Reusachtige haan wekte de Jamboreestad te Impasse der niet-inmenging duurt voort Mum4* Onze Vacantiereis P.H.A.K.H. OM ZEVEN UUR BOVEN HET KAMP NIEUWE VERDAGING Kleine oorzaken Restaurant DORRIUS ZATERDAG 31 JULI 1937 Met H. Mis en H. Communie beginnen de katholieke ver kenners den dag Groot toilet voor de openingsplechtigheid Een mopdie de Schotten niet begrepen Drukte op de stations en rondom het terrein -V. ii.«i - De opmarsch begint De plechtigheid van heden Parkeerplaatsen op de Jamboree POOLSCHE GEZANT BIJ DEN AARTSBISSCHOP De nieuwe toestand RIJDEN MET BEPERKTE VERLICHTING Adres van den A.N.W.B. aan den Minister van Waterstaat HOOGE ONDERSCHEIDING BUITENLANDSCH OVERZICHT Onveréenigbaarheid der standpunten De vleeschprijzen Het verloop der cijfers op de markt te Rotterdam en Groningen HACHELIJK AVONTUUR Bedwelmd door spiritusdampen MIJNSCHADE TE KERKRADE Vele woningen ontruimd Ongeschikt maken voor den militairen dienst Groote gevolgen Vertrek Maandag 12.31 Arnhem AGRARISCHE JAARBEURS Een inzending trek- en tuig- paarden Nederlandsche tentoonstelling in Egypte CVan onzen speoialen verslaggever) Een reusachtige „Haan" heeft van morgen de Jamboreestad gewekt. Nauwelijks heeft het zeven geslagen van den Bennebroeker kerktoren, nau welijks zijn de gebruikelijke vuurpijlen met doffen knal omhoog geschoten, de reveille signalen geblazen, of motorgeronk vult de grijze morgen lucht hoog boven Vogelenzang: de K.L.M.-Douglas, de P.H.A.K.H. ver schijnt, draait twee rondjes als mor gengroet en overal uit hun tenten, waar de stilte plots in beweging en bedrijf verkeert, kijken de slaperige, maar vroolijke gezichten naar boven, wijst men naar de Haan, die na een laatste sierlijke bocht weer in de richting Schiphol verdwijnt. De groote dag van de Jamboree, de openingsdag is begonnen! Opeens zijn de kampementen gevuld met de jonge bewoners: bijna 30.000 in getal, die op gewekt en blijmoedig hun dagtaak beginnen. Armen rekken, (ochtendgymnastiek maakt de boddies lenig) en even later hoort men het rinkelen der waschbakken, het plassen, ploe teren en proesten, de overbekende beelden en geluiden van den ochtend. Jamboreestad maakt toilet en doet dat extra en goed voor het groote feest van vandaag. Wel gaan bezorgde blikken bij wijlen omhoog naar de lucht, die even mis troostig en grijs is als daags tevoren, maar waar toch met wat goeden wil de regen wel geborgen blijft. Later op den morgen steekt de wind op en ruischt krachtig en vol in de boomen rondom. De vlaggen vullen zich prachtig ont plooiend en het feestelijk aspect wordt zoozeer verhoogd. „Hier is boter voor Joego-Slavië!" „Daar 20 brooden voor Tsjecho Slowakije!" „Ju komt voor Schotland? Engelsch ont bijt dus". „Arnhem, neem je havermout mee!" „Nee, wittebrood is er niet meer, maar het bruine is zeker zoo goed!" De jeugdige fouragehalers verdringen zich bij de menage-tenten der verschillende sub kampen, waar 's nachts uit het centrale ma gazijn door de stille werkers de voor trekkers de voorraden zijn gebracht. Want al slapen de duizenden deelnemers, toch staat het raderwerk der Jamboree niet stil. De kamppolitie surveilleert; de reini gingsdienst gaat rond, om de emmers etens resten, de kisten afval weg te halen en eindelijk worden de levensmiddelen gedis tribueerd. Dat alles doen de voortrekkers, de werkbijen van de Jamboree. In de kampen wachten de koks. Zij sleepen houtbussels aan, hanteeren den hakbijl en stoken de vuurtjes. Bussen met melk, roomig blank, staan gereed, de zoete lucht van het ver- sche brood vermengt zich met den reuk van zeep en waschwater. Weldra trekt de vredige blauwe reuk weer overal omhoog tusschen de tenten. Het ontbijt wordt gereed gemaakt en voor de Nederlanders prijkt de dagelijksche havermout op het menu. Daarnaast rijen zich lange gelederen van bo terhammen, met kaas en appelstroop belegd. Een flinke bodem in de Jamboreemagen is im mers eerste vereischte. En tusschen al die be drijvigheid door loopen rustig brevierende aal moezeniers, die reeds vroeg aan de verschillen de kampaltaren de H. Mis hebben gelezen. Alle Katholieke verkenners beginnen den dag met de H. Mis, de meesten van hen com- municeeren. Ontroerend zijn die sobere plechtigheden aan de talrijke kleine altaren opgericht tusschen de tenten, waar het zach te licht der kaarsen wenkt. Schouder aan schouder staan de verkenners eerbiedig voor het altaar geschaard. Twee van hen dienen telkens de Mis, welke in al haar eenvou dig ceremonieel te midden van het rustig voortgaande kampleven diepen indruk maakt. Aan de ruwe, van boomstammen ge- improviseerde communiebank naderen de jongens ter H. Tafel. Dan knielen zij eer biedig in het gras, dat glinstert van de dauw. Tal van nationaliteiten hebben hun eigen morgen-ceremonieel. Zoo zagen wij de Polen na het eerste signaal gezamenlijk aantreden voor de ochtendgym nastiek, alles even gedisciplineerd, r Vroeger dan elders is bij hen de vlaggenpara- de. Dan trekt hun muziekkorps op naar het kamp en blaast de weemoedig psalmodieerende melodie van een religieuzen ochtendzang, door allen met de kepi in de hand meegezongen. Als de laatste klanken zijn weggestorven, knielt men neer en bidt het Onze Vader. Opnieuw zet de muziek in en allen rijzen op, scharen zich in de houding, den rechterarm met twee geheven vingers tot een eed gestrekt. In volle koperklanken schalt vast en fier het Volks lied. Wanneer overal de magen gevuld zijn, begin nen de gewone kampbezigheden, terwijl zij die vrijaf zijn, weer eens bij de buren gaan neu zen. Zoo zijn allen hevig nieuwsgierig of de Amerikanen misschien wel over warme kuip baden beschikken en of de Armeniërs zich nu werkelijk gewasschen hebben. En dan wordt een geliefde bezigheid hervat: Change met ka meraden van vreemde kampen. Change is het uitruilen van souvenirs, insignes of gebruiks voorwerpen. Vooral de pluimen der Hongaren zijn zeer in trek, terwijl bij de Amerikanen klompen een zeer begeerenswaardig bezit vor men. De jonge Yankees zijn trouwens zeer fel op change. Zij plukken haast de knoopen van een vreemd shirt en zij hebben alles over voor een merkwaardig souvenir. Een handige Hollandsche jongen heeft een heelen voorraad Uiverzakdoekjes, die grif van de hand gaan. Begeerig kijken de Amerikanen naar de mooie blauwe punthelmen van de Syriërs. Voor een zoo'n ding zouden zij wel een heele tent willen geven. Eenige verwarring alleen was er vanmorgen in het kamp van de jonge Schotten. De redac tie van de dagelijksche kampkrant „Jamboree- post" had zich in het nummer van vandaag te hunnen koste een grapje veroorloofd door een plaat te wijden aan de veronderstelling, dat er op het terrein van de 389ste (Edinburgh) een dubbeltje was verloren. Ieder snapte de mop op de zuinige Schotten, behalve de kleine-rok jesdragers zelf, die er maar niet wijs uit kon den worden. Om elf uur vanmorgen begon de groote drukte al. Op het Centraal Station te Am sterdam en op het station te Haarlem was iedere trein boordevol. Hoewel de treinen aanvankelijk pas na twaalf uur te Vogelen zang zouden stoppen, besloot men den maat regel al vroeger te nemen. Op bet station te Vogelenzang was alles paraat om de gasten te ontvangen. Vroolijk wapperde overal de nationale driekleur en het zag er naar uit, dat de zon na wat somberen mor gen tegen het middaguur toch eindelijk zou doorbreken. Weerprofeten voorspellen en uitgelezen zomermiddag. Het spreekt vanzelf, dat de negotie hoogtij vierde: Oranje-Nationaal herinneringsspeldjes, chocolade, enz. Opmerkelijk waren de zes bij het station aanwezige open „aapjes". De koet siers waren gesierd met de traditioneele hoo- gen hoed en zij hadden zelfs voor deze gele- i ■jp N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN A LA CARTE Het Hoofdaltaar op de Wereldjamboree te Vogelenzang, een eenvoudig doch. stijlvol en bij den natuurlijken achtergrond passend bouwwerk. Z. Exc. Mgr. Giobbe, Pauselijk Nuntius, zal hierop a.s. Zondag een pontificale H. Mis opdragen genheid een helderwit plastron tusschen de revers van hun groenzwarte jas gestoken. De Bekslaan was grootendeels afgesloten. Maar op het vrije gedeelte hadden velen in den vroegen morgen al een plaatsje gezocht. Voor zoover men niet op vouwstoeltjes zat, koos men het gras. Waar men op wachtte? Wel er was genoeg te zien. Padvinders van allerlei nationaliteit kwamen en gingen, de padvinderspolitie, tolken, gidsen, de mannen van de service-afdeeling deden hun werk en iedere trein bracht bezienswaardige gasten mee. Ruim elf uur trok de veldwacht in groepen van 20 man per rijwiel er op uit, om overal in de omgeving voor een goede verkeers regeling te zorgen. Hoogspanning heerschte er te Vogelenzang. De groote dag was eindelijk aangebroken en Holland zou zich van zijrf beste zijde moeten laten zien. Terwijl om half twaalf de laatste contingen ten van ongeveer 2400 Engelschen en nog 1100 in de traditioneele rokjes gestoken Schotten het Kamp binnenmarcheeren, bepakt en bezakt, begint reeds de opmarsch van de deelnemers achter hun vlaggen en vaandels naar het de monstratieterrein. De groepen zien er keurig uit. allen in hun beste plunje en in goede orde trekken zij op, verschillende afdeelingen bege leid door tromgeroffel. Op het demonstratieterrein is alles voor de plechtigheid gereed. Tegenover de eeretribune, welke met palm- groen en goudsbloemen is omzoomd, zijn aan tientallen masten de vlaggen der deelnemende naties ontplooid. Hoog in de lucht rijst een groote grijze reclameballon en de P-H-O-T-O, het toestel van den fotodienst der K. L. M., cirkelt herhaalde malen over de terreinen. De zon doet nu haar uiterste best om door de wolken te breken. Het is zwoel in de lucht en alles ziet ernaar uit, dat het mooist denkbare weer toch nog het openingsfestijn zal opluiste ren. Alles is thans gereed gemaakt voor de offi- cieele opening hedenmiddag door de Vorste lijke Beschermvrouwe der Jamboree, ten over staan van alle 28.000 deelnemers en in tegen woordigheid van een groot aantal binnen- en buitenlandsche autoriteiten. Naar wij vernemen zal, als een attentie aan Lady Baden Powell, aan het defilè der naties voorafgaan een delegatie van het Nederland- sche padvindstersgilde, bestaande uit 75 meisjes. Na de rede van H. M. volgt de Rally of stormloop der 28.000 padvinders. Het hijschen van de vlag en het zingen van het „Wilhel mus" beteekenen de opening van de Vijfde Wereldjamboree. De Poolsche Gezant te 's-Gravenhage, Dr. W. Babinski, heeft, vergezeld van den pers-attaché van de Poolsche Legatie, den heer St. Sroczyns- ki, een bezoek gebracht aan Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong. Naar reeds gemeld werd is een kleine veran dering in de parkeerplaatsen nabij het Jambo reeterrein aangebracht, aldus schrijft ons de A. N. W. B. Bijgaand kaartje geeft weer hoe de nieuwe toestand is geworden. Het met P5 aangegeven nieuwe parkeerterrein bij de samenkomst van de Becklaan en den Doodweg is bestemd voor de genoodigden. Het oorspronkelijk daarvoor bedoelde terrein P6 is thans aangewezen voor den Jamboree- dienst zelf. De met kruisjes aangegeven wegvakken, n.l. de Becklaan en een deel vaij den Vogelenzang scheweg zijn verboden voor het verkeer, met uitzondering van genoodigden, welke daartoe een aparte kaart bezitten. Speciaal wijst de A. N. W. B. er dan ook nog op dat de Achterweg gedeeltelijk afgezet, en dus niet voor doorgaand verkeer geschikt is. Ook nieuwsgierigen die niet naar de Jam boree zelf gaan, moeten den weg naar het Jam boreeterrein niet nemen, daar zij toch niets zullen kunnen zien en slechts onnoodigen hin der aan het verkeer kunnen opleveren. Gemeld wordt: Eenige weggedeelten in ons Jand, waaronder in de eerste plaats genoemd moet worden de rijksweg HaarlemAmsterdam, zijn thans voorzien van een moderne wegver- lichting, waardoor de veiligheid van het verkeer bij donker sterk verhoogd wordt. Het is evenwel op die wegen noodig, dat auto mobilisten en motorrijders de stadslichten ge bruiken en niet de dim- of hoofdlampen, om dat deze door hun groote helderheid het effect van de wegverlichting voor een deel te niet doen. Ofschoon tal van motorrijtuigen zich aan dezen regel reeds houden, zijn er nog vele an deren, die dit niet doen. De A.N.W.B. heeft in verband hiermede een verzoek tot den minister van Waterstaat ge richt, om gebruik te maken van diens bevoegd heid de bedoelde wegen aan te wijzen als we gen waarop met beperkte verlichting moet wor den gereden. Naar wij met zekerheid vernemen zijn de heer B. M. van Ryckevorsel te Baarn tot comman deur en zijn echtgenoote Vrouwe B. J. M. Hey- meyer van Heemstede tot ridder benoemd in de Orde van het Heilig Graf. De subcommissie voor de niet-inmenging is gisteren drie uren bijeen geweest. Lord Plymouth, de voorzitter, was ten slotte gedwongen de vergadering te verdagen, omdat er geen overeenstemming was te berei ken. De meeningsverschillen over de toekenning van oorlogsrechten bleken onoverbrugbaar. Men „hoopt" de volgende week weer een vergadering te houden, als de leden der commissie opnieuw diplomatiek contact met hun regeeringen heb ben genomen. Er staan in de commissie nog altijd onverzoend twee partijen tegenover el kander, aan de eene zijde Duitschland, Italië en Portugal en aan de andere zijde Rusland. Ditmaal trad als woordvoerderder dictatoriale landen de Duitsche ambassadeur von Ribben- trop op, die het Duitsche standpunt uiteen zette, waarbij Italië en Portugal zich aansloten. Hij juichte het beginsel der niet-inmenging toe. Duitschland kan zich vereenigen met eén stel sel van controle aan de landsgrenzen en in de havens, al zou de eerste versterkt moeten wor den. Om den oorlog te humaniseeren is het ge- wenscht de belligerenten-erkenning zich te doen uitstrekken tot den oorlog te land en in de lucht en tenslotte bevestigde v. Ribbentrop dat de Duitsche regeering de erkenning Wil laten samenvallen met de terugtrekking der vrijwilligers. Maiski, de vertegenwoordiger van Rusland, verklaarde, dat zijn land de toekenning van oorlogsrechten niet onder oogen kan zien voor dat de laatste vrijwilliger uit Spanje is ver dwenen. Bestudeert men nu deze twee standpunten, dan blijkt, dat het Duitsche (Italiaansch-Por- tugeesche) even ver afstaat van het Engelsch- Pransche compromis als het Russische, of schoon het Russische geaccentueerder is. Von Ribbentrop heeft handig gebruik gemaakt van de onbewimpelde verklaring van Maiski, nadat hij er voor gezorgd had zelf geen al te duide lijke af te leggen omtrent de opvatting, die hij en zijn medegezellen koesteren betreffende het verband tusschen rechten van oorlogvoerenden en vrijwilligers. Hij zeide, volgens Reuter, „dat Rusland door de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden aan de partijen in Spanje te weigeren, het Britsche plan heeft vernietigd. Het is onder deze omstandigheden nutteloos over te gaan tot een bespreking over de bij zonderheden der ontvangen antwoorden. De Duitsche regeering moet zich haar houding ten aanzien van alle punten voorbehouden, in ver band met den nieuwen toestand. Wij Duitschers weten sedert lang, dat er zonder Sovjet-Rusland geen burgeroorlog in Spanje zou zijn." Dit was een handige zet van den Duitschen ambassadeur. Rusland heeft inderdaad door zijn ruiterlijke verklaring de deur dichtgesla gen, terwijl hij door zijn vaagheid theoretisch de deur openhield voor verdere onderhandelin- gen. Maar in werkelijkheid komt de zaak er toch op neer, dat de standpunten van de verte genwoordigers der twee tegenstrijdige ideolo gieën in Europa evenver afwijken van het Engelsche compromis. Het gaat dus niet aan de schuld van de impasse geheel aan Rusland te wijten. De kern der tegenstellingen is en blijft de vrijwilligerskwestie. Wanneer moet met het te rugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje een begin worden gemaakt: vóór, tege lijk met of na het erkennen van Franco als oorlogvoerende partij? De Times vestigt in dit verband de aandacht op de compliceerende omstandigheid, dat het erkennen van Franco als oorlogvoerende partij hetgeen men als een concessie aan Franco voelt de kwestie is van één pennestreek en dus „a l'instant" ten uitvoer kan worden ge bracht. Het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers daarentegen neemt weken, zoo niet maanden tijds. Het Britsche compromis voorstel heeft deze moeilijkheid trachten weg te nemen, door de rechten van oorlogvoerende partij niet toe te kennen, alvorens met de eva cuatie der buitenlandsche vrijwilligers „sub stantial progress" was gemaakt. Over dit doode punt komt de sub-commissie der niet-inmenging maar niet heen. En wjj zien geen enkel uitzicht, dat dit in de toekomst zal veranderen. De besluiten der commissie moeten met algemeene stemmen worden genomen en het ligt in het wezen der tegenstellingen tus schen de fascistische landen en het bolsje wistische land, dat de meeningen nooit overeen zullen stemmen. Frankrijk en Engeland blijven bij dit alles lij delijk toezien. Natuurlijk uit vrees, dat ten slot te de heele fictie der niet-inmenging in het niet zal verdwijnen, wanneer zij handelend zou den optreden. Daarom zal alles wel bij het oude blijven, zelfs wanneer er weer de volgende week 'n vergadering van de subcommissie zal kunnen worden gehouden, waarop men „hoopt", Naar aanleiding van de klachten der sla gers over de prijzen van het rundvee, heeft het A. N. P. zich tot een landbouwdeskundige ge wend om eenige gegevens over die prijzen te ontvangen. Daarbij werd het volgende medege deeld: Vergelijkt men de huidige prijzen met die, welke in het dieptepunt van de crisis in de rundveehouderij hebben gegolden, dan krijgt men een onjuist beeld. Een juistere voorstel ling van zaken wordt verkregen door een ver gelijking van de huidige prijzen met die, welke golden voor de intreding van de catastrophale inzinking dier prijzen aan het einde van 1931 In de maand Juli van 1931 bedroeg de prijs van le kwaliteit vette koeien op de Rotter- damsche markt nog 92 ct. per kg. geslacht gewicht, op 5 Juli 1937 was deze prijs 78 ct. per kg. Echter is inmiddels de crisisheffing ingevoerd alsmede de omzetbelasting, teza men ca. 15 pet. van de waarde. Telt men deze lasten bij den huidigen rundveeprijs, dan ziet men, dat zelfs dan het prijspeil van 1931 nog niet is bereikt, zulks in weerwil van de de preciatie van den gulden. Wat de varkensprijzen betreft, doet zich een zelfde verschijnsel voor. De crisis is in dat be drijf echter eerder ingetreden, zoodat hierbij een vergelijking met vroegere jaren moet wor den getrokken. In de maand Juli van 1928 bedroeg de prijs van le kwaliteit vette varkens op de Rotter- damsche markt gemiddeld 66 ct. per kg. levend gewicht; in de maand Juli van 1929 90 ct. per kg. en in de maand Juli van 1930 gemiddeld 63 ct. per kg. Op 5 Juli 1937 was de prijs van dit soort varkens op dezelfde markt 50 et. per kg. le vend gewicht. Van de zijde van den Nederlandschen Sla gershond heeft men op deze berekening o.m geantwoord: De strijd van slagerszijde gaat tegen de ab surd hooge lasten, die op het artikel rund- vleesch worden gelegd. Alleen aan accijns, crisisheffing, omzetbelasting, en slachthuis rechten moet de slager momenteel bij slach ting van een behoorlijke koe zeker een bedrag van 65 tot 70 neertellen. Dit komt neer op ongeveer 29 a 31 ets. per kg. panklaar vleesch. De praktijk heeft uitgewezen, dat een da ling der koopkracht zich mede het eerste wreekt in de vleeschconsumptie. Deze con sumptie is zulks in tegenstelling met die van andere eerste levensmiddelen buiten gewoon gevoelig voor prijsschommelingen. Dit is o.m. gebleken bij het invoeren der crisis heffing op varkensvleesch en daarna op rund- vleesch, dit blijkt ook thans weer nu de rund- vleeschprijzen t.o.v. 1936 aanzienlijk zijn ge stegen. Iedere opslag der vleeschprijzen wordt prompt gevolgd door een consumptiedaling. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de slager slechts zeer noode tot prijsverhooging die voor hem immers debiet- vermindering beteekent overgaat. Wanneer de slagers-organisaties vechten voor afschaffing der criaisheffing op rundvleesch dan is dit in de eerste plaats met de bedoe ling den slager in staat te stellen tot een weer eenigszins loonend bedrijf te komen en een sterken teruggang van het vleeschverbruik te voorkomen. Naar aanleiding van het bovenaangehaalde overzicht van het prijsverloop van rundvee en varkens op de veemarkt te Rotterdam doet men ons ter vergelijking het volgende staatje toe komen, dat betrekking heeft op de prijzen, welke sinds 1932 op de markt te Groningen over de maanden Juli voor de vette varkens per kg. levend gewicht werden bedongen over den tijd van zes jaren: 26 Juli 1932: 0.26—0.27 25 Juli 1933: 0.29—0.30 24 Juli 1934: 0.27—0.28 23 Juli 1935: 0.32—0.33 21 Juli 1936: 0.33—0.34 27 Juli 1937: 0.56—0.58. Hieruit blijkt, dat sinds 1932 de prijs thans meer dan verdubbeld is. Men verwacht voor Groningen nog hoogere prijzen, aangezien de vraag naar varkens nog toeneemt. Vrijdagmiddag moest de distillateursknecht J. O., die werkzaam is bij Herman Jansen's distilleerderijen aan de Noordvest te Schiedam iets uit een grondvat halen. Daarbij is hij door spiritusdampen bedwelmd geraakt en in het vat gevallen. Zijn broer G. O. zag het ongeval gebeuren en sprong hem na, met het gevolg dat ook hij het bewustzijn verloor. Een der leden van het personeel is met een gasmasker op in het vat gegaan, waarna men J. O. met een touw naar boven kon halen. Een ander had de tegenwoordigheid van geest een in de werkplaats aanwezigen zuurstofcylinder boven het vat te openen, waardoor G. O. weer eenig teeken van leven begon te geven. Men heeft ook hem daarna uit het vat gehaald en beiden met het zuurstofapparaat van de in middels uitgerukte brandweer behandeld. In Spekholzerheide, concessieveld van de mijn Willem Sophia, vertoont zich de mijn- schade op al te duidelijke wijze. Het patro naatsgebouw heeft ernstig te lijden gehad door de mijnverzakking. In de Schoolstraat moesten bijna alle huizen worden ontruimd. Ter voor koming van ongelukken werden schuttingen om de woningen gezet. De woningen worden afgebroken en weder opgebouwd. Ook is een begin gemaakt met de herstelling van de woningen gelegen aan den Kerkraver- steenweg, de z.g. kolonie van Staatsmijn Wil- helmina. Het waren de eerste arbeiderswonin gen van de Staatsmijn. De woningen moesten al voor geruimen tijd worden verlaten en wa ren dichtgespijkerd. De marechaussee is er toe overgegaan H. G. W. uit Groningen aan te houden, die, volgens H,et Volk, er van verdacht wordt een der per sonen te zijn, die jongelui uit Drente de mid deltjes verschafte om zich ongeschikt te maken voor den militairen dienst. W. is voor den Officier van Justitie te Assen geleidt Ii het dorp Oeffeit dicht bij Cuyk is de vraag aan de orde, waar moet het dochtertje van den stationschef op school? Dat is 'n zoo gecompliceerd probleem geworden, dat zelfs De Telegraaf 't noodig en oirbaar oordeelde er een van de ver maarde vette koppen aan te besteden. Een tweede titel van het sensatie-artikel luidde: „Strijd in Brabantsch dorp." De derde nog nader onderrichtende, suggestieve titel was: „Meisje reeds ruim een half jaar zonder onderwijs." Waarna een vierde titel: „Vader neemt geen genoegen met vergoeding van vervoerkosten." Het heele geval komt hierop neer, dat men in 't katholieke dorpje Oeffeit, waar geen openbare school is, 'n niet-katholieken stationschef heeft uitgeplant, die een leer plichtig dochtertje heeft. Het meisje zou naar Boxmeer of Gennip moeten om open baar onderwijs te kunnen genieten. Het gemeentebestuur is volgens de wet verplicht de vervoerkosten geheel of gedeeltelijk te vergoeden. Geheel of gedeeltelijk, dat hangt af van den aanvrager. Nu was de Oeffelt- sche Raad van meening, dat de stations chef zelf ten minste wel een deel van die vervoerkosten kan dragen en men gaf dus een tegemoetkoming maar geen volledige vergoedingDe heer stationschef vond het toegekende bedrag echter onvoldoende, ging in hooger beroep bij Ged. Staten en werd in 't ongelijk gesteld. Een vrij alledaagsch gevalletje. Doch na de beslissing van Ged. Staten ging de vol hardende stationschef blijkbaar nog in hooger beroep bij De Telegraaf, die de fameuze historie nu in zes soorten van let ters wereldkundig maakte. De Morgen maakt naar aanleiding van het geval de volgende opmerking: Men ziet het telkens weer, dat door de hooge overheid in uitsluitend katholieke plaatsjes een niet-katholieke rijksveldwach ter, marechaussee, postbode, kommies, sta tionschef etc. wordt uitgepoot en dat omgekeerd zoo'n Roomsche functionaris gestationneerd wordt als eenling in een zuiver protestantsche streek. Liefst met een gezin. En dan begint het: geen kerk, geen school, onderwijs in een andere gemeente, vergoeding enz. Maar waarom moet nu op zulke dorpen in zulke omstandigheden een enkele an dersdenkende worden neergezet? Men weet, dat zoo'n beambte daar voor zich en zijn gezin kerk noch school vindt. Men weet, dat dit voor het gezin moeilijkheid, last, onaangenaamheid en aparte kosten betee kent en dat men zich in 't kerkelijk anders georiënteerde milieu niet thuis voelt. Maar toch ziet men 't telkens weer gebeuren. Waarom? Het bekende „motief" hierbij, dat „de belangen van den dienst" 't zoo vorderen, noemen we gerust nonsens. Wie gelooft, dat de belangen van den dienst ook maar in het minst gebaat of geschaad zouden wor den, als men naar Oeffeit een katholiek en naar Twisk een protestantsch stationschef zond? Wie gelooft, dat het belang van den dienst werkelijk ooit kan vorderen een kath. rijksveldwachter of postbode in de protestantsche Groninger Ommelanden te zetten en een protestant in een uitsluitend Roomsch dorpje in 't hartje van Brabant of Limburg? Waarom inderdaad maakt men het dezen tnenschen noodeloos lastig voor zich en hun gezin? Wordt #t nu geen tijd, dat de Regee ring aan dit kleinzielig gedoe eens een einde maakt en dat ook de hooge bestuurders van Post en Spoor eens een fikschen wenk krij gen om met die stuntelige plagerijtjes op te houden? Men maakt 't den menschen noo deloos lastig, jaagt de kleine gemeente op noodelooze kosten en men schept opzettelijk conflicten. De gezelschapsreis der Vereenigde Katholieke Pers naar Frankfort, Weenen, Boedapest, Praag vertrekt Maandag 12.31 van Arnhem. De deel nemers krijgen alle bescheiden ir> den trein. De verantwoordelijke technische reisleiding is in handen van dr. v. Marffi, directeur van de Neue Generation" te Boedapest die de reis heeft uitgeschreven. De taak der Vereenigde Katholie ke Pers was hierbij een bemiddelende om den lezerskring gelegenheid te geven in kath. ver band van deze uiterst goedkoope aanbieding gebruik te kunnen maken. Iedere deelnemer heeft zelf reeds voor vreemd geld gezorgd: de reisleiding kan geen verantwoordelijkheid voor geldwisselen aanvaarden. Aan de Agrarische Jaarbeurs, welke in het kader der algemeene Nederlandsche Jaarbeurs van 7 tot en met 16 September gehouden wordt, zal door het Stamboek voor het Neder landsche Trekpaard in samenwerking met de Nationale Vereeniging tot bevordering van de Paardenfokkerij in Nederland deelgenomen worden met een inzending trek- en tuigpaar- den, welke zoodanig gekozen zullen worden, dat de stroomingen der geheele Nederlandsche tuigpaardrichting, t.w. die van lichte en zware klasse, tot uiting zullen komen. Voor de huisvesing van deze paarden zal op het Vredenburg een stal gebouwd worden, waarin de paarden te bezichtigen zullen zijn. Het Nederlandsche Rundveestamboek zal wederom met een inzending stamboekvee aan de Agrarische Jaarbeurs deelnemen. Mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië, heeft zich bereid verklaard, zitting te nemen in het Co mité voor de Nederlandsche tentoonstelling in Egypte, ter opvolging van den heer Ch. J. L M. Welter, die door zijn benoeming tot minister i wan Koloniën is afgetreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9