gods dienstoefening van de Wereldjamboree. 11.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. l.OO Boekbespreking. 1.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Sport reportage en gramofoonmuziek. 2.30 Mu ziekcorps „St. Jozef". 2.50 R.K. Dubbel- kwartet „Inter Nos". 3.05 Vervolg van 2.30. 3.25 Vervolg van 2.00. 4.00 Zleken- lof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Evangelische Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.- pl.)7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Cause rie „De liturgie en het huisgezin". 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Gra mofoonmuziek. 8.30 De KRO-Melodisten, solisten en Xylofoon-ensemble „The Jol ly Boys". 9.30 Jamboree-reportage. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 J11.00 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 BBC-Har- monie-orkest en. solist. 1.50 Het New Georgian Trio. 2.20 Declamatie. 2.35 BBC-orkest. 3.20 E. Pini's tango-orkest. 3.50 BBC-Zangers. 4.20 Commodore Grand-orkest. 5.20 Causerie „Impressions of the Oxford Conference". 5.40 Zang voordracht. 6.20 Pilmpraatje. 6.35 Troise's Mandoline-orkest en solist. 7.05 BBC- Theater-orkest en solist. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berich ten. 9.25 Zie Brussel Vlaamsch. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.50 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelcon cert. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.50 Du- brullle-ork. en zang. 3.05 Zang. 5.20 Het Josse-orkest. 7.50 Vocaal kwartet en so listen. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 11.20 1.20 J. Bouillon^ dansorkest. KEUI.EN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.35 West-Duitsch Kamerorkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Gevar. pro gramma. 12.20 Vliegeniersmuziekcorps, Omroepklelnorkest en solisten. 2.30 Schrammelmuziek. 3.20 Blaasconcert. 4.20 Het Ostland-orkest. 7.10 Amuse ments-sextet. 8.20 Omroeporkest. 11.05 12.20 F. Hippmann en A. Robert met hun dansorkesten. In de pauze: Orgelspel. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 A. Felleman's orkest. 11.05 Pianovoordracht. 11.35 Gra mofoonmuziek. 12.20 L Langlols' orkest. I.302.20 en 2.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianovoordracht. 4.40 Zang. 6.00 Vioolvoordracht. 5.20 Sportreportage. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Max Alexys' orkest. 9.05 Jamboreenleuws. 9.25 Symphonie- concert uit Knocke m. m. v. solisten. II.05 Gramofoonmuziek. 11.3512.20 A. Felleman's dansorkest. 484 M.: 9.20 Sportreportage. 10.20 Gra mofoonmuziek. 11.20 A. Felleman's ork. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 L. Langlols' orkest. 2.202.35 Gramofoonmuziek. 2.60 Pianovoordracht. 3.20 Orgelconcert. 3.50 Zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 5120 Jo Bouillon's dansorkest. De Lanigiro Hot Players. 6.20 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd programma. 9.05 Radio tooneel. 9.20 Symphonieconcert uit Ostende. 10.30 A. Felleman's dansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 10.501.15 Fr. Hippmann en A. Robert met hun dansorkesten. I. d. apuze: Gra mofoonmuziek. Van 11.0511.20 Weer bericht. HILVERSUM I, 1875 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de VARA 8.00 Gramofoonplaten. 10.40 Gramofoon muziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 „Fantasia". 12.30 Orgelspel. 1.151.45 Vervolg „Fantasia". 2.Ó0 Gramofoonmu ziek. 2.30 Zang, piano en gramofoonmu ziek. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Gramo foonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 VARA-Groot-orkest. 6.30 Muzikale cau serie met gramofoonmuziek. 7.05 „Ach ter de coulissen van het circus", cause rie. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Orgel spel. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Viool en piano. 9.00 Reportage van de 3de Arbeiders Olympiade, Antwerpen. 9.30 Vervolg concert. 9.45 Gramofoon muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.30 „Fan tasia". 11.1512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-uitzen- dlng) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramo foonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouw praatje. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bij bellezing. 4.45 De „Harmony Seven". 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Herdenking Konin gin Emma, door de Harmonie „Crescen do", Baarn. 9.15 „Waarom geld moet rol len en hoe het moet rollen", causerie. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Het Haarlemsch Strijktrio. 10.5012.20 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.35 Gramofoonmuziek 12.20 Militair orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Sportreportage. 1.50 Orgelconcert. 2.35 „My day's work", causerie. 2.50 Piano voordracht. 3.20 Het Buxton Spa-orkest. 4.20 Sportreportages. 5.40 De Continen tal Players. 6.20 Berichten. 6.40 Causerie „Tricks of the trade". 6.55 Reportage Marine-Week, Portsmouth. 7.20 BBC- Harmonle-orkest. 7.50 Vioolvoordracht. 8.20 Peter Yorke en zijn Band. 8.50 Zo- merprogramma. 9.20 Berichten. 9.40 But- tenlandsch overzicht. 9.55 Cabaret. 10.20 Orgelspel. 10.50 BBC-Orkest. 11.5012.20 Grosvenor House dansorkest. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.50 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Marley- orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.20 Gevarieerd concert.7.2011.20 Uit Salz burg: „Don Juan", opera, In de pauzes: Instrumentaal concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Franz Hauck's or kest. 8.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Fa- brieksorkestconcert. 1.35 Nedersaksisch Symphonie-orkest en soliste. 2.35 Het Breslauer Omroepdansorkest, pianoduo, een kwartet en solisten. 4.20 Het Omroep- Amusementsorkest. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Amusementssextet m. m. v. solisten. 8.30 West-Dultsch weekoverzicht. 9.20 Will Glahe's dansorkest. 10.5012.20 Omroeporkest en pianotrio. BRUSSEI, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 Max Alexys' orkest. 5.20, 6.50 en 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 J. Schnyders' orkest. 10.30U.o Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 A. Felle man's orkest. 6.35 Strijkkwartet van Luik. 8.20 Gramofoonmuziek- 9.20 2de acte v. d. opera „Don Juan". Ca. 11.00 11.20 Jean Omer's dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Hans Bund's orkest. 9.35 Pianovoor dracht. 10.20 Berichten. 10.50—12.2o Fr. Hlppmann's orkest en solisten. Om 11.05 Weerbericht. ■•iiiiitiiiinifiiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiiiittiitiiiiiiiiimittiitiiiiiiiitititiiiiiiiiii Het weertype ondergaat zeer weinig veran dering en blijft beheerscht door de stationnaire depressie over de Baltische Staten en het Oos- telyk Oostzee-gebied, Het weer in onze omgeving ondervindt geen invloed van de gebieden van lagen luchtdruk ver in het Noord-Westen en Zuiden. Op de Britsche eilanden en in het Zuidwes ten steeg de luchtdruk, zoodat zich een rug van hoogen luchtdruk vormde, welke van de Poolzee tot aan de Azoren reikt. Het geheele Westen is overdekt met een uitgebreid egaal dek van lage wolken, dat in België en in Sleeswijk tot op den grond reikt. In Zweden is het mooi zomerweer, evenzoo in Schotland, het Westen van Engeland, in Frankrijk en de Alpen, hoewel daar de kans op onweders toe neemt. In Finland en op IJsland werd het veel kouder. Het is te verwachten dat de bewolking geleidelijk dunner zal worden en het weer, bij zwakke winden uit Noord, langzamer hand zonniger en warmer worden zal. De verwachtingen die aan het begin van den zomer mochten worden gekoesterd omtrent het weer in de maand Juli waren niet ongunstig. Wij hebben onlangs gezien, dat De Bilt op goede gronden verwachtte, dat de zomer ongeveer den normalen neerslag zou brengen. In werkeiykheid is de neerslag tot dusverre in Juli minder ge weest dan de normale hoeveelheid en in dit op zicht heeft de maand Juli dus niet teleur ge steld. In het algemeen geldt, dat een natte zomer koel en een droge zomer warm is. Kunnen wij nu op goede gronden verwachten, dat de neer slag ongeveer normaal zal zyn dan is het niet onredelyk om te verwachten, dat de tempera tuur zich ook ongeveer op het normale niveau zal houden. Op grond van andere overwegingen mocht bovendien worden aangenomen, dat de temperatuur niet onder de normale zou blyven. In dit opzicht echter heeft de maand Juli een groote teleurstelling gebracht daar tot dusverre de meeste dagen te koel waren en zelfs vrij veel te koel. Wanneer wij over een paar dagen de warmtebalans van Juli kunnen opmaken zul len wy deze een groot nadeelig saldo zien aan wijzen. Even zeer als de temperatuur in Juli tekort geschoten is bleef de zonneschijn beneden den normalen. Dit was vooral den laatsten tyd -het geval doordat de zware bewolking niet op klaarde. Het is dus juist den laatsten tijd met het weer heel eigenaardig verloopen. Bepaald slecht is het weer niet geweest doch slechts koel en zonarm maar niet ongestadig en regenachtig. De reden hiervan ligt in den buitengewoon rus- tigen weerstoestand over het grootste gedeelte van Europa waardoor een enorme massa betrek- kelyk vochtige lucht over ons werelddeel blijft liggen. By sterken wind kunnen de onderste vochtige luchtlagen zich vermengen met hooge- re. Immers de waterdamp in den dampkring komt uitsluitend uit den bodem en uit de wa teren. Hij wordt door den wind en byzondere windwerkingen naar boven verplaatst en keert vandaar als regen naar de aarde terug. Hier door zal het vochtigheidsgehalte der lagere luchtlagen als het ware op een laag peil wor den gehouden maar ontbreekt door den zwak ken wind de verspreiding van den waterdamp in de hoogere luchtlagen dan vormt zich een dikke, zeer vochtige luchtlaag vol met zware wolken, die niet verdreven kunnen worden. Dit is wat wij den laatsten tyd hebben kun nen waarnemen en zoolang dus de algemeene weerstoestand zoo rustig blyft, zal de zware bewolking blijven. Wind moeten wy hebben om opklaring te brengen. Wellicht zal de rustige weerstoestand niet meer zoo lang duren omdat in het verre Noordwesten meer actie in den dampkring komt en de ervaring leert, dat deze zich in den loop van eenige dagen naar het Vaste land uitbreidt. Alle deelnemende vereenigingen en corpsen hebben by de te Nijmegen gehouden vierdaag sche afstandsmarschen den vereenigings. resp. corpspry's behaald. Daarenboven zijn de volgende individueele pry zen uitgereikt: Gouden kruizen, 10e maal: kapitein Kronig, S. M. I. van Ryswijk, sergeant Henneman, wachtmeester van Royen, de heeren: Bennink, (B.W. Amsterdam), Willemsen, van Diepen beek, Schipperheijn, Gelink en mevr. Jansen de Waal. Gouden kroon, 11e maal: kapitein Epkema, sergeant-vliegtuigmaker Braij, de heeren: de Jong, van der Meulen, Apeldoorn en Martin. Gouden kroon, 12e maal: de heeren Starman, Vis, Bouwmeester en Korte. Gouden kroon, 13e maal: kapitein Roelofsen, sergeant Tichelaar, de heeren van der Kley en de Haas en mevr. van der Kley. Gouden kroon, 14e maal: dé heer Mak. Gouden kroon, 15e maal: kapitein Schwing, sergeant van 't Zet, O. W. I. Theunissen van Maanen,, wachtmeester Brandwyk, de heer Verbergt en luit. jhr. van Kinschot. Gouden kroon, 16e maal: opperwachtmeester Göbel. Gouden kroon, 19e maal: ritmeester jhr. van der Goes en de heeren Dinkhuyzen en van der Kaay. De wereldkampioenschappen schennen zijn Vrydagavond te Parys beëindigd met de finale sabel individueel. De Hongaar Kovacs werd wereldkampioen met zeven overwinningen na een barrage met zyn landgenoot Berczelly, die eveneens zeven partyen had gewonnen. Op 5 Augustus a.s. staat de inschrijving open op f 1.888.000 3>/2 pet. obligaties tot den koers van 1003A pet. ten laste der provincie Gelderland, ter aflossing van de onderhand- sche leening 1928. IK de jaarvergadering van de Senembah Mij. werd o.m. verklaard, dat het loopende boekjaar zich gunstig laat aanzien en, hoe- ivel in de voorjaarsinschrijvingen minder tabak kon worden aangeboden dan het vo rig jaar, op het product een bevredigende ivinst kori worden gemaakt. Het verder ver loop is grootendeels afhankelijk van den afzet naar Duitschland. De tot nu toe ver kregen „Compensaties" zijn echter hoopge vend. ai De theeverkoopen te Londen eindigden deze week in een gunstige stemming en de prijzen waren algemeen hooger. Gewone en middelsoort Indische thee waren gewaagd. Er werd voor Duitsche rekening gekocht. it De Britsche Scheepsbouw breidde haar bedrijvigheid uit, welke thans 25 pet. groo- ter is dan een jaar geleden. Er waren ech ter zeer iveinig orders voor buitenlandsche rekening. Van de beurs te Londen ivordt medege deeld dat, hoewel de handel geenszins le vendig is, toch op te merken valt, dat er teekenen zijn, dat, na de flauwe zomerwe ken, de interesse tot belegging weer wordt aangewakkerd door de gunstige economi sche omstandigheden en de betere beoor deeling van den Europeeschen politieken toestand. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 139/8Y2. 115.000 werd aan goud om gezet. s Hoe krachtig de Fransche minister van financiën, Bonnet, heeft ingegrepen in de dure plannen der vorige regeering, toch ontkent men niet, dat in 1938 een bedrag van fr. 17 milliard door leening moet wor den gevonden, om te voorzien in de buiten gewone uitgaven van de schatkist. Wanneer men de van deze som voor landsverdediging benoodigde fr. 11 milliard afzondert, blij ven fr. 6 milliard over, die voor het uit voeren van groote werken en voor het staatspensioenfonds moeten worden opge bracht. In Wallstreet verwacht men, dat de be drijvigheid in de Staalindustrie binnenkort zal verminderen, als gevolg van het feit, dat de afleveringen thans grooter zijn dan de ontvangen opdrachten. De prijs van exportkoper in Amerika be droeg gisteren 0.14375 en was 2l/2 pet. hooger. De Federal Reserve Board deelt mede, dat de verkoopen van de warenhuizen te New York in de eerste helft van Juli 3.5 pet. hooger waren dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De automobiel-productie in de Vereen. Staten bedroeg in deze week 86.403 wagens tegen 88.055 wagens de vorige week en 97.755 stuks in dezelfde week van het vorig jaar. 4 De Southern Pacific boekte in Juli een 17 pet. hoogere bruto-winst dan een jaar geleden. De Missouri Pacific 5 pet. hooger. De Chesapeake and Ohio behaalde een ge ringere winst, terwijl de St. Louis and South Western een nadeelig saldo boekte van 268.000. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 24 Juli met 950 wagons tot 770.980 wagons gestegen ten opzichte van de vorige week. Procter and Gamble behaalde in boekjaar per 30 Juni j.l. een netto-winst van 26.80 mill, of 4.07 per aandeel tegen 16.13 mill, het vorig jaar. AMSTERDAM, 31 Juli. Vlsch. Aangevoerd door 7 motorbotters benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhai De Ruij- terkade. Amsterdam. Besomming van de botters 17.00211. Hjmdschol 12.00—13, kleine Schol 7 9.50, Schar 1.80_6, Pufschol 4.806.50 per kist. Groote Tongen 1.40, middel Tongen 1.401.50 per kg. Uit de hgnd verkocht op het buitenterrein: Aal 1235 cent per pond. Harder Bokking 2 2.40 per 100 stuks. Garnalen 2.252.75 per kistje van 15 kg. ALKMAAR, 30 Juli. Graanmarkt. Aangevoerd totaal 77 H.L., als: 8 voertarwe 8.50; ger3t en chev. gerst 8.50; 7 haver 7.75; 9 boonen: bruine 13.0015, citroen 15.00, duivenboonen 7.00, witte boonen 25.0032; 49 karwijzaad 2223.60; 4 erw ten: groene kleine 13.00, grauwe 13.00. Per 100 kg. Handel goed. ALKMAAR, 31 Juli. Veemarkt. 7 melkkoeien 200.00240, 4 bokken en geiten 4.0014. ALKMAAR, 31 Juli. Boter- en eierenmarkt. Kipeieren groothandel 3.803.95, eendeieren 2.75. Boter groothandel 7075, kleinhandel 7577.5 ct. Handel matig. AMSTERDAM. Aardappelmarkt. De aardap pelprijzen waren vandaag onveranderd. Aan voer 205.000 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Juli. Aanvoer: 4500 Kg. tomaten: A f 4.805.10, B f 5.20, O f 4.20, CC f 4; 77000 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen f 2.803.60, grove f 4.204.40, idem drielingen f 1—2.30, eigenheimers f 2.80—3.40, blauwe idem f 2.302.90 66000 Kg. roode kool f 1—1.90; 16000 Kg. gele kool f 1—1.90; 30100 Kg. Deensche witte kool f 1.10—1.50; 950 Kg. uien: f 5.806.90, gele drielingen f 2.903, zilvernep f 4.70, zilver drielingen f 4.30, zilver uien f 1.20; 780 stuks bloemkool: le soort f 5.10—6.40, id. 2e soort f 1.50; 250 Kg. slaboonen; 300 Kg. bieten f 3.10. LEIDEN, 30 Juli. Kaasmarkt. 78 partyen Goud- sche kaas: I 2527.50, II 23.00—24. 26 partijen Leidsche kaas: I 2526.50, II 23.0024 per 50 kg. Handel matig. LEIDEN, 30 Juli. Veemarkt. Aanvoer: 425 run deren, 253 kalveren, 772 schapen, 1106 varkens. 35 stieren 150.00—320 per stuk, 64_70 cent per kg. schoon gew., kalm. 145 kalf- en melkkoeien 120.00310 per stuk, tamelijk. 108 varekoeien 160.00215, tamelyk vlug. 137 vette ossen en koeien 190.00300 per stuk, 6280 cent per kg. schoon gew., vlug. Fokkalveren 15.0022, vlug. 60 vette kalveren 40.00110 per stuk, 6098 ct. per kg. schoon gew. 193 nuchtere kalveren 8.00-— 15, vlug. 526 vette schapen 24.00—30, vlug. 150 weideschapen 18.0024, vlug. 496 lammeren 9 00 14, matig. Vette lammeren 14.0018, tamelyk. 637 mestvarkens 22.0042, tamelyk. 425 biggen 14.00—20, tamelyk. 44 zeugen 70.00—100. tame lijk. NOORD-SCHARWOUDE, 31 Juli. Aanvoer: 93.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 3.10 —3.80, drielingen f 1.90—2.30, bonten f 4.10—4.40, eigenheimers f 2.803, bi. ideem f 2.302.60; 2300 Kg. spercieboonen f 5.506.60; 1100 Kg. tuinboonen f 3.60—4; 6200 Kg. zilveruien: zil vernep f 8.80—10.80, drielingen f 3.704.20, zil veruien f 1.50—1.60; 3500 Kg. uien: gele nep f 6.30—7, drielingen f 2.80—3.40, uien f 3 90; 150 Kg. kroten f 2 4600 Kg. roode kool f 1—l.™: 17600 Kg. Deensche witte kool f 1—1.770; 55 Kg. gele kool f 1.70—1.90.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6